12 nejlepších vitamínů B12 – účinky, recenze a diskuze

Shrnutí: B12 neboli kobalamin je velmi důlžitý vitamín, který se podílí na tvorbě červených krvinek, funkci nervového systému a spoustu dalších procesech. Jeho dostatečný příjem by se měli hlídat hlavně vegetariání a vegani. Pokud jste se B12 rozhodli suplementovat, v mém článku najdete srovnání dvanácti kvalitních doplňků stravy s vitamínem B12:

 • První místo jsem dala Raw vitamínu B12, což jsou veganské kapsle prémiové kvality, kde je B12 doplněný i o výživnou směs enzymů.
 • Na 2. místo jsem posadila Vegetology Vitamín B12, který je 100% přírodní a díky speciální formuli se do organismu uvolňuje postupně.
 • A 3. příčku si u mě získal Blendea Vitamín B12 ve veganských kapslích obohacených o vlákninu pro dobré trávení.

V článku se dále dozvíte:

Vše o vitamínu B12 – co to je,[2] jaké jsou jeho účinky[3] a ve kterých potravinách ho lze najít.[4] Jak se projevuje jeho nedostatek[6] a jaká je doporučená denní dávka pro dospělé, ale i těhotné a kojící ženy.[7]

TOP  1. místo

Raw vitamín B12

Orientační cena: 400 Kč
Proč 1. místo?

Jde totiž o skvělý vitaminový doplněk, který obsahuje vitamin B12 v tepelně nezpracovaném stavu, což ocení (nejen) vyznavači raw stylu. Jedna kapsle obsahuje 1000 µg vitaminu B12.

2. místo

Vegetology Vitamin B12

Orientační cena: 300 Kč
Proč 2. místo?

Protože tyto kapsle jsou vyrobeny ze 100% přírodních surovin, a kromě toho je zde vitamin B12 obsažen ve formě kyanokobalaminu, který prodlužuje jeho účinek. V jedné kapsli najdete 1000 µg vitaminu B12.

3. místo

Blendea Vitamín B12

Orientační cena: 280 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož jde o kapsle s vitamínem B12 dostupné v elegantním tmavém balení, které jako bonus obsahují také vlákninu – inulín pocházející z kořene čekanky. V jedné kapsli najdete 100 μg vitaminu B12.

Dvanáct nejlepších vitaminů B12

 1. Vitamin Code Raw vitamín B12 400 Kč (30 kapslí)
 2. Vegetology Vitamin B12 300 Kč (60 tablet)
 3. Blendea Vitamín B12 280 Kč (60 kapslí)
 4. Vitamín B12 – Kyanokobalamin 240 Kč (60 kapslí)
 5. Viridian B-Complex B12 500 Kč (90 kapslí)
 6. Ekolife Natura – Liposomal Vitamin 12 500 Kč (60 ml)
 7. NOW Methyl B12 600 Kč (90 kapslí)
 8. Jarrow Methyl B-12 & Methyl Folate 430 Kč (100 pastilek)
 9. Nupreme Lipozomální vitamin B12 270 Kč (30 kapslí)
 10. Puhdistamo – Vitamin B12 340 Kč (60 pastilek)
 11. Vegan B12 + L-Metylfolát 1500 Kč (60 ml)
 12. Jamieson Vitamín B12 260 Kč (100 tablet)

Co je to vitamín B12?

Je známo, že vitamíny skupiny B[1] jsou pro lidské tělo velmi zásadní a pokud je jich nedostatek, určitě je důležitá jejich suplementace. A vitamín B12 není výjimkou. 

 • Tento druh „béčka“, respektive jeho dostatečnou hladinu v těle, by si měli hlídat hlavně vegetariáni a vegani, jelikož jim hrozí jeho nedostatek.
 • A co tedy B12 přesně je? Odborně se nazývá kobalamin a je tedy součástí B komplexu. Je rozpustný ve vodě a jeho hodnoty je důležité hlídat, protože se v těle neukládá do zásoby jako třeba jiné další vitamíny.[2]

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

K čemu slouží?

Tento vitamín hraje velmi zásadní roli v oblasti metabolismu.[3] Další jeho úkol je „dohlížet“ na tvorbu krve, správnou funkci nervového systému, podílí se na syntéze našeho DNA. Dále je také velmi důležitý při syntéze nukleových kyselin, které jsou velmi důležité pro kostní dřeň.

Kde se B12 přirozeně vyskytuje?

Zaručeným a skvělým zdrojem jsou například maso, mléko, vnitřnosti, vajíčka nebo i mléčné výrobky a ryby.[4] V rostlinné stravě jsou jeho zdroje velmi nejisté a proto se u vegetariánům a veganům radí suplementace.

Kdo trpí největším nedostatkem?

Uvádí se, že ohroženou skupinou v oblasti deficitu vitaminu B12 jsou:[5]

 • Vegani.
 • Vegetariáni.
 • Senioři starší 60 let.
 • Lidé s chronickými nemocemi žaludku, slinivky břišní a střev.
 • Pacienti po břišních operacích.
 • Těhotné a kojící ženy.
 • Alkoholici.
 • Diabetici.

Jak vzniká a jak se projevuje jeho nedostatek?

Nedostatek tohoto vitamínu může vzniknout z několika důvodů. Konkrétně ze dvou – vnitřní a vnější. Vnější příčina logicky pramení ze špatné skladby stravy a hrozí tedy převážně u veganů.   

Vnitřní příčina se děje v těle a může nastat i u zapřisáhlých masožravců. Je totiž možné, že dochází k poruše jeho vstřebávání ve střevech a v žaludku, proto pokud trpíte dlouhodobými problémy v oblasti břišní dutiny, určitě si dejte na deficit B12 pozor.

Mezi nejčastější projevy patří:[6]

 • únava,
 • anémie,
 • psychické problémy,
 • špatná koncentrace,
 • dušnost a nízká výkonnost,
 • porucha svalové koordinace, 
 • třes, 
 • mravenčení v končetinách.

Zcela jistě sumplemetantací a podle závažnosti se samozřejmě liší podávané dávky. 

 • Podle NZIP je doporučená denní dávka u zdravých lidí od 25 do 51 let 3,0 µg. U kojících a těhotných žen je to 3,5 µg a u kojících žen 4,0 µg.[7]
 • případech se podává B12 do svalu.

Jak vybrat ten nejlepší produkt?

Pokud si nejste jistí, nebojte se poradit s lékařem, popřípadě výživovým poradcem nebo lékárníkem, kteří vám určitě rádi s výběrem pomohou. V úvahu ale určitě bere:

 • složení,
 • formu,
 • množství denní dávky.

Na co si dát pozor?

Beze sporu na jídelníček. I když třeba neholdujete živočišné stravě, což je samozřejmě vaše právo a volba, sáhněte určitě po vhodném preparátu, který vitamín B12 do vašeho těla dostane. Když jste vegetarián, dejte si občas domácí vajíčko nebo kvalitní sýr. Zkusit můžete i kvašené potraviny nebo chlorellu.

Jak často ho užívat?

Vždy dbejte na doporučení výrobce, protože se může lišit kus od kusu, značka od značky. Důležité jsou i faktory jako je věk, pohlaví nebo zdravotní stav.

1. místo

Raw vitamín B12

Výborný vitamín B12 vyrobený z tepelně nezpracovaných surovin v RAW kvalitě.

Orientační cena: 400 Kč

Proč je Raw vitamin B12 od Garden of Life na 1. místě?

První místo jsem udělila tomuto raw vitaminu B12 od značky Garden of Life, který  pozitivně ovlivňuje krvetvorbu, energetický metabolismus a vitalitu. Jedinečnost tohoto produktu pak spočívá v jeho původu a složení. Na jeho výrobu totiž byly použity výhradně individuálně pěstované a tepelně nezpracované rostliny, nedotčené konvenčním zemědělstvím.

Na tomto vitaminu je skvělé, že ho mohou nejen vegetariáni a vegani, ale také vyznavači raw stravy. Ti totiž do jídelníčku zařazují pouze potraviny, které neprošly tepelnou úpravou nad 45°C, což právě tento produkt perfektně splňuje.

Uživatelské recenze

Na Amazonu má tento vitamín skvělá hodnocení – hvězdičkové skóre se tady blíží k pětce. A taktéž v psaných recenzích lze vidět převážně nadšení. Někteří ze zákazníků dokonce poznamenávají, že tento produkt předčil jejich očekávání. Lidé oceňují nejen složení doplňku založené na přírodních ingrediencích, ale i to, že je tento výrobek bez lepku a vhodný i pro vegany. Z komentářů také vyplývá, že úplně nejvíc ho milují ti, kteří chtějí své tělo živit kvalitně a „jen tím nejlepším“.

Hlavním účinkem, který zákazníci zpozorovali, je přísun energie. Jeden z uživatelů tady v tomto ohledu přiznává, že když si vitamin zapomene ráno vzít, tak je ve dvě odpoledne grogy.

Produkt je navíc k dostání na e-shopu Puravia, který je například na Heurece velmi pozitivně hodnocený, jak z hlediska výběru a kvality zboží, tak na základě komunikace a rychlého doručení produktů.

Dále o produktu

Výrobek je veganský, bezlepkový, neobsahuje mléko a ani žádná syntetická pojiva či plnidla. A jeho doporučení dávkování je v tomto případě po 1 kapsli za den, která obsahuje 1000 µg vitaminu B12 (= methylcobalaminu).

Cenově se tento vitamin pohybuje okolo 400 Kč/balení (= 30 tabletek).

2. místo

Vegetology Vitamin B12

100% přírodní Vitamin B12 s efektivním účinkem postupného uvolňování.

Orientační cena: 300 Kč

Proč je vitamin B12 od značky Vegetology na 2. místě?

Na druhou příčku jsem umístila kapsle od britské značky Vegetology, protože obsahují (podobně jako produkt výše) silnou dávku vitaminu B12 (v jedné tabletě se nachází 1000 µg této látky). Tablety obsahují vitamin ve formě kyanokobalaminu a jsou speciálně vyvinuty tak, aby se v těle uvolňovaly postupně. Díky tomu mají tyto tablety prodlouženou účinnost – v žaludku se rozpadají pomaleji, než bývá obvyklé, a to po dobu 6 až 8 hodin.

Výhodou také je, že jsou tyto tablety vyrobeny ze 100% přírodních surovin. A dobrou zprávou je, že se kapsle prodávají v recyklovatelné dóze z cukrové třtiny.

Uživatelské recenze

Tento výrobek si vede velice dobře na srovnávači zbozi.cz, kde se jeho procenta pohybují hodně vysoko, tj. okolo stovky. Na Amazonu pak lidé taktéž vyjadřují především spokojenost s produktem a poměrně často konstatují například to, že se jim tyto tabletky dobře polykají, protože jsou dostatečně malé. Také se tady píše, že pilulky nemají nepříjemný zápach, který u konkurenčních „bé dvanáctek“ většinou cítili.

Zákazníci si dále pochvalují veganský původ tabletek, jejich kvalitu, a z hlediska účinků zde zaznívá, že se lidé při užívaní doplňku cítí energičtější.

Více informací

Vitamin B12 od Vegetology dokáže snižovat vyčerpání, únavu a přispívá ke mnoha zásadním procesům v těle – například pomáhá udržovat správnou funkci nervové soustavy, tvořit červené krvinky a podporovat správné fungování imunity. 

A jak ho dávkovat? Doporučuje se brát 1 kapsli denně, nejlépe spolu s jídlem.

Produkt stojí cca 300 Kč/balení (60 kapslí), takže se jedná o cenově dostupnou variantu.

3. místo

Blendea Vitamín B12

Rostlinné kapsle s vitamínem B12, které jsou obohacené i vlákninu z kořene čekanky.

Orientační cena: 280 Kč

Proč je vitamín B12 od Blendey na 3. místě?

Třetí místo pak u mě získal vitamin B12 od ověřené značky Blendea, který je také skvělým energetickým nakopávačem, bojovníkem proti únavě. A rovněž v tomto případě doplněk přispívá k normální tvorbě červených krvinek, normálnímu fungování nervové soustavy a k lepší imunitě. 

Tyto tabletky sice obsahují pouze 100 μg vitaminu B12, což je oproti produktům výše o poznání méně, na druhou stranu však mají i svá plus. Například to, že obsahují kromě klíčového vitaminu B12 také vlákninu, konkrétně v podobě inulínu pocházejícího z kořene čekanky.

Uživatelské recenze

Pokud se pro vitamin B12 vypravíte přímo na stránky blendea.cz, určitě neuděláte chybu. Tento e-shop je totiž ověřený zákazníky, a to jak na stránkách zbozi.cz, tak i na Heurece. Internetový obchod blendea.cz mají lidé podle všeho rádi a vyzdvihují, že objednávka zboží vždy probíhá rychle a balíček s vybranými produkty se také „před dveřmi“ objeví coby dup. Kromě toho si lidé chválí zdejší široký sortiment, přehlednost webových stránek a v neposlední řadě také kvalitu zakoupeného zboží.

Dále o produktu

Jednou z předností výrobku je také elegantní tmavá dóza, která (alespoň podle mého soudu), působí příjemně uklidňujícím dojmem. Kapsle jsou vegan-friendly, neobsahují alergeny, konzervační látky ani syntetická plnidla.

Doporučené dávkování doplňku je po 1 kaspli za den, přičemž je vždy nutné zapíjet dostatečným množstvím tekutiny.

Tento výrobek se cenově pohybuje okolo 280 Kč/balení (= 60 kapslí).

4. místo

Vitamín B12 - Kyanokobalamin

Orientační cena: 240 Kč

Proč jsem vybrala vitamín B12 od HillVitalu?

Tento vitamín B12 je ve formě kapslí, které se mohou užívat v těhotenství a příznivě ovlivňují zdraví plodu.

Doplnění vitamínu B12 může být životabudičem i v případě, že trpíte jeho nedostatkem. V tomto případě bude skvělým zdrojem energie a nových sil.

Produkt se hodí pro vegetariány a vegany.

A jak dávkovat? Berte 1 kapsli denně společně s jídlem.

A cena? Cca 250 korun.

5. místo

Viridian B-Complex B12

Orientační cena: 500 Kč

Čím mě zaujal doplněk stravy B-Complex B12 od Viridianu?

Tento komplex vitamínů skupiny B od značky Viridian, obsahuje vysoké dávky  methylkobalaminu a kyanokobalaminu, což jsou dvě biologicky nejvyužitelnější formy vitamínu B12. Tento komplex se skvěle hodí i pro vegetariány a vegany. 

Svou čistotou a složením splňuje tento produkt parametry kategorie Kosher a všechny složky jsou 100% aktivní.

A s čím vším dokáže tento doplněk stravy pomoci?

 • Potlačuje únavu.
 • Pomáhá při úzkostech a depresích.
 • Podporuje spánek.
 • Podporuje zdravý metabolismus.
 • Podporuje metabolismus homocysteinu.
 • Podporuje obranyschopnost organismu.

A jak dávkovat? Výrobce radí brát 1 kapsli denně s jídlem nebo dle doporučení lékaře.

A cena? Cca 500 korun.

6. místo

Ekolife Natura - Liposomal Vitamin B12

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila liposomální vitamín B12 od Ekolife Natura?

Tento doplněk stravy obsahuje lipozomální formu vitamínu B12. Produkt díky tomu nabízí ideální vstřebatelnost a účinek. Vitamín B12 je bezpečně zapouzdřen a chráněn ve formě nanočástic lipozomů, které aktivně prostupují stěnou tenkého střeva a vstřebávají se skrze mízní systém přímo do krevního oběhu.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 2 ml denně přímo do úst, nebo přidat do sklenice vody.

A cena? Cca 500 korun za 60 ml.

7. místo

NOW Methyl B12

Orientační cena: 600 Kč

Proč jsem vybrala Methyl B12 od NOW?

Tento vitamin B12 Metylkobalamin od značky NOW se podílí na procesu dělení buněk a tvorby červených krvinek, dále také přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, normální psychické činnosti, funkci imunitního systému a normálnímu metabolismu homocysteinu. 

Tento produkt obsahuje kvalitnější formu vitamínu B12.

A jak ho dávkovat? Doporučuje se užívat 1 kapsli za den.

A cena? Cca 600 korun.

8. místo

Jarrow Methyl B-12 & Methyl Folate

Orientační cena: 430 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila suplement Methyl B-12 & Methyl Folate od Jarrow?

Tento supplement je kombinace vitamínu B12 a kyseliny listové společně s vitamínem B6 (P-5-P) v nejvstřebatelnějších aktivovaných formách. Vitamín B12 ve formě methylkobalaminu a kyselina listová ve své metylové formě pro podporu syntézy DNA, neurotransmiterů a metabolismu aminokyselin. 

Tento produkt se skvěle hodí i pro vegetariány a vegany.

A jak dávkovat? Výrobce radí nechat rozpustit v ústech 1 pastilku za den.

A cena? Cca 430 korun.

9. místo

Nupreme Lipozomální vitamin B12

Orientační cena: 270 Kč

Proč jsem zvolila také lipozomální vitamín B12 od Nupreme?

Tento lipozomální vitamín B12 v kapslích pochází z dílny české značky Nupreme.

A výrobce uvádí, že přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, podporuje metabolismus homocysteinu a fyziologické psychické činnosti, také přispívá k normální tvorbě červených krvinek a normální funkci imunitního systému.

B12 Nupreme má špičkovou biologickou dostupnost, nedráždí zažívací ústrojí, nezatěžuje játra ani ledviny.

Hodí se pro vegetariány a vegany.

A jaké je dávkování? Doporučuje se brát 2-3 kapsle týdně při preventivním užívání, 1 kapsle denně v případě akutní potřeby. Kapsle nikdy nezapomeňte zapít vodou. Neužívejte společně s vitamínem C, který brání vstřebávání vitamínu B12. 

A cena? Cca 270 korun.

10. místo

Puhdistamo - Vitamin B12

Orientační cena: 340 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala vitamín B12 od Pudhistamo?

Doplněk stravy s malinovou příchutí poskytuje celkem 10 látek ze skupiny vitamínů B v bioaktivních formách, rostlinného původu. Vlastnosti všech vitamínů skupiny B souvisí s energetickým metabolismem, imunitou, psychickou kondicí a kognitivními schopnostmi. 

Obsahuje:

 • Vitamín B12 ve formě methylkobalaminu a adenosylkobalaminu.
 • Kyselinu listovou ve formě Quatrefolic®5-MTHF –metylfolátu.
 • 500 µg methylkobalaminu (20 000 % RHP).
 • 500 µg adenosylkobalaminu (20 000 % RHP).
 • 400 µg kyseliny listové (200 % RHP).

A jak dávkovat? 1× denně rozpusťte jednu pastilku v ústech.

A cena? Cca 340 korun.

11. místo

Vegan B12 + L-Metylfolát

Orientační cena: 1500 Kč

Čím si své místo ve výběru zasloužil produkt Vegan 12 + L-Metylfolát od Cymbiotika?

„Béčko“ od značky Cymbiotika se liší tím, že bylo vyrobeno tou nejpokročilejší technologií zpracování kyseliny listové ve formě folátu, v jediné biologicky dostupné formě (L-methylfolát), pro maximální absorpci a účinnost této živiny. Kyselina listová, která je součástí, je nepostradatelným vitamínem nejen pro ženy v těhotenství, ale i po porodu, popřípadě i pro děti. Navíc je tato kyselina spolu právě s B12 potřebná při krvetvorbě. Vitamíny B6 a B12 přispívají k normální funkci nervové soustavy, pomáhají snižovat únavu a podporují správnou funkci imunitního systému. 

A co přesně tento produkt tedy obsahuje?

 • Vitamín B12.
 • Vitamín B6.
 • Fulvové minerály.
 • Vitamín B9.
 • Čištěná voda.
 • BIO kokosový glycerin.
 • BIO za studena lisovaný slunečnicový olej.
 • BIO fosfatidylcholin.
 • BIO vitamin E.
 • Olej z divokých borůvek.
 • BIO arabská guma.
 • Kyselina citronová bez GMO.

A jak dávkovat? Je rozdíl, zda bere tento doplněk stravy dítě nebo dospělák. 

 • Dospělí: 14 zmáčknutí denně.
 • Děti 2-12 let: 7 zmáčknutí denně.

A cena? Cca 1500 korun.

12. místo

Jamieson Vitamín B12

Orientační cena: 260 Kč

Proč jsem srovnání zakončila vitamínem B12 od Jamiesonu?

Tento doplněk stravy od značky Jamieson obsahuje velmi důležitý vitamín B12 ve 100 tabletách. B12 podporuje optimální energetický metabolismus a správnou činnost nervové soustavy a snižuje míru únavy i vyčerpání.

Hodí se pro vegetariány i vegany.

A jak užívat? Výrobce doporučuje brát 1 tabletu denně s jídlem.

A cena? Cca 260 korun.

Závěr

Nízké hladiny vitaminu B12 nejsou legrace. Dejte si tedy pozor na to, co jíte a zda máte dostatečný příjem potravin, které jsou zdrojem tohoto vitamínu. Pokud víte, že ho vaše klasická strava není schopna obsáhnout, určitě se nebojte sáhnout po po kvalitním suplementu.

Já bych vám na základě důkladného průzkumu doporučila například veganský Raw vitamín B12 od značky Garden of Life, který obsahuje kvalitní a šetrně zpracované ingredience s obsahem B12, obohacené o výživnou enyzmovou směs. Bez živočišných přísad jsou i kapsle Vegetology Vitamin B12 s postupným uvolňováním, které jsou vhodné i pro těhotné a kojící ženy. A skvělý je také Blendea Vitamín B12, který opět mohou i vegani a kromě B12 obsahuje i inulin, což je vláknina z čekankového kořene, která přispívá k optimálnímu trávení.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[8] Wikipedie (CZ): Vitamín B12

[9] Wikiskripta (CZ): Vitamin B12

[10] Healthline (ENG): 9 Signs and Symptoms of Vitamin B12 Deficiency

[11] PubMed Central (ENG): Vitamin B12 and health

[12] PubMed Central (ENG): Utilization of B12 for the treatment of chronic migraine

4.7/5 (Počet hlasů: 6)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »