10 nejlepších léků na játra (regenerace a detox) – recenze

Co jsou to přírodní léky na detoxikaci a regeneraci jater? Jak vybrat ty nejlepší? Jaké vitamíny játra potřebují? Recenze a zkušenosti.

TOP  1. místo

Dr. Shade's BitterX

Orientační cena: 1100 Kč
Směs Pampelišky, Hořce, Zlatobýlu a Myrhy k podpoře jater a ledvin. Podporujte detoxikaci tím, že stimuluje odtok žluči, která vylučuje toxiny z těla.
2. místo

Viridian Milk Thistle

Orientační cena: 500 Kč
Milk Thistle – Ostropestřec Mariánský s vysokým obsahem aktivní složky silymarin. Ostropestřec se řadí mezi nejlepší bylinky podporující játra.
3. místo

S.A.T. Thorne

Orientační cena: 1500 Kč
Obsahuje kurkumu dlouhou, ostropestřec mariánský a artyčok zeleninový, které podporují normální trávení a funkce střev, jater a pročištění.

Deset nejlepších produktů na podporu jater

Co jsou to játra?

O játrech hodně slýcháváme v souvislosti s přemírou alkoholu či onemocněním jako je žloutenka. Věřte ale, že játra jsou mnohem víc, než jen „pojem“ v diagnostice těchto problémů. Játra jsou pro lidské tělo naprosto nepostradatelná.

Jedná se o největší žlázu s vnitřní sekrecí a zároveň i orgán v těle. Mají opravdu nezastupitelnou funkci a proto, když je „napadne“ nějaká nemoc, jde se o velmi vážný stav a je třeba ho hned řešit.

Mužská játra váží cca 1,8 kg a ženská o něco méně, cca 1,3 kg. Tato největší žláza zadržuje zhruba 13 % krve a má na starost bezmála 500 důležitých činností.

Játra mají červenou, spíše až nahnědlou barvou a skládají se ze dvou hlavních laloků – levý a pravý. A aby toho nebylo málo, tyto dva, hlavní laloky, se ještě dále dělí na „x“ dalších menších. Více než polovinu jater tvoří hepatocyty, což jsou jaterní buňky, které žijí cca 150 dní. Jejich úkolem je, jednoduše řečeno, odstraňovat škodlivé látky z krve.

Jak jsme si řekli, játra jsou jakási zásobárna krve. Jedná se ale o takzvanou dvojí krev – tepennou, která je bohatá na kyslík a živinnou, která vede z tenkého střeva.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

K čemu slouží?

Kdybychom játra neměli, v podstatě hned bychom zemřeli, protože by se naše tělo svým způsobem samo otrávilo. Starejme se tedy o ně a posilujme jejich činnost. Hlavní funkce jater:

 • Zpracovávají živiny, které se vstřebávají v trávicím traktu.
 • Regulují hladinu krevního tuku i cukru.
 • Detoxikují tělo.
 • Bojují proti infekcím, které se už do těla dostaly (v rámci oslabení).
 • Vylučují toxiny ven z těla.
 • Vyrábí žluč. 
 • Ukládají železo, vitamíny rozpustné v tucích a další výživově důležité složky.
 • Mění živiny na důležitou energii.
 • Regulují hladiny hormonů.
 • Tvoří bílkoviny, které jsou zodpovědné za většinu chemických reakcí v lidském těle.

Játra jsou jakási velící jednotka v procesu tvorby energie. Játra totiž rozkládají vstřebané živiny a tvoří z nich právě tu chtěnou energii. V této činnosti jsou nezastupitelné a jiný orgán to nesvede v takové míře, jako právě játra.

Přirovnat bychom je mohli třeba k čističce vody. Funkční princip je totiž dost podobný. Játra z organismu vylučují odpadní látky, které v těle nechceme a nepotřebujeme. Jsou to látky, které nejsou rozpustné ve vodě a tím pádem nemohou být odváděné pryč skrz ledviny. Konkrétně má tento proces na starosti žluč, která velmi snadno transportuje v tucích rozpustné látky do dvanáctníku, poté jdou směr tenké a tlusté střevo a nakonec odchází ven z těla se stolicí.

Jak podporovat jejich zdraví?

Je všeobecně známo, že alkohol játrům neprospívá, naopak. Nemluvíme zde o jedné sklence vína nebo piva, jde samozřejmě o větší množství, které tělu neprospívá. Alkohol je pro játra toxická záležitost a může být i spouštěčem dalších sekundárních onemocnění jako je vysoký krevní tlak, hormonální výkyvy, tvrdnutí jater a mnoho dalších.

Nemusíte být abstinenti, ale zkuste alkohol omezit.

Není to klišé, ale fakt. Sport, i kdyby jen rekreační, dokáže játra posílit a přirozeně okysličit. Nejvíce se doporučuje svižnější chůze nebo naopak klidovější běh či turistika nebo plavání.

Voda je základ. Jelikož je naše tělo tvořené převážně vodou, je to takový lék číslo jedna. Pokud tělo hodně hydratujeme, lépe funguje a veškeré procesy jdou tak nějak „samospádem“. Kromě čisté vody zkuste i bylinné čaje, které podporují jaterní činnost – skvělý je například ostropestřec.

Jednou za čas je fajn dát játrům a celkově tělu oddech a odpočinek a přesně k tomu je vhodná detoxikace. Samozřejmě, nejlepší možností je mít takový životní styl, který játrům vůbec neškodí, ale zapojit k tomu občas i detoxikaci je více než vhodné. Tělo je schopné si odpočinout a díky tomu pak třeba pracovat efektivněji.

Co játrům škodí?

 • Přemíra alkoholu.
 • Kouření.
 • Drogy a jiné návykové látky.
 • Průmyslově zpracované potraviny (polotovary, konzervanty, sladidla a barviva).
 • Nadmíra soli.
 • Nezdravé tuky.

Nadměrné množství alkoholu játrům škodí, to už víme. Kolik je ale ještě v normě a co už hranici překračuje? Uvádí se, že přiměřené denní množství je cca 10 gramů alkoholu za den pro ženu a 20 gramů pro muže. Je to cca 1 dcl kvalitního vína a 0,5 piva.

Kouření sice v prvé řadě zatěžuje plíce, nicméně játra jsou na mušce ihned po nich. Játra se starají o odbourání nikotinu, který do těla vpravíte. Je to pro ně tudíž zbytečná nadměrná zátěž.

Například i léky mohou při nadměrném užívání zastupovat kategorii drog. Tyto toxické látky mají bohužel na činnost jater ohromný vliv. Obecně bychom se vždy měli zamyslet nad tím, jestli si klasický lék, který není doporučen lékařem, dáme nebo ne. Zda bolest hlavy budeme řešit pilulkou nebo například procházkou a dostatečnou hydratací.

Jaké látky jim prospívají?

Jedná se například o kapustu – klasickou i růžičkovou, špenát, rukolu, čekanku, polníček či listy pampelišky. Tato veškerá zelenina je bohatá na síru, která funguje jako aktivátor jaterních enzymů, které jsou odpovědné za vylučování nechtěných toxických látek z těla ven.

Nejen v sushi, ale i v polévce, s rýží nebo samotné. Mořských řas existuje několik druhů a po jejich konzumaci vaše tělo doslova zaplesá radostí.

Řasy jsou vlastně mořská zelenina, která obsahuje velké množství bílkovin, minerálních látek, stopových prvků a vitamínů. Játrům pomáhají tak, že mohou příznivě ovlivnit vstřebávání těžkých kovů.

Od pradávna je tato dvojice bez nadsázky geniální triumf proti neduhům všeho druhu. Od kašle, přes záněty až po choroby jater. Dejte si česnečku, cibulačku a uvidíte, jak svému zdraví prospějete. 

Česnek je bohatý na allicin a selen, což jsou látky, které chrání játra před toxiny.

Ajurvéda zná její blahodárné účinky už po tisíciletí. Kurkuma je takový malý zlatý zázrak. Je protizánětlivá a dokáže z těla odvádět volné radikály. Její zbarvení navíc podporuje produkci žluči a funkci žlučníku.

Tato semínka se dají použít jak do teplé, tak i do studené kuchyně. Jsou bez chuti a bez zápachu. Obsahují velké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny a omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Dokáží podpořit celkový stav oběhového systému.

Tato bylinka s fialovým květem je známá pro svůj blahodárný vliv na stav jater. Používá se i pro jejich cílené čištění a podporu. Pití ostropestřce vás nebude obtěžovat, protože je téměř bez chuti.

 • Mrkev.
 • Řepa.
 • Fenykl.
 • Brokolice.
 • Měsíček lékařský.
 • Kvašené okurky.
 • Probiotika.

Jaké jsou příznaky onemocnění jater?

Prvotní signály mohou být:

 • Únava
 • Ubývání na váze
 • Nadýmání a průjmy
 • Kožní problémy
 • Spánkové poruchy
 • Velká krvácivost
 • Vysoký cholesterol
 • Agresivita a další

Jak vybrat nejlepší léky na podporu a regeneraci jater?

Vždy je dobré poradit se svým lékařem. Pokud na sobě pozorujete nějaké symptomy, které by mohly nemoci jater naznačovat, určitě na nic nečekejte a jděte k lékaři.

Co se týká prevence, bylinkáři doporučují játra „pročistit“ před nástupem jara. Probudit je ze spánku. Nabízí se samozřejmě ostropestřec, pampeliška, ale třeba i kopřiva.

Pokud budete chtít nějaké jiné podpůrné prostředky, dbejte na to, aby obsahovaly dostatek betakarotenu a síry.

1. místo

Quicksilver Scientific Dr. Shade's BitterX

Orientační cena: 1100 Kč

Tato tinktura Dr. Shade's BitterX je směs pampelišky, hořce, zlatobýlu a myrhy. Směs podporuje správnou funkci ledvin a jater. Velmi důležité jsou aktivní složky, které tato tinktura obsahuje. Jedná se o Quicksilver Scientific pro vyšší biologickou dostupnost a lepší vstřebatelnost.

A jak tento produkt dávkovat?

Výrobce doporučuje užívat až třikrát denně. Jednou až dvakrát stlačte pumpičku, nadávkujte přímo do úst. Před polykáním držte v ústech cca 30 sekund. Ideální je kapičky užívat nalačno. 

Spotřebujte do 60 dnů od otevření.

A cena? Cca 1100 korun.

2. místo

Viridian Milk Thistle

Orientační cena: 500 Kč

90 kapslí s ostropestřcem mariánským obsahuje vysoký obsah silymarinu, což je aktivní složka, která chrání tělo před toxiny. Tyto kapsle se hodí konkrétně pro játra, ale i pro celkovou regeneraci a detoxikaci organismu. Svou čistotou a složením splňuje tento produkt parametry kategorie Kosher. Tento výrobek neobsahuje syntetické, geneticky modifikované, či ozařované složky ani složky živočišného původu, tudíž je vhodný pro vegany. 

Jak dávkovat? Doporučuje se brát 1 kapsli denně s jídlem s dostatečným množstvím vody. Balení obsahuje 90 dávek.

Viridian Milk Thistle stojí cca 500 korun.

3. místo

S.A.T. Thorne

Orientační cena: 1500 Kč

Jedná se o kapsle, které obsahují ostropestřec mariánský, silymarin, artyčok a kurkumu. Tablety podporují vitalitu a správnou funkci jater a celkové zdraví organismu. 

Jak dávkovat? Užívejte 1 kapsli dvakrát až třikrát denně nebo podle doporučení svého lékaře.

A cena? Cca 1500 korun.

4. místo

Diochi Detoxin

Orientační cena: 570 Kč

Tyto bioinformační kapky Diochi Detoxin obsahují množství cenných bylin jako je mochna, nátržník, smil písečný, pampeliška, ostropestřec nebo řepík. Tyto bylinky pomáhají normalizovat činnost jater, detoxikovat organismus, upravují funkce žaludku a močové soustavy. Působí protizánětlivě a podporují funkci střev.

Jak dávkovat? Doporučuje se užívat 20 kapek 3× denně s větším množstvím vody. Děti od 6 let by měly mít sníženou dávku, 2× denně 10 kapek.

Po 3 týdnech by se měla udělat týdenní pauza.

Kolik tyto kapky stojí? Cca 570 korun.

5. místo

Anti-Alcohol Hepatoprotection Complex

Orientační cena: 600 Kč

Tyto kapsle pomáhají neutralizovat metabolity alkoholu, odstraňovat volné radikály a podporují zdravou funkci jater. Produkt obsahuje extrakty z hroznů, ječmene a ostropestřce v kombinaci s resveratrolem a chlorofylinem.

A jak tyto tabletky dávkovat? Užívejte 5 kapslí denně před spaním.

A cena? Cca 600 korun.

6. místo

Liver Cleanse 2+1

Orientační cena: 970 Kč

Liver Cleanse je nápoj, který podporuje detox a čištění jater. Dále také bojuje proti usazování tuku kolem jater a tvorby takzvaného micelárního tuku. Produkt játra chrání a pomáhá je udržovat ve zdravé kondici. Kombinace všech čtyř superpotravin, pomáhá při řešení problémů s přetíženými játry.

A jak dávkovat? Doporučená denní dávka je 5 g nebo 1 čajová lžička směsi, kterou rozmíchejte ve sklenici vody a vypijte.

Kolik produkt stojí? Cca 970 korun.

7. místo

CultusLab Liver detox premium

Orientační cena: 800 Kč

Jedná se o český doplněk stravy značky Cultus Lab, který obsahuje vyváženou kombinaci extraktů z pampelišky, černého pepře, ostropestřce, kurkumy a L-cystein hydrochloridu. Kapsle neobsahují žádné konzervanty ani plnidla. Tyto kapsle jsou rostlinného původu a hodí se tak i pro vegetariány a vegany.

Doporučuje se užívat jednu kapsli denně společně s vodou.

A cena? Cca 800 korun.

8. místo

Oxalis detoxikační bylinná směs

Orientační cena: 1100 Kč

Jedná se o čajovou bylinnou směs na podporu funkce jater a detoxikaci organismu. Obsahuje ostružiník, břízu bělokorou, jahodník list, smetánku list a jablečník nať.

Jak směs připravit? Potřebujeme vroucí vodu, kterou zalijeme čaj v poměru 2,5 g na 250 ml vody. Nechte 8-10 minut louhovat a poté přeceďte. Doporučuje se 1-2× denně před jídlem.

A jaká je cena za 1 kg? Cca 1100 korun.

9. místo

Purify liver detox

Orientační cena: 840 Kč

Kapsle na podporu zdravých jater obsahují ostropestřec, N-acetyl-L-cystein, glutathion, selen a další synergické složky. Jedná se o veganský produkt bez lepku, mléka, sóji a GMO.

A jak dávkovat? Užívejte 2 kapsle denně s jídlem nebo nalačno. Pro silnější účinek užívejte 2 kapsle 2× denně.

A cena? Cca 840 korun.

10. místo

Naturalis 21 Silymarin 98 %

Orientační cena: 660 Kč

Silymarin od značky Naturalis 21 je doplněk stravy z ostropestřce mariánského a dalších aktivních látek v té nejlepší kvalitě. Kapsle obsahuje 250 mg účinné látky.

Jedná se o veganské tablety rostlinného původu. Produkt je 100% český výrobek.

A jak dávkovat? Dospělí 1-2 tablety za den. U dětí raději konzultujte s lékařem. 

Tento produkt vás vyjde na cca 660 korun.

Závěrem

Játra jsou velmi důležitý orgán v lidském těle. Ba co víc, je nepostradatelný. I když jsou „játra“ množné číslo, jedná se o nepárový orgán, bez kterého nemůžeme žít. Je tedy důležité udržovat játra zdravá a v dobré kondici.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Játra

[2] Wikiskripta (CZ): Játra

[3] Healthline (ENG): Liver Cleanse: Separating Fact from Fiction

[4] Healthline (ENG): 7 Ways to Improve the Health of Your Liver

[5] PubMed Central (ENG): Plants Consumption and Liver Health

4.5/5 (Počet hlasů: 10)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?