13 nejlepších vitamínů pro ženy – recenze a zkušenosti

Shrnutí: Hledáte nejlepší vitamínový doplněk pro ženské zdraví? Jste tu správně. Mrkněte na mé srovnání třinácti nejlepších produktů pro ženy a najděte ten pravý:

 • 1. místo ode mě získal Feminus. Přírodní doplněk pro ženy jakéhokoli věku, zejména účinný je při menopauze.
 • 2. místo jsem dala kapslím Blendea Woman’s Vitality. Přírodní produkt pro ženskou hormonální rovnováhu.
 • A 3. příčku získal Indol WOMAN 250 pro zdravou funkci ženských pohlavních orgánů. Cenově výhodné balení.

V článku si dále přečtěte:

Jaké látky jsou pro ženský organismus důležité?[1][2][3][4][5][6][7] Jak vybrat ty nejlepší vitamíny pro ženy a co hrozí při jejich nedostatku?[8]

TOP  1. místo

Feminus

Orientační cena: 570 Kč

Protože se jedná o účinný doplněk, který bojuje proti projevům menopauzy přírodní cestou. V jeho složení figuruje směs prospěšných bylin (například řeřicha peruánská nebo indincký ženšen) a několik důležitých vitamínů. A naopak neobsahuje žádné hormony.

2. místo

Blendea Woman’s Vitality

Orientační cena: 600 Kč

Protože pečuje o ženské zdraví v každém věku. Je skvělým pomocníkem v průběhu menstruačního cyklu, v období menopauzy i při plánování početí. Účinnými látkami jsou zde pouze přírodní extrakty, vitamíny a minerály.

3. místo

Indol WOMAN 250

Orientační cena: 870 Kč

Protože jde o produkt, který je speciálně vyvinutý pro ženy. Obsahuje indol-3-karbinol podporující metabolismus estradiolu, granátové jablko. A také denní dávku vitamínu D3, který pomáhá udržovat v kondici imunitní systém.

Třináct nejlepších vitamínů pro ženy

 1. Feminus 570 Kč (60 tablet)
 2. Blendea Woman’s Vitality 600 Kč (60 kapslí)
 3. Indol WOMAN 250 870 Kč (120 kapslí)
 4. Vitamin Code 50 pro ženy 50+ 1000 Kč (120 kapslí)
 5. Multivitamín pro ženy 50+ 760 Kč (500 ml)
 6. Viridian Essential Female Multi 800 Kč (60 kapslí)
 7. Viridian Multivitamín pro ženy 40+ 800 Kč (60 kapslí)
 8. Renovality Ženská pohoda 230 Kč (90 tobolek)
 9. NOW Multi Vitamins Eve 1000 Kč (180 kapslí)
 10. CBD Vegan Gummies pro ženy 1100 Kč (60 kapslí)
 11. Organic India Zdraví pro ženu 300 Kč (60 kapslí)
 12. OK!Meno 1+1 740 Kč (300 g)
 13. Dr.Protect MultiWomen 330 Kč (60 tablet)

Jaké vitamíny a látky ženy nejčastěji potřebují?

Je důležité si uvědomit, že ženské tělo se od toho mužského v určitých ohledech liší. Tedy abych byla přesná – ta forma, tělesná schránka, je stejná, nicméně potřeby a principy ženského a mužského bytí se v lecčem liší.

A proto když se podíváme na vitamíny, které ženy potřebují, dojdeme k jinému závěru, než kdybychom to samé chtěli znát u mužů.

Jaké jsou tedy ty nejčastější vitamíny a minerály, které ženy potřebují?[1]

Jak jsme již zmínili výše, ženské a mužské tělo je jiné. A rozdílné je i množství minerálů či vitamínů u mužského a ženského pokolení. Zatímco dospělý muž má v těle cca 4 g železa, žena pouze 2,5 g. Pokud to trošku přeženeme, je to až o polovinu méně. Je důležité vzít také v potaz, že například při menstruaci ztrácí žena každý měsíc (pokud není těhotná či v menopauze) velké množství krve a tím i železo, které je její součástí.

Železo[2] obsahují červené krvinky a ty zodpovídají za přenos kyslíku po celém těle. Tento minerál je tedy zkrátka nepostradatelný.

Jeho další funkce jsou:

 • Lepší hojení ran.
 • Ochrana pokožky.
 • Udržuje silné nehty a vlasy.
 • Je důležité v období růstu (i v těhotenství).
 • Podporuje zdravý psychický stav.
 • Posiluje imunitu.

Vitamín D je u žen důležitý především v období menopauzy.[3] Během klimakteria se toho totiž děje opravdu hodně. Je to v životě ženy velká změna. Mezi takové klasické prvotní příznaky patří podrážděnost či nervozita a velké výkyvy nálad. A i s tím si umí „déčko“ poradit. Tvrdí se, že tento vitamín dokáže pozitivně ovlivňovat psychické rozpoložení.

Dále vitamín D pomáhá preventivně proti osteoporóze, což je u žen nad 50 let častý problém.

Vitamín K je opět velmi důležitý především pro ženy, které si procházejí menopauzou. Společně s vápníkem má totiž příznivý vliv na stav kostí.[4]

Osteoporóza je onemocnění kostí, které postihuje především ženy ve zralém věku. Projevuje se hlavně úbytkem kostní hmoty, takzvané řídnutí kostí a ty jsou pak náchylnější ke zlomeninám a dalším úrazům. Vitamín K je tedy dobré brát společně s vápníkem preventivně.

Ačkoliv se o biotinu mluví jako o vitamínu, ve skutečnosti to tak není. Jedná se totiž o koenzym, který s vitamíny spolupracuje. Mají takový „deal“. Umí velmi dobře pomoci při padání a řídnutí vlasů, působí preventivně proti vzniku jemných vrásek, oddaluje šedivění vlasů[5] a udržuje pokožku zdravou a pružnou.

Spolu s vitamínem K dokáže velmi dobře působit jako prevence proti řídnutí kostí.[6]

Jaké vitamíny přijímat podle věku?

Možná vás to překvapí, ale už v tomto věku je důležité přemýšlet nad tím, jaké vitamíny a minerály mladému ženskému tělu dodávat. Je to většinou období před mateřstvím. Žena přemýšlí o tom, že by chtěla mít děti a možná se na miminko pomalu připravuje. A právě proto je dobré zařadit do své stravovací rutiny potraviny, které obsahují kyselinu listovou.[7] Velké množství této kyseliny obsahují zelené potraviny jako je například brokolice a nebo listová zelenina. Doplnit ji lze i formou tabletek.

Jedná se o takzvaný „střední věk“. V tomto období ženy často trpí na deficit vápníku, železa, vitaminu C a D.

Okolo padesátého věku nastává čas menopauzy, lidově řečeno „přechodu“. Uvádí se, že v této etapě se snižuje potřeba železa, ale naopak zvyšuje nutnost vápníku a vitaminu D i K.

Jak vybrat nejlepší vitamíny pro ženy?

Určitě je dobré poradit se buď se svým gynekologem nebo obvodním lékařem. Následně volte produkty dle těchto kritérií:

 • Podle věku.
 • Podle složení.
 • Podle zdravotního stavu.
 • Podle individuálních potřeb (nemoc, psychický stav, silná menstruace, těhotenství a podobně).

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Na co si dát pozor?

Rozhodně na výběr produktů. Vždy si raději udělejte malou osobní rešerši výrobků, které trh nabízí a až potom si je zakupte. Myslete na to, že ne vše se hodí pro každého a je důležité zohledňovat své individuální potřeby.

 • Například v těhotenství by se měly brát jiné vitamíny než ve středním věku a naopak. S tím vám bezpochyby poradí váš gynekolog.
 • Pokud berete nějaké léky, vždy se poraďte se svým lékařem, zda je to vhodná kombinace s určitými doplňky stravy.

Jaké zdravotní problémy mohou ženy mít při nedostatku vitamínů?

Je to samozřejmě velmi individuální, ale mezi symptomy, u kterých je třeba zbystřit, patří:

 • Slabá imunita.
 • Problémy s vlasy, pokožkou a nehty.
 • Bolestivá menstruace.[8]
 • Hormonální dysbalance.
 • Náladovost a podrážděnost.
 • Křehké kosti.
 • Problémy se zuby.
 • A další.

1. místo

Feminus

Přírodní doplněk stravy bez přidaných hormonů, který efektivně bojuje proti projevům menopauzy.

Orientační cena: 570 Kč

Proč je Feminus na 1. místě?

Na první příčku jsem umístila Feminus, protože účinně pomáhá s mnoha problémy, se kterými se mohou ženy potýkat. Především tedy v období menopauzy. Tento produkt je schopen zmírňovat návaly horka i nespavost. A naopak dodává tělu energii a stimuluje chuť na sex.

Za sebe ho také určitě doporučuju z toho důvodu, že se jedná o přírodní doplněk bez přidaných hormonů. A s ženskými problémy tedy bojuje pomocí vitamínů a extraktů z bylin. Ve složení se objevuje lehce afrodiziakální řeřicha peruánská, indický ženšen (ten zlepšuje soustředění a snižuje únavu), kakaový extrakt nebo třeba kotvičník zemní, který příznivě ovlivňuje hormonální zdraví.

Uživatelské recenze

Na stránkách prodejce (feminus.cz) můžeme vidět, že se zákaznice k produktu vyjadřují velice pochvalně. Výrobek si zde získal v průměru 97 %, a to je skutečně dost. Ženy uvádějí, že jim Feminus pomohl s přívaly horka, popral se s únavou a zlepšil jim spánek. Skvělá hodnocení se objevila i na Heurece.

Dále o produktu

Tento produkt dále pomáhá udržet optimální hladinu hormonů v těle, přispívá k lepšímu stavu pleti, vlasů, nehtů a dokonce podporuje imunitní systém. 

Kromě bylin, které jsem uvedla výše, obsahuje také další zajímavé složky: muiru puamu, anděliku čínskou, damiánu pravou, zinek a vitamíny C, E, B6, D3 a B12.

Cenově vás pak Feminus vyjde na cca 570 Kč za balení.

2. místo

Blendea Woman’s Vitality

Doplněk s přírodními extrakty, který pomáhá udržovat zdraví žen v každém věku.

Orientační cena: 600 Kč

Proč je Blendea Woman’s Vitality na 2. místě?

Druhé místo u mě získal produkt Blendea Woman’s Vitality, protože o hormonální rovnováhu opět pečuje pomocí přírodních bylin. Jeho účinky pak ocení nejen ženy během menopauzy, ale také ty, které by rády pocítily dokonalý komfort během menstruačního cyklu. A kromě toho se tento produkt může stát skvělým pomocníkem těm ženám, které se aktuálně potýkají s problémy s početím. 

Na tomto výrobku se mi také líbí, že přispívá k fyzickému i duševnímu zdraví. A že obsahuje látky, které mimo jiné myslí i na „krásu“. Pomáhají totiž udržovat v normálním stavu pleť, vlasy a nehty.

Uživatelské recenze

O tomto produktu se ženy vyjadřují pochvalně, například na Heurece jeho účinky potvrzují. A rovněž tak samotný e-shop blendea.cz je dle recenzí spolehlivý a najdete na jeho adresu spoustu pozitivních ohlasů. Lidé si chválí především rychlost doručení a kvalitu zboží.

Více o produktu

Ve složení produktu najdete macu peruánskou, která má pozitivní vliv na plodnost a sexualitu. Dále pak ženšen pravý, kotvičník zemní, hořčík, drmek obecný, zinek, černý pepř, vitaminy B2, B3, B6, B12 a „sluneční“ vitamin D.

Výrobek naopak neobsahuje žádné konzervanty ani vyplňovače.

Cenově vás tento doplněk vyjde na cca 600 Kč.

3. místo

Indol WOMAN 250

Produkt s obsahem Indol-3-karbinolu obohacený o denní dávku vitamínu D3.

Orientační cena: 870 Kč

Proč je Indol WOMAN na 3. místě?

Na třetí místo jsem se rozhodla umístit Indol WOMAN 250. Jedná se totiž o produkt, který byl speciálně vyvinut na podporu ženského zdraví. V prvé řadě oceňuji, že obsahuje speciální látku, kterou známe pod označením indol-3-karbinol. Ten je pro nás (ženy) důležitý především proto, že se podílí na metabolismu ženského pohlavního hormonu estradiol. Za normálních okolností se tato látka objevuje také v některých typech zeleniny (v kapustě, brokolici nebo třeba v květáku).

Také je podle mě skvělé, že je tento doplněk obohacen o denní dávku vitamínu D3. Déčka není nikdy dost, zvláště tedy v zimních měsících.

Dále o produktu

Indol WOMAN 250 tedy pomůže s hormonální nerovnováhou, podpoří ženské zdraví a díky vitamínu D3 také přispívá k lepší obranyschopnosti organismu a ke správnému využití vápníku a fosforu v těle.

Kapsle se doporučuje užívat po dvou až třech denně a zapíjet dostatečným množstvím tekutiny, nejlépe před jídlem. Dále je dobré udělat po třech měsících užívání třicetidenní pauzu.

Za tento potravinový doplněk zaplatíte cca 870 Kč za 120 kapslí.

4. místo

Vitamin Code 50 pro ženy 50+

Orientační cena: 1000 Kč

Proč jsem vybrala Vitamin Code 50 od Garden of Life?

Multivitamínový komplex pro ženy Vitamin Code 50 pro ženy 50+ je komplexní výživa, která je speciálně navržena tak, aby vyhovovala jedinečným potřebám aktivních žen po padesátce.

Produkt neobsahuje žádná umělá aromata, sladidla nebo přísady, GMO ani lepek. Hodí se pro vegetariány a obsahuje živá probiotika, která udržují mikrobiom v rovnováze.

Jak užívat? Doporučuje se brát 4 tobolky za den a to ve dvou za sebou jdoucích dávkách. Ideálně ráno a večer.

A cena? Cca 1000 korun.

5. místo

Multivitamín pro ženy 50+

Orientační cena: 760 Kč

Proč jsem vybrala tento multivitamín pro ženy od HillVital?

Jedná se o multivitaminový komplex pro ženy od 50 let. Obsahuje jedinečný komplex vitamínů, minerálů a stopových prvků a cílí na zachování si zdravé a krásné pokožky, vlasů, nehtů a celkové vitality. Dále podporuje správnou činnost kardiovaskulárního systému, bojuje proti únavě a podporuje imunitu.

Každá dávka obsahuje 149 účinných a vyvážených látek.

A jak dávkovat? Doporučuje se před použitím láhev protřepat a následně užívat 15 ml (odměrka je položena na víčku) a zapít vodou.  

Jaká je cena tohoto produktu? Cca 760 korun.

6. místo

Viridian Essential Female Multi

Orientační cena: 800 Kč

Proč jsem vybrala produkt Essential Female Multi od Viridianu?

Tento vitamínový komplex pro ženy se hodí pro něžné pohlaví ve věku 18-39 let. Obsahuje veškeré podporující látky, které mají příznivý vliv na správně fungující organismus a na komplexní prevenci všech obtíží, které během tohoto období mohou nastat.

Podporuje vitalitu, imunitu, hormonální rovnováhu, psychiku, vzhled pokožky, vlasů i nehtů.

Svou čistotou a složením splňuje tento produkt parametry kategorie Kosher a kapsle jsou vhodné pro vegany.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 1 kapsli denně s jídlem, pokud lékař neurčí jinak.  

A cena? Cca 800 korun.

7. místo

Viridian Multivitamín pro ženy 40+

Orientační cena: 800 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila multivitamín pro ženy 40+ od Viridianu?

Jedná se o multivitamínový komplex pro ženy od 40 let. Produkt obsahuje unikátní směs vitamínů, minerálních látek, extraktu z granátového jablka, mořskou řasu Kelp, koenzym Q10, přesličku rolní a beta karoten, spirulinu, vojtěšku či borůvky. 

V tomto výrobku je 100 % aktivních látek, žádná balastní aditiva nebo pojiva. Kapsle se hodí jak pro vegetariány, tak pro vegany.

Velkou výhodou je i ekologické balení, ve skle „amber glass“, které chrání obsah před světlem a teplem. Zároveň je lze recyklovat nebo použít znova. Víčko na lahvičkách je z recyklovatelného hliníku a pečeť na víčku z kukuřičného škrobu – žádné plasty.

Jak užívat? Doporučuje se 2 kapsle denně s jídlem nebo dle doporučení lékaře.

A cena? Necelých 800 korun.

8. místo

Renovality Ženská pohoda

Orientační cena: 230 Kč

Proč jsem vybrala produkt Ženská pohoda od Renovality?

Doplněk stravy od české značky Renovality Ženská pohoda je speciálně navržená formule s obsahem: L-tryptofanu, který patří mezi esenciální aminokyseliny, a meduňky, která přispívá k normálnímu duševnímu zdraví a hormonální rovnováze. Dále je součástí heřmánek podporující dýchací soustavu, trávení a přirozenou obranyschopnost. Nechybí ani celer, který přispívá k normálnímu trávení a diuréze. A konečně v produktu najdete i vitamín B6, který podporuje normální stav psychiky a snižuje únavu i stres.  

Jak dávkovat? Doporučuje se užívat 2 tobolky denně, ideálně večer nalačno. 

A cena? Cca 230 korun.

9. místo

NOW Multi Vitamins Eve

Orientační cena: 1000 Kč

Proč jsem vybrala multivitamín pro ženy od Now?

Vitamínové kapsle pro ženy Multi Vitamins Eve, Superior Women's Multi, jsou unikátní směs mikroživin, které jsou ideální pro ženský organismus. Kapsle obsahují celkem 34 vitaminů, minerálů a dalších živin. Jsou v nich obsaženy látky jako je pupalka, brusinka, zelený čaj, přeslička či CoQ10. Tyto vitamíny se hodí jak pro vegetariány, tak pro vegany.

A jak dávkovat? Ideální je užívat 3 kapsle denně s jídlem, nebo podle domluvy s lékařem.

A cena? Cca 1000 korun.

10. místo

CBD Vegan Gummies pro ženy

Orientační cena: 1100 Kč

Proč jsem vybrala multivitamínové gummies pro ženy od značky CBDfx?

Jedná se o multivitamínové gumové medvídky speciálně určené pro ženy a pomáhají zlepšovat jak fyzické, tak duševní zdraví. Obsahují široké spektrum CBD, až 50 mg v jedné dávce. Dále pak vitamíny A, C, D3, E, B komplex, vápník a zinek a 1000 mcg biotinu pro posílení vlasů a nehtů.

Veškeré složky jsou zcela přírodní, bezlepkové a veganské.

Jak konzumovat? „Medvídci“ se jedí jako klasické gumové bonbony – tedy rozžvýkat a spolknout. Výhodou tohoto způsobu vstřebávání je, že získáte plné účinky CBD, protože se zcela vstřebá do vašeho trávicího systému. Doporučuje se 1-2 kusy za den.

A cena? Cca 1100 korun.

11. místo

Organic India Zdraví pro ženu

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala produkt Women's Health od značky Organic India?

Tyto rostlinné kapsle jsou založené na bázi učení ajurvédy a využívají účinky různých bylinek, například chřestu hroznovitého, chebule srdčité či bazalky posvátné. Díky jejich obsahu působí kapsle příznivě na činnost imunitního systému nebo močového ústrojí.

A jak tyto bylinné kapsle dávkovat? Doporučuje se brát 1-2 kapsle denně společně s jídlem. Zapijte dostatečným množstvím vody.

A cena? Cca 300 korun.

12. místo

OK!Meno 1+1

Orientační cena: 740 Kč

Proč jsem vybrala OK!Meno od Nature's Finest?

Tento doplněk stravy je určený všem ženám, které se právě nacházejí v období menopauzy. Reguluje hormonální nerovnováhu, která je v tomto období naprosto přirozená. Obsahuje například maltodextrin, vápník či prášek z bambusových vláken a další prospěšné složky. 

Doplněk je ve formě nápoje, který chuťově připomíná vodu s citronem, takže vám jeho pití nebude vůbec vadit.

Jak často konzumovat? 1 odměrku rozmíchejte ve sklenici vody a vypijte. Ideálně ráno, nalačno. 

A jaká je cena? Cca 740 korun.

13. místo

Dr.Protect MultiWomen

Orientační cena: 330 Kč

Proč tu jsou tablety MultiWomen od Dr.Protect?

Tyto tablety podporují ženské zdraví a konkrétně se doporučují pro ženy ve věku kolem 30 let. Produkt obsahuje všechny vitamíny, minerální látky a bylinné extrakty v ideální kombinaci pro ženské tělo s mírnou denní psychickou nebo fyzickou zátěží. 

V tabletách je například 14 vitamínů, 11 minerálních látek a 7 rostlinných extraktů. 

Doporučuje se užívat 2 tablety za den s dostatečným množstvím vody. 

A cena? Cca 330 korun.

Závěr

Ženské tělo potřebuje péči. Vždy je dobré být o krok napřed a snažit se problémům předcházet. Zkuste zapátrat, jaký doplněk je nejvhodnější právě pro období, ve kterém se nacházíte, poraďte se s lékařem a vyberte nějaký, který vám bude jako ušitý na míru.

Určitě mrkněte i na mé srovnání třinácti kvalitních vitamínů určených pro ženy. Za sebe velmi doporučuji doplněk stravy Feminus, který je zcela přírodní a hodí se pro všechny věkové kategorie, ale skvěle působí zejména v období menopauzy. Za vyzkoušení stojí i Blendea Woman's Vitality, který působí blahodárně na hormonální rovnováhu v jakémkoli věku ženy. Super je také Indol WOMAN 250 – doplněk stravy pro podporu ženského zdraví s obsahem patentované látky Indol-3-karbinol (I3C) a vitamínu D3.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[9] Wikipedie (CZ): Vitamín

[10] Wikiskripta (CZ): Vitaminy

[11] Healthline (ENG): Should Women Take Supplements? Sources and Dietary Needs

[12] Healthline (ENG): The 11 Best Multivitamins for Women’s Health in 2022, According to a Dietitian

[13] PubMed Central (ENG): Vitamins and minerals for women: recent programs and intervention trials

[14] PubMed Central (ENG): Vitamin and Mineral Supplements: Do We Really Need Them?

4.6/5 (Počet hlasů: 21)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »