Nejlepší kolagen na klouby – recenze a diskuze

Jaký kolagen na klouby vybrat? Přehled nejlepšího přírodního kolagenu na klouby, čistého kolagenu na klouby i tekutého kolagenu na klouby.

TOP  1. místo

Collalloc kolagen

Orientační cena: 600 Kč

100% bioaktivní mořský kolagen švýcarské kvality, se kterým vaše chrupavky, vazy a šlachy dostávají tu správnou výživu. Doporučuje se užívat společně s vitamínem C.

2. místo

Natural Protein kolagen

Orientační cena: 950 Kč

Skvělý produkt obsahuje dva druhy kolagenu a kyselinu hyaluronovou, které účinně posilují pokožku, vlasy, nehty a hlavně klouby, a vitamín C zajišťující skvělou vstřebatelnost.

3. místo

Inca Collagen

Orientační cena: 1400 Kč
Český třísložkový kolagen s komplexním účinkem, který napomáhá buněčné obnově, vyživuje a regeneruje kůži, vlasy, nehty a pohybový aparát. 

Deset nejlepších kolagenů na klouby

Co je to kolagen a k čemu slouží?

Kolagen je nejběžnější protein v lidském těle a skládá se převážně z aminokyselin glycinu, prolinu a hydroxyprolinu. Kolagen se nachází v našich pojivových tkáních, v kůži, šlachách, kostech i ve chrupavkách. Tkáním poskytuje strukturální podporu a hraje také důležitou roli v buněčných procesech. V našem těle je kolagen důležitý především pro:

 • správné fungování kloubů i vazů,
 • regeneraci tkání,
 • pružnost pokožky.
 • Typ I: najdeme ho hlavně v pojivových tkáních.
 • Typ II: nachází se v kloubech a ploténkách.
 • Typ III: to je kolagen, který je hlavní složkou vláken nacházejících se v kůži a v krevních cévách.
 • Typ IV: kolagen, který najdeme v ledvinách, očích a ve vnitřním uchu.

S přibývajícím věkem (už od 25 let) se ovšem produkce kolagenu zpomaluje a jeho celkové množství v těle klesá. Po 40 letech je pak na úplném minimu. Kvůli tomu nás mohou začít trápit bolesti kloubů, snížení pevnosti kostí, ochablá a suchá pokožka nebo vrásky. Na snižování množství kolagenu v těle má ale také vliv stres, nepravidelné stravování a nezdravá skladba jídelníčku.

Proces ubývání kolagenu nelze úplně zvrátit, ale je možné ho alespoň zpomalit, přirozeně zvýšit jeho množství nebo alespoň podpořit jeho tvorbu. Toho docílíme například změnou životního stylu, stejně jako užíváním doplňků stravy s kolagenem.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Jak podpořit produkci kolagenu?

Prvním krokem je zcela jistě praktikování zdravého životního stylu a zdravé stravování. Kolagen můžete svému tělu dodat například konzumací:

 • kuřecího masa (včetně kůží a chrupavek z kostí),
 • rybího masa, nejlépe z tučných ryb jako je losos nebo tuňák (včetně kůží),
 • některých mořských plodů,
 • masokostních vývarů (hovězích i vepřových),
 • vaječných bílků.


Dobré je také nezapomínat na konzumaci potravin s obsahem vitamínu C a zinku, které jsou důležité pro syntézu kolagenu, a na dodržování odpovídajícího pitného režimu.

Zároveň je dobré ke zdravému stravování připojit i odpovídající fyzickou aktivitu, případně si rovnou nastavit tréninkový plán, který samozřejmě uzpůsobíte vašemu věku, mobilitě a fyzičce jako takové.

 • Nesprávnými a nezdravými dietami,
 • nevyváženým jídelníčkem a nepravidelným stravováním,
 • konzumací potravin jako je fast food, párků, slaniny, hranolků, pečeného a grilovaného masa,
 • kouřením,
 • nadměrnou konzumací alkoholu,
 • nadměrnou konzumací kofeinu,
 • nadměrným opalováním bez používání ochranných krémů s SPF.

Proč je kolagen důležitý nejen pro zdraví našich kloubů?

Odpověď je snadná – kolagen je hlavní složkou chrupavky, která naše klouby obklopuje a poskytuje jim správnou podporu a ochranu. Hlavním úkolem chrupavky je pak umožnit kloubům odpovídající pohyb a zároveň je chránit před třením. Proto je velmi důležité, aby byl stav chrupavek v našem těla co nejvíce v pořádku. 

Na základě hned několika výzkumů pak víme, že užívání doplňků stravy s kolagenem má smysl nejen v oblasti posílení zdraví kloubů, ale také v celé řadě dalších oblastí.

 • Snížení bolesti a zánětů kloubů – kolagen může pomoci snížit bolest kloubů u některých osob trpících artritidou nebo jinou formou zánětlivého onemocnění.
 • Zlepšení stavu chrupavek a pohyblivosti kloubů 
 • Zvýšení kostní minerální hustoty – například u žen v menopauze, kterým hrozí riziko rozvoje osteopenie a osteoporózy.
 • Nárůst svalové hmoty
 • Hydratovanou a pružnou pleť
 • Snížení výskytu vrásek
 • Snížení rizika výskytu onemocnění srdce
 • Snížení rizika mrtvice
 • Snížení úzkostlivých stavů
 • Zlepšení fungování cévního systému
 • Zlepšení fungování trávicího systému

Používání doplňků stravy s kolagenem

U doplňků stravy s kolagenem je klíčem k úspěchu pravidelnost a dlouhodobost jejich užívání, a to minimálně v délce 8 týdnů, nejlépe pak 12 a více měsíců. První znatelné výsledky by se měly dostavit přibližně po třech měsících užívání.

A jak dané produkty s kolagenem nejčastěji vypadají? Jedná se především o tablety, kapsle, kolagenové nápoje nebo prášek, který si můžete dát do nápoje (teplého i studeného), smoothie, jogurtu, snídaňové kaše, ovesných vloček i jako ingredienci do celé řady zdravých receptů.

Může mít kolagen nějaké vedlejší nežádoucí účinky?

Pokud si zvolíte doplněk stravy, který obsahuje pouze kolagen, pravděpodobně vám žádné vedlejší účinky nehrozí. 

Můžete se ovšem setkat s produkty, které budou kromě kolagenu obsahovat i další složky (bylinné extrakty, vysoké hladiny vitamínů apod.), které nemusí být zcela bezpečné v kombinaci s pravidelně užívanými léky, nebo vhodné pro těhotné a kojící ženy. Proto je dobré se předem seznámit s přesným složením daného produktu a případně jeho užívání zkonzultovat s vaším ošetřujícím lékařem.

Jak pečovat o naše klouby, aby vydržely co nejdéle zdravé?

Kromě užívání doplňků stravy s kolagenem můžete zdraví a správné fungování svých kloubů podpořit také:

Pravidelné cvičení vám pomůže posílit klouby a snížit bolest při pohybu. Mezi vhodnou formu pohybu v tomto směru patří například:

 • Chůze – bez nebo s trekingovými holemi, případně i na běžeckém pásu s nastavenou nižší rychlostí vhodnou pro cvičnou chůzi v interiéru.
 • Plavání – ve vodě hezky odlehčíte váhu svého těla a tím pádem ulevíte také kloubům. Pro začátek můžete ve vodě pouze chodit a postupně přidat i další pohyb nebo přímo vyzkoušet kurzy cvičení v bazénu jako je například vodní aerobik.
 • Jóga – i v tomto směru existuje celá řada kurzů zaměřená na nejrůznější věkové skupiny, stejně jako stupně zkušenosti v praktikování jógy. 

K pohybům, které kloubům naopak příliš nesvědčí, patří běh nebo cvičení zahrnující skákání a dopady (například cvičení na trampolínách).

Kromě potravin, které pomáhají zvýšit hladinu kolagenu, do svého jídelníčku zahrňte i vlákninu a bílkoviny, které podpoří zdraví vašich kloubů. Vedle rozhodně nešlápnete s rybami, masem z lokálních chovů a konzumací ovoce a zeleniny.

Pokud máte nadváhu, dochází k nadměrné zátěži kloubů, a to především kolen, kyčlí a kotníků, která může způsobit jejich zbytečné opotřebovávání.

Ať už při kancelářské nebo manuální práci. Při dlouhodobých činnostech zkrátka seďte a hýbejte se tak, abyste své klouby nezatěžovali zbytečně, případně je používali správným způsobem, který je nebude poškozovat.

1. místo

Collalloc kolagen

Orientační cena: 600 Kč

Collalloc kolagen je skvělým pomocníkem na cestě zdravého životního stylu. Jedná se o 100% bioaktivní mořský kolagen, který se postará o zvýšení kvality pohybu, podporu vaší přirozené krásy i celkového zdraví. V oblasti zdravých kolen je skvělý především v tom, že kloubům, chrupavkám, vazům i šlachám dodá odpovídající pružnost a výživu. Po zátěži také pomáhá rychleji regenerovat a tvořit svalovou hmotu i udržovat energii. A co znamená, že je kolagen od Collallocu bioaktivní? To, že je čistý, kvalitní, bez dalších přísad, rychle se vstřebává, lidské tělo s ním pracuje jako s kolagenem vlastním a využije ho přesně tam, kde je ho nejvíce potřeba.

Collalloc kolagen je formě prášku, bez chutě a vůně, takže ho můžete konzumovat rozpuštěný ve vodě, džusu, smoothie nebo si ho přidat do müsli, jogurtu či jiné zdravé snídaně či svačiny. Posílení účinků kolagenu se doporučuje podpořit užíváním vitamínu C, který má jeho efekty a rychlost působení až stonásobně zvýšit.

2. místo

Natural Protein kolagen

Orientační cena: 950 Kč

100% přírodní hydrolyzovaný kolagen, který prospěje vašim kloubům, pleti, vlasům i celému  organismu jako takovému. Určitě oceníte pomoc v oblasti zmírnění bolesti kloubů, posílení chrupavkové tkáně i zvýšení odolnosti proti různým zraněním i ochranu těla před osteoartritidou.

Pro dosažení maximálních účinků se Natural Protein kolagen skládá ze dvou typů kolagenu, dále obsahuje i kyselinu hyaluronovou, vitamín C a něco málo stévie. Připravit si ho můžete jako lahodný kolagenový drink, a to hned v několika skvělých příchutích – s BIO holandským kakaem a s lyofilizovaným (mrazem sušeným) ovocem (na výběr máte příchuť jahod, malin, manga, maracuji a banánu nebo červeného ovoce). Pokud si z téhle bohaté nabídky nebudete umět vybrat, vyzkoušejte starter pack a objevte tak jednoduše svého favorita.

U všech kolagenových drinků od Natural Protein si můžete být jistí jejich 100% přírodním původem i kombinací hovězího a rybího hydrolyzovaného kolagenu, stejně jako skvělou chutí, na kterou se budete těšit každý den. O tom, že je tenhle výrobek opravdová jednička vypovídají i četné pozitivní recenze od spokojených zákazníků.

3. místo

Inca Collagen

Orientační cena: 1400 Kč

Prémiový 100% rybí kolagen z ověřených zdrojů, který pozitivně ovlivňuje pohybový aparát, obnovu buněk, stejně jako výživu a regeneraci pleti, nehtů, vlasů i pokožky. Tento český produkt je dlouholetou jedničkou na tuzemském i slovenském trhu, což dokazuje více než 150 tisíc spokojených zákazníků, kteří měli možnost ho vyzkoušet.

Inca Collagen obsahuje až tři typy kolagenu (I., II. a III.), které jsou v lidském těle nejvíce zastoupeny. Díky tomu se jedná o skvělý doplněk stravy s všestrannými účinky pro lidské tělo, který navíc umí zpomalit postupné stárnutí a přirozený úbytek kolagenu v organismu.

V oblasti pohybového aparátu vyniká především v jeho celkovém posílení, snížení rizika poranění kloubů, šlach a svalů, urychlování rekonvalescence i coby prevence různých pohybových onemocnění.

Inca Collagen je k dostání v prášku, bez přísad, aromat, příchutí a je také velmi dobře rozpustný. Oceníte tedy jeho snadné užívání i výbornou vstřebatelnost. Dopřát si ho můžete ve vodě, džusu, smoothie i coby součást zdravé snídaně či svačiny.

4. místo

Venira kolagen ve formě srdíček

Orientační cena: 500 Kč

Unikátní a vyvážená kombinace prvotřídního hydrolyzovaného kolagenu, kyseliny hyaluronové a vitamínu C v podobě cucacích srdíček bez cukru a s malinovou příchutí. V jednom balení na vás čeká 120 srdíček, což představuje kúru na celých 30 dní.

Díky svému složení má tento produkt skvělé účinky nejen pro váš pohybový aparát, ale také na vlasy, nehty i pleť. Dále podporuje zdraví imunitního systému a přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. 

Venira kolagenová srdíčka obsahují vepřový kolagen, který se nejvíce podobá bílkovině v lidském těle a právě jeho účinek je velmi rychle viditelný a poznatelný na celkové vitalitě kloubů a zdraví vašeho těla.

5. místo

KolagenDrink FlexiRep kloubní výživa

Orientační cena: 700 Kč

KolagenDrink FlexiRep vám pomůže zmírnit bolest a otoky kloubů, zvýšit jejich flexibilitu, stejně jako zmírnit nepříjemné záněty. Celkově podporuje prevenci i léčbu revmatoidní artritidy, osteoartritidy a navíc zmírňuje také příznaky osteoporózy, která trápí především ženy procházející menopauzou.

Skvělých účinků tento výrobek dosahuje především díky svému speciálnímu složení s vysokou dávkou kolagenu typu I., II. a III., které doplňuje glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, extrakt z kurkumovníku a vitamíny C, D3 a B12. Jeho pravidelným používáním tak můžete snadno zvýšit kvalitu svého života tak, aby vám běžné denní aktivity, jako je například chození po schodech, nedělaly žádné problémy. 

Doplněk stravy KolagenDrink FlexiRep si můžete dopřát coby sirup bez cukru s příchutí lesníhoho ovoce, přičemž jedno balení obsahuje celkem 30 dávek.

6. místo

Kloubní výživa Pept-OHYB

Orientační cena: 600 Kč

Potřebujete svým kloubům dodat všechny složky, které jsou důležité pro zdravou chrupavku? Sáhněte po výživě od PEPT-OHYB, která je speciálně určená na podporu pohybového aparátu, kloubů i kostí.

Hlavní složkou výrobku je extrakt z přírodních zdrojů – Peptan® II matrix. Jedná se o unikátní hydrolyzovanou matrici z chrupavky s bioaktivními kolagenovými peptidy typu II. a glykosaminoglykany. Dále produkt obsahuje chondroitin sulfátu, kyselinu hyaluronovou a vitamín C. Díky tomuto složení vám kloubní výživa od PEPT-OHYB pomůže chránit vaše chrupavky a klouby před jejich degenerací.

Výrobek je vhodný pro muže i ženy, sportovce a osoby trpící nadváhou. Pouze se nedoporučuje dětem, těhotným a kojícím.

7. místo

HillVital Kloubní výživa Kolagen

Orientační cena: 820 Kč

Při pravidelném užívání kloubní výživy od HillVital si budete moci dopřát bezbolestný a lehký pohyb. Její bioaktivní receptura totiž přináší hned několik výhod, které ocení hlavně vaše klouby, kosti, šlachy i chrupavky. 

Výrobek obsahuje nejen kolagen, ale také glukosamin, MSM, chondroitin, extrakt ze zeleného čaje i spektrum vitamínů (C, B12 a D3), které jsou pro zdraví kloubů nezbytné. Díky tomuto složení kloubní výživu ocení nejen sportovci, ale všichni, koho trápí revma, artróza nebo osteoporóza.

Abyste dosáhli viditelných výsledků, dopřejte si alespoň 3 měsíční kúru, po které si dáte krátkou přestávku, a poté budete pokračovat v užívání kloubní výživy dále. Výrobek ovšem není vhodný pro těhotné a kojící ženy.

8. místo

Collagen Jointcare

Orientační cena: 500 Kč

Chcete zlepšit pohyblivost svých kloubů a ochránit je před poškozením? Vyzkoušejte tento 100% přírodní výrobek s hydrolyzovaným kolagenem v prášku COLLAGEN JOINTCARE s optimálním vstřebáváním. Obsahuje patentovanou formu Fortigel® kolagenové peptidy, MSM a další vysoce kvalitní suroviny (například šípek, který je známý svým vysokým obsahem vitamínu C). 

Produkt je vhodný především pro ty, kdo si chtějí zachovat zdravé a pohyblivé klouby, nebo naopak začali pozorovat jejich menší pohyblivost a chtějí tento stav změnit. Oceníte ho také v oblasti podpory zdraví chrupavek a celkového zlepšení tělesné výkonnosti. První výsledky můžete dle výrobce zaregistrovat už po 14 dnech užívání, na ty nejoptimálnější se pak můžete těšit po 2 měsících pravidelné konzumace.

9. místo

Great Lakes Kolagenní peptidy (vanilková příchuť)

Orientační cena: 650 Kč

Výrobek obsahující kolagenové peptidy, které vám pomohou bojovat proti chronickým onemocněním, bolestem kloubů i stárnutí pokožky. K tomu přičtěte lahodnou chuť vanilky a máte tu produkt, který si zkrátka zamilujete.

Great Lakes kolagenní peptidy jsou vhodné pro sportovce, osoby trpící chronickým onemocněním, artritidou, osteoporózou, stejně jako pro ty, kdo se chtějí vydat cestou zdravého životního stylu. Vzhledem k tomu, že výrobci záleží na vysoké kvalitě tohoto produktu, pochází kolagen i želatina z argentinského a brazilského dobytka, který má zajištěné velmi dobré životní podmínky.

Pro dosažení odpovídajících výsledků si dopřejte 2 odměrky prášku denně. Přidat ho můžete například do jogurtu, müsli, smoothie nebo snídaňové kaše. Stejně tak si na něm pochutnáte v džusu nebo vodě.

10. místo

Plant Collagen

Orientační cena: 650 Kč

Hledáte v oblasti podpory tvorby kolagenu v těle čistě rostlinnou cestu? Tady ji máte. Plant Collagen je unikátní směs rostlinných proteinů obohacených o kyselinu hyaluronovou, MSM a vitamíny B12, D3. Kromě toho výrobek obsahuje sušenou šťávu z aceroly (s vysokým obsahem vitamínu C), kořen maca (bohatý na celou řadu zdraví prospěšných látek) a bromelain, který pomáhá štěpit bílkoviny a usnadňuje také jejich trávení.

Plant Collagen si vás získá přírodní vanilkovou příchutí, stejně jako svým složením bez přidaných sladidel, umělých aromat a konzervačních látek. Je přirozeně rozpustný v horkých i studených nápojích, a přidat si ho můžete také do koktejlů nebo veganských jogurtových dezertů. Navíc se používá i při domácím pečení coby částečná náhrada mouky a zdroj lehce stravitelných bílkovin.

Závěr

Kolagen je tedy pro naše tělo velmi důležitý, a to nejen v oblasti zdravých kloubů. Proto je dobré ho svému tělu dodat nejen prostřednictvím vhodných potravin, ale také ve formě doplňků stravy, které nám se zvýšením obsahu kolagenu v těle efektivně pomohou.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kolagen

[2] Wikiskripta (CZ): Chrupavka

[3] Healthline (ENG): Top 6 Benefits of Taking Collagen Supplements

[4] Healthline (ENG): What Is Collagen, and What Is It Good For?

[5] PubMed Central (ENG): [An overview of the beneficial effects of hydrolysed collagen intake on joint and bone health and on skin ageing]

[6] PubMed Central (ENG): Collagen hydrolysate for the treatment of osteoarthritis and other joint disorders: a review of the literature

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »