11 tipů na nejlepší a nejkvalitnější koenzym Q10 – recenze

Shrnutí: Koenzym Q10 pro lidské tělo naprosto zásadní látka. Do určitého věku si ji dokáže vytvořit dostatek, ale od třicátého roku se jeho produkce bohužel snižuje, proto je dobré tomu přizpůsobit svůj jídelníček a suplementovat. A právě z toho důvodu jsem pro vás srovnala jedenáct kvalitních doplňků stravy s obsahem koenzymu Q10, které jsou na našem trhu k dostání:

 • Na první místo jsem dala Blendea Koenzym Q10 s obsahem kvalitního přírodního koenzymu Q10 a vlákniny z kořene čekanky (inulin).
 • Na 2. příčku jsem posadila Venira Koenzym Q10, což jsou cenově příznivé kapsle, ve kterých je koenzym doplněn velmi prospěšným vitamínem E.
 • A 3. místo jsem dala suplementu PHARMA NORD Bioaktivní Q10 super, která má výjimečně vysokou vstřebatelnost, takže jí vaše tělo dokáže báječně zužitkovat.
 •  

Co se v článku dále dozvíte?

Co je to koenzym Q10 a k čemu slouží?[1][2] Na co si dát při jeho užívání pozor a ve kterých potravinách ho můžete najít?[8]

TOP  1. místo

Blendea
koenzym Q10

Orientační cena: 350 Kč
Proč 1. místo?

Protože v tomto případě jde skvělý suplement od české značky, jehož každá veganská kapsle obsahuje 90 mg koenzymu Q10 a také vlákninu z kořene čekanky (inulin). Jeho suplementací podpoříte vaše energii, srdce i stav pokožky.

2. místo

Venira
koenzym Q10

Orientační cena: 300 Kč
Proč 2. místo?

Neboť koenzym Q10 v těchto kapslích obsahuje také vitamín E a spolu nabízejí mimořádné antioxidační účinky, takže mimo jiné pomáhají působit proti předčasnému stárnutí pleti i celého organismu. A navíc snižují vyčerpání.

3. místo

PHARMA NORD
Bioaktivní Q10 super

Orientační cena: 630 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož se jedná o formu koenzymu Q10 s vysokou vstřebatelností, díky čemuž z něj tělo dokáže hodně „vytěžit“. Produkt se vyrábí v Dánsku a jedno balení obsahuje 60 kapslí. A navíc obsahuje vitamin B2, který dělá suplement ještě efeltivnějším.

Jedenáct nejlepších koenzymů Q10

 1. Blendea Koenzym Q10 350 Kč (60 kapslí)
 2. Venira koenzym Q10 300 Kč (80 kapslí)
 3. PHARMA NORD Bioaktivní Q10 super 630 Kč (60 kapslí)
 4. Jamieson Koenzym Q10 500 Kč (60+20 kapslí)
 5. GS Koenzym Lipo Q10 100 mg 300 Kč (60 kapslí)
 6. Viridian Co-enzyme Q10 s MCT 650 Kč (60 kapslí)
 7. Naturevia Koenzym Q10 Cardio 400 Kč (60 kapslí)
 8. NOW CoQ10 + Hloh 740 Kč (90 kapslí)
 9. Super Ubiquinol CoQ10 1200 Kč (60 kapslí)
 10. Swanson Koenzym Q10 970 Kč (90 kapslí)
 11. NADH, PQQ a CQ10 Life 2700 Kč (45 kapslí)

Co je to koenzym Q10?

Mediální svět a sociální sítě jsou plné reklam a produktů s koenzymem Q10. A víte co? Právem. Jde totiž o velmi zásadní látku, kterou naše tělo potřebuje. Koenzym Q10 je antioxidant a má pro tělo mnoho blahodárných funkcí. Chemickým složením je tato látka podobná vitamínům. V lidském těle se nachází ve většině buněk kromě červených krvinek. Koenzym Q10 se z části syntetizuje fyziologicky přímo v těle, ale přijímáme ho i potravou. 

S věkem jeho koncentrace klesá a proto je dobré ho doplňovat. Jeho největší koncentrace je v srdci, plicích a játrech.

A jaké jsou tedy jeho hlavní funkce?

 1. Tvoří energii v každé buňce našeho těla.
 2. Slouží jako antioxidant.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Jaké má jeho užívání benefity?

Není jich málo a na vědeckém poli se objevují stále další a další. Pojďme si je tedy společně představit:

Onemocnění srdce tělo velmi zatěžují, což je logické – organismus je nadměrně unavený, protože se tvoří méně energie. Důsledkem může být až zvýšení oxidačního stresu nebo například zánět žil a cév a následně i velmi vážné komplikace.

Bohužel tomuto stavu nepomáhají ani některé léky, které mohou radikálně snižovat krevní tlak a zároveň i koncentraci koenzymu Q10 v krvi. A právě tento koenzym se může při nemocech srdce používat jako prostředek léčby.[1]

Stále častěji se stává, že mladé dívky mají problémy s otěhotněním. Ztrácí ovulaci, nebo kvůli stresu, rušnému životnímu stylu a špatné životosprávě vůbec nemenstruují. Další věc je, že plodnost s věkem přirozeně klesá. Je dokázané, že koenzym Q10 ovlivňuje kvalitu ženských vajíček,[2] proto je dobré ho doplňovat po 30. roku života.

Kdo by nechtěl vypadat mladý co nejdéle to jde, že? Koenzym Q10 dokáže proces stárnutí minimálně oddálit.[3]

Je důležité si uvědomit, že kůže je největším orgánem lidského těla. Toto prvenství není bohužel až tak úplně výhra – kůže je vystavená každý den škodlivým vlivům a ty právě způsobují její stárnutí. Tyto vlivy můžeme dělit na vnější, což je například UV záření, a vnitřní, kam patří procesy, které se dějí uvnitř těla. Pokožka pak může být dehydratovaná, vysušená a ztenčují se její jednotlivé vrstvy.

Přímá aplikace koenzymu Q10 na kůži může její poškození snížit a celostně ji chránit. V dermatologickém odvětví se prokazuje i jeho vliv na redukci tvorby vrásek. Proto je tento oxidant už běžnou součástí různých krémů a sér.

Jakákoliv bolest hlavy je velmi nepříjemná a obtěžuje náš běžný život. Pokud přejde až do migrény, jedná se o velkou nepříjemnost. Jelikož je koenzym Q10 hlavně v mitochondriích jednotlivých lidských buněk, dokáže jim dodat více energie, čímž následně snižuje zánět, který vzniká při migréně.[4]

Tvrdí se, že oxidativní stres přímo ovlivňuje funkci svalů a jejich následný výkon při fyzické aktivitě. Koenzym Q10 zvyšuje výkonnost díky tomu, že umí snížit hladinu oxidativního stresu.[5]

Uvádí se, že koenzym Q10 zlepšuje funkci inzulinových receptorů v buňkách a tím zvyšuje jejich citlivost na stejnojmenný hormon, čímž reguluje hladinu krevního cukru.[6] Mnoho lékařů doporučuje diabetikům užívat doplňky stravy právě s tímto antioxidantem.

Protože jsou mitochondrie hlavním zdrojem energie pro mozek, je koenzym Q10 naprosto zásadní. S postupem věku se funkce mitochondrií zhoršuje a tím se tlumí i mozková činnost, což může vést k demenci, skleróze a podobně. [7]

Koenzym Q10 dokáže tento proces potlačit nebo úplně eliminovat.

Na co si dát pozor při užívání?

Při užívání tohoto doplňku stravy je vždy důležité dodržovat pokyny od výrobce, popřípadě se poradit se svým lékařem a dávku uzpůsobit. 

Koenzym Q10 můžete sehnat de facto ve dvou formách:

 1. Ubichinol – tvoří až 90 % koenzymu Q10 v krvi a snadněji se vstřebává.
 2. Ubichinon – tvoří zbylých 10 %  a jeho vstřebávání je znatelně pomalejší a složitější.

Optimální dávka je 500 mg za den, nicméně hraniční je 1200 mg – tu nikdy nepřekračujte. Koenzym Q10 se rozpouští v tucích a vstřebává se velmi pomalu. Doporučuje se tedy užívat doplňky stravy s koenzymem Q10 vždy s jídlem, aby se rychlost alespoň o něco zvýšila. 

Nežádoucí účinky, které se mohou objevit jsou:

 • Nevolnost
 • Nechutenství
 • Zvracení
 • Průjem
 • Pálení žáhy

V jakých potravinách se koenzym Q10 nachází?

Jak jsme si řekli výše, koenzym Q10 si lidské tělo dokáže z části vytvořit samo. Ale protože jeho hladina s přibývajícím věkem klesá, je důležité ho buď suplementovat či zařadit do jídelníčku potraviny, které ho obsahují, ideálně obojí. Mezi tyto potraviny patří:[8]

 • Vnitřnosti – nejvíce srdce, játra a ledviny.
 • Maso – zejména vepřové, hovězí a drůbeží.
 • Ryby – pstruh, tuňák, makrela a sardinky.
 • Zelenina – kukuřice, špenát, květák a brokolice a další.
 • Ovoce – zejména pomeranče a jahody.
 • Luštěniny.
 • Ořechy a semena.
 • Oleje.
 • Vejce.

1. místo

Blendea Koenzym Q10

Veganské kapsle s kvalitním koenzymem Q10 a vlákninou z kořene čekanky (inulin).

Orientační cena: 350 Kč

Proč je koenzym Q10 od značky Blendea na 1. místě?

Jelikož se jedná o vysoce kvalitní doplněk stravy s obsahem 90 mg koenzymu Q10 a jednu kapsli. A jelikož (jak už jsem uvedla v úvodu článků) produkce koenzymu Q10 v našem těle s přibývajícím věkem klesá a může to k únavě, zhoršené imunitě a dalším zdravotním problémům, tenhle přírodní doplněk je ideální k jeho suplementaci. Je tedy ideální pro lidi ve středním a vyšším věku, kteří trpí chronickou únavou, kardiovaskulárními problémy nebo chtějí zlepšit stav své pleti.

A jaké jsou jeho klíčové účinky? Přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem, proto ochraňuje pokožku před projevy stárnutí, pomáhá ji regenerovat a zlepšovat její pružnost, podporuje tvorbu energie, působí protizánětlivě a přispívá ke zdravému stavu srdce.

Uživatelské recenze

Blendea je všeobecně hodně oblíbená značka suplementů, které jsou přírodní, kvalitní a funkční, proto si myslím, že i tento koenzym Q10 je dobrou volbou. E-shop Blendea má výborné hodnocení jak na Heurece, tak na Zboží.cz. Zákazníci ho chválí za skvělou komunikaci, rychlé dodání zboží i široký sortiment kvalitních produktů, což perfektně ilustruje třeba tento komentář, cituji: „Velký výběr produktů, poradenství na míru, rychlé dodání a kvalitní zboží.“ A musím dodat, že podobných pochval je na konto této české značky je na zmíněných internetových srovnávačích opravdu hodně.

Dále o produktu

Co se týče užívání, doporučuje se denně brát jedna až dvě kapsle, které je potřeba dostatečně zapít vodou. Jedno balení za cca 350 korun obsahuje 60 kapslí, takže nabízí 30 až 60 denních dávek podle zvoleného dávkování. Veganské kapsle obsahují kromě koenzymu Q10 také inulin a jsou vhodné pro vegetariány i vegany. Díky svému přírodnímu složení je tento doplněk ideální volbou pro každodenní podporu zdraví.

2. místo

Venira koenzym Q10

Výborný doplněk stravy s vitamínem E a koenzymem Q10, které společně působí proti stárnutí celého organismu včetně pleti.

Orientační cena: 300 Kč

Proč je koenzym Q10 od značky Venira na 2. místě?

Koenzym Q10 od značky Venira jsem umístila na druhou příčku, protože vedle 60 mg koenzymu Q10 obsahuje také 35 mg vitaminu E v každodenní dávce, díky čemuž má výjimečné antioxidační účinky – pomáhá chránit buňky před oxidativním stresem, podporuje tvorbu energie a regeneraci buněk, což je klíčové pro udržení vitality a zpomalení projevů stárnutí. 

Koenzym Q10 dále podporuje normální činnost srdce, udržuje normální hladinu krevního tlaku a má pozitivní vliv na dýchací systém. Pravidelné užívání tohoto doplňku přispívá ke zlepšení celkového zdravotního stavu, zvýšení energetické hladiny a posílení imunitního systému. Koenzym Q10 také pomáhá zlepšovat vzhled pokožky a eliminovat viditelnost vrásek.

Uživatelské recenze

Líbí se mi, že tenhle koenzym Q10 má super hodnocení jak na Heurece, kde se píše, že opravdu funguje, tak na Zboží.cz, kde jsou s ním lidé také velmi spokojení.

A skvělé recenze má produkt i na samotném e-shopu Venira. Tady lidé potvrzují, že při užívání kapslí mají více energie, ale jsou spokojení i s rychlostí doručení produktu a krásným designem, což je za mě taky plus.

Více informací

Doporučuje se brát jednu kapsli denně, kterou je potřeba zapít dostatečným množstvím vody, přičemž toto balení za necelých 300 korun obsahuje 80 kapslí, což vystačí na 80 dní užívání. Produkt je vhodný pro ženy i muže bez ohledu na věk, ačkoli jeho účinky ocení zejména lidé ve středním a vyšším věku. 

Česká značka Venira navíc vyrábí doplňky stravy na přírodní bázi, a ani tento není výjimkou, takže si můžete být jisti, že neobsahuje cukr, lepek ani laktózu.

3. místo

PHARMA NORD Bioaktivní Q10 super

Kapsle s vitaminem B a koenzymem Q10 s vysokou biologickou dostupností.

Orientační cena: 630 Kč

Proč je Bioaktivní Q10 od značky Pharma Nord na 3. místě?

Na třetí příčku jsem umístila produkt od značky Pharma Nord ve formě kapslí, které mají mimořádnou biologickou dostupnost. Kromě toho je velkou výhodou, že výrobek obsahuje koenzym Q10 přírodního původu. Přítomnost zdraví prospěšného vitamin B2 pak také není na škodu, protože tato látka přispívá například ke zdravému stavu kůže, nervové soustavy nebo energetického metabolismu.

Uživatelské recenze

Tento výrobek od značky Pharma Nord je zákaznicky oceňovaný, například na Heurece. Tam se o něm píše, že je to šikovný životabudič – jeden zákazník se po něm prý cítí „znovuzrozený“. Některým z uživatelů byl tento doplněk dokonce doporučen lékařem, a to už je co říct.

Komentáře na portále zbozi.cz dále říkají, že kapsle pomáhají snižovat cholesterol, udržovat normální stav pleti, zubů a dásní (které díky němu nekrvácí). A spokojení jsou i lidé na webu pilulka.cz, kteří se shodují na vysokém počtu hvězdiček.

Dále o produktu

Koenzym Q10 je v případě tohoto produktu rozpuštěn v rostlinném oleji.

Doplněk se doporučuje dávkovat po jedné až dvou kapslích denně, přičemž by se měly užívat celé, v průběhu jídla. Produkt nicméně není určen pro děti do 12 let.

Cena výrobku se pohybuje okolo 630 Kč/balení (60 kapslí).

4. místo

Jamieson Koenzym Q10

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala Koenzym Q10 od značky Jamieson?

Další místo jsem se rozhodla věnovat koenzymu Q10 ve formě kapslí od kanadské značky Jamieson, protože se vyrábí procesem fermentace ze 100% bio fermentovaných kvasnic pocházejících z přírodního zdroje. Také je dobré vědět, že Jamieson Laboratories je nejstarším a největším kanadským výrobcem a distributorem přírodních vitamínů, minerálů, koncentrovaných výživových doplňků, bylinek a botanických léků.

Dále o produktu

Tento doplněk příznivě působí na srdeční činnost, pomáhá udržovat normální krevní tlak a působí pozitivně proti únavě, a to jak fyzické, tak i té mentální.

A jak tento preparát dávkovat? Výrobce doporučuje konzumovat po jedné kapsli za den současně s jídlem.

Cenově se produkt pohybuje okolo 500 korun.

5. místo

GS Koenzym Lipo Q10 100 mg

Orientační cena: 300 Kč

Proč je tu také suplement GS Koenzym Q10?

Za velkou výhodu tohoto produktu považuji to, že je kromě koenzymu Q10 obohacen také o vitamin B1, a tedy o složku podporující činnost srdce, energetický metabolismus a nervový systém. Významným plus těchto tobolek je pak také to, že má zdejší koenzym Q10 vysokou vstřebatelnost v těle.

Více informací

Zajímavostí společnosti Green Swan je, že původně vznikla ve velké Británii (v roce 1997) a až poté bylo její sídlo přestěhováno k nám, do Prahy. Tato značka se zaměřuje na vývoj a výrobu léků, doplňků stravy a dalších prostředků vedoucích ke zdravějšímu životu.

V tobolkách GS Koenzym Q10 nenajdete cukr, laktózu ani lepek a jeho doporučené dávkování je po jedné kapsli za den. Cena výrobku se pohybuje okolo 300 Kč za 60 kapslí.

6. místo

Viridian Co-enzyme Q10 s MCT

Orientační cena: 650 Kč

Proč jsem vybrala doplněk stravy Co-Q10 s MCT od Viridianu?

Koenzym Q10 v kapslích podpoří váš sportovní výkon, potlačí únavu a funguje jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Všechny složky v tomto produktu jsou 100% aktivní a jsou kompletně rostlinného původu, tudíž se hodí i pro vegetariány či vegany. Veškeré složky obsažené v produktu pochází z rostlin od malých lokálních producentů. 

Balení obsahuje 60 kapslí a doporučuje se užívat 1 kapsli denně s jídlem.

Cena se pohybuje okolo 650 korun.

7. místo

Naturevia Koenzym Q10 Cardio

Orientační cena: 400 Kč

Čím mě zaujal Koenzym Q10 Cardio od Naturevia?

Tento doplněk stravy s koenzymem Q10 od značky Naturevia obsahuje až 100 mg tohoto antioxidantu v jedné dávce. Jedná se o doplněk stravy ve formě kapslí, ve kterém jsou kromě zmíněného koenzymu Q10 i vitamíny B1, E a selen.

Vitamín B1 podporuje činnost srdce, nervové soustavy a tvorbu energie. Vitamín E a selen jsou silné antioxidanty.

Jak užívat? Maximálně dvě kapsle za den s dostatečným množstvím tekutin.

Cena je cca 400 korun za 60 kapslí.

8. místo

NOW CoQ10 + Hloh

Orientační cena: 740 Kč

Z jakých důvodů jsem sem zařadila CoQ10 s hlohem od NOW?

Koenzym Q10 od značky NOW můžete zakoupit v podobě kapslí a jedno balení jich obsahuje 90, což je dávka na tři měsíce. Koenzym Q10 hraje důležitou roli v přeměně energie z potravy na chemickou energii a chrání buňky před působením volných radikálů. 

Tento produkt má farmaceutickou kvalitu a obsahuje pouze přírodní formu CoQ10 vyrobenou fermentací v japonských závodech. 

Výrobce doporučuje užívat 1 kapsli denně s tučným jídlem.

Cena je cca 740 korun za balení s 90 kapslemi.

9. místo

Super Ubiquinol CoQ10

Orientační cena: 1200 Kč

Proč jsem vybrala koenzym Q10 od Life Extenstion?

Tento doplněk stravy Koenzym Q10 je ve své vstřebatelnější formě, která se nazývá oxidovaný ubiquinone a vyznačuje se až osmkrát lepší vstřebatelností. Super Ubiquinol je v podobě měkkých kapslí bez GMO.

Vědecké výzkumy naznačují, že koenzym Q10 dokáže až o 40 % zpomalovat procesy stárnutí. Tento antioxidant je přítomný téměř v každé buňce lidského těla a je pro tělo naprosto zásadní. Podporuje normální funkci kardiovaskulárního systému a zdravou tvorbu energie v buňkách.

Jak tyto tablety užívat? Výrobce doporučuje brát 1 kapsli denně a ideálně současně s jídlem.

60 kapslí vás vyjde na cca 1200 korun.

10. místo

Swanson Koenzym Q10

Orientační cena: 970 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila koenzym Q10 od Swansonu?

Koenzym Q10 od americké značky wellness produktů Swanson je ve formě ubichinonu a každá kapsle obsahuje až 200 mg CoQ10. Tento výrobek zvyšuje produkci buněčné energie a fyzický výkon, podporuje kardiovaskulární zdraví, zvyšuje antioxidační aktivitu a pomáhá udržovat zdravou hladinu cukru v krvi.

Jak dávkovat? Ideální je jedna kapsle za den v kombinaci s jídlem.

Cena je cca 970 korun/90 kapslí.

11. místo

NADH, PQQ a CQ10 Life

Orientační cena: 2700 Kč

Čím mě zaujal suplement Nutriop LIFE od značky Nutriop?

Doplněk stravy ve formě kapslí je vyrobený na základě patentované formule, která využívá 4 složky proti stárnutí, včetně koenzymu Q10. Produkt je certifikovaný a testovaný v akreditované laboratoři.

A jaké ingredience tedy obsahuje? NMN, což je derivát vitamínu B3 a podporuje celkové zdraví organismu. Dále NADH, biologickou formu vodíku, PQQ – antioxidant stimulující regeneraci mitochondrií a koenzym Q10.

Doporučuje se užívat 1 kapsli denně a balení vás bude stát cca 2700 korun za 45 kapslí.

Závěr

Pokud si nevíte rady, jaký doplněk stravy s koenzymem Q10 zvolit, nebojte se poradit se svým praktickým lékařem, který by vám měl umět poradit. Koenzym Q10 je skvělá volba i pro seniory, kteří chtějí mít aktivní a plnohodnotný život. Podporuje totiž činnost mozku a obnovuje energii.

S výběrem toho pravého produktu s koenzymem Q10 vám může pomoci také výše uvedené srovnání, které jsem pro vás připravila. Skvělou volbou je podle mě Blendea Koenzym Q10 od oblíbené české značky, který navíc obsahuje vlákninu z kořene čekanky. Za vyzkoušení stojí také Venira koenzym Q10, který je obohacený o prospěšný vitamín E a navíc má poměrně příjemnou cenu, nebo PHARMA NORD Bioaktivní Q10 super s vysokou mírou vstřebatelnosti, díky čemuž vaše tělo naplno využije jeho potenciál.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[9] Wikipedie (CZ): Koenzym Q10

[10] Wikiskripta (CZ): Koenzym Q

[11] Healthline (ENG): 9 Benefits of Coenzyme Q10 (CoQ10)

[12] PubMed Central (ENG): Coenzyme Q10

[13] PubMed Central (ENG): Coenzyme Q10: The essential nutrient

[14] PubMed Central (ENG): Coenzyme Q10 Supplementation in Aging and Disease

4.1/5 (Počet hlasů: 15)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »