19 nejlepších probiotik na trhu – srovnání a recenze

Probiotika jsou známá svými příznivými účinky na trávicí trakt. Která jsou však nejlepší? A která probiotika nejsilnější? Podle čeho vybírat?

TOP  1. místo

Smidge Sensitive probiotika v prášku

Orientační cena: 2900 Kč
Jedny z nejkvalitnějších probiotik na světě značky Smidge. Obsahují 8 aktivních kmenů plus mají čisté složení bez umělých přísad a přidaných látek.
2. místo

ProViotic veganské probiotikum

Orientační cena: 1200 Kč
ProViotic je jedinečný tím, že obsažená probiotika jsou izolována z kvítků sněženky, pěstované v organické zeleninové šťávě, neobsahuje laktózu a je veganský.
3. místo

Swanson
probiotika

Orientační cena: 800 Kč
Cenově velmi rozumná, širokospektrální a kvalitní probiotika, složená ze 16 různých kultur. Obsahují až 3,2 miliard CFU v jedné tabletě.

Devatenáct nejlepších probiotik

Probiotika jsou živé mikroorganismy, z jejichž užívání plyne řada zdravotních výhod. Obvykle jsou to bakterie, ale může se jednat i o určité druhy kvasinek. Probiotika můžeme získávat jak z doplňků stravy, tak i z některých potravin (jogurt, kefír, zelí, tempeh a další). Probiotika by neměla být zaměňována s prebiotiky (vlákna, která pomáhají udržovat přátelské bakterie, které už ve střevech máte). Existují desítky různých probiotických bakterií a ty poskytují různé zdravotní výhody. Mezi nejčastější skupiny patří Lactobacillus a Bifidobacterium. Je jich však mnohem více. Různá probiotika pak řeší různé zdravotní potíže. Proto je nezbytný výběr správného typu probiotik přímo pro vás. Některé doplňky (známé jako širokospektrální probiotika nebo multi-probiotika) kombinují různé druhy v jednom produktu. Tato probiotika pak samozřejmě přináší širší spektrum účinků.

Důležitost mikroorganismů pro střeva

Složitá komunita mikroorganismů ve vašem střevě se nazývá mikroflóra trávicího traktu či střevní mikroflóra. Střevo obsahuje stovky různých druhů mikroorganismů a to zahrnuje převážně bakterie a dále kvasinky a viry. Velká část mikroflóry se nachází v tlustém střevě. Mikroflóra plní mnoho funkcí, které jsou důležité pro zdraví. Vyrábí vitamíny, včetně vitaminu K a některých vitamínů skupiny B. Také mění vlákna na tuky s krátkým řetězcem, jako je butyrát, propionát a acetát, které vyživují vaši střevní stěnu a vykonávají mnoho metabolických funkcí.

Ne všechny organismy ve střevech jsou však přátelské. Mikroflóra je vysoce citlivá na stravu a studie ukazují, že je nevyvážená mikroflóra spojená s mnoha chorobami. Mezi ně patří obezita, cukrovka typu 2, metabolický syndrom, srdeční choroby, Alzheimerova choroba, deprese a jiné. Probiotika mohou pomoci udržovat a napravovat rovnováhu ve střevech a pomoci jim optimálně fungovat.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Účinky probiotik

Probiotika mají spoustu účinků na náš trávicí trakt, zažívání a mnoho dalšího. 

Jedním z mnoha účinků je schopnost pomáhat řešit střevní problémy spojené s antibiotiky. Po užívání antibiotik mají lidé často nějakou dobu potíže. A zde přichází probiotika. Antibiotika zabíjejí mnoho přírodních bakterií ve střevech, což hýbe s rovnováhou střev a napomáhá škodlivým bakteriím. Probiotika také umí bojovat se syndromem dráždivého tračníku, běžnou poruchou trávení, plynatostí, nadýmáním, zácpou, průjmem a dalšími nepříjemnostmi spojenými se střevy. Některé studie dokonce zaznamenaly pomoc proti zánětlivým onemocněním střev. Mimo jiné jsou probiotika dobrým pomocníkem při zánětu močového měchýře. A navíc mohou bojovat proti infekcím Helicobacter pylori, což jsou bakterie napadající sliznici a jsou jedním z hlavních zdrojů vředů a rakoviny žaludku. Mezi další účinky probiotik patří například pomoc s hubnutím. Přestože je zde za potřebí dalšího výzkumu, vypadá to, že probiotika pomáhají obézním jedincům zhubnout. Dále mohou probiotika snižovat systémový zánět, hlavní hnací sílu mnoha nemocí. Mohou dokonce pomoct i při depresi a úzkostem. Bylo také prokázáno, že několik probiotik snižuje celkovou a „špatnou“ hladinu LDL cholesterolu. Mohou také způsobit mírné snížení krevního tlaku, neno zlepšení imunitních funkcí organismu, což může vést ke sníženému riziku infekcí, včetně nachlazení. V neposlední řadě existují důkazy, že napomáhají ke zdravému stavu kůže – proto mohou být užitečná při akné, růžovce, ekzémech a jiných kožních onemocněních.

Obecně tedy můžeme říci, že nám probiotika pomáhají s většinou potíží spojenou se střevy – od zácpy a průjmu po plynatost či zánět močového měchýře. Dále jsou dobrým pomocníkem po antibiotikách, které náš organismus a mikroflóru dokáží rozhodit. Mimo jiné mají i větší zdravotí benefity jako prevence některých nemocí, zánětů či dokonce pomoc s hubnutím, depresemi, nebo zlepšením imunitního systému. Pokud máte zažívací potíže, které se vám momentálně zdají nepřemožitelné, zkuste probiotika zvážit, protože mohou být něčím, co vám dokáže pomoci.

Na jaké problémy se probiotika užívají?

Probiotika se nejčastěji používají pokud máte potíže s trávením. Může se jednat o zácpu, průjem, plynatost, bolesti břicha spojené s trávením, syndrom dráždivého tračníku, poruchu trávení a další. Tyto problémy jsou nepříjemné a zasahují do našeho běžného života. Proto jsou probiotika skutečně na místě a hlavně – vážně dokáží pomoct.

Po užívání antibiotik se můžeme setkat s řadou potíží, které mnohdy trvají týdny až měsíce. Antibiotika totiž mimo jiné rozhodí naši mikroflóru. Proto je velmi vhodné po dobrání antibiotik nasadit probiotika – velice pravděpodobně vám pomohou s rychlejším zotavením z užívání antibiotik.

Probiotika jsou také pomocníkem při zánětu močového měchýře. Nejen, že pomáhají bojovat proti zánětu, ale přispívají také k vyvážené střevní či vaginální mikroflóře, což je se zánětem močového měchýře úzce spojeno.

K dalším potížím, na které by se dala probiotika doporučit, jsou například infekce spojené se střevy. Dále také mohou napomoci hubnutí při obezitě, jelikož střevní mikroflóra souvisí s tělesnou hmotností. V neposlední řadě lehce pomáhají s depresemi či úzkostí a to i mimo jiné proto, že střevní potíže se stresem souvisí. Oplývají i řadou dalších zdravotních benefitů.

Jaká probiotika vybrat?

Probiotik je na trhu spoustu a hodně z nich je kvalitních a účinných. Při výběru se zaměřte na počet kultur (typů bakterií) obsažených ve výrobku – obecně platí, že čím více, tím lépe, protože každá kultura pomáha trochu s něčím jiným. Čím více kultur, tím větší je spektrum účinků.

Vybírejte přírodní doplňky. Probiotika sama o sobě jsou přírodního rázu – jedná se o přírodní živé organismy, bakterie a kvasinky. V probiotických produktech by se tedy neměla objevovat chemie. 

Jestliže máte nějaký konkrétní dlouhotrvající problém, můžete udělat podrobný průzkum a zjistit, jaká bakterie vám bude nejschopnější pomoct. Poté si můžete koupit doplněk s vysokou koncentrací této bakterie. V takovém případě je vhodné poradit se se svým lékařem.

Bezpečnost a vedlejší účinky

Probiotika jsou obecně dobře snášena a považována za bezpečná. V prvních dnech užívání se však mohou objevit lehké vedlejší účinky spojené s trávením, jako je plynatost a mírné břišní potíže – nějakou dobu trvá, než pořádně zapůsobí a tělo si zvykne. Po několik dnech bychom však měli zaznamenat zlepšování trávení. U lidí se sníženou imunitou, včetně pacientů s HIV, AIDS a několika dalšími nemocemi, mohou probiotika vést k nebezpečným infekcím proto pokud máte zdravotní potíže, poraďte se před užitím probiotického doplňku se svým lékařem.

1. místo

Smidge Sensitive probiotika v prášku

Orientační cena: 2900 Kč

Značka Smidge (dříve známá jako GutPro) je přední výrobce, který nabízí jeden z nejlepších probiotických produktů. Probiotika této značky jsou kvalitní a hlavně účinná. Mohou vás sice překvapit cenou, ale jak se říká, na zdraví se šetřit nemá a to v případě probiotik platí dvojnásob.

Smidge sensitive obsahují úctyhodných 8 kmenů zdraví prospěšných bakterií, které se přirozeně vyskytují v zažívacím traktu a mají tak dostatečnou schopnost kolonizovat střevo. To znamená, že podpoří vaše trávení. Obsažené kmeny jsou L. plantarum, L. gasseri, L. salivarius, B. bifidum, B. breve, B. infantis, B. longum, B. lactis.

Probiotika neobsahují D-laktát, jsou tedy vhodné i pro citlivé střeva. Neobsahují ani Streptococcus thermophilus či žádné kmeny tvořící spory (např. bakterie půdy), nebo bakterie způsobující histaminovou intoleranci. Jednoduše mají krásně čisté složení, které tělu prospívá a neškodí.

Tato probiotika byla vědecky prozkoumána a a jsou certifikována American Type Culture Collection (ATCC). Dále jsou pravidelně testována na účinnost, čistotu a výživovou hodnotu.

Jedná se o opravdu čistý doplněk, nabitý samými dobrými látkami, který se krásně postará o kvalitu a zdraví vašich střev.

Probiotika jsou vysoce koncentrovaná a mají tak ve svých 20 gramech zhruba 1000 dávek (1 odměrka má 20 mg). To znamená, že ve výsledku zas tak drahá nejsou, protože vám vydrží opravdu dlouho. Dávkování se však liší pro dospělé a děti, proto při užívání čtěte a dodržujte doporučení výrobce.

Obsahují 3 miliardy CFU (počet mikroorganismů tvořících kolonie).

2. místo

ProViotic veganské probiotikum

Orientační cena: 1200 Kč

Rakouská značka ProViotic nabízí tato veganská probiotika, která obsahují 4 probiotické kmeny, vlákninu a vitamín C. Zejména se jedná o lactobacillus bulgaricus GLB 44 (konkrétně 5 miliard živých buněk tohoto kmene) který pochází z okvětních lístků sněženky a je izolovaný v zeleninové šťávě ze spiruliny, rajčatového a mrkvového výtažku. Produkt se vyrábí v Bulharsku a nese USDA certifikát, který potvrzuje jeho 100% BIO kvalitu. Kvalita a účinnost probiotik je také testována na Harvard medical school v USA.

Co se týče dávkování, doporučují se 2 kapsle za den pro děti i dospělé. Měla by se brát po jídle a pořádně zapít tekutinou.

Balení se 30 kapslemi stojí cca 1200 korun.

3. místo

Swanson probiotika

Orientační cena: 400 Kč

Velmi kvalitní probiotika za příznivou cenu, to jsou tato od prestižní americké značky Swanson. Jedná se o 100% veganská, širokospektrální probiotika, protože se skládají z 16 různorodých probiotických kultur. Balení se 60 kapslemi, které stojí cca 400 korun, vám dodá až 3,2 miliard CFU v jedné kapsli, přičemž doporučené dávkování je 1 – 2 kapsle za den.

A jaké kultury probiotika konkrétně obsahují? 

Bifidobacterium longum (430 mil CFU), Lactobaillus Acidophilus (430 mil CFU), Bifidobacterium bifidum (180 mil CFU), Bifidobacterium breve (180 mil CFU), Bifidobacterium lactis (180 mil CFU), Lactobacillus brevis (180 mil CFU), Lactobacillus bulgaricus (180 mil CFU), Lactobacillus casei (180 mil CFU), Lactobacillus Helvétius (180 mil CFU), Lactobacillus plantarum (180 mil CFU), Lactobacillus reuteri (180 mil CFU), Lactobacillus rhamnosus (180 mil CFU), Lactobacillus salivarius (180 mil CFU), Lactococcus lactis (180 mil CFU), Streptococcus thermophilus (180 mil CFU), Bifidobacterium infantis (90 mil CFU) a 50 mg FOS® (fruktooligosacharidy).

4. místo

Bio-Kult Probio

Orientační cena: 370 Kč

Cenově velmi lákavá probiotika značky Bio-Kult obsahují 14 probiotických kmenů, takže se jedná o širokospektrální probiotika s velmi širokými možnostmi užívání. Hodí se, pokud často cestujete a trápí vás průjem, pokud užíváte antibiotika, ale také pokud zkrátka chcete posílit svůj mikrobiom a střevní mikroflóru.

Jedna kapsle obsahuje 2 miliardy vitálních mikroorganismů, jejich množství výrobce garantuje do konce expirace produktu, takže určitě čtěte datum spotřeby, které je na každém balení uvedeno. Probiotické kmeny PXN® výrobce ošetřil technologií mikroenkapsulace, díky které jsou odolné vůči žaludečním kyselinám, ale také vnějšímu okolí a nemusí se skladovat v lednici, ale pouze na suchém místě, kam nedopadá přímé slunce.

Produkt vyrobený ve Velké Británii vás jistě potěší i tím, že neobsahuje lepek a je vhodný i pro vegetariány. Balení se 60 kapslemi stojí cca 370 korun.

5. místo

Probiotika bez D-laktátu v prášku

Orientační cena: 2900 Kč

Probiotika bez D-laktátu v prášku jsou probiotické kultury od značky Custom Probiotic. A jak už název vypovídá, jsou to šetrná probiotika vhodná i pro citlivá bříška.

Obsahují 6 kmenů zdraví prospěšných bakterií, konkrétně jde o Lactobacillus Rhamnosus (LR-32), Lactobacillus salivarius (LS-33), Bifidobacterium lactis (BL-04), Bifidobacterium bifidum (Bb-06), Bifidobacterium infantis (Bi-26) a Bifidobacterium longum (BL-05). 

Neobsahují mléko, cukr, lepek, sóju, kasein, kvasnice, ani umělá barviva či příchutě.

V balení naleznete 50 gramů, což odpovídá asi 125 – 500 dávkám.

Obsahují 25 miliard CFU.

6. místo

Smidge Infant probiotika v prášku

Orientační cena: 2400 Kč

Stejně jako Smidge Sensitive, jsou i Smidge Infant probiotika od renomované značky Smidge. Tato probiotika byla navržena pro vyvíjející se zažívací ústrojí miminek a kojenců na základě dlouholetého výzkumu a zpětné vazby od rodičů a zdravotníků. Mohou je však užívat i dospělí.

Obsahují 7 kmenů zdraví prospěšných bakterií, které přirozeně najdeme v zažívacím traktu miminek. Tyto kmeny mají dostatečnou schopnost kolonizovat střevo a zároveň jsou pro děťátko šetrné. 

Také neobsahují D-laktát, Streptococcus thermophilus ani žádné kmeny tvořící spory (např. bakterie půdy), či bakterie způsobující histaminovou intoleranci. Jsou tak pro střeva opravdu šetrné.

50%, čili polovina produktu, je tvořena kmenem Bifidobacterium infantis, což je bakteriální kmen přítomný v mateřském mléce a je stěžejní pro vyvíjející se děti.

Znovu stojí za zmínku, že obsažené kmeny byly vědecky prozkoumány a zdokumentovány a probiotika jsou certifikována American Type Culture Collection (ATCC). Dále jsou pravidelně testována na účinnost, čistotu a výživovou hodnotu.

V balení je 15 gramů probiotik, což je asi 750 odměrek (1 odměrka je 20 mg). Před použitím si nastudujte dávkování, jelikož se liší pro kojence, novorozence, batolata, děti či dospělé.

Mají 1,45 miliardy CFU (počet mikroorganismů tvořících kolonie).

7. místo

Hillvital Tekutá probiotika

Orientační cena: 750 Kč

Do našeho výběru jsme zařadili i tekutou formu probiotik od značky HillVital, které mají lahodnou citronovou příchuť. Najdete v nich až 10 miliard CFU v podobě v podobě veganských bifidobakterií a laktobacilů (lactobacillus acidophilus, veganský lactobacillus plantarum, veganský lactobacillus salivarius). Produkt, který pochází ze Švédska, je dále obohacen o vitamín C a L-glutamin využijete, pokud chcete podpořit zdravé trávení, ochránit buňky proti působení oxidačního stresu nebo trpíte na časté záněty a různé kožní problémy jako je ekzém, lupénka, růžovka nebo akné.

Denní dávka je 15 ml tohoto produkt a balení s 500 ml, které stojí cca 750 korun, vám vydrží 33 dní.

8. místo

Probio24

Orientační cena: 350Kč

Probio24 je jsou další dobré probiotické doplňky stravy. Obsahují komplex 11 odolných probiotických kmenů, prebiotikum a 33 miliardám živých kultur v denní dávce. Jedná se o jedny z nejsilnějších probiotik.

Najdeme zde Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium breve, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lactococcus lactis, Bifidobacterium bifidum, Streptococcus thermophilus a Lactobacillus paracasei.

Probiotické kultury pocházejí od kvelitního výrobce z USA. Je tak zajištěno, že je produkt kvalitní a účinný. Samozřejmě nechybí certifikace. Balení obsahuje 60 kapslí a doporučení denní dávka jsou 1 – 3 kapsle, podle toho jak silný účinek požadujete.

9. místo

Altevita Masticha Probiotics & Prebiotics

Orientační cena: 800 Kč

Tento čistě přírodní přípravek obsahuje Lactosphore neboli přírodní probiotika, která jsou vhodná pro vegany a osoby, které trpí různými alergiemi.

Probiotika Lactosphore, konkrétně Bacillus Coagulans 1205-LactoSpore 6 BLN, jsou oblíbená především proto, že nehubí prospěšné bakterie, které se přirozeně vyskytují v našich střevech. Kromě toho produkt obsahuje i prášek z Mastichy a inulin. Společně tak pomáhají například, pokud vás trápí žaludeční vředy či jiné potíže s trávicím traktem. Zároveň působí detoxikačně a antioxidačně.

Balení s 80 kapslemi stojí cca 800 korun a vydrží vám přibližně měsíc, protože doporučené dávkování je 1 kapsle 3× za den.

10. místo

Probiotika Superhuman

Orientační cena: 1000 Kč

Jedna kapsle probiotik Superhuman od značky Wild & Coco vám přinese až 30 miliard synergicky působících „hodných“ bakterií v jedné kapsli. Celkově tato probiotika obsahují 28 kmenů, které napomáhají vašim střevům a celému mikrobiomu, aby skvěle fungovaly. Jejich efektivnější účinek obsahuje i probiotická vláknina z topinamburu, kterou obsahuje každá kapsle. Zároveň jsou tato probiotika hypoalergenní a zcela veganská. Výrobce doporučuje užívání po dobu tří měsíců, během nichž se rozvine jejich plný účinek. Ten spočívá v tom, že byste na konci této kúry měli být odolnější vůči infekcím, lépe vstřebávat živiny ze stravy, mít větší radost ze života a být emočně stabilní.

Konkrétně se mají brát každý den ráno na prázdný žaludek, tedy před prvním ranním jídlem, a to 1 – 3 kapsle. Jestli s nimi začínáte, začněte nejprve jednou kapslí, po týdnu užívání navyšte o jednu kapsli do té doby, než se dostanete na 3 kapsle denně.

Balení se 30 kapslemi stojí cca 1000 korun a při zakoupení 4 kusů je cena jednoho balení o něco nižší.

11. místo

Moringa Caribbean Probiotika z moringy

Orientační cena: 700 Kč

Tato přírodní veganská probiotika v BIO kvalitě obsahují 10 miliard vitálních mikroorganismů v jedné kapsli, a jsou komplexem 10 kmenů bifidobakterií a laktobacilů, který je navíc obohacený o blahodárný prášek z rostliny zvané moringa.

Konkrétně obsahují: Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus a Streptococcus thermophilus.

A s čím vám mohou tato probiotika pomoci?

  • S posílením imunity a trávicí soustavy,
  • jako prevence, pokud vás často trápí tzv. cestovatelský průjem,
  • pokud trpíte průjmy a kvasinkovými infekcemi,
  • pokud trpíte zácpami, nadýmáním a plynatostí,
  • je vhodný i pro osoby s intolerancí laktózy, protože obsahuje Streptococcus thermophilus, který pomáhá laktózu rozložit.

Dávkování pro dospělé a děti od 6 let je 1 kapsle za den, společně s jídlem. Pokud užíváte současně s antibiotiky, vezměte si tato probiotika 2 – 3 hodiny po nebo před jejich užitím.

Balení se 30 kapslemi stojí cca 700 korun.

12. místo

NOW Probiotic-10

Orientační cena: 900 Kč

Dalšími probiotiky v řadě nejlepších jsou Probiotic-10 – silná probiotika s 100 miliardami živých kultur v každé kapsli a 10 kmeny přátelských bakterií. Probiotika jsou k dostání ve formě kapslí, doporučuje se dávat jedna kapsle denně mezi jídly, nebo na prázdný žaludek.

Proboitika obsahují následující kultury: Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus caseik, Lacotbacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Bifidobacterium breve, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus salivarius, Bifidobacterium longum.

13. místo

Ecce Vita Probiomix

Orientační cena: 800 Kč

Ecce Vita Probiomix je kvalitní, komplexní směs obsahující aktivní probiotické bakterie s prebiotiky. Probiomix obsahuje 10 kmenů probiotických bakterií a v nich 30 miliard těchto živých kultur v jedné dávce. Probiomix je k dostání ve formě kapslí, dávkuje se jedna kapsle denně, nejlépe hned po ránu a na lačno. Doporučuje se uchovávat v lednici. 

Složení kultur je následující: Bifidobacterium  lactis, Lactobacillus plantarum, Bacillus subtilis, Bifidobacterium longum, Bacillus coagulans, Lactobacillus acidophillus, Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Streptococcus thermophilus, Saccharomyces boulardii, inulín, FOS, silice.

14. místo

Super Acidophilus plus

Orientační cena: 600 Kč

Dalšími z účinných probiotik je Super Acidophilus plus of výrobce Klas. Obsahuje 3 kultury: Lactobacillus acidophilus (50 %), Lactobacillus rhamnosus (30 %) a Bifidobacterium bifidum (20 %). Produkt je obohacen o vitamín C. Acidophilus je kultura užitečných bakterií přirozeně žijících ve střevě. Dojde-li z různých důvodů k jejich nedostatku, tak ve střevech se množí hnilobné bakterie, vznikají různé toxické látky, což má záporný vliv na celý organismus. Přípravek Super Acidophilus plus se vyznačuje zvlášť silnou dávkou zdraví prospěšných bakterií (6 miliard v 1 kapsli), což zaručuje úspěšnou kolonizaci střeva. Balení obsahuje 60 tablet a užívají se 1 – 3 tablety denně.

15. místo

OMX probiotika

Orientační cena: 900 Kč

OMX probiotika jsou probiotickým přípravkem s obsahem vlastních prebiotik (prebiotika podporují funkce probiotik a napomáhají růstu bakterií ve střevech).

12 kultur obsažených v produktu: Biidobacterium breve, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum, Enterococcus faecalis TH10, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus brevis, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus casei, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus plantarum a Steptococcus thermoph.

Jedná se o přírodní doplněk, vyrobený z nejlepších surovin. Neobsahuje umělé přísady, chemikálie, konzervační látky, barviva, dochucovadla, chemická hnojiva, pesticidy a herbicidy, nebo lepek. Obsahuje 30 tablet a užívá se 1 – 2 denně.

16. místo

GS Superky probiotika

Orientační cena: 400 Kč

GS Superky probiotika je dalším z přírodních probiotických doplňků stravy. Obsahuje 21 miliard probiotických mikroorganismů a 9 odolných kmenů probiotik z rodů Lactobacillus, Streptococcus a Bifidobacterium. Tyto kmeny odolávají prostředí žaludku a dostanou se do tenkého střeva. Dále obsahuje prebiotika, která jsou důležitá pro výživu probiotik, a selen, který přispívá k normální funkci imunitního systému.

Obsah kultur je: Pediococcus acidolactici, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus plantarum, Bifidobacterium longum, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei ssp paracasei, Streptococcus thermophilus, Bifidobacterium infantis a Bifidobacterium bifidum.

Obsahuje 80 kapslí a užívají se 2 kapsle denně.

17. místo

Natural Medicaments - Probiotika

Orientační cena: 400 Kč

Probiotika od Natural Medicaments jsou dalšími účinnými probiotickými doplňky stravy na přírodní bázi. Probiotika jsou jedinečnou a vyváženou kombinací probiotických kultur, která udržuje rovnováhu obranného systému střevní mikroflóry. Složení je doplněno o rozpustnou vlákninu inulín, která plní funkci prebiotika. Přípravek obsahuje 6 kmenů vitálních mikroorganismů v počtu 10 miliard v jedné kapsli.

6 kultur: Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus Acidophilus (mléčná bakterie), Bifidobacterium bifidum (mléčná bakterie), Bifidobacterium longum, Lactobacillus Casei

Produkt obsahuje 60 kapslí a užívají se 1 – 2 kapsle denně.

18. místo

Colostrum Probio

Orientační cena: 450 Kč

Dalším doplňkem s probiotiky jsou kapsle Colostrum Probio. Kapsle jsou obohaceny o probiotické kmeny Bacilus coagulans (1 miliarda v 1 kapsli), které jsou patentovány pod názvem Lactospore.  Obsažené kravské kolostrum je dodáváno výhradně českými farmami z ekologicky čistého chovu. Kolostrum bylo vyrobeno z prvního kravského mléka (mleziva). Produkt obsahuje 90 kapslí a dávkuje se 1 – 3 kapsle denně.

19. místo

Biopron Forte

Orientační cena: 500 Kč

Posledním z našeho srovnání je Biopron Forte, obsahující jedinečnou kombinaci probiotických bakterií (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus) a probiotických kvasinek Saccharomyces boulardii doplněnou o prebiotika inulin a fruktooligosacharidy. Obsahuje 60 tobolek a dávkování je následující: děti od 6 měsíců do 3 let užívají vysypaný obsah 1 tobolky denně společně s jídlem nebo nápojem. Dospělí a děti od 3 let užívají 1 tobolku 1-2x denně při jídle.

Závěrem

Jak se říká – skutečné zdraví začíná ve střevu! A je tomu skutečně tak. Zdraví střev a trávicího traktu ovlivňuje celkovou kvalitu našeho života a zdraví mnohem více, než si kolikrát uvědomujeme. Obzvláště v době, kdy jsme obklopeni pesticidy, nekvalitními potravinami a chemikáliemi. Z toho důvodu bychom se měli snažit střevům trochu pomoci a dodávat jim jen ty nejlepší potraviny a vitamíny. Pokud však cítíte, že vaše střeva nejsou úplně nejzdravější, zkuste je podpořit probiotiky, nejlépe i s prebiotiky. Výbornou volbou jsou například Smidge Sensitive probiotika nebo probiotika značky Swanson či Ecce Vita. Bakterie ve střevech jsou zodpovědné za kvalitní trávení a přijímání těch správných živin. Pokud tedy dodáte střevům to nejlepší, poděkuje vám pravděpodobně celý organismus. Jestliže váháte s výběrem nebo máte nějaký vážnější zdravotní problém, poraďte se se svým lékařem.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Probiotikum

[2] Wikiskripta (CZ): Probiotika, prebiotika, synbiotika

[3] Healthline (ENG): Probiotics 101: A Simple Beginner’s Guide

[4] PubMed Central (ENG): Impacts of Gut Bacteria on Human Health and Diseases

[5] PubMed Central (ENG): Probiotics: Versatile Bioactive Components in Promoting Human Health

4.4/5 (Počet hlasů: 23)

Autor článku:

Hana Terberová
Hana Terberová
Jsem Hana Terberová a zdravý životní styl ke mě přirostl natolik, že si to už ani nedokážu představit jinak. Zbožňuju přírodní kosmetiku, zdravé jídlo, pohyb a přírodu. Baví mě bořit hranice, překonávat překážky a stoupat na vrchol. Jsem digitální nomád, díky čemuž cestuju po zeměkouli a tak mě pokaždé najdete na jiným konci světa. Věřím tomu, že své zdraví - fyzické i psychické - můžeme nesmírně ovlivnit naším životním stylem, proto bychom se o sebe měli starat hezky, mít se rádi a udržovat se co nejvíc na pozitivní vlně.

Autor článku:

Hana Terberová
Hana Terberová
Jsem Hana Terberová a zdravý životní styl ke mě přirostl natolik, že si to už ani nedokážu představit jinak. Zbožňuju přírodní kosmetiku, zdravé jídlo, pohyb a přírodu. Baví mě bořit hranice, překonávat překážky a stoupat na vrchol. Jsem digitální nomád, díky čemuž cestuju po zeměkouli a tak mě pokaždé najdete na jiným konci světa. Věřím tomu, že své zdraví - fyzické i psychické - můžeme nesmírně ovlivnit naším životním stylem, proto bychom se o sebe měli starat hezky, mít se rádi a udržovat se co nejvíc na pozitivní vlně.

Kam dál?