11 nejlepších vitamínů K2 – zdroj, recenze a diskuze

Co je vitamín K2? Jaké jsou jeho formy včetně vitamínu K2 MK7? Jaké má vitamín k2 účinky? Vitamín K2 v potravinách a doplňcích stravy.

TOP  1. místo

Trime Vitamín K2

Orientační cena: 600 Kč

Nejlepší značková forma vitamínu K, která je dostupná. Jedná se o formu MK-7 (Menaquinone-7). Přispívá k normálnímu stavu kostí, zubů, vlasů, nehtů a kardiovaskulárních funkcí.

2. místo

WoldoHealth Vitamín K2

Orientační cena: 750 Kč

Jediná kapka tohoto MCT oleje, v kvalitní a vstřebatelné formě, dodá vašemu tělu 200 mikrogramů koncentrované dávky vitamínu K2 v patentované formě MK7.

3. místo

Life Extension Vitamín K2

Orientační cena: 500 Kč

Vitamín K2 (trans menachinon-7), který přispívá ke zvýšení hustoty kostí, pomáhá předcházet kalcifikaci tepen, čímž podporuje zdraví kardiovaskulárního systému.

Jedenáct nejlepších vitamínů K2

Co je vitamín K2?

Vitamin K není mezi vitamíny příliš známý, jedná se však o velmi prospěšný prvek v našem těle. Příznivě působí zejména na srdce, svaly a kosti. Vitamín K patří do skupiny vitamínů, které jsou rozpustné v tucích. Objeven byl náhodně na počátku 20. století zubařem Westonem Pricem, který cestoval po světě a studoval vztah mezi stravou a nemocemi u různých populací. Zjistil, že neprůmyslová strava měla vysoký obsah neznámých živin, které poskytovaly ochranu proti zubnímu kazu a chronickým onemocněním. Nazval tuto záhadnou živinu jako aktivátor X. Nyní už víme, že to byl vitamín K2. Ačkoliv existuje několik různých typů vitamínů K, dva nejčastěji se vyskytující v lidské stravě jsou vitamin K1 a vitamín K2. Vitamín K2 se nachází zejména ve fermentovaných potravinách, živočišných produktech a je také produkován střevními bakteriemi v našem těle.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Formy vitamínu K2

Existuje několik forem vitamínu K2. Označují se písmeny MK a po nich následuje číslovka (např. MK-7). Tyto formy nazýváme názvem menachinon. Nejčastější z nich je vitamín K2-MK4, který dokáže vytvořit střevní bakterie v našem těle. Toto vytvořené množství je však velmi zanedbatelné. Nejúčinnější je vitamín K2 s označením MK-7. Tento vitamín K2 MK-7 je zapotřebí při tvorbě kostí, proti osteoporóze a velice nápomocný je zejména v období menopauzy. Vitamín K2 MK-7 v porovnání s ostatními zůstává v těle nejdelší dobu, jelikož jeho poločas rozpadu je až 72 hodin. Díky tomu se hladina vitamínu v organismu udržuje dlouhodobě, bez výrazných výkyvů.

Jaké jsou účinky a benefity vitamínu K2?

Kromě zásadní role při srážení krve a hojení ran má vitamín K2 řadu dalších zdravotních výhod. O některých z nich se nyní zmíníme:

Vitamín K-2 může snížit riziko kardiovaskulárního poškození a zlepšit celkové zdraví srdce. Vitamín K-2 aktivuje protein, který zabraňuje tvorbě usazenin vápníku a tím může snížit riziko ischemické choroby srdeční.

Vitamín K-2 podporuje zdravou minerální hustotu kostí karboxylací osteokalcinu neboli proteinu, který váže vápník na kosti. Jsou prokázané účinky užívání doplňků vitamínu K2 MK-4 u žen po menopauze, které prodělaly zlomeniny kyčle nebo obratle. Výzkumníci dospěli k závěru, že pravidelné užívání doplňku vitamínu K2 ve formě MK-4 snížilo hladiny osteokalcinu na úroveň „typickou pro zdravé, premenopauzální ženy“.

Vysoké hladiny glukózy v krvi mohou zvýšit riziko rozvoje deprese, úzkosti a kognitivních poruch. V těchto případech mohou účinky vitamínu K-2 pomoci normalizovat hladinu glukózy v krvi a snížit příznaky úzkosti a deprese.

Vitamin K-2 má antioxidační vlastnosti, které mohou pomoci chránit (potlačovat genetické procesy, které vedou k růstu nádoru) před rizikem některých rakovinových onemocnění.

Proč je vhodné K2 kombinovat s vitamínem D3?

Pokud se rozhodneme doplňovat vitamín K2, je velmi vhodné k němu připojit také vitamín D3. Vitamin D3 podporuje imunitu a zajišťuje ukládání vápníku do kostí. S vyšším příjmem vitamínu D3 může však docházet k hromadění vápníku v cévách (tzv. kalcifikace cév). Z tohoto důvodu je vhodné kombinovat ho s vitamínem K2, který cévy od vápníku zbavuje, a naopak je pomáhá ukládat zpátky do kostí, které jsou důležité pro celkové zdraví. Co se týče suplementace těchto dvou esenciálních vitamínů, vitamín D3 získáváme v letních měsících ze slunečního záření a v zimních měsících je vhodné ho zařadit ve formě suplementů. Vitamín K2 můžeme přijímat pouze ze stravy, kde ho je však velmi malé množství, proto je vhodné ho doplnit ve formě doplňků stravy.

V jakých potravinách najdeme vitamín K2?

Jak už bylo zmíněno, vitamín K2 můžeme získat z živočišných a fermentovaných potravin. Jako nejlepší živočišný zdroj pro doplnění vitamínu K2 můžeme zvolit mléčné výrobky, žloutky, játra, nebo kysané zelí. Měli bychom však myslet na to, že Vitamin K je rozpustný v tucích. Proto v tomto případě zvolme mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, ideálně z krav krmených trávou. V nízkotučných živočišných produktech z vitamínu K2 mnoho nezískáme. Pokud zrovna neholdujete tučným sýrům, nebo nekonzumujete mléčné produkty, můžete sáhnout po oblíbeném japonském jídlu zvaném Natto. Natto je vyrobeno z fermentovaných sojových bobů a má obzvláště vysoký obsah vitamínu K2 skupiny MK-7.

  • natto, tradiční japonský pokrm z fermentovaných sójových bobů,
  • kysané zelí,
  • mléčné výrobky, zejména tvrdé sýry,
  • játra a jiná orgánová masa,
  • hovězí,
  • vepřové maso,
  • žloutky,
  • kuře,
  • tučné ryby, jako je losos.

Jak vitamín K2 užívat a na co si dát pozor?

Většina na trhu dostupných doplňků stravy s vitamínem K obsahuje vitamín K1. Lidé, kteří chtějí užívat vitamín K2, by měli pečlivě sledovat etikety produktů a vyhýbat se přípravkům, které obsahují blíže nespecifikovaný typ vitamínu K. V současné době není jasně dané, jaká dávka vitamínu K2 je nejúčinnější pro udržování zdraví kostí, nicméně vždy je na místě se nejdříve informovat u lékaře, či jiné kvalifikované osoby. Některé etikety produktů mohou vitamín K2 uvádět jako „menatetrenon“. V tomto případě se jedná o formu MK-4 vitaminu K2. Jako nejefektivnější způsob k doplnění vitamínu K2 MK-7 můžeme zvolit kapky rozpuštěné v oleji.

1. místo

Trime Vitamín K2

Orientační cena: 600 Kč

Vitamín K-2 od české firmy Trime se vyznačuje svojí složkovou transparentností a jedním z nejvytříbenějších složení mezi výrobky stejného druhu. Ve výrobku nejsou použita žádná plniva, pojiva, barviva a další neaktivní pomocné látky, které kromě toho, že neplní žádnou nutriční službu, mohou mít navíc při dlouhodobém užívání nepříznivý vliv na organismus. V případě vybraného vitamínu K-2 se jedná o biologicky nejaktivnější formu MK-7 (Menaquinone-7), která je výjimečná právě tím, že její přítomnost v krevním řečišti je o mnoho delší, než u jiných forem. Tato vlastnost propůjčuje vitamínu MK-7 schopnost vysoké vstřebatelnosti a většího biologického využití. Produkt obsahuje vitamín K2 MK-7 získaný patentovaným procesem přírodní fermentace geneticky neupraveného kmene Bacillus subtilis natto. Co se týče spokojenosti kupujících, objevují se tu pozitivní ohlasy v souvislosti se zlepšením stavu pleti. Za zmínku rozhodně stojí i vegan friendly složení, včetně 100% rostlinné kapsle. Samozřejmostí je také absence jakéhokoliv alergenu.

2. místo

WoldoHealth Vitamín K2

Orientační cena: 750 Kč

Druhým nejlépe hodnoceným suplementem vitamínu K2 se dle našeho webu stal vegetariánský produkt německé značky WoldoHealth. Tento produkt byl vyroben a testován ve farmaceutických centrech v Německu. Od jiných produktů vyniká svojí zvýšenou aktivitou v lidském těle a stabilitou při vysokých teplotách. Co se týče vstřebatelnosti, také zde je vitamín K2 na výši. Tajemství je v MCT tuku z kokosové dužiny, který napomáhá správnému vstřebání a funkci vitaminu K2 v lidském organismu. Další rostlinnou surovinou při extrahování je geraniol a farnesol, které pocházejí z růží a citronové trávy. Stejně jako u produktu na naší pomyslné první příčce, i zde ve složení nenajdeme žádné přísady, GMO, želatinu, laktózu, umělé příchutě, barviva, či stabilizátory. Tento produkt také spadá do skupiny potravin a doplňků s označením bez lepku. Co se týče balení, produkt vám dorazí ve skleněné lahvičce z jantarového skla, které nepropouští světlo a chrání tak obsah lahvičky a nechybí ani pipeta z přírodního kaučuku.

3. místo

Life Extension Vitamín K2

Orientační cena: 500 Kč

Vitamín K2 (menachinon MK7) je produktem značky Life Extension, která se může pyšnit prémiovou kvalitou v oblasti doplňků stravy. Při vývoji jejich produktů se drží tří základních pravidel, kterými jsou kvalita, účinnost a čistota. Tyto přednosti ocenila i NSF International (nezávislá organizace, poskytující standardy pro výrobu a testování produktů pro veřejné zdraví a životní prostředí). Co se týče složení, můžeme Life Extension bez váhání zařadit mezi ty nejlepší značky, které trh nabízí. Tato společnost má již nyní přes 500 produktů, které dokáží zahrnout širokou škálu vitamínů, minerálů až po produkty řešící specifické zdravotní obtíže. Když nahlédneme do hodnocení zákazníků, můžeme si všimnout zpětné vazby na kombinaci vitamínu K2 s vitamínem D, kdy produkt dle slov zákazníka „projevil pozitivní účinnost na vysoký tlak“.

4. místo

Vitamin Code Vitamín K

Orientační cena: 750 Kč

Vitamín K2 od výrobce Garden of Life, která se řídí filosofií propojení toho nejlepšího z přírody a vědy. Tato firma čerpá pouze z celistvých potravin, zaručuje výrobky v BIO kvalitě, které putují přímo z farem a poté je čeká šetrná úprava v RAW kvalitě. Vzniká tak RAW obsah s výjimečně využitelnou formulí vitamínu K MK-7. Ten je poté extrahován z fermentovaného Bacillus subtilis Natto. Nezbytné omega 3 mastné kyseliny zajišťuje za studena lisovaný olej ze lnu a chia semen. Je veganský, bezlepkový, bez laktózy, bez syntetických pojiv a plniv.

Balení se 60 kapslemi koupíte za necelých 750 korun.

5. místo

Vitamin K2 Terranova Health

Orientační cena: 700 Kč

Kromě Vitaminu K2 najdeme v produktu od značky Terranova Health i skupinu superpotravin. Jedná se o výtažky z bylinek sušených mrazem, konkrétně z listů koriandru a špenátu. Navíc jsou zde také triglyceridy rovněž rostlinného původu. Výrobce Terranova Health využívá vlastní synergický komplex superpotravin tzv. Magnifood. Jedná se o rostlinné potraviny s vysokým podílem daného vitamínu. To zajišťuje spolehlivou vstřebatelnost do našeho těla. V samotných kapslích nenajdete želatinu, ani jiné živočišného složky. Díky tomu se jedná o produkt vhodný pro vegetariány, i vegany. 

A kolik stojí balení se s 50 kapslemi? Cca 700 korun.

6. místo

Biomin Vitamin K2 SOLO

Orientační cena: 500 Kč

Vitamin K2 SOLO od slovenské farmaceutické společnosti BIOMIN a.s. je suplement vysoké kvality, neobsahuje žádné chemické a pomocné látky, které by při pravidelném mohli mít negativně ovlivňovat lidský organismus. Zajímavostí je, že tato společnost jako jediná na světě ve svých suplementech využívá jako zdroj vápníku vaječné skořápky. Pozitivní ohlasy měl tento doplněk stravy u lidí, kteří po roce užívání na doporučení lékaře zpozorovali zlepšení stavu jejich kostní tkáně. Díky tomu, že ve složení nenajdete žádný cukr, lepek, nebo laktózu, je vhodný také pro diabetiky, vegany a vegetariány.

Balení se 60 kapslemi stojí necelých 500 korun.

7. místo

Viridian Nutrition Vitamin K

Orientační cena: 450 Kč

Značka Viridian Nutrition při výrobě vitaminu K využila specifickou technologii, při které z fermentovaných sójových bobů natto vznikla nejefektivnější forma vitaminu K – menachinon-7. Složení tohoto suplementu nezatěžují žádné nadbytečné látky. Co se týče balení, Viridian zvolil šetrnější cestu k životnímu prostředí a používá lahvičky ze skla tzv. amber glass, které zabraňuje propuštění slunečních paprsků či působení tepla z vnějšího okolí. Víčko je vyrobeno ze 100% recyklovatelného hliníku. Zákazník tak může obal recyklovat, nebo využít znova.

Lahvička se 30 kapslemi vás vyjde na cca 450 korun.

8. místo

Life Extension Super K

Orientační cena: 600 Kč

Čím se může produkt Life Extension Super K, Vitamin K1, K2 pyšnit? Je to zejména obsah obou forem vitamínu K2. Konkrétně jde o formy MK-4 a MK-7 (více o formách vitamínu K2 se dozvíte v článku výše). S dodatečným vitamínem C se jedná o dokonale efektivní souhru prospěšných látek pro tělo. Navíc je do složení zařazen také extra panenský olivový olej, který umožní vysoce efektivní vstřebatelnost. Společnost Life Extension působí na trhu již více než 40 let a její receptury prochází podrobným klinickým výzkumem. Zakládají si v ní na zdokonalování metod výroby, na těch nejkvalitnějších surovinách a důsledně ověřují ingredience každého produktu prostřednictvím nezávislých laboratorních testů.

Balení s 60 softgelovými kapslemi stojí cca 600 korun.

9. místo

NOW Vitamin K2

Orientační cena: 400 Kč

Výrobce NOW Foods obohatil produkt Vitamín K2 ve formě MK-4 o bylinu Alfa Alfa, která je známější jako vojtěška. Tato zelená bylinka je významným zdrojem chlorofylu, disponuje očistnými účinky a pomáhá bojovat proti překyselení organismu, který způsobila nevhodná strava. V kombinaci s vitamínem K je tento doplněk stravy velmi vhodný například pro ženy v období menopauzy. Co se týče hodnocení zákazníků, je také velmi pozitivní, viz například: „Používám léta, dříve jsem objednával přímo z USA, dlouhodobě pociťuji zlepšení především na jaře a na podzim, kdy již netrpím virózami.”

A kolik tento produkt stojí? Za balení se 100 kapslemi zaplatíte cca 400 korun.

10. místo

Generica Vitamin K2

Orientační cena: 400 Kč

Výrobce Generica zvolila pro svůj produkt Vitamin K2 ve formě MK-7. Tato forma zůstává v těle nejdelší dobu, jelikož její poločas rozpadu je až 72 hodin. Takto se hladina vitamínu v organismu udržuje dlouhodobě, bez výraznějších výkyvů a je tak pro tělo snadným a efektivním zdrojem. Nasvědčuje tomu i zpětná vazba zákazníků, kteří si po dlouhodobém užívání tohoto výrobku pochvalují kvalitu a pozitivní vliv na tělo. Slovenská společnost Generica má tradici od roku 1995 a díky svým úspěchům jsou její produkty oblíbené i v zahraničí.

Za toto balení s 90 kapslemi zaplatíte něco málo přes 400 korun.

11. místo

Epigemic Vitamin K2

Orientační cena: 400 Kč

Vitamin K2 je jedním z doplňků stravy z řady Epigemic, která spadá pod společnost Blue step spol. s.r.o. Tato společnost se inspiruje znalostmi starověkých kultur a vnáší jejich moudrost do dnešní technicky pokročilé doby, a tak vznikají tradicí ověřené léčivé suplementy. Vitamin K2 od této norské značky je získán jako výsledek fermentačního procesu ze sójových bobů pomocí bakterie Bacillus subtilis natto nebo Bacillus licheniformis. Vitamin K2 se zde nachází v té nejvyužitelnější formě přírodního menachinonu MK-7. Efektivita a funkčnost výrobku je podložená klinickými studiemi a mezinárodními patenty.

Balení se 60 kapslemi vás vyjde na cca 400 korun.

Závěr

Sečteno a podtrženo – vitamín K je skupina živin rozdělená na vitamíny K1 a K2. My jsme se dnes zaměřili na vitamín K2, který prospívá zdraví kostí a srdce. Nachází se hlavně v určitých živočišných a fermentovaných potravinách. Najdeme ho v mléčných výrobcích s vysokým obsahem tuku, ve vaječném žloutku a obsahují ho také játra, nebo japonské natto. Vitamín K2 hraje zásadní roli ve fungování lidského organismu a perfektně spolupracuje s vitamínem D3. Doplněním těchto esenciálních vitamínů, ať už ve formě pestré stravy nebo suplementů, podpoříte optimální fungování našeho těla.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Vitamín K2

[2] Wikiskripta (CZ): Vitamin K

[3] Healthline (ENG): Vitamin K2: Everything You Need to Know

[4] Healthline (ENG): Vitamin K1 vs K2: What’s the Difference?

[5] PubMed Central (ENG): The role of menaquinones (vitamin K₂) in human health

[6] PubMed Central (ENG): Vitamin K: Double Bonds beyond Coagulation Insights into Differences between Vitamin K1 and K2 in Health and Disease

4.7/5 (Počet hlasů: 16)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme.