10 tipů na nejlepší vitamín D3 a K2 – účinky a tipy

Shrnutí: Věděli jste, že vitamín D3, který je jednou z nejdůležitějších variant vitamínu D, se doporučuje pro lepší účinnost používat společně vitamínem K2? Právě proto jsem pro vás vytvořila článek s výběrem doplňků stravy, ve kterých je D3 a K2 dohromady:

 • Na první místo jsem vybrala vysoce kvalitní produkt WoldoHealth D3 + K2, v němž jsou vitamíny rozpuštěné v MCT oleji, který podporuje jejich vzájemnou synergii a vstřebatelnost.
 • Druhé místo si u mě získal produkt od české značky Trime Vitamín D3 + K2 získaných z kvalitních přírodních zdrojů.
 • A 3. příčku jsem udělila vitamínům K2D3 Advance v praktických a cenově příznivých kapslích, které jsou obohaceny o vápník a omega-3.

V mém článku si dále můžete přečíst:

Jaké konkrétní benefity přináší užívání D3 a K2 společně?[5][14] Jaké má tato kombinace vitamínů účinky? A ve kterých potravinách je můžeme najít?[8][9]

TOP  1. místo

WoldoHealth D3 + K2

Orientační cena: 990 Kč
Proč 1. místo?

Protože jde o vitamínový doplněk s ideálním poměrem vitamínů K2 a D3, jejichž biologickou dostupnost dále podporuje MCT olej z kokosových ořechů. Vitamíny se v tomto případě konzumují ve formě kapek.

2. místo

Trime Vitamín D3 + K2

Orientační cena: 1000 Kč
Proč 2. místo?

Jde totiž o 100% přírodní výrobek. Vitamin D3 tu pochází z řasy a vitamin K2 se získává patentovanou metodou přírodní biofermentace. A navíc je tento doplněk mezi zákazníky velice oblíbený, o čemž svědčí nejedna pozitivní recenze.

3. místo

ADVANCE K2D3

Orientační cena: 330 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož se jedná o výrobek od kvalitní české značky, který je nejen účinný, ale i velice finančně dostupný. Najdete v něm nejen vitamíny K2, D3, ale také vápník a rybí olej obsahující omega-3 mastné kyseliny.

Deset nejlepších vitamínových doplňků s D3 a K2

 1. WoldoHealth Vitamin D3 + K2 990 Kč (50 ml)
 2. Trime Vitamín D3 + K2 1000 Kč (28,5 ml)
 3. ADVANCE K2D3 330 Kč (60 tablet)
 4. Trime Kids DHA + D3/K2 900 Kč (30 ml)
 5. BIOMIN Vitamin K2+D3 430 Kč (60 tobolek)
 6. Golden Nature Vitamin D3 + K2 + MK-7 + Omega 3 650 Kč (100 tablet)
 7. Naturlabs Liposomální vitamín D3 + K2 700 Kč (30 tablet)
 8. Curapil D3 K2 390 Kč (60 tobolek) 
 9. Ekolife Natura Liposomal Vitamin K2 + D3 490 Kč (60 ml)
 10. CBD olej 5% s vitamíny D3+K2 890 Kč (10 ml)

Ačkoli se to nezdá, vitamínové spektrum je poměrně sofistikovaným prostorem. A jestliže se rozhodneme některé z vitamínů užívat nad rámec přirozené stravy, je třeba dobře zvážit které a v jaké kombinaci. Není to vždycky jednoznačné; některé látky nejlépe fungují samostatně jako solitéry, jiné se vyloženě nesnášejí. No a pak tu jsou vitamíny, kterým se nejlépe daří ve dvojici, což je příklad právě synergického dua K2 a D3.

Co je to vitamín K2?

Z chemického hlediska je vitamín K2[1] nízkomolekulární látkou rozpustnou v tucích, která se přirozeně vyskytuje ve dvou formách: jednak jako vitamín K2 MK-4 označovaný též jako menatetrenon – ten vzniká ve zvířecích organismech z vitaminu K1 obsaženého v zelené trávě. Kromě toho existuje v podobě takzvaného menachinonu, tj. vitaminu K2 MK-7, který je produkován pomocí bakterií. 

 • Vitamin K2 dokáže vychytávat vápník z mimobuněčného prostoru a poté ho navazovat do kostí. To je funkce, o níž se dlouho nevědělo; proto byl vitamín K ještě donedávna považován pouze za jednu z variant vitamínu K. Výzkum už nicméně pokročil a dneska už víme, že se jedná o důležitou organickou složku hrající roli v procesu mineralizace kostí, buněčného růstu a metabolismu buněk cévní stěny.
 • Mírně znepokojivou zprávou je, že značná část  populace trpí nedostatkem vitamínu K2. Tělo si ho sice dokáže pomocí bakterií vytvořit samo, ovšem pouze ve velmi omezeném množství. A potravin s obsahem této látky také není mnoho. Z tohoto důvodu není úplně od věci zvážit užívání vitamínu K2 právě v podobě vitaminového doplňku.[2]

Co je to vitamín D3?

Vitamín D3[3] je pak jednou z nejdůležitějších sloučenin vitamínu D, který se z hlediska chemické struktury řadí mezi tzv. sekosteroidy. Také tento vitamín existuje v několika formách: vlivem UV záření se v kůži tvoří tzv. cholekalciferol, jemuž se také říká kalciol. Ten se následně dostane do jater, kde dojde k jeho hydroxylaci a vznikne kalcifediol (= kalcidiol). Ten je mimochodem snadno měřitelný v krvi, pokud je potřeba zjistit množství vitaminu D v organismu. V ledvinách pak dochází k obdobné metabolické přeměně, a to z kalcidiolu na kalcitriol = aktivní formu vitamínu D3. I v tomto druhém případě se jedná o hydroxylaci, což v zásadě znamená, že na sebe daná sloučenina naváže tzv. hydroxylovou skupinu (-OH). 

 • Ale dost chemie. Alespoň prozatím. Pro nás je důležité vědět, že k přirozené aktivaci vitaminu D3 je třeba chodit na sluníčko a že je pro nás tento vitamin důležitý, neboť zefektivňuje vstřebávání a využitelnost vápníku v těle.[4] Mimo to vitamín D příznivě působí na správnou funkci imunitního systému, takže pomáhá vzdorovat náloži virů (nejen) během chřipkových epidemií.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Proč je dobré užívat K2 a D3 společně?

Jak K2, tak D3 jsou vitamíny rozpustné v tucích a podílejí se na mnohých procesech probíhajících v lidském organismu. A jak již bylo řečeno v úvodu – pro jejich optimální využitelnost je ideální konzumovat je společně. Nyní se tedy podívejme na na to, proč. V čem vlastně spočívá jejich synergie?

 • Předně – oba tyto vitamíny umožňují správné ukládání vápníku do kostí: vitamín D3 se stará o maximální vstřebávání vápníku ze stravy a vitamin K2 pak zařídí, aby byl vápník šířen do míst, kde je to potřeba: do zubů a kostí. Vzájemným působením pak navíc dvojice vitamínů K2 + D3 logicky zabraňuje tomu, aby byl vápník ukládán do cévních stěn, což by mohlo způsobit jejich neprůchodnost.[5]

Co se stane, když nemáme dostatek K2 a D3?

K deficitu vitaminu D3 dochází nejčastěji v zimě – tehdy totiž nebýváme vystavováni slunečnímu záření do takové míry, aby si náš organismus byl schopen „déčko“ vyrábět sám. Proto nám v tomto období často chybí… a to není dobře.

Jde totiž o vitamín zodpovědný za vstřebávání vápníku a fosforu ze střev do krve a navíc je (spolu s vitaminem K2) důležitou složkou v procesu mineralizace kostí a zubů. Jeho nedostatek tudíž může mít nepříjemné následky: vápník není správně vstřebáván, zhoršuje se stav zubů a zvyšuje se riziko osteoporózy ve starším věku.[6]

Nedostatek vitamínu K2 může způsobit sníženou aktivitu buněk obnovujících kosti (= osteoblastů), což může vést k jejich pomalejší obnově a potenciálně též ke vzniku výše uvedené osteoporózy.[7] Nežádoucí komplikací je pak riziko kornatění tepen, impotence nebo se může objevit tzv. hyperkalcémie (= zvýšená hladina mimobuněčného vápníku) – to se projevuje nevolnostmi, bolestmi břicha, pocity horkosti, nechutenstvím, zvýšeným sliněním a dalšími nepříjemnými stavy.

Kromě toho se deficit vitamínu K2 může hlásit o slovo i nenápadně; únavou, malátností, bolestmi svalů a kloubů.

Ve kterých potravinách vitamíny K2 a D3 najdeme?

Vitamín K2 najdeme zejména v živočišných tucích (sádlo, smetana, máslo), v nižších koncentracích se rovněž vyskytuje v rostlinných olejích (olivový, řepkový, sójový…), v kuřecím mase nebo třeba v některých fermentovaných potravinách (např. v kysaném zelí).[8]

 • Vitamín D3 tělo sice nejlépe získává prostřednictvím slunečního záření, i tak se s ním můžeme setkat v některých potravinách. V tučných mořských rybách či v mléčných výrobcích, také jej obsahují vaječné žloutky, celozrnné potraviny nebo například játra.[9]

A jaké je tedy optimální množství, které bychom měli denně přijmout?

Inu – pro vitamín D3 platí rozmezí od 2025 mikrogramů. Pokud zvažujete konzumaci vitaminových doplňků, je třeba respektovat doporučenou denní dávku. Nicméně! Během léta se můžete slunit, jak chcete (alespoň z této perspektivy). Pokud si totiž tělo vytváří D3 samo, předávkování nehrozí. Optimální příjem však bohatě zajistí dvě hodiny na sluníčku.

Doporučená denní dávka vitamínu K2 se pak pohybuje okolo 100 mikrogramů.

1. místo

WoldoHealth Vitamin D3 + K2

Vegetariánský doplněk ve formě kapek s vitamíny K2 + D3 rozpuštěnými v MCT oleji.

Orientační cena: 990 Kč

Proč je produkt od značky WoldoHealth na 1. místě?

Na první příčku jsem umístila vitamínový doplněk od značky WoldoHealth, který se prodává ve formě kapek. Přijde mi, že si výrobci dali docela záležet na vizuálu lahvičky, to jen tak na okraj. Mnohem důležitější samozřejmě je, že produkt obsahuje perfektně se doplňující dvojici vitamínů K2 a D3, a to v ideálním poměru. 

Látky jsou v tomto případě rozpuštěny v MCT oleji získaného z kokosových ořechů, který dále zvyšuje jejich biologickou dostupnost (to je taky super). Výsledkem jsou kapky, které pomáhají udržet v dobrém stavu svaly, kosti i zuby.

Uživatelské recenze

Tento doplněk stravy na stránkách zbozi.cz slaví úspěchy. Momentálně má téměř 100% hodnocení a zákazníci z něj jsou nadšení. Oceňují snadné dávkování, vegetariánské složení a především kvalitu výrobku. Jedna uživatelka zmiňuje, že se jí po cca ročním každodenním užívání produktu optimalizovala hladina vitamínu D v krvi. Tento vitamínový doplněk prodává e-shop Puravia, který má na Heurece opravdu skvělá hodnocení. Nejenže podle uživatelů dodává objednávky rychle, ale velmi si cení i širokého sortimentu kvalitních produktů.

Dále o produktu

A protože si lidé v recenzích hodně chválí právě snadnost aplikace, tak bych ještě na závěr zmínila, že součástí přípravku od WoldoHealth je praktická pipeta, která manipulaci s roztokem do značné míry usnadňuje.

Tento produkt je vyráběn v kontrolovaných podmínkách v Německu, neobsahuje žádné nechtěné redundantní přísady, lepek, želatinu ani laktózu a je vhodný i pro vegetariány.

Balení koupíte za cca 990 Kč (50 ml).

2. místo

Trime Vitamín D3 + K2

Oblíbený přírodní v doplněk stravy s obsahem vitamínu K2 a D3.

Orientační cena: 1000 Kč

Proč je vitamín D3 + K2 od značky Trime na 2. místě?

Druhé místo jsem věnovala vysoce hodnocenému potravinového doplňku s obsahem vitamínů D3 a K2 od společnosti Trime. Oceňuju, že vitamín D3 je zde čistě rostlinného původu, konkrétně se jedná výtažek z řasy (Algae), a vitamín K2 se pak v roztoku nachází ve formě MK-7 (a tedy menachinonu), která se získává patentovanou metodou přírodní biofermentace.

Oba vitamíny jsou rozmíchány v MCT oleji, což je speciální forma tuku se středně dlouhým řetězcem triglyceridů. Zjednodušeně řečeno – MCT olej je takový „dietnější“ tuk.

Uživatelské recenze

Dle recenzí na srovnávačích jde o velice oblíbený produkt. Na stránkách zbozi.cz je jeho procentuální hodnocení skutečně vysoké (téměř 100 %) a na Heurece lidé oceňují přírodní složení doplňku, dávkování pomocí pipety, šikovné balení a dokonce i jeho „neškodnou“ chuť. Pozitivní komentáře se pak objevují i na stránkách prodejce (trime.cz).

Dále o produktu

Máme tedy před sebou stoprocentně přírodní výrobek, který mimo jiné neobsahuje lepek, želatinu ani pesticidy. Také bude dobré podotknout, že se při získávání vitaminu K2 nepoužívají žádná nebezpečná rozpouštědla ani chemikálie.

Kombinace vitamínů K2 a D3 každopádně tvoří maximálně účinnou dvojici; vitamín D pomáhá vstřebat vápník ze stravy a vitamín K2 pak podporuje jeho distribuci do zubů a kostí. Vitamín D3 má navíc schopnost příznivě ovlivňovat imunitní systém.

Produkt je vhodný pro vegetariány i vegany a doporučuje se užívat po dvou kapkách denně spolu s jídlem.

Cena tohoto doplňku je cca 1000 Kč.

3. místo

Advance nutraceutics K2D3

Účinné vitaminové tablety s omega-3 mastnými kyselinami, vápníkem a synergickou vitamínovou dvojicí K2 + D3.

Orientační cena: 330 Kč

Proč je produkt Advance nutraceutics K2D3 na 3. místě?

Na třetí příčku jsem umístila produkt od spolehlivé české značky Advance nutraceutics, protože i v tomto produktu najdeme vitamin K2 ve formě MK-7 (která se také objevuje pod označením menachinon) a vitamín D3. Mimo to pak ve složení produktu figuruje rybí olej obsahující omega-3 mastné kyseliny a vápník.

Všechny tyto látky tvoří unikátní směs, která příznivě působí na správnou funkci imunitního systému a pomáhá udržovat dobrý stav kostí a zubů. Vitamín K a vápník podporují srážlivost krve, vápník a vitamín D přispívají k normálnímu stavu svalů.

Kromě toho se mi líbí čistý a příjemně minimalistický design na obalu. Podle mě se jedná o sympatické řešení, které člověku už na první pohled poskytuje jakýsi vnitřní klid. Působí to zkrátka uspořádaně a to je fajn.

Uživatelské recenze

Na stránkách prodejce (nutraceutics.cz) zákazníci vyjadřují vesměs spokojenost a na nezávislém srovnávači zbozi.cz jsem se dočetla například to, že užívání doplňku skutečně vede k lepší imunitě. Kromě toho zde lidé oceňují synergické složení výrobku.

Více informací

Veškeré složky tohoto doplňku jsou získávány z certifikovaných surovin. Přípravek neobsahuje laktózu, mléčnou bílkovinu či lepek, a tudíž jej mohou užívat i celiatici. Na druhou stranu však produkt není určen pro děti a ani pro těhotné nebo kojící ženy.

Jeho doporučené dávkování se udává po jedné tabletě denně, přičemž je třeba kapsli zapít dostatečným množstvím tekutiny).

Cena za balení se pohybuje okolo 330 Kč (za 60 tablet).

4. místo

Trime Kids DHA + D3/K2

Orientační cena: 900 Kč

Proč jsem vybrala doplněk stravy Kids DHA + D3/K2 od Trime?

Značka Trime rovněž nabízí variantu doplňku s vitamíny D3 a K2 vhodnou pro děti. Výrobek obsahuje Vitamín D3 extrahovaný z řasy v přísně kontrolovaných podmínkách, vitamín K2 se získává na základě přirozené fermentace geneticky nemodifikovaného kmene Bacillus subtilis natto. Tyto látky jsou pak rozpuštěny v kvalitním oleji z řas, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny.

Vitamíny K2 a D3 jsou živinami, které v naší stravě bývají často deficitní. Proto by bylo příhodné zvážit, zda by nebylo od věci pořídit našim nejmenším doplněk s těmito prospěšnými látkami. Zvláště tedy v zimním období, kdy si s dětmi hrajeme mnohem častěji doma než venku na sluníčku, a přirozená tvorba vitamínu D3 je tudíž redukována. Směs vitamínů K2, D3 a Omega-3 jsou přitom zásadními živinami v oblasti zdravého růstu, vývoje nervové soustavy a stejně tak kostí a zubů.

I tento produkt je 100% veganský, neobsahuje chemické přídavné látky, pesticidy, ani alergeny. Kromě toho je výroba tohoto oleje šetrná k přírodnímu prostředí.

Doplněk stravy je vhodný pro děti od jednoho roku, pak může být užíván jednou denně po 0,5 ml spolu s jídlem.

Tento produkt stojí zhruba 900 Kč.

5. místo

BIOMIN Vitamin K2+D3

Orientační cena: 430 Kč

Proč jsem vybrala vitamin K2+d3 od značky Biomin?

Přípravek s vitamíny K2 + D3 od slovenského výrobce Biomin v tabletách je přírodním produktem, který neobsahuje lepek ani laktózu a je vhodný i pro vegany (tobolka je celulózová). Také tento produkt přispívá k normálnímu stavu kostí a zubů a má potenciál zlepšovat obranyschopnost organismu. Zejména v zimním období přijde vhod.

Doporučené dávkování je 1-2 kapsle za den, přičemž by produkt neměly užívat děti do tří let.

Cena za balení je cca 430 Kč (= 60 kapslí).

6. místo

Golden Nature Vitamin D3 + K2 + MK-7 + Omega 3

Orientační cena: 650 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila vitamín D3+K2+Omega 3 od značky Golden Nature?

Zlaté balení Golden Nature v sobě ukrývá kapsle s obsahem vitamínů D3, K2, E a omega 3 mastných kyselin. Vitamíny D3 + K2 mají příznivý vliv na pohybovou soustavu (svaly, kosti…) a působí pozitivně na kardiovaskulární systém i na obranyschopnost organismu. Omega 3 je navíc bohaté na prospěšné kyseliny – eikosapentaenovou (EPA) a dokosahexaenovou (DHA). A konečně – vitamín E chrání buňky před oxidačním stresem.

Je dobré vědět, že Golden Nature je mladý výrobce v oblasti přírodních doplňků stravy. Produkty této značky se specializují na především na kvalitu; k výrobě používají výhradně certifikované suroviny s ověřeným obsahem aktivních složek. Navíc je to česká společnost, takže koupí tohoto vitaminového doplňku podporujete tuzemský trh.

Doporučené dávkování je 1 kapsle ob den.

Cena produktu se pohybuje okolo 650 Kč (za 100 tablet).

7. místo

Naturlabs Liposomální vitamín D3 + K2

Orientační cena: 700 Kč

Čím mě zaujal liposomální vitamín D3 + K2 od Naturlabs?

Značka Naturlabs dále nabízí synergicky působící dvojici vitaminů K2 + D3 v liposomální formě, jejíž výhodou je vysoká biologická dostupnost. Podobně jako ostatní vitamínové doplňky se také tento hodí užívat v zimním období, kdy máme obecně menší přístup k přirozenému získávání vitamínu D ze slunečních paprsků.

Doplněk díky přítomnosti vitamínů K2 + D3 přispívá ke správnému fungování kardiovaskulárního systému, pomáhá udržovat imunitní systém v normálu a pozitivně působí na zdraví zubů a kostí.

Doporučuje se užívat 2 kapsle, jednou týdně. Nejlépe společně s jídlem.

Cena produktu se pohybuje okolo 700 Kč za balení o třiceti tabletách.

8. místo

Curapil D3 a K2

Orientační cena: 390 Kč

Co mě zaujalo na vitamínovém doplňku D3 a K2 od Curapilu?

Také značka Curapin vyvinula vitaminový doplněk s obsahem vitamínu K2 + D3. Obsah účinné látky v tobolce je zde v optimálním poměru, to jest vitamín K2 – 100 μg / vitamín D3 – 25 μg a zaručuje doporučenou denní dávku mikronutrientů.

Doplněk pomůže předcházet únavě, zlomeninám v důsledku nedostatečné osifikace kostí, zubním neduhům a příznivě ovlivňuje imunitní systém; zvláště během zimních dnů, kdy je náš organismus vystaven všemožným nákazám a zároveň trpí nedostatečným přísunem slunečního záření.

Doporučuje se dávkovat po 1 kapsli za den, přičemž není určen pro těhotné či kojící matky, ani pro děti.

Za balení, které obsahuje 60 kapslí, zaplatíte cca 390 Kč.

9. místo

Ekolife Natura Liposomal Vitamin K2 + D3

Orientační cena: 490 Kč

Proč jsem vybrala také liposomální K2 + D3 od Ekolife Natura?

Od slovinské značky Ekolife Natura je možné si pořídit vitamíny K2 (menachinon MK7) + D3 (cholekalciferol), které jsou v tomto případě chráněny pomocí tzv. lipozomů. Jedná se o nanočástice složené z přírodních fosfolipidů, které projdou stěnou tenkého střeva a poté se vstřebají přímo do krevního oběhu. V zásadě jde tedy o velice účinnou transportní formu, která usnadňuje biologickou využitelnost vitamínové dvojice K2 + D3.

Doplněk napomáhá normálnímu vstřebávání vápníku a fosforu, má příznivý vliv na stav kostí, zubů, svalů a imunitního systému.

Doporučuje se dávkovat po 1 ml denně přímo do úst, případně lze roztok přimíchat do pití.

Cena produktu se pohybuje okolo 490 Kč.

10. místo

CBD olej 5% s vitamíny D3+K2

Orientační cena: 890 Kč

A proč jsem do srovnání zařadila také 5% CBD olej s D3 a K2 od značky Herbalus?

Lahvička s CBD olejem oháknutá do přírodně působícího designu také obsahuje vitaminové duo K2 + D3. V tomto případě jsou vitamíny rozpuštěny v oleji, který se označuje jako kanabidion, zkráceně CBD, přičemž jde o látku extrahovanou z konopí. Abychom však předešli pochybnostem, dodejme, že na rozdíl od THC tato látka nemá psychoaktivní účinky.

Kromě benefitů plynoucích z přítomnosti K2 + D3 (tj. příznivého vlivu na normální fungování svalů, kostí a dalších přínosů vitaminové dvojice) by měl tento doplněk pozitivně působit na kvalitu spánku, soustředění, potenciálně by také mohl přispívat ke zmírnění stavů úzkosti a stresu.

Olej od značky Herbalus je laboratorně testován a jedná se o 100% přírodní produkt.

Doporučená denní dávka je tři kapky denně.

Za balení zaplatíte cca 890 Kč.

Závěr

Pravdou je, že nejlepším řešením při nedostatku jakéhokoli vitamínu je téměř vždy vyvážený jídelníček bohatý na přirozené živiny. Vitamín D3 je tak trochu výjimkou z pravidla, neboť pro něj je klíčovým faktorem pobyt na sluníčku. Ne vždy je však možné se dostatečně slunit, a proto se v případě dvojice vitaminů D3 a K2 během zamračených zimních měsíců vyplatí zvážit, zda by nějaké ty suplementární doplňky přece jen nebyly vhodnou zdravotní investicí.

Na základě důkladného průzkumu usuzuji, že za vyzkoušení stojí především produkt WoldoHealth D3 + K2, v němž jsou vitamíny rozpuštěné v kvalitním MCT oleji, který navíc podporuje jejich synergii a účinnost. V MCT oleji jsou tyto vitamíny rozpuštěné i v doplňku stravy Trime Vitamín D3 + K2, jehož efektivitu dokládají mnohé uživatelské recenze. Neméně kvalitní a co se týče ceny velmi příznivou variantou jsou kapsle K2D3 od Advance nutraceutics, se kterými navíc získáte i dávku vápníku a omega-3 mastných kyselin.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[10] Wikipedie (CZ): Cholekalciferol

[11] Wikipedie (CZ): Vitamín K2

[12] Healthline (ENG): 7 Nutrients That You Can’t Get from Plants

[13] Healthline (ENG): Vitamin K2: Everything You Need to Know

[14] PubMed Central (ENG): [Effect of combined administration of vitamin D3 and vitamin K2]

4.7/5 (Počet hlasů: 16)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »