10 tipů na nejlepší železo (doplněk stravy) – recenze a zkušenosti

Shrnutí: Máte pocit, že jste v jednom kuse unavení? Chybí vám energie? Pak možná trpíte nedostatkem železa. Tenhle stopový prvek naše tělo skutečně potřebuje a pokud ho ve stravě nemáte dostatek, je potřeba s tím něco udělat. Třeba sáhnout po některém z doplňků. 

 • Já jsem první místo věnovala tekutému železu Viridian, protože pochází z rostlinných zdrojů a díky pomerančovému oleji chutná i dětem.
 • Na 2. místo jsem vybrala BrainMax Železo Komplex, jelikož jde o kapsle ve vysoce vstřebatelné formě bisglycinátu, kterou dále podporuje přítomnost vitamínů C a vitamínu B12.
 • A 3. místo získal Venira suplement se železem, který je přírodní a je skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí přísunem železa stimulovat krvetvorbu.

Další informace ohledně suplementace železa a tipy na fungující doplňky se železem najdete níže v článku.

TOP  1. místo

Viridian
tekuté železo

Orientační cena: 850 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o železo v tekuté formě, které je rostlinného původu. Produkt obsahuje šťávu z aceroly bohatou na vitamín C a pomerančový olej, díky němuž sirup chutná i dětem.

2. místo

BrainMax
železo Komplex

Orientační cena: 600 Kč
Proč 2. místo?

Jde totiž o kapsle se železem, jehož efekt umocňuje vitamínu C a B12. Železo se zde nachází ve vysoce vstřebatelné formě bisglycinátu. Jedna tableta obsahuje optimální denní dávku železa (tj. 25 mg).

3. místo

Venira
podpora krvetvorby

Orientační cena: 300 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož je to skvělý doplněk podporující krvetvorbu, který obsahuje 14 mg železa, ale také vitamín C, vitamín B12 a kyselinu listovou. Navíc je vyrobený z přírodních ingrediencí.

Deset nejlepších doplňků stravy se železem

 1. Viridian Tekuté železo 850 Kč (200 ml)
 2. BrainMax Železo Komplex 600 Kč (100 kapslí)
 3. Venira podpora krvetvorby 300 Kč (60 kapslí)
 4. Global Healing Rostlinné železo 970 Kč (60 kapslí)
 5. Viridian Balanced Iron Complex 450 Kč (90 kapslí)
 6. Salus Floradix železo+ sirup 550 Kč (500 ml)
 7. Salus Floradix železo 370 Kč (84 tablet)
 8. Solgar Železo 400 Kč (90 tablet)
 9. Movit Energy Železo chelát premium 250 Kč (90 kapslí)
 10. Jamieson Železo 230 Kč (90 kapslí)

Proč potřebujeme železo?

Železo je stopový prvek, který v našem těle sehrává klíčovou roli.[1] Je nezbytné pro tvorbu hemoglobinu, což je protein v červených krvinkách přenášející kyslík z plic do všech tělesných tkání. Bez dostatečného množství železa by naše buňky tedy nedostávaly potřebný kyslík, a to by následně vedlo k únavě a snížení fyzické výkonnosti. Kromě toho je železo důležité pro správné fungování imunitního systému a pro syntézu některých hormonů.

Nedostatek železa se projevuje únavou, bledou kůží, slabostí, bolestmi hlavy nebo třeba zimomřivostí. A může mít různé příčiny, například:

 • nedostatečný příjem železa ze stravy,[2]
 • zvýšená potřeba železa během těhotenství či růstu,[3]
 • ztráta krve (například při menstruaci),[4]
 • důsledek některých onemocnění.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Které potraviny železo obsahují?

Mezi nejbohatší zdroje železa patří maso (zejména červené maso, játra a drůbež), ryby a mořské plody,[5] pro vegetariány a vegany jsou tu celozrnné výrobky, luštěniny, brokolice, tofu, sušené ovoce, cereálie obohacené železem, ořechy a semena.[6] Důležité je vědět, že železo z rostlinných zdrojů se vstřebává o něco hůře než z těch živočišných, ale na druhou stranu lze jeho biologickou využitelnost podpořit konzumací potravin bohatých na vitamín C,[7] jako jsou citrusy, rajčata nebo paprika.

 • Pokud nicméně strava nestačí k pokrytí potřebného množství železa, mohou přijít na řadu doplňky stravy. Existuje celá řada přípravků s obsahem železa, které jsou dostupné bez lékařského předpisu – tablety, kapsle, sirupy – a na ty se teď společně podíváme.

1. místo

Viridian Tekuté železo

Kvalitní železo v tekuté formě obohacené o šťávu z aceroly a chutný pomerančový olej.

Orientační cena: 850 Kč

Proč jsem na 1. místo vybrala tekuté železo od Viridian?

První místo jsem věnovala produktu od značky Viridian, protože jde o železo v tekutém stavu. Prvek se zde nachází ve formě chelátu a extrahuje z listů Murraya koenigii (= kari). Jeho účinky si může dopřávat celá rodina. V každém mililitru roztoku najdete 1 mg železa, přičemž se doporučuje přípravek užívat po 20 ml / den (dospělí) a po 5 ml (malé děti).

Uživatelské recenze

Na stránkách zbozi.cz zákazníci vyjadřují spokojenost s tímto výrobkem. Jsou spokojeni, že se jedná o doplněk bez konzervantů, že je čistě přírodní a chválí si i to, že nezpůsobuje žaludeční potíže. Jedna z uživatelek píše, cituji: Používám podruhé, protože poprvé měl skvělý účinek. Bez jakýchkoliv vedlejších účinků dodal železo tak, že jsem se z příšerně nízkých hodnot dostala na normální množství. Teda, trvalo to rok a snědla jsem asi 6 lahviček, ale nemůžu si vynachválit.“ Na stránkách bodykind.com pak lidé oceňují, že se tohle železo dobře vstřebává a že je to výborný suplement pro vegany.

Více informací

Vedle železa v roztoku najdete také glycerol původem z kokosu, šťávu z aceroly (ta je bohatá na blahodárné céčko, díky němuž se železo lépe vstřebává) a pomerančový olej, který zase přispívá k tomu, aby doplněk zachutnal nejen vám, ale i vašim dětem. A co si budeme povídat – to je pro mnohé z rodičů vskutku nedocenitelný bonus.

Tento doplněk je navíc čistě veganský. Cena za 200ml lahvičku se pohybuje okolo 850 korun.

2. místo

BrainMax Železo Komplex

Výborně vstřebatelné železo ve formě kapslí, jehož účinky dále podporuje vitamín C a vitamín B12.

Orientační cena: 600 Kč

Proč jsem dala železo komplex od BrainMax na 2. místo?

Na druhou příčku jsem umístila suplement v červeném balení od značky BrainMax, protože obsahuje železo v účinné formě bisglycinátu. Doplněk má skvělou biologickou dostupnost, přispívá k normální krvetvorbě, obranyschopnosti organismu a podporuje kognitivní funkce. Produkt je navíc obohacený o:

 • aktivní formu vitamínu B12, který stejně jako železo přispívá ke snížení únavy,
 • chlorellu v BIO kvalitě,
 • a vitamín C v liposomální formě podporující vstřebatelnost železa.

Vitamín C s vitamínem B12 spolu se železem vytvářejí perfektní trio, protože právě céčko a bé dvanáctka efekt železa umocňují.

Uživatelské recenze

Procentuální hodnocení doplňku na stránkách zbozi.cz se pohybuje okolo pěti hvězdiček a zdá se, že jsou s ním zákazníci spokojení. Vysoké skóre si produkt drží i na Heurece, kde jedna z uživatelek oceňuje jeho kvalitní složení. Tvrdí, že jí skutečně pomohl s doplněním zásoby železa. A asi nikoho nepřekvapí, že účinnost kapslí potvrzují i lidé na stránkách výrobce brainmarket.cz. Jedna čerstvá maminka například píše: „Tohle beru měsíc a cítím mnohem více energie i při velkém deficitu spánku.“

Další informace

Produkt neobsahuje žádné konzervanty, plnidla, nezpůsobuje žaludeční potíže a je – podobně jako doplněk na příčce č. 1 – vhodný i pro ženy v období těhotenství a kojení. V jedné kapsli najdete 25 mg železa, což odpovídá jeho doporučené denní dávce.

Za balení se 100 kapslemi zaplatíte přibližně 600 korun.

3. místo

Venira podpora krvetvorby

Skvělé kapsle podporující krvetvorbu, které vedle železa obsahují také kyselinu listovou, vitamín C a vitamín B12.

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem na 3. místo srovnání zvolila Podporu krvetvorby od Venira?

Zajímavým doplněk, ve kterém figuruje železo, nese název Podpora krvetvorby. A právě ten jsem umístila na příčku č. 3. Jednak za ním stojí kvalitní česká značka Venira a jednak se můžete spolehnout na jeho přírodní složení i nezávadnost. Pravda je, že jedna kapsle obsahuje o něco méně železa než produkty výše (konkrétně 14 mg). Na druhou stranu jsou tu ale další složky, které podporují tvorbu hemoglobinu a červených krvinek: vitamín C, B12 a kyselina listová.

Uživatelské recenze

Příznivé ohlasy si tento produkt vysloužil přímo na stránkách prodejce venira.cz. A protože jsem tady našla pár moc hezkých názorů, rozhodla jsem se je citovat. Jedna z uživatelek například tvrdí: „Jsem chudokrevná už od malička a dělalo mi to problémy, byla jsem unavená, zadýchávala jsem se. Od té doby, co jsem začala s tímto produktem, problémy zmizely. Nechala jsem si dělat i test z krve, který potvrdil, že železo v krvi se o dost zvýšilo.” Další ze zákaznic podotýká, že její hladinu železa „doktorka pochválila”. Spokojenost s doplňkem vyjádřili i lidé na srovnávači zboží.cz.

Dále o produktu

Železo přispívá ke snížení vyčerpanosti a únavy, kyselina listová s vitamínem C (mimo jiné) posilují imunitu, bé dvanáctka se podílí na dělení buněk. A společně tyhle látky fungují jako super vzpruha během procesu krvetvorby.

Suplement by se měl užívat po jedné kapsli za den, takže vám balení při pravidelném užívání vydrží na cca dva měsíce. Balení se 60 kapslemi vás vyjde na cca 300 korun.

4. místo

Global Healing Rostlinné železo

Orientační cena: 970 Kč

Proč jsem vybrala rostlinné železo od Global Healing?

Velmi kvalitní doplněk obsahující železo dále najdete v sortimentu americké značky Global Healing. To jsem se rozhodla do svého výběru zařadit proto, že se získává z přírodních (BIO) zdrojů. Navíc je rostlinného původu (konkrétně z listů kari), takže ho mohou užívat i vyznavatelé a vyznavatelky veganského životního stylu. Vedle železa produkt obsahuje dvě další aktivní složky: tymiánový extrakt a echinaceu – díky nim se železo v těle lépe vstřebává.

Více informací

V každé kapsli najdete 18 mg železa a minerály, které zefektivňují vstřebatelnost látek v těle. Tento produkt vás bude stát okolo 970 korun za balení se 60 kapslemi.

5. místo

Viridian Balanced Iron Complex

Orientační cena: 450 Kč

Čím mě zaujal Balanced Iron Complex od značky Viridian?

Na dalším místě doporučím Balanced Iron Complex od Viridianu, který také obsahuje železo ve vysoce vstřebatelné formě. Ta je navíc šetrná k zažívacímu traktu – konkrétně jde o bisglycinát železnatý. Tyto kapsle jsou obohaceny o látky, které účinky železa dále podporují. Jsou jimi:

 • Vitamín C (100 mg)
 • Vitamín B12 (50 µg)
 • Kyselina listová (100 µg)

Další info

Doplněk by se měl užívat po 1 kapsli za den spolu s jídlem, přičemž v jedné tabletě najdete cca 15 mg železa.

Cena za tento výrobek se pohybuje okolo 450 korun za 90 kapslí.

6. místo

Salus Floradix železo+ sirup

Orientační cena: 550 Kč

Proč jsem vybrala Floradix sirup se železem od značky Salus?

Upřednostňujete sirup před kapslemi? Pak by vás mohl zaujmout produkt od něměckého výrobce Salus. Také ten přispívá ke zmírnění únavy a podporuje normální krvetvorbu. Tentokrát se tu železo vyskytuje ve formě glukonátu železnatého, která má sice o něco nižší vstřebatelnost než bisglycinát výše, ale i tak je její biologická dostupnost v těle vcelku obstojná.

Více informací

Předností tohoto sirupu je jeho ovocná chuť a bonus ve formě vitamínů: kromě železa tady najdete také céčko, vitamíny ze skupiny B (B1, B6, B12), bylinné výtažky (z kořene mrkve, listu kopřivy, listu špenátu, kořene pýru plazivého, plodu fenyklu, mořské hnědé řasy a květu ibišku) a další blahodárné látky.

Doplněk vás vyjde na cca 550 korun za 500ml lahvičku, nebo si ho můžete pořídit v menším množství, tj. ve 250ml lahvičce za cca 330 korun.

7. místo

Salus Floradix železo

Orientační cena: 370 Kč

Čím mě zaujaly tablety Floradix železo od Salus?

V sortimentu značky Salus najdete vedle sirupu se železem také tablety, které (stejně jako produkt výše) obsahují celý zástup vitamínů a rostlinných extraktů. Tenhle doplněk se konzumuje po dvou pilulkách za den, ideálně 30 minut před jídlem (vždy je nutné tablety zapít dostatečným množstvím vody).

Další info

A které konkrétní složky v těchto tabletách najdete? Jsou to:

 • vitamíny B1, B2, B6, B12, C,
 • kyselina listová,
 • extrakt z: kvasnic, špenátového listu, kopřivového listu, plodu fenyklu,mrkvového kořene, zeměžluče a šípku,
 • a 14 mg železa ve formě glukonátu železnatého.

Doplněk vás bude stát okolo 370 korun za 84 tablet.

8. místo

Solgar Železo

Orientační cena: 400 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila doplněk stravy se železem od Solgar?

Značka Solgar se při výrobě svých doplňků nechává vést vědeckými poznatky a výzkumem – i proto tady dneska doporučím jejich železo ve formě kapslí, opět v nejlépe vstřebatelné podobě bisglycinátu. A protože se prvek získává z rostlinných zdrojů, nemusí se ho bát ani vegetariáni a vegani.

Dále o produktu

Tenhle doplněk je skvělou volbou i v případě, že hledáte čisté železo bez přidaných vitamínů a minerálů. Kromě toho neobsahuje: lepek, sóju, kvasnice, pšenici, mléko, sladidla ani žádná umělá aromata. Jedna tableta zahrnuje cca 20 mg železa. 

Cena suplementu se pohybuje okolo 400 korun za balení s 90 tabletami.

9. místo

Movit Energy Železo chelát premium

Orientační cena: 250 Kč

Čím mě zaujalo železo od Movit Energy?

Cenově výhodný doplněk najdete u značky Movit Energy – cena za 90 kapslí se pohybuje okolo 250 korun, což je ve srovnání s ostatními produkty o něco nižší částka. Jedná se o chelátovou formu železa, která má vysokou biologickou dostupnost v těle. Kromě 20 mg železa suplement obsahuje další látky, hlavně kyselinu listovou (200 µg), vitamín C (150 mg) a vitamín B12 (200 µg).

Také tento produkt je vhodný pro vegetariány a vegany, nedráždí žaludek a přispívá ke zmírnění pocitů únavy a vyčerpání. Doporučené dávkování doplňku je po jedné kapsli za den spolu s jídlem.

10. místo

Jamieson Železo

Orientační cena: 230 Kč

Proč jsem vybrala železo od Jamieson?

Levnějším řešením jsou také kapsle se železem, za nimiž stojí kanadská značka Jamieson. I proto jsem tomuto doplňku věnovala desáté místo ve své top desítce. Složení výrobku se od produktu na příčce č. 9 tolik neliší: také tady najdeme vitamín C, který zlepšuje vstřebatelnost železa, kyselinu listovou, vitamín B12, navíc je tu vitamín B2 – no a dohromady tento koktejl pomáhá proti vyčerpanosti a únavě.

Doplněk od Jamiesonu obsahuje 28 mg železa v jedné kapsli (což je o malinko výše než u produktu od Movit Energy).

Tento suplement vás bude stát okolo 230 korun za 90 kapslí.

Závěrem

Železo je prvek, který vás pomáhá udržovat v pohodě“ jak po psychické, tak i po fyzické stránce: přispívá ke snížení pocitů vyčerpanosti a únavy, posiluje obranyschopnost organismu i psychiku. Už jenom z těchto důvodů není od věci hlídat si jeho hladinu a v případě deficitu zakročit. Z výše zmíněného srovnání bych vám doporučila především tekuté železo Viridian s příjemnou pomerančovou příchutí, která je navíc čistě přírodní. Skvělý je také BrainMax Železo Komplex s obsahem železa v nejlépe vstřebatelné chelátové formě. A nesmím ani zapomenout na suplement Venira Podpora krvetvorby se 14 mg železa (a dalšími důležitými složkami) v denní dávce.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[8] Wikipedie (CZ): Železo

[9] Wikiskripta (CZ): Železo

[10] Healthline (ENG): Who Should Take Iron Supplements?

[11] Healthline (ENG): 12 Healthy Foods That Are High in Iron

[12] Healthline (ENG): Vegetarian Foods That Are Loaded with Iron

[13] PubMed Central (ENG): Review on iron and its importance for human health

[14] PubMed Central (ENG): On Iron Metabolism and Its Regulation

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »