11 nejlepších vitamínů pro seniory – recenze a zkušenosti

Shrnutí: Jaké jsou kvalitní vitamínové doplňky stravy pro seniory? V tomto článku jsem srovnala jedenáct prvotřídních vitamínů pro seniory, z nichž nejlepší jsou tyto:

 • 1. místo má Dr. Swiss Senior VITAL. Mix 15 vitamínů, 10 minerálů, bioflavonoidů a omega-3 za skvělou cenu.
 • 2. místo získal TRIME ProLife. Směs vitamínu E a astaxanthinu, které podporuje kosti, klouby a má anti-age efekt.
 • 3. místo jsem dala vitaminovému doplňku Viridian 65+ Multi, speciálně vyvinutému pro osoby nad 65 let.

Dále se v článku dozvíte:

Jaké látky senioři nejvíce potřebují?[1][2][3][4][5][6][7][8][9][10] Jak se ve stáří mění organismus? Jak zůstat fit i ve stáří?

TOP  1. místo

Dr. Swiss Senior VITAL

Orientační cena: 360 Kč
Proč 1. místo?

Protože produkt obsahuje obrovskou dávku kvalitních vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek v jedné kapsli. Kromě toho je tento doplněk cenově dostupný a může si ho dovolit každý.

2. místo

TRIME ProLife

Orientační cena: 900 Kč
Proč 2. místo?

Protože jde o čistě přírodní produkt, který je složen z astaxanthinu v bio kvalitě a vzácného plnospektrálního vitamínu E. Produkt chrání organismus před oxidačním stresem, posiluje kloubní systém a pomáhá tělo vrátit do rovnováhy.

3. místo

Viridian 65+ Multi

Orientační cena: 550 Kč
Proč 3. místo?

Protože jde o kapsle speciálně upravené pro potřeby lidí v kategorii 65+. Doplněk obsahuje několik vysoce prospěšných vitamínů, například vitamin B12, vitamín C nebo vitamín D, který podporuje obranyschopnost organismu.

Jedenáct nejlepších vitamínů pro seniory

 1. Dr. Swiss Senior VITAL 360 Kč (100 kapslí)
 2. TRIME ProLife 900 Kč (60 kapslí)
 3. Viridian 65+ Multi 550 Kč (60 kapslí)
 4. Salvia Paradise Ginkgo biloba 360 Kč (120 kapslí)
 5. Vegetology Joint-Vie 380 Kč (60 tablet)
 6. GreenFood Nutrition Senior Immunity Forte 530 Kč (60 + 60 kapslí)
 7. BrainMax Pure MSM BIO prášek 250 Kč (500 g)
 8. APETISTER Senior sirup 240 Kč (100 ml)
 9. GS Vápník Hořčík Zinek s vitaminem D 200 Kč (130 tablet)
 10. Nature's finest Ginkgo Biloba 200 Kč (125 g)
 11. TEREZIA B15 Memory 300 Kč (60 kapslí)

Jaké jsou nejlepší vitamíny pro seniory?

Každé tělo je jiné a stejně tak potřebuje i odlišné vitamíny a doplňky stravy v konkrétních fázích života. Například mladý člověk v období puberty si žádá něco jiného než muž či žena ve středním věku nebo třeba senior. Tomu je třeba výběr produktů přizpůsobit a popřípadě se poradit se svým lékařem nebo nutričním specialistou.

 • Co ale platí pro všechny věkové kategorie? Zásady zdravého jídelníčku. Čím dříve začnete, tím lépe. Lidské tělo má paměť, takže dokáže moc dobře zužitkovat vaše stravovací návyky ze starších dob, v budoucnu.
 • A jak se tedy o tělo starat a pečovat v seniorském věku? Nejlépe jsou na tom ti senioři, kteří o své zdraví pečovali už preventivně. Ti nyní jen sklízí ovoce své celoživotní práce. A ostatní, kteří na to zas až tak nedbali, se musí snažit o něco více. 
 • Co se týká jídelníčku, doporučuje se, aby senioři každý den konzumovali výživnou stravu[1] obsahující sezónní ovoce, zeleninu, kvalitní obiloviny a luštěniny, farmářské maso, ryby a naopak eliminovali cukry, polotovary, uzeniny a nezdravé tuky.

Jaké látky senioři nejvíce potřebují?

To, jaké vitamíny a minerály konkrétně doplňovat, je samozřejmě individuální a vždy je dobré konzultovat zdravotní stav s lékařem a až poté dělat nějaké závěry. Obecně se ale doporučuje hlídat hladinu těchto látek:

 • Bílkoviny.[2]
 • Omega 3 nenasycené kyseliny.[3]
 • Vláknina.[4]
 • Vápník.[5]
 • Vitamín K2 a D.[6]

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Co se děje s tělem seniorů?

Je logické, že mladé tělo má jiné nastavení, požadavky a priority než tělo starší. Přírodu bohužel neošálíme a tak je třeba k tomu přistupovat. V seniorním věku tělo pracuje odlišně. Dochází k mnoha fyziologickým i biochemickým změnám, které je důležité brát na vědomí:

 • Ochabuje svalová hmota a tím se zvyšuje riziko pádu a úrazu.
 • Přímo úměrně klesá fyzická zdatnost a výkonnost.
 • Zmenšují se zásoby bílkovin a je třeba je doplňovat.
 • Zpomaluje se metabolismus a tím i spalování kalorií, což může vést k obezitě.
 • Vzniká riziko řídnutí kostí, neboli osteoporózy.
 • Zvyšuje se množství podkožního tuku.
 • Senioři ztrácí pocit žízně a tak může dojít k dehydrataci.
 • Snižuje se tvorba vitamínu D.
 • Úbytek vápníku v těle.

Existují takzvané 3 fáze stáří:

Existují takzvané 3 fáze stáří:

 • Mladé stáří: 60 – 75 let
 • Zralé stáří: 76 – 89 let
 • Dlouhověkost: 90 let a více
 

Od 60 let se doporučuje dbát na vyšší příjem vlákniny a vápníku.

Nad 70 let je dobré zvýšit příjem omega 3 mastných kyselin.

Od 80 let vitamín D, K a vápník.

Jaké další vitamíny jsou pro seniory vhodné?

Několikrát jsem zmínila vitamín D.[7] Je to proto, že jeho vyvážená hladina je opravdu důležitá. Hlavně v zimě, kdy se pobyt na slunci snižuje, se suplementace doslova nabízí. Jeho nedostatek totiž může neblaze ovlivňovat osteoporózu. Jeho nejlepším zdrojem je, jak bylo řečeno, sluneční světlo, nicméně se doporučuje i konzumace kvalitních ryb, domácích vajec nebo hub.

B12 dokáže, mimo jiné, udržovat zdravé krvinky a nervovou soustavu. Hojné množství je ho například ve vnitřnostech jako jsou játra, dále pak v sardinkách nebo vajíčkách.[8]

Ta je vhodná nejen pro těhotné ženy. Tato kyselina totiž pomáhá při produkci červených krvinek.[9]

Probiotika[10] jsou důležitá pravděpodobně v každém věku. Jsou zásadní pro zdravý mikrobiom, což je, jak se říká, náš druhý mozek.

Jak být fit v seniorském věku?

Základ by měla být samozřejmě pramenitá voda. Můžete ji oživit citronem nebo třeba mátou. Kvůli zažívání je lepší pít vodu vlažnou, popřípadě i teplou. Voda je důležitá pro správnou činnost mozku, dobré trávení a celý krevní oběh.

Jak jsme již zmínili výše, s přibývajícím věkem klesají zásoby bílkovin, čímž zároveň ochabuje svalová hmota. Důležité je tedy bílkoviny doplňovat, ale z opravdu kvalitních zdrojů. Pokuste se kombinovat jak živočišné, tak rostlinné zdroje. Jde například o bio drůbeží maso, mořské ryby nebo například kozí mléčné výrobky. Z rostlinných zdrojů zkuste zařadit natural ořechy, luštěniny, semínka či tofu.

Když to půjde, zkuste vybírat z těch lokálních a sezónních druhů. Jablka, mrkev, hrušky, švestky a podobně. Pokud máte například problémy se zuby, ideální je si jak zeleninu, tak ovoce tepelně upravit. Například podušená jablka se skořicí, mrkvové pyré a další.

Často se traduje, že jsou tuky špatné a je důležité se jim vyhýbat. Nicméně to není tak úplně pravda. Existují i zdravé tuky a dokáží naše tělo úžasně obohatit. Posilují celou nervovou soustavu i kardiovaskulární systém. Do těchto tuků se řadí například kvalitní rostlinné oleje, semena, ořechy, ryby a podobně.

Nemusíte se s ním úplně loučit, ale zkuste ho omezit. Cukr může mít vliv na řídnutí kostí a snížení hladiny vitamínů i minerálů.

Zdravé střevo je základ a vláknina v tom může velmi dobře pomoci. Obsahuje ji zelenina, luštěniny, obiloviny i různá semínka.

Jak vybrat nejlepší vitamíny pro seniory?

Zcela jistě je vhodné poradit se s ošetřujícím lékařem. Vždy berte ohledy na své tělo, potřeby a popřípadě zdravotní omezení. 

Obecně ale platí tato kritéria:

 • Životní styl – zda jste aktivní a máte dostatek pohybu, jestli kouříte a pijete alkohol a jaký je váš jídelníček. 
 • Podle složení produktu.
 • Podle vstřebatelnosti.
 • Dle dávkování.
 • Podle typu – kapsle, kapky, tinktury, nápoje a další.

Jaké nejčastější zdravotní problémy postihují seniory?

I to je samozřejmě individuální, nicméně nejčastěji seniory postihují tyto problémy:

 • Inkontinence.
 • Obezita.
 • Osteoporóza.
 • Anémie.
 • Cukrovka.
 • Snížená funkce štítné žlázy.
 • Demence a jiné problémy s pamětí.
 • Degenerativní onemocnění kloubů.
 • Zhoršené hojení, zlomeniny.
 • Nemoci trávicího traktu.
 • Žilní problémy.
 • Problémy se zrakem.

Na co si dát pozor?

Vždy vybírejte produkty důkladně a s rozmyslem. Raději se poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Pokud berete nějaké léky, ověřte si, zda je můžete s doplňky stravy kombinovat.

1. místo

Dr. Swiss Senior VITAL

Prvotřídní kapsle s patnácti vitaminy, deseti minerály a dalšími prospěšnými látkami (nejen) pro seniory.

Orientační cena: 360 Kč

Proč je Dr. Swiss Senior VITAL na 1. místě?

Na první místo jsem dala produkt Dr. Swiss Senior VITAL, protože obsahuje skutečně štědrou dávku prospěšných látek. Mezi nimi najdete 15 vysoce kvalitních vitamínů, 10 minerálů, bioflavonoidy, omega-3 mastné kyseliny a to zdaleka není všechno.

Tyhle kapsle jsou skutečně komplexní a poskytnou vzpruhu prakticky komukoli, nejen seniorům. Mix aktivních látek podpoří imunitní systém, opěrnou soustavu, metabolismus, je dobrý na optimální funkci nervů, mozku, hormonálního systému. A kromě toho nenechává bokem ani duševní zdraví.

Uživatelské recenze

E-shop nanolab.cz, na kterém si tento produkt můžete koupit, má na nezávislých srovnávačích skvělá hodnocení. Na Heurece je to momentálně plných 97 %, což je naprosto skvělé. Lidé si pochvalují, že jsou produkty doručovány rychle a dokonce vyzdvihují i zdejší ceny.

Dále o produktu

A protože jde o výrobek s dlouhatánskou řadou aktivních látek, ráda bych je ještě na závěr vyjmenovala. 

Tobolky tedy obsahují: vitamin C, vápník, citrusové bioflavonoidy, hořčík, vitamin B1, vitamin E, draslík, korálový vápník, šípky, železo, acerolu, vitamin B2, B3, B5, B6, B12, D3, rutin, extrakt z řasy, koenzym Q10, rybí olej, kyselinu glutamovou, zinek, selen, mangan, měď, vitamin A, chrom, kyselinu listovou, molybden a biotin.

Za tento produkt zaplatíte cca 360 Kč/100 tablet.

2. místo

TRIME ProLife

Kapsle s obsahem bio astaxanthinu a vzácného plnospektrálního vitamínu E, které mají anti-aging účinky a podporují zdravé kosti i klouby.

Orientační cena: 900 Kč

Proč je produkt od značky Trime na 2. místě?

Na druhou příčku jsem umístila produkt ProLife, který obsahuje plnospektrální přírodní vitamín E (což je skutečně vzácnost) a Astaxanthin v bio kvalitě získávaný z řasy Haematococcus pluvialis.

Přínosem vitamínu E je v tomto případě to, že není složen pouze z tokoferolů, které jsou běžně dostupné jako součást určitých potravin (semen, ořechů…), ale také tokotrienoly. Ty jsou totiž mnohem vzácnější a zároveň mají mnohem větší schopnost chránit organismus před oxidačním stresem. Nejlepším zdrojem této složky je olej z červené palmy, a právě ten značka Trime na výrobu tohoto doplňku využívá.

ProLife kapsle také příznivě působí na kloubní systém a pomáhají tělu navrátit rovnováhu.

Uživatelské recenze

Na Heurece má tento výrobek perfektní hodnocení. Zákazníci píší, že výsledky pocítili poměrně brzy a vyjadřují všeobecnou spokojenost. Za zmínku také stojí, že ačkoli kapsle vypadají na první pohled velké, dobře se polykají. Skvěle hodnocení mají tyto kapsle i na portále zbozi.cz.

Více o produktu

Produkt je čistě přírodní, neobsahuje žádné toxiny, chemikálie, alergeny a ani konzervační látky.

Doporučuje se dávkovat po jedné až třech kapslích denně, nejlépe spolu s jídlem. 

Za tento výrobek zaplatíte přibližně 900 Kč za balení (60 tablet), nebo cca 1700 Kč v případě dvojnásobného balení (120 tablet).

3. místo

Viridian 65+ Multi

Vitamínové kapsle speciálně vyvinuté pro věkovou skupinu 65+.

Orientační cena: 550 Kč

Proč je Viridian 65+ Multi na 3. místě?

Třetí místo jsem věnovala produktu 65+ Multi od britské značky Viridian, který je – jak už jeho označení napovídá – speciálně vyvinut pro věkovou kategorii 65+. Jedná se o doplněk stravy ve formě kapslí, který obsahuje komplex důležitých vitamínů, jakými jsou například vitamin B, B12 a C.

Kromě toho je skvělé, že se v produktu vyskytuje i vitamín D. Ten je totiž klíčový především z hlediska imunitního systému a jak je známo – imunitní systém je základem zdraví.

Uživatelské recenze

Na nezávislých srovnávačích má výrobek dobré hodnocení (nad 90 %), a to jak na Heurece, tak i na zbozi.cz. Zákazníci oceňují například to, že tento produkt obsahuje opravdu jen důležité látky a žádné „zbytečnosti navíc“.

Další informace

Tyto kapsle se hodí i pro vegetariány a jejich doporučené dávkování je dvakrát denně po jedné kapsli. Nejlépe tedy s jídlem. Také je důležité nezapomenout pilulku zapít dostatečným množstvím tekutiny.

Cenově se produkt pohybuje okolo 550 korun, přičemž jedno balení by mělo vydržet na měsíc.

4. místo

Salvia Paradise Ginkgo biloba

Orientační cena: 360 Kč

Proč jsem vybrala ginkgo bilobu od Salvia Paradise?

Tento doplněk stravy od české značky Salvia Paradise, Ginkgo biloba, je velmi účinný antioxidant a působí příznivě na mikrocirkulaci krve a funkci periferního oběhového systému. Kromě podpory mozkové činnosti a nervové soustavy zároveň uchovává zdravý zrak a sluch.  

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje užívat 2 kapsle 3× denně, cca 20 minut před jídlem. Dejte si pozor, protože může snižovat srážlivost krve – raději tedy užívání konzultujte s lékařem. 

A kolik tento produkt stojí? Cca 360 korun.

5. místo

Vegetology Joint-Vie

Orientační cena: 380 Kč

Proč jsem vybrala doplněk stravy Joint-Vie od značky Vegetology?

Tyto kapsle od anglické značky Joint-Vie podporují zdraví svalů, kostí a chrupavek. Obsahují rostlinný glukosamin a chondroitin, dále vápník, hořčík, vitamin C, K2 a D3, které také přispívají správnému stavu kostí. S přibývajícím věkem přirozeně klesá množství vápníku a tím hrozí i pády a různé úrazy, proto je dobré tuto oblast posilovat doplňky stravy.

Jak tyto tablety dávkovat? Doporučené množství jsou 2 kapsle denně. Dejte si je ideálně během jídla, zajistí to jejich rychlejší vstřebání. Můžete užít obě naráz.

A cena? Cca 380 korun.

6. místo

GreenFood Nutrition Senior Immunity Forte

Orientační cena: 530 Kč

Proč jsem vybrala Senior Immunity Forte od značky GreenFood Nutrition?

Komplexní preparát pro seniory ve formě kapslí obsahuje nejen důležité vitamíny a minerály, ale i řadu velmi potřebných látek pro každodenní vitalitu seniorů. 

Tento produkt je bez lepku, GMO, palmového oleje i laktózy. Hodí se i pro diabetiky, vegetariány a vegany.

Jak dávkovat?

 • SeniorVit – 2 kapsle 1× denně.
 • Vegan Omega 3,6,9  – 2 kapsle denně. Zapít dostatečným množstvím vody.

A cena? Cca 530 korun.

7. místo

BrainMax Pure MSM BIO prášek

Orientační cena: 250 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila MSM BIO prášek od značky BrainMax?

MSM je organická forma síry, která se běžně nachází v lidském těle. Jedná se o nejlépe vstřebatelnou formu síry. V přírodě se vyskytuje v oceánu, kde se síra uvolňuje z mikroskopických planktonů. Tento čistý prášek je bez přidaných látek a je v BIO kvalitě. Má lehce nahořklou chuť, je dobře rozpustný a můžete ho přidat buď do vody nebo džusu.

MSM podporuje zdraví kloubů, pojivových tkání a příznivě působí na regeneraci svalů.

A jak dávkovat? 1 čajovou lžičku smíchejte s vodou nebo džusem.

A cena? Cca 250 korun.

8. místo

APETISTER Senior sirup

Orientační cena: 200 Kč

Proč jsem do srovnání zahrnula senior sirup Apetiser?

Jedná se o doplněk stravy ve formě sirupu, který obsahuje:

 • Extrakt z máty peprné, která podporuje správnou funkci gastrointestinální soustavy.
 • Extrakt z čekanky obecné, která má za úkol podpořit fyziologickou funkci střev a jater.  
 • Extrakt z bedrníku anýzu podporující trávení a chuť k jídlu.
 • Extrakt z fenyklu obecného přispívá k normálnímu trávení.
 • Vitamíny B2, B6 a niacin, které přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Jak dávkovat? 10 ml dvakrát denně, před nebo během jídla.

A cena? Cca 200 korun.

9. místo

GS Vápník, Hořčík, Zinek s vitaminem D

Orientační cena: 200 Kč

Proč jsem vybrala doplněk stravy s vápníkem, hořčíkem, zinkem a vitamínem D od GS?

Tento komplexní produkt pro podporu zdraví ve formě tablet s vápníkem a hořčíkem, vitamínem D a K1, výborně napomáhá k lepšímu vstřebávání a využití vápníku v lidském těle.

Navíc je složení obohaceno o biotin, který je důležitý pro udržení zdraví pokožky a vlasů.

Jak dávkovat? Doporučuje se užívat 1 – 2 tablety denně během jídla.

A cena? Cca 180 korun.

10. místo

Nature's finest Ginkgo Biloba

Orientační cena: 200 Kč

Proč jsem vybrala prášek z Ginkgo Biloby od Nature's finest?

Tento prášek z Ginkgo Biloby zlepšuje krevní oběh a dodává mozku jak kyslík, tak glukózu. Kromě zlepšení průtoku krve, působí také jako antioxidant a pomáhá předcházet poškození cév. Může tedy sloužit jako dobrá prevence neurodegenerativních onemocnění.

Produkt neobsahuje žádná syntetická plnidla či cukry.

Jak dávkovat? Doporučená denní dávka je 0,5-1,5 g. Rozmíchejte ve vodě, džusu nebo čaji. 

A cena? Něco málo přes 200 korun.

11. místo

TEREZIA B15 Memory

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala B15 Memory od značky Terezia?

Tento doplněk stravy je přímo cílený na psychickou kondici a pohodu. Obsahuje například Ginkgo, která přispívá lepší mikrocirkulaci krve ve všech částech mozku a podporuje duševní rovnováhu. Potom Bakopu, která podporuje koncentraci, paměť a schopnost učit se. Rhodiola zase podporuje vnímání a zahnání únavy. 

Jak tento produkt užívat? Výrobce doporučuje 1 kapsli 2× denně před jídlem.

A cena? Cca 300 korun.

Závěr

Tělo je potřeba si hýčkat a prevence je vždy lepší než řešení už vzniklých problémů. Ve seniorském věku dbejte na vyváženou stravu, kvalitní pitný režim a přirozený pohyb. Pokud budete chtít zvolit nějaké doplňky stravy, doporučuji zejména Dr. Swiss Senior VITAL – komplexní směs vitamínů, minerálů, bioflavonoidů a omega-3 mastných kyselin v prvotřnídní kvalitě (a za skvělou cenu). Nebo zkuste doplněk stravy TRIME ProLife, který pomáhá chránit buňky před oxidativním stresem, podporuje zdravé kosti i klouby a má anti-age efekt. Skvělý je také vitamínový doplněk Viridian 65+ Multi, který byl speciálně sestavený tak, aby vyhovoval požadavkům lidí nad 65 let. Výběr vhodného vitaminového doplňku stravy určitě také proberte s lékařem a společně vyberte vhodné řešení.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[11] Wikipedie (CZ): Vitamín

[12] Wikiskripta (CZ): Vitaminy

[13] Healthline (ENG): 10 of the Best Supplements for Healthy Aging

[14] Healthline (ENG): Why So Many Seniors Take Vitamins That Don’t Really Help Them

[15] PubMed Central (ENG): Vitamins in Aging, Health, and Longevity

[16] PubMed Central (ENG): Vitamin Supplementation in the Elderly

[17] National Institute of Health (ENG): Dietary Supplements for Older Adults

4.7/5 (Počet hlasů: 4)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »