TOP 10: Nejlepší koenzym Q10 – recenze a zkušenosti

Co je to koenzym Q10 a k čemu slouží? Jak vybrat nejlepší produkt s koenzymem Q10? Recenze a zkušenosti.

TOP  1. místo

Super Ubiquinol CoQ10

Orientační cena: 1250 Kč

Koenzym Q10 je přítomný v téměř každé buňce lidského těla a je důležitý pro tvorbu energie i činnost srdce. Formu ubiquinol vstřebává organismus až 8krát lépe než běžný koenzym Q10.

2. místo

NADH, PQQ a CQ10 Life

Orientační cena: 2800 Kč

Nutriop® Life používá patentovanou formuli, která využívá 4 složky působíví proti stárnutí a zvyšující energii, tak, aby vytvořily jeden účinný doplněk.

3. místo

NOW CoQ10 + Hloh

Orientační cena: 770 Kč

NOW CoQ10 má farmaceutickou kvalitu. Obsahuje pouze přírodní formu CoQ10. Poskytuje velice čistý trans-izomer (forma Q10 vyskytující se přirozeně v organismu).

Deset nejlepších koenzymů Q10

Co je to koenzym Q10?

Mediální svět a sociální sítě jsou plné reklam a produktů s koenzymem Q10. A víte co? Právem. Jde totiž o velmi zásadní látku, kterou naše tělo potřebuje. Koenzym Q10 je antioxidant a má pro tělo mnoho blahodárných funkcí. Chemickým složením je tato látka podobná vitamínům. V lidském těle se nachází ve většině buněk kromě červených krvinek. Koenzym Q10 se z části syntetizuje fyziologicky přímo v těle, ale přijímáme ho i potravou. 

S věkem jeho koncentrace klesá a proto je dobré ho doplňovat. Jeho největší koncentrace je v srdci, plicích a játrech.

A jaké jsou tedy jeho hlavní funkce?

 1. Tvoří energii v každé buňce našeho těla.
 2. Slouží jako antioxidant.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Jaké má jeho užívání benefity?

Není jich málo a na vědeckém poli se objevují stále další a další. Pojďme si je tedy společně představit:

Onemocnění srdce tělo velmi zatěžují, což je logické – organismus je nadměrně unavený, protože se tvoří méně energie. Důsledkem může být až zvýšení oxidačního stresu nebo například zánět žil a cév a následně i velmi vážné komplikace.

Bohužel tomuto stavu nepomáhají ani některé léky, které mohou radikálně snižovat krevní tlak a zároveň i koncentraci koenzymu Q10 v krvi. A právě tento koenzym se může při nemocech srdce používat jako prostředek léčby.

Stále častěji se stává, že mladé dívky mají problémy s otěhotněním. Ztrácí ovulaci, nebo kvůli stresu, rušnému životnímu stylu a špatné životosprávě vůbec nemenstruují. Další věc je, že plodnost s věkem přirozeně klesá. Je dokázané, že koenzym Q10 ovlivňuje kvalitu ženských vajíček, proto je dobré ho doplňovat po 30. roku života.

Kdo by nechtěl vypadat mladý co nejdéle to jde, že? Koenzym Q10 dokáže proces stárnutí minimálně oddálit.

Je důležité si uvědomit, že kůže je největším orgánem lidského těla. Toto prvenství není bohužel až tak úplně výhra – kůže je vystavená každý den škodlivým vlivům a ty právě způsobují její stárnutí. Tyto vlivy můžeme dělit na vnější, což je například UV záření, a vnitřní, kam patří procesy, které se dějí uvnitř těla. Pokožka pak může být dehydratovaná, vysušená a ztenčují se její jednotlivé vrstvy.

Přímá aplikace koenzymu Q10 na kůži může její poškození snížit a celostně ji chránit. V dermatologickém odvětví se prokazuje i jeho vliv na redukci tvorby vrásek. Proto je tento oxidant už běžnou součástí různých krémů a sér.

Jakákoliv bolest hlavy je velmi nepříjemná a obtěžuje náš běžný život. Pokud přejde až do migrény, jedná se o velkou nepříjemnost. Jelikož je koenzym Q10 hlavně v mitochondriích jednotlivých lidských buněk, dokáže jim dodat více energie, čímž následně snižuje zánět, který vzniká při migréně.

Tvrdí se, že oxidativní stres přímo ovlivňuje funkci svalů a jejich následný výkon při fyzické aktivitě. Koenzym Q10 zvyšuje výkonnost díky tomu, že umí snížit hladinu oxidativního stresu.

Uvádí se, že koenzym Q10 zlepšuje funkci inzulinových receptorů v buňkách a tím zvyšuje jejich citlivost na stejnojmenný hormon, čímž reguluje hladinu krevního cukru. Mnoho lékařů doporučuje diabetikům užívat doplňky stravy právě s tímto antioxidantem.

Protože jsou mitochondrie hlavním zdrojem energie pro mozek, je koenzym Q10 naprosto zásadní. S postupem věku se funkce mitochondrií zhoršuje a tím se tlumí i mozková činnost, což může vést k demenci, skleróze a podobně. 

Koenzym Q10 dokáže tento proces potlačit nebo úplně eliminovat.

Na co si dát pozor při užívání?

Při užívání tohoto doplňku stravy je vždy důležité dodržovat pokyny od výrobce, popřípadě se poradit se svým lékařem a dávku uzpůsobit. 

Koenzym Q10 můžete sehnat de facto ve dvou formách:

 1. Ubichinol – tvoří až 90 % koenzymu Q10 v krvi a snadněji se vstřebává.
 2. Ubichinon – tvoří zbylých 10 %  a jeho vstřebávání je znatelně pomalejší a složitější.

Optimální dávka je 500 mg za den, nicméně hraniční je 1200 mg – tu nikdy nepřekračujte. Koenzym Q10 se rozpouští v tucích a vstřebává se velmi pomalu. Doporučuje se tedy užívat doplňky stravy s koenzymem Q10 vždy s jídlem, aby se rychlost alespoň o něco zvýšila. 

Nežádoucí účinky, které se mohou objevit jsou:

 • Nevolnost
 • Nechutenství
 • Zvracení
 • Průjem
 • Pálení žáhy

V jakých potravinách se koenzym Q10 nachází?

Jak jsme si řekli výše, koenzym Q10 si lidské tělo dokáže z části vytvořit samo. Ale protože jeho hladina s přibývajícím věkem klesá, je důležité ho buď suplementovat či zařadit do jídelníčku potraviny, které ho obsahují, ideálně obojí. Mezi tyto potraviny patří:

 • Vnitřnosti – nejvíce srdce, játra a ledviny.
 • Maso – zejména vepřové, hovězí a drůbeží.
 • Ryby – pstruh, tuňák, makrela a sardinky.
 • Zelenina – kukuřice, špenát, květák a brokolice a další.
 • Ovoce – zejména pomeranče a jahody.
 • Luštěniny.
 • Ořechy a semena.
 • Oleje.
 • Vejce.

1. místo

Super Ubiquinol CoQ10

Orientační cena: 1250 Kč

Tento doplněk stravy Koenzym Q10 je ve své vstřebatelnější formě, která se nazývá oxidovaný ubiquinone a vyznačuje se až osmkrát lepší vstřebatelností. Super Ubiquinol je v podobě měkkých kapslí bez GMO.

Vědecké výzkumy naznačují, že koenzym Q10 dokáže až o 40 % zpomalovat procesy stárnutí. Tento antioxidant je přítomný téměř v každé buňce lidského těla a je pro tělo naprosto zásadní. Podporuje normální funkci kardiovaskulárního systému a zdravou tvorbu energie v buňkách.

Jak tyto tablety užívat? Výrobce doporučuje brát 1 kapsli denně a ideálně současně s jídlem.

60 kapslí vás vyjde na cca 1250 korun.

2. místo

NADH, PQQ a CQ10 Life

Orientační cena: 2800 Kč

Doplněk stravy ve formě kapslí od značky Nutriop® Life je vyrobený na základě patentované formule, která využívá 4 složky proti stárnutí, včetně koenzymu Q10. Produkt je certifikovaný a testovaný v akreditované laboratoři.

A jaké ingredience tedy obsahuje? NMN, což je derivát vitamínu B3 a podporuje celkové zdraví organismu. Dále NADH, biologickou formu vodíku, PQQ – antioxidant stimulující regeneraci mitochondrií a koenzym Q10.

Doporučuje se užívat 1 kapsli denně a balení vás bude stát cca 2800 korun.

3. místo

NOW CoQ10 + Hloh

Orientační cena: 770 Kč

Koenzym Q10 od značky NOW můžete zakoupit v podobě kapslí a jedno balení jich obsahuje 90, což je dávka na tři měsíce. Koenzym Q10 hraje důležitou roli v přeměně energie z potravy na chemickou energii a chrání buňky před působením volných radikálů. 

Tento produkt má farmaceutickou kvalitu a obsahuje pouze přírodní formu CoQ10 vyrobenou fermentací v japonských závodech. 

Výrobce doporučuje užívat 1 kapsli denně s tučným jídlem.

Cena je cca 770 korun.

4. místo

Dr.Protect Koenzym Q10

Orientační cena: 360 Kč

Tento doplněk stravy s koenzymem Q10 je k dispozici ve formě tablet a jedná se o antioxidant, který podporuje normální funkci srdce a tvorbu energie v těle. 

Toto balení obsahuje 60 kapslí, což je dávka na dva měsíce. 

Jak dávkovat? Výrobce doporučuje 1 tabletu denně a ideálně v kombinaci s tučnějším jídlem. 

Cena je cca 360 korun.

5. místo

Swanson Koenzym Q10

Orientační cena: 900 Kč

Koenzym Q10 od americké značky wellness produktů Swanson je ve formě ubichinonu a každá kapsle obsahuje až 200 mg CoQ10. Tento výrobek zvyšuje produkci buněčné energie a fyzický výkon, podporuje kardiovaskulární zdraví, zvyšuje antioxidační aktivitu a pomáhá udržovat zdravou hladinu cukru v krvi.

Jak dávkovat? Ideální je jedna kapsle za den v kombinaci s jídlem.

Cena je cca 900 korun.

6. místo

Viridian Co-enzyme Q10 s MCT

Orientační cena: 750 Kč

Koenzym Q10 v kapslích podpoří váš sportovní výkon, potlačí únavu a funguje jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Všechny složky v tomto produktu jsou 100% aktivní a jsou kompletně rostlinného původu, tudíž se hodí i pro vegetariány či vegany. Veškeré složky obsažené v produktu pochází z rostlin od malých lokálních producentů. 

Balení obsahuje 30 kapslí a doporučuje se užívat 1 kapsli denně s jídlem.

Cena se pohybuje okolo 750 korun.

7. místo

K2 Anti Age Day & Night

Orientační cena: 1000 Kč

Tento produkt obsahuje přírodní extrakty, které podporují tvorbu buněčné energie v mitochondriích. Jedná se o kůru, která se dělí na dvě fáze – denní a noční. 

Denní fáze kombinuje antioxidant koenzym Q10 s účinky adaptogenů cordycepsu a ženšenu pravého, mezi které patří zvyšování fyzické a psychické odolnosti, okysličování těla, zlepšení paměti, učení a soustředění a také snížení stárnutí a opotřebení mozkových buněk. Následuje noční fáze, která se zaměřuje na očistu mitochondrií. Obsahuje například extrakt z brokolice, který je zdrojem sulforafanu, což je spouštěč detoxikačních a antioxidačních procesů v těle. 

Jak dávkovat?

 1. Denní fáze – užívejte 4 kapsle ráno na lačno s dostatečným množstvím vody
 2. Noční fáze – užívejte 2 kapsle večer před spaním a opět s dostatečným množstvím vody.

Cena za tuto kůru je cca 1000 korun.

8. místo

Jamieson Koenzym Q10

Orientační cena: 400 Kč

Tento produkt ve formě kapslí od kanadské značky Jamieson se vyrábí procesem fermentace ze 100% bio fermentovaných kvasnic z přírodního zdroje. Je dobré vědět, že Jamieson Laboratories je nejstarším a největším kanadským výrobcem a distributorem přírodních vitamínů, minerálů, koncentrovaných výživových doplňků, bylinek a botanických léků.

Jak tento preparát dávkovat? Výrobce doporučuje 1 kapsli za den současně s jídlem.

A cena? Cca 400 korun.

9. místo

Gs Koenzym Q10

Orientační cena: 450 Kč

Tento koenzym Q10 v tabletách obsahuje jeho optimální dávku, která činí 60 mg a má vysokou vstřebatelnost. 

Přípravek je obohacený o biotin, který podporuje získávání energie, psychickou a nervovou činnost. Dále obsahuje hloh, který podporuje činnost srdce.

Jak dávkovat? Výrobce doporučuje 1 kapsli denně s tučným jídlem a dostatečným množstvím vody.

Cena je cca 450 korun.

10. místo

Naturevia Koenzym Q10 Cardio

Orientační cena: 350 Kč

Tento doplněk stravy s koenzymem Q10 od značky Naturevia obsahuje až 100 mg tohoto antioxidantu v jedné dávce.

Jedná se o doplněk stravy ve formě kapslí, ve kterém jsou kromě zmíněného koenzymu Q10 i vitamíny B1, E a selen.

Vitamín B1 podporuje činnost srdce, nervové soustavy a tvorbu energie.

Vitamín E a selen jsou silné antioxidanty.

Jak užívat? Maximálně dvě kapsle za den s dostatečným množstvím tekutin.

Cena je cca 350 korun.

Závěr

Koenzym Q10 je velmi důležitá látka, která je pro lidské tělo naprosto zásadní. Do určitého věku ji tělo dokáže vytvořit dostatek, ale bohužel od třicátého roku se jeho produkce snižuje, proto je dobré tomu přizpůsobit svůj jídelníček a suplementovat. Pokud si nevíte rady, kdy a jaký doplněk stravy zvolit, nebojte se poradit se svým praktickým lékařem, který by vám měl umět poradit. Koenzym Q10 je skvělá volba i pro seniory, kteří chtějí mít aktivní a plnohodnotný život. Podporuje totiž činnost mozku a obnovuje energii.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Koenzym Q10

[2] Wikiskripta (CZ): Koenzym Q

[3] Healthline (ENG): 9 Benefits of Coenzyme Q10 (CoQ10)

[4] PubMed Central (ENG): Coenzyme Q10

[5] PubMed Central (ENG): Coenzyme Q10: The essential nutrient

[6] PubMed Central (ENG): Coenzyme Q10 Supplementation in Aging and Disease

4.1/5 (Počet hlasů: 15)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme.