TOP 11: nejlepší produkty a léky na paměť – srovnání a recenze

Co jsou to léky na paměť. jaké jsou jejich účinky a které jsou nejlepší? Proč léky na paměť brát a co často obsahují? Na co si dát pozor?

TOP  1. místo

Advanced Mind

Orientační cena: 600 Kč

Komplexní přírodní doplněk od Mindflow podporuje paměť, logické uvažování i soustředění a pomáhá odbourávat stres.

2. místo

Pro brain +

Orientační cena: 800 Kč

Efektivní směs 13 nootropik pro podporu paměti, koncentrace, mentální výkonnosti, odolnosti vůči stresu, učení a tak dále.

3. místo

Dr.Protect Megamozek

Orientační cena: 400 Kč

Podpora paměti, kognitivních funkcí a duševní či psychické výkonnosti (při stresu, zátěži, náročném pracovním tempu).

Jedenáct nejlepších léků na paměť

Co jsou to léky (produkty) na paměť?

Soustředění, koncentrace na konkrétní činnost a bystrá paměť, to bývá někdy problém. a pozor, ne pouze u seniorů, potkat to může kohokoliv – workoholiky, unavené lidi, maminky na mateřské dovolené, studenty a samozřejmě i zmíněné seniory.

Pokud se vám to někdy stane, není třeba se ničeho bát, je to zcela běžné. Žijeme ve světě, kde je shon na denní bázi a stres jakbysmet. V průběhu dne toho musíme udělat tolik, že pro samé povinnosti zapomeneme, kdo vlastně jsme. Zaprvé je důležité se trošku zklidnit. Možná se i na chvíli zastavit, několikrát se s plnou pozorností nadechnout a vydechnout. Uklidnit mysl, ale i tělo, protože oboje jdou spolu ruku v ruce.

Existují vědecké výzkumy, které potvrzují, že je vždy lepší varianta ráno dříve spát a večer rozumně uléhat, než naopak. To je kontraproduktivní, protože si organismus de facto nikdy pořádně odpočine. Pokud na sobě cítíte poruchy koncentrace a zaznamenáváte zapomínání, můžete mozkovou činnost podpořit některými produkty.

Velmi obecně řečeno, mozek nabudíte pomocí vitamínů, extraktu z Ginkgo biloba, ale i pomocí Omega 3 mastných kyselin, různých bylin a prvků, které mozek cíleně stimulují. Tyto produkty jsou většinou na přírodní bází, a tak se nemusíte bát, že do těla vpravují něco, co mu není zas až tak vlastní.

Patří sem například i tyto látky:

 • Ryby a mořské plody
 • Skořice
 • Kurkuma
 • Nootropika (CBD, kofein, kratom atd.)
 • Ořechy
 • Hořčík
 • Vitamíny skupiny B
 • Vitamíny C, E,D 
 • Železo
 • Jod
 • Zinek
 • Selen
 • Vápník

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Co tyto léky často podporují, k čemu jsou?

Produkty na podporu koncentrace a komplexně, na stimulaci centrální nervové soustavy můžete zakoupit v nejrůznějších formách – od tinktur až po klasické tablety.

Léky či doplňky stravy většinou cílí na zlepšení:

Asi to známe všichni. Studujete a “náhle” se objeví zkouškové období, ve kterém je třeba zabrat více než je běžný standard. Někdy je to tak náročné, že už doslova “melete z posledního”. Produkty na zlepšení mozkové činnosti vám mohou krásně pomoci nastartovat koncentraci.

Ach ta paměť, ta nás někdy dokáže potrápit, že? Vidíte tváře, ale nevybavíte si jména a obráceně. To se prostě stává, nicméně je dobré razit heslo, že pýcha předchází pád a chovat se alespoň trošku preventivně. 

Znáte lecitin? To je látka, která se mimo jiné získává ze sóji, ale je například i ve vejcích. V lidském těle se přirozeně nachází především v mozku, játrech, srdci, svalech či nervech. Aby vše zmíněné dobře fungovalo, musí být lecitinu dostatek.

Výkon, to je hojně skloňované slovo a nejen ve sportu, ale i v běžném životě. Už i děti jsou k němu vedené. Bohužel je to mnohy kontraproduktivní. Výkon je důležitý v určité chvíli, ale ne konstantně. 

Obecně dobrému či lepšímu výkonu pomáhají například:

 • Kvalitní bílkoviny
 • Ořechy
 • Semena
 • Klíčky
 • Červená řepa
 • Datle
 • L-carnitin

Jak můžeme prospět našemu mozku?

Ve své podstatě funguje taková přímá úměra – pokud jsme v klidu a rovnováze my, je i náš mozek. Samozřejmě – ne vždy to jde takto paušalizovat, ale plyne z toho, že je při nejmenším dobré se nestresovat více než je zdrávo a neklást na sebe nepřiměřené nároky.

Už naše babičky to říkávaly, že? V přírodě najdeme vše, co potřebujeme – klid, souznění, byliny a harmonii. Vyjděte si každý den, pokud vám to čas a povinnosti dovolí, jen tak na procházku. Natrhejte si hezkou květinu do vázy. Nasušte si bylinky na zimu – například podběl či šípek, to jsou “nadléky”. Dejte si dechová cvičení a pozorujte krajinu.

Ten je důležitý snad ve všech směrech a otázkách lidského zdraví.  Když si připomeneme, že tělesné buňky jsou ze 70 % voda a mozek dokonce až z 90 %, není se čemu divit. Podle vědců existuje něco málo přes 130 druhů vody. V buňkách našeho těla se voda vyskytuje ve velmi zvláštní formě, která se nazývá “strukturovaná”. Tudíž každá tekutina, která do organismu vstoupí, se musí přeměnit právě na tuto podobu. 

A jak získáte už hotovou strukturovanou vodu?

Je to voda z ledu!  Připravit si ji můžete doma a během dne ji popíjet, nebo si s ní i omývat obličej. Vezměte libovolnou nádobu, naplňte ji jakoukoliv vodou a dejte zmrazit. Až voda zcela zamrzne, nádobu vyndejte a nechte pozvolna při pokojové teplotě roztát (nezahřívejte ji manuálně).

A závěr? Pijte hodně kvalitních tekutin od strukturovanou vodu, přes minerálky až po kvalitní čaje.

Pokuste se eliminovat polotovary a průmyslově zpracované potraviny. Navraťte se k jednoduchosti, čistotě a přírodě. Volte kvalitní lokální potraviny, jako jsou jablka, dýně, vlašské ořechy a podobně.

Antioxidanty, to jsou látky které dokáží podpořit ochranu našich buněk před oxidativním stresem. Lidově řečeno, jdou do boje s volnými radikály. Do řad antioxidantu patří například zelený čaj, kvalitní káva a kakao nebo avokádo.

Říká se, že spánek je nejlepší lékař, nebo že ráno je moudřejší večera. A že je to velká pravda věděli už naši předci. Chodili spát jak se říká “se slepicemi” a vstávali s východem slunce. Možná bychom se nad tím měli alespoň zamyslet a trošku se vrátit ke kořenům.

Naučte se spát minimálně 6 hodin a do peřin zkuste ulehnout do 22 hodiny. Sami ucítíte, že vám v žilách proudí nová energie.

Stejně jako roste sval, který správně a pravidelně trénujete, posiluje se i činnost mozku, když víte jak na to. Mozek by měl být co nejvíce aktivní. Dostávat podněty, protože pokud je má, dokáže je nasávat jako houba.

Jaké aktivity mozku prospívají?

 • Křížovky
 • Četba
 • Kvízy
 • Hlavolamy
 • Společenské hry, například pexeso
 • Scrabble

Čemu se vyhnout?

Těch možností, které ve svém životě mít nemusíte, ale přesto se tam objevují, je hodně. Nejdůležitější je eliminovat stres a snažit se ze všeho hned nehroutit. Získat si jistý životní nadhled, protože ve výsledku téměř ve všech případech zjistíme, že nic není tak horké jak se uvaří.

Kromě těch psychických atributů hraje roli i prostředí v jaké žijeme, potraviny které jíme a podobně.

Zkuste se vyhnout:

 • Rušnému prostředí
 • Smogu
 • Extrémnímu množství vjemů
 • Dlouhodobé únavě
 • Velkému množství alkoholu
 • Cigaretám
 • Nezdravému přejídání

Tipy: jaké bylinky nebo koření mají přirozeně pozitivní vliv na paměť?

Bylinek je spousta a možná až tolik, že kdysi je naše babičky běžně používali a my už je ani neznáme. Zmíníme si ale několik zásadnějších:

Bylinka z číny, která je nedílnou součástí i ajurvédské medicíny. Jedná se o strom, který je také známý jako jinan dvoulaločný dorůstá až 40metrů a roste dlouhých 1000 let.  Je to držák! Má jasně zelené, krásné listy, vypadající trošku jako vějíře, které se sklízejí  na konci léta a následně užívají pro své blahodárné účinky.  Vyrábějí se z nich různorodé doplňky stravy, například kapsle, čaje a podobně.

Říká se o něm, že je to zdroj vitality, síly, zdatnosti a dlouhého života.  Ostatně už slovo “ženšen” má s životem hodně společného, protože v překladu doslovně znamená „kořen života“.

Skvost, který zdobí kdejakou zahrádku. Má velmi příjemnou a specifickou vůni, která dokáže oživit kdejaký pokrm. Odpradávna je rozmarýn symbolem lásky a manželství.

Rozmarýn zvyšuje krevní tlak, uklidňuje a odstraňuje nervové vyčerpání, podporuje činnost mozku a funguje jako podpůrný prostředek pro ženské orgány.

Kurkumu můžete znát také jako indický šafrán. Je to zlatavá rostlina, která se získává z oddenku kurkumovníku dlouhého. Má antidepresivní účinky, stimuluje produkci hormonů serotonin a dopamin, má protizánětlivé účinky a spoustu dalších benefitů.

Jedná se o rostlinku, která je známá hlavně díky ajurvédě, které s ní léčí stovky let. Mimo jino pomáhá při depresích a úzkosti, posiluje imunitní systém, zlepšuje odolnost a výkonnost organismu a mnoho dalšího. Je to takový komplexní pomocník.

Zakoupit si ji můžete v podobě kapslí, prášků, tinktury nebo si ji vypěstujte doma, ať máte vždy čerstvý přísun energie. Z jejích listů nebo kořene si můžete připravit odvar, kořen lze také žvýkat.

Rostlina známá z čínské medicíny a ajurvédy. Výzkumy ji přirovnávají k nejkvalitnějšímu ženšenu. Účinné látky obsahuje kořen, oddenek i nať. Najdete v ní široké zastoupení flavanoidů, polyfenoly (rosin, rosavin, rosarin, rhodiolin a další), heteroglykosidy, látky steroidního charakteru, organické kyseliny a minerální látky- zinek, mangan, nikl, stříbro, titan a další. Nejvíce léčivých látek však obsahuje kořen.

Vůně levandule, ta dokáže zázraky. Už jenom čichový vjem navozuje pocit domova a bezpečí. Sám o sobě vás dokáže příjemně uklidnit.

Tato fialová kráska se odpradávna používá k zmírnění stresu, depresí a úzkostí.

Mohou být léky na paměť nebezpečné?

Je to jako se vším – mohou a nemusí být. Záleží také na tom, jaké léky užíváte, proto si vždy raději udělejte pořádnou rešerši. Pokud jsou to léky přírodního rázu, pak by mělo být vše v pořádku, ovšem pokud si nejste jistí, raději si léky neordinujte sami a oslovte svého lékaře.

1. místo

Mindflow Advanced Mind

Orientační cena: 600 Kč

Mindflow Advanced mind jsou tabletky, které můžete zakoupit buď po 60 nebo 120kusech. Tento produkt údajně umí posílit koncentraci, paměť a celkovou funkci mozku. Přípravek obsahuje unikátní kombinaci 5látek, které slibují první výsledky už po  2 – 4 týdnech užívání.

 • Phosphatidylserine a bacopa zlepšují formování paměti a uchovávání informací
 • Gotukola a Ashwagandha dlouhodobě snižují pocit úzkosti
 • Bacopa zvyšuje stimulaci neuronů v mozku 
 • Vitamin D3 zlepšuje vizuální paměť

Jedná se o veganskou tobolku, která je celá zabalená do celulózy, takže je vhodná i pro vegany a vegetariány.

Jak dávkovat? Výrobce doporučuje 2 tobolky denně a to buď ráno nebo večer společně s jídlem.

Cena za menší balení, 60 ks je cca 600 korun.

Cena za větší balení, 120 ks je cca 1000 korun.

2. místo

Pro brain +

Orientační cena: 800 Kč

Jedná se o kapsle, které mají velmi komplexní složení, které  vychází z tisíciletých zkušeností východní medicíny a současných vědeckých poznatků.  Konkrétně jde o směs 13nootropik, což  jsou látky, které mají za úkol zbystřit mysl. Zmíníme například L-theanin, Bacopa monnieri a další. 

Cílem tohoto produktu je zlepšit funkci mozku, zvýšit koncentraci a posílit kognitivní funkce.

Výrobek je vhodný jak pro vegetariány, tak pro vegany.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje až 6 tablet během dne a to ideálně ráno, nebo v průběhu oběda s jídlem.

Cena za 70 tablet je cca 800 korun.

3. místo

Dr.Protect Megamozek

Orientační cena: 400 Kč

30 tobolek od značky Dr.Protect se hodí pro každého, kdo chce udržovat svůj mozek a bystré myšlení v kondici. Primárně posiluje paměť a mentální výkonnost. Skvěle se hodí pro vytížené studenty, maminky na mateřské ale i pro seniory.

Tabletky obsahují 100 ml fosfatidylserinu v 1 kapsli. Jedná se o fosfolipidovou složku, což je jedna z nejdůležitějších živin pro mozkové buňky. 

Za 30 tabletek zaplatíte necelých 400 korun.

4. místo

Powerlogy Brain Focus

Orientační cena: 700 Kč

60 kapslí od značky Powerlogy obsahuje kombinaci  aktivních nootropik, které dokáží zabezpečit komplexní výživu mozku, podpořit koncentraci a paměť. Jedná se například o látky jako extrakt z Bacopy, huperzine, tyrosin, theanin, extrakt z Vilcacory či Ginka.

Produkt je zcela veganský a bez kofeinu.

Tento produkt primárně  nezaručuje stimulaci nebo maximalizaci výkonu, ale komplexní výživu a optimalizaci výkonu mozku.

Jak dávkovat? Výrobce doporučuje 2-3 kapsle ráno před jídlem nalačno. 

Za 60 kapslí zaplatíte cca 700 korun.

5. místo

BrainMax 2.1 NeuroHacker

Orientační cena: 600 Kč

Neurohacker je produkt, který obsahuje 60 “nadupaných” kapslí, ve kterých je mimo jiné zvýšený obsah Alpha GPC na 750 mg z původních 250 mg v jedné dávce.

Jako další produkt obsahuje například gotu kola ginkgo bilob, což je velmi funkční nootropikum. Produkt napomáhá podporovat činnost mozku a zvyšovat koncentraci.

Výrobce doporučuje 2 kapsle za den nalačno. Cena balení je cca 600 korun.

6. místo

Hypotal

Orientační cena: 400 Kč

Jedná se produkt ve formě kapek, který obsahuje rostlinné výluhy a přispívá k normální funkci mozku.

Tento produkt podporuje duševní rovnováhu, obsahuje antioxidanty, zlepšuje zrak,  vitalitu, podporuje zdravý krevní oběh, aktivně působí proti únavě a podporuje plodnost.

Jak dávkovat? Výrobce doporučuje užívat 10 kapek 2x denně a zhruba 20 minut před užitím a po užití nejezte, nekuřte, nepijte žádné nápoje kromě čisté vody. Nepoužívejte kovovou lžičku.

Cena za 50 ml je cca 400 korun.

7. místo

NOW Alpha GPC

Orientační cena: 800 Kč

Těchto 60 rostlinných kapslí obsahuje cenná nootropika, která podporují lepší kompletní regeneraci těla, zvyšování kognitivního výkonu, stimulaci mozkových neurotransmiterů a acetylcholinu. Kapsle se využívají jak pro podporu dobrého mentálního výkonu, tak i toho fyzického. 

Jak dávkovat? Výrobce doporučuje 2 kapsle denně s jídlem, ideálně ráno nebo v období oběda.

Cena za jedno balení je cca 800 korun.

8. místo

BrainMax Pure Yerba Maté

Orientační cena: 250 Kč

Tento produkt je směs kvalitní brazilské yerby a bylin, které dokáží posílit myšlení a koncentraci.  Yerba Maté má velmi příjemnou a osvěžující chuť, která se vám jen tak nepřepije. Tento produkt má speciální složení pro podporu kognitivních funkcí, dodá energii na celý den, má silné antioxidační účinky, je velký zdroj vitamínů a minerálů a pomáhá při spalování tuků.

Je skvělé, že z jedné dávky můžete mít až 6 nových nálevů a chuť se nezmění.

Jak dávkovat? Vezměte 2-3 polévkové lžíce směsi a zalijte vodou, která má 70 až 80 stupňů. Nechte 3 minuty louhovat a potom už jen popíjejte. Není problém usrkávat tento nápoj celý den.  

Cena za půl kila je cca 250 korun.

9. místo

DMAE 3 + 1

Orientační cena: 700 Kč

Jedná se dohromady o 200 tablet přírodního potravinového doplňku, který obsahuje dimetylaminoetanol, který je v malém množství trvale přítomen v lidském mozku. V přírodě můžete tuto látku přirozeně nalézt například v ančovičkách a sardinkách.

Jak dávkovat? Výrobce doporučuje užívat 1 tabletu denně. Pro optimální účinnost doporučujeme vytrvejte po dobu 2-3 měsíců.

Cena za toto výhodné balení je cca 700 korun.

10. místo

Viridian Ginkgo Biloba

Orientační cena: 400 Kč

60 kapslí s extraktem z Ginkgo Biloby, jednoho z nejstarších stromů na světě.  Tento „listnáč“ má opravdu prokázané blahodárné účinky na tělo jako je mentální kondice a duševní výkonnost. 

Jak dávkovat? Výrobce doporučuje, neurčí li lékař jinak, 1 kapsli denně s jídlem.

Cena za toto balení je cca 400 korun.

11. místo

Ženšen pravý - AF tinktura

Orientační cena: 220 Kč

Jedná se o tinkturu ze 100% čistého Ženšenu v BIO kvalitě s 0% alkoholu. Produkt s má příznivý účinek na duševní stav, výkonnost, koncentraci, zvládání stresu, ale i na imunitní systém.

AF tinktura je vyrobena z BIO ženšenu bílého 6letého, kdy dosahuje nejvyšší zralosti. Jedná se o vysokohorský ženšen z pohoří Čchang – Pa.

Jak dávkovat? Doporučuje se 22 kapek 3x denně, vložit do úst a nechat vstřebat přes sliznice. 

Cena za 50 ml je cca 300 korun a za 30 ml cca 220 korun.

Závěr

Produktů na paměť je celá řada, udělejte si průzkum, poraďte se se svým lékařem a důkladně vybírejte, než si produkt koupíte. Většinou jsou založené na přírodní bázi a účinek na sebe nenechá dlouho čekat.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Paměť

[2] Wikiskripta (CZ): Paměť a její poruchy

[3] Healthline (ENG): 25 Ways to Improve Your Memory

[4] PubMed Central (ENG): The aging mind: neuroplasticity in response to cognitive training

[5] PubMed Central (ENG): What is memory? The present state of the engram

4.4/5 (Počet hlasů: 8)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?