10 nejlepších vitamínů pro seniory – recenze a zkušenosti

Jaké jsou nejlepší vitamíny pro seniory? Jak vybrat ty nejlepší, nejdůležitější a nejkvalitnější? Recenze, srovnání a zkušenosti.

TOP  1. místo

Viridian
65+ Multi

Orientační cena: 600 Kč
Doplněk stravy vyvinutý speciálně pro nutriční potřeby osob nad 65 let. Obsahuje komplex důležitých vitamínů B, B12, C, D, které jsou v tomto věku pro organismus velmi potřebné a řadu dalších pozitivně působících látek.
2. místo

Salvia Paradise
Ginkgo biloba

Orientační cena: 360 Kč
Napomáhá k uchování zdravého zraku a sluchu. Přispívá k normální činnosti mozku, podporuje kognitivní funkce a duševní rovnováhu. Oblíbený je proto u studentů, lidí s psychicky náročným zaměstnáním, nebo naopak u starších osob.
3. místo

Vegetology
Joint-Vie

Orientační cena: 400 Kč
Kapsle Joint-Vie jsou výsledkem rozsáhlého výzkumu zdraví svalů, kostí a chrupavek, a hodí se tak zejména pro lidi s aktivním životním stylem, sportovce, ale také pro osoby v pokročilejším věku.

Deset nejlepších vitamínů pro seniory

Jaké jsou nejlepší vitamíny pro seniory a jaké látky nejvíce potřebují?

Každé tělo je jiné a stejně tak potřebuje i odlišné vitamíny a doplňky stravy v konkrétních fázích života. Například mladý člověk v období puberty si žádá něco jiného než muž či žena ve středním věku nebo naopak senior. Tomu je třeba výběr produktů přizpůsobit a popřípadě se poradit se svým lékařem nebo nutričním specialistou.

Co ale platí pro všechny věkové kategorie jsou zásady zdravého jídelníčku. Čím dříve začnete, tím lépe. Lidské tělo má paměť, takže dokáže moc dobře zužitkovat vaše stravovací návyky ze starších dob, v budoucnu.

A jak se tedy o tělo starat a pečovat v seniorském věku? Nejlépe jsou na tom ti senioři, kteří o své zdraví pečovali už preventivně. Ti nyní jen sklízí ovoce své celoživotní práce. A ostatní, kteří na to zas až tak nedbali, se musí snažit o něco více. 

Co se týká jídelníčku, doporučuje se, aby senioři – obecně, každý den konzumovali sezónní ovoce, zeleninu, kvalitní obiloviny a luštěniny, farmářské maso, ryby a naopak eliminovali cukry, polotovary, uzeniny a nezdravé tuky.

To, jaké vitamíny a minerály konkrétně doplňovat, je samozřejmě individuální a vždy je dobré konzultovat zdravotní stav s lékařem a až poté dělat nějaké závěry. Obecně se ale doporučuje hlídat hladinu těchto látek:

 • Bílkoviny.
 • Omega 3 nenasycené kyseliny.
 • Vláknina.
 • Vápník.
 • Vitamín K2 a D.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Jaké vitamíny přijímat podle věku?

Je logické, že mladé tělo má jiné nastavení, požadavky a priority, než tělo starší. Přírodu bohužel neošálíme a tak je třeba k tomu přistupovat.

V seniorním věku tělo pracuje odlišně. Dochází k mnoha fyziologickým i biochemickým změnám, které je důležité brát na vědomí.  

Co se děje s tělem seniorů?

 • Ochabuje svalová hmota a tím se zvyšuje riziko pádu a úrazu.
 • Přímo úměrně klesá fyzická zdatnost a výkonnost.
 • Zmenšují se zásoby bílkovin a je třeba je doplňovat.
 • Zpomaluje se metabolismus a tím i spalování kalorií, což může vést k obezitě.
 • Vzniká riziko řídnutí kostí, neboli osteoporózy.
 • Zvyšuje se množství podkožního tuku.
 • Senioři ztrácí pocit žízně a tak může dojít k dehydrataci.
 • Snižuje se tvorba vitamínu D.
 • Úbytek vápníku v těle.

Existují takzvané 3 fáze stáří:

 • Mladé stáří: 60 – 75 let
 • Zralé stáří: 76 – 89 let
 • Dlouhověkost: 90 let a více

Od 60 let se doporučuje dbát na vyšší příjem vlákniny a vápníku.

Nad 70 let je dobré zvýšit příjem omega 3 mastných kyselin.

Od 80 let vitamín D, K a vápník.

Jaké další vitamíny jsou pro seniory vhodné?

Několikrát jsme zmínili vitamín D. Je to proto, že jeho vyvážená hladina je opravdu důležitá. Hlavně v zimě, kdy se pobyt na slunci snižuje, se suplementace doslova nabízí. Jeho nedostatek totiž může neblaze ovlivňovat osteoporózu. Jeho nejlepším zdrojem je, jak bylo řečeno, sluneční světlo, nicméně se doporučuje i konzumace kvalitních ryb, domácích vajec nebo hub.

B12 dokáže, mimo jiné, udržovat zdravé krvinky a nervovou soustavu. Hojné množství je ho například ve vnitřnostech jako jsou játra, dále pak v sardinkách nebo vajíčkách.

Ta je vhodná nejen pro těhotné ženy. Tato kyselina totiž pomáhá při produkci červených krvinek.

Probiotika jsou důležitá pravděpodobně v každém věku. Jsou zásadní pro zdravý mikrobiom, což je, jak se říká, náš druhý mozek.

Jak být fit v seniorském věku?

Základ by měla být samozřejmě pramenitá voda. Můžete ji oživit citronem nebo třeba mátou. Kvůli zažívání je lepší pít vodu vlažnou, popřípadě i teplou. Voda je důležitá pro správnou činnost mozku, dobré trávení a celý krevní oběh.

Jak jsme již zmínili výše, s přibývajícím věkem klesají zásoby bílkovin, čímž zároveň ochabuje svalová hmota. Důležité je tedy bílkoviny doplňovat, ale z opravdu kvalitních zdrojů. Pokuste se kombinovat jak živočišné, tak rostlinné zdroje. Jde například o bio drůbeží maso, mořské ryby nebo například kozí mléčné výrobky. Z rostlinných zdrojů zkuste zařadit natural ořechy, luštěniny, semínka či tofu.

Když to půjde, zkuste vybírat z těch lokálních a sezónních druhů. Jablka, mrkev, hrušky, švestky a podobně. Pokud máte například problémy se zuby, ideální je si jak zeleninu, tak ovoce tepelně upravit. Například podušená jablka se skořicí, mrkvové pyré a další.

Často se traduje, že jsou tuky špatné a je důležité se jim vyhýbat. Nicméně to není tak úplně pravda. Existují i zdravé tuky a dokáží naše tělo úžasně obohatit. Posilují celou nervovou soustavu i kardiovaskulární systém. Do těchto tuků se řadí například kvalitní rostlinné oleje, semena, ořechy, ryby a podobně.

Nemusíte se s ním úplně loučit, ale zkuste ho omezit. Cukr může mít vliv na řídnutí kostí a snížení hladiny vitamínů i minerálů.

Zdravé střevo je základ a vláknina v tom může velmi dobře pomoci. Obsahuje ji zelenina, luštěniny, obiloviny i různá semínka.

Jak vybrat nejlepší vitamíny pro seniory?

Zcela jistě je vhodné poradit se s ošetřujícím lékařem. Vždy berte ohledy na své tělo, potřeby a popřípadě zdravotní omezení. 

Obecně ale platí tato kritéria:

 • Životní styl – zda jste aktivní a máte dostatek pohybu, jestli kouříte a pijete alkohol a jaký je váš jídelníček. 
 • Podle složení produktu.
 • Podle vstřebatelnosti.
 • Dle dávkování.
 • Podle typu – kapsle, kapky, tinktury, nápoje a další.

Jaké nejčastější zdravotní problémy postihují seniory?

I to je samozřejmě individuální, nicméně nejčastěji seniory postihují tyto problémy:

 • Inkontinence.
 • Obezita.
 • Osteoporóza.
 • Anémie.
 • Cukrovka.
 • Snížená funkce štítné žlázy.
 • Demence a jiné problémy s pamětí.
 • Degenerativní onemocnění kloubů.
 • Zhoršené hojení, zlomeniny.
 • Nemoci trávicího traktu.
 • Žilní problémy.
 • Problémy se zrakem.

Na co si dát pozor?

Vždy vybírejte produkty důkladně a s rozmyslem. Raději se poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Pokud berete nějaké léky, ověřte si, zda je můžete s doplňky stravy kombinovat.

1. místo

Viridian 65+ Multi

Orientační cena: 600 Kč

Jedná se o doplněk stravy ve formě kapslí, který byl speciálně vyvinutý pro potřeby lidí od 65 let. Obsahuje komplex důležitých vitamínů jako jsou B, B12, C nebo D. 

Tyto kapsle se hodí i pro vegetariány.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje 1 kapsli 2× denně s jídlem a dostatečným množstvím vody. Jedno balení vám vydrží na měsíc.

A jaká je cena? Cca 600 korun.

2. místo

Salvia Paradise Ginkgo biloba

Orientační cena: 360 Kč

Tento doplněk stravy od české značky Salvia Paradise, Ginkgo biloba, je velmi účinný antioxidant a působí příznivě na mikrocirkulaci krve a funkci periferního oběhového systému. Kromě podpory mozkové činnosti a nervové soustavy zároveň uchovává zdravý zrak a sluch.  

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje užívat 2 kapsle 3× denně, cca 20 minut před jídlem. Dejte si pozor, protože může snižovat srážlivost krve – raději tedy užívání konzultujte s lékařem. 

A kolik tento produkt stojí? Cca 360 korun.

3. místo

Vegetology Joint-Vie

Orientační cena: 400 Kč

Tyto kapsle od anglické značky Joint-Vie podporují zdraví svalů, kostí a chrupavek. Obsahují rostlinný glukosamin a chondroitin, dále vápník, hořčík, vitamin C, K2 a D3, které také přispívají správnému stavu kostí. S přibývajícím věkem přirozeně klesá množství vápníku a tím hrozí i pády a různé úrazy, proto je dobré tuto oblast posilovat doplňky stravy.

Jak tyto tablety dávkovat? Doporučené množství jsou 2 kapsle denně. Dejte si je ideálně během jídla, zajistí to jejich rychlejší vstřebání. Můžete užít obě naráz.

A cena? Cca 400 korun.

4. místo

Swanson Ubiquinol

Orientační cena: 600 Kč

Kaneka's Ubiquinol je doplněk stravy ve formě kapslí, který je vyráběný z CoQ10 procesem biologické fermentace, čímž dosahuje vyššího zvýšení cirkulujícího CoQ10 v krevním řečišti Tento produkt se hodí hlavně pro osoby od 50 let. 

Jak tento produkt dávkovat? Užívejte jednu kapsli dvakrát denně s jídlem a vodou po dobu prvních dvou týdnů. Poté užívejte jednu kapsli denně s jídlem a vodou.

A cena? Cca 600 korun.

5. místo

GreenFood Nutrition Senior Immunity Forte

Orientační cena: 500 Kč

Komplexní preparát pro seniory ve formě kapslí obsahuje nejen důležité vitamíny a minerály, ale i řadu velmi potřebných látek pro každodenní vitalitu seniorů. 

Tento produkt je bez lepku, GMO, palmového oleje i laktózy. Hodí se i pro diabetiky, vegetariány a vegany.

Jak dávkovat?

 • SeniorVit – 2 kapsle 1× denně.
 • Vegan Omega 3,6,9  – 2 kapsle denně. Zapít dostatečným množstvím vody.

A cena? Cca 500 korun.

6. místo

TEREZIA B15 Memory

Orientační cena: 300 Kč

Tento doplněk stravy je přímo cílený na psychickou kondici a pohodu. Obsahuje například Ginkgo, která přispívá lepší mikrocirkulaci krve ve všech částech mozku a podporuje duševní rovnováhu. Potom Bakopu, která podporuje koncentraci, paměť a schopnost učit se. Rhodiola zase podporuje vnímání a zahnání únavy. 

Jak tento produkt užívat? Výrobce doporučuje 1 kapsli 2× denně před jídlem.

A cena? Cca 300 korun.

7. místo

BrainMax Pure MSM BIO prášek

Orientační cena: 200 Kč

MSM je organická forma síry, která se běžně nachází v lidském těle. Jedná se o nejlépe vstřebatelnou formu síry. V přírodě se vyskytuje v oceánu, kde se síra uvolňuje z mikroskopických planktonů. Tento čistý prášek je bez přidaných látek a je v BIO kvalitě. Má lehce nahořklou chuť, je dobře rozpustný a můžete ho přidat buď do vody nebo džusu.

MSM podporuje zdraví kloubů, pojivových tkání a příznivě působí na regeneraci svalů.

A jak dávkovat? 1 čajovou lžičku smíchejte s vodou nebo džusem.

A cena? Cca 200 korun.

8. místo

APETISTER Senior sirup

Orientační cena: 200 Kč

Jedná se o doplněk stravy ve formě sirupu, který obsahuje:

 • Extrakt z máty peprné, která podporuje správnou funkci gastrointestinální soustavy.
 • Extrakt z čekanky obecné, která má za úkol podpořit fyziologickou funkci střev a jater.  
 • Extrakt z bedrníku anýzu podporující trávení a chuť k jídlu.
 • Extrakt z fenyklu obecného přispívá k normálnímu trávení.
 • Vitamíny B2, B6 a niacin, které přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Jak dávkovat? 10 ml dvakrát denně, před nebo během jídla.

A cena? Cca 200 korun.

9. místo

Nature´s finest Ginkgo Biloba

Orientační cena: 200 Kč

Tento prášek z Ginkgo Biloby zlepšuje krevní oběh a dodává mozku jak kyslík, tak glukózu. Kromě zlepšení průtoku krve, působí také jako antioxidant a pomáhá předcházet poškození cév. Může tedy sloužit jako dobrá prevence neurodegenerativních onemocnění.

Produkt neobsahuje žádná syntetická plnidla či cukry.

Jak dávkovat? Doporučená denní dávka je 0,5-1,5 g. Rozmíchejte ve vodě, džusu nebo čaji. 

A cena? Něco málo přes 200 korun.

10. místo

GS Vápník Hořčík Zinek s vitaminem D

Orientační cena: 180 Kč

Tento komplexní produkt pro podporu zdraví ve formě tablet s vápníkem a hořčíkem, vitamínem D a K1, výborně napomáhá k lepšímu vstřebávání a využití vápníku v lidském těle.

Navíc je složení obohaceno o biotin, který je důležitý pro udržení zdraví pokožky a vlasů.

Jak dávkovat? Doporučuje se užívat 1 – 2 tablety denně během jídla.

A cena? Cca 180 korun.

Závěr

Tělo je potřeba si hýčkat a prevence je vždy lepší než řešení už vzniklých problémů. Dbejte na vyváženou stravu, kvalitní pitný režim a přirozený pohyb. Pokud budete chtít zvolit nějaké doplňky stravy, raději vždy proberte vaše rozhodnutí s lékařem a společně vyberte vhodné řešení.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Vitamín

[2] Wikiskripta (CZ): Vitaminy

[3] Healthline (ENG): 10 of the Best Supplements for Healthy Aging

[4] Healthline (ENG): Why So Many Seniors Take Vitamins That Don’t Really Help Them

[5] PubMed Central (ENG): Vitamins in Aging, Health, and Longevity

[6] PubMed Central (ENG): Vitamin Supplementation in the Elderly

[7] National Institute of Health (ENG): Dietary Supplements for Older Adults

4.7/5 (Počet hlasů: 4)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme.