11 nejlepších přírodních léků na menopauzu – recenze

Shrnutí: Menopauza je nepříjemné období spojené s životem ženy, proto je potřeba si ho co nejvíc ulehčit. Od toho tu jsou různé doplňky stravy a léky a já jsem pro vás vybrala ty, které se mi jeví jako nejlepší:

 • Na 1. místo jsem dala Feminus, protože je speciálně vyvinutý pro ženy v menopauze a pomáhá snížit její příznaky.
 • 2. místo získal Menoxin od Advance, který je účinný a za skvělou cenu.
 • a 3. místo patří přírodním kapslím Woman's Vitality, které obsahují na menopauzu příznivě působící bylinky.

V článku jsem pro vás dále shrnula:

Co to je menopauza?[1] Jaké jsou její příčiny, příznaky,[2] průběh včetně možností „léčby“[6] a tipů, jak si tohle období zpříjemnit.[7]

TOP  1. místo

Feminus

Orientační cena: 600 Kč
Proč 1. místo?
Protože jde o přírodní doplněk stravy speciálně vyvinutý pro ženy. Zvláště vhodný je právě pro starší dámy, které ocení podporu v náročném období menopauzy.
2. místo

Menoxin

Orientační cena: 350 Kč
Proč 2. místo?
Jde totiž o účinný, 100% přírodní doplněk, jehož látky pomáhají zmírnit nepříjemné stavy spojené s menopauzou. A navíc je za skvělou cenu.
3. místo

Woman’s Vitality

Orientační cena: 600 Kč
Proč 3. místo?
Protože doplněk Woman’s Vitality má čistě rostlinné složení plné výtažků z blahodárných bylin, které přispívají k poklidnému průběhu menopauzy. Je to perfektní mix vitamínů, minerálů a příznivě působících bylin.

Jedenáct nejlepších léků na menopauzu

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Co je to menopauza?

Menopauza[1]  je v podstatě konec menstruačního cyklu ženy. S tímto koncem je spojeno mnoho změn na těle a mysli ženy, jak už fyzických, tak i psychických. Mimo jiné to znamená i konec našich reprodukčních let, čili – už nemůžeme mít miminko.

V ženském těle se nachází pouze omezený počet vajíček uložených ve vaječnících a s tímto omezeným počtem se žena již narodila. Vaječníky také vytvářejí hormon estrogen a proestrogen, který řídí období menstruace a ovulace. K menopauze dojde ve chvíli, kdy se uvolní poslední vajíčko a následuje poslední menstruace.

Menopauza je běžnou součástí života a dochází k ní většinou okolo 40 let. Některé ženy ovšem mohou menopauzou projít dříve. Může to být z různých důvodu, třeba kvůli chirurgickým zákrokům, poškozením vaječníků či třeba chemoterapii. Pokud se něco takového stane, říká se tomu předčasná menopauza.

Příznaky menopauzy[2] se dají rozdělit do dvou skupin:

První příznaky menopauzy

Mnoho žen před menopauzou trápí různé fyzické potíže jako návaly horka, náhlé pocity tepla které se šíří po horní části těla, červenání kůže a nadměrné pocení. Dalšími prvotními projevy může být nepravidelná menstruace, vaginální suchost, bolavá prsa, častá potřeba chodit na záchod, problémy se spánkem, emocionální neklid a náladovost, suchá kůže, oči či ústa a spoustu odalších.

Pozdější příznaky menopauzy

Mezi pozdější příznaky může patřit nadměrná únava, depresivní stavy, náladovost, bolesti hlavy, kloubů, či svalů, ztráta libida, ztráta vlasů a další.

Přirozená menopauza není způsobena žádnými lékařskými zákroky. Je to pomalý proces a má tři fáze: perimenopauza, menopauza a postmenopauza

Perimenopauza[3] neboli přechod k menopauze začíná několik let před menopauzou. Je to doba, kdy vaječníky postupně produkují méně a méně estrogenu. Obvykle začíná okolo 40. letech ženy, ale může začít už ve 30. letech či dokonce dříve. Perimenopauza trvá až do začátku menopauzy – bodu, ve kterém vaječníky přestanou uvolňovat vajíčka. V posledních 1 až 2 letech primenopauzy klesá hladina estrogenu rychleji a hodně žen pociťuje první příznaky menopauzy.

Jak dlouho trvá perimenopauza?

Průměrná délka je 4 roky, u některých žen ale může trvat jen několik měsíců nebo klidně 10 let. Perimenopauza končí, když ježena již 12 měsíců bez menstruace. 

Jaké jsou příznaky perimenopauzy?

Ženy v perimenopauze často mívají následující příznaky: Návaly tepla, citlivost prsou, zhoršená menstruace, únava, vaginální suchost, nepříjemnot při sexu, úniky moči při kašli či kýchání, častější potřeba čůrat, změny nálad, problémy se spánkem a další.

Jsou mé příznaky normální nebo je třeba se něčeho obávat?

Během perimenopauzy jsou zvláštní stavy a změny běžné a normální. Menopauza je období změn. Pokud máte ovšem podezření na nějaký problém, vyhledejte lékaře.

Jak je perimenopauza diagnostikována?

Lékař může často diagnostikovat perimenopauzu na základě vašich příznaků. Krevní testy ke kontrole hladiny hormonů mohou také pomoci, ovšem vaše hladiny hormonů se v perimenopauze mění.

Mohu otěhotnět, pokud jsem perimenopauzální?

Ano. I přes pokles plodnosti během perimenopauzy můžete stále otěhotnět. Pokud tedy nechcete otěhotnět, měla byste používat určitou formu antikoncepce, až do začátku menopauzy. U některých žen může být otěhotnění obtížné, jakmile dosáhnou věku 30 až 40 let kvůli poklesu plodnosti. Pokud je otěhotnění cílem, existují léčby, které vám s otěhotněním mohou pomoci.

Menopauza je konec menstruačního cyklu a plodnosti ženy. Vaječníky přestaly uvolňovat vajíčka a produkovat většinu svého estrogenu. Stává se tak, když vaše vaječníky nevytvářejí estrogen a progesteron, dva hormony potřebné pro plodnost. Dále se vaše menstruace neobjevila již jeden rok. Začíná kolem 51 roku věku, když k tomu dochází přirozeně. Může k tomu ale dojít dříve, dokonce než dosáhnete 40 let. Tomu se říká předčasná menopauza. Věk, ve kterém váš začne, je většinou určen vašimi geny.

Jaké jsou příznaky?

Když začíná přirozeně, prvním znakem může být nepravidelný menstruační cyklus. Jakmile se objeví nepravidelnost, menstruace obvykle končí za 4 roky. Můžete si také všimnout těchto příznaků: Změny nálady, snížení chutě na sex, pocení, bolesti hlavy, bolesti při sexu, problémové spaní a další. Příznaky bývají nepříjemné a mohou ovlivnit kvalitu vašeho života, proto je vhodné si dopřávat dostatečný odpočinek, žít zdravě a starat se o sebe.

Jedná se období let po menopauze. Menopauzální příznaky se obvykle zmírní. S přibývajícím věkem se ovšem zvyšují zdravotní rizika spojená se ztrátou estrogenu.[4]

Komplikace po menopauze

Ztráta estrogenu spojená s menopauzou souvisí s řadou zdravotních problémů, které se s přibývajícím věkem u žen stávají častějšími. Po menopauze je u žen větší pravděpodobnost problémů jako ztráta kostní hmoty, srdeční choroby, zhoršené funkce močového měchýře a střev, vyšší riziko Alzheimerovy choroby, více vrásek, zhoršení síly, slabší vidění, sexuální změny, problémy s dosáhnutím orgasmu a další.

Vaše geny, některé poruchy imunitního systému nebo třeba lékařské postupy mohou způsobit předčasnou menopauzu.[5] Mezi další příčiny patří:

Předčasné selhání vaječníků – může se stát, že se vaše hladina estrogenu z neznámých důvodů změní. Tento stav ovšem nemusí být trvalý.

Indukovaná menopauza – k tomuto dochází, když vám lékař vyjme vaječníky ze zdravotních důvodů, jako je rakovina dělohy nebo endometrióza. Může se tak také stát, když jsou vaječníky poškozeny z důvodu chemoterapie.

Možná máte podezření, že přecházíte do menopauzy. Můžete začít sledovat svou menstruaci a mapovat ji, zda-li začíná být nepravidelná. určitě je vhodné navštívit lékaře.

Menopauza je přirozený proces, takže se samozřejmě vyléčit nedá. Dá se ovšem zmírnit a hladina estrogenu se dá v rámci možností zlepšit.[6]

Různé změny v životě pomáhají mnoha ženám vyrovnat se s příznaky menopauzy. Můžete zkusit třeba následující:

 • Pravidelně cvičte,[7] abyste lépe spali a předcházeli nemocem, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a osteoporóza.
 • Posilujte svaly pánevního dna, abyste zabránili úniku močového měchýře.
 • Zůstaňte sociálně a mentálně aktivní, abyste předešli problémům s pamětí.
 • Nekuřte.[8] Tabák může způsobit předčasnou menopauzu a zvýšit návaly horka.
 • Omezte množství alkoholu,[9] které vypijete, abyste snížili riziko vzniku rakoviny prsu a zlepšily kvalitu spánku.
 • Jezte zdravě[10] a udržujte si zdravou váhu.
 • Zkuste aktivity jako je jóga, hluboké dýchání či masáže a celkově odpočívejte.
 • Pokud máte návaly horka, pijte studenou vodu.
 • Pro vaginální suchost používejte vaginální zvlhčovač nebo lubrikant.

1. místo

Feminus

Orientační cena: 600 Kč

Přírodní doplněk s velkým množstvím vitamínů a minerálů, který je ideální pro ulehčení a pomoc při období menopauzy.

Proč je produkt Feminus na 1. místě?

Produkt Feminus jsem dala na první místo hlavně proto, že jde o čistě přírodní produkt a neobsahuje žádné chemické látky. Přesto dokáže výrazně pomoci během složitého období menopauzy, a to jak po psychické stránce, tak i po stránce psychické. Kromě toho je skvělé, že díky náloži vitamínů a minerálů produkt pomůže zlepšit celkový zdravotní stav ženy a povzbudí její imunitní systém.

Uživatelské recenze

Na stránkách e-shopu Feminus se dočtete, že si ženy hodně chválí přísun energie, který po užívání tohoto produktu pocítily. Kromě toho vyzdvihují jeho přírodní složení a zmiňují také ústup příznaků menopauzy. Podobně se o produktu vyjadřují i ženy na nezávislých srovnávačích, i když některé z nich připouštějí, že jim tento doplněk úplně nesedl. Ale to se může stát u téměř každého potravinového doplňku. Recenze jsem hledala na stránkách heureka.cz a zboží.cz.

Dále o produktu

Feminus je tedy přírodní doplněk stravy pro ženy, který pomáhá zmírnit nepříjemné projevy menopauzy. Dokáže pomoci s návaly horka, přispívá k lepší náladě, pozitivně ovlivňuje přísun energie a dokonce po něm budete mít větší chuť na sex.

Mimo to je tento produkt bohatý na vitamíny a minerály (C, E, B6, D3, B12, zinek) a v jeho složení figurují hlavně tyto bylinky: řeřicha peruánská (Maca peruánská), indický ženšen (Vitánie snodárná), extrakt z kakaa (Theobroma Cacao), kotvičník zemní (Tribulus Terrestris), muira puama, andělika čínská a damiána pravá.

2. místo

Advance Menoxin

Orientační cena: 350 Kč

Skvělý 100% přírodní doplněk s výborným poměrem cena / výkon. Obsahuje účiné látky, které mohou pomáhat zmírnit příznaky menopauzy.

Proč jsem vybrala Menoxin od Advance nutraceutics?

Na druhé místo jsem vybrala Menoxin od Advance Nutraceutics a to hlavně proto, že je účinný, ovšem cenově dostupný. 

Obsahuje celou řadu přírodních extraktů, které pomáhají ke komfortní menopauze a ulevují od nepříjemných stavů, které se s menopauzou pojí. Konkrétně jde o jetel luční, sóju, len, šalvěj, mateří kašičku, kyselinu pantothenovou a vitamín B6. Navíc má 100% přírodní složení, takže není zdravotně závadný.

Uživatelské recenze

Mrkla jsem se na recenze a velice příjemně mě překvapily. Obecně jsou totiž velmi pozitivní. Většina recenzentek se shoduje na tom, že jim Menoxin pomohl a hodnotí produkt jako účinný, ale cenově dostupný. Uživatelky na heuréce, nebo zboží.cz si na produktu chválí jak ceny, ale zejména také zlepšení stavu po nějaké době užívání. Některé zmiňují lepší spánek, úlevy od bolestí hlavy, snížení návalů horka, srovnání hormonální nerovnováhy nebo třeba zlepšení výkyvů nálad. Další hodnocení můžeme najít i přímo na oficiální stránce.

Dále o produktu

Obsažené látky napomáhají omezit nepříjemné příznaky, které menopauzu doprovázejí (například pocení nebo návaly) a také pomáhají zmírnit vyčerpání a únavu.

 • Jetel luční, sója, nebo len setý jsou přírodní plodiny bohaté na fytoestrogeny, což jsou přirozené rostlinné sloučeniny podobné ženským estrogenům. Tyto fytoestrogeny mohou pomáhat zmírňovat příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, nespavost a náladové výkyvy. Sója navíc může mít pozitivní účinky na srdce a kosti a Len má navíc protizánětlivé vlastnosti.
 • Šalvěj lékařská se tradičně používá ke snižování návalů horka či nočních pocení, které se s menopauzou pojí. Obsahuje látky, které mohou ovlivnit hladinu potu a snížit hyperaktivitu potních žláz.
 • Včelí mateří kašička je potrava, kterou včely tvoří pro svou včelí královnu. Obsahuje mnoho živin, včetně vitamínů, minerálů a esenciálních aminokyselin. Některé studie naznačují, že včelí mateří kašička může mít hormonální a protizánětlivé účinky a přispívat k celkovému zdraví.
 • No a poslední látka – vitamin B6 (pyridoxin) je důležitá pro celkové zdraví a normální fungování těla. Může podporovat jak zdraví nervového systému, tak i metabolismus či imunitní systéu. Vitamin B6 také může pomoci při regulaci hormonů spojených s menstruačním cyklem.

A to jsou všechny látky, které v Menoxinu najdete.

Kapsle jsou bez lepku, laktózy i mléčné bílkoviny. Balení jich obsahuje 60 a stojí cca 350 korun.

3. místo

Woman’s Vitality

Orientační cena: 600 Kč

Přírodní doplněk stravy bohatý na rostlinné extrakty, vitamíny a minerály.

Proč je produkt Woman’s Vitality na 3. místě?

Třetí místo patří produktu Woman’s Vitality, protože si myslím, že je skvělé bojovat proti nepříjemným projevům hormonální nerovnováhy během menopauzy pomocí bylinek. A že jich tady najdete hodně: řeřichu peruánskou (ta se podílí na zdravém fungování hormonálního systému), ženšen pravý, kotvičník zemní (ten zase velmi dobře působí na hormonální aktivitu), drmek obecný a pepř černý.

Mimo to doplněk obsahuje hořčík, zinek, vitamíny B2, B3, B6,  B12 a krále imunitního systému – vitamín D. To všechno jsou látky, které si naše tělo rozhodně zaslouží, ať už v jakémkoli věku.

Uživatelské recenze

Recenzí na tento produkt u nás není mnoho, přesto se o něm uživatelky vyjadřují příznivě. Oceňují jeho účinnost a kvalitní složení bez zbytečných chemikálií „navíc“. A zdá se, že je třeba mít trpělivost, protože některé ženy zaznamenaly účinky tabletek až po měsíci užívání. Nicméně – zaznamenaly je – takže se vyplatí dát tomuto řešení šanci. Recenze jsem našla na stránkách heureka.cz.

Dále o produktu

Jak jsme tedy viděli, Woman’s Vitality funguje na bázi bylinných výtažků, je stoprocentně veganský a dodává tělu patřičnou dávku vitamínů a minerálů. Některé z bylinek, které figurují v jeho složení, se tradičně používají v ajurvédě nebo v čínské medicíně. A zajímavostí je, že například řeřichu peruánskou znali už staří indiáni a patřila do jejich běžného jídelníčku.

4. místo

Indol WOMAN 250

Orientační cena: 870 Kč

Doplněk pro ženy s indol 3 carbinolem, vitaminem C a vitaminem D, který dokáze pomoci s projevy hormonální nerovnováhy v období menopauzy.

Proč je produkt Indol WOMAN 250 na 4. místě?

Čtvrté místo jsem přiřadila produktu Indol WOMAN 250 proto, že je to doplněk speciálně vyvinutý pro ženy. Dokáže pomoct s širokou škálou zdravotních komplikací a pomáhá poskytovat úlevu od nepříjemných stavů, se kterými jsou ženy v období menopauzy konfrontovány. Oceňuji to, že základem jeho složení je nejen indol 3 carbinol, ale také vitamín C z granátového jablka a vitamín D3, který podporuje imunitní systém – a to se vždycky hodí.

Dále o produktu

Indol WOMAN 250 je tedy skvělým doplňkem pro ženy, který dokáže pomoct při mnoha zdravotních problémech. A mezi ty se řadí právě i hormonální nerovnováha, k níž v období menopauzy dochází.

Důležitou aktivní látkou je v tomto případě indol 3 carbinol, který se jinak přirozeně vyskytuje v brokolici, kedlubně, kapustě zelí nebo třeba v květáku. Co se ale důležité – zapojuje se do metabolismu ženského pohlavního hormonu estradiolu.

Kromě toho produkt využívá sílu granátového jablka (to je mimochodem bohaté na „céčko“) a obsahuje také vitamín D3, který má příznivý vliv na imunitní systém. Déčko dále napomáhá ke správnému využití vápníku a fosforu v těle, čímž podporuje zdraví kostí a zubů.

Doporučuje se užívat po 2-3 kapslích denně (před jídlem), přičemž by se měl užívat po dobu tří měsíců (pak by měla následovat měsíční pauza).

5. místo

Life Extension Estrogen pro ženy

Orientační cena: 700 Kč

Proč jsem vybrala Estrogen pro ženy od značky Life Extension?

Estrogen for Women je přírodní vegetariánský doplněk, který byl navržen speciálně tak, aby snižoval příznaky při menopauze. 

Díky směsi, kterou obsahuje může pomáhat udržovat hormonální rovnováhu, optimalizovat hladinu estrogenu, nebo třeba snižovat návaly horka při menopauze.

Obsahuje patentovaný chmelový extrakt – u kterého bylo klinicky prokázáno, že snižuje frekvenci návalů horka o 50% a celkově pomáhá s příznaky menopauzy, Lignanový extrakt – který blokuje některé nežádoucí účinky estrogenu, extrakt z Lékořice – která pomáhá s návaly horka, extrakt z Brokolice – který udržuje zdravé dělení buněk a také moduluje estrogen, Dong Quai – o kterém se v tradiční čínské medicíně předpokládá, že pomáhá při menopauzálních a menstruačních potížích a extrakt z Chasteberry – což podporuje hormonální rovnováhu a rovnováhu neurotransmiterů, které jsou důležité pro úlevu od menopauzálních potíží.

6. místo

Doctor's Best Menopause Spectrum

Orientační cena: 650 Kč

Z jakých důvodů jsem zařadila produkt s názvem Menopause Spectrum?

Doctor's Best Menopause Spectrum s EstroG-100 obsahuje směs tří bylinných extraktů, které společně nabízejí úlevu od nepříjemných pocitů spojených s menopauzou. Zmírňuje například návaly horka, pocení, nervové podrážděnosti, závratě, vaginální suchost, necitlivost a mravenčení, občasnou emoční nestabilitu, únavu a nespavost. Pomáhá optimalizovat výkyvy nálady a energie, zmírňuje noční pocení a podporuje klidný spánek. Produkt je vhodný i pro vegany.

Dávkuje se 1 kapsle denně s jídlem nebo podle doporučení nutričně informovaného lékaře.

7. místo

Bachovy květové bio esence - Menopause

Orientační cena: 440 Kč

Proč jsem vybrala bachovy esence Menopause?

Květinová terapie, neboli terapie esencemi, je forma alternativní medicíny. Vychází z myšlenky Edwarda Bacha, že květiny mají léčivou vibrační energii. V praxi se jedná o tekuté květové esence nasycené květinovou energií. Říká se jim také květinové léky.

Bachovy květové esence Menopauza je vhodný lék pro ženy v období menopauzy, které hledají šetrné a přírodní řešení na specifické problémy, které doprovázejí toto období. Nejčastěji mezi ně patří návaly horka, neklidný spánek, noční buzení nebo změny nálad.

Obsahuje Ořešák královský, který pomáhá vyrovat se se změnami, Modřín opadavý jež pomáhá zvyšovat sebedůvědu, Chmerek roční který přijde vhod při změnách nálad, Olověnec willmottův, který pomáhá zvyšovat sebehodnoty, podporuje snění a pomáhá navrátit klidný spánek, Jilm štíhlý pro návrat důvěry v sebe sama a posílený zápalu a Zimolez kozí list, který pomáhá žít šťastně v přítomnosti a nevracet se do vzpomínek z minulosti.

8. místo

100% Muškátový olej Bio Alteya

Orientační cena: 290 Kč

Proč tu je muškátový olej?

Muškátový olej 100% Bio Alteya je olej získávaný z květů Pelargonie vonné, neboli muškátu. 

Olej z muškátu může pomáhat ženám, které trpí sníženou hladinou estrogenu a zdravotními příznaky způsobenými menopauzou a perimenopauzou. Zvládne pomáhat například se stresem, úzkostí, depresí a hormonální nerovnováhou. Dále díky jeho antibakteriálním, antimikrobiálním a antiseptickým vlastnostem dokáže pomáhat při akné, podráždění kůže a kožních infekcí (při aplikaci na kůži).

9. místo

BrainMax Pure Maca červená BIO

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala červenou Macu od BrainMaxu?

BrainMax Pure Maca červená BIO je 100% prášek z Macy Peruánské.
Maca má pozitivní vliv na hormonální systém a problémy s menopauzou, pozitivní účinek na mužské i ženské pohlavní hormony, podporuje yzické a duševní zdraví, vyrovnává stresové hormony, čímž reguluje reakci na stres a následnou úzkost, podporuje fyzický a mentální výkon a je považována za afrodiziakum, čili podporuje sexualitu a plodnost, pozitivně působí na pohlavní hormony. V neposlední řadě pomáhá optimalizovat hormonální rovnováhu.
Užívání: V prvním týdnu užívejte jednu čajovou lžičku. V dalších dvou až třech týdnech zvyšte na 2 – 3 čajové lžičky denně. Po čtvrtém týdnu můžete užívat polévkovou lžici. Můžete ji přidávat do proteinového šejku, smoothie, kakaového nápoje nebo do snídaňové kaše.

10. místo

Swanson Menopause Essentials

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem zvolila Menopause Essentials od Swansonu?

Swanson Menopause Essentials (ženské zdraví) je lahvička se směsí bylin ve 120 přírodních kapslí, které díky svému složení pomáhají ženám překonat nepříjemné stavy spojené s menopauzou.

Kapsle obsahují: Hořčík (z oxidu hořečnatého), Damiana Leaf, olej z Černého Rybízu, Chasteberry extrakt, extrakt z Dong Quai (kořen), Wild Yam extrakt (kořen), Black Cohosh extrakt (kořen) a extrakt z listů Ginkgo biloba

Mezi účinky patří: minimalizování příznaků menstruace a menopauzy, podpora imunitního systému a pomoc při udržování zdravé pokožky, vlasů a nehtů.

11. místo

TribeSterol

Orientační cena: 450 Kč

A proč jsem do srovnání zahrnula TribeSterol?

TribeSterol podpora normální hormonální aktivity je patentovaný výtažek účinných látek z rostliny Tribulus Terrestris s českým názvem kotvičník zemní. 

Kotvičník je hojně používán v ajurvédské medicíně a to mimo jiné k podpoře zdraví žen.

Může pomáhat snížit příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, noční pocení, problémy se spánkem, špatná nálada, podrážděnost, vaginální suchost a nízké libido. Mezi další účinky může být pomoc od zánětu, nebo třeba úleva od bolesti. 

Produkt obsahuje 100 kapslí, dávkujte denně 1 kapsli na 16 – 20 kg tělesné váhy vždy po jídlech (= cca 3-6 kapslí denně, podle toho kolik vážíte). Pokud si nejste jisti, raději se poraďte s lékařem.

Závěr

Menopauza je nepříjemné období, ale se správnou životosprávou se dají příznaky zmírnit a žít plnohodnotný život. Mohou vám s tím pomoct i výše uvedené doplňky stravy, z nichž nejvíce doporučuji Feminus, čistě přírodní produkt pro dámy v menopauze, dále pak Menoxin od Advance, který je účinný a za skvělou cenu, anebo Woman’s Vitality od Blenda s obsahem bylinek, které přispívají ke komfortní menopauze.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[11] Wikipedie (CZ): Klimakterium

[12] Wikiskripta (CZ): Cyklické změny v ženském těle

[13] Healthline (ENG): Everything You Should Know About Menopause

[14] PubMed Central (ENG): Is menopause still evolving? Evidence from a longitudinal study of multiethnic populations and its relevance to women’s health

[15] Centers for Disease Control and Prevention – CDC (ENG): Women’s Reproductive Health

4.6/5 (Počet hlasů: 53)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »