TOP 13: Nejlepší vitamín B12 – účinky, recenze a diskuze

Co je to vitamin B12 a jaké má účinky na naše tělo? Jak vybrat nejlepší doplněk s vitamínem B12? Recenze, zkušenosti, diskuze.

TOP  1. místo

Vegan B12 + L-Metylfolát

Orientační cena: 1500 Kč

Organická směs v tekuté formě z kvalitních biodynamických a divoce rostoucích rostlin z rodinných farem. Obsahuje vysoce vstřebatelnou formu vitamínu B12, která je vhodná pro děti, seniory i dospělé.

2. místo

Viridian B-Complex B12

Orientační cena: 500 Kč

Účinný komplex vitamínů skupiny B dvou biologicky nejvyužitelnějších forem vitamínu B12. Tento produkt ocení především vegani, vegetariáni a lidé se zvýšeným fyzickým zatížením.

3. místo

Liposomální methyl B12

Orientační cena: 900 Kč

Prémiový, rychle působící vitamin B12 je dokonalým doplňkem podpory nálady a energie. Tento produkt vykazuje zvýšené hladiny B12 v krvi pouhé 2 minuty po perorálním podání.

Třináct nejlepších vitaminů B12

Co je to vitamín B12?

Je známo, že vitamíny skupiny B jsou pro lidské tělo velmi zásadní a pokud je jich nedostatek, určitě je důležitá jejich suplementace. A vitamín B12 není výjimkou. 

Tento druh „béčka“, respektive jeho dostatečnou hladinu v těle, by si měli hlídat hlavně vegetariáni a vegani, jelikož dle dostupných studií ho má až 73 % z nich nedostatek.

A co tedy B12 přesně je? Odborně se nazývá kobalamin a je tedy součástí B komplexu. Je rozpustný ve vodě a jeho hodnoty je důležité hlídat, protože se v těle neukládá do zásoby jako třeba jiné další vitamíny.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

K čemu slouží?

Tento vitamín hraje velmi zásadní roli v oblasti metabolismu. Další jeho úkol je „dohlížet“ na tvorbu krve, správnou funkci nervového systému, podílí se na syntéze našeho DNA. Dále je také velmi důležitý při syntéze nukleových kyselin, které jsou velmi důležité pro kostní dřeň.

Kde se B12 přirozeně vyskytuje?

Zaručeným a skvělým zdrojem jsou například maso, mléko, vnitřnosti, vajíčka nebo i mléčné výrobky a ryby. V rostlinné stravě jsou jeho zdroje velmi nejisté a proto se u vegetariánům a veganům radí suplementace.

Kdo trpí největším nedostatkem?

Uvádí se, že ohroženou skupinou v oblasti deficitu vitaminu B12 jsou:

 • Vegani.
 • Vegetariáni.
 • Senioři starší 60 let.
 • Lidé s chronickými nemocemi žaludku, slinivky břišní a střev.
 • Pacienti po břišních operacích.
 • Těhotné a kojící ženy.
 • Alkoholici.
 • Diabetici.

Jak vzniká a jak se projevuje jeho nedostatek?

Nedostatek tohoto vitamínu může vzniknout z několika důvodů. Konkrétně ze dvou – vnitřní a vnější. Vnější příčina logicky pramení ze špatné skladby stravy a hrozí tedy převážně u veganů.   

Vnitřní příčina se děje v těle a může nastat i u zapřisáhlých masožravců. Je totiž možné, že dochází k poruše jeho vstřebávání ve střevech a v žaludku, proto pokud trpíte dlouhodobými problémy v oblasti břišní dutiny, určitě si dejte na deficit B12 pozor.

Mezi nejčastější projevy patří:

 • únava,
 • anémie,
 • psychické problémy,
 • špatná koncentrace,
 • dušnost a nízká výkonnost,
 • porucha svalové koordinace, 
 • třes, 
 • mravenčení v končetinách.

Zcela jistě sumplemetantací a podle závažnosti se samozřejmě liší podávané dávky. 

Doporučená denní dávka u zdravých lidí je 2,5 až 7 mikrogramů. U kojících a těhotných žen je to většinou dvojnásobek normální dávky. V případě velkého deficitu se léčebně podává 300 až 400 mikrogramů denně. V opravdu závažných případech se podává B12 do svalu.

Jak vybrat ten nejlepší produkt?

Pokud si nejste jistí, nebojte se poradit s lékařem, popřípadě výživovým poradcem nebo lékárníkem, kteří vám určitě rádi s výběrem pomohou. V úvahu ale určitě bere:

 • složení,
 • formu,
 • množství denní dávky.

Na co si dát pozor?

Beze sporu na jídelníček. I když třeba neholdujete živočišné stravě, což je samozřejmě vaše právo a volba, sáhněte určitě po vhodném preparátu, který vitamín B12 do vašeho těla dostane. Když jste vegetarián, dejte si občas domácí vajíčko nebo kvalitní sýr. Zkusit můžete i kvašené potraviny nebo chlorellu.

Jak často ho užívat?

Vždy dbejte na doporučení výrobce, protože se může lišit kus od kusu, značka od značky. Důležité jsou i faktory jako je věk, pohlaví nebo zdravotní stav.

Uvádí se, že jako prevence stačí denně užívat 0,1-1 mikrogramu B12.

1. místo

Vegan B12 + L-Metylfolát

Orientační cena: 1500 Kč

„Béčko“ od značky Cymbiotika se liší tím, že bylo vyrobeno tou nejpokročilejší technologií zpracování kyseliny listové ve formě folátu, v jediné biologicky dostupné formě (L-methylfolát), pro maximální absorpci a účinnost této živiny. Kyselina listová, která je součástí, je nepostradatelným vitamínem nejen pro ženy v těhotenství, ale i po porodu, popřípadě i pro děti. Navíc je tato kyselina spolu právě s B12 potřebná při krvetvorbě. Vitamíny B6 a B12 přispívají k normální funkci nervové soustavy, pomáhají snižovat únavu a podporují správnou funkci imunitního systému. 

A co přesně tento produkt tedy obsahuje?

 • Vitamín B12.
 • Vitamín B6.
 • Fulvové minerály.
 • Vitamín B9.
 • Čištěná voda.
 • BIO kokosový glycerin.
 • BIO za studena lisovaný slunečnicový olej.
 • BIO fosfatidylcholin.
 • BIO vitamin E.
 • Olej z divokých borůvek.
 • BIO arabská guma.
 • Kyselina citronová bez GMO.

A jak dávkovat? Je rozdíl, zda bere tento doplněk stravy dítě nebo dospělák. 

 • Dospělí: 14 zmáčknutí denně.
 • Děti 2-12 let: 7 zmáčknutí denně.

A cena? Cca 1500 korun.

2. místo

Viridian B-Complex B12

Orientační cena: 500 Kč

Tento komplex vitamínů skupiny B od značky Viridian, obsahuje vysoké dávky  methylkobalaminu a kyanokobalaminu, což jsou dvě biologicky nejvyužitelnější formy vitamínu B12. Tento komplex se skvěle hodí i pro vegetariány a vegany. 

Svou čistotou a složením splňuje tento produkt parametry kategorie Kosher a všechny složky jsou 100% aktivní.

A s čím vším dokáže tento doplněk stravy pomoci?

 • Potlačuje únavu.
 • Pomáhá při úzkostech a depresích.
 • Podporuje spánek.
 • Podporuje zdravý metabolismus.
 • Podporuje metabolismus homocysteinu.
 • Podporuje obranyschopnost organismu.

A jak dávkovat? Výrobce radí brát 1 kapsli denně s jídlem nebo dle doporučení lékaře.

A cena? Cca 500 korun.

3. místo

Quicksilver Scientific Liposomální methyl B12

Orientační cena: 900 Kč

Tento vitamín B12 ve své liposomální formě podporuje kardiovaskulární systém a tvorbu červených krvinek. Dále přispívá k normální psychické kondici, podílí se na procesu dělení buněk a má mnoho dalších příznivých funkcí. 

V této formě působí rychleji než běžné kapsle a pastilky, a má i srovnatelné výsledky s intravenózní léčbou.

A jak dávkovat? Doporučuje se užívat 1 stlačení denně. Před polknutím držte v ústech po dobu 30 sekund. Konzumujte nalačno.  

A cena? Cca 900 korun.

4. místo

NOW Methyl B12

Orientační cena: 600 Kč

Tento vitamin B12 Metylkobalamin od značky NOW se podílí na procesu dělení buněk a tvorby červených krvinek, dále také přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, normální psychické činnosti, funkci imunitního systému a normálnímu metabolismu homocysteinu. 

Tento produkt obsahuje kvalitnější formu vitamínu B12.

A jak ho dávkovat? Doporučuje se užívat 1 kapsli za den.

A cena? Cca 600 korun.

5. místo

Vegetology Vitamin B12

Orientační cena: 300 Kč

Tablety se silnou dávkou vitamínu B12 od britské značky Vegetology obsahují tento vitamin ve formě kyanokobalaminu. Produkt dokáže snižovat vyčerpání a únavu a v těle přispívá mnoha zásadním procesům jako je správná funkce nervové soustavy, tvorba červených krvinek a správné fungování imunity. 

Tableta s B12 od Vegetology je výjimečná svou prodlouženou účinností, v žaludku se rozpadá pomaleji – po dobu 6 až 8 hodin. 

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 1 kapsli denně s jídlem.

A cena? Cca 300 korun.

6. místo

Raw vitamín B12

Orientační cena: 400 Kč

Tento raw B12 je vhodný pro správnou krvetvorbu, energetický metabolismus a vitalitu, Jedinečnost tohoto produktu je jeho původ a složení. Byly použité pouze individuálně pěstované, tepelně nezpracované rostliny, nedotčené konvenčním zemědělstvím. 

Jedná se o veganský výrobek a hodí se tedy i pro lidi, kteří neholdují masu a živočišným výrobkům.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 1 kapsli denně.

A cena? Cca 400 korun.

7. místo

Solgar tekutý Vitamin B12 s B-komplexem

Orientační cena: 470 Kč

Tento tekutý doplněk stravy s vitamínem B12 je skvělá forma na užívání, která vás nezatíží a můžete ji bez problému přidat do vašeho oblíbeného nápoje, ať už je to čistá voda, nebo ovocný džus.

Pokud tedy neholdujete tobolkám, je pro vás tento doplněk stravy to pravé ořechové.

A jak dávkovat? Dejte si 1-5 kapek za den a ideálně během jídla.

A jaká je cena? Cca 470 korun.

8. místo

Jamieson Vitamín B12

Orientační cena: 250 Kč

Tento doplněk stravy od značky Jamieson obsahuje velmi důležitý vitamín B12 ve 100 tabletách. B12 podporuje optimální energetický metabolismus a správnou činnost nervové soustavy a snižuje míru únavy i vyčerpání.

Hodí se pro vegetariány i vegany.

A jak užívat? Výrobce doporučuje brát 1 tabletu denně s jídlem.

A cena? Cca 250 korun.

9. místo

Ekolife Natura - Liposomal Vitamin B12

Orientační cena: 400 Kč

Tento doplněk stravy obsahuje lipozomální formu vitamínu B12. Produkt díky tomu nabízí ideální vstřebatelnost a účinek. Vitamín B12 je bezpečně zapouzdřen a chráněn ve formě nanočástic lipozomů, které aktivně prostupují stěnou tenkého střeva a vstřebávají se skrze mízní systém přímo do krevního oběhu.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 2 ml denně přímo do úst, nebo přidat do sklenice vody.

A cena? Cca 400 korun.

10. místo

Nupreme Lipozomální vitamin B12

Orientační cena: 300 Kč

Tento lipozomální vitamín B12 v kapslích pochází z dílny české značky Nupreme.

A výrobce uvádí, že přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, podporuje metabolismus homocysteinu a fyziologické psychické činnosti, také přispívá k normální tvorbě červených krvinek a normální funkci imunitního systému.

B12 Nupreme má špičkovou biologickou dostupnost, nedráždí zažívací ústrojí, nezatěžuje játra ani ledviny.

Hodí se pro vegetariány a vegany.

A jaké je dávkování? Doporučuje se brát 2-3 kapsle týdně při preventivním užívání, 1 kapsle denně v případě akutní potřeby. Kapsle nikdy nezapomeňte zapít vodou. Neužívejte společně s vitamínem C, který brání vstřebávání vitamínu B12. 

A cena? Cca 300 korun.

11. místo

Jarrow Methyl B-12 & Methyl Folate

Orientační cena: 430 Kč

Tento supplement je kombinace vitamínu B12 a kyseliny listové společně s vitamínem B6 (P-5-P) v nejvstřebatelnějších aktivovaných formách. Vitamín B12 ve formě methylkobalaminu a kyselina listová ve své metylové formě pro podporu syntézy DNA, neurotransmiterů a metabolismu aminokyselin. 

Tento produkt se skvěle hodí i pro vegetariány a vegany.

A jak dávkovat? Výrobce radí nechat rozpustit v ústech 1 pastilku za den.

A cena? Cca 430 korun.

12. místo

Vitamín B12 - Kyanokobalamin

Orientační cena: 250 Kč

Tento vitamín B12 je ve formě kapslí, které se mohou užívat v těhotenství a příznivě ovlivňují zdraví plodu.

Doplnění vitamínu B12 může být životabudičem i v případě, že trpíte jeho nedostatkem. V tomto případě bude skvělým zdrojem energie a nových sil.

Produkt se hodí pro vegetariány a vegany.

A jak dávkovat? Berte 1 kapsli denně společně s jídlem.

A cena? Cca 250 korun.

13. místo

Puhdistamo - Vitamin B12

Orientační cena: 400 Kč

Doplněk stravy s malinovou příchutí poskytuje celkem 10 látek ze skupiny vitamínů B v bioaktivních formách, rostlinného původu. Vlastnosti všech vitamínů skupiny B souvisí s energetickým metabolismem, imunitou, psychickou kondicí a kognitivními schopnostmi. 

Obsahuje:

 • Vitamín B12 ve formě methylkobalaminu a adenosylkobalaminu.
 • Kyselinu listovou ve formě Quatrefolic®5-MTHF –metylfolátu.
 • 500 µg methylkobalaminu (20 000 % RHP).
 • 500 µg adenosylkobalaminu (20 000 % RHP).
 • 400 µg kyseliny listové (200 % RHP).

A jak dávkovat? 1× denně rozpusťte jednu pastilku v ústech.

A cena? Cca 400 korun.

Závěr

Nízké hladiny vitaminu B12 nejsou legrace. Dejte si tedy pozor na to, co jíte a zda máte dostatečný příjem potravin, které jsou zdrojem tohoto vitamínu. Pokud víte, že ho vaše klasická strava není schopna obsáhnout, určitě se nebojte sáhnout po po kvalitním suplementu.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Vitamín B12

[2] Wikiskripta (CZ): Vitamin B12

[3] Healthline (ENG): 9 Signs and Symptoms of Vitamin B12 Deficiency

[4] PubMed Central (ENG): Vitamin B12 and health

[5] PubMed Central (ENG): Utilization of B12 for the treatment of chronic migraine

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »