Jak funguje přírodní repelent proti komárům a přírodní repelent proti klíšťatům? Jak vybrat přírodní odpuzovač hmyzu? Jak na domácí repelent?
Repelentní sprej
se silnou ochranou
Čistě přírodní, francouzský repelentní sprej proti komárům (8h) a klíšťatům (5h), neobsahuje žádný alkohol ani jiné chemické látky.
Repelentní cool náramky pro dospělé
Pohodlný a stylový neoprenový náramek zaručí ochranu ochranu před komáry a ostatním hmyzem 24 hodin denně.
Repelentní náramky pro děti a teenagery
Dvanáct nejlepších přírodních repelentů
- Sprej pro silnou ochranu proti komárům a klíšťatům
- Repelentní cool náramky pro dospělé
- Repelentní náramky pro děti a teenagery
- Roll-on pro silnou ochranu proti komárům a klíšťatům
- Herbal PROTECT-X
- Incognito repelentní produkty
- Ťuli a Ťuli Přírodní repelent proti komárům a hmyzu
- Argital Bio repelent proti komárům
- MozziWatch Přírodní repelent ve spreji
- Kvitok Dětský ochranný olej
- Volarome přírodní repelent
- Wooden Spoon Přírodní repelent proti komárům a hmyzu
Co je to repelent?
Repelent je látka, která se používá k odpuzování hmyzu a jiných škůdců. Nejčastěji jej známe ve formě spreje nebo krému, které nanášíme na pokožku, ale existují také přípravky přímo na oblečení nebo do domácnosti.
Repelenty vyzařují pachy, které jsou pro hmyz nepříjemné, a tím jej odpuzují. Některé jsou navrženy tak, aby působily na citlivé čichové receptory, jiné obsahují chemikálie, které jsou pro škůdce jedovaté nebo jinak nebezpečné.
Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy.
Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení:
- TOP 6: nejlepší trávicí enzymy – srovnání a recenze
- TOP 10: Nejlepší prášky na zrychlení metabolismu
- TOP 10: nejlepší melatonin – recenze, zkušenosti a jak vybrat
- TOP 10: Nejlepší léky na menstruační bolesti – srovnání a recenze
- TOP 10: Nejlepší doplňky stravy proti únavě a ospalosti – recenze a zkušenosti
- Nejlepší vyprošťováky – srovnání, recenze a popis
- Nejlepší prášky na soustředění – srovnání a recenze
- Nejlepší léky proti nadýmání a plynatosti – recenze a zkušenosti
- Nejlepší lék na zánět močového měchýře – srovnání a recenze
- Nejlepší kolagen na klouby – recenze a diskuze
- Dračí krev – účinky, použití a která je nejlepší?
- 17 nejlepších probiotik na trhu – srovnání a recenze
- 15 nejlepších léků na erekci – srovnání, recenze a účinky
- 14 nejlepších tablet na zvýšení testosteronu – srovnání a recenze
- 14 nejlepších přírodní léků na prostatu – recenze diskuze
- 13 nejlepších prášků na uklidnění 2023 – recenze, zkušenosti
- 13 nejlepších prášků na spaní, které skutečně fungují
- 13 nejlepších krémů na tetování – recenze a diskuze
- 13 nejlepších krémů na lupénku – recenze a diskuze
- 13 nejlepších kloubních výživ – srovnání a recenze
- 12 nejlepších vitaminů imunitu – recenze a zkušenosti
- 12 nejlepších produktů a léků na paměť – srovnání a recenze
- 12 nejlepších krémů na jizvy – recenze, zkušenosti
- 11 tipů na nejlepší ortézu na koleno – recenze
- 11 tipů na nejlepší afrodiziaka (přírodní) – recenze
- 11 nejlepších produktů na detoxikaci organismu a těla
- 11 nejlepších přírodních léků na menopauzu – recenze
- 11 nejlepších přípravků s quercetinem – recenze
- 11 nejlepších přípravků proti šedivění vlasů – recenze
- 11 nejlepších mastí na hemoroidy – recenze
- 11 nejlepších krémů na kruhy pod očima – recenze a zkušenosti
- 11 nejlepších kolagenů v prášku – recenze a tipy
- 11 nejlepších kloubních výživ pro seniory – recenze
- 10 tipů na nejlepší bederní pás – zkušenosti a tipy
- 10 nejlepších vitamínů na srdce a cévy – recenze
- 10 nejlepších přírodních prášků na bolest hlavy
- 10 nejlepších prášků a léků na bolest zubů – recenze
- 10 nejlepších ortéz na kotník – recenze a diskuze
- 10 nejlepších léků na játra (regenerace a detox) – recenze
- 10 nejlepších krémů na pigmentové skvrny – recenze
- 10 nejlepších krémů na celulitidu – recenze a zkušenosti
- 10 nejlepších kompresních legín pro ženy – diskuze
- 10 nejlepších kolagenů pro ženy – recenze a tipy
- 10 doplňků stravy při histaminové intoleranci – tipy
Proč se repelenty používají?
Repelenty se využívají k ochraně proti nemocem přenášenými komáry, klíštaty a jiným hmyzem. Nejznámějšími příklady jsou onemocnění malárií, horečkou zika, horečkou Dengue, lymskou boreliózou, morem nebo západonilskou horečkou. Používáme jej ale také třeba proti vším nebo škůdcům v zahradách.
Repelenty mohou obsahovat přírodní látky, nebo chemické. Z těch chemických to bývá například DEET nebo picaridin, což jsou látky, které jsou pro hmyz jedovaté. Chemické repelenty bývají obvykle účinnější, než ty přírodní, ale zároveň mohou být toxičtější pro lidské tělo. Přírodní repelenty se vyrábějí z přírodních složek, například z citronové trávy, máty nebo eukalyptu. Šíří pachy, které jsou pro hmyz nepříjemné.
Použitím repelentů snížujeme riziko nákazy, je ale důležité si uvědomit, že nejsou úplně spolehlivé a nemohou zajistit 100% ochranu před nákazou, proto je důležité dodržovat i další preventivní opatření, jako je nošení oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi nebo použití moskytiér.
Jak a kdy správně repelent používat?
Před aplikací si pečlivě pročtěte pokyny na obalu a nezapomínejte je dodržovat. Obecně platí, že by se měl repelent aplikovat na suchou pokožku nebo oblečení a vyhnout se kontaktu s očima, ústy a sliznicemi. U dětí dávejte zvýšený pozor na to, abyste jim přípravek nenanesli na ruce ani tvář, mohly by jej olíznout.
Abyste zajistili dlouhodobou ochranu, měli byste repelent nanášet opakovaně v pravidelných intervalech. Pokud byste se rozhodli použít chemický repelent, dodržujte bezpečnostní opatření, aby se snížilo riziko nežádoucích účinků. Před použitím chemických přípravků doporučujeme poradit se svým lékařem, zejména pokud máte citlivou pokožku, jste těhotná nebo kojíte.
Historie repelentů
Chemické přípravky proti škůdcům byly vyvinuty až ve čtyřicátých letech 20. století a původně sloužily americkým vojákům. Až později byly přizpůsobeny veřejnosti. Obsahovaly a dodnes obsahují žlutou olejovou tekutinu DEET, jejíž pach hmyz odpuzuje. Jde o zdraví škodlivý pesticid, který je ale povolený aplikovat přímo na lidskou pokožku. V různých částech světa je jeho prodej regulovaný a vyšší koncentrace nejsou doporučovány pro děti, natož pro miminka. Látka může být při větších dávkách pro lidské tělo totiž škodlivá. Neprospívá ani životnímu prostředí a mírně toxická je i pro ryby a ptáky.
Z toho důvodu se někteří snaží chránit přírodními repelenty tak, jako to od nepaměti dělali naši předkové. Nutno zopakovat, že přírodní repelenty nejsou tolik účinné, proto je vhodné je zkombinovat ještě s dalšími ochrannými prostředky (častější aplikace, dlouhé rukávy a nohavice, moskytiéra ap.).
K přírodním repelentům řadíme různé esenciální oleje s pronikavou vůní – např. olej z citronelly, tea tree, již zmiňovanými eukalyptem a mátou, levandulí, hřebíčku nebo citronovou trávou. Můžete jej přidat do aromalampy nebo difuzéru, či několik kapek smíchat s vodou a nastříkat směs na tělo nebo oblečení.
Pokud si na výrobu vlastního přírodního repelentu netroufáte a raději sáhnete po něčem ověřeném, a podívejte se na náš žebříček nejlepších přírodních repelentů.
1. místo
Sprej pro silnou ochranu proti komárům a klíšťatům
Sprej pro silnou ochranu proti komárům a klíšťatům od značky PARA‘KITO je přírodní produkt vyroben ve Francii. Podle testování (přípravek nebyl testován na laboratorních zvířatech) vydrží působit a chránit nás až 8 hodin před komáry a 5 hodin před klíšťaty. Sprej poskytuje ochranu proti moskytům, vosám, včelám, klíšťatům, komárům, blechám, ovádům a jiným škůdcům. Neobsahuje DEET, alkohol ani jiné syntetické látky. Forma mikronebulizace zaručí, že se při rozstřiku obsah lahve nerozptýlí do okolí. Sprej obsahuje kvalitní přírodní rostlinné výtažky, je voděodolný a získal Bronze Award od organizace The Green Parent. Všechny testy účinnosti výrobků PARA‘KITO® jsou prováděny nezávislými laboratořemi, uznanými právními úřady. U repelentů aplikovaných přímo na kůži se testy účinnosti přísně řídí protokolem definovaným agenturou ECHA (Evropská agentura pro chemické látky), WHO (Světová zdravotnická organizace) a americkou EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí). Počet hodin účinnosti uvedený na každém balení je převzat ze závěrů těchto testů.
75ml lahvičku pořídíte za cca 450 korun.
2. místo
Repelentní cool náramky pro dospělé
Druhé místo získala opět značka PARA‘KITO. Tentokrát představujeme repelentní náramky pro dospělé na ochranu proti komárům. Je možné je připevnit na zápěstí nebo na kotník. Velkou výhodou tohoto náramku je, že je vhodný i pro lidi, kteří mají citlivou pokožku a repelent ve spreji nebo krému by mohli hůř snášet. Náramek je vhodný i pro kojící a těhotné ženy a kojence starší 6 měsíců.
Jedna náplň poskytuje stálou ochranu před komáry až na 15 dní. Při koupi náramku získáte dvě náplně zdarma, poté je možné náplně dokupovat samostatně.
Jak fungují? Esenciální oleje obsažené v náplních náramku se postupně vypařují do okolí, čímž kolem nás vytváří neviditelnou bariéru, která překrývá náš pach, který komáry přirozeně přitahuje. Upozorňujeme, že náramek neposkytuje stoprocentní ochranu před klíšťaty.
Náramky jsou klinicky testovány, nejsou však testovány na zvířatech. Jsou vhodné na ruku nebo kotník o obvodu max. 215 mm, min. 175mm. Fungují na suchý zip a můžete si vybrat z několika barev a motivů.
Jeden náramek se dvěma náplněmi stojí cca 400 korun.
3. místo
Repelentní náramky pro děti a teenagery
Stejně jako pro dospělé připravila firma PARA‘KITO náramky s náplněmi proti komárům i pro děti a dospívající. A protože právě děti jsou často těmi, kteří se rádi válejí v trávě a po lesích, je velmi užitečné je na cestu za dobrodružstvím řádně připravit. Bez repelentu se to neobejde. PARA'KITO vyrábí v celkem šesti barevných variantách náramky pro děti a dospívající a my věříme, že si některý rozhodně vyberou. Bude to ten s koalou, žirafou nebo krokodýlem, nebo bude vaše děti ochraňovat síla jednorožce? Ať už se rozhodnou pro kterýkoliv, všechny zaručují ochranu před dotěrnými komáry po celý den.
Repelenty PARA'KITO obsahují směs citronelového, rozmarýnového, geránového, mátového a hřebíčkového oleje, které kryjí lidské pachy. Neobsahuje DEET ani jiné agresivní chemikálie, které by mohly podráždit dětskou pokožku. Pro intenzivnější účinek je možné náramek doplnit sprejem nebo roll-onem PARA'KITO.
Velikost dětského náramku: max. 170 mm, min. 145 mm, délka: 205 mm. Zakoupíte za cca 400 korun.
4. místo
Roll-on pro silnou ochranu proti komárům a klíšťatům
Tato malá, zelená lahvička je perfektní přírodní alternativou repelentu proti komárům a klíšťatům. Je perfektní na cesty, protože ji sbalíte do batohu i do kabelky. Poskytuje osmihodinovou ochranu proti komárům tygrovaným a pětihodinovou ochranu proti klíšťatům. Díky roll-on aplikátoru nanesete repelent přesně tam, kam potřebujete. Výrobci doporučují nanést repelent na odkryté části těla – krk, zápěstí, holé kotníky. Repelent necháme na pokožce uschnout, nesnažíme se ho rozetřít a vmasírovat do kůže. Je vhodný pro celou rodinu – včetně těhotných a kojících žen a kojenců starších 6 měsíců. Přípravky využívají patentovanou technologii ClayCell-ComplexTM, která snižuje pronikání repelentních složek do pokožky a zvyšuje jejich účinnost. Díky tomu je účinný a šetrný k pokožce. Přípravek byl testován v nezávislých klinických laboratořích.
Neobsahuje DEET, alkohol ani chemická pojiva. Roll-on má 20 ml a stojí cca 400 korun.
5. místo
Herbal PROTECT-X
Americká značka North American Herb & Spice přináší tento přírodní aromatický repelent proti hmyzu a klíšťatům, který obsahuje spoustu divokých bylin. A právě díky nim repelent nádherně voní a zároveň vás ochrání před komáry, klíšťaty nebo blechám. Je zcela bez konzervantů, alkoholu a chemických přísad. Sprej byl vyvinut expertkou na výživu a zakladatelkou firmy North American Herb & Spice ve spolupráci s nutričním lékařem a expertem v přírodní medicíně Dr. Cassem Ingramem. Jaké účinné látky sprej obsahuje? Éterický olej z divokého rozmarýnu, z levandule, geránie a citronové šťávy. Repelent je nutné stříkat na pokožku nebo oblečení každé dvě až tři hodiny nebo po koupání. Jeho účinnost také zmenšuje pocení, déšť nebo změna teploty prostředí. 120ml lahvičku pořídíte za cca 800 korun.
6. místo
Incognito repelentní produkty
Incogito přináší neviditelnou, přesto perfektně účinnou ochranu proti klíšťatům, komárům, mouchám, blechám, ovádům, vosám a jiným druhům hmyzu. A to hned ve třech druzích produktu: jako sprej, šampon a sprchový gel v jednom a také deodorant.
Účinnou látkou produktů je Citrepel 75, přírodní složka, která odpuzuje hmyz. Díky ní produkty příjemně voní po citrusech.
Britské značce Incognito fandíme nejen proto, že vytváří přírodní alternativy škodlivých a přírodu znečišťujících repelentů, ale také kvůli tomu, jak uvědomělá je. Tak třeba tím, že elektrickou energii získává z obnovitelných zdrojů, recykluje a používá pouze rozložitelné ekologické čisticí prostředky. V roce 2015 získala firma ocenění The Queen's Awards for Enterprise: Suistainable Development 2015.
Cena za každý produkt je okolo 300 korun.
7. místo
Ťuli a Ťuli Přírodní repelent proti komárům a hmyzu
Pokud hledáte čistou přírodu, můžete sáhnout po Ťuli Ťuli. Ve složení vás nic nepřekvapí, je totiž neskutečně jednoduché – organický (BIO) panenský jojobový olej, 100% přírodní silice pačuli, 100% přírodní silice citronová tráva, 100% přírodní esenciální olej levandule, 100% přírodní silice palmarosa. A to je vše! Repelent poskytuje ochranu proti komárům, mouchám, pavoukům a jinému hmyzu. Obsahuje vitamin E, je antioxidační a funguje také velmi dobře jako uklidnění po štípnutí – svědivé místo na kůži potřete repelentem a nechejte vsáknout. Repelent lze nanést na celé tělo i hlavu, vyhýbejte se jen očím, ústům a intimním partiím. 100ml lahvičku pořídíte za cca 400 korun.
8. místo
Argital Bio repelent proti komárům
Podobný přípravek, který obsahuje jen stoprocentní přírodní složky, nabízí společnost Argital. Na trhu funguje už od roku 1979. Značka se nejvíce zaměřuje na kosmetické přípravky obsahující zelený jíl, který těží z lomu na Sicílii. Produkty mají řadu certifikátů přírodní kosmetiky, například BDIH, Demeter, ICEA a LAV. Tyto certifikáty jsou zárukou vysoké kvality a maximálních účinků přírodních surovin.
Přípravek obsahuje směs esenciálních olejů, které svou vůní odpuzují hmyz a tudíž vám dopřejí klidný spánek v létě v přírodě nebo na cestách, a ochrání i během dne.
Sprej nedráždí pokožku, naopak ji v případě bodnutí hmyzem dokáže uklidnit od zrudnutí a nepříjemného svědění. Lahvičku před použitím protřepejte. Přípravek má 90 ml a stojí cca 430 korun.
9. místo
MozziWatch Přírodní repelent ve spreji
Přírodní repelent proti komárům a klíšťatům. Hlavní aktivní látkou tohoto přírodního repelentu je Citriodiol. Citriodiol je biocidní látka, která se získává z korymbie citroníkové, a v EU a České republice je zatím jedinou látkou s prokazatelně repelentními účinky, která je zároveň přírodního původu. Po nanesení dokáže pokožku chránit šest hodin. Sprej můžete použít na celé tělo. Při aplikaci na obličej sprej nejprve stříkněte do dlaní a těmi repelent jemně vmasírujte na obličej. Vyhýbejte se kontaktu s očima a ústy. Je vhodný i pro ženy těhotné a kojící a pro děti od 6 měsíců. 75 ml pořídíte za cca 300 korun.
10. místo
Kvitok Dětský ochranný olej
Nejde sice o repelent, ale své místo si v žebříčku obhájí docela jednoduše. Slovenská značka Kvitok přináší jemný olej pro děti s obsahem nimbového oleje v bio kvalitě, který je používán pro své antibakteriální účinky a výrazné aroma, které odpuzuje hmyz. Mandlový olej zase zvláčňuje pokožku a díky vitaminu E ji regeneruje. Hodí se pro zklidnění a hydrataci pokožky a jako prevence proti náletům dotěrnému hmyzu. Přípravek je 100 % přírodní, veganský, není testovaný na zvířatech a je vyrobený s péčí a láskou na Slovensku. Lahvičku s 50 ml oleje seženete za cca 150 korun.
11. místo
Volarome přírodní repelent
Volarome je přírodní alternativou klasického repelentu. Vyvážená směs éterických olejů chrání dospělé i děti před komáry, klíšťaty, mouchami, blechami a jiným létavým hmyzem. Můžete se těšit z vůně citronely, máty, eukalyptu, levandinu a šalvěje. Obsahuje alkohol, v němž jsou oleje. Doporučujeme aplikovat buď na pokožku nebo na oblečení, kočárek, batoh, obuv a záclony, případně ložní prádlo. Citrusovo-bylinná vůně odpuzuje hmyz, ale pro člověka je vůně velmi příjemná. Kromě repelentních vlastností je Volarome repelent také díky přírodním olejům antiseptický a zklidňující. Nanášejte každé dvě hodiny, u vody pak po každém smočení. 50 ml pořídíte za cca 300 korun.
12. místo
Wooden Spoon Přírodní repelent proti komárům a hmyzu
Bye Bye Mosquito, to je přírodní repelent ve spreji od značky Wooden Spoon, který vás ubrání proti klíšťatům a také komárům a jinému létajícímu hmyzu. Obsahuje výtažek z byliny s poetickým názvem kocourník obyčejný. Vůně z byliny odpuzuje hmyz. Před použitím produkt protřepejte, poté nastříkejte na holou pokožku. Opakujte každé dvě hodiny. Wooden Spoon je bulharská přírodní kosmetická značka, která se snaží svým zákazníkům předat to nejlepší z přírody. Nejčastěji pracuje s esenciálními oleji a výtažky léčivých bylin. Lahvička se vejde do batohu na každý výlet nebo procházku do parku. Přírodní repelent Bye Bye Mosquito má 50 ml a stojí něco málo přes 200 korun.
Závěrem
Doufáme, že jste si z přípravků, které jsme vám představili, vybrali. A pokud na kůži stejně odhalíte štípanec nebo klíště, zachovejte klidnou hlavu. Vydezinfikujte místo, pinzetou klíště uchopte co nejblíže vaší kůže a viklavými pohyby ho vytáhněte.
Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:
[1] Wikipedie (CZ): Repelent
[2] Wikipedia (ENG): Insect repellent
[3] Healthline (ENG): Homemade Bug Spray Recipes for Your Skin, Home, and Yard
[4] Healthline (ENG): Natural Tick Repellents and Other Active Ingredients
[5] PubMed Central (ENG): Patent literature on mosquito repellent inventions which contain plant essential oils–a review
[6] PubMed Central (ENG): Thiamine (vitamin B1) as an insect repellent: a scoping review