10 nejlepších koenzymů Q10 – recenze a zkušenosti

Shrnutí: Koenzym Q10 pro lidské tělo naprosto zásadní látka. Do určitého věku si ji dokáže vytvořit dostatek, ale od třicátého roku se jeho produkce bohužel snižuje, proto je dobré tomu přizpůsobit svůj jídelníček a suplementovat. A právě z toho důvodu jsem pro vás srovnala desítku kvalitních doplňků stravy s obsahem koenzymu Q10, které jsou na našem trhu k dostání:

 • První místo jsem dala suplementu PHARMA NORD Bioaktivní Q10 super, která má výjimečně vysokou vstřebatelnost, takže jí vaše tělo dokáže báječně zužitkovat.
 • Na 2. místo jsem dala Jamieson Koenzym Q10 s obsahem kvalitního přírodního koenzymu Q10 z fermentovaných kvasinek.
 • A na 3. příčku jsem posadila GS Koenzym Q10, což jsou cenově příznivé kapsle, ve kterých je koenzym doplněn velmi prospěšným vitamínem B1.

Co se v článku dále dozvíte?

Co je to koenzym Q10 a k čemu slouží?[1][2] Na co si dát při jeho užívání pozor a ve kterých potravinách ho můžete najít?[8]

TOP  1. místo

PHARMA NORD
Bioaktivní Q10 super

Orientační cena: 650 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o formu koenzymu Q10 s vysokou vstřebatelností, díky čemuž z něj tělo dokáže hodně „vytěžit“. Produkt se vyrábí v Dánsku a jedno balení obsahuje 60 kapslí. A navíc obsahuje vitamin B2, který dělá suplement ještě efeltivnějším.

2. místo

Jamieson
Koenzym Q10

Orientační cena: 480 Kč
Proč 2. místo?

Protože v tomto případě se kapsle vyrábějí fermentací z bio kvasnic. Společnost Jamieson Laboratories je navíc velice spolehlivá – v rámci Kanady jde o nejstaršího a největšího výrobce v oblasti výživových doplňků.

3. místo

GS
Koenzym Q10

Orientační cena: 270 Kč
Proč 3. místo?

Protože koenzym Q10 obsažený v těchto kapslích se vyznačuje vysokou biologickou dostupností. Mimo to je součástí produktu také prospěšný vitamin B1, který příznivě působí na srdce, energetickou rovnováhu a nervovou soustavu.

Deset nejlepších koenzymů Q10

 1. PHARMA NORD Bioaktivní Q10 super 650 Kč (60 kapslí)
 2. Jamieson Koenzym Q10 480 Kč (60+20 kapslí)
 3. GS Koenzym Q10 270 Kč (30 + 30 kapslí)
 4. Viridian Co-enzyme Q10 s MCT 650 Kč (60 kapslí)
 5. Naturevia Koenzym Q10 Cardio 370 Kč (60 kapslí)
 6. NOW CoQ10 + Hloh 750 Kč (90 kapslí)
 7. Super Ubiquinol CoQ10 1200 Kč (60 kapslí)
 8. Swanson Koenzym Q10 920 Kč (90 kapslí)
 9. NADH, PQQ a CQ10 Life 2800 Kč (45 kapslí)
 10. K2 Anti Age Day & Night 1000 Kč (180 kapslí)

Co je to koenzym Q10?

Mediální svět a sociální sítě jsou plné reklam a produktů s koenzymem Q10. A víte co? Právem. Jde totiž o velmi zásadní látku, kterou naše tělo potřebuje. Koenzym Q10 je antioxidant a má pro tělo mnoho blahodárných funkcí. Chemickým složením je tato látka podobná vitamínům. V lidském těle se nachází ve většině buněk kromě červených krvinek. Koenzym Q10 se z části syntetizuje fyziologicky přímo v těle, ale přijímáme ho i potravou. 

S věkem jeho koncentrace klesá a proto je dobré ho doplňovat. Jeho největší koncentrace je v srdci, plicích a játrech.

A jaké jsou tedy jeho hlavní funkce?

 1. Tvoří energii v každé buňce našeho těla.
 2. Slouží jako antioxidant.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Jaké má jeho užívání benefity?

Není jich málo a na vědeckém poli se objevují stále další a další. Pojďme si je tedy společně představit:

Onemocnění srdce tělo velmi zatěžují, což je logické – organismus je nadměrně unavený, protože se tvoří méně energie. Důsledkem může být až zvýšení oxidačního stresu nebo například zánět žil a cév a následně i velmi vážné komplikace.

Bohužel tomuto stavu nepomáhají ani některé léky, které mohou radikálně snižovat krevní tlak a zároveň i koncentraci koenzymu Q10 v krvi. A právě tento koenzym se může při nemocech srdce používat jako prostředek léčby.[1]

Stále častěji se stává, že mladé dívky mají problémy s otěhotněním. Ztrácí ovulaci, nebo kvůli stresu, rušnému životnímu stylu a špatné životosprávě vůbec nemenstruují. Další věc je, že plodnost s věkem přirozeně klesá. Je dokázané, že koenzym Q10 ovlivňuje kvalitu ženských vajíček,[2] proto je dobré ho doplňovat po 30. roku života.

Kdo by nechtěl vypadat mladý co nejdéle to jde, že? Koenzym Q10 dokáže proces stárnutí minimálně oddálit.[3]

Je důležité si uvědomit, že kůže je největším orgánem lidského těla. Toto prvenství není bohužel až tak úplně výhra – kůže je vystavená každý den škodlivým vlivům a ty právě způsobují její stárnutí. Tyto vlivy můžeme dělit na vnější, což je například UV záření, a vnitřní, kam patří procesy, které se dějí uvnitř těla. Pokožka pak může být dehydratovaná, vysušená a ztenčují se její jednotlivé vrstvy.

Přímá aplikace koenzymu Q10 na kůži může její poškození snížit a celostně ji chránit. V dermatologickém odvětví se prokazuje i jeho vliv na redukci tvorby vrásek. Proto je tento oxidant už běžnou součástí různých krémů a sér.

Jakákoliv bolest hlavy je velmi nepříjemná a obtěžuje náš běžný život. Pokud přejde až do migrény, jedná se o velkou nepříjemnost. Jelikož je koenzym Q10 hlavně v mitochondriích jednotlivých lidských buněk, dokáže jim dodat více energie, čímž následně snižuje zánět, který vzniká při migréně.[4]

Tvrdí se, že oxidativní stres přímo ovlivňuje funkci svalů a jejich následný výkon při fyzické aktivitě. Koenzym Q10 zvyšuje výkonnost díky tomu, že umí snížit hladinu oxidativního stresu.[5]

Uvádí se, že koenzym Q10 zlepšuje funkci inzulinových receptorů v buňkách a tím zvyšuje jejich citlivost na stejnojmenný hormon, čímž reguluje hladinu krevního cukru.[6] Mnoho lékařů doporučuje diabetikům užívat doplňky stravy právě s tímto antioxidantem.

Protože jsou mitochondrie hlavním zdrojem energie pro mozek, je koenzym Q10 naprosto zásadní. S postupem věku se funkce mitochondrií zhoršuje a tím se tlumí i mozková činnost, což může vést k demenci, skleróze a podobně. [7]

Koenzym Q10 dokáže tento proces potlačit nebo úplně eliminovat.

Na co si dát pozor při užívání?

Při užívání tohoto doplňku stravy je vždy důležité dodržovat pokyny od výrobce, popřípadě se poradit se svým lékařem a dávku uzpůsobit. 

Koenzym Q10 můžete sehnat de facto ve dvou formách:

 1. Ubichinol – tvoří až 90 % koenzymu Q10 v krvi a snadněji se vstřebává.
 2. Ubichinon – tvoří zbylých 10 %  a jeho vstřebávání je znatelně pomalejší a složitější.

Optimální dávka je 500 mg za den, nicméně hraniční je 1200 mg – tu nikdy nepřekračujte. Koenzym Q10 se rozpouští v tucích a vstřebává se velmi pomalu. Doporučuje se tedy užívat doplňky stravy s koenzymem Q10 vždy s jídlem, aby se rychlost alespoň o něco zvýšila. 

Nežádoucí účinky, které se mohou objevit jsou:

 • Nevolnost
 • Nechutenství
 • Zvracení
 • Průjem
 • Pálení žáhy

V jakých potravinách se koenzym Q10 nachází?

Jak jsme si řekli výše, koenzym Q10 si lidské tělo dokáže z části vytvořit samo. Ale protože jeho hladina s přibývajícím věkem klesá, je důležité ho buď suplementovat či zařadit do jídelníčku potraviny, které ho obsahují, ideálně obojí. Mezi tyto potraviny patří:[8]

 • Vnitřnosti – nejvíce srdce, játra a ledviny.
 • Maso – zejména vepřové, hovězí a drůbeží.
 • Ryby – pstruh, tuňák, makrela a sardinky.
 • Zelenina – kukuřice, špenát, květák a brokolice a další.
 • Ovoce – zejména pomeranče a jahody.
 • Luštěniny.
 • Ořechy a semena.
 • Oleje.
 • Vejce.

1. místo

PHARMA NORD Bioaktivní Q10 super

Kapsle s vitaminem B a koenzymem Q10 s vysokou biologickou dostupností.

Orientační cena: 650 Kč

Proč je Bioaktivní Q10 od značky Pharma Nord na 1. místě?

Na první příčku jsem umístila produkt od značky Pharma Nord ve formě kapslí, které mají mimořádnou biologickou dostupnost. Kromě toho je velkou výhodou, že výrobek obsahuje koenzym Q10 přírodního původu. Přítomnost zdraví prospěšného vitamin B2 pak také není na škodu, protože tato látka přispívá například ke zdravému stavu kůže, nervové soustavy nebo energetického metabolismu.

Uživatelské recenze

Tento výrobek od značky Pharma Nord je zákaznicky oceňovaný, například na Heurece. Tam se o něm píše, že je to šikovný životabudič – jeden zákazník se po něm prý cítí „znovuzrozený“. Některým z uživatelů byl tento doplněk dokonce doporučen lékařem, a to už je co říct.

Komentáře na portále zbozi.cz dále říkají, že kapsle pomáhají snižovat cholesterol, udržovat normální stav pleti, zubů a dásní (které díky němu nekrvácí). A spokojení jsou i lidé na webu pilulka.cz, kteří se shodují na vysokém počtu hvězdiček.

Dále o produktu

Koenzym Q10 je v případě tohoto produktu rozpuštěn v rostlinném oleji.

Doplněk se doporučuje dávkovat po jedné až dvou kapslích denně, přičemž by se měly užívat celé, v průběhu jídla. Produkt nicméně není určen pro děti do 12 let.

Cena výrobku se pohybuje okolo 650 Kč/balení (60 kapslí).

2. místo

Jamieson Koenzym Q10

Kvalitní kapsle s koenzymem Q10 vyráběné z fermentovaných bio kvasnic.

Orientační cena: 480 Kč

Proč je Koenzym Q10 od značky Jamieson na 2. místě?

Druhé místo jsem se rozhodla věnovat koenzymu Q10 ve formě kapslí od kanadské značky Jamieson, protože se vyrábí procesem fermentace ze 100% bio fermentovaných kvasnic pocházejících z přírodního zdroje. Také je dobré vědět, že Jamieson Laboratories je nejstarším a největším kanadským výrobcem a distributorem přírodních vitamínů, minerálů, koncentrovaných výživových doplňků, bylinek a botanických léků.

Uživatelské recenze

Vysoké procentuální skóre má tento doplněk například na stránkách heureka.cz, kde se k němu uživatelé vyjadřují velice pochvalně. Podle jejich zkušeností produkt zkrátka funguje, jak má. Na stránkách zbozi.cz zase zákazníci vypichují tyto výhody: kapsle podle nich mají krásný tvar, barvu, neutrální chuť a uspokojivé účinky. Kromě toho lidé oceňují, že jde o produkt vyrobený z přírodních zdrojů.

A na závěr se ještě mrkněme na stránky benu.cz, kde zákazníci rovněž vyjadřují spokojenost. Například se tu píše, že cena a výkon jsou zde v adekvátním poměru.

Dále o produktu

Tento doplněk příznivě působí na srdeční činnost, pomáhá udržovat normální krevní tlak a působí pozitivně proti únavě, a to jak fyzické, tak i té mentální.

A jak tento preparát dávkovat? Výrobce doporučuje konzumovat po jedné kapsli za den současně s jídlem.

Cenově se produkt pohybuje okolo 480 korun.

3. místo

Gs Koenzym Q10

Doplněk stravy s vitaminem B1 a koenzymem Q10 s vysokou vstřebatelností.

Orientační cena: 270 Kč

Proč je suplement GS Koenzym Q10 na 3. místě?

Třetí místo jsem se rozhodla udělit produktu od českého výrobce Green Swan. Za jeho velkou výhodou považuji to, že je kromě koenzymu Q10 obohacen také o vitamin B1, a tedy o složku podporující činnost srdce, energetický metabolismus a nervový systém. Významným plus těchto tobolek je pak také to, že má zdejší koenzym Q10 vysokou vstřebatelnost v těle.

Uživatelské recenze

Z recenzí na stránkách zbozi.cz lze vyčíst, že tyto kapsle spousta lidí užívá dlouhodobě, a dá se tedy předpokládat, že jsou s nimi spokojení. Někteří si je „ordinují“ kvůli nedostatku energie, ale objevil se tu i komentář člověka, jemuž produkt doporučil lékař.

Výborná hodnocení pak tyto kapsle získaly i na Heurece. A také tady se objevují optimistické poznámky. Zákazníci doplněk užívají z různých důvodů – kvůli problémům se srdcem, komplikacím s dásněmi… a pomáhá jim to. Mimochodem, jeden ze zákazníků tady konstatuje, že mívá díky těmto tobolkám lepší náladu.

Více informací

Zajímavostí společnosti Green Swan je, že původně vznikla ve velké Británii (v roce 1997) a až poté bylo její sídlo přestěhováno k nám, do Prahy. Tato značka se zaměřuje na vývoj a výrobu léků, doplňků stravy a dalších prostředků vedoucích ke zdravějšímu životu.

V tobolkách GS Koenzym Q10 nenajdete cukr, laktózu ani lepek a jeho doporučené dávkování je po jedné kapsli za den.

Cena výrobku se pohybuje okolo 270 Kč/ 60 tablet.

4. místo

Viridian Co-enzyme Q10 s MCT

Orientační cena: 650 Kč

Proč jsem vybrala doplněk stravy Co-Q10 s MCT od Viridianu?

Koenzym Q10 v kapslích podpoří váš sportovní výkon, potlačí únavu a funguje jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Všechny složky v tomto produktu jsou 100% aktivní a jsou kompletně rostlinného původu, tudíž se hodí i pro vegetariány či vegany. Veškeré složky obsažené v produktu pochází z rostlin od malých lokálních producentů. 

Balení obsahuje 60 kapslí a doporučuje se užívat 1 kapsli denně s jídlem.

Cena se pohybuje okolo 650 korun.

5. místo

Naturevia Koenzym Q10 Cardio

Orientační cena: 350 Kč

Čím mě zaujal Koenzym Q10 Cardio od Naturevia?

Tento doplněk stravy s koenzymem Q10 od značky Naturevia obsahuje až 100 mg tohoto antioxidantu v jedné dávce. Jedná se o doplněk stravy ve formě kapslí, ve kterém jsou kromě zmíněného koenzymu Q10 i vitamíny B1, E a selen.

Vitamín B1 podporuje činnost srdce, nervové soustavy a tvorbu energie. Vitamín E a selen jsou silné antioxidanty.

Jak užívat? Maximálně dvě kapsle za den s dostatečným množstvím tekutin.

Cena je cca 370 korun za 60 kapslí.

6. místo

NOW CoQ10 + Hloh

Orientační cena: 750 Kč

Z jakých důvodů jsem sem zařadila CoQ10 s hlohem od NOW?

Koenzym Q10 od značky NOW můžete zakoupit v podobě kapslí a jedno balení jich obsahuje 90, což je dávka na tři měsíce. Koenzym Q10 hraje důležitou roli v přeměně energie z potravy na chemickou energii a chrání buňky před působením volných radikálů. 

Tento produkt má farmaceutickou kvalitu a obsahuje pouze přírodní formu CoQ10 vyrobenou fermentací v japonských závodech. 

Výrobce doporučuje užívat 1 kapsli denně s tučným jídlem.

Cena je cca 750 korun.

7. místo

Super Ubiquinol CoQ10

Orientační cena: 1200 Kč

Proč jsem vybrala koenzym Q10 od Life Extenstion?

Tento doplněk stravy Koenzym Q10 je ve své vstřebatelnější formě, která se nazývá oxidovaný ubiquinone a vyznačuje se až osmkrát lepší vstřebatelností. Super Ubiquinol je v podobě měkkých kapslí bez GMO.

Vědecké výzkumy naznačují, že koenzym Q10 dokáže až o 40 % zpomalovat procesy stárnutí. Tento antioxidant je přítomný téměř v každé buňce lidského těla a je pro tělo naprosto zásadní. Podporuje normální funkci kardiovaskulárního systému a zdravou tvorbu energie v buňkách.

Jak tyto tablety užívat? Výrobce doporučuje brát 1 kapsli denně a ideálně současně s jídlem.

60 kapslí vás vyjde na cca 1200 korun.

8. místo

Swanson Koenzym Q10

Orientační cena: 920 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila koenzym Q10 od Swansonu?

Koenzym Q10 od americké značky wellness produktů Swanson je ve formě ubichinonu a každá kapsle obsahuje až 200 mg CoQ10. Tento výrobek zvyšuje produkci buněčné energie a fyzický výkon, podporuje kardiovaskulární zdraví, zvyšuje antioxidační aktivitu a pomáhá udržovat zdravou hladinu cukru v krvi.

Jak dávkovat? Ideální je jedna kapsle za den v kombinaci s jídlem.

Cena je cca 920 korun.

9. místo

NADH, PQQ a CQ10 Life

Orientační cena: 2800 Kč

Čím mě zaujal suplement Nutriop LIFE od značky Nutriop?

Doplněk stravy ve formě kapslí je vyrobený na základě patentované formule, která využívá 4 složky proti stárnutí, včetně koenzymu Q10. Produkt je certifikovaný a testovaný v akreditované laboratoři.

A jaké ingredience tedy obsahuje? NMN, což je derivát vitamínu B3 a podporuje celkové zdraví organismu. Dále NADH, biologickou formu vodíku, PQQ – antioxidant stimulující regeneraci mitochondrií a koenzym Q10.

Doporučuje se užívat 1 kapsli denně a balení vás bude stát cca 2800 korun za 45 kapslí.

10. místo

K2 Anti Age Day & Night

Orientační cena: 1000 Kč

Proč srovnání zakončuji sadou doplňků stravy K2 Anti Age Day & Night od značky Kompava?

Tento produkt obsahuje přírodní extrakty, které podporují tvorbu buněčné energie v mitochondriích. Jedná se o kůru, která se dělí na dvě fáze – denní a noční. 

Denní fáze kombinuje antioxidant koenzym Q10 s účinky adaptogenů cordycepsu a ženšenu pravého, mezi které patří zvyšování fyzické a psychické odolnosti, okysličování těla, zlepšení paměti, učení a soustředění a také snížení stárnutí a opotřebení mozkových buněk. Následuje noční fáze, která se zaměřuje na očistu mitochondrií. Obsahuje například extrakt z brokolice, který je zdrojem sulforafanu, což je spouštěč detoxikačních a antioxidačních procesů v těle. 

Jak dávkovat?

 1. Denní fáze – užívejte 4 kapsle ráno na lačno s dostatečným množstvím vody
 2. Noční fáze – užívejte 2 kapsle večer před spaním a opět s dostatečným množstvím vody.

Cena za tuto kůru je cca 1000 korun.

Závěr

Pokud si nevíte rady, jaký doplněk stravy s koenzymem Q10 zvolit, nebojte se poradit se svým praktickým lékařem, který by vám měl umět poradit. Koenzym Q10 je skvělá volba i pro seniory, kteří chtějí mít aktivní a plnohodnotný život. Podporuje totiž činnost mozku a obnovuje energii.

S výběrem toho pravého produktu s koenzymem Q10 vám může pomoci také výše uvedené srovnání, které jsem pro vás připravila. Skvělou volbou je podle mě PHARMA NORD Bioaktivní Q10 super s vysokou mírou vstřebatelnosti, díky čemuž vaše tělo naplno využije jeho potenciál. Za vyzkoušení stojí také Jamieson Koenzym Q10 od kvalitního kanadského výrobce, v němž je koenzym získán z přírodních fermentovaných kvasinek, nebo GS Koenzym Q10 obohacený o prospěšný vitamín B1 za příjemnou cenu.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[9] Wikipedie (CZ): Koenzym Q10

[10] Wikiskripta (CZ): Koenzym Q

[11] Healthline (ENG): 9 Benefits of Coenzyme Q10 (CoQ10)

[12] PubMed Central (ENG): Coenzyme Q10

[13] PubMed Central (ENG): Coenzyme Q10: The essential nutrient

[14] PubMed Central (ENG): Coenzyme Q10 Supplementation in Aging and Disease

4.1/5 (Počet hlasů: 15)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »