Vitamin D – recenze, účinky, zkušenosti a který je nejlepší?

Shrnutí: Vitamín D je pro nás nepostradatelný a jeho největší nedostatek hrozí zejména v zimě. Suplementací „déčka“ v podobě doplňků stravy lze předejít spoustě zdravotních problémů, proto jsem připravila následující srovnání třinácti kvalitních suplementů s tímto esenciálním vitamínem:

 • První místo u mě má K2D3 ADVANCE, jenž kromě vitamínu D3 obsahuje také vitamín K2, rybí olej a vápník, které fungují synergicky a posilují imunitu, kosti, zuby, svaly a celkové zdraví.
 • Na 2. místo jsem vybrala Biomin Vitamín D3 EXTRA se 140 µg cholekalciferolu na jednu kapsli, kterou stačí užívat pouze jednou týdně.
 • A 3. příčku jsem věnovala vitamínu D od Dr. Swiss, jelikož se jedná o kvaliní a cenově dostupný produkt, který obsahuje rovnou stovku denních dávek.

V článku se dále dozvíte:

Vše o vitamínu D – co to je,[1][2] proč je tak důležitý,[3] jak ho lze doplnit[8] a jaká je jeho obecně doporučovaná denní dávka.[9] A také se dočtete, co se s lidským tělem děje, když má „déčka“ nedostatek.[10]

TOP  1. místo

Advance K2D3

Orientační cena: 470 Kč
Proč 1. místo?

Jde totiž o výrobek od kvalitní české značky, který má nejen skvělé účinky, ale také výborný poměr ceny a kvality. Jeho výhodou také je, že obsahuje vitamin D3 spolu s vitaminem K2, protože právě tyto dvě látky se spolu nejlépe doplňují.

2. místo

Biomin Vitamín D3 EXTRA

Orientační cena: 300 Kč
Proč 2. místo?

Protože v tomto případě se v kasplích nachází plných 140 µg vitaminu D3, konkrétně ve formě D3-cholekalciferolu. U značky Biomin se navíc můžete spolehnout na čistotu ingrediencí, ze kterých produkty pocházejí.

3. místo

Dr. Swiss Vitamín D

Orientační cena: 200 Kč
Proč 3. místo?

Protože se jedná o cenově dostupný, ale stále kvalitní doplněk stravy s obsahem vitaminu D3. Kapsle obsahují 50 µg této látky, a to ve formě cholekalciferolu. Vitamín D se získává z rostlinného extraktu.

Třináct nejlepších vitaminů D

 1. Advance nutraceutics K2D3 470 Kč (60 tablet)
 2. Biomin Vitamín D3 EXTRA 300 Kč (30 kapslí)
 3. Dr. Swiss Vitamín D 200 Kč (100 kapslí)
 4. WoldoHealth Vitamin D3 + K2 1000 Kč (50 ml)
 5. Garden of Life Vitamin Code RAW D3 500 Kč (60 kapslí)
 6. Viridian Vitamin D3 400 Kč (60 kapslí)
 7. NOW Vitamin D3 & K2 250 Kč (120 kapslí)
 8. Swanson Vitamin D3 200 Kč (250 kapslí)
 9. BrainMax Vitamin D3 & K2 700 Kč (100 kapslí)
 10. NaturLabs Liposomální vitamín D3 + K2 600 Kč (30 kapslí)
 11. Venira vitamin D3 300 Kč (80 kapslí)
 12. BrainMax Vitamin D3 250 Kč (120 kapslí)
 13. Vitamin D 1500 IU 200 Kč (120 žvýkacích tablet)

Co je vitamín D?

Vitamin D[1] je sice známý pod svým přízviskem „vitamin“, nicméně ve skutečnosti je to takový Fantomas. Jedná se totiž o seco-steroid, který je nezbytný pro normální fungování lidského těla. Někde se můžete i dočíst, že se jedná o hormon. Tak, a tento hormon neboli vitamin se vytváří v kůži, která je vystavená slunečnímu záření, popřípadě z jídla nebo různých suplementů.

 • „Déčko“ se skládá z několika sloučenin. Jeho nejdůležitější a zároveň nejznámější forma se nazývá vitamin D3 neboli cholekalciferol.[2] Oproti jiným sloučeninám se liší tím, že jeho původ je živočišný a tělo ho dokáže syntetizovat díky slunečnímu záření, konkrétně ultrafialovému UVB záření. Jeho nedostatek nejčastěji hrozí v zimních měsících, kdy pobýváme venku méně často a naopak se vystavujeme umělému osvětlení.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Proč je vitamín D důležitý?

Nejen důležitý. Je doslova nepostradatelný. Potřebujeme ho k tomu, aby naše tělo fungovalo tak, jak má. Podporuje funkci imunitního systému a je součástí mnoha metabolických procesů. Podílí se hlavně na správném vývoji i regeneraci kostí, svalů a vazů. Dále odpovídá za tvrdost a pevnost lidských kostí, podporuje správnou činnost mozku, srdce a cév.[3]

 • Ovšem asi největší důležitost tohoto vitamínu tkví v tom, že reguluje činnost stovek genů. V současné době je už vědecky dokázané, že se vitamín D dokáže vázat na receptory prakticky ve všech tkáních z čehož vyplývá, že je opravdu velmi důležitý. Má obrovský vliv na komplexní zdraví organismu což vysvětluje, proč trpíme tak často v zimních měsících na chřipky a různé virózy. Málo slunečního svitu a ještě méně pobytu venku má za důsledek nedostatek tohoto vitamínu a následné snížení imunity.

Jak bylo již řečeno, vitamín D má dlouhé prsty a jeho benefity jsou známé po celém těle a to doslova. Jedna britská studie zjistila, že vitamín D zvyšuje šanci přežít rakovinu tlustého střeva a není jediná. Existují tvrzení, že „déčko“ dokáže mít vliv na prevenci nádorových onemocnění. Některé preklinické studie navíc zmiňují protinádorový účinek dokonce i u leukémie.[4]

To, že vitamín D příznivě ovlivňuje funkci kardiovaskulárního systému už není žádná novinka. Uvádí se, že nízká hladina vitaminu D znamená dvojnásobné riziko úmrtí na oběhové onemocnění.[5]

Lék na nesmrtelnost nebo na věčné mládí to sice není, ale výsledky jedné studie z roku 2009 ukázaly, že deficit vitaminu D u starších lidí může zvýšit riziko předčasného úmrtí na jakoukoliv se stářím související chorobu.[6]

Osteoporóza je onemocnění, které postihuje převážně ženy po šedesátém roku života. Sice není smrtelné, ale velmi nepříjemné je určitě. Studie prokazují, že zdaleka nejlepší efekt v prevenci je kombinace vitaminu D s vápníkem v podobě doplňků stravy.[7]

 • Přispívá k normálnímu vstřebávání vápníku a fosforu.
 • Přispívá k normální hladině vápníku v krvi.
 • Přispívá k udržení normálního stavu kostí.
 • Přispívá k udržení normální činnosti svalů.
 • Přispívá k udržení normálního stavu zubů.
 • Přispívá k normální funkci imunitního systému.
 • Podílí se na procesu dělení buněk.

Kde získat vitamín D?

Jak bylo již řečeno, hlavně ze slunce. Doporučuje se minimálně 5-30 minut 2× až 3× týdně nebo 5 -10 minut každý den mezi 10. a 16. hodinou a to bez krému s ochranným faktorem. Už faktor 8 brání tvorbě vitaminu D3.

 • Pozor ale na to, že delší pobyt na přímém slunci už zdraví neprospívá a nemá to ani vliv na zvýšenou tvorbu vitaminu D. V přehřáté pokožce se vitamín D3 rozkládá a zvyšuje se riziko vzniku melanomu.
 • Další možnost příjmu vitaminu D je kvalitní a pestrá strava. Potravin, které jsou bohaté na tento vitamín ale bohužel moc není. Výčet těch vhodných se v zásadě omezuje na rybí tuk, tučné ryby typu lososa, makrely nebo tuňáka, játra, vaječný žloutek, fortifikované oleje či tuky nebo mléko.[8]
 • Podle WHO chybí tento vitamín až 59 % obyvatelstva a z toho 25 % ho má extrémně málo.
 • A další možností, jak získat potřebnou dávku vitamínnu D, je kvalitní suplementace.

Jak zjistit nedostatek vitamínu D?

Zcela jistě nejlépe a nejrychleji prostřednictvím krevních testů o které můžete požádat svého ošetřujícího lékaře nebo si je zaplatit v kterékoliv odběrové laboratoři, což stojí cca 1700 Kč.

Má význam pobyt venku v zimním období?

Určitě ano. I když slunce samozřejmě „nepálí“ zdaleka tak silně jako v létě, i přesto se nám umí dostat takzvaně pod kůži. Nicméně i tak ho nemusíme do těla vpravit dostatek a proto se přes zimu doporučuje suplementace.

Jaké jsou doporučené dávky vitamínu D?

Doporučená denní dávka dětí, adolescentů a dospělých je přibližně 10 – 20 mikrogramů. U lidí nad 70 let se toto množství zvyšuje na přibližně 20 mikrogramů denně.[9]

Co znamenají čísla s IU u vitamínů D?

Jedná se o jednotku mikrogram. Dávka vitaminu D se obvykle uvádí v mikrogramech nebo IU (International Unit), kde 1 μg vitaminu D3 nebo D2 odpovídá 40 IU.

Nedostatek vitamínu D

Jak jste si mohli přečíst výše, nedostatek tohoto vitamínu není bohužel nic ojedinělého. Je to vlastně spíše naopak. Tento deficit je spojovaný s autoimunitními onemocněními, jako je například roztroušená skleróza, dále pak s osteoporózou, srdečními chorobami, neplodností, potraty, psychickými potížemi, obezitou, cukrovkou, nižší mentální výkonností, sníženou obranyschopností organismu a mnoha druhy rakoviny.[10]

První impuls je snížená hladina vápníku v krvi, která může vést až k jeho úbytku nebo nedostatku v kostech. Pozdější a vzácnější známky mohou být křivice nebo osteomalacie, těžké deformity kostí, poškození svalového metabolismu a porucha respiračních funkcí.

Formy vitamínu D

„Déčko“ má několik forem. Ty dvě hlavní jsou D2 a D3. vitamín D2 je známý od roku 1931 a o čtyři roky později byla stanovena chemická struktura vitaminu D3.  Další méně známé formy jsou D1, D4 a D5.

 • V doplňcích výživy je vitamín D k dispozici ve dvou formách, D2 a D3. vitamín D2 je vyroben UV zářením ergosterolu v kvasinkách, a vitamín D3 je vyráběn ozařováním 7-dehydrocholesterolu z lanolinu a chemické přeměny cholesterolu. 
 • Může se zdát, že jsou vitamín D2 a D3 v nutričních hodnotách stejné, ale při vysokých dávkách je vitamín D2 méně účinný. D3 je živočišná forma a D2 je rostlinná forma vitamínu D. 
 • Vitamíny D2 a D3 nejsou biologicky aktivní, musí být upraveny v těle, aby splňovaly funkci, kterou mají plnit.

1. místo

Advance nutraceutics K2D3

Výborné vitaminové kapsle s omega-3 mastnými kyselinami, vápníkem a synergickou vitamínovou dvojicí K2 + D3.

Orientační cena: 470 Kč

Proč je K2D3 od Advance nutraceutics na 1. místě?

Na první příčku jsem umístila doplněk od české značky Advance nutraceutics, protože v tomto produktu je obsažen vitamín D3 (10 μg) spolu s vitamínem K2. Konzumovat „déčko“ s „káčkem“ se určitě vyplatí – právě tyto dva vitamíny totiž v organismu působí maximálně synergicky a navzájem se doplňují. Krom toho ve složení produktu figuruje rybí olej obsahující blahodárné omega-3 mastné kyseliny a vápník.

Všechny tyto látky tvoří unikátní směs, která působí příznivě na imunitní systém a pomáhá udržovat dobrý stav kostí a zubů. Vitamín K a vápník pak přispívají k dobré srážlivosti krve, vápník a vitamín D přispívá ke zdravému stavu opěrné soustavy.

Uživatelské recenze

Pro recenze na tento produkt jsem se vydala nejprve na stránky prodejce (nutraceutics.cz), kde se spoustu zákazníků vyjadřuje ohledně suplementu spokojeně. Další reakce jsem pak našla na nezávislém srovnávači zbozi.cz, a tam jsem se dočetla například potvrzení toho, že užívání doplňku vede k lepší imunitě. Kromě toho zde lidé oceňují synergické složení výrobku. A nakonec bych měla dodat, že se na těchto stránkách produkt drží – co se procentuálního hodnocení týče – hodně nahoře, protože i to je pro mě dobrá zpráva o funkčnosti tohoto produktu.

Více informací

Bonusem těchto kapslí dále je, že jsou všechny jejich složky získávány z certifikovaných surovin. Doplněk neobsahuje laktózu, mléčnou bílkovinu ani lepek, a nemusí se mu tedy vyhýbat ani celiatici. Na druhou stranu však produkt není určen pro děti a ani pro těhotné či kojící ženy.

Doporučené dávkování se v tomto případě udává po jedné tabletě denně, přičemž je třeba kapsli vždy zapíjet dostatečným množstvím vody.

Cena za balení se pohybuje okolo 330 Kč (za 60 tablet).

2. místo

Biomin Vitamín D3 EXTRA

Kvalitní přírodní doplněk stravy, který obsahuje 140 µg vitaminu D3 na jednu kapsli.

Orientační cena: 300 Kč

Proč je Vitamín D3 Extra od Biomin na 2. místě?

Druhé místo u mě obsadil produkt od značky Biomin, která nabízí vitamín D3 ve formě D3- cholekalciferolu. V jedné kapsli najdete úžasných 140 µg déčka, což odpovídá optimální denní dávce. Takže si stačí „zobnout“ jednu kapsli ráno po snídani a je to. Výhodou výrobku také je, že pochází od kvalitní značky, která se zaměřuje na výrobu čistě přírodních doplňků stravy s garantovaným obsahem látek nejvyšší kvality.

Uživatelské recenze

Tento produkt má perfektní hodnocení na Heurece i na zbozi.cz. Na druhém zmíněném například docela dost lidí píše, že jsou s tímto déčkem dlouhodobě spokojeni a podle některých z nich tento produkt zajišťuje dostatečný přísun vitamínu D i při užívání jednou týdně. Také se tady objevují spokojené komentáře vyzdvihující příznivou cenu doplňku. 

Na Heurece se rovněž objevují pozitivní reakce a kromě výše uvedených benefitů zákazníci zmiňují, že kapsle nemají nepříjemnou pachuť, což je určitě také dobré vědět.

Další informace

Vitamin D3 je dobré užívat jako prevenci, ať už v jakékoli formě. Přispívá totiž k:

 • normální hladině vápníku v krvi,
 • udržení zdravých kostí, zubů a svalů,
 • udržení zdravého imunitního systému.

Vitamin D3 Extra by se měl užívat po jedné kapsli za den, ideálně po jídle. Vždy je nutné tabletu zapít dostatečným množstvím vody.

Za tento vitamínový doplněk zaplatíte přibližně 300 Kč za balení (30 kapslí).

3. místo

Dr. Swiss Vitamín D

Cenově výhodný doplněk stravy s 50 µg vitamínu D3 ve formě Cholekalciferolu v jedné kapsli.

Orientační cena: 200 Kč

Proč je vitamin D od Dr. Swisse na 3. místě?

Na třetí příčku jsem umístila vitamín D od značky Dr. Swiss, protože má výborný poměr ceny a kvality. V tomto případě kupujete balení se 100 kapslemi za přibližně 200 Kč, přičemž v jedné tabletě se nachází 50 µg vitaminu D3. Také tentokrát je déčko přítomno ve formě cholekalciferolu. Další klíčovou výhodou tohoto doplňku pak je, že se vyrábí z rostlinného extraktu a nikoli ze syntetických přísad, jako tomu často bývá v případě některých konkurentů, na které narazíte v supermarketu.

Uživatelské recenze

Na stránkách prodejce (nanolab.cz) se u tohoto produktu objevuje vysoké hodnocení prostřednictvím hvězdiček. A navíc – na tento e-shop se můžete spolehnout, protože je zákaznicky prověřený – jak na Heurece, tak i na zbozi.cz si vede naprosto výborně. 

Na prvním místě si tady lidé chválí rychlost doručení zboží, dále pak příznivé ceny a bokem nezůstává ani vysoká kvalita zboží, kterou klienti také často vyzdvihují. Kromě toho se zákazníkům líbí místní sortiment zboží a rovněž tak komunikace s e-shopem. Někteří lidé dokonce zmiňují to, že ve své zásilce našli malou pozornost, což je vždycky milé překvapení.

Dále o produktu

Vitamin D3, jak víme, pomáhá tělu udržovat imunitní systém ve formě a kromě toho je důležitou látkou podporující zdravý stav kostí. Proto je dobré si občas zajít na sluníčko a nechat se hladit jeho paprsky. A když to nejde, není od věci tělu přísun tohoto vitamínu zajistit jinou cestou – třeba právě pomocí doplňků stravy.

Vitamin D od Dr. Swisse je cenově výhodný, neboť za balení se 100 kapslemi zaplatíte cca 200 Kč, což je oproti konkurenčním výrobkům skutečně hezká cena.

4. místo

WoldoHealth Vitamin D3 + K2

Orientační cena: 1000 Kč

Proč jsem vybrala vitamín D3 + K2 od značky WoldoHealth?

Německá značka WoldoHealth produkuje doplňky stravy, které obsahují pouze ty nejkvalitnější suroviny z celého světa, které neustále přísně testují.

Tato jejich směs vitamínu D3 a K2 je rozpuštěná v MCT oleji z kokosu pro ještě účinnější vstřebávání a biologickou dostupnost. Zároveň neobsahuje žádné přidané látky jako je želatina, lepek či laktóza, je vegetariánská a má neutrální chuť. 

Pozitivem tohoto produktu také je, že vám vystačí asi na 1800 kapek, což je dávka na neuvěřitelných 1800 dní. Balení v lahvičce z jantarového skla s lékařskou pipetou pak zajišťuje přesné dávkování a vysokou trvanlivost produktu.

A jaká je jeho cena? Okolo 1000 korun.

5. místo

Garden of Life Vitamin Code RAW D3

Orientační cena: 500 Kč

Z jakých důvodů jsem do srovnání zařadila RAW vitamín D3 od Garden of Life?

Odlišností tohoto vitamínu D3 od značky Garden of Life oproti jiným produktům je to, že je absolutně nerafinovaný v organické raw kvalitě. Rostlinné kapsle neobsahují žádná plnidla, pojiva, lepek ani mléko. Zároveň jsou obohacené o chlorellu, organickou ovocnou a zeleninovou složku, probiotika a enzymy.

Společnost Garden of Life byla oceněna Nobelovou cenou za výrobu doplňků stravy ze surovin pocházejících z ekologického zemědělství, které nesou spoustu certifikátů včetně Non GMO, Organic Bio, Raw, USDA Organic či Certifikace Informed Choice.

Tento vitamín D se doporučuje užívat v množství 1 kapsle jednou za dva dny (pokud lékař neurčí jinak) před jídlem nebo po jídle.

Balení se 60 kapslemi stojí cca 600 korun.

6. místo

Viridian Vitamin D3

Orientační cena: 400 Kč

Z jakého důvodu jsem zvolila vitamin D3 od Viridianu?

Tento produkt od značky Viridian obsahuje vitamín D3 z veganského zdroje, lišejníku. Výrobce doporučuje brát 1 kapsli obden a to nejlépe po jídle s dostatečným množstvím vody. 

Cena za 60 kapslí je cca 400 korun.

7. místo

NOW Vitamin D3 & K2

Orientační cena: 250 Kč

Čím mě zaujal vitamín D3 s K2 od NOW?

Značka NOW kombinuje dvě výživné látky, což je vitamín D3  a K2. Nedávné studie naznačují, že vitamín D3 může hrát roli při správném působení inzulínu a metabolismu glukózy a má důležitou funkci v imunitním systému. Vitamin K je rozhodující pro vytvoření zdravé, silné kostní matrice.

Vitamin K2 je snadno aktivní a biologicky dostupná forma vitamínu K.

120 kapslí můžete pořídit za cca 250 korun.

8. místo

Swanson Vitamin D3

Orientační cena: 200 Kč

Proč jsem vybrala vitamin D3 od Swansonu?

Swanson vitamín D3 2000 IU s vyšší účinností vitamín D3 je nezbytný pro zdraví našich kostí, podporu imunitního systému a pro správné vstřebávání vápníku v těle. Tato silná receptura dodává 2 000 IU vitamínu D3 v každé kapsli. 

Za 250 kapslí zaplatíte necelých 200 korun.

9. místo

BrainMax Vitamin D3 & K2

Orientační cena: 700 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala vitamín D3 a K2 od BrainMaxu?

Vitamín D3 od značky BrainMax se prodává v kombinaci s  patentovanou formou Vitamínu K2 od německé společnosti Kappa BioSicence, který v těle zvyšuje odolnost i využitelnost vitamínu D3 a působí proti kalcifikaci cév. 

Produkt je bez balastních látek  a oproti běžným formám vitaminu K2, které mají v těle poločas rozpadu 1,5 hodiny, zůstává tato jeho forma v těle 78 hodin.

Jako funkční plnivo kapslí je zde 288 mg bio kurkumy, která má více než 500 potvrzených pozitivních účinků na lidský organismus jako například normální činnost kardiovaskulárního a nervového systému, protizánětlivé působení, normální stav kloubů, kostí, pokožky a dýchacího systému.

Cena za 100 kapslí je cca 700 korun.

10. místo

NaturLabs Liposomální vitamín D3 + K2

Orientační cena: 600 Kč

Z jakého důvodu jsem sem zařadila i liposomální D3 + K2 od NaturLabs?

Tento produkt je perfektní zdroj synergicky působících vitamínů D3 a K2 v liposomální formě s vysokou biologickou dostupností. Vitamíny D3 a K2 jsou důležité zejména pro zdraví kostí a zubů, samotný vitamín D je navíc důležitý pro správně fungující imunitní systém.

30 kapslí seženete za cca 600 korun.

11. místo

Venira vitamin D3

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila vitamin D3 od Venira?

Jelikož tenhle doplněk stravy od české značky Venira obsahuje vitamín D3 v podobě cholekalciferolu, což je jedna z nejlépe vstřebatelných forem tohoto vitamínu, takže nabízí optimální podporu pro přirozenou obranyschopnost organismu. Díky tomu je tohle déčko ideální pro každého, kdo chce posílit imunitu (obzvlášť v období, kdy tolik nesvítí slunce) a předcházet problémům spojeným s nedostatkem vitaminu D.

Každá kapsle obsahuje 1 000 I.U. vitaminu D3, což je dávka, která přispívá k správnému vývoji kostí a zubů, udržení normální činnosti svalů a správnému fungování mozku a kognitivních funkcí, a také pomáhá při vstřebávání vápníku a fosforu, což je klíčové pro zdravý stav kostí a zubů. Kapsle jsou přírodní, bez cukru, lepku a laktózy, a užívá se pouze jedna kapsle kdykoliv během dne, což mi přijde velmi pohodlné.

Balení s 80 kapslemi, které vám vydrží na 80 dní užívání, stojí necelých 300 korun.

12. místo

BrainMax Vitamin D3

Orientační cena: 250 Kč

Proč jsem vybrala vitamín D3 od BrainMaxu?

Jedna kapsle tohoto produktu obsahuje 5000 IU vitamínu D3 a 550 mg bio kurkumy, která má více než 500 potvrzených pozitivních účinků na lidský organismus. vitamín D3 od značky BrainMax je bez přidaných balastních látek.

Cena za 120 kapslí je necelých 250 korun.

13. místo

Vitamin D 1500 IU

Orientační cena: 200 Kč

A proč srovnání zakončuji vitamínem D3 od značky Tozax?

Tento vitamín D je ve formě žvýkacích tablet a v jednom balení, které stojí cca 150 korun, jich je 120 kusů, přičemž stačí brát jednu tabletku denně. Užíváním vitamínu D podpoříte zdraví svých zubů, kostí a imunitního systému celkově. A pokud vás trápí častá nachlazení či „rýmičky“, s tímto doplňkem stravy už tomu tak nebude.

Slovenská značka Tozax vyrábí vlastní doplňky stravy, jejichž vývoj vzniká ve spolupráci s certifikovanými laboratořemi. Všechny jejich přípravky jsou vyrobené z prémiových přírodních surovin bez umělých barviv, lepku, přidaných cukrů a nejsou testované na zvířatech. Benefitem je, že tato značka nabízí zajímavé slevy při nákupu více kusů jednotlivých produktů.

Závěr

Je dobré myslet na to, že vitamín D naše tělo bez nadsázky opravdu potřebuje, a tak je důležité si jeho hladinu hlídat a čas od času ji nechat zkontrolovat. Nezapomeňte také na to, že během zimních měsíců nám hrozí nedostatek „déčka“ ještě mnohem víc než jindy, proto je dobré přemýšlet o jeho suplementaci.

Tento článek vznikl proto, abyste nemuseli ten pravý suplement s „déčkem“ hledat moc dlouho – a ze třinácti výše uvedených doplňků stravy bych vám nejvíce doporučila K2D3 ADVANCE, kde vitamín D3 doprovází ještě vitamin K2 ve formě MK7, rybí olej a vápník pro maximálně synergický účinek. Kvalitní forma vitamínu D3 (cholekalciferol) je v kapslích Biomin Vitamín D3 EXTRA, přičemž doporučená dávka je jedna kapsle týdně, takže vám balení vydrží dva a půl měsíce. Dalším super suplementem se skvělým poměrem cena/výkon je také Dr. Swiss Vitamín D se 100 softgelovými kapslemi (s 50 mcg cholekalciferolu na jednu kapsli).

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[11] Wikipedie (CZ): Vitamín D

[12] Wikiskripta (CZ): Vitamin D

[13] Healthline (ENG): 6 Good Sources of Vitamin D for Vegetarians

[14] PubMed Central (ENG): The vitamin D questions: how much do you need and how should you get it?

[15] PubMed Central (ENG): Natural vitamin D content in animal products

4.9/5 (Počet hlasů: 7)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »