12 nejlepších přírodních repelentů – recenze a tipy

Shrnutí: Klasické repelenty, které najdete na pultech drogerií, mohou obsahovat látky, co lidskému organismu vůbec nesvědčí. Proto je podle mě vždycky lepší sáhnout po repelentech přírodních, jejichž nabídka je čím dál tím širší. A v tomto článku jsem pro vás připravila srovnání dvanácti nejlepších.

A co se v článku dozvíte dál?

Vše o repelentech – něco málo z jejich historie, proč, kdy a jak se repelenty používají. Dále vám prozradím, jaký je rozdíl mezi přírodními a chemickými repelenty. A také co můžete použít namísto kupovaného repelentu.

TOP  1. místo

Incognito
repelentní produkty

Orientační cena: 300 Kč
Proč 1. místo?

Neboť si můžete vybrat ze tří účinných přípravků, které efektivně pomáhají odpuzovat hmyz (sprej, šampon, deodorant). Jejich účinnou složkou je Citrepel 75, který je přírodní a voní po citrusech.

2. místo

Nobilis Tilia
Sprej do přírody

Orientační cena: 330 Kč
Proč 2. místo?

Protože se jedná o kvalitní a 100% přírodní sprej proti hmyzu, v jehož složení figurují éterické oleje: levandule, citronela a kadidlovník. Produkt je tedy nejen účinný, ale také příjemně voní.

3. místo

Repelentní náramky
pro děti a teenagery

Orientační cena: 400 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož jde o příjemný a cool neoprenový repelentní náramek pro děti a teenagery, který nabízí silnou ochranu před komáry a ostatním hmyzem. Vybrat si můžete ze šesti hravých variant.

Dvanáct nejlepších přírodních repelentů

Co je to repelent?

Repelent je látka, která se používá k odpuzování hmyzu a jiných škůdců. Nejčastěji jej známe ve formě spreje nebo krému, které nanášíme na pokožku, ale existují také přípravky přímo na oblečení nebo do domácnosti. 

  • Repelenty vyzařují pachy, které jsou pro hmyz nepříjemné, a tím jej odpuzují. Některé jsou navrženy tak, aby působily na citlivé čichové receptory, jiné obsahují chemikálie, které jsou pro škůdce jedovaté nebo jinak nebezpečné.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Proč se repelenty používají?

Repelenty se využívají k ochraně proti nemocem přenášenými komáry, klíštaty a jiným hmyzem. Nejznámějšími příklady jsou onemocnění malárií, horečkou zika, horečkou Dengue, lymskou boreliózou, morem nebo západonilskou horečkou. Používáme jej ale také třeba proti vším nebo škůdcům v zahradách.

Repelenty mohou obsahovat přírodní látky, nebo chemické. Z těch chemických to bývá například DEET nebo picaridin, což jsou látky, které jsou pro hmyz jedovaté. Chemické repelenty bývají obvykle účinnější, než ty přírodní, ale zároveň mohou být toxičtější pro lidské tělo. Přírodní repelenty se vyrábějí z přírodních složek, například z citronové trávy, máty nebo eukalyptu. Šíří pachy, které jsou pro hmyz nepříjemné. 

Použitím repelentů snížujeme riziko nákazy, je ale důležité si uvědomit, že nejsou úplně spolehlivé a nemohou zajistit 100% ochranu před nákazou, proto je důležité dodržovat i další preventivní opatření, jako je nošení oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi nebo použití moskytiér.

Jak a kdy správně repelent používat?

Před aplikací si pečlivě pročtěte pokyny na obalu a nezapomínejte je dodržovat. Obecně platí, že by se měl repelent aplikovat na suchou pokožku nebo oblečení a vyhnout se kontaktu s očima, ústy a sliznicemi. U dětí dávejte zvýšený pozor na to, abyste jim přípravek nenanesli na ruce ani tvář, mohly by jej olíznout. 

  • Abyste zajistili dlouhodobou ochranu, měli byste repelent nanášet opakovaně v pravidelných intervalech.
  • Pokud byste se rozhodli použít chemický repelent, dodržujte bezpečnostní opatření, aby se snížilo riziko nežádoucích účinků.
  • Před použitím chemických přípravků doporučuji se poradit s lékařem, zejména pokud máte citlivou pokožku, jste těhotná nebo kojíte.

Historie repelentů

Chemické přípravky proti škůdcům byly vyvinuty až ve čtyřicátých letech 20. století a původně sloužily americkým vojákům. Až později byly přizpůsobeny veřejnosti. Obsahovaly a dodnes obsahují žlutou olejovou tekutinu DEET, jejíž pach hmyz odpuzuje. Jde o zdraví škodlivý pesticid, který je ale povolený aplikovat přímo na lidskou pokožku. V různých částech světa je jeho prodej regulovaný a vyšší koncentrace nejsou doporučovány pro děti, natož pro miminka. Látka může být při větších dávkách pro lidské tělo totiž škodlivá. Neprospívá ani životnímu prostředí a mírně toxická je i pro ryby a ptáky. 

  • Z toho důvodu se někteří snaží chránit přírodními repelenty tak, jako to od nepaměti dělali naši předkové. Nutno zopakovat, že přírodní repelenty nejsou tolik účinné, proto je vhodné je zkombinovat ještě s dalšími ochrannými prostředky (častější aplikace, dlouhé rukávy a nohavice, moskytiéra ap.).
  • K přírodním repelentům řadíme různé esenciální oleje s pronikavou vůní – např. olej z citronelly, tea tree, již zmiňovanými eukalyptem a mátou, levandulí, hřebíčku nebo citronovou trávou. Můžete jej přidat do aromalampy nebo difuzéru, či několik kapek smíchat s vodou a nastříkat směs na tělo nebo oblečení.
  • Pokud si na výrobu vlastního přírodního repelentu netroufáte a raději sáhnete po něčem ověřeném, a podívejte se na můj žebříček nejlepších přírodních repelentů.

1. místo

Incognito repelentní produkty

100% přírodní produkty (sprej, šampon a deodorant), které účinně odpuzují hmyz a voní po citrusech.

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsou repelentní produkty od Incognito na 1. místě?

První místo jsem věnovala těmto úžasným a funkčním produktům, neboť značka Incogito přináší neviditelnou, přesto však perfektně účinnou ochranu proti klíšťatům, komárům, mouchám, blechám, ovádům, vosám a jiným druhům hmyzu. A to hned ve třech druzích produktů; repelentní přípravek si můžete pořídit jako sprej, šampon a sprchový gel v jednom a také jako deodorant.

Účinnou látkou produktů je Citrepel 75 – přírodní složka, která odpuzuje hmyz. Díky ní produkty příjemně voní po citrusech.

Uživatelské recenze

O spreji Incognito se na stránkách heureka.cz a zbozi.cz píše, že skutečně funguje a lidé tady hodně chválí jeho přírodní složení, díky kterému ho mohou bezpečně používat i děti a těhotné ženy. Vůni v tomto případě někteří zákazníci charakterizují jako „úžasnou“, jiní jako „přijatelnou“ a další skupina ji považuje za „relativně příjemnou ve srovnání s chemickými repelenty“. Drtivá většina zákazníků tvrdí, že právě tenhle přípravek funguje prakticky na všechno. V jednom případě byl produkt dokonce otestován v mokrém lese plném komárů a uspěl.

Co se týče šamponu, i ten má na zbozi.cz moc pěkné recenze, u něhož jsou lidé spokojení s přírodním jemným složením a dočetla jsem si také, že při jeho používání zákazníci nechytili vši.

Více informací

Britské značce Incognito fandím nejen proto, že vytváří přírodní alternativy škodlivých a přírodu znečišťujících repelentů, ale také kvůli tomu, jak uvědomělá je. Tak třeba tím, že elektrickou energii získává z obnovitelných zdrojů, recykluje a používá pouze rozložitelné ekologické čisticí prostředky. V roce 2015 získala firma ocenění The Queen's Awards for Enterprise: Suistainable Development 2015.

Cena za každý z produktů se pohybuje okolo 300 korun.

2. místo

Nobilis Tilia Sprej do přírody

100% přírodní repelent od české značky, který obsahuje směs voňavých éterických olejů.

Orientační cena: 330 Kč

Proč je sprej do přírody od Nobilis Tilia na 2. místě?

Druhé místo u mě obsadil produkt od značky Nobilis Tilia, neboť je také dobrou prevencí před štípanci, pokud se chystáte na toulky po lese. Jeho základ je navíc i v tomto případě ryze přírodní. Sprej obsahuje směs éterických olejů z citronely, levandule a kadidlovníku. Nebojte ale – tenhle přípravek je sice vyroben z olejů, nepříjemný pocit mastnoty však na pokožce nezanechává.

Uživatelské recenze

Také tento produkt si vysloužil vysoká hodnocení, a to jak na Heurece, tak i na zbozi.cz. Na těchto srovnávačích jsem našla komentáře, které zmiňují, že funguje, voní a je bez chemie. To, že se jedná o přírodní produkt je pochopitelně jeden z předních pozitivních argumentů. Kromě toho jsou zde nicméně jmenovány i další jeho přednosti. Třeba to, že nelepí, rychle schne a snadno se aplikuje. Stranou pak nezůstává ani fakt, že právě tento výrobek je šetrný nejen k našemu zdraví, ale také k přírodě.

Další informace

Na závěr bych ještě podotkla, že složení tohoto produktu získalo certifikaci kvality CPK, takže se ho nemusíte bát použít na malé děti nebo v těhotenství. Na značku Nobilis Tilia se v tomto ohledu vůbec můžete spolehnout, protože na poli přírodních produktů je skutečně špičkou.

Produkt je vhodný i pro vegany.

Za tento sprej zaplatíte cca 330 Kč za 100 ml.

3. místo

Repelentní náramky pro děti a teenagery

Cool náramek proti komárům, který sluší i chrání. A jsou bez chemikálií.

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsou repelentní náramky pro děti a teenagery na 3. místě?

Na třetí příčku jsem umístila tyto repelentní náramky s náplněmi proti komárům i pro děti a dospívající, protože – co si budeme povídat – děti se rády válejí v trávě a po lesích, a je tudíž velmi užitečné je na cestu za dobrodružstvím řádně připravit. Bez repelentu se to zkrátka neobejde, a právě tohle pro naše nejmenší poměrně šikovná alternativa.

Značka PARA'KITO náramky vyrábí v celkem šesti barevných variantách náramky pro děti a dospívající a já věřím, že si vyberou. Bude to ozdůbka s koalou, žirafou, krokodýlem, nebo bude vaše děti ochraňovat síla jednorožce? Ať už se rozhodnou pro kterýkoliv, všechny zaručují ochranu před dotěrnými komáry po celý den.

Uživatelské recenze

Také tento náramek se na srovnávači dočkal pozitivních reakcí. Na zbozi.cz lidé například hodnotí jeho skvělý design a kvalitní materiál, který se nerozepne ani v kontaktu s vodou a prý vydrží celkem dlouho. Důležité také je, že zákazníci potvrzují, že náramek není na zápěstí nepříjemný, takže vaše dítě nebude mít problém s jeho nošením. Dále zde pak zaznívá, že pro naše malé drobečky je to pěkný módní doplněk, který prý i docela příjemně voní. Hezká slovní hodnocení má pak produkt i na Heurece, například tady nebo tady.

Zde Vložte Text Nadpisu

Repelenty PARA'KITO obsahují směs citronelového, rozmarýnového, mátového a hřebíčkového oleje, které kryjí lidské pachy. Neobsahují DEET ani jiné agresivní chemikálie, které by mohly podráždit dětskou pokožku. Pro intenzivnější účinek je možné náramek doplnit sprejem nebo roll-onem PARA'KITO.

Velikost obvodu dětského náramku je maximálně 170 mm, minimálně 145 mm a jeho délka je 205 mm. 

Tento náramek zakoupíte za cca 400 korun.

4. místo

Repelentní cool náramky pro dospělé

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala také repelentní náramky pro dospělé od PARA‘KITO?

Protože pokud jsem vybrala repelentní náramky pro děti a teenagery, musela jsem do srovnání zapojit také repelentní náramky pro dospělé na ochranu proti komárům. Je možné je připevnit na zápěstí nebo na kotník. Velkou výhodou tohoto náramku je, že je vhodný i pro lidi, kteří mají citlivou pokožku a repelent ve spreji nebo krému by mohli hůř snášet. Náramek je vhodný i pro kojící a těhotné ženy a kojence starší 6 měsíců. 

Jedna náplň poskytuje stálou ochranu před komáry až na 15 dní. Při koupi náramku získáte dvě náplně zdarma, poté je možné náplně dokupovat samostatně. 

Jak fungují? Esenciální oleje obsažené v náplních náramku se postupně vypařují do okolí, čímž kolem nás vytváří neviditelnou bariéru, která překrývá náš pach, který komáry přirozeně přitahuje. Upozorňujeme, že náramek neposkytuje stoprocentní ochranu před klíšťaty.

Náramky jsou klinicky testovány, nejsou však testovány na zvířatech. Jsou vhodné na ruku nebo kotník o obvodu max. 215 mm, min. 175mm. Fungují na suchý zip a můžete si vybrat z několika barev a motivů. 

Jeden náramek se dvěma náplněmi stojí cca 500 korun.

5. místo

Officina Naturae Ochranný sprej do přírody BIO

Orientační cena: 290 Kč

Čím mě zaujal ochranný sprej do přírody BIO od Officina Naturae?

Jelikož jde o lehký tělový sprej, ve kterém je 99 % ingrediencí přírodních, kterým vévodí italská rostlinka Nepeta cataria, které se v češtině roztomilé přezdívá Šanta kočičí. Tu ve směsi doprovází esenciální olej z máty, hřebíčku a citronové trávy. Společně tak dokáží odpudit komáry a další otravný hmyz.

Také se mi líbí, že produkt je v BIO kvalitě, hodí se pro vegany a pro děti už od tří let.

Aplikuje se velmi snadno – jednoduše ho nastříkáte na tělo (dejte však pozor, aby se vám produkt nedostal do očí). Pokud chcete mít klidný a hmyzem nerušený spánek, sprej aplikujte na bavlněný tamponek, který položte na noční stolek vedle postele.

100ml balení produktu vás vyjde na cca 290 korun.

6. místo

Herbal PROTECT-X

Orientační cena: 850 Kč

Proč jsem vybrala repelent Herbal PROTECT-X?

Americká značka North American Herb & Spice přináší tento přírodní aromatický repelent proti hmyzu a klíšťatům, který obsahuje spoustu divokých bylin. A právě díky nim repelent nádherně voní a zároveň vás ochrání před komáry, klíšťaty nebo blechám. Je zcela bez konzervantů, alkoholu a chemických přísad.

Sprej byl vyvinut expertkou na výživu a zakladatelkou firmy North American Herb & Spice ve spolupráci s nutričním lékařem a expertem v přírodní medicíně Dr. Cassem Ingramem.

Jaké účinné látky sprej obsahuje? Éterický olej z divokého rozmarýnu, z levandule, geránie a citronové šťávy. Repelent je nutné stříkat na pokožku nebo oblečení každé dvě až tři hodiny nebo po koupání. Jeho účinnost také zmenšuje pocení, déšť nebo změna teploty prostředí.

120ml lahvičku pořídíte za cca 850 korun.

7. místo

Wooden Spoon Přírodní repelent proti komárům a hmyzu

Orientační cena: 240 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila přírodní repelent od Wooden Spoon?

Bye Bye Mosquito, to je přírodní repelent ve spreji od značky Wooden Spoon, který vás ubrání proti klíšťatům a také komárům a jinému létajícímu hmyzu. Obsahuje výtažek z byliny s poetickým názvem kocourník obyčejný. A vůně z této byliny odpuzuje hmyz. Před použitím produkt protřepejte, poté nastříkejte na holou pokožku. Opakujte každé dvě hodiny.

Wooden Spoon je bulharská přírodní kosmetická značka, která se snaží svým zákazníkům předat to nejlepší z přírody. Nejčastěji pracuje s esenciálními oleji a výtažky léčivých bylin. Lahvička se vejde do batohu na každý výlet nebo procházku do parku. Přírodní repelent Bye Bye Mosquito má 50 ml a stojí něco málo přes 240 korun.

8. místo

laSaponaria Ochranná emulze ve spreji

Orientační cena: 300 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila ochrannou emulzi ve spreji od laSaponaria?

Tato bílá lahvička je totiž perfektní a z 99% přírodní alternativou klasického repelentu proti obtížnému hmyzu. Díky aplikaci pomocí spreje se emulze skvěle nanáší, ale po nastříkání na čistou pokožku je ji potřeba ještě vmasírovat. Kromě ochranné funkce má ale emulze i další účinky – chrání pokožku před nepříznivými vnějšími vlivy, hydratuje a zklidňuje. To vše díky množství blahodárných přírodních látek jako je olej z citronely, aloe vera a spoustu rostlinných extraktů (z kosatce, pupečníku, pelargonie, šišáku a čajovníku). Další superschopností emulze je fakt, že vám bude krásně vonět, ale hmyzu nikoliv, což mi přijde super.

Ochranná emulze je veganská a hodí se pro každého člena rodiny. Balení se 100 ml produktu stojí cca 300 korun.

9. místo

Kvitok Dětský ochranný olej

Orientační cena: 200 Kč

Proč jsem vybrala dětský ochranný olej od Kvitok?

Nejde sice o repelent, ale své místo si v žebříčku obhájí docela jednoduše. Slovenská značka Kvitok přináší jemný olej pro děti s obsahem nimbového oleje v bio kvalitě, který je používán pro své antibakteriální účinky a výrazné aroma, které odpuzuje hmyz. Mandlový olej zase zvláčňuje pokožku a díky vitaminu E ji regeneruje. Hodí se pro zklidnění a hydrataci pokožky a jako prevence proti náletům dotěrnému hmyzu. Přípravek je 100 % přírodní, veganský, není testovaný na zvířatech a je vyrobený s péčí a láskou na Slovensku. Lahvičku s 50 ml oleje seženete za cca 200 korun.

10. místo

Argital Bio repelent proti komárům

Orientační cena: 430 Kč

Čím mě zaujal repelent proti komárům od Argital?

Podobný přípravek, který obsahuje jen stoprocentní přírodní složky, nabízí také společnost Argital. Na trhu funguje už od roku 1979. Značka se nejvíce zaměřuje na kosmetické přípravky obsahující zelený jíl, který těží z lomu na Sicílii. Produkty mají řadu certifikátů přírodní kosmetiky, například BDIH, Demeter, ICEA a LAV. Tyto certifikáty jsou zárukou vysoké kvality a maximálních účinků přírodních surovin.

Přípravek obsahuje směs esenciálních olejů, které svou vůní odpuzují hmyz a tudíž vám dopřejí klidný spánek v létě v přírodě nebo na cestách, a ochrání i během dne. 

Sprej nedráždí pokožku, naopak ji v případě bodnutí hmyzem dokáže uklidnit od zrudnutí a nepříjemného svědění. Lahvičku před použitím protřepejte. Přípravek má 90 ml a stojí cca 430 korun.

11. místo

MozziWatch Přírodní repelent ve spreji

Orientační cena: 300 Kč

A proč tu je takéj přírodní repelent ve spreji od MozziWatch?

Jelikož se jedná o přírodní repelent proti komárům a klíšťatům, jehož hlavní aktivní látkou je Citriodiol. Citriodiol je biocidní látka, která se získává z korymbie citroníkové, a v EU a České republice je zatím jedinou látkou s prokazatelně repelentními účinky, která je zároveň přírodního původu. Po nanesení dokáže pokožku chránit šest hodin. Sprej můžete použít na celé tělo. Při aplikaci na obličej sprej nejprve stříkněte do dlaní a těmi repelent jemně vmasírujte na obličej. Vyhýbejte se kontaktu s očima a ústy. Je vhodný i pro ženy těhotné a kojící a pro děti od 6 měsíců. 75 ml pořídíte za cca 300 korun.

12. místo

Volarome přírodní repelent

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem sem zařadila přírodní repelent Volarome?

Volarome je totiž přírodní alternativou klasického repelentu. Vyvážená směs éterických olejů chrání dospělé i děti před komáry, klíšťaty, mouchami, blechami a jiným létavým hmyzem. Můžete se těšit z vůně citronely, máty, eukalyptu, levandinu a šalvěje. Obsahuje alkohol, v němž jsou oleje. Doporučuje se aplikovat buď na pokožku nebo na oblečení, kočárek, batoh, obuv a záclony, případně ložní prádlo. Citrusovo-bylinná vůně odpuzuje hmyz, ale pro člověka je vůně velmi příjemná. Kromě repelentních vlastností je Volarome repelent také díky přírodním olejům antiseptický a zklidňující. Nanášejte každé dvě hodiny, u vody pak po každém smočení. 50 ml pořídíte za cca 300 korun.

Závěrem

Doufám, že jste si z přípravků, které jsme vám představila, vybrali svého favorita. Na základně důkladného průzkumu bych vám doporučila tři repelentní produkty od značky Incognito – repelent ve spreji, tělový a vlasový šampon a roll-on deodorant – všechny jsou stoprocentně přírodní a účinné proti bodavému hmyzu díky rostlinné látce Citrepel 75. Skvělou přírodní variantou repelentu, který mohou používat i děti od tří let a těhotné ženy, je Nobilis Tilia Sprej do přírody, která je rovněž zcela přírodní, účinný a ještě má krásnou citrusovo-bylinkovou vůni. A pro děti a teenagery (třeba na tábor) je super repelentní náramek, který poskytuje ochranu 24/7 a jedna náplň vydrží patnáct dní.

A pokud na kůži stejně odhalíte štípanec nebo klíště, zachovejte klidnou hlavu. Vydezinfikujte místo, pinzetou klíště uchopte co nejblíže vaší kůže a viklavými pohyby ho vytáhněte.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Repelent

[2] Wikipedia (ENG): Insect repellent

[3] Healthline (ENG): Homemade Bug Spray Recipes for Your Skin, Home, and Yard

[4] Healthline (ENG): Natural Tick Repellents and Other Active Ingredients

[5] PubMed Central (ENG): Patent literature on mosquito repellent inventions which contain plant essential oils–a review

[6] PubMed Central (ENG): Thiamine (vitamin B1) as an insect repellent: a scoping review

4.7/5 (Počet hlasů: 15)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »