K čemu je kotníková ortéza a bandáž na kotník? K čemu se hodí a které jsou ty nejlepší ortézy na kotník na trhu? Zkušenosti a tipy.
Bauerfeind
Sports Ankle Support
Sportovní podpora kotníku Sports Ankle Suppor poskytuje kotníku bezpečnou oporu při sportovních aktivitách a chrání ho před bolestivým podvrtnutím.
Bauerfeind
Sports Achilles Support
Sportovní bandáž podporuje kotník a Achillovu šlachu při tréninku a závodech díky anatomicky tvarovanému úpletu a pelotě v oblasti achillovy šlachy.
MUELLER
Ortéza na kotník The ONE
Kotníková ortéza The ONE Premium zajišťuje dokonalou ochranu kotníku a zároveň neomezuje v pohybu během sportu i v „civilním“ životě. Má protiskluzovou spodní část.
Deset tipů na nejlepší kotníkovou ortézu
- Bauerfeind Sports Ankle Support
- Bauerfeind Sports Achilles Support
- MUELLER Ortéza na kotník The ONE Premium
- MUELLER Ortéza na kotník ATF3
- MUELLER Adjust-to-fit Ankle Support
- MUELLER Kotníková bandáž Life Care For Her
- MUELLER ATF3 ortéza na kotník (černá)
- MalleoSan Sport Sportovní bandáž kotníku
- MalleoSan Active Kotníková elastická bandáž
- 3M FUTURO™ Bandáž hlezenního kloubu
Co je to ortéza?
Začněme obecně tím, co to vlastně ortéza je. Slovo ortéza vzniklo z latinského slova orto, což znamená rovný nebo přímý. Ortéza je zdravotní pomůcka, která má za úkol udržet zraněnou pohyblivou část těla v pevné poloze. Nejběžněji se používá k upevnění horních nebo dolních končetin, méně známým typem jsou korzety, které zajišťují stabilitu trupu, nebo sed ortézy určené pro pacienty na invalidním vozíku.
Ortéza může část těla znehybnit, nebo pouze zpevnit, to znamená, že se nezamezí pohybu. Ortéza se používá hlavně při úrazech, ale také při nejrůznějších svalových nebo kloubních onemocněních. Bývají oblíbenými pomocníky také u sportovců.
Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy.
Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení:
- TOP 6: nejlepší trávicí enzymy – srovnání a recenze
- TOP 10: Nejlepší prášky na zrychlení metabolismu
- TOP 10: nejlepší melatonin – recenze, zkušenosti a jak vybrat
- TOP 10: Nejlepší léky na menstruační bolesti – srovnání a recenze
- TOP 10: Nejlepší doplňky stravy proti únavě a ospalosti – recenze a zkušenosti
- TOP 10: nejlepší detoxikace organismu a těla
- TOP 10: nejlepší afrodiziaka (přírodní) – recenze
- Nejlepší vyprošťováky – srovnání, recenze a popis
- Nejlepší prášky na soustředění – srovnání a recenze
- Nejlepší léky proti nadýmání a plynatosti – srovnání, recenze a zkušenosti
- Nejlepší lék na zánět močového měchýře – srovnání a recenze
- Nejlepší kolagen na klouby – recenze a diskuze
- Dračí krev – účinky, použití a která je nejlepší?
- 17 nejlepších probiotik na trhu – srovnání a recenze
- 15 nejlepších léků na erekci – srovnání, recenze a účinky
- 15 nejlepších kloubních výživ – srovnání a recenze
- 14 nejlepších tablet na zvýšení testosteronu – srovnání a recenze
- 14 nejlepších přírodní léků na prostatu – recenze diskuze
- 13 nejlepších prášků na uklidnění 2023 – recenze, zkušenosti
- 13 nejlepších prášků na spaní, které skutečně fungují
- 13 nejlepších krémů na lupénku – recenze a diskuze
- 12 nejlepších vitaminů imunitu – recenze a zkušenosti
- 12 nejlepších produktů a léků na paměť – srovnání a recenze
- 12 nejlepších přírodních repelentů – recenze a tipy
- 12 nejlepších krémů na kruhy pod očima – recenze a zkušenosti
- 11 tipů na nejlepší ortézu na koleno – recenze
- 11 nejlepších přírodních léků na menopauzu – recenze
- 11 nejlepších přípravků s quercetinem – recenze
- 11 nejlepších mastí na hemoroidy – recenze
- 11 nejlepších krémů na tetování – recenze a diskuze
- 11 nejlepších kolagenů v prášku – recenze a tipy
- 11 nejlepších kloubních výživ pro seniory – recenze
- 11 doplňků stravy při histaminové intoleranci – tipy
- 10 tipů na nejlepší bederní pás – zkušenosti a tipy
- 10 nejlepších vitamínů na srdce a cévy – recenze
- 10 nejlepších přírodních prášků na bolest hlavy
- 10 nejlepších přípravků proti šedivění vlasů – recenze
- 10 nejlepších prášků a léků na bolest zubů – recenze
- 10 nejlepších léků na játra (regenerace a detox) – recenze
- 10 nejlepších krémů na pigmentové skvrny – recenze
- 10 nejlepších krémů na jizvy – recenze, zkušenosti
- 10 nejlepších krémů na celulitidu – recenze a zkušenosti
- 10 nejlepších kompresních legín pro ženy – diskuze
- 10 nejlepších kolagenů pro ženy – recenze a tipy
Na co se kotníková ortéza používá?
Ortéza na kotník bývá neodlučitelnou součástí komplexní péče při bolesti kotníku způsobené různými příčinami.
Pomáhá nejčastěji při úpravě deformity chodidla, při pomoci ke zlepšení funkce nohy nebo kloubu, podpoře kotníku nebo jako prevence před vážnějšími zraněními.
Jak tedy bylo řečeno – po ortéze na kotník saháme buď z preventivních důvodů, nebo ve chvílích, kdy už máme problém a potřebujeme ho řešit
V prvním případě můžeme ortézu nasadit například v situacích, kdy nás čeká náročný terén. Dobře poslouží při dlouhých túrách v kopcovitém nebo hornatém terénu. Ideálním pomocníkem je zvláště v případě, že nemáte vhodnou obuv, která by kotník zpevnila (například pohorky, které jsou vysoké a drží kotník zpevněný).
Dalším případem, kdy saháme po ortéze, je po operaci nebo úrazu, kdy máme poraněné svalstvo nebo vazivo. Kotníkovou ortézu použijeme jako podporu. Pomůže nám zmírnit bolest a zamezit dalšímu výronu.
Mluvíme-li o podpoře, je vhodné zmínit i tu psychologickou; kotníková ortéza může sportovci při jeho trénincích pomoci být klidnější.
Jaké druhy kotníkových ortéz existují?
Na trhu jsou k mání nejrůznější druhy zdravotnických pomůcek určené k podpěře kotníku. Můžete vybírat z pevnějších ortéz nebo lehčích bandáží, které mají různé vlastnosti. Jsou často elastické a jejich úkolem je spíše lehčí podpora namáhaného kotníku. Bývají vyrobeny z prodyšného, antibakteriálního materiálu, který dokáže odvádět pot a přebytečné horko. Existují i například neoprenové bandáže, které slouží k prohřátí poraněného místa. Ortézy můžou být používány k prevenci, ale zároveň jsou určeny i k léčení úrazů, jako je vyvrtnutý kotník, zánět, pomáhají při kloubní hypermobilitě, laxicitě vazů apod. U vážnějších úrazů se však počítá také s aktivním cvičením.
V jakých případech se ortéza na kotník používá?
Nejčastěji se doporučuje nasadit ortézu nebo bandáž při sportovních aktivitách ke zpevnění kloubu a vaziv, při chůzi, trpíme-li například kloubní hypermobilitou, oslabením kotníku nebo problémy koordinace těla v prostoru. Mohou pomoci při pronaci (vytočení chodidla dovnitř) nebo supinaci (vytočení chodidla směrem ven) při dopadu na zem (například při běhu nebo skoku), podvrtnutí kotníku, zánětu a dalších úrazech. Jakou konkrétní ortézu vybrat tak, aby vám co nejlépe sloužila? Pojďte se podívat na náš žebříček.
1. místo
Bauerfeind Sports Ankle Support
První podporou pro kotník, který představujeme v našem žebříčku, je bandáž Sport Ankle Support. Určena je pro sportovce, kterému dodá bezpečnou oporu při sportovních výkonech a ochrání kotník před vyvrtnutím. Bandáž je vyrobena z elastické, prodyšné látky, která dokáže odvádět pot. Podpora je velmi lehká a příjemná na nošení a kotník účinně fixuje.
Co je na této bandáži výjimečného? Bandáž má semi-rigidní popruh, který stabilizuje kotník v pronaci i supinaci. Pronace je rotace chodidla a kotníku při každém nášlapu, tedy v okamžiku, kdy na danou nohu přenášíme váhu, směrem dovnitř. Supinace je opakem pronace. Tedy jednoduše řečeno při dopadu chodidla na podložku chodidlo i kotník rotuje směrem ven. Ani jeden typ nášlapu není ideální. Bandáž vám dokáže kotník fixovat, čímž pomáhá pronující nebo supinující pozici usměrnit.
Díky dvojité stimulaci se stabilizační svaly rychleji aktivují, což dlouhodobě zlepšuje koordinaci svalů. Bandáž může suplovat tejpování. Vybrat si můžete od velikosti XS až po XXL, v nabídce je azurově modrá barva se zeleným popruhem. Výrobek je vyrobený v Německu a stojí cca 1750 korun.
2. místo
Bauerfeind Sports Achilles Support
A u německé značky Bauerfeind specializující se na zdravotní pomůcky zůstaneme. Sports Achilles Support je bandáž, která fixuje a chrání Achillovu šlachu. Jaké jsou její největší přednosti? Podporuje kotník a Achillovu šlachu díky střídavé tlakové masáži. Zlepšuje kloubní koordinaci. Pelota, tuhý, pružný polštářek všitý do tkaniny, během pohybu masíruje šlachu i okolní oblast. Malé výstupky a dva tlakové body, které jsou součástí spodní strany peloty, podněcují šlachy a následně aktivují okolní svaly, čímž zlepšuje prokrvení a zmírňuje možné otoky. Pletenina má beztlakové okraje, což přispívá k velmi pohodlnému nošení. V prodeji je velikost bandáže od nejmenší velikosti XS po tu největší (XXL).
Bauerfeind je na trhu se zdravotnickými pomůckami už devadesát let. Při navrhování a výrobě nových produktů využívají moderní technologii, zároven se snaží udržovat tradici rodinného podniku. Spolupracují s vědci, lékaři a vývojáři. Výsledkem jsou patentované výrobky s vysokou kvalitou a funkčností.
Pro dlouhodobou výdrž perte ručně v teplé vodě s jemným pracím práškem. Nechte volně uschnout. Cena se pohybuje kolem 1330 korun.
3. místo
MUELLER Ortéza na kotník The ONE Premium
Ortéza na kotník The ONE Premium od MEULLERU přináší skvělou alternativu při rehabilitacích po operaci kotníku, při dlouhodobé nestabilitě nebo jako prevenci před úrazem. Dokonale chrání kotník, ale zároveň neomezuje chodidlo v pohybu. Osmičkový popruh stáhne kotník a obepne plantární fascie. Tato ortéza je vhodnou alternativou tejpování.
Jaké jsou její další výhody? Spodní část má protiskluzovou vložku, což zajišťuje pohodlnější chůzi. Má důmyslný systém oblékání i svlékání, chytrým detailem jsou i gumová očka s plochými tkaničkami. Je vyrobena z prodyšného materiálu a dokáže odvádět pot. Ortéza The ONE Premium je zdravotní pomůckou, která bývá pravidelně předepisována lékaři. K tomu se pojí i odborný výklad, jak má být výrobek nošen. Pokud se rozhodnete ortézu koupit, zvažte konzultaci s lékařem, lékárníkem nebo vaším fyzioterapeutem, kteří vám poradí se správným nošením. K dostání jsou velikostní varianty S, M a L. Ortéza je univerzální, vhodná na levou i pravou nohu. K dostání je za cca 1450 korun.
4. místo
MUELLER Ortéza na kotník ATF3
I u značky MUELLER ještě chvíli zůstaneme. Ortéza ATF3 je novou řadou, ve které vývojáři spojili to nejlepší z předešlých modelů a vytvořili ultra pohodlný a funkční výrobek s vychytávkami, které vás potěší. Vyznačuje se především speciálním systémem vnitřních popruhů. Co to umí? Poskytuje oporu talofibulárnímu vazu, který je nejvíce namáhaný a tudíž je náchylný k poranění. Ortézu můžete nosit jako prevenci při náročných pohybových aktivitách a v případě podvrtnutí kotníku slouží jako výborná opora pro poraněný vaz.
Co se týče nového, vylepšeného designu, líbí se nám propracovaný systém šněrování s dostatečně velkými očky s adekvátní vzdáleností od sebe. Usnadní zavazování, ale zároveň udrží potřebnou oporu. Ortéza nechává otevřenou patu a má prodyšný jazyk, což vede k většímu pohodlí. Tkanina neobsahuje neopren ani latex, je savá, lehká a na dotek příjemná, její povrch má antibakteriální úpravu, která zabraňuje zápachu a přemnožení bakterií. Ortézu je vhodné nosit na ponožku. K dostání je za cca 1200 korun.
5. místo
MUELLER Adjust-to-fit Ankle Support
MUELLER přichází i s finančně dostupnější zdravotnickou pomůckou. Kotníková ortéza Adjust-to-fit se dokonale přizpůsobí tvaru vašeho chodidla a přinese mu kvalitní podporu během sportovních aktivit nebo při rekonvalescenci poraněného kotníku. Díky dvěma patentovaným popruhům lze ortézu individuálně nastavit. Popruhy váš kotník zafixují, což zabrání dalšímu poranění a urychlí proces hojení. Tkanina je vyrobena ze speciálního mřížkového materiálu, který odvádí vlhkost a nadměrné teplo. Díky antibakteriální vrstvě nezapáchá. Ortéza je lehká a prodyšná, snadno ji nasadíte a sundáte, je univerzální – vhodná na levou i pravou nohu a na různé velikosti chodidel.
Aby vám ortéza dlouho vydržela, pečujte o ni. Perte ji v ruce v teplé vodě šetrným pracím prostředkem, poté opláchněte a nechte volně uschnout. Nepoužívejte aviváž ani bělidla. Ortéza je dostupná za cca 400 korun.
6. místo
MUELLER Kotníková bandáž Life Care For Her
Americká značka MUELLER Sports Medicine má dlouholetou tradici. Založil ji lékárník a basketbalista Curt Mueller, který spojil své znalosti ze zdravotnictví a sportu a položil základy novému oboru – sportovnímu lékařství. Spolu s dalšími odborníky začal vyrábět zdravotnické pomůcky nejen pro sportovce, které chrání namáhané části těla během pohybových aktivit. V MUELLER se specializují na kvalitní ortézy a bandáže, seženete ale i velký výběr fixačních tejpovacích pásek nebo třeba molitanových podtejpů, které sportovci rádi využívají jako jednorázové funkční čelenky na sport.
Lehká kotníková bandáž Life Care for Her zajišťuje přiměřenou ochranu kotníku po celý den. Příjemným překvapením jsou ochranné gelové polštářky, které chrání před nepříjemnými otlaky. Díky speciální technologii vám zaručí ochranu před růstem mikrobů a zápachem. Potěší vás i hezké provedení designu v tmavě růžové barvě. Kupujte za cca 660 korun.
7. místo
MUELLER ATF3 ortéza na kotník (černá)
Ortéza s otevřenou patou v lehčí a subtilnější verzi než její předchůdkyně, to je kotníková ortéza ATF3. Díky plochým tkaničkám se zavoskovanými konci a očkám dál od sebe pro svižnější zavazování je uživatelsky přívětivá – rychle se nandává a sundává, je pohodlná a prodyšná. Snadno se vejde do boty. Ortéza má speciální systém vnitřních popruhů, které pomáhají udržovat ve správné poloze talofibulární vaz, což je namáhaný vaz na zevní straně kotníku. Je univerzální, vhodná na pravou i levou nohu a dostupná v několika velikostech pro muže i ženy. Tuto kotníkovou ortézu v černé barvě můžete pořídit za cenu okolo 1000 korun.
8. místo
MalleoSan Sport Sportovní bandáž kotníku
A pokud vám záleží i na designu, tak doporučujeme azurově modrou bandáž od MalleoSan Sport. Vhodná je pro stabilizaci kotníku a aktivní odlehčení při námaze. Tkanina je kompresní, masíruje a prokrvuje kloub, čímž zrychluje uzdravení otoků. Má anatomický tvar a je elastická. Hodí se při doléčení po operacích, pro stabilizaci hlezna (kotníku) při sportu nebo pro lehké chronické nestability. Taktéž zlepšuje propriocepci, tedy koordinaci těla v prostoru. Není však adekvátní pomůckou při závažnějších úrazech. V různých velikostech od nejmenších (velikost XS) po největší (velikost XXL) pořídíte bandáž za cca 400 korun.
9. místo
MalleoSan Active Kotníková elastická bandáž
Kotník je lidové pojmenování pro hlezno, což je kloub, který se skládá z lýtkové, holenní a hlezenní kosti. Je jedním z nejsložitějších kloubů v lidském těle a také jedním z nejvíce namáhaných. Bandáže, ortézy nebo tejpové pásky nejsou v každém případě vhodné jen pro sportovce. Mohou být velmi dobrým pomocníkem i pro lidi, kteří se sportu nevěnují. Bandáž pomáhá jako prevence při zpevnění kotníku, který může být z různých důvodů oslaben. Také může fungovat jako pomůcka při doléčení úrazu nebo po operaci kotníku. Může zlepšit také koordinaci těla v prostoru nebo lehkou nestabilitu. Elastická bandáž od MalleoSan má anatomický tvar a je vyrobena z úpletu, který odvádí pot i nadměrné teplo. V různých velikostech ji pořídíte za necelých 400 korun.
10. místo
3M FUTURO™ Bandáž hlezenního kloubu
Bandáž s otevřenou patou je vhodná pro každodenní problémy s kotníkem – podpoří kotník při běhu, chůzi nebo cvičení. Může být vhodnou pomůckou při drobnějších úrazech nebo při doléčení podvrtnutého kotníku, zánětu nebo při artritidě. Pokud byste používali bandáž několik dní a nepociťovali byste zlepšení, zajděte si k lékaři pro odbornou radu. Bandáž 3M FUTURO™ má nastavitelný pásek, který se přizpůsobí tvaru chodidla. Nadzvedává a podpírá klenbu. Díky subtilnějšímu provedení se snadno vejde do boty. Je z prodyšného materiálu, který zaručuje pohodlí po celý den. Bandáž je k dostání v různých velikostech a stojí cca 440 korun.
Závěrem
Potýkáte se s akutním problémem v kotníku, nebo vás čeká dovolená v horách a tak se preventivně zajímáte o to, jak zpevnit chodidlo, aby se vám v průběhu túry něco nestalo? Doufáme, že ať je vaše motivace jakákoliv, pomohli jsme vám s výběrem!
Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:
[1] Wikipedie (CZ): Ortéza
[2] Wikipedie (CZ): Kotník
[3] Healthline (ENG): How to Strengthen Weak Ankles
[4] PubMed Central (ENG): Effectiveness of external ankle support. Bracing and taping in rugby union
[5] PubMed Central (ENG): Effects of elastic ankle support on running ankle kinematics in individuals with chronic ankle instability and healthy controls