10 nejlepších přírodních léků na menopauzu – recenze

Menopauza je nepříjemné období spojené s životem ženy. Čeká nás většinu okolo 40 – 50 let, ale její příchod pocítíme již daleko dříve. Takové období je dobré si ulehčit jak to jen jde, proto také existují různé doplňky stravy a léky, které vám mohou období ulehčit. Vybrali jsme pro vás ty, které se jevily jako ty nejlepší.

TOP  1. místo

Feminus

Orientační cena: 600 Kč

Přírodní doplněk stravy speciálně vyvinut pro ženy. Pozitivně ovlivňuje ženu v období menopauzy.

2. místo

TribeSterol

Orientační cena: 450 Kč

Přírodní tablety kotvičníku zemního, který má pozitivní vliv na projevy menopauzy a ženské zdraví.

3. místo

Life Extension Estrogen

Orientační cena: 700 Kč

Přírodní směs podporující hormonální rovnováhu, a snižující projevy menopauzy.

Deset nejlepších léků na menopauzu

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Co je to menopauza

Menopauza  je v podstatě konec menstruačního cyklu ženy. S tímto koncem je spojeno mnoho změn na těle a mysli ženy, jak už fyzických, tak i psychických. Mimo jiné to znamená i konec našich reprodukčních let, čili – už nemůžeme mít miminko.

V ženském těle se nachází pouze omezený počet vajíček uložených ve vaječnících a s tímto omezeným počtem se žena již narodila. Vaječníky také vytvářejí hormon estrogen a proestrogen, který řídí období menstruace a ovulace. K menopauze dojde ve chvíli, kdy se uvolní poslední vajíčko a následuje poslední menstruace.

Menopauza je běžnou součástí života a dochází k ní většinou okolo 40 let. Některé ženy ovšem mohou menopauzou projít dříve. Může to být z různých důvodu, třeba kvůli chirurgickým zákrokům, poškozením vaječníků či třeba chemoterapii. Pokud se něco takového stane, říká se tomu předčasná menopauza.

První příznaky menopauzy

Mnoho žen před menopauzou trápí různé fyzické potíže jako návaly horka, náhlé pocity tepla které se šíří po horní části těla, červenání kůže a nadměrné pocení. Dalšími prvotními projevy může být nepravidelná menstruace, vaginální suchost, bolavá prsa, častá potřeba chodit na záchod, problémy se spánkem, emocionální neklid a náladovost, suchá kůže, oči či ústa a spoustu odalších.

Pozdější příznaky menopauzy

Mezi pozdější příznaky může patřit nadměrná únava, depresivní stavy, náladovost, bolesti hlavy, kloubů, či svalů, ztráta libida, ztráta vlasů a další.

Přirozená menopauza není způsobena žádnými lékařskými zákroky. Je to pomalý proces a má tři fáze: perimenopauza, menopauza a postmenopauza

Perimenopauza neboli přechod k menopauze začíná několik let před menopauzou. Je to doba, kdy vaječníky postupně produkují méně a méně estrogenu. Obvykle začíná okolo 40. letech ženy, ale může začít už ve 30. letech či dokonce dříve. Perimenopauza trvá až do začátku menopauzy – bodu, ve kterém vaječníky přestanou uvolňovat vajíčka. V posledních 1 až 2 letech primenopauzy klesá hladina estrogenu rychleji a hodně žen pociťuje první příznaky menopauzy.

Jak dlouho trvá perimenopauza?

Průměrná délka je 4 roky, u některých žen ale může trvat jen několik měsíců nebo klidně 10 let. Perimenopauza končí, když ježena již 12 měsíců bez menstruace. 

Jaké jsou příznaky perimenopauzy?

Ženy v perimenopauze často mívají následující příznaky: Návaly tepla, citlivost prsou, zhoršená menstruace, únava, vaginální suchost, nepříjemnot při sexu, úniky moči při kašli či kýchání, častější potřeba čůrat, změny nálad, problémy se spánkem a další.

Jsou mé příznaky normální nebo je třeba se něčeho obávat?

Během perimenopauzy jsou zvláštní stavy a změny běžné a normální. Menopauza je období změn. Pokud máte ovšem podezření na nějaký problém, vyhledejte lékaře.

Jak je perimenopauza diagnostikována?

Lékař může často diagnostikovat perimenopauzu na základě vašich příznaků. Krevní testy ke kontrole hladiny hormonů mohou také pomoci, ovšem vaše hladiny hormonů se v perimenopauze mění.

Mohu otěhotnět, pokud jsem perimenopauzální?

Ano. I přes pokles plodnosti během perimenopauzy můžete stále otěhotnět. Pokud tedy nechcete otěhotnět, měla byste používat určitou formu antikoncepce, až do začátku menopauzy. U některých žen může být otěhotnění obtížné, jakmile dosáhnou věku 30 až 40 let kvůli poklesu plodnosti. Pokud je otěhotnění cílem, existují léčby, které vám s otěhotněním mohou pomoci.

Menopauza je konec menstruačního cyklu a plodnosti ženy. Vaječníky přestaly uvolňovat vajíčka a produkovat většinu svého estrogenu. Stává se tak, když vaše vaječníky nevytvářejí estrogen a progesteron, dva hormony potřebné pro plodnost. Dále se vaše menstruace neobjevila již jeden rok. Začíná kolem 51 roku věku, když k tomu dochází přirozeně. Může k tomu ale dojít dříve, dokonce než dosáhnete 40 let. Tomu se říká předčasná menopauza. Věk, ve kterém váš začne, je většinou určen vašimi geny.

Jaké jsou příznaky?

Když začíná přirozeně, prvním znakem může být nepravidelný menstruační cyklus. Jakmile se objeví nepravidelnost, menstruace obvykle končí za 4 roky. Můžete si také všimnout těchto příznaků: Změny nálady, snížení chutě na sex, pocení, bolesti hlavy, bolesti při sexu, problémové spaní a další. Příznaky bývají nepříjemné a mohou ovlivnit kvalitu vašeho života, proto je vhodné si dopřávat dostatečný odpočinek, žít zdravě a starat se o sebe.

Jedná se období let po menopauze. Menopauzální příznaky se obvykle zmírní. S přibývajícím věkem se ovšem zvyšují zdravotní rizika spojená se ztrátou estrogenu.

Komplikace po menopauze

Ztráta estrogenu spojená s menopauzou souvisí s řadou zdravotních problémů, které se s přibývajícím věkem u žen stávají častějšími. Po menopauze je u žen větší pravděpodobnost problémů jako ztráta kostní hmoty, srdeční choroby, zhoršené funkce močového měchýře a střev, vyšší riziko Alzheimerovy choroby, více vrásek, zhoršení síly, slabší vidění, sexuální změny, problémy s dosáhnutím orgasmu a další.

Vaše geny, některé poruchy imunitního systému nebo třeba lékařské postupy mohou způsobit předčasnou menopauzu. Mezi další příčiny patří:

Předčasné selhání vaječníků – může se stát, že se vaše hladina estrogenu z neznámých důvodů změní. Tento stav ovšem nemusí být trvalý.

Indukovaná menopauza – k tomuto dochází, když vám lékař vyjme vaječníky ze zdravotních důvodů, jako je rakovina dělohy nebo endometrióza. Může se tak také stát, když jsou vaječníky poškozeny z důvodu chemoterapie.

Možná máte podezření, že přecházíte do menopauzy. Můžete začít sledovat svou menstruaci a mapovat ji, zda-li začíná být nepravidelná. určitě je vhodné navštívit lékaře.

Menopauza je přirozený proces, takže se samozřejmě vyléčit nedá. Dá se ovšem zmírnit a hladina estrogenu se dá v rámci možností zlepšit.

Různé změny v životě pomáhají mnoha ženám vyrovnat se s příznaky menopauzy. Můžete zkusit třeba následující:

Pravidelně cvičte, abyste lépe spali a předcházeli nemocem, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a osteoporóza.

Posilujte svaly pánevního dna, abyste zabránili úniku močového měchýře.

Zůstaňte sociálně a mentálně aktivní, abyste předešli problémům s pamětí.

Nekuřte. Tabák může způsobit předčasnou menopauzu a zvýšit návaly horka.

Omezte množství alkoholu, které vypijete, abyste snížili riziko vzniku rakoviny prsu a zlepšily kvalitu spánku.

Jezte zdravě a udržujte si zdravou váhu.

Zkuste aktivity jako je jóga, hluboké dýchání či masáže a celkově odpočívejte.

Pokud máte návaly horka, pijte studenou vodu. Pro vaginální suchost používejte vaginální zvlhčovač nebo lubrikant.

1. místo

Feminus

Orientační cena: 600 Kč

Feminus je přírodní doplněk stravy pro ženy, hlavně pro ulehčení a pomoc při období menopauzy, a jako takový je pro nás speciálně vyvinut. Jedná se o naprosto přírodní produkt, tudíže se nemusíte bát žádné chemie. Byl vyvinut pro to, aby nám pomohl zvládnout menopauzu jak psychicky, tak i fyzicky, jako třeba zlepšit náladu, vitalitu, energii a nebo třeba chuť k sexu. Obsahuje mnoho vitaminů, takže nám celkově pomáhá i se zdravím a imunitou.

Feminus byl vyvinut hlavně pro pomoc ženám při menopauze, perimenopauze, postmenopauze a problémech s menopauzou spojených, ovšem vzhledem k tomu, že je vyvinut speciálně pro ženy, může ho užívat každá žena libovolného věku, pokud trpí problémy jako je ztráta energie, únava a podobně.

Složení:Řeřicha peruánská (Maca peruánská), Indický ženšen (Vitánie snodárná), extrakt z kakaa (Theobroma Cacao), kotvičník zemní (Tribulus Terrestris), muira puama, vitamin C, andělika čínská, damiána pravá, zinek, vitamin E, vitamin B6, vitamin D3, vitamin B12.

2. místo

TribeSterol

Orientační cena: 450 Kč

TribeSterol podpora normální hormonální aktivity je patentovaný výtažek účinných látek z rostliny Tribulus Terrestris s českým názvem kotvičník zemní. 

Kotvičník je hojně používán v ajurvédské medicíně a to mimo jiné k podpoře zdraví žen.

Může pomáhat snížit příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, noční pocení, problémy se spánkem, špatná nálada, podrážděnost, vaginální suchost a nízké libido. Mezi další účinky může být pomoc od zánětu, nebo třeba úleva od bolesti. 

Produkt obsahuje 100 kapslí, dávkujte denně 1 kapsli na 16 – 20 kg tělesné váhy vždy po jídlech (= cca 3-6 kapslí denně, podle toho kolik vážíte). Pokud si nejste jisti, raději se poraďte s lékařem.

3. místo

Life Extension Estrogen pro ženy

Orientační cena: 700 Kč

Estrogen for Women je přírodní vegetariánský doplněk, který byl navržen speciálně tak, aby snižoval příznaky při menopauze. 

Díky směsi, kterou obsahuje může pomáhat udržovat hormonální rovnováhu, optimalizovat hladinu estrogenu, nebo třeba snižovat návaly horka při menopauze.

Obsahuje patentovaný chmelový extrakt – u kterého bylo klinicky prokázáno, že snižuje frekvenci návalů horka o 50% a celkově pomáhá s příznaky menopauzy, Lignanový extrakt – který blokuje některé nežádoucí účinky estrogenu, extrakt z Lékořice – která pomáhá s návaly horka, extrakt z Brokolice – který udržuje zdravé dělení buněk a také moduluje estrogen, Dong Quai – o kterém se v tradiční čínské medicíně předpokládá, že pomáhá při menopauzálních a menstruačních potížích a extrakt z Chasteberry – což podporuje hormonální rovnováhu a rovnováhu neurotransmiterů, které jsou důležité pro úlevu od menopauzálních potíží.

4. místo

Doctor's Best Menopause Spectrum

Orientační cena: 650 Kč

Doctor's Best Menopause Spectrum s EstroG-100 obsahuje směs tří bylinných extraktů, které společně nabízejí úlevu od nepříjemných pocitů spojených s menopauzou. Zmírňuje například návaly horka, pocení, nervové podrážděnosti, závratě, vaginální suchost, necitlivost a mravenčení, občasnou emoční nestabilitu, únavu a nespavost. Pomáhá optimalizovat výkyvy nálady a energie, zmírňuje noční pocení a podporuje klidný spánek. Produkt je vhodný i pro vegany.

Dávkuje se 1 kapsle denně s jídlem nebo podle doporučení nutričně informovaného lékaře.

5. místo

Bachovy květové bio esence - Menopause

Orientační cena: 400 Kč

Květinová terapie, neboli terapie esencemi, je forma alternativní medicíny. Vychází z myšlenky Edwarda Bacha, že květiny mají léčivou vibrační energii. V praxi se jedná o tekuté květové esence nasycené květinovou energií. Říká se jim také květinové léky.

Bachovy květové esence Menopauza je vhodný lék pro ženy v období menopauzy, které hledají šetrné a přírodní řešení na specifické problémy, které doprovázejí toto období. Nejčastěji mezi ně patří návaly horka, neklidný spánek, noční buzení nebo změny nálad.

Obsahuje Ořešák královský, který pomáhá vyrovat se se změnami, Modřín opadavý jež pomáhá zvyšovat sebedůvědu, Chmerek roční který přijde vhod při změnách nálad, Olověnec willmottův, který pomáhá zvyšovat sebehodnoty, podporuje snění a pomáhá navrátit klidný spánek, Jilm štíhlý pro návrat důvěry v sebe sama a posílený zápalu a Zimolez kozí list, který pomáhá žít šťastně v přítomnosti a nevracet se do vzpomínek z minulosti.

6. místo

Swanson Menopause Essentials

Orientační cena: 400 Kč

Swanson Menopause Essentials (ženské zdraví) je lahvička se směsí bylin ve 120 přírodních kapslí, které díky svému složení pomáhají ženám překonat nepříjemné stavy spojené s menopauzou.

Kapsle obsahují: Hořčík (z oxidu hořečnatého), Damiana Leaf, olej z Černého Rybízu, Chasteberry extrakt, extrakt z Dong Quai (kořen), Wild Yam extrakt (kořen), Black Cohosh extrakt (kořen) a extrakt z listů Ginkgo biloba

Mezi účinky patří: minimalizování příznaků menstruace a menopauzy, podpora imunitního systému a pomoc při udržování zdravé pokožky, vlasů a nehtů.

7. místo

100% Muškátový olej Bio Alteya

Orientační cena: 250 Kč

Muškátový olej 100% Bio Alteya je olej získávaný z květů Pelargonie vonné, neboli muškátu. 

Olej z muškátu může pomáhat ženám, které trpí sníženou hladinou estrogenu a zdravotními příznaky způsobenými menopauzou a perimenopauzou. Zvládne pomáhat například se stresem, úzkostí, depresí a hormonální nerovnováhou. Dále díky jeho antibakteriálním, antimikrobiálním a antiseptickým vlastnostem dokáže pomáhat při akné, podráždění kůže a kožních infekcí (při aplikaci na kůži).

8. místo

BrainMax Pure Maca červená BIO

Orientační cena: 300 Kč

BrainMax Pure Maca červená BIO je 100% prášek z Macy Peruánské.
Maca má pozitivní vliv na hormonální systém a problémy s menopauzou, pozitivní účinek na mužské i ženské pohlavní hormony, podporuje yzické a duševní zdraví, vyrovnává stresové hormony, čímž reguluje reakci na stres a následnou úzkost, podporuje fyzický a mentální výkon a je považována za afrodiziakum, čili podporuje sexualitu a plodnost, pozitivně působí na pohlavní hormony. V neposlední řadě pomáhá optimalizovat hormonální rovnováhu.
Užívání: V prvním týdnu užívejte jednu čajovou lžičku. V dalších dvou až třech týdnech zvyšte na 2 – 3 čajové lžičky denně. Po čtvrtém týdnu můžete užívat polévkovou lžici. Můžete ji přidávat do proteinového šejku, smoothie, kakaového nápoje nebo do snídaňové kaše.

9. místo

GS Merilin Harmony

Orientační cena: 500 Kč

Jedná se o nehormonální a přírodní doplněk stravy pro pomoc při menopauze. Pomáhá zlepšit psychickou i fyzickou pohodu v období menopauzy a jejích příznaků, mimo jiné je obohacen o vápník, tudíž pomáhá i našim kostem. 

GS Merilin Harmony se hodí pro ženy v menopauze, nebo v období perimenopauzy a příznaků menopauzy. 

Obsahuje Hydrogenfosforečnan vápenatý dihydrát, plnidla (mikrokrystalická celulóza, sodná sůl karboxymethylcelulózy, maltodextrin), protispékavá látka (stearan hořečnatý), potahovací látky (hydroxypropylmethylcelulóza, mastek), Hypericum perforatum extrakt, Cimicifuga racemosa extrakt, barvivo (oxid titaničitý), cholekalciferol.

10. místo

Bellasin

Orientační cena: 250 Kč

Bellasin je přírodní doplněk stravy pro ženy. Přispívá k zachování fyzické i psychické pohody a podporuje zachování pocitů energie a vitality. Bellasin díky obsahu přírodních antioxidantů napomáhá ochraně buněk před poškozením volnými radikály.

Bellasin se hodí pro ženy po čtyřicítce, které trápí menopauzní příznaky a menopauza obecně. 

Obsahuje Fosforečnan vápenatý, zelený čaj extrakt, L-karnitin tartrát, guarana extrakt, zázvor extrakt, olivové listy extrakt, Rhodiola rosea extrakt, jetel červený extrakt, sója extrakt, len setý extrakt, cholekalciferol, želatinová tobolka (želatina, barvivo oxid titaničitý).

Závěr

Menopauza je nepříjemné období, ale se správnou životosprávou se dají příznaky zmírnit a vrátit se tak brzo do normálu.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Klimakterium

[2] Wikiskripta (CZ): Cyklické změny v ženském těle

[3] Healthline (ENG): Everything You Should Know About Menopause

[4] PubMed Central (ENG): Is menopause still evolving? Evidence from a longitudinal study of multiethnic populations and its relevance to women’s health

[5] Centers for Disease Control and Prevention – CDC (ENG): Women’s Reproductive Health

4/5 (Počet hlasů: 24)

Autor článku:

Hana Terberová
Hana Terberová
Jsem Hana Terberová a zdravý životní styl ke mě přirostl natolik, že si to už ani nedokážu představit jinak. Zbožňuju přírodní kosmetiku, zdravé jídlo, pohyb a přírodu. Baví mě bořit hranice, překonávat překážky a stoupat na vrchol. Jsem digitální nomád, díky čemuž cestuju po zeměkouli a tak mě pokaždé najdete na jiným konci světa. Věřím tomu, že své zdraví - fyzické i psychické - můžeme nesmírně ovlivnit naším životním stylem, proto bychom se o sebe měli starat hezky, mít se rádi a udržovat se co nejvíc na pozitivní vlně.

Autor článku:

Hana Terberová
Hana Terberová
Jsem Hana Terberová a zdravý životní styl ke mě přirostl natolik, že si to už ani nedokážu představit jinak. Zbožňuju přírodní kosmetiku, zdravé jídlo, pohyb a přírodu. Baví mě bořit hranice, překonávat překážky a stoupat na vrchol. Jsem digitální nomád, díky čemuž cestuju po zeměkouli a tak mě pokaždé najdete na jiným konci světa. Věřím tomu, že své zdraví - fyzické i psychické - můžeme nesmírně ovlivnit naším životním stylem, proto bychom se o sebe měli starat hezky, mít se rádi a udržovat se co nejvíc na pozitivní vlně.

Kam dál?