11 nejlepších vitamínů A – zkušenosti a diskuze

Co obsahuje vitamín A a jaký je jeho význam? Objevte nejkvalitnější a nejúčinnější doplňky stravy s tímto významným zdrojem berakarotenu a retinolu. Recenze a zkušenosti.

TOP  1. místo

Vitamin A betakaroten

Orientační cena: 700 Kč
Výborný vitamín A od značky NOW, který obsahuje skvělý zdroj přírodního betakarotenu z mořské řasy Dunaliella salina.
2. místo

Solgar Vitamin A 5000 IU

Orientační cena: 480 Kč
Kvalitní doplněk stravy s vitamínem A od značky Solgar. Pomáhá udržovat normální stav očí, sliznic, pokožky a imunitního systému.
3. místo

Hillvital Vitamíny A + D

Orientační cena: 500 Kč
Účinná kombinace vitamínu A a D pro zdravé vlasy, nehty a pokožku. Tyto vitamíny se doporučuje užívat při nejrůznějších kožních potížích.

Jedenáct nejlepších produktů s vitaminem A

Co je to vitamin A?

Vitamin A můžete znát také pod názvem „axeroftol“ a běžně se vyskytuje ve dvou formách. Jedná se o retinol nebo také A1 a druhá forma je 3-dehydroretinol či A2. 

„Áčko“ je důležité pro tvorbu zrakového pigmentu rhodopsinu, který zabraňuje vzniku šerosleposti. Také obecně a významně zlepšuje zrak. Pokud tedy cítíte, že vaše oči nepracují naplno, zkuste tento doplněk stravy nasadit. Mimo to má pozitivní vliv na imunitu, dýchací i rozmnožovací soustavu. 

Kromě potravy si ho vytváří i naše tělo, takzvaně svépomocí. A konkrétně se tento proces tvorby děje v tenkém střevě a v játrech.

Jedná se o zcela čistou formu vitamínu A. Hodně se používá při léčbě kožních onemocnění jako je například akné nebo dermatitida. Je také nezbytný pro dobrý zrak a podporuje krvetvorbu. Uvádí se také, že má velmi příznivý vliv na celou rozmnožovací soustavu.

Jaké jsou zdroje vitamínu A?

Základní zdroje tohoto vitamínu jsou karotenoidy, konkrétně alfa-karoten a beta-karoten.

Karotenoidy se obecně získávají především z výrazně zabarvených potravin, kam patří mrkev, papriky, dýně, vnitřnosti jako například játra. V těch se nacházejí ve formě esterů.

Aby mohlo lidské tělo vitamín A aktivně vstřebat a využít, karotenoidy se nejprve musí na tento vitamín přeměnit. Děje se to pomocí tuků, v nichž je áčko je rozpustné a také se v nich ukládá „na později“. 

Jedná se o látku, která patří do skupiny karotenoidů, tedy fotosyntetických barviv a nachází se například v ovoci a zelenině. Najdete ho především v mrkvi, dýních, melounu nebo běžných obilovinách.

Rovněž jde o zástupce z řad karotenoidů. Jeho absorpce probíhá ve střevě, ze kterého se pak vstřebává do těla. Jeho zdrojem je například mrkev, paprika, špenát, ale i hovězí játra.

Jaký má vitamín A význam?

Vitamín A má velký vliv na kvalitu zraku. Podílí se na tvorbě zrakového pigmentu a udržování zdravého vidění. Jakmile cítíte, že se váš zrak zhoršuje, zkuste zařadit do svého jídelníčku potraviny, které tento vitamín obsahují.

Pokud je v těle zánět, nastává problém. Vitamín A je velký bojovník právě na poli infekcí a zánětů. Funguje totiž jako antioxidant a ničí volné radikály.

Chcete aby vaše kštice zářila v davu a pleť byla zdravá a šťavnatá? Pak dbejte na pravidelný a hlavně kvalitní přísun „áčko“. Tento vitamín totiž podporuje kvalitu kožních buněk a tím i revitalizaci pleti. Dále je velmi účinný v boji proti UV záření a redukuje tvorbu vrásek.

Aby naše tělo fungovalo tak, jak má, je zdravá imunita zkrátka základ. Vitamin A ji umí skvěle podpořit.

Aby se tkáním a kostem dařilo a byly dostatečně pevné, potřebují „áčko“. Vitamín A pomáhá při produkci kostních buněk a tím i ulevuje od bolestí kloubů.

Takže se skvěle hodí pro sportovce.

Jak se projevuje nedostatek vitamínu A?

Projevy nedostatku tohoto vitamínu jsou: šeroslepost, zhoršené vidění, nízká potence, malá pohlavní aktivita, oslabená imunita a větší sklon k zánětlivým onemocněním.

Pokud na sobě pozorujete nějaký z těchto příznaků, určitě se nebojte zajít za svým lékařem a nechat si udělat krevní testy.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

A co způsobuje jeho nadbytek?

Ano, stejně jako jeho deficit, je nezdravé i jeho nadměrné množství. Nadbytek vitamínu A se projevuje vypadáváním vlasů, únavou, nezdravě zabarvenou pokožkou, úbytkem váhy, rozhozeným menstruačním cyklem či bolestmi kloubů. 

Doporučená denní dávka u dospělého člověka je cca 800 mg a u dětí děti 3-6 mg denně.

Zdroje vitamínu A

Vitamín A můžete zcela přirozeně získávat z potravy. Na jeho dostatečné množství by měli dbát hlavně vegetariáni a vegani.

 • Mrkev.
 • Dýně.
 • Kapusta.
 • Brokolice.
 • Batáty.
 • Petržel.
 • Špenát.
 • Zelí.
 • Mango.
 • Papája.
 • Meruňky.
 • Hovězí játra.
 • Rybí tuk.
 • Vejce.
 • Maso, hlavně to červené.

Na co si dát pozor?

Vitamín A se určitě nedoporučuje suplementovat v těhotenství nebo při kojení. Dále se pak nedoporučuje kuřákům, lidem s onemocněním ledvin či při probíhajícím zánětu jater.

„Áčko“ také může neblaze ovlivňovat účinky jiných léků, takže pokud nějaké užíváte, raději suplementaci vždy konzultujte se svým lékařem.

1. místo

NOW Vitamin A Přírodní betakaroten

Orientační cena: 700 Kč

Vitamin A od značky NOW je přírodní beta karoten, který navíc obsahuje směs antioxidačních přírodních karotenoidů jako je alfa karoten, zeaxantin, kryptoxantin a lutein. Tyto karotenoidy se přirozeně vyskytují v mořských řasách Dunaliella salina a jsou pro tělo velmi přínosné.  

Tento produkt se může pochlubit lepší biodostupností než běžně prodávaný syntetický betakaroten. Je skvělým zdrojem provitaminu A, který je rozpustný pouze v tucích a metabolicky se mění na aktivní vitamin A (retinol). 

Produkt přispívá k normálnímu metabolismu železa, normálnímu udržení stavu sliznic, podílí se na procesu specializace buněk, podporuje imunitní systém a zdraví očí. 

A jak dávkovat? Užívejte 1 kapsli denně s jídlem, nebo se poraďte s lékařem.

A cena? Cca 700 korun.

2. místo

Solgar Vitamin A 5000 IU

Orientační cena: 480 Kč

Tento doplněk stravy ve formě tablet od americké značky Solgar se skvěle hodí jak pro vegetariány. tak vegany a navíc splňuje limity pro označení Kosher výrobku.

Produkt byl podroben nekompromisním testům kvality, ještě dříve, než byl povolen do prodeje. Firma používá na svoje produkty amber nebo zelené skleněné lahve, které chrání obsah před teplem, světlem a vlhkostí.

A jak dávkovat? Dospělým se doporučuje brát jednu tabletu 1× denně během jídla, nebo podle pokynů lékaře.

A cena? Cca 480 korun.

3. místo

Hillvital Vitamíny A + D pro zdravé vlasy, nehty a pokožku

Orientační cena: 500 Kč

100 kusů tablet, které obsahují dokonalé spojení vitamínu A a D od značky Hillvital efektivně podporují zdraví pokožky, vlasů i nehtů. Mimo to mají i skvělý vliv na imunitu, klouby, kosti a řádné fungování srdečně cévního systému.

Tyto vitamíny hrají i velkou roli při kožním autoimunitním onemocnění jako lupénka, seborea, atopický ekzém a jiné.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje brát jednu tabletu denně po hlavním jídle.

A cena? Cca 500 korun.

4. místo

Effective nature VITAMIN A kapky

Orientační cena: 520 Kč

Tento vitamín A v kapičkách se díky kapátku skvěle dávkuje a navíc jeho konzistence dovoluje i to, že si ho můžete přidat třeba do pití. Kapičky podporují správnou funkci imunitního systému, udržují normální stav zraku, pokožky a sliznic. Hlavní výhodou tohoto vitamínu je, že si tělo přemění pouze takové množství, které skutečně potřebuje. 

A jak brát? Stačí 10 kapek denně buď přímo do úst nebo například do vody a tělo dostane optimální dávku stoprocentního přírodního vitamínu A v podobě betakarotenu.

A cena? Cca 520 korun.

5. místo

Viridian Beta-karoten Complex

Orientační cena: 600 Kč

Jedná se o doplněk stravy, který obsahuje přírodní formy karotenoidů, které se získávají z řasy Dunaliella Salina. Obsahuje beta karoten, který je v těle přirozenou formou transformován na vitamín A. Viridian Beta-karoten podporuje zdraví zraku a kůže. Svou čistotou a složením splňuje tento produkt parametry kategorie Kosher a všechny složky jsou 100% aktivní.

Produkt je vhodný pro vegetariány a vegany a neobsahuje žádné konzervační prostředky, umělá barviva, pšeničný lepek, pšenici, laktózu, přidané cukry, kvasnice, stearát hořečnatý či kyselinu stearovou.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát  1 kapsli denně s jídlem nebo dle doporučení lékaře.

A cena? Cca 600 korun.

6. místo

VENIRA Beta karoten

Orientační cena: 380 Kč

Těchto 80 kapslí s Beta karotenem od značky Venira je bez obsahu lepku, laktózy a palmového oleje. Hodí se skvěle pro vegetariány i vegany.

Tento výrobek obsahuje vitamín A, který pomáhá udržet přirozený stav pokožky, normální zrak a podporuje správnou funkci imunitního systému. Dále i velmi důležitý vitamín C, který chrání buňky před oxidativním stresem a napomáhá k normální činnosti nervové soustavy.

A jak dávkovat? Doporučuje se užívat 1 kapsli denně s dostatečným množstvím vody.

A cena? Cca 380 korun.

7. místo

GreenFood Nutrition Beta caroten

Orientační cena: 200 Kč

Tento doplněk stravy s Beta karotenem pochází z České republiky přispívá k normální funkci imunitního systému, zraku, pokožky a k udržení normálního stavu sliznic. 

Produkt je zcela bez konzervantů, chemických barviv a stabilizátorů. Neobsahuje lepek, laktózu, přidaný cukr či GMO free – bez genetické úpravy. Hodí se pro vegany a vegetariány i diabetiky.

A jak dávkovat? Užívejte 1× denně 2 kapsle.

A cena? Cca 200 korun.

8. místo

MARNYS tekutý vitamín A

Orientační cena: 180 Kč

Jedná se o tekutou formu vitamínu A. Produkt podporuje správnou funkci zraku, sliznic, pokožky a navíc je i dobrý pro plodnost. 

Země původu tohoto výrobku je Španělsko.

Jak produkt aplikovat? Pomocí kalibrovaného kapátka s vyznačenou ryskou nakapejte nejlépe ráno před snídaní pod jazyk a nechte vstřebat.

A jak často ho konzumovat? Ideálně 1× denně 0,5 ml. 

A cena? Cca 180 korun.

9. místo

Swanson Vitamin A 10000 IU

Orientační cena: 250 Kč

Vitamin A od značky Swanson je v gelových tabletách a je ideální pro zdravé oči, pokožku a imunitní systém. Dále je nezbytný pro údržbu tkání, které vyrovnávají vnitřní a vnější povrchy těla, včetně dýchacích cest, gastrointestinálního traktu a močových cest. Jedná se o koncentrovaný vitamin A  z rybího oleje.

A jak ho dávkovat? Užívejte 1 kapsli denně, ideálně s jídlem. 

A cena? Cca 250 korun.

10. místo

MOVit Energy Beta karoten 25000 IU + Panthenol + PABA

Orientační cena: 200 Kč

Tyto tobolky obsahují kromě beta karotenu i panthenol a PABA. Skvěle se hodí na podporu imunity, pro správnou funkci zraku i pokožky.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 1 tobolku obden. 

A jaká je cena? Necelých 200 korun.

11. místo

Jamieson Vitamíny A+D3 Premium

Orientační cena: 180 Kč

Tento doplněk stravy od značky Jamieson, obsahující kromě vitamínu A i vitamín D, přispívá ke správnému vstřebávání a využití vápníku a fosforu, k udržení normálního stavu kostí a zubů a k přirozené funkci imunitního systému.

Tento produkt se nehodí pro děti, těhotné a kojící ženy. 

A jak dávkovat? Ideální je brát 1 kapslei denně s jídlem.

A cena? Cca 180 korun.

Závěrem

Vitamín A je rozpustný v tucích a řadí se do základních vitamínů, které jsou nezbytné pro náš zdravý a kvalitní život. Jezte potraviny, které jsou bohaté na vitamín A a pokud víte, že nejste schopni ho přijmout tolik, kolik se doporučuje, nebojte se poradit se svým lékařem a v případě nutnosti ho suplementovat. Na základě krevních testů je schopen lékař zjistit vaše stávající hodnoty tohoto vitamínu a určit, zda je jeho doplnění na místě či nikoliv. 

Nicméně buďte opatrní, protože stejně tak jako nedostatek je nebezpečný i jeho přebytek. Takže všeho s mírou a žádné extrémy. Důležité je snažit se najít rovnováhu, jako ve všech ostatních oblastech života.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Vitamín A

[2] Wikiskripta (CZ): Vitamin A

[3] Healthline (ENG): 6 Health Benefits of Vitamin A, Backed by Science

[4] Healthline (ENG): 8 Signs and Symptoms of Vitamin A Deficiency

[5] PubMed Central (ENG): The importance of vitamin A in nutrition

[6] PubMed Central (ENG): Vitamin A in Reproduction and Development

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »