TOP 13: nejlepší probiotika na trhu – srovnání a recenze

Probiotika jsou známé svými příznivými účinky na trávicí trakt. Které jsou však nejlepší? A které probiotika jsou nejsilnější? Podle čeho vybírat?

TOP  1. místo

Smidge Sensitive probiotika v prášku

Orientační cena: 2900 Kč
Jedny z nejkvalitnějších probiotik na světě značky Smidge. Obsahují 8 aktivních kmenů plus mají čisté složení bez umělých přísad a přidaných látek.
2. místo

Smidge Infant probiotika v prášku

Orientační cena: 2400 Kč
Prvotřídní šetrné a velmi účinné probiotika vyvinuté speciálně pro potřeby zažívacího traktu kojenců a dětí, nicméně jesou vhodné také pro dospělé.
3. místo

Probiotika Ecce Vita ProbioMix

Orientační cena: 800 Kč
Nejlepší varianta ve své cenové relaci. Výborná probiotika, které obsahují kvalitní a komplexní směs 10 kmenů bakterií.

Třináct nejlepších probiotik

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které mají při užívání řadu zdravotních výhod. Obvykle jsou to bakterie, ale může se jednat i o určité druhy kvasinek. Probiotika můžeme získávat jak z doplňků stravy, tak i z některých potravin (jogurt, kefír, zelí, tempeh a další). Probiotika by neměla být zaměňována s prebiotiky (vlákna, která pomáhají udržovat přátelské bakterie, které už ve střevech máte). Existují desítky různých probiotických bakterií a ty poskytují různé zdravotní výhody. Mezi nejčastější skupiny patří Lactobacillus a Bifidobacterium. Existuje jich však mnohem více. Různá probiotika pak řeší různé zdravotní potíže. Proto je nezbytný výběr správného typu probiotik. Některé doplňky (známé jako širokospektrální probiotika nebo multi-probiotika) kombinují různé druhy v jednom produktu. Tyto probiotika pak samozřejmě mají větší spektrum účinků.

Důležitost mikroorganismů pro střeva

Složitá komunita mikroorganismů ve vašem střevě se nazývá mikroflóra trávicího traktu či střevní mikroflóra. Střevo obsahuje stovky různých druhů mikroorganismů a to zahrnuje většinově bakterie a dále kvasinky a viry. Většina mikroflóry se nachází v tlustém střevě. Mikroflóra plní mnoho funkcí, které jsou důležité pro zdraví. Vyrábí vitamíny, včetně vitaminu K a některých vitamínů skupiny B. Také mění vlákna na tuky s krátkým řetězcem, jako je butyrát, propionát a acetát, které vyživují vaši střevní stěnu a vykonávají mnoho metabolických funkcí.

Ne všechny organismy ve střevech jsou však přátelské. Mikroflóra je vysoce citlivá na stravu a studie ukazují, že je nevyvážená mikroflóra spojená s mnoha chorobami. Mezi tato onemocnění patří obezita, cukrovka typu 2, metabolický syndrom, srdeční choroby, Alzheimerova choroba, deprese a jiné. Probiotika mohou pomoci udržovat a napravovat rovnováhu ve střevech a pomoci jim optimálně fungovat.

Účinky probiotik

Probiotika mají spoustu účinků na náš trávicí trakt, zažívání a mnoho dalšího. 

Jedním z mnoha účinků probiotik je pomoc léčit střevní problémy spojené s antibiotiky. Po užívání antibiotik mají lidé často nějakou dobu potíže. A zde přichází probiotika. Antibiotika zabíjejí mnoho přírodních bakterií ve střevech, což hýbe s rovnováhou střev a napomáhá škodlivým bakteriím. Probiotika také umí bojovat se syndromem dráždivého tračníku, běžnou poruchou trávení, plynatostí, nadýmáním, zácpou, průjmem a dalšími nepříjemnostmi spojenými se střevy. Některé studie dokonce zaznamenaly pomoc proti zánětlivým onemocněním střev. Mimo jiné jsou probiotika dobrým pomocníkem při zánětu močového měchýře. Probiotika mohou navíc bojovat proti infekcím Helicobacter pylori, což jsou bakterie napadající sliznici a jsou jedním z hlavních zdrojů vředů a rakoviny žaludku. Mezi další účinky probiotik patří například pomoc s hubnutím. Přestože je zde za potřebí dalšího výzkumu, vypadá to, že probiotika pomáhají obézním jedincům zhubnout. Dále mohou probiotika snižovat systémový zánět, hlavní hnací sílu mnoha nemocí. Mohou dokonce pomoct i při depresi a úzkostem. Bylo také prokázáno, že několik probiotik snižuje celkovou a „špatnou“ hladinu LDL cholesterolu. Mohou také způsobit mírné snížení krevního tlaku, neno zlepšení imunitních funkcí organismu, což může vést ke sníženému riziku infekcí, včetně nachlazení. V neposlední řadě existují důkazy, že pomáhají se zdravím kůže – probiotika mohou být užitečná při akné, růžovce a ekzémech a jiných kožních onemocněních.

Obecně tedy můžeme říct, že nám probiotika pomáhají s většinou potíží spojenou se střevy – od zácpy a průjmu po plynatost či zánět močového měchýře. Dále jsou dobrým pomocníkem po antibiotikách, které náš organismus a mikroflóru dokáží rozhodit. Mimo jiné mají i větší zdravotí benefity jako prevence některých nemocí, zánětů či dokonce pomoc s hubnutím, depresemi, nebo zlepšením imunitního systému. Pokud máte zažívací potíže, které se vám momentálně zdají nepřemožitelné, zkuste probiotika zvážit, protože mohou být něčím, co vám dokáže pomoct.

Na jaké problémy se užívají

Probiotika se nejčastěji používají pokud máte potíže s trávením. Může se jednat o zácpu, průjem, plynatost, bolesti břicha spojené s trávením, syndrom dráždivého tračníku, poruchu trávení a další. Tyto problémy jsou nepříjemné a zasahují do našeho běžného života. Proto jsou probiotika skutečně na místě a hlavně – vážně dokáží pomoct.

Po užívání antibiotik se můžeme setkat s řadou potíží trvajících kolikrát týdny až měsíce. Antibiotika mimo jiné rozhodí naši mikroflóru. Proto je velmi vhodné po dobrání antibiotik nasadit probiotika – velice pravděpodobně vám pomohou s rychlejším zotavením z užívání antibiotik.

Probiotika jsou také pomocníkem při zánětu močového měchýře. Nejen že pomáhají bojovat proti zánětu, ale přispívají také vyvážené střevní či vaginální mikroflóře, což je se zánětem močového měchýře úzce spojeno.

Mezi další potíže, na které by se daly probiotika doporučit jsou například infekce spojené se střevy. Dále také mohou napomoci hubnutí při obezitě, jelikož střevní mikroflóra souvisí s tělesnou hmotností. V neposlední řadě lehce pomáhají s depresemi či úzkostí a to i mimo jiné proto, že střevní potíže se stresem souvisí. Oplývají i řadou dalších zdravotních benefitů.

Jaké probiotika vybrat

Probiotik je na trhu spoustu a hodně z nich je kvalitních a účinných. Při výběru se zaměřte na počet kultur (typů bakterií) obsažených ve výrobku – obecně platí, že čím více, tím lépe, protože každá kultura pomáha trochu s něčím jiným. Čím více kultur, tím větší je spektrum účinků.

Vybírejte přírodní doplňky. Probiotika samy o sobě jsou přírodního rázu – jedná se o přírodní živé organismy, bakterie a kvasinky. V probiotických produktech by se tedy neměla objevovat chemie. 

Jestliže máte nějaký konkrétní dlouhotrvající problém, můžete udělat podrobný průzkum a zjistit, jaká bakterie vám bude nejschopnější pomoct. Poté si můžete koupit doplněk s vysokou koncentrací této bakterie. V takovém případě je vhodné poradit se se svým lékařem.

Bezpečnost a vedlejší účinky

Probiotika jsou obecně dobře snášena a považována za bezpečné. V prvních dnech užívání se však mohou objevit lehké vedlejší účinky spojené s trávením, jako je plynatost a mírné břišní potíže – nějakou dobu trvá, než pořádně zapůsobí a tělo si zvykne. Po několik dnech bychom však měli zaznamenat zlepšování trávení. U lidí se sníženou imunitou, včetně pacientů s HIV, AIDS a několika dalšími nemocemi, mohou probiotika vést k nebezpečným infekcím proto pokud máte zdravotní potíže, poraďte se před užitím probiotického doplňku se svým lékařem.

1. místo

Smidge Sensitive probiotika v prášku

Orientační cena: 2900 Kč

Značka Smidge (dříve známá jako GutPro) je kvalitní výrobce jedněch z nejlepších probiotických produktů. Probiotika této značky jsou kvalitní a hlavně účinná. Mohou vás sice překvapit cenou, ale jak se říká, na zdraví se šetřit nemá a to v případě probiotik platí dvojnásob.

Smidge sensitive obsahují úctyhodných 8 kmenů zdraví prospěšných bakterií, které se přirozeně vyskytují v zažívacím traktu a mají tak dostatečnou schopnost kolonizovat střevo. To znamená, že podpoří vaše trávení. Obsažené kmeny jsou L. plantarum, L. gasseri, L. salivarius, B. bifidum, B. breve, B. infantis, B. longum, B. lactis.

Probiotika neobsahují D-laktát, jsou tedy vhodné i pro citlivé střeva. Neobsahují ani Streptococcus thermophilus či žádné kmeny tvořící spory (např. bakterie půdy), nebo bakterie způsobující histaminovou intoleranci. Jednoduše mají krásně čisté složení, které tělu prospívá a neškodí.

Probiotika byly vědecky prozkoumány a zdokumentovány a jsou certifikovány American Type Culture Collection (ATCC). Dále jsou probiotika pravidelně testovány na účinnost, čistotu a výživovou hodnotu.

Jedná se o opravdu čistý doplněk, nabitý v podstatě samými dobrými látkami, které se krásně postarají o kvalitu a zdraví vašich střev.

Probiotika jsou vysoce koncentrovaná a mají tak ve svých 20 gramech zhruba 1000 dávek (1 odměrka má 20 mg). Dávkování se liší pro dospělé a děti, proto při užívání čtěte a dodržujte doporučení výrobce.

Obsahují 3 miliardy CFU (počet mikroorganismů tvořících kolonie).

2. místo

Smidge Infant probiotika v prášku

Orientační cena: 2400 Kč

Stejně jako Smidge Sensitive, jsou i Smidge Infant probiotika od kvalitní značky Smidge. Tyto probiotika byly vyvinuty navrženy pro vyvíjející se zažívací ústrojí miminek a kojenců na základě dlouholetého výzkumu a zpětné vazby od rodičů a zdravotníků. Mohou je však užívat i dospělí.

Obsahují 7 kmenů zdraví prospěšných bakterií, které přirozene najdeme v zažívacím traktu miminek. Tyto kmeny mají dostatečnou schopnost kolonizovat střevo a zároveň jsou pro děťátko šetrné. 

Stejně jako předchozí probiotika, neobsahují D-laktát, Streptococcus thermophilus ani žádné kmeny tvořící spory (např. bakterie půdy), či bakterie způsobující histaminovou intoleranci. Jsou tak pro střeva opravdu šetrné.

50%, čili polovina produktu. jetvořena kmenem Bifidobacterium infantis, což je bakteriální kmen přítomný v mateřském mléce a je stěžejní součástí vyvíjejícího se dítěte.

Znovu stojí za zmínku, že byly kmeny vědecky prozkoumány a zdokumentovány a probiotika jsou certifikovány American Type Culture Collection (ATCC). Dále jsou pravidelně testovány na účinnost, čistotu a výživovou hodnotu.

V balení je 15 gramů probiotik, což je asi 750 odměrek (1 odměrka je 20 mg). Před použitím si nastudujte dávkování, jelikož se liší pro kojence, novorozence, batolata, děti či dospělé.

Mají 1,45 miliardy CFU (počet mikroorganismů tvořících kolonie).

3. místo

Ecce Vita Probiomix

Orientační cena: 800 Kč

Ecce Vita Probiomix je kvalitní, komplexní směs obsahující aktivní probiotické bakterie s prebiotiky. Probiomix obsahuje 10 kmenů probiotických bakterií a v nich 30 miliard těchto živých kultur v jedné dávce. Probiomix je k dostání ve formě kapslí, dávkuje se jedna kapsle denně, nejlépe hned po ránu, na lačno. Doporučuje se uchovávat v lednici. 

Složení kultur je následující: Bifidobacterium  lactis, Lactobacillus plantarum, Bacillus subtilis, Bifidobacterium longum, Bacillus coagulans, Lactobacillus acidophillus, Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Streptococcus thermophilus, Saccharomyces boulardii, inulín, FOS, silice.

4. místo

Probiotika bez D-laktátu v prášku

Orientační cena: 2900 Kč

Probiotika bez D-laktátu v prášku jsou probiotické kultury od značky Custom Probiotic. A jak už název vypovídá, jsou to šetrná probiotika vhodná i pro citlivá bříška.

Obsahují 6 kmenů zdraví prospěšných bakterií, konkrétně jde o Lactobacillus Rhamnosus (LR-32), Lactobacillus salivarius (LS-33), Bifidobacterium lactis (BL-04), Bifidobacterium bifidum (Bb-06), Bifidobacterium infantis (Bi-26) a Bifidobacterium longum (BL-05). 

Neobsahují mléko, cukr, lepek, sóju, kasein, kvasnice, ani umělá barviva či příchutě.

V balení naleznete 50 gramů, což odpovídá asi 125 – 500 dávkám.

Obsahují 25 miliard CFU.

5. místo

NOW Probiotic-10

Orientační cena: 900 Kč

Dalšími probiotiky v řadě nejlepších je Probiotic-10 – silná probiotika s 100 miliardami živých kultur v každé kapsli a 10 kmeny přátelských bakterií. Probiotika jsou k dostání ve formě kapslí, doporučuje se dávat jedna kapsle denně mezi jídly, nebo na prázdný žaludek.

Proboitika obsahují následující kultury: Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus caseik, Lacotbacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Bifidobacterium breve, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus salivarius, Bifidobacterium longum.

6. místo

Super Acidophilus plus

Orientační cena: 600 Kč

Dalšími z účinných probiotik je Super Acidophilus plus of výrobce Klas. Obsahuje 3 kultury: Lactobacillus acidophilus (50 %), Lactobacillus rhamnosus (30 %) a Bifidobacterium bifidum (20 %). Je obohacen o vitamín C. Acidophilus je kultura užitečných bakterií přirozeně žijících ve střevě. Dojde-li z různých důvodů k jejich nedostatku, tak ve střevech se množí hnilobné bakterie, vznikají různé toxické látky, což má záporný vliv na celý organismus. Přípravek Super Acidophilus plus se vyznačuje zvlášť silnou dávkou zdraví prospěšných bakterií (6 miliard v 1 kapsli), což zaručuje úspěšnou kolonizaci střeva. Balení obsahuje 60 tablet a užívají se 1 – 3 tablety denně.

7. místo

Probio24

Orientační cena: 320Kč

Probio24 je jsou další dobré probiotické doplňky stravy. Obsahují komplex 11 odolných probiotických kmenů, prebiotikum a 33 miliardám živých kultur v denní dávce. Jedná se o jedny z nejsilnějších probiotik.

Najdeme zde Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium breve, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lactococcus lactis, Bifidobacterium bifidum, Streptococcus thermophilus a Lactobacillus paracasei.

Probiotické kultury pocházejí od kvelitního výrobce z USA,. Je tak zajištěno, že je produkt kvalitní a odolný. Samozřejmě nechybí certifikace. Balení obsahuje 60 kapslí a doporučení denní dávka jsou 1 – 3 kapsle, podle toho jak silný má účinek být.

8. místo

OMX probiotika

Orientační cena: 850 Kč

OMX probiotika jsou probiotickým přípravkem s obsahem vlastních prebiotik (prebiotika podporují funkce probiotik a napomáhají růstu bakterií ve střevech).

12 kultur obsažených v produktu: Biidobacterium breve, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum, Enterococcus faecalis TH10, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus brevis, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus casei, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus plantarum a Steptococcus thermoph.

Jedná se o přírodní doplněk, vyrobený z nejlepších surovin. Neobsahuje umělé přísady, chemikálie, konzervační látky, barviva, dochucovadla, chemická hnojiva, pesticidy a herbicidy, nebo lepek. Obsahuje 30 tablet a užívá se 1 – 2 denně.

9. místo

GS Superky probiotika

Orientační cena: 320 Kč

GS Superky probiotika je dalším z přírodních probiotických doplňků stravy. Obsahuje 21 miliard probiotických mikroorganismů a 9 odolných kmenů probiotik z rodů Lactobacillus, Streptococcus a Bifidobacterium. Tyto kmeny odolávají prostředí žaludku a dostanou se do tenkého střeva.Dále obsahuje prebiotika, která jsou důležitá pro výživu probiotik, a selen, který přispívá k normální funkci imunitního systému.

Obsah kultur je: Pediococcus acidolactici, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus plantarum, Bifidobacterium longum, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei ssp paracasei, Streptococcus thermophilus, Bifidobacterium infantis a Bifidobacterium bifidum.

Obsahuje 80 kapslí a užívají se 2 kapsle denně.

10. místo

Natural Medicaments - Probiotika

Orientační cena: 400 Kč

Probiotika od Natural Medicaments jsou dalšími účinnými probiotickými doplňky stravy na přírodní bázi. Probiotika jsou jedinečnou a vyváženou kombinací probiotických kultur, která udržuje rovnováhu obranného systému střevní mikroflóry. Složení je doplněno o rozpustnou vlákninu inulín, která plní funkci prebiotika. Přípravek obsahuje 6 kmenů vitálních mikroorganismů v počtu 10 miliard v jedné kapsli.

6 kultur: Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus Acidophilus (mléčná bakterie), Bifidobacterium bifidum (mléčná bakterie), Bifidobacterium longum, Lactobacillus Casei

Produkt obsahuje 60 kapslí a užívají se 1 – 2 kapsle denně.

11. místo

Colostrum Probio

Orientační cena: 450 Kč

Dalším doplňkem s probiotiky jsou kapsle Colostrum Probio. Kapsle jsou obohaceny o probiotické kmeny Bacilus coagulans (1 miliarda v 1 kapsli), které jsou patentovány pod názvem Lactospore.  Obsažené kravské kolostrum je dodáváno výhradně českými farmami z ekologicky čistého chovu. Kolostrum bylo vyrobeno z prvního kravského mléka (mleziva). Produkt obsahuje 90 kapslí a dávkuje se 1 – 3 kapsle denně.

12. místo

Imunit Swiss Laktobacily

Orientační cena: 380 Kč

Produkt Imunit Swiss Laktobacily značky Simply You je jeden z dalších probiotických doplňků stravy. Jedná se o doplněk ve formě tobolek, který obsahuje kombinaci 5 kmenů laktobacilů a bifidobakterií (denní dávka = 2 tobolky obsahuje celkem 12 miliard aktivních probiotických organismů), selen a prebiotickou vlákninu inulin. 

Kultury jsou: Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus casei, Bifidobacterium longum a Lactobacillus acidophilus. Obsahuje 60 tobolek a denní dávka je 1 – 2 tobolky.

13. místo

Biopron Forte

Orientační cena: 520 Kč

Posledním z našeho srovnání je Biopron Forte, obsahující jedinečnou kombinaci probiotických bakterií (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus) a probiotických kvasinek Saccharomyces boulardii doplněnou o prebiotika inulin a fruktooligosacharidy. Obsahuje 60 tobolek a dávkování je následující: děti od 6 měsíců do 3 let užívají vysypaný obsah 1 tobolky denně společně s jídlem nebo nápojem. Dospělí a děti od 3 let užívají 1 tobolku 1-2x denně při jídle.

Závěrem

Jak se říká – Skutečné zdraví začíná ve střevu! A je tomu skutečně tak. Zdraví střev a trávicího traktu ovlivňuje celkovou kvalitu našeho života a zdraví mnohem více, než si kolikrát uvědomujeme. Obzvláště v době, kdy jsme obklopeni pesticidy, nekvalitními potravinami a chemikáliemi. Z toho důvode bychom se měli snažit střevům trochu pomoct a dodávat jim jen ty nejlepší potraviny a  vitamíny. Pokud však cítíte, že vaše střeva nejsou úplně nejzdravější, zkuste je podpořit probiotiky, nejlépe i s prebiotiky. Výbornou volbou jsou například Smidge Sensitive probiotika, nebo Smidge Infant probiotika. Bakterie ve střevech jsou zodpovědné za kvalitní trávení a přijímání těch správných živin. Pokud tedy dodáte střevům to nejlepší, poděkuje vám pravděpodobně váš celý organismus. Jestliže váháte s výběrem, nebo máte nějaký vážnější zdravotní problém, poraďte se se svým lékařem.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Probiotikum

[2] Wikiskripta (CZ): Probiotika, prebiotika, synbiotika

[3] Healthline (ENG): Probiotics 101: A Simple Beginner’s Guide

[4] PubMed Central (ENG): Impacts of Gut Bacteria on Human Health and Diseases

[5] PubMed Central (ENG): Probiotics: Versatile Bioactive Components in Promoting Human Health

4.5/5 (Počet hlasů: 21)

Kam dál?