10 nejlepších vitamínů A – zkušenosti a diskuze

Shrnutí: Vitamin A je nezbytný pro mnoho procesů v těle, včetně udržení zdravého zraku, zajištění normální funkce orgánů, celkové imunity i kvality vlasů a nehtů. Dá se získat ze stravy, ale i ze suplementů – a srovnání těch nejkvalitnějších jsem pro vás připravila v tomto článku:

 • Na první místo jsem vybrala Venira Beta karoten, který je ideální pro získání a udržení zdravého opálení, a navíc je zcela přírodní a veganský.
 • Druhé místo u mě mají HillVital vitamíny A+D, jejichž spojení podporuje zdravou pleť, vlasy, nehty, klouby, imunitu, kosti, srdce i krevní oběh.
 • A na 3. příčku jsem posadila Dr. Swiss vitamíny A + D, konkrétně retinol a Cholekalciferol (D3), které pečují o zdraví zraku, kostí i pokožky a mají příznivou cenu.

V článku se dále dozvíte:

Vše o vitamínu A – o co se jedná,[1] v jakých formách se vyskytuje,[2] jaké jsou jeho benefity.[3] Dále prozradím, jak se projevuje jeho nedostatek[7] a nadbytek,[8] jaká je doporučenná denní dávka[9] a ve kterých potravinách je zastoupen.[10]

TOP  1. místo

VENIRA Beta karoten

Orientační cena: 400 Kč
Proč 1. místo?

Protože tyto kapsle obsahují nejen 800 mcg vitaminu A, ale také další blahodárné složky, mezi nimiž najdeme například zinek, vitaminy C a E nebo biotin. Produkt je vhodný i pro vegetariány a vegany.

2. místo

HillVital Vitamíny A + D

Orientační cena: 500 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož jde o účinnou kombinaci vitamínů A a D pro zdravé vlasy, nehty a pokožku. Tyto vitamíny se také doporučuje užívat při nejrůznějších kožních potížích. Balení obsahuje 100 tablet.

3. místo

Dr. Swiss Vitamín A + D

Orientační cena: 250 Kč
Proč 3. místo?

Jde totiž o cenově výhodný a zároveň kvalitní doplněk, který obsahuje optimální množství vitamínů A a D v jedné tabletě. Přispívá ke zdravému stavu očí, opěrné soustavy a imunity.

Deset nejlepších produktů s vitaminem A

Co je vitamin A?

Vitamin A můžete znát také pod názvem „axeroftol“ a běžně se vyskytuje ve dvou formách.[1] Jedná se o retinol nebo také A1 a druhá forma je 3-dehydroretinol či A2. 

 • „Áčko“ je důležité pro tvorbu zrakového pigmentu rhodopsinu, který zabraňuje vzniku šerosleposti. Také obecně a významně zlepšuje zrak. Pokud tedy cítíte, že vaše oči nepracují naplno, zkuste tento doplněk stravy nasadit. Mimo to má pozitivní vliv na imunitu, dýchací i rozmnožovací soustavu. 
 • Kromě potravy si ho dokáže vytvořit i naše tělo. Tento proces tvorby konkrétně probíhá v tenkém střevě a v játrech.

Jedná se o zcela čistou formu vitamínu A. Hodně se používá při léčbě kožních onemocnění jako je například akné nebo dermatitida.[2] Je také nezbytný pro dobrý zrak a podporuje krvetvorbu. Uvádí se také, že má velmi příznivý vliv na celou rozmnožovací soustavu.

Jaké jsou zdroje vitamínu A?

Základní zdroje tohoto vitamínu jsou karotenoidy, konkrétně alfa-karoten a beta-karoten.

Karotenoidy se obecně získávají především z výrazně zabarvených potravin, kam patří mrkev, papriky, dýně, vnitřnosti jako například játra. V těch se nacházejí ve formě esterů.

Aby mohlo lidské tělo vitamín A aktivně vstřebat a využít, karotenoidy se nejprve musí na tento vitamín přeměnit. Děje se to pomocí tuků, v nichž je áčko je rozpustné a také se v nich ukládá „na později“. 

Jedná se o látku, která patří do skupiny karotenoidů, tedy fotosyntetických barviv a nachází se například v ovoci a zelenině. Najdete ho především v mrkvi, dýních, melounu nebo běžných obilovinách.

Rovněž jde o zástupce z řad karotenoidů. Jeho absorpce probíhá ve střevě, ze kterého se pak vstřebává do těla. Jeho zdrojem je například mrkev, paprika, špenát, ale i hovězí játra.

Jaký má vitamín A význam?

Vitamín A má velký vliv na kvalitu zraku.[3] Podílí se na tvorbě zrakového pigmentu a udržování zdravého vidění. Jakmile cítíte, že se váš zrak zhoršuje, zkuste zařadit do svého jídelníčku potraviny, které tento vitamín obsahují.

Pokud je v těle zánět, nastává problém. Vitamín A je velký bojovník právě na poli infekcí a zánětů. Funguje totiž jako antioxidant a ničí volné radikály.[4]

Chcete, aby vaše kštice zářila v davu a pleť byla zdravá a šťavnatá? Pak dbejte na pravidelný a hlavně kvalitní přísun „áčka“. Tento vitamín totiž podporuje kvalitu kožních buněk a tím i revitalizaci pleti.[5] Dále je velmi účinný v boji proti UV záření a redukuje tvorbu vrásek.

Aby naše tělo fungovalo tak, jak má, je zdravá imunita zkrátka základ. Vitamin A ji umí skvěle podpořit.[6]

Aby se tkáním a kostem dařilo a byly dostatečně pevné, potřebují „áčko“. Vitamín A pomáhá při produkci kostních buněk a tím i ulevuje od bolestí kloubů.

Takže se skvěle hodí pro sportovce.

Jak se projevuje nedostatek vitamínu A?

Projevy nedostatku tohoto vitamínu jsou: šeroslepost, zhoršené vidění, nízká potence, malá pohlavní aktivita, oslabená imunita a větší sklon k zánětlivým onemocněním.[7]

 • Pokud na sobě pozorujete nějaký z těchto příznaků, určitě neváhejte zajít za svým lékařem a nechat si udělat krevní testy.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

A co způsobuje jeho nadbytek?

Ano, stejně jako jeho deficit, je nezdravé i jeho nadměrné množství. Nadbytek vitamínu A se projevuje vypadáváním vlasů, únavou, nezdravě zabarvenou pokožkou, úbytkem váhy, rozhozeným menstruačním cyklem či bolestmi kloubů.[8]

 • Doporučená denní dávka u dospělého člověka je cca 0,8 mg (ženy) a 1 mg (muži).[9]

Zdroje vitamínu A

Vitamín A můžete zcela přirozeně získávat z potravy.[10] Na jeho dostatečné množství by měli dbát hlavně vegetariáni a vegani.

 • Mrkev.
 • Dýně.
 • Kapusta.
 • Brokolice.
 • Batáty.
 • Petržel.
 • Špenát.
 • Zelí.
 • Mango.
 • Papája.
 • Meruňky.
 • Hovězí játra.
 • Rybí tuk.
 • Vejce.
 • Maso, hlavně to červené.

Na co si dát pozor?

Vitamín A se nedoporučuje kuřákům, lidem s onemocněním ledvin či při probíhajícím zánětu jater.

 • „Áčko“ také může neblaze ovlivňovat účinky jiných léků, takže pokud nějaké užíváte, raději suplementaci vždy konzultujte se svým lékařem.

1. místo

VENIRA Beta karoten

Veganské kapsle obsahující 800 mcg vitaminu A, zinek, biotin a další aktivní složky, které chrání pokožku před volnými radikály a pomáhají ke krásnému opálení.

Orientační cena: 400 Kč

Proč je Beta karoten od Veniry na 1. místě?

První místo jsem se rozhodla věnovat produktu Beta karoten od Veniry, protože obsahuje pro nás klíčový vitamín A, který pomáhá udržet přirozený stav pokožky, normální zrak a podporuje správnou funkci imunitního systému. Kromě toho pak kapsle zahrnují také velmi důležitý vitamín C, jenž zase chrání buňky před oxidativním stresem a napomáhá k normální činnosti nervové soustavy. Ve složení výrobku dále najdeme biotin, měsíček lékařský, zinek a vitamin E.

V jedné kapsli je obsaženo 800 mcg vitaminu A.

Uživatelské recenze

Tento produkt si vysloužil příznivé recenze například na stránkách zbozi.cz, kde o něm zákazníci píší, že díky němu vypadá jejich pokožka zdravější a také se prý díky němu lépe opalují. Další komentáře na mě pak vykoukly přímo na stránkách prodejce (venira.cz), na kterých se objevila například spokojená reakce zákaznice, jíž kapsle pomohly porazit sluneční alergii. Některé zdejší komentáře se vztahují pouze na e-shop samotný (většinou je zde zmíněno rychlé dodání zboží), což je také super zpráva.

Dále o produktu

Tyto kapsle s obsahem beta karotenu neobsahují laktózu ani palmový olej a jejich výhodou je, že je mohou konzumovat i vegetariáni a vegani.

Doplněk se doporučuje užívat po 1 kapsli denně s dostatečným množstvím vody.

Cenově se tento produkt pohybuje kolem 320 Kč za balení s 80 přírodními kapslemi.

2. místo

Hillvital Vitamíny A + D pro zdravé vlasy, nehty a pokožku

Výborné spojení vitamínů A a D, které působí blahodárně na imunitu organismu a pomáhá lépe zvládnout mnohá autoimunitní onemocnění.

Orientační cena: 500 Kč

Proč je doplněk stravy Vitamíny A + D od HillVitalu na 2. místě?

Na druhou příčku jsem se rozhodla umístit doplněk od společnosti HilllVital, která se rozhodla spojit vitamíny A a D do jednoho efektivního „balíčku“. Tento produkt podporuje zdraví pokožky, vlasů i nehtů. Mimo to mají tyto dva vitamíny skvělý vliv na imunitu, klouby, kosti a řádné fungování cévního systému.

Uživatelské recenze

Pokud přemýšlíte o zakoupení tohoto doplňku stravy, určitě jděte do toho. HillVital je podle recenzí spolehlivým místem, kde se příjemně nakupuje. Tvrdí to spokojené recenze, pro které jsem si opět zašla na Heureku, kde se objevuje spousta spokojených reakcí – lidé oceňují, že zboží bývá doručeno „raz dva“, jsou spokojeni s místním výběrem, s kvalitou objednaných výrobků a mimo to se zde objevují plusové body za příznivé ceny.

Dobré skóre má tento e-shop i na svém firemním Facebooku, kde lidé hodnotí jeho produkty jako účinné a jsou spokojeni s jejich přírodním složením.

Více informací

Kromě výše uvedených benefitů mohou mít vitamíny A a D ještě další potenciální přínosy: hrají totiž významnou roli při kožních autoimunitních onemocněních, jakými je třeba lupénka, seborea, atopický ekzém a jiné.

Tento doplněk stravy by se měl dávkovat po jedné tabletě denně, ideálně po hlavním jídle.

Za 100 kusů tablet zaplatíte cca 500 Kč.

3. místo

Dr. Swiss Vitamín A + D

Cenově výhodný doplněk stravy obsahující optimální denní dávku vitamínů A a D v jedné kapsli.

Orientační cena: 250 Kč

Proč je Vitamín A+D od Dr. Swisse na 3. místě?

Na třetí příčku jsem umístila doplněk od značky Dr.Swiss, který (podobně jako produkt od HillVitalu výše) obsahuje dvojici vitamínů A a D3. Tyto vitamíny jsou pro organismus přínosem, neboť podporují zdravý stav očí, kostí a dokonce pomáhají udržovat ve formě imunitní systém.

Dobré je, že se zde „déčko“ vyskytuje jako D3, což je nejlépe vstřebatelná forma tohoto vitamínu. A za zmínku také stojí, že je tento doplněk certifikován a splňuje nejvyšší standardy kvality.

Uživatelské recenze

Pokud se pro tento produkt rozhodnete vypravit na stránky Nanolabu, uděláte jenom dobře. Tento e-shop je ověřený zákazníky, má vysoké skóre, a to jak na Heurece, tak i na srovnávači zbozi.cz. Na prvním místě si zde zákazníci chválí rychlost doručení objednaného zboží, dále pak příznivé ceny a stranou pak nezůstává ani kvalita produktů, kterou klienti také často zdůrazňují jako velice uspokojivou. Lidem se také líbí, že na těchto stránkách je z čeho vybírat výběr a oceňují milou komunikaci ze strany e-shopu.

Další informace

Vitamín A je mimochodem velice vhodným doplňkem pro lidi, kteří často pracují u počítače, protože má schopnost chránit oči při jejich nadměrném namáhání.

Výrobce doporučuje tento produkt dávkovat jednou za den, po jedné tabletě, ideálně spolu s jídlem.

Cena doplňku se pohybuje okolo 250 Kč za 100 tablet, což je mimořádně výhodná ceny.

4. místo

Effective nature VITAMIN A kapky

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala vitamín A v kapkách od značky Effective nature?

Tento vitamín A v kapičkách se totiž díky kapátku skvěle dávkuje a navíc jeho konzistence dovoluje i to, že si ho můžete přidat třeba do pití. Kapičky podporují správnou funkci imunitního systému, udržují normální stav zraku, pokožky a sliznic. Hlavní výhodou tohoto vitamínu je, že si tělo přemění pouze takové množství, které skutečně potřebuje. 

A jak produkt užívat? Stačí 10 kapek denně buď přímo do úst nebo například do vody a tělo dostane optimální dávku stoprocentního přírodního vitamínu A v podobě betakarotenu.

Cena za 50 ml se pohybuje okolo 500 korun.

5. místo

Viridian Beta-karoten Complex

Orientační cena: 600 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila Beta-karotenový komplex od Viridianu?

Protože jde o doplněk stravy, který obsahuje přírodní formy karotenoidů, které se získávají z řasy Dunaliella Salina. A tento beta karoten je následně v těle přirozenou formou transformován na vitamín A. Viridian Beta-karoten podporuje zdraví zraku a kůže. Svou čistotou a složením splňuje tento produkt parametry kategorie Kosher a všechny složky v něm jsou 100% aktivní.

Produkt je vhodný pro vegetariány a vegany a neobsahuje žádné konzervační prostředky, umělá barviva, pšeničný lepek, pšenici, laktózu, přidané cukry, kvasnice, stearát hořečnatý či kyselinu stearovou.

A jak jej dávkovat? Doporučuje se brát 1 kapsli denně s jídlem nebo dle doporučení lékaře.

A cena? Cca 600 korun za 90 kapslí.

6. místo

GreenFood Nutrition Beta caroten

Orientační cena: 230 Kč

Čím mě zaujal beta karoten od GreenFood Nutrition?

Tento doplněk stravy s Beta karotenem totiž pochází z České republiky a přispívá k normální funkci imunitního systému, zraku, pokožky a k udržení normálního stavu sliznic. 

Je zcela bez konzervantů, chemických barviv a stabilizátorů. Neobsahuje lepek, laktózu, přidaný cukr či GMO free – bez genetické úpravy. Hodí se pro vegany a vegetariány i diabetiky.

Doporučené dávkování je 2 kapsle jednou za den.

Balení s 90 kapslemi stojí cca 230 korun.

7. místo

MARNYS tekutý vitamín A

Orientační cena: 200 Kč

Proč jsem vybrala tekutý vitamín A od značky MARNYS?

Jelikož se jedná o výjimečně kvalitní vitamín A v tekuté formě. Produkt, jehož země původu je Španělsko, podporuje správnou funkci zraku, sliznic, pokožky a navíc je i dobrý pro plodnost.

Jak ho aplikovat? Pomocí kalibrovaného kapátka s vyznačenou ryskou nakapejte nejlépe ráno před snídaní pod jazyk a nechte vstřebat.

A jak často ho konzumovat? Ideálně 1× denně 0,5 ml. 

Za balení se 30 ml zaplatíte cca 200 korun.

8. místo

Jamieson Vitamíny A+D3 Premium

Orientační cena: 200 Kč

Z jakého důvodu jsem zvolila komplex vitamínu A a D od Jamiesonu?

Tento doplněk stravy od značky Jamieson, obsahující kromě vitamínu A i vitamín D, totiž přispívá ke správnému vstřebávání a využití vápníku a fosforu, k udržení normálního stavu kostí a zubů a k přirozené funkci imunitního systému.

Pozor však, nehodí se pro děti, těhotné a kojící ženy. 

A jak ho dávkovat? Ideální je brát 1 kapsle denně s jídlem.

A cena? Cca 200 korun za 100 kapslí.

9. místo

MOVit Energy Beta karoten 25000 IU + Panthenol + PABA

Orientační cena: 200 Kč

Čím mě zaujal doplněk stravy s beta karotenem od značky MOVit Energy?

Tyto tobolky totiž obsahují kromě beta karotenu i panthenol a PABA, což je kyselina paraaminobenzoová, která je příbuzná blahodárné kyseliny listové. Díky tomtu komplexnímu složení se tento doplněk stravy skvěle hodí na podporu imunity, pro správnou funkci zraku i pokožky.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 1 tobolku obden. 

Balení s 90 tobolkami stojí necelých 200 korun.

10. místo

NOW Vitamin A Přírodní betakaroten

Orientační cena: 700 Kč

Proč srovnání zakončuji vitamínem A od NOW?

Vitamin A od značky NOW je přírodní beta karoten, který navíc obsahuje směs antioxidačních přírodních karotenoidů jako je alfa karoten, zeaxantin, kryptoxantin a lutein. Tyto karotenoidy se přirozeně vyskytují v mořských řasách Dunaliella salina a jsou pro tělo velmi přínosné. Tento produkt se může pochlubit lepší biodostupností než běžně prodávaný syntetický betakaroten. Je skvělým zdrojem provitaminu A, který je rozpustný pouze v tucích a metabolicky se mění na aktivní vitamin A (retinol). 

Produkt přispívá k normálnímu metabolismu železa, normálnímu udržení stavu sliznic, podílí se na procesu specializace buněk, podporuje imunitní systém a zdraví očí. 

A jak dávkovat? Užívejte 1 kapsli denně s jídlem, nebo se poraďte s lékařem.

A cena? Cca 700 korun.

Závěrem

Vitamín A je rozpustný v tucích a patří k základním vitamínům, které jsou nezbytné pro naše zdraví. Jezte potraviny, které jsou bohaté na vitamín A a pokud víte, že nejste schopni ho přijmout tolik, kolik se doporučuje, nebojte se poradit se svým lékařem a v případě nutnosti ho suplementovat. Na základě krevních testů je lékař schopen zjistit vaše stávající hodnoty tohoto vitamínu a určit, zda je jeho doplnění na místě či nikoliv.

Pokud ano, pak už je na řadě najít ten správný suplement, s čímž vám může pomoci i tento článek. Pokud chcete chráni svou kůži před oxidačním stresem a přispět ke krásnému a dlouhotrvajícímu opálení, určitě vyzkoušejte Venira Beta karoten, který je navíc obohacený o další blahodárné látky (biotin, zinek, měsíček lékařský a vitaminy A, C, E). Skvělými tabletami, které se hodí užívat, pokud trpíte nějakým autoimunitním onemocnění (např. ekzém, lupénka apod.) jsou HillVital vitamíny A + D, které dokáží významně podpořit zdraví pokožky, ale i vlasů, kostí, kloubů, srdce a stav imunity celkově. Neméně kvalitní a cenově velmi příznivé jsou Dr. Swiss vitamíny A + D ve formě retinolu a D3, které společně příznivě působí na zdravý stav zraku, pokožky i kostí.

Nicméně buďte opatrní, protože stejně tak jako nedostatek je nebezpečný i přebytek vitamínu A.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[11] Wikipedie (CZ): Vitamín A

[12] Wikiskripta (CZ): Vitamin A

[13] Healthline (ENG): 6 Health Benefits of Vitamin A, Backed by Science

[14] Healthline (ENG): 8 Signs and Symptoms of Vitamin A Deficiency

[15] PubMed Central (ENG): The importance of vitamin A in nutrition

[16] PubMed Central (ENG): Vitamin A in Reproduction and Development

4.7/5 (Počet hlasů: 42)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »