10 nejlepších ortéz na kotník – recenze a diskuze

Shrnutí: Kotníková ortéza je skvělým pomocníkem při léčbě svalových či kloubních onemocnění nebo úrazů. A často se hodí i sportovně aktivním lidem, kterým ortéza naopak pomáhá úrazům předcházet. Hledáte tu pravou ortézu na kotník? Pak jste tu správně, protože v tomto článku jsem pro vás připravila srovnání deseti nejlepších – které to jsou?

 • První místo jsem dala sportovní bandáži kotníku Bauerfeind Sports Ankle Support s fixací a efektivní kompresí. Perfektně ochraňuje kotník před podvrtnutím během sportování a také odvádí pot.
 • Na 2. místo jsem vybrala Bauerfeind Sports Achilles Support, což je bandáž achillovy šlachy, která rovněž chrání a podporuje kotník. Také poskytuje tlakovou masáž, čímž podporuje snížení otoku kotníku.
 • A na 3. příčku jsem posadila kotníkovou ortézu Mueller The One, která skvěle zpevní kotník, aniž by omezila jeho pohyblivost. Je skvělá jak na sport, tak na každodenní nošení.

V článku se dále dozvíte:

Co to je kotníková ortéza a bandáž na kotník. K čemu se hodí, jaké druhy ortéz na kotník se na trhu vyskytují a kdy je vhodné je používat.

TOP  1. místo

Bauerfeind
Sports Ankle Support

Orientační cena: 1750 Kč
Proč 1. místo?

Neboť podpora Sports Ankle Support poskytuje kotníku bezpečnou oporu při sportovních aktivitách a chrání ho před podvrtnutím. Je vyrobena z elastické a prodyšné látky.

2. místo

Bauerfeind
Sports Achilles Support

Orientační cena: 1330 Kč
Proč 2. místo?

Protože jde o výbornou sportovní bandáž, která díky anatomicky tvarovanému úpletu a pelotě v oblasti Achillovy šlachy podporuje kotník a Achillovu šlachu – a to při tréninku i při závodech.

3. místo

MUELLER
Ortéza na kotník The ONE

Orientační cena: 1450 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož se jedná o prémiovou kotníkovou ortézu, která zajišťuje dokonalou ochranu kotníku a zároveň neomezuje v pohybu. Oceníte ji během sportu, tak v „civilním“ životě.

Deset tipů na nejlepší kotníkovou ortézu

Co je to ortéza?

Začnu obecně tím, co to vlastně ortéza je. Slovo ortéza vzniklo z latinského slova orto, což znamená rovný nebo přímý. Ortéza je zdravotní pomůcka, která má za úkol udržet zraněnou pohyblivou část těla v pevné poloze. Nejběžněji se používá k upevnění horních nebo dolních končetin, méně známým typem jsou korzety, které zajišťují stabilitu trupu, nebo sed ortézy určené pro pacienty na invalidním vozíku.  

 • Ortéza může část těla znehybnit, nebo pouze zpevnit, to znamená, že se nezamezí pohybu.
 • Ortézy se používají hlavně při úrazech, ale také při nejrůznějších svalových nebo kloubních onemocněních. Bývají oblíbenými pomocníky také u sportovců.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Na co se kotníková ortéza používá?

Ortéza na kotník bývá neodlučitelnou součástí komplexní péče při bolesti kotníku způsobené různými příčinami. Pomáhá nejčastěji při úpravě deformity chodidla, při pomoci ke zlepšení funkce nohy nebo kloubu, podpoře kotníku nebo jako prevence před vážnějšími zraněními.

Jak tedy bylo řečeno – po ortéze na kotník saháme buď z preventivních důvodů, nebo ve chvílích, kdy už máme problém a potřebujeme ho řešit.

V prvním případě můžeme ortézu nasadit například v situacích, kdy nás čeká náročný terén. Dobře poslouží při dlouhých túrách v kopcovitém nebo hornatém terénu. Ideálním pomocníkem je zvláště v případě, že nemáte vhodnou obuv, která by kotník zpevnila (například pohorky, které jsou vysoké a drží kotník zpevněný).

Dalším případem, kdy saháme po ortéze, je po operaci nebo úrazu, kdy máme poraněné svalstvo nebo vazivo. Kotníkovou ortézu použijeme jako podporu. Pomůže nám zmírnit bolest a zamezit dalšímu výronu.

Mluvíme-li o podpoře, je vhodné zmínit i tu psychologickou; kotníková ortéza může sportovci při jeho trénincích pomoci být klidnější.

Jaké druhy kotníkových ortéz existují?

Na trhu jsou k mání nejrůznější druhy zdravotnických pomůcek určené k podpěře kotníku. Můžete vybírat z pevnějších ortéz nebo lehčích bandáží, které mají různé vlastnosti. Jsou často elastické a jejich úkolem je spíše lehčí podpora namáhaného kotníku. Bývají vyrobeny z prodyšného, antibakteriálního materiálu, který dokáže odvádět pot a přebytečné horko. Existují i například neoprenové bandáže, které slouží k prohřátí poraněného místa. Ortézy můžou být používány k prevenci, ale zároveň jsou určeny i k léčení úrazů, jako je vyvrtnutý kotník, zánět, pomáhají při kloubní hypermobilitě, laxicitě vazů apod. U vážnějších úrazů se však počítá také s aktivním cvičením.

V jakých případech se ortéza na kotník používá?

Nejčastěji se doporučuje nasadit ortézu nebo bandáž při sportovních aktivitách ke zpevnění kloubu a vaziv, při chůzi, trpíte-li například kloubní hypermobilitou, oslabením kotníku nebo problémy koordinace těla v prostoru. Mohou pomoci při pronaci (vytočení chodidla dovnitř) nebo supinaci (vytočení chodidla směrem ven) při dopadu na zem (například při běhu nebo skoku), podvrtnutí kotníku, zánětu a dalších úrazech. Jakou konkrétní ortézu vybrat tak, aby vám co nejlépe sloužila? Pojďte se podívat na můj žebříček.

1. místo

Bauerfeind Sports Ankle Support

Ortéza z elastické a prodyšné látky vhodná (nejen) pro aktivní sportovce.

Orientační cena: 1750 Kč

Proč je bandáž kotníku Sports Ankle Support na 1. místě?

První podporou pro kotník, který jsem se rozhodla v žebříčku představit, je bandáž Sport Ankle Support. Ta je určena především pro sportovce, jímž poskytne bezpečnou oporu při sportovních výkonech a ochrání kotník před vyvrtnutím. Je vyrobena z elastické, prodyšné látky, která dokáže odvádět pot. Tato podpora je velmi lehká, příjemná na nošení a kotník účinně fixuje.

Uživatelské recenze

Příznivé recenze na produkt Sports Ankle Support se objevily například na stránkách prodejce (bauerfeind.com.au a bauerfeind-sports.com), kde zákazníci píší, že tato ortéza pomáhá skvěle stabilizovat kotník a navíc je příjemná na nošení. Dále je tu zmíněna prodyšnost látky. Tu speciálně vypichuje muž, který se věnuje běhu na dlouhou trať a oceňuje, že se oblast pod ortézou nepřehřívá. Kromě toho se objevil i komentář od zákazníka, který už vyzkoušel ortézy od více výrobců, ale Sports Ankle Support je dle jeho názoru zdaleka nejlepší.

Dále o produktu

A co je na této ortéze dále výjimečného? 

Bandáž má semi-rigidní popruh, který stabilizuje kotník v pronaci i supinaci. To jsou cizí termíny, které ne každý zná, takže si je krátce vysvětleme:

 • Pronací se rozumí rotace chodidla a kotníku při každém nášlapu směrem dovnitř.
 • Supinace je opakem pronace, což znamená, že při dopadu chodidla na podložku chodidlo i kotník rotuje směrem ven.

Ani jeden z těchto typů nášlapu není ideální a právě od toho je tady „naše“ bandáž – dokáže  totiž kotník fixovat, a tím pomáhá pronující nebo supinující pozici usměrnit.

Výrobek je vyrobený v Německu, stojí cca 1750 korun a můžete si jej pořídit ve velikostech od XS až po XXL, v azurově modré barvě se zeleným popruhem.

2. místo

Bauerfeind Sports Achilles Support

Výborná sportovní bandáž podporující kotník i Achillovu šlachu.

Orientační cena: 1330 Kč

Proč je bandáž achillovy šlachy Sports Achilles Support na 2. místě?

A u německé značky Bauerfeind specializující se na zdravotní pomůcky zůstanu. Druhé místo totiž patří bandáži Sports Achilles, která fixuje a chrání Achillovu šlachu. 

Jaké jsou její největší přednosti?

 • Podporuje kotník a Achillovu šlachu díky střídavé tlakové masáži.
 • Zlepšuje kloubní koordinaci.
 • Součástí výrobku je i tzv. pelota (= tuhý, pružný polštářek všitý do tkaniny), která během pohybu masíruje šlachu i okolní oblast. Na spodní straně má pelota malé výstupky a dva tlakové body, jež aktivují okolní svaly a zlepšují tak prokrvení v této oblasti. 
 • Pletenina má beztlakové okraje, což přispívá k velmi pohodlnému nošení.

Uživatelské recenze

Recenze na tuto bandáž jsem objevila na Amazonu, kde se píše, že jde o funkční ortézu, která funguje, jak má. Hlavně, pokud člověka trápí problémy s Achillovkou. V několika případech zákazníkům tuto ortézu dokonce doporučil doktor, což je taky fajn dodat. A ještě jedno upozornění – prý je velice jednoduché ortézu navléknou, ale pak jde o něco hůře dolu. Není to úplně problém, ale je dobré o tom vědět.

A e-shop nanolab.cz? Ten má rovněž skvělé recenze a nemusíte se bát tady nakoupit. Tento obchod je prověřený zákazníky, má vysoká hodnocení, a to jak na Heurece, tak i na srovnávači zbozi.cz. Lidé oceňují rychlost doručení zboží, dále pak ceny (ty jsou tady skutečně velice příznivé). A pozadu nezůstává ani kvalita zboží.

Další informace

Bauerfeind je na trhu se zdravotnickými pomůckami už devadesát let. Při navrhování a výrobě nových produktů tato společnost využívá moderní technologie, zároveň se snaží udržovat tradici rodinného podniku. Spolupracuje s vědci, lékaři a vývojáři. A výsledkem jsou patentované výrobky s vysokou kvalitou a funkčností. 

Pro dlouhodobou výdrž perte ručně v teplé vodě s jemným pracím práškem. Vždy nechte volně uschnout.

Cena produktu se pohybuje kolem 1330 korun.

3. místo

MUELLER Ortéza na kotník The ONE Premium

Prémiová kotníková ortéza s protiskluzovou úpravou, která chrání, aniž by omezovala v pohybu.

Orientační cena: 1450 Kč

Proč je ortéza The ONE od značky MUELLER na 3. místě?

Na třetí příčku jsem umístila ortézu na kotník The ONE Premium od značky MUELLER, protože výborně pomůže při rehabilitacích po operaci kotníku, při dlouhodobé nestabilitě a vhodná je i jako prevence před úrazem. Výhodou této pomůcky dále je, že dokonale chrání kotník, ale zároveň neomezuje chodidlo v pohybu. Osmičkový popruh kotník stáhne a obepne plantární fascie. Ortéza The ONE je také dobrou alternativou tejpování.

A jaké jsou další výhody produktu? 

 • Zaprvé – jeho spodní část má protiskluzovou vložku, což zajišťuje pohodlnější chůzi.
 • Zadruhé – má důmyslný systém oblékání i svlékání. Chytrým detailem jsou i gumová očka s plochými tkaničkami. 
 • Zatřetí – je vyroben z prodyšného materiálu a skvěle odvádí pot. 

Uživatelské recenze

Recenze na tuto kotníkovou ortézu jsem si přečetla například na srovnávači zbozi.cz. Procentuální hodnocení se tady pohybuje okolo 90 %, což je hezké, a pozadu nezůstávají ani komentáře. V těch se kupříkladu píše, že ortéza dobře drží. A podle jednoho zákazníka se s ortézou Mueller dobře hraje fotbal, protože se vejde do kopačky a na nerovném terénu kotníku poskytne suprovou ochranu.

E-shop Eureko.cz je také ověřený, dokonce má na nezávislých srovnávačích téměř 100 %. Zboží je odsud doručováno rychle, je kvalitní a pořídíte ho za prima ceny. Tyto pozitivní zkušenosti sdílejí zákazníci v recenzích na zbozi.cz a na Heurece.

Více informací

Americká značka MUELLER Sports Medicine má dlouholetou tradici. Založil ji lékárník a basketbalista Curt Mueller, který spojil své znalosti ze zdravotnictví a sportu a položil základy novému oboru – sportovnímu lékařství. Spolu s dalšími odborníky začal vyrábět zdravotnické pomůcky nejen pro sportovce, které chrání namáhané části těla během pohybových aktivit. V MUELLER se specializují na kvalitní ortézy a bandáže, seženete ale i velký výběr fixačních tejpovacích pásek nebo třeba molitanových podtejpů, které sportovci rádi využívají jako jednorázové funkční čelenky na sport.

Ortéza The ONE Premium je navíc zdravotní pomůckou, která bývá pravidelně předepisována lékaři. Proto – pokud se rozhodnete ortézu koupit – zvažte konzultaci s odborníkem (lékařem, lékárníkem nebo fyzioterapeutem). Ten vám totiž nejlépe poradí, jak ortézu správně nosit.

K dostání jsou velikostní varianty S, M a L. Ortéza je univerzální, vhodná na levou i pravou nohu. K dostání je za cca 1450 korun.

4. místo

MalleoSan Sport Sportovní bandáž kotníku

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem vybrala sportovní bandáž kotníku MalleoSan Sport?

Pokud vám záleží i na designu, tak doporučuji azurově modrou bandáž od MalleoSan Sport. Vhodná je pro stabilizaci kotníku a aktivní odlehčení při námaze. Tkanina je kompresní, masíruje a prokrvuje kloub, čímž zrychluje uzdravení otoků. Má anatomický tvar a je elastická. Hodí se při doléčení po operacích, pro stabilizaci hlezna (kotníku) při sportu nebo pro lehké chronické nestability. Taktéž zlepšuje propriocepci, tedy koordinaci těla v prostoru. Není však adekvátní pomůckou při závažnějších úrazech. V různých velikostech od nejmenších (velikost XS) po největší (velikost XXL) pořídíte bandáž za cca 400 korun.

5. místo

MalleoSan Active Kotníková elastická bandáž

Orientační cena: 400 Kč

Čím mě zaujala Active Kotníková elastická bandáž rovněž od MalleoSan?

Kotník je lidové pojmenování pro hlezno, což je kloub, který se skládá z lýtkové, holenní a hlezenní kosti. Je jedním z nejsložitějších kloubů v lidském těle a také jedním z nejvíce namáhaných. Bandáže, ortézy nebo tejpové pásky nejsou v každém případě vhodné jen pro sportovce. Mohou být velmi dobrým pomocníkem i pro lidi, kteří se sportu nevěnují. Bandáž pomáhá jako prevence při zpevnění kotníku, který může být z různých důvodů oslaben. Také může fungovat jako pomůcka při doléčení úrazu nebo po operaci kotníku. Může zlepšit také koordinaci těla v prostoru nebo lehkou nestabilitu. Elastická bandáž od MalleoSan má anatomický tvar a je vyrobena z úpletu, který odvádí pot i nadměrné teplo. V různých velikostech ji pořídíte za necelých 400 korun.

6. místo

3M FUTURO™ Bandáž hlezenního kloubu

Orientační cena: 460 Kč

Proč jsem vybrala bandáž hlezenního kloubu od 3M FUTURO™?

Bandáž s otevřenou patou je vhodná pro každodenní problémy s kotníkem – podpoří kotník při běhu, chůzi nebo cvičení. Může být vhodnou pomůckou při drobnějších úrazech nebo při doléčení podvrtnutého kotníku, zánětu nebo při artritidě. Pokud byste používali bandáž několik dní a nepociťovali byste zlepšení, zajděte si k lékaři pro odbornou radu. Bandáž 3M FUTURO™ má nastavitelný pásek, který se přizpůsobí tvaru chodidla. Nadzvedává a podpírá klenbu. Díky subtilnějšímu provedení se snadno vejde do boty. Je z prodyšného materiálu, který zaručuje pohodlí po celý den. Bandáž je k dostání v různých velikostech a stojí cca 460 korun.

7. místo

MUELLER Ortéza na kotník ATF3

Orientační cena: 1200 Kč

Proč jsem vybrala ortézu na kotník ATF3 rovněž od Muelller?

-Ortéza ATF3 od značky Mueller je totiž novou řadou, ve které vývojáři spojili to nejlepší z předešlých modelů a vytvořili ultra pohodlný a funkční výrobek s vychytávkami, které vás potěší. Vyznačuje se především speciálním systémem vnitřních popruhů. Co umí? Poskytuje oporu talofibulárnímu vazu, který je nejvíce namáhaný a tudíž je náchylný k poranění. Ortézu můžete nosit jako prevenci při náročných pohybových aktivitách a v případě podvrtnutí kotníku slouží jako výborná opora pro poraněný vaz. 

Co se týče nového, vylepšeného designu, líbí se mi propracovaný systém šněrování s dostatečně velkými očky s adekvátní vzdáleností od sebe. Usnadní zavazování, ale zároveň udrží potřebnou oporu. Ortéza nechává otevřenou patu a má prodyšný jazyk, což vede k většímu pohodlí. Tkanina neobsahuje neopren ani latex, je savá, lehká a na dotek příjemná, její povrch má antibakteriální úpravu, která zabraňuje zápachu a přemnožení bakterií. Ortézu je vhodné nosit na ponožku. K dostání je za cca 1200 korun.

8. místo

MUELLER Adjust-to-fit Ankle Support

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila ortézu na kotník od Mueller?

MUELLER přišel i s finančně dostupnější zdravotnickou pomůckou. Kotníková ortéza Adjust-to-fit se dokonale přizpůsobí tvaru vašeho chodidla a přinese mu kvalitní podporu během sportovních aktivit nebo při rekonvalescenci poraněného kotníku. Díky dvěma patentovaným popruhům lze ortézu individuálně nastavit. Popruhy váš kotník zafixují, což zabrání dalšímu poranění a urychlí proces hojení. Tkanina je vyrobena ze speciálního mřížkového materiálu, který odvádí vlhkost a nadměrné teplo. Díky antibakteriální vrstvě nezapáchá. Ortéza je lehká a prodyšná, snadno ji nasadíte a sundáte, je univerzální – vhodná na levou i pravou nohu a na různé velikosti chodidel.

Aby vám ortéza dlouho vydržela, pečujte o ni. Perte ji v ruce v teplé vodě šetrným pracím prostředkem, poté opláchněte a nechte volně uschnout. Nepoužívejte aviváž ani bělidla. Ortéza je dostupná za cca 400 korun.

9. místo

MUELLER Kotníková bandáž Life Care For Her

Orientační cena: 700 Kč

A proč jsem od Mueller vybrala také tuto kotníkovou bandáž?

Protože lehká kotníková bandáž Life Care for Her zajišťuje přiměřenou ochranu kotníku po celý den. Příjemným překvapením jsou ochranné gelové polštářky, které chrání před nepříjemnými otlaky. Díky speciální technologii vám zaručí ochranu před růstem mikrobů a zápachem. Potěší vás i hezké provedení designu v tmavě růžové barvě. Kupujte za cca 700 korun.

10. místo

MUELLER ortéza na kotník (černá)

Orientační cena: 1000 Kč

Proč jsem vybrala ortézu na kotník také od značky Mueller?

Protože má otevřenou patu a je příjemně subtilní. Díky plochým tkaničkám se zavoskovanými konci a očkám dál od sebe pro svižnější zavazování je uživatelsky přívětivá – rychle se nasazuje a sundává, je pohodlná a  prodyšná. Snadno se vejde do boty. Ortéza má speciální systém vnitřních popruhů, které pomáhají udržovat ve správné poloze talofibulární vaz, což je namáhaný vaz na zevní straně kotníku. Je univerzální, vhodná na pravou i levou nohu a dostupná v několika velikostech pro muže i ženy. Tuto kotníkovou ortézu v černé barvě můžete pořídit za cenu okolo 1000 korun.

Závěrem

Potýkáte se s akutním problémem v kotníku, nebo vás čeká dovolená v horách a tak se preventivně zajímáte o to, jak zpevnit chodidlo, aby se vám v průběhu túry něco nestalo? Doufám, že ať je vaše motivace jakákoliv, ve výše uvedeném srovnání nejlepších kotníkových ortéz, které jsem pro vás vytvořila, si vyberete to pravé přesně pro vás. Osobně bych vám doporučila Bauerfeind Sports Ankle Support, což je sportovní bandáž kotníku s fixací, která bude váš kotník spolehlivě chránit před podvrtnutím během sportovních aktivit. Dále podle mě stojí za vyzkoušení bandáž achillovy šlachy Bauerfeind Sports Achilles Support z anatomicky tvarovaného úpletu na podporu kotníku a „achillovky“ při sportovních tréninzích i závodech. A na sport i každodenní nošení v „civilu“ je super kotníková ortéza Mueller The ONE s protiskluzovou spodní částí, která kotník dokonale chrání a současně mu nijak nebrání v pohybu.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Ortéza

[2] Wikipedie (CZ): Kotník

[3] Healthline (ENG): How to Strengthen Weak Ankles

[4] PubMed Central (ENG): Effectiveness of external ankle support. Bracing and taping in rugby union

[5] PubMed Central (ENG): Effects of elastic ankle support on running ankle kinematics in individuals with chronic ankle instability and healthy controls

4.5/5 (Počet hlasů: 22)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »