10 nejlepších léků na játra (regenerace a detox) – recenze

Shrnutí: Játra jsou pro naše tělo absolutně nepostradatelná, proto je potřeba udržovat je v dobrém stavu. Kromě správné životosprávy je můžete podpořit i doplňky stravy. V tomto článku jsem pro vás srovnala desítku nejlepších.

V článku se dále dozvíte:

Co jsou játra,[1] k čemu slouží[2][3][4] a jak podporovat jejich zdraví?[9][10] A co jim naopak škodí?[5][6][7][8]

TOP  1. místo

Advance nutraceutics Liverax

Orientační cena: 350 Kč
Proč 1. místo?

První místo si Liverax zaslouží pro své prvotřídní složení, jehož základ tvoří silný extrakt z ostropestřce mariánského, který doplňuje kurkuma a kyselina alfa-lipoová. Díky tomu se jedný o skvělý výrobek pro posílení jater a jejich normální funkce, i účinnou detoxikaci organismu.

2. místo

Blendea
Ostropestřec + Rakytník

Orientační cena: 490 Kč
Proč 2. místo?

Produkty od české značky Blendea jsou dle mého názoru téměř vždy sázkou na jistotu. Nejinak je tomu v případě tohoto výrobku, který slouží pro účinnou detoxikaci organismu a posílení jater a žlučníku. V každé kapsli na vás čeká dávka storpocentně přírodních látek
v prvotřídní kvalitě.

3. místo

NaturalProtein Ostropestřec mletý

Orientační cena: 100 Kč
Proč 3. místo?

Mletý ostropestřec mariánsky je skvělý pro přípravu čaje nebo jako ingredience třeba do jogurtu či kaše. Prostřednictvím ostropestřce podpoříte správné fungování vašicg jater, srdce i imunitního systému. Tento výrobek oceníte hlavně na jaře (ale i v ostatních ročních obdobích).

Deset nejlepších produktů na podporu jater

 1. Advance nutraceutics Liverax 350 Kč (60 kapslí)
 2. Blendea Ostropestřec + Rakytník 490 Kč (60 kapslí)
 3. NaturalProtein Ostropestřec mariánský mletý 100 Kč (250 g)
 4. Thorne S.A.T. podpora jater 1500 Kč (60 kapslí)
 5. VENIRA detox + podpora funkce jater 500 Kč (60 kapslí)
 6. Viridian Milk Thistle 500 Kč (90 kapslí)
 7. Naturalis 21 Silymarin 98 % 660 Kč (60 kapslí)
 8. Diochi Detoxin 570 Kč (50 ml)
 9. Oxalis detoxikační bylinná směs 1100 Kč (1000 g)
 10. Liver Cleanse 2+1 970 Kč (375 g)

Co jsou to játra?

O játrech hodně slýcháváme v souvislosti s přemírou alkoholu či onemocněním jako je žloutenka. Věřte ale, že játra jsou mnohem víc, než jen „pojem“ v diagnostice těchto problémů. Játra jsou pro lidské tělo naprosto nepostradatelná.

 • Jedná se o největší žlázu s vnitřní sekrecí a zároveň i orgán v těle. Mají opravdu nezastupitelnou funkci a proto, když je „napadne“ nějaká nemoc, jde se o velmi vážný stav a je třeba ho hned řešit.
 • Játra jsou nepostradatelný orgán v lidském těle, který je zodpovědný za řadu funkcí, které mimo jiné pomáhají podporovat metabolismus, imunitu, trávení, detoxikaci a ukládání vitamínů. Tvoří asi 2 % tělesné hmotnosti dospělého člověka.[1]
 • Mužská játra váží cca 1,8 kg a ženská o něco méně, cca 1,3 kg. Tato největší žláza zadržuje zhruba 13 % krve a má na starost bezmála 500 důležitých činností.
 • Játra mají červenou, spíše až nahnědlou barvou a skládají se ze dvou hlavních laloků – levý a pravý. A aby toho nebylo málo, tyto dva, hlavní laloky, se ještě dále dělí na „x“ dalších menších. Více než polovinu jater tvoří hepatocyty, což jsou jaterní buňky, které žijí cca 150 dní. Jejich úkolem je, jednoduše řečeno, odstraňovat škodlivé látky z krve.
 • Jak jsme si řekli, játra jsou jakási zásobárna krve. Jedná se ale o takzvanou dvojí krev – tepennou, která je bohatá na kyslík a živinou, která vede z tenkého střeva.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

K čemu slouží?

Kdybychom játra neměli, v podstatě hned bychom zemřeli, protože by se naše tělo svým způsobem samo otrávilo. Starejme se tedy o ně a posilujme jejich činnost. Hlavní funkce jater:[2]

 • Zpracovávají živiny, které se vstřebávají v trávicím traktu.
 • Regulují hladinu krevního tuku i cukru.
 • Detoxikují tělo.
 • Bojují proti infekcím, které se už do těla dostaly (v rámci oslabení).
 • Vylučují toxiny ven z těla.
 • Vyrábí žluč. 
 • Ukládají železo, vitamíny rozpustné v tucích a další výživově důležité složky.
 • Mění živiny na důležitou energii.
 • Regulují hladiny hormonů.
 • Tvoří bílkoviny, které jsou zodpovědné za většinu chemických reakcí v lidském těle.

Játra jsou jakási velící jednotka v procesu tvorby energie.[3] Játra totiž rozkládají vstřebané živiny a tvoří z nich právě tu chtěnou energii. V této činnosti jsou nezastupitelné a jiný orgán to nesvede v takové míře, jako právě játra.

Přirovnat bychom je mohli třeba k čističce vody. Funkční princip je totiž dost podobný. Játra z organismu vylučují odpadní látky, které v těle nechceme a nepotřebujeme. Jsou to látky, které nejsou rozpustné ve vodě a tím pádem nemohou být odváděné pryč skrz ledviny. Konkrétně má tento proces na starosti žluč, která velmi snadno transportuje v tucích rozpustné látky do dvanáctníku, poté jdou směr tenké a tlusté střevo a nakonec odchází ven z těla se stolicí.[4]

Jak podporovat jejich zdraví?

Je všeobecně známo, že alkohol játrům neprospívá, naopak. Nemluvíme zde o jedné sklence vína nebo piva, jde samozřejmě o větší množství, které tělu neprospívá. Alkohol je pro játra toxická záležitost a může být i spouštěčem dalších sekundárních onemocnění jako je vysoký krevní tlak, hormonální výkyvy, tvrdnutí jater a mnoho dalších.

Nemusíte být abstinenti, ale zkuste alkohol omezit.

Není to klišé, ale fakt. Sport, i kdyby jen rekreační, dokáže játra posílit a přirozeně okysličit. Nejvíce se doporučuje svižnější chůze nebo naopak klidovější běh či turistika nebo plavání.

Voda je základ. Jelikož je naše tělo tvořené převážně vodou, je to takový lék číslo jedna. Pokud tělo hodně hydratujeme, lépe funguje a veškeré procesy jdou tak nějak „samospádem“. Kromě čisté vody zkuste i bylinné čaje, které podporují jaterní činnost – skvělý je například ostropestřec.

Jednou za čas je fajn dát játrům a celkově tělu oddech a odpočinek a přesně k tomu je vhodná detoxikace. Samozřejmě, nejlepší možností je mít takový životní styl, který játrům vůbec neškodí, ale zapojit k tomu občas i detoxikaci je více než vhodné. Tělo je schopné si odpočinout a díky tomu pak třeba pracovat efektivněji.

Co játrům škodí?

 • Přemíra alkoholu.[5]
 • Kouření.[6]
 • Drogy a jiné návykové látky.
 • Průmyslově zpracované potraviny (polotovary, konzervanty, sladidla a barviva).
 • Nadmíra soli.[7]
 • Nezdravé tuky.[8]

Nadměrné množství alkoholu játrům škodí, to už víme. Kolik je ale ještě v normě a co už hranici překračuje? Uvádí se, že přiměřené denní množství je cca 10 gramů alkoholu za den pro ženu a 20 gramů pro muže. Je to cca 1 dcl kvalitního vína a 0,5 piva.

Kouření sice v prvé řadě zatěžuje plíce, nicméně játra jsou na mušce ihned po nich. Játra se starají o odbourání nikotinu, který do těla vpravíte. Je to pro ně tudíž zbytečná nadměrná zátěž.

Například i léky mohou při nadměrném užívání zastupovat kategorii drog. Tyto toxické látky mají bohužel na činnost jater ohromný vliv. Obecně bychom se vždy měli zamyslet nad tím, jestli si klasický lék, který není doporučen lékařem, dáme nebo ne. Zda bolest hlavy budeme řešit pilulkou nebo například procházkou a dostatečnou hydratací.

Jaké látky jim prospívají?

Jedná se například o kapustu – klasickou i růžičkovou, špenát, rukolu, čekanku, polníček či listy pampelišky. Tato veškerá zelenina je bohatá na síru, která funguje jako aktivátor jaterních enzymů, které jsou odpovědné za vylučování nechtěných toxických látek z těla ven.

Nejen v sushi, ale i v polévce, s rýží nebo samotné. Mořských řas existuje několik druhů a po jejich konzumaci vaše tělo doslova zaplesá radostí.

Řasy jsou vlastně mořská zelenina, která obsahuje velké množství bílkovin, minerálních látek, stopových prvků a vitamínů. Játrům pomáhají tak, že mohou příznivě ovlivnit vstřebávání těžkých kovů.

Od pradávna je tato dvojice bez nadsázky geniální triumf proti neduhům všeho druhu. Od kašle, přes záněty až po choroby jater. Dejte si česnečku, cibulačku a uvidíte, jak svému zdraví prospějete. 

Česnek je bohatý na allicin a selen, což jsou látky, které chrání játra před toxiny.

Ajurvéda zná její blahodárné účinky už po tisíciletí. Kurkuma je takový malý zlatý zázrak. Je protizánětlivá a dokáže z těla odvádět volné radikály. Má příznivé účinky na osoby, které trpí nealkoholovým ztučněním jater.[9] Její zbarvení navíc podporuje produkci žluči a funkci žlučníku.

Tato semínka se dají použít jak do teplé, tak i do studené kuchyně. Jsou bez chuti a bez zápachu. Obsahují velké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny a omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Dokáží podpořit celkový stav oběhového systému.

Tato bylinka s fialovým květem je známá pro svůj blahodárný vliv na stav jater. Používá se i pro jejich cílené čištění a podporu.[10] Pití ostropestřce vás nebude obtěžovat, protože je téměř bez chuti.

 • Mrkev.
 • Řepa.
 • Fenykl.
 • Brokolice.
 • Měsíček lékařský.
 • Kvašené okurky.
 • Probiotika.

Jaké jsou příznaky onemocnění jater?

Prvotní signály mohou být:

 • Únava
 • Ubývání na váze
 • Nadýmání a průjmy
 • Kožní problémy
 • Spánkové poruchy
 • Velká krvácivost
 • Vysoký cholesterol
 • Agresivita a další

Jak vybrat nejlepší léky na podporu a regeneraci jater?

Vždy je dobré poradit se svým lékařem. Pokud na sobě pozorujete nějaké symptomy, které by mohly nemoci jater naznačovat, určitě na nic nečekejte a jděte k lékaři.

 • Co se týká prevence, bylinkáři doporučují játra „pročistit“ před nástupem jara. Probudit je ze spánku. Nabízí se samozřejmě ostropestřec, pampeliška, ale třeba i kopřiva.
 • Pokud budete chtít nějaké jiné podpůrné prostředky, dbejte na to, aby obsahovaly dostatek betakarotenu a síry.

1. místo

Advance nutraceutics Liverax

Přírodní doplněk stravy pro zdravá játra obsahující komplex aktivních látek. Základ produktu tvoří ostropestřec mariánský doplněný například o kurkumu.

Orientační cena: 350 Kč

Proč je Liverax od značky Advance nutraceutics na 1. místě?

Na Liveraxu oceňuji především obsah silného extraktu ostropestřce mariánského, doplněného o další účinné přírodní látky, jako je kurkuma, cholin, astragalus a kyselina alfa-lipoová, které zajišťují maximální účinnost přípravku. Díky tomu se jedná o produkt, který pomůže posílit zdraví vašich jater a podpořit jejich normální funkci. Ostropestřec dále podporuje i regeneraci buněk, kurkuma a astragalus jsou zase silné antioxidanty přispívající k ochraně buněk a tkání před oxidativním stresem.

Uživatelské recenze

Uživatelé u Liveraxu oceňují především jeho funkčnost v oblasti detoxikace těla a posílení oslabených jater. Jeden recenzent dokonce uvádí, že mu produkt pomohl ke stabilizaci a mnohonásobnému zlepšení jaterních testů. Lidé dále zmiňují, že první výsledky se dostavují při dlouhodobém užívání (cca 3 měsíce), což potvrzuje i výrobce tohoto produktu. Recenze jsem čerpala z webu Heuréka a Zboží.

Více o produktu

Produkt pořídíte za příznivou cenu, která se pohybuje okolo 350 korun za balení se 60 kapslemi. Což vystačí na 2 měsíce užívání, protože doporučené dávkování je jedna kapsle za den po jídle, kterou je potřeba dostatečně zapít vodou.

2. místo

Blendea Ostropestřec + Rakytník

Kapsle s ostropestřcem mariánským a rakytníkem pro podporu normální funkce jater, žlučníku, normálního trávení a pročištění organismu.

Orientační cena: 490 Kč

Proč je Ostropestřec + Rakytník od Blendea na 2. místě?

Výrobky od české značky Blendea patří mezi mé oblíbené a tento produkt není výjimkou. Užívám ho ráda především na jaře, kdy si tělo zaslouží odpovídající očistu a detox. S tím vám pomůže obsažený ostropestřec mariánský, který má pozitivní vliv na játra, trávení a prospívá také srdci. Rakytník si vás zase získá vysokým obsahem vitamínu C, který pomůže posílit imunitní systém.

Uživatelské recenze

Zákazníci na Heuréce u Blendea oceňují hlavně rychlost doručení, prvotřídní složení produktů i jejich účinnost, stejně jako krásně řešený web i celý e-shop. Pokud se teprve vydáváte na cestu zdravého životního stylu, najdete zde celou řadu zajímavých informací, tipů, receptů i zákaznických referencí, které jistě oceníte.

Další informace

Konkrétně v tomto produktu obsažený Ostropestřec obsahuje 80 % silymarinu, což je sloučenina, které vyniká antioxidačními a detoxikačními účinky na játra, ale i trávení a celý organismus. Vedle ostropestřce pak produkt obsahuje i vitamínem C nabitý rakytník řešetlákový (ve kterém najdete až 20× více tohoto vitamínu než v citronu), který je ceněný pro své blahodárné účinky na obranyschopnost organismu.

Kapsle jsou navíc zcela veganské, přírodní a bez obsahu lepku, laktózy a syntetických látek, určitě zajásáte nad tak skvělou kvalitou.

Jen pozor, produkt není vhodný pro kojící a těhotné ženy, ani pro děti.

Doporučené dávkování je jedna kapsle za den, kterou je třeba dostatečně zapít vodou. Jedno balení se 60 kapslemi za cenu okolo 490 korun vám tedy vydrží cca 2 měsíce. Značka však nabízí i výhodnější možnost nákupu – konkrétně dvě balení za cca 980 korun, ke kterém dostanete třetí balení zcela zdarma.

3. místo

NaturalProtein Ostropestřec mariánský mletý

Mletý ostropestřec mariánský pro přípravu čaje, přidání do jogurtu snídaňových kaší nebo dalších potravin. Podpoří vaše trávení, játra i celkovou imunitu.

Orientační cena: 100 Kč

Proč je Ostropestřec mariánský mletý od NaturalProtein na 3. místě?

Na tomto produktu se mi líbí hlavně možnost jeho variabilního použití. Můžete si z něj připravit čaj s jemnou chutí nebo si ho přidat do snídaňové kaše či jogurtu s granolou. K tomu přičtěte obsah účinných přírodních látek, které vám pomohou s detoxikací organismu, posílí vaše játra a imunitní systém.

Uživatelské recenze

U značky Natural Protein si zákazníci na Heuréce chválí především vysokou kvalitu výrobků, krásně zabalené zásilky i milou a velmi příjemnou komunikaci ze strany společnosti. Samotný e-shop je hezky přehledný a uživatelský přívětivý. Kromě skvělých produktů na něm pak najdete i zajímavé slevové akce a výprodeje.

Dále o produktu

Ostropestřec mariánský má především příznivý vliv na detoxikaci a regeneraci jater. Celý organismus navíc pročišťuje a podporuje jeho přirozenou obranyschopnost, trávení a přispívá také k normální funkci srdce. 

Výrobce doporučuje užívat 1 až 3 čajové lžičky mletého ostropestřce denně. Pokud si z něj budete chtít připravit čaj, zalijte jednu lžičku 250 ml horké vody a nechejte zakryté louhovat po dobu 20 minut. Doporučenou denní dávku nepřekračujte. I přes své pozitivní účinky není produkt určený pro děti, těhotné a kojící ženy.

4. místo

S.A.T. Thorne

Orientační cena: 1500 Kč

Proč jsem vybrala kapsle S.A.T. od značky Thorne?

Jedná se o kapsle, které obsahují ostropestřec mariánský, silymarin, artyčok a kurkumu. Tablety podporují vitalitu a správnou funkci jater a celkové zdraví organismu. 

Jak dávkovat? Užívejte 1 kapsli dvakrát až třikrát denně nebo podle doporučení svého lékaře.

A cena? Cca 1500 korun.

5. místo

VENIRA detox + podpora funkce jater

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala kapsle detox od Veniry?

Kapsle od oblíbené české značky Venira jsou přírodním a komplexním prostředkem, jak detoxikovat organismus, čímž se zároveň zregenerujete vaše játra a podpoříte jejich činnost. Produkt je kombinací několika přírodních látek (ostropestřec, cholin, chlorella, spirulina, pampeliška nebo aloe), které účinně pomáhají čistit organismus, zlepšit psychiku, odstranit toxiny z těla a lépe trávit jídlo, což se velmi hodí pro ty, kteří jsou po jídle často nafouklí. Pročištěním organismu navíc získáte více energie, lepší náladu a pravděpodobně se zbavíte i různých kožních problémů.

Balení se 60 kapslemi, která vychází na měsíční kúru, stojí cca 500 korun.

6. místo

Viridian Milk Thistle

Orientační cena: 500 Kč

Z jakých důvodů jsem zařadila Milk Thistle od Viridian?

90 kapslí s ostropestřcem mariánským obsahuje vysoký obsah silymarinu, což je aktivní složka, která chrání tělo před toxiny. Tyto kapsle se hodí konkrétně pro játra, ale i pro celkovou regeneraci a detoxikaci organismu. Svou čistotou a složením splňuje tento produkt parametry kategorie Kosher. Tento výrobek neobsahuje syntetické, geneticky modifikované, či ozařované složky ani složky živočišného původu, tudíž je vhodný pro vegany. 

Jak dávkovat? Doporučuje se brát 1 kapsli denně s jídlem s dostatečným množstvím vody. Balení obsahuje 90 dávek.

Viridian Milk Thistle stojí cca 500 korun.

7. místo

Naturalis 21 Silymarin 98 %

Orientační cena: 660 Kč

Proč jsem vybrala produkt Silymarin od Naturalis 21?

Silymarin od značky Naturalis 21 je doplněk stravy z ostropestřce mariánského a dalších aktivních látek v té nejlepší kvalitě. Kapsle obsahuje 250 mg účinné látky.

Jedná se o veganské tablety rostlinného původu. Produkt je 100% český výrobek.

A jak dávkovat? Dospělí 1-2 tablety za den. U dětí raději konzultujte s lékařem. 

Tento produkt vás vyjde na cca 660 korun.

8. místo

Diochi Detoxin

Orientační cena: 590 Kč

Proč jsem vybrala kapky Detoxin od Diochi?

Tyto bioinformační kapky Diochi Detoxin obsahují množství cenných bylin jako je mochna, nátržník, smil písečný, pampeliška, ostropestřec nebo řepík. Tyto bylinky pomáhají normalizovat činnost jater, detoxikovat organismus, upravují funkce žaludku a močové soustavy. Působí protizánětlivě a podporují funkci střev.

Jak dávkovat? Doporučuje se užívat 20 kapek 3× denně s větším množstvím vody. Děti od 6 let by měly mít sníženou dávku, 2× denně 10 kapek.

Po 3 týdnech by se měla udělat týdenní pauza.

Kolik tyto kapky stojí? Cca 590 korun.

9. místo

Oxalis detoxikační bylinná směs

Orientační cena: 1100 Kč

Proč jsem zařadila i detoxikační bylinný čaj od Oxalis?

Jedná se o čajovou bylinnou směs na podporu funkce jater a detoxikaci organismu. Obsahuje ostružiník, břízu bělokorou, jahodník list, smetánku list a jablečník nať.

Jak směs připravit? Potřebujeme vroucí vodu, kterou zalijeme čaj v poměru 2,5 g na 250 ml vody. Nechte 8-10 minut louhovat a poté přeceďte. Doporučuje se 1-2× denně před jídlem.

A jaká je cena za 1 kg? Cca 1100 korun.

10. místo

Liver Cleanse 2+1

Orientační cena: 1100 Kč

Proč je tu i nápoj Liver Cleanse?

Liver Cleanse je nápoj, který podporuje detox a čištění jater. Dále také bojuje proti usazování tuku kolem jater a tvorby takzvaného micelárního tuku. Produkt játra chrání a pomáhá je udržovat ve zdravé kondici. Kombinace všech čtyř superpotravin, pomáhá při řešení problémů s přetíženými játry.

A jak dávkovat? Doporučená denní dávka je 5 g nebo 1 čajová lžička směsi, kterou rozmíchejte ve sklenici vody a vypijte.

Kolik produkt stojí? Balení 2 + 1 zdarma vás vyjde na 1100 korun.

Závěrem

Játra jsou nepárový orgán, bez kterého zkrátka nemůžeme žít. Proto je důležité o ně pečovat a udržovat je v dobré kondici. Třeba prostřednictvím doplňků stravy, z nichž bych vám doporučila zejména 100% přírodní Liverax, který podporuje zdraví jater díky obsahu ostropestřce mariánského a dalších aktivních látek. Zkusit můžete i Ostropestřec + Rakytník od Blendea – český produkt, jenz přispívá k normální funkci jater. Nebo cenově lákavý mletý ostropestřec od NaturalProtein, který můžete jednoduše přidat do jogurtu, kaše nebo si z něj udělat čaj.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[11] Wikipedie (CZ): Játra

[12] Wikiskripta (CZ): Játra

[13] Healthline (ENG): Liver Cleanse: Separating Fact from Fiction

[14] Healthline (ENG): 7 Ways to Improve the Health of Your Liver

[15] PubMed Central (ENG): Plants Consumption and Liver Health

4.4/5 (Počet hlasů: 11)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »