TOP 10: nejlepší probiotika na trhu - srovnání a recenze

Probiotika jsou známé svými příznivými účinky na trávicí trakt. Které jsou však nejlepší? A které probiotika jsou nejsilnější? Podle čeho vybírat?

TOP  1. místo

Ecce Vita Probiomix

Komplexní probiotika vysoké kvality

Orientační cena: 800 Kč
Počet kmenů: 10
Počet tablet: 30
Dávkování: 1 tableta denně
2. místo

NOW Probiotic-10

Silné a kvalitní probiotika

Orientační cena: 900 Kč
Počet kmenů: 10
Počet tablet: 30
Dávkování: 1 tableta denně
3. místo

Super Acidophilus

Dobrá volba 3 kmenových probiotik

Orientační cena: 570 Kč
Počet kmenů: 3
Počet tablet: 60
Dávkování: 1 – 3 tablety denně

Co jsou to probiotika

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které mají při užívání řadu zdravotních výhod. Obvykle jsou to bakterie, ale může se jednat i o určité druhy kvasinek. Probiotika můžeme získávat jak z doplňků stravy, tak i z některých potravin (jogurt, kefír, zelí, tempeh a další). Probiotika by neměla být zaměňována s prebiotiky (vlákna, která pomáhají udržovat přátelské bakterie, které už ve střevech máte). Existují desítky různých probiotických bakterií a ty poskytují různé zdravotní výhody. Mezi nejčastější skupiny patří Lactobacillus a Bifidobacterium. Existuje jich však mnohem více. Různá probiotika pak řeší různé zdravotní potíže. Proto je nezbytný výběr správného typu probiotik. Některé doplňky (známé jako širokospektrální probiotika nebo multi-probiotika) kombinují různé druhy v jednom produktu. Tyto probiotika pak samozřejmě mají větší spektrum účinků.

Důležitost mikroorganismů pro střeva

Složitá komunita mikroorganismů ve vašem střevě se nazývá mikroflóra trávicího traktu či střevní mikroflóra. Střevo obsahuje stovky různých druhů mikroorganismů a to zahrnuje většinově bakterie a dále kvasinky a viry. Většina mikroflóry se nachází v tlustém střevě. Mikroflóra plní mnoho funkcí, které jsou důležité pro zdraví. Vyrábí vitamíny, včetně vitaminu K a některých vitamínů skupiny B. Také mění vlákna na tuky s krátkým řetězcem, jako je butyrát, propionát a acetát, které vyživují vaši střevní stěnu a vykonávají mnoho metabolických funkcí.

Ne všechny organismy ve střevech jsou však přátelské. Mikroflóra je vysoce citlivá na stravu a studie ukazují, že je nevyvážená mikroflóra spojená s mnoha chorobami. Mezi tato onemocnění patří obezita, cukrovka typu 2, metabolický syndrom, srdeční choroby, Alzheimerova choroba, deprese a jiné. Probiotika mohou pomoci udržovat a napravovat rovnováhu ve střevech a pomoci jim optimálně fungovat.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

 

Účinky probiotik

Probiotika mají spoustu účinků na náš trávicí trakt, zažívání a mnoho dalšího. 

Jedním z mnoha účinků probiotik je pomoc léčit střevní problémy spojené s antibiotiky. Po užívání antibiotik mají lidé často nějakou dobu potíže. A zde přichází probiotika. Antibiotika zabíjejí mnoho přírodních bakterií ve střevech, což hýbe s rovnováhou střev a napomáhá škodlivým bakteriím. Probiotika také umí bojovat se syndromem dráždivého tračníku, běžnou poruchou trávení, plynatostí, nadýmáním, zácpou, průjmem a dalšími nepříjemnostmi spojenými se střevy. Některé studie dokonce zaznamenaly pomoc proti zánětlivým onemocněním střev. Mimo jiné jsou probiotika dobrým pomocníkem při zánětu močového měchýře. Probiotika mohou navíc bojovat proti infekcím Helicobacter pylori, což jsou bakterie napadající sliznici a jsou jedním z hlavních zdrojů vředů a rakoviny žaludku. Mezi další účinky probiotik patří například pomoc s hubnutím. Přestože je zde za potřebí dalšího výzkumu, vypadá to, že probiotika pomáhají obézním jedincům zhubnout. Dále mohou probiotika snižovat systémový zánět, hlavní hnací sílu mnoha nemocí. Mohou dokonce pomoct i při depresi a úzkostem. Bylo také prokázáno, že několik probiotik snižuje celkovou a „špatnou“ hladinu LDL cholesterolu. Mohou také způsobit mírné snížení krevního tlaku, neno zlepšení imunitních funkcí organismu, což může vést ke sníženému riziku infekcí, včetně nachlazení. V neposlední řadě existují důkazy, že pomáhají se zdravím kůže – probiotika mohou být užitečná při akné, růžovce a ekzémech a jiných kožních onemocněních.

Obecně tedy můžeme říct, že nám probiotika pomáhají s většinou potíží spojenou se střevy – od zácpy a průjmu po plynatost či zánět močového měchýře. Dále jsou dobrým pomocníkem po antibiotikách, které náš organismus a mikroflóru dokáží rozhodit. Mimo jiné mají i větší zdravotí benefity jako prevence některých nemocí, zánětů či dokonce pomoc s hubnutím, depresemi, nebo zlepšením imunitního systému. Pokud máte zažívací potíže, které se vám momentálně zdají nepřemožitelné, zkuste probiotika zvážit, protože mohou být něčím, co vám dokáže pomoct.

Na jaké problémy se užívají

Probiotika se nejčastěji používají pokud máte potíže s trávením. Může se jednat o zácpu, průjem, plynatost, bolesti břicha spojené s trávením, syndrom dráždivého tračníku, poruchu trávení a další. Tyto problémy jsou nepříjemné a zasahují do našeho běžného života. Proto jsou probiotika skutečně na místě a hlavně – vážně dokáží pomoct.

Po užívání antibiotik se můžeme setkat s řadou potíží trvajících kolikrát týdny až měsíce. Antibiotika mimo jiné rozhodí naši mikroflóru. Proto je velmi vhodné po dobrání antibiotik nasadit probiotika – velice pravděpodobně vám pomohou s rychlejším zotavením z užívání antibiotik.

Probiotika jsou také pomocníkem při zánětu močového měchýře. Nejen že pomáhají bojovat proti zánětu, ale přispívají také vyvážené střevní či vaginální mikroflóře, což je se zánětem močového měchýře úzce spojeno.

Mezi další potíže, na které by se daly probiotika doporučit jsou například infekce spojené se střevy. Dále také mohou napomoci hubnutí při obezitě, jelikož střevní mikroflóra souvisí s tělesnou hmotností. V neposlední řadě lehce pomáhají s depresemi či úzkostí a to i mimo jiné proto, že střevní potíže se stresem souvisí. Oplývají i řadou dalších zdravotních benefitů.

Jaké probiotika vybrat

Probiotik je na trhu spoustu a hodně z nich je kvalitních a účinných. Při výběru se zaměřte na počet kultur (typů bakterií) obsažených ve výrobku – obecně platí, že čím více, tím lépe, protože každá kultura pomáha trochu s něčím jiným. Čím více kultur, tím větší je spektrum účinků.

Vybírejte přírodní doplňky. Probiotika samy o sobě jsou přírodního rázu – jedná se o přírodní živé organismy, bakterie a kvasinky. V probiotických produktech by se tedy neměla objevovat chemie. 

Jestliže máte nějaký konkrétní dlouhotrvající problém, můžete udělat podrobný průzkum a zjistit, jaká bakterie vám bude nejschopnější pomoct. Poté si můžete koupit doplněk s vysokou koncentrací této bakterie. V takovém případě je vhodné poradit se se svým lékařem.

Bezpečnost a vedlejší účinky

Probiotika jsou obecně dobře snášena a považována za bezpečné. V prvních dnech užívání se však mohou objevit lehké vedlejší účinky spojené s trávením, jako je plynatost a mírné břišní potíže – nějakou dobu trvá, než pořádně zapůsobí a tělo si zvykne. Po několik dnech bychom však měli zaznamenat zlepšování trávení. U lidí se sníženou imunitou, včetně pacientů s HIV, AIDS a několika dalšími nemocemi, mohou probiotika vést k nebezpečným infekcím proto pokud máte zdravotní potíže, poraďte se před užitím probiotického doplňku se svým lékařem.

1. místo

Ecce Vita Probiomix

Orientační cena: 800 Kč
Počet kmenů: 10
Počet tablet: 30
Dávkování: 1 tableta denně

Ecce Vita Probiomix je kvalitní, komplexní směs obsahující aktivní probiotické bakterie s prebiotiky a jsou to nejlepší probiotika dle webu zivotavyziva.cz vzhledem k poměru cena/kvalita. Probiomix obsahuje 10 kmenů probiotických bakterií a v nich 30 miliard těchto živých kultur v jedné dávce. Probiomix je k dostání ve formě kapslí, dávkuje se jedna kapsle denně, nejlépe hned po ránu, na lačno. Doporučuje se uchovávat v lednici. 

Složení kultur je následující: Bifidobacterium  lactis, Lactobacillus plantarum, Bacillus subtilis, Bifidobacterium longum, Bacillus coagulans, Lactobacillus acidophillus, Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Streptococcus thermophilus, Saccharomyces boulardii, inulín, FOS, silice.

2. místo

NOW Probiotic-10

Orientační cena: 900 Kč
Počet kmenů: 10
Počet tablet: 30
Dávkování: 1 tableta denně

Dalšími probiotiky v řadě nejlepších je Probiotic-10 – extra silná probiotika s 100 miliardami živých kultur v každé kapsli a 10 kmeny přátelských bakterií. Probiotika jsou k dostání ve formě kapslí, doporučuje se dávat jedna kapsle denně mezi jídly, nebo na prázdný žaludek.

Proboitika obsahují následující kultury: Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus caseik, Lacotbacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Bifidobacterium breve, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus salivarius, Bifidobacterium longum.

3. místo

Super Acidophilus plus

Orientační cena: 570 Kč
Počet kmenů: 3
Počet tablet: 60
Dávkování: 1 – 3 tablety denně

Dalšími z účinných probiotik je Super Acidophilus plus of výrobce Klas. Obsahuje 3 kultury: Lactobacillus acidophilus (50 %), Lactobacillus rhamnosus (30 %) a Bifidobacterium bifidum (20 %). Je obohacen o vitamín C. Acidophilus je kultura užitečných bakterií přirozeně žijících ve střevě. Dojde-li z různých důvodů k jejich nedostatku, tak ve střevech se množí hnilobné bakterie, vznikají různé toxické látky, což má záporný vliv na celý organismus. Přípravek Super Acidophilus plus se vyznačuje zvlášť silnou dávkou zdraví prospěšných bakterií (6 miliard v 1 kapsli), což zaručuje úspěšnou kolonizaci střeva. Balení obsahuje 60 tablet a užívají se 1 – 3 tablety denně.

5. místo

Probio24

Orientační cena: 320 Kč
Počet kmenů: 11
Počet tablet: 60
Dávkování: 1 – 3 tablety denně

Probio24 je jsou další dobré probiotické doplňky stravy. Obsahují komplex 11 odolných probiotických kmenů, prebiotikum a 33 miliardám živých kultur v denní dávce. Jedná se o jedny z nejsilnějších probiotik.

Najdeme zde Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium breve, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lactococcus lactis, Bifidobacterium bifidum, Streptococcus thermophilus a Lactobacillus paracasei.

Probiotické kultury pocházejí od kvelitního výrobce z USA,. Je tak zajištěno, že je produkt kvalitní a odolný. Samozřejmě nechybí certifikace. Balení obsahuje 60 kapslí a doporučení denní dávka jsou 1 – 3 kapsle, podle toho jak silný má účinek být.

4. místo

OMX probiotika

Orientační cena: 850 Kč
Počet kmenů: 12
Počet tablet: 30
Dávkování: 1 – 2 tablety denně

OMX probiotika jsou probiotickým přípravkem s obsahem vlastních prebiotik (prebiotika podporují funkce probiotik a napomáhají růstu bakterií ve střevech).

12 kultur obsažených v produktu: Biidobacterium breve, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum, Enterococcus faecalis TH10, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus brevis, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus casei, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus plantarum a Steptococcus thermoph.

Jedná se o přírodní doplněk, vyrobený z nejlepších surovin. Neobsahuje umělé přísady, chemikálie, konzervační látky, barviva, dochucovadla, chemická hnojiva, pesticidy a herbicidy, nebo lepek. Obsahuje 30 tablet a užívá se 1 – 2 denně.

6. místo

GS Superky probiotika

Orientační cena: 320 Kč
Počet kmenů: 9
Počet tablet: 80
Dávkování: 2 tablety denně

GS Superky probiotika je dalším z přírodních probiotických doplňků stravy. Obsahuje 21 miliard probiotických mikroorganismů a 9 odolných kmenů probiotik z rodů Lactobacillus, Streptococcus a Bifidobacterium. Tyto kmeny odolávají prostředí žaludku a dostanou se do tenkého střeva.Dále obsahuje prebiotika, která jsou důležitá pro výživu probiotik, a selen, který přispívá k normální funkci imunitního systému.

Obsah kultur je: Pediococcus acidolactici, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus plantarum, Bifidobacterium longum, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei ssp paracasei, Streptococcus thermophilus, Bifidobacterium infantis a Bifidobacterium bifidum.

Obsahuje 80 kapslí a užívají se 2 kapsle denně.

7. místo

Natural Medicaments - Probiotika

Orientační cena: 400 Kč
Počet kmenů: 6
Počet tablet: 60
Dávkování: 1 – 2 tablety denně

Probiotika od Natural Medicaments jsou dalšími účinnými probiotickými doplňky stravy na přírodní bázi. Probiotika jsou jedinečnou a vyváženou kombinací probiotických kultur, která udržuje rovnováhu obranného systému střevní mikroflóry. Složení je doplněno o rozpustnou vlákninu inulín, která plní funkci prebiotika. Přípravek obsahuje 6 kmenů vitálních mikroorganismů v počtu 10 miliard v jedné kapsli.

6 kultur: Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus Acidophilus (mléčná bakterie), Bifidobacterium bifidum (mléčná bakterie), Bifidobacterium longum, Lactobacillus Casei

Produkt obsahuje 60 kapslí a užívají se 1 – 2 kapsle denně.

8. místo

Colostrum Probio

Orientační cena: 450 Kč
Počet kmenů: 1 kmen
Počet tablet: 90
Dávkování: 1 – 3 tablety denně

Dalším doplňkem s probiotiky jsou kapsle Colostrum Probio. Kapsle jsou obohaceny o probiotické kmeny Bacilus coagulans (1 miliarda v 1 kapsli), které jsou patentovány pod názvem Lactospore.  Obsažené kravské kolostrum je dodáváno výhradně českými farmami z ekologicky čistého chovu. Kolostrum bylo vyrobeno z prvního kravského mléka (mleziva). Produkt obsahuje 90 kapslí a dávkuje se 1 – 3 kapsle denně.

9. místo

Imunit Swiss Laktobacily

Orientační cena: 380 Kč
Počet kmenů: 5
Počet tablet: 60
Dávkování: 1 – 2 tablety denně

Produkt Imunit Swiss Laktobacily značky Simply You je jeden z dalších probiotických doplňků stravy. Jedná se o doplněk ve formě tobolek, který obsahuje kombinaci 5 kmenů laktobacilů a bifidobakterií (denní dávka = 2 tobolky obsahuje celkem 12 miliard aktivních probiotických organismů), selen a prebiotickou vlákninu inulin. 

Kultury jsou: Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus casei, Bifidobacterium longum a Lactobacillus acidophilus. Obsahuje 60 tobolek a denní dávka je 1 – 2 tobolky.

10. místo

Biopron Forte

Orientační cena: 520 Kč
Počet kmenů: 2
Počet tablet: 60
Dávkování: 1 – 2 tablety denně

Posledním z našeho srovnání je Biopron Forte, obsahující jedinečnou kombinaci probiotických bakterií (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus) a probiotických kvasinek Saccharomyces boulardii doplněnou o prebiotika inulin a fruktooligosacharidy. Obsahuje 60 tobolek a dávkování je následující: děti od 6 měsíců do 3 let užívají vysypaný obsah 1 tobolky denně společně s jídlem nebo nápojem. Dospělí a děti od 3 let užívají 1 tobolku 1-2x denně při jídle.

Rate this post