Yucca – účinky, zkušenosti a která je nejlepší?

Co to je yucca? Jaké má yucca účinky a pro koho se hodí yucca shidigera? Zkušenosti, recenze a výběr produktů s obsahem yucca 500 mg.

TOP  1. místo

HEMANN
Yucca Shidigera

Orientační cena: 500 Kč

Bylinné tablety s vysokým obsahem yuccy schidigery 98,5 %. Bez konzervace a chemických látek.

2. místo

KOMPAVA
Yucca shidigera

Orientační cena: 350 Kč

Hlavními účinnými látkami Yucca Schidigera jsou saponiny, které napomáhají k detoxikaci organismu.

3. místo

VitaHarmony
Yucca

Orientační cena: 300 Kč

Yucca obsahuje látky podporující látkovou výměnu a pomáhající pročistit organismus od toxinů.

Deset nejlepších produktů yucca (shidigera)

Co je to yucca?

Yucca je rostlina z rodu yucca patřící do čeledi agávovitých. Jedná se o dřevnatou bylinu s dlouhými a ostrými listy, která může dorůst až do výšky pěti metrů. Yucca se vyskytuje především v teplých oblastech Severní a Jižní Ameriky a Karibiku. Její listy jsou bohaté na vlákninu, používají se jako potravina a své uplatnění našly i v medicíně. Yucca má také krásné bílé květy, díky kterým je velmi oblíbená coby okrasná rostlina v zahradách, parcích nebo i doma v květináčích.

Tato rostlina se obvykle pěstuje ze semene nebo řízků. Semena se vysévají do vlhké půdy bohaté na živiny. Řízky se zase získávají odříznutím části rostliny s jejich následným zakořeněním. Aby yucca dobře prospívala, potřebuje slunné a teplé prostředí, stejně jako dostatek vody.

Yucca je známá pod různými názvy, a to podle svého druhu a oblasti, ve které se vyskytuje. Celkem je známo více než 50 druhů yuccy, přičemž každý z nich má jedinečné vlastnosti, plody, květy i listy. Mezi nejběžnější druhy yuccy patří Yucca shidigera, Yucca elephantipes, Yucca filamentosa a Yucca glauca. V Karibiku se jí pak říká „spineless yucca“ nebo „houpací yucca“, zatímco v Mexiku pro změnu „izote“. Na jihozápadě Spojených států se dále setkáte s označením „yucca palma“ nebo „palma de sierpe“.

Yuccu velmi dobře znali především indiáni z kmenů Navaho, Cherokee a Pueblo, kteří ji dlouhá staletí používali coby všelék na lidské neduhy. Pochutnávali si také na jejích plodech, listy zase používali pro výrobu košíků, sandálů, šňůr i pro obřadní účely, a kořeny používali na léčbu vředů, coby projímadlo i na výrobu mýdla.

Yucca byla v některých indiánských kulturách používaná i coby klanový symbol. Kmen Pueblo po ní dokonce pojmenoval jeden ze svých tradičních tanců a stala se i součástí kmenových legend a příběhů.

Vzhledem k tomu, že má yucca ostré a špičaté listy, vysazuje se také do květináčů, které se dávají na okna, aby do nich nikdo zbytečně nenakukoval.

Yucca bývá opylována zvláštním druhem můry, který rostlina večer láká svou specifickou vůni. Tento hmyz pak nejen přenáší pyl z rostliny rostlinu, ale také klade svá vajíčka do květů yuccy. Ostré a mečovité listy yuccy vajíčkům poskytují odpovídající ochranu a semena rostliny jsou zase zdrojem potravy pro nově vylíhnuté larvy.

Benefity yuccy

Lidskému zdraví yucca přináší hned několik výhod, proto je oblíbenou léčivou rostlinou. Dle zkušeností pomáhá hlavně:

 • detoxikovat organismus,
 • zlepšovat trávení,
 • zlepšovat funkci jater a ledvin,
 • zlepšovat stav cévního systému,
 • regulovat hladinu cukru v krvi,
 • snižovat cholesterol,
 • chránit buňky před poškozením,
 • snižovat riziko vzniku některých druhů rakoviny.


To vše díky vysokému obsahu saponinů, vlákniny, tolik důležitých antioxidantů, vitamínu C a dalších zdraví prospěšných látek. Dále se yucca používá coby přírodní lék na bolest kloubů, artritidu, pro zmírnění zánětlivých stavů (například při revmatismu), pro zmírnění bolesti (například hlavy), i jako přírodní diuretikum

Yuccu navíc oceníte také v péči o vaši pleť a vlasy, které chrání před poškozením, dodá jim hydrataci a podpoří jejich přirozenou pevnost i elasticitu.

A plody yuccy? Záleží podle druhu, ze kterého pocházejí. Některé se dají použít v kuchyni coby koření nebo jako výchozí surovina pro výrobu kořenícího prášku. Jiné jsou zase masité, šťavnaté a dají se přirovnat k baculatým zeleným banánům. Připravuji se pak pečením nebo rozdrcením dužiny na kaši, která se použije do koláčů nebo usuší pro pozdější použití.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Yucca a její doporučený denní příjem

Stanovit přesné doporučené denní množství yuccy je těžké. Dávkování totiž ovlivňuje nejen druh yuccy, její koncentrace a specifika jednotlivých výrobků, ale také věk, pohlaví, aktivita a celkový zdravotní stav dané osoby, která chce yuccu užívat. Proto se vždy držte instrukcí k dávkování, které udává výrobce. Kromě překračování odpovídajícího denního množství by se také yucca neměla užívat déle, než je doporučeno. 

Pokud překročíte doporučené denní dávkování nebo budete yuccu užívat delší dobu než byste měli, můžete se setkat s těmito nežádoucími účinky:

 • zácpa nebo průjem,
 • nevolnost,
 • alergická reakce.


Yucca se také nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, protože může způsobit kontrakce dělohy nebo snížit množství produkovaného mléka. A vzhledem k tomu, že yucca napomáhá s odstraňováním cizorodých látek z těla, měli by její užívání konzultovat také lidé s umělými klouby, nebo osoby, které podstoupily transplantaci orgánů.

Dále by se yucca neměla konzumovat v kombinaci s některými léky – například s medikamenty na ředění krve a proti srážení krve, protože může zesílit jejich účinky a způsobit nežádoucí reakci.

1. místo

HEMANN Yucca Shidigera

Orientační cena: 500 Kč

Produkt Yucca shidigera od společnosti HEMANN jsou bylinné tablety s opravdu vysokým obsahem yuccy – celých 98,5 %. Jejich užívání má dle výrobce příznivé účinky na celý organismus. O jaké se přesně jedná? Yucca disponuje hlavně silnými detoxikačními schopnosti, které přispívají nejen k očistě těla, ale také ke správnému fungování trávicího traktu včetně střev, jater i ledvin. Pomáhá také zlepšit stav cévního systému nebo snížit vysoký cholesterol. Tyto účinky popisují ve svých recenzích také spokojení zákazníci, přičemž v jedné referenci je zmíněno i zlepšení celulitidy. Což jistě ocení především ženy. 

A odkud yucca vlastně pochází? Jedná se o stálezelenou rostlinu, kterou najdete v teplých oblastech Severní i Jižní Ameriky. Pro její blahodárné účinky si ji zamilovali i místní domorodé indiánské kmeny, pro které yucca byla doslova všelékem na nejrůznější neduhy. Není proto divu, že si našla cestu i do jejich legend a tradic. V dnešní době pak yuccu pro její účinky užívají lidé téměř po celém světě coby účinného pomocníka z přírody, aby posílili své zdraví.

2. místo

KOMPAVA Yucca shidigera

Orientační cena: 350 Kč

Jestli hledáte přírodní výživový doplněk pro detoxikaci vašeho organismu, vyzkoušejte ten od výrobce KOMPAVA obsahující extrakt z Yuccy shidigery. Jejími hlavním účinnými látkami saponiny – stearánové (ve vodě rozpustné) a terpenové (ve vodě nerozpustné). Ty se v lidském těle přemění na sapogenin, který působí podobně jako „mýdlo“. Díky tomu se sapogenin postará o správnou očistu těla, podpoří odpovídající fungování trávicího traktu i střev, stejně jako o jejich tolik důležitou mikroflóru.

Výrobce doporučuje kapsle používat následujícím způsobem:

 • První týden – 1 kapsle ráno na lačný žaludek, 1 kapsle večer.
 • Druhý týden – 2 kapsle ráno na lačný žaludek, 2 kapsle večer.
 • Další týdny – 3 kapsle ráno na lačný žaludek, 3 kapsle večer.


Kapsle je vždy třeba zapít dostatečně velkým množství vody. A dále je samozřejmě důležité nepřekračovat denní dávkování. Užívání tobolek s yuccou se ovšem musí vyhnout děti, těhotné a kojící ženy, lidé s operovanými klouby a lidé, kteří podstoupili transplantaci orgánů.

3. místo

VitaHarmony Yucca

Orientační cena: 300 Kč

S yuccou od VitaHarmony docílíte šetrného a precizního pročištění vašeho těla. V kapslích na vás čeká výtažek z Yuccy shidigery, palmy, která pochází ze Severní a Jižní Ameriky, kde je místním domorodým obyvatelstvem už po celá staletí používána jako léčivá rostlina. Dnes si ji ceníme hlavně pro vysoký obsah saponinů, antioxidantů a enzymů prospěšných pro lidské tělo. 

Tenhle skvělý mix účinných přírodních látek pak organismu pomáhá nejen s detoxikací, ale třeba i se snížením cholesterolu, podporou látkové výměny, správným fungováním jater, ledvin i střev nebo cévního systému. 

Vzhledem k tomu, že yucca podporuje vylučování cizorodých látek, měli by její užívání se svým ošetřujícím lékařem konzultovat hlavně osoby s transplantovanými orgány nebo umělými klouby. 

Pokud vám v užívání yuccy nic nebrání, dejte si 2 až 3 kapsle denně, a to nejlépe ráno na lačný žaludek než se pustíte do snídaně. Kapsle je také důležité zapít dostatečně velkým množstvím vody.

4. místo

Swanson Yucca (Juka)

Orientační cena: 300 Kč

Yucca (Juka) Swanson vám může prospět hned několika zdravotními benefity, které ocení každý člověk. O jaké se jedná? Účinně podporuje detoxikační procesy v organismu, správné fungování trávícího traktu, imunitního systému a přispívá také k celkovému zdraví lidského těla.

To vše umí díky vysokému obsahu saponinů, resveratrolu, velkému množství vitamínu C, vlákniny a antioxidantů, které se v této stálezelené rostlině pocházející z teplých oblastí Střední a Jižní Ameriky nachází.  

Pro dosažení odpovídajících výsledků se doporučuje užívat 2 kapsle za den. Yuccu si bohužel budou muset odpustit těhotné a kojící ženy, kterým se její užívání nedoporučuje, stejně jako dětem do 3 let věku.

5. místo

NATURALIS Yucca Root

Orientační cena: 300 Kč

Prášek z kořene yuccy YUCCA ROOT od Naturalisu vám snadno pomůže s detoxikací vašeho těla. Jak ho použít? Snadno ho rozmícháte ve sklenici vody, džusu nebo rostlinného mléka, můžete si ho přidat do jogurtu, oblíbeného smoothie i snídaňové kaše, stejně jako do granoly, cereálií a tak dále. Jednoduše podle toho, co vám bude víc vyhovovat.

A jakou má yucca vlastně chuť? Obecně ji lze označit spíše za sladkou s mírně kyselými tóny, takže se nemusíte bát, že by vám nějak zkazila požitek z vaší snídaně nebo svačiny. U dospělých stačí, aby si dopřáli 1 čajovou lžičku yuccy 1krát až 2krát denně, děti od 3 let pak ½ čajové lžičky za den. Doporučenné denní dávkování by se určitě nemělo překračovat a pamatujte také na to, že výrobek není náhradou pestré stravy.

6. místo

VITALAND Yucca

Orientační cena: 300 Kč

Tobolky Yucca od VITALANDU vám pomohou s detoxikací organismu, kterou čas od času potřebuje každý z nás. V produktu najdete extrakt z rostliny Yucca shidigera, který přispívá k vnitřní očistě, správné funkci trávicího traktu i střevní mikroflóry. Správnou účinnost yuccy je samozřejmě dobré podpořit také zdravým jídelníčkem, fyzickou aktivitou i pitným režimem. Všechny tyhle body samozřejmě volte podle vašich možností i věku. Někdo si zkrátka půjde zaběhat, na kolo nebo do posilovny, a někomu bude stačit procházka na čerstvém vzduchu.

Výrobce doporučuje užívat 1 kapsli za den, kterou je třeba zapít dostatečným množstvím vody, přičemž doba trvání očistné kůry jsou 2 měsíce. Doporučené denní dávkování ani délku kůry nepřekračujte. Tobolky nejsou určené pro děti, těhotné a kojící ženy.

7. místo

NOW Yucca

Orientační cena: 200 Kč

Yucca je stálezelená rostlina, kterou najdete především v teplých oblastech skalnatých pouštích prérií, na pobřežích, loukách, v lesích i horských oblastech Severní a Jižní Ameriky, nebo v Karibiku. A proč si yuccu vlastně dopřát? Pomůže vám se správným fungováním trávícího traktu a účinnou detoxikací celého vašeho organismu.

Obsahuje totiž přirozeně se vyskytující saponiny, které právě s tímhle umí pomoci. Kromě toho v yucce najdete také resveratrol, vysoké množství vitamínu C další fytonutrienty přinášející vašemu tělu zase celou řadu jiných zdravotních benefitů.

Výrobek je určený pouze pro dospělé. Těhotným a kojícím ženám, nebo těm, které se otěhotnět pokoušejí, se před užíváním yuccy doporučuje konzultace s lékařem.

8. místo

MedPharma Yucca

Orientační cena: 150 Kč

Výrobek MedPharma Yucca s obsahem extraktu kořene yuccy se saponiny se postará o účinnou detoxikaci celého vašeho organismu. Pomáhá totiž urychlit odvod toxinů a patogenů, bez kterých se budete cítit rozhodně mnohem lépe.

Co jsou to vlastně saponiny? Jedná se o chemické sloučeniny, které jsou jedněmi z celé řady sekundárních metabolitů nacházejících se v přírodních zdrojích. Právě díky nim se vaše tělo zbaví toxinů i patogenů a vy si tak budete moci užít skvělou očistu těla.

V tabletách nenajdete žádná éčka, palmový olej, přidaný cukr či lepek, a navíc je mohou bez obav užívat i vegani. Pro děti naopak vhodné nejsou.

9. místo

NATURVITA Yucca

Orientační cena: 60 Kč

Potřebujete podpořit detoxikaci svého organismu a účinně zlepšit své trávení? Vyzkoušejte tablety s yuccou od NATURVITY. Stačí užívat dvě tablety denně a můžete se v této oblasti těšit na zlepšení. Vypovídá o tom totiž celá řada referencí od spokojených zákazníků. 

Ti se díky užívání tablet především rozloučili se zácpami, nebo naopak s průjmem, a dále si pochvalují pravidelnost stolice. Navíc se podle nich jedná o pohodlného a efektivního pomocníka ve chvílích, kdy svému tělu chcete dopřát očistu a nemůžete například držet půst. Jiní zase oceňují harmonizaci své střevní mikroflóry a ochranu sliznic střev, které mají přímý vliv na celkový zdravý stav lidského těla.

10. místo

CANVIT BARF Yucca Schidigera pro psy

Orientační cena: 350 Kč

O tom, že yucca prospívá nejen lidem, ale i našim psím parťákům vás přesvědčí CANVIT BARF Yucca Schidigera pro psy. Základ produktu tvoří sušený kořen yuccy, který slouží pro podporu zdravého trávení a detoxikaci organismu, takže krásně podpoříte zdraví a vitalitu vašeho domácího mazlíčka.

Kromě toho tento výrobek zlepšuje funkci jater, ledvin, podporuje příjem krmiva, příznivě ovlivňuje funkce žlučníku i slinivky břišní. Brání také rozvoji infekcí a urychluje hojení ran.

Základní složkou tohoto produktu je pouštní Yucca Schidigera – skvělý přírodní zdroj enzymů a antioxidantů, s vysokým obsahem saponinů. Právě díky nim tablety působí jako účinný a zároveň šetrný detoxikační prostředek.

Závěrem

Yucca je rostlina s vysokým obsahem vitamínu C, antioxidantů a saponinů, které mohou prospívat imunitnímu systému, snižovat příznaky artritidy a prospívat celkovému zdraví. Dětem a těhotným či kojícím ženám se však nedoporučuje, a stejně tak lidem, kteří užívají různé léky nebo mají umělé klouby či transplantované orgány. Pokud si nejste jistí, že můžete yuccu bez problémů užívat, raději se poraďte se svým lékařem.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Juka

[2] Wikipedie (CZ): Saponiny

[3] Healthline (ENG): The Health Benefits of Yucca

[4] PubMed Central (ENG): Anti-inflammatory and anti-arthritic effects of yucca schidigera: A review

[5] PubMed Central (ENG): Yucca schidigera Usage for Healthy Aquatic Animals: Potential Roles for Sustainability

4.7/5 (Počet hlasů: 9)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »