TOP 15: nejlepší multivitamíny – srovnání a recenze

Jaký je nejlepší mutivitamin? Jak takový vitamin vybrat? Co to vastně mutivitaminy jsou a kdy je brát? Jsou zvlášť pro muže a pro ženy?

TOP  1. místo

Reflex Nexgen PRO

Orientační cena: 500 Kč

Jeden z nejkomplexnějších a nejkvalitnějších multivitamínů na českém trhu,

2. místo

Nexgen PRO + Enzymy

Orientační cena: 600 Kč

Prémiový all-in-one multivitamín s obsahem 38 biologicky aktivních kvalitních složek.

3. místo

NOW ADAM / EVE

Orientační cena: 700 Kč

EVE pro ženy / ADAM pro muže

Patnáct nejlepších multivitaminů

Co jsou to multivitamíny

Pojďme začít trošku více zeširoka. Co jsou vlastně vitamíny? Jedná se o esenciální látky, které jsou pro správnou funkci lidského těla naprostý základ. V našem lidském organismu fungují jako katalyzátory biochemických reakcí, což znamená, že mají na starost proces vstřebávání výměny látek mezi vnějším a vnitřním prostředím.

Organismus je v převážné většině potřebuje dodávat ve formě stravy nebo umělou suplementací. Při jejich nedostatku dochází v těle ke stavům, které označujeme jako hypovitaminóza, která může nastat i při některých onemocněních, kdy organismus není schopen vitaminy vstřebávat.

Abychom fyziologicky fungovali opravdu správně, vitaminy zkrátka potřebujeme.
Multivitamíny jsou laicky řečeno směs nepostradatelných vitamínů. Zakoupíte je v různých formách. Můžete si pořídit takzvané “šumáky” do vody, tobolky nebo například klasické bonbony.

13 základních vitamínů:

 • Vitamín A
 • Vitamín C
 • Vitamin D
 • Vitamin E
 • Vitamin K
 • Vitamín B1 (thiamin)
 • Vitamín B2 (riboflavin)
 • Vitamín B3 (niacin)
 • Vitamín B5 (kyselina pantotenová)
 • Vitamín B6
 • Vitamín B7 (biotin)
 • Vitamín B9 (kyselina listová)
 • Vitamín B12

Proč jsou vitaminy důležité?

 • Účastní se metabolismu živin, tedy přeměny bílkovin, tuků a sacharidů na energii 
 • Udržují tělesné funkce (zrak, krevní srážlivost a další) 
 • Posilují imunitní systém (vit.C a E)
 • Fungují jako prevence a podpůrná léčba některých onemocnění

Proč užívat multivitamíny?

Jak bylo již řečeno, zdravé tělo se bez vitamínů neobejde. Stejně jako nemůže žít ryba na suchu, nemůže naše tělo fungovat správně s jejich absencí.

Občas se stává, že není možné tělu zajistit opravdu pestrou a kvalitní stravu. Naštěstí žijeme v době, kdy můžete vitamíny velmi dobře suplementovat. Samozřejmě, že příjem vitamínů z potravin je značka ideál, ale ruku na srdce, je to možné opravdu v průběhu celého života?
Multivitamíny nám nabízí praktické řešení, když víme, že naše strava nám nedává vše, co potřebujeme. Zároveň jsou skvělá berlička pro alergiky, kteří mají u některých potravin nechtěnou “stopku”.

Kdo by měl multivitamíny užívat?

Občas vlastně každý z nás. Pokud se cítíte například nadměrně unavení, motá se vám hlava nebo jste ve stresu, zkuste se poradit z ošetřujícím lékařem, který vám pomocí krevních testů může pomoci s odhalením nedostatku některých vitamínů nebo i minerálních látek. Každopádně jsou tu ale skupiny lidí, které mohou užívání multivitamínů obzvláště potřebovat.

 • Těhotné a kojící ženy (kyselina listová a další)
 • Kojené děti 
 • Starší lidé (hlavně vitamín B12, vápník a vitamín D)
 • Vegetariáni a vegani (vitamin D, železo, zinek, vápník, případně omega-3 mastné kyseliny)
 • Sportovci
 • Lidé se špatným vstřebáváním živin
 • Lidé s omezeným přístupem k jídlu
 • Lidé po žaludečním bypassu

Benefity multivitaminů

Benefity multivitamínů jsou samozřejmě velmi individuální. Nelze říci, že by je měl brát každý člověk a nebo naopak, že nejsou vhodné pro nikoho. Vždy je dobré vše prokonzultovat s lékařem nebo nutričním poradcem.

 1. Napomáhají rozvoji plodu a brání jeho deformacím
 2. Mohou zlepšovat psychický stav
 3. Dodávají tělu chybějící vitamíny
 4. Prospěšné pro zrak
 5. Komplexnost
 6. Zvyšují imunitu
 7. Udržují naše zdraví

Nevýhody vitaminů - když to s nimi přeháníme

Vše, co má výhody, mívá často i nevýhody. A nejinak tomu je i u (multi)vitamínů. Obecně jsou multivitamíny bezpečné, ale existuje několik vitaminových rizik, obzvláště, když to s nimi přeháníme a přijímáme jich více, než kolik je doporučeno.

 1. Zvýšený příjem vitamínu D a vápníku může způsobovat ledvinové kameny.
 2. Vysoké dávky vitamínu B6 během delšího období (rok a déle) bývají spojeny s poškozením nervů.
 3. Přehnané dávky vitamínu E mohou vést k mozkové příhodě.
 4. Vitamin K ovlivňuje antikoagulační účinek látek na ředění krve.
 5. Minerál železo je pro člověka důležitý, ale měl by se užívat v případě nedostatku nebo definované potřeby. 
 6. Velmi nízké i vysoké dávky selenu mohou být nebezpečné. Zvýšené dávky jsou například spojeny s několika onemocněními – cukrovkou, rakovinou prostaty nebo amyotrofickou laterální sklerózou (ALS).
 7. Minerál měď se nedoporučuje suplementovat, protože jeho nadbytek je spojen se zvýšeným rizikem Alzheimerovy choroby.

Avitaminóza

Avitaminóza je chorobný stav, který byl vyvolaný absencí konkrétního vitamínu. Důvodů může být několik, například jeho dlouhodobě nedostatečným přívodem, poruchou trávení, poškozením střevní miroflóry, poruchou žláz s vnitřní sekrecí a další.

Hypervitaminóza

Hypervitaminóza nebo také předávkování vitamíny je onemocnění způsobené nadměrným hromaděním vitamínů v organismu.

Co obsahují multivitamíny?

Jak bylo již řečeno, multivitamíny jsou potravinové doplňky, které obsahují několik různých vitamínů a minerálů a to buď samostatně nebo v kombinaci s dalšími složkami.

Pokud bychom chtěli být konkrétnější, tak je důležité zmínit, že neexistují žádné normy na to, co všechno by měl multivitamín obsahovat, proto se může jejich složení velmi lišit. Vše v podstatě záleží na výrobci a druhu výrobku.

Většina multivitamínů se užívá jednou až dvakrát za den, ale nikdy si nezapomeňte přečíst příbalový leták, který tyto informace obsahuje.

Je známo 13 druhů vitamínů a cca 16 minerálů, které jsou pro lidské tělo nepostradatelné. A právě multivitamínové přípravky obsahují jejich kombinace. Mimo jiné bývají součástí ještě další složky, jako například rostlinné výtažky, aminokyseliny či mastné kyseliny.

Podle čeho vybírat multivitamíny?

Je důležité, aby vyhrála kvalita nad kvantitou. Přece jenom se jedná o doplněk stravy, který budeme přijímat do svého těla a tomu bychom měli dopřát to nejlepší.

Určitě je důležité si zjistit, jaké vitamíny a minerály doplněk konkrétně obsahuje, ale zároveň i v jaké dávce. Další kritérium je forma, protože právě ta velmi zásadně ovlivňuje vstřebatelnost jednotlivých nutrientů. U minerálů bychom měli preferovat formu chelátovou a poté organickou. Zkuste vyřadit anorganické minerály jako oxid, chlorid, síran a další.

 • Chróm, vyskytuje se obvykle zhruba v polovině multivitaminových přípravků.
 • Vitamin A, zde jde především o formu, kterou ho přijímáme. Nejlepší příjem a netoxické vylučování zajistí především beta-karoten. 
 • Vitamin K, nalezneme ve velmi malém procentu dnešních multivitamínů, ačkoliv patří mezi nejprospěšnější látky. Přispívá k udržení normálního stavu kostí a k normální srážlivosti krve. Správně by měl dobrý multivitamín obsahovat K1, ale hlavně i K2 a tu nejlépe ve formě (K2-MK7).
 • Jód, ovlivňuje správnou funkci štítné žlázy a neměl by rozhodně v multivitamínu chybět.
 • Měď, důležitý prvek ovlivňující produkci červených krvinek a metabolismus tuků.

Další vitamíny které by v produktu neměly chybět: Vitamin C, Vitamin B1-12, Vitamin E, Vitamin D3, Kyselina listová, Koenzym Q10, Biotin, Mangan, Železo, Selen, Molybden.

1. místo

Reflex Nexgen PRO

Orientační cena: 500 Kč

Tento doplněk stravy obsahuje bioaktivní formy vitamínů, organicky vázaných minerálů, živých probiotických kultur a rostlinných extraktů. Jde o 33 biologicky aktivních složek v prověřeném a vyváženém poměru.
V přípravku naleznete například vitamín D3, vitamín C, vitamín K2-MK7, B-komplex, vitamín B12, vitamín A, vitamín E, koenzym Q10, quercetin a další.

Z řad minerálů stojí za zmínku vyvážená kombinace v organické/chelátové formě: hořčík, zinek, měď, chrom, mangan, selen a další. Supplement obsahuje dále směs živých kultur Bacilus coagulans, Bifidobacterium bifidum, Lactobacilus rhamnosus a Lactobacilus acidophilus. A v neposlední řadě jsou zde rostlinné extrakty – extrakt ze zeleného čaje, extrakt z hroznových jader, extrakt z kořene Macy, extrakt ze skořicové kůry a extrakt z černého pepře.

Přípravek je vyrobený ze 100% zelené energie a obnovitelných zdrojů v recyklovaných obalech a je v souladu s normami ISO 9001 a ISO 17025.

2. místo

Reflex Nexgen PRO + Bioaktivní enzymy

Orientační cena: 600 Kč

Tento doplňkový multivitamin obsahuje bioaktivní formy vitamínů, organicky vázaných minerálů, bioaktivních enzymů, živých probiotických kultur a rostlinných extraktů. Jedná se celkem o 38 biologicky aktivních složek v prověřeném a vyváženém poměru. Produkt vychází z přírodního modelu, kde se jednotlivé vitamíny a minerály obvykle nevyskytují izolovaně, ale vždy v kombinaci s důležitými organickými nosiči a dalšími bioaktivními faktory.
Obsahuje vyváženou kombinace všech důležitých vitamínů v bioaktivní formě. Jedná se především o vitamín D3, vitamín C, vitamín K2-MK7, B-komplex, vitamín B12, vitamín A, vitamín E, koenzym Q10, quercetin a další vitamíny.
Minerály zastoupené v tomto doplňku jsou v organické či chelátové formě. Naleznete zde například hořčík, zinek, měď, chrom, mangan, selen a další.
Bioaktivní enzymy jsou další látky, které multivitamin obsahuje. Je to Proteáza, Laktáza, Alfa-Amyláza, Lipáza, Celuláza.
Dále je zde směs živých probiotických kultur a rostlinné extrakty.

3. místo

NOW Multi Vitamins Eve/Adam

EVE

Multi Vitamins Eve, Women's Superior je unikátní směsí mikroživin navržená s ohledem na konkrétní potřeby ženského organismu. Výsledkem jsou rostlinné kapsle, které obsahují celkem 34 vitaminů, minerálů a dalších živin a jsou vhodné i pro vegetariány a vegany. Komplex multivitaminů a multiminerálů Multi Vitamins Eve, Women's Superior má cíl zajistit to, že tělu nebude žádná esenciální mikroživina scházet.

ADAM

Multi Vitamins Adam, Men’s Superior je unikátní směsí mikroživin navrženou s ohledem na konkrétní potřeby mužského organismu. Rostlinné kapsle obsahují celkem 33 vitaminů, minerálů a dalších živin, které jsou vhodné i pro vegetariány a vegany.

4. místo

Life Extension multivitamín

Orientační cena: 500 Kč

Life Extension Two Per Day poskytuje kvalitní vitamíny, minerály a další živiny, jako například karotenoidy, quercetin, 5-MTHF. Tento produkt se užívá ve formě kapslí a doporučené denní dávkování je 2x za den. Jedno balení obsahuje 60 tobolek a vyjde vám zhruba na jeden měsíc.

5. místo

Reflex Nexgen multivitamín

Orientační cena: 250 Kč

Jedná se opět o prémiový multivitamín s obsahem bioaktivních forem vitamínů, organicky vázaných minerálů, živých probiotických kultur a dalších důležitých kofaktorů, celkem 28 biologicky aktivních složek v prověřeném a vyváženém poměru. Balení obsahuje 60 kapslí a doporučené dávkování je 2 za den současně s konzumací jídla.

6. místo

Nuzest - Good Green Vitality

Orientační cena: 800 Kč

Good Green vitality je komplexní přírodní doplněk stravy, který dodává energii a harmonizuje tělo jako celek. Skládá se ze 75 ingrediencí, což jsou vitamíny, minerály, extrakty, ovoce, zelenina, řasy, probiotika a mnohé další. Tento produkt není ve formě kapslí, ale užívá se jako sypký prášek, který se klasicky smíchá s vodou či oblíbeným nápojem.

7. místo

Aktin Multivitamin

Orientační cena: 500 Kč

Jedná se o pečlivě sestavený komplex 13 vitamínů a 7 minerálních látek. Poměry jednotlivých přísad byly zvoleny pro fyzicky aktivní jedince, jejichž tělo potřebuje větší množství některých vitamínů a minerálních látek. Denní dávka (2 kapsle) tohoto multivitamínu celkově podpoří tvé tělo po všech stránkách.

8. místo

NaturLabs - Liposomální multivitamín

Orientační cena: 400 Kč

Tento doplněk obsahuje vyvážené spektrum prospěšných látek v dobře vstřebatelné a biologicky dostupné liposomální formě. Díky tomu využije každá buňka tento doplněk stravy na maximum. NaturLabs ocení lidé při zátěži, osoby s fyzickým oslabením, senioři nebo všichni, kdo jsou výhradně na rostlinné stravě. Pokryje totiž dostatečným způsobem nároky na příjem vitamínů B12 a D3.

9. místo

NOW Special Two, Multivitamín

Orientační cena: 550 Kč

Tablety tohoto multivitamínu obsahují vitamin A, který chrání kůži, kompletní sadu vitamínů B, cholinu a inositolu, vitamin C, který má pozitivní účinky na imunitní systém a ochranu buněk před oxidativním stresem. Dále je tu vitamin D, který udržuje zdravé kosti, zuby a správnou hladinu vápníku v krvi, vitamin E, který je obzvláště důležitý, jelikož neutralizuje volné radikály. Z minerálů je tu hořčík podporuje normální činnost nervové soustavy a svalů, zinek, který podporuje normální funkci imunitního systému, přispívá k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky, společně s mědí přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem a mnoho dalších.

10. místo

Viridian High Five Multivitamin

Orientační cena: 270 Kč

Přípravek obsahuje kvalitní směs vitamínů, minerálů a rostlinných extraktů, s vysokým obsahem vitamínu B1, B2, B3, B5, B12 a D3, dále kompletní spektrum všech důležitých vitamínů, a to v těch nejúčinnějších formách a poměrech. Celý mix je doplněn o silné antioxidanty jako je Beta Karoten, Kryptoxanthin, Alpha Karoten, Zeaxanthin a Lutein. Vybrané minerály jsou v exkluzivních formách chelátu.

11. místo

MULTIcell

Orientační cena: 200 Kč

Základ produktu MULTIcell tvoří komplex přírodních produktů jako je echinacea, acerola, extrakt z hroznových semen a zeleného čaje, které výrazně posilují imunitní systém lidského organismu. Dále obsahuje komplex základních vitamínů a minerálů.

12. místo

Klas Multivitamíny

Orientační cena: 400 Kč

Jedná se o tabletky, které představují jedinečnou a vyváženou paletu nejvíce prospěšných vitamínů, minerálů a stopových prvků s vysokou vstřebatelností. Navíc je obohacen o bioflavonoidy, bromelain, papain a beta karoten.

13. místo

IvyBears - Multi pro ženy

Orientační cena: 450 Kč

Jedná se o takové hutné „bonbónky“ s benefity. IVYBEARS® – MULTI PRO ŽENY, pomáhají doplňovat vitamíny, které mohou ženám v jejich doporučené denní stravě chybět. Jsou 100% veganské, bez lepku a soji a nejsou testované na zvířatech.

14. místo

Zinzino - Protect+

Orientační cena: 1000 Kč

Jedná se o zcela přírodní doplněk stravy, který podporuje normální funkce imunitního systému. Obsahuje účinné veganské vitamíny D3 a C a vysoce účinné, klinicky prokázané 1-3, 1-6 beta glukany. Přípravek Protect funguje nejlépe při každodenním užívání, neboť klíčové buňky zajišťující přirozenou imunitu se obnovují po 1-2 dnech, a aby správně fungovaly, potřebují určitou přípravu.

15. místo

Evogen Evovite Naturals - multivitamín

Orientační cena: 1200 Kč

Evovite Naturals je multivitamínový, ve formě prášku, s výjimečnými formami přísad. Obsahuje klinicky ověřený beta-alanin, certifikované chelátové minerály nejvyšší kvality a extrakt z kurkuminu s vysokou biologickou dostupností.

Závěrem

Pokud mají naše těla správně fungovat je nezbytné, aby měla vše co potřebují. Vitamíny a minerální látky jsou nepostradatelné. Zkuste prokonzultovat otázku multivitamínu s lékařem nebo nutričním specialistou, který vás správně nasměruje.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Multivitamin

[2] Wikiskripta (CZ): Vitaminy v dietě

[3] Healthline (ENG): Do Multivitamins Work? The Surprising Truth

[4] PubMed Central (ENG): The Effect of Multivitamin/Mineral Supplements on Age-Related Cataracts: A Systematic Review and Meta-Analysis

[5] National Institutes of Health (ENG): Multivitamin/mineral Supplements

4.6/5 (Počet hlasů: 18)

Kam dál?

Recepty

Keto pizza

Že je pizza pouze pro no-keto? Tak to se pletete! Keto pizza je tak dobrá (ne-li lepší), jako klasická – ať už se jedná o

Přečíst »