11 tipů na nejlepší ortézu na koleno – recenze

Shrnutí: Kolenní ortézy a bandáže jsou skvělé pomůcky na podporu a ochranu kolene při sportu, po úrazech nebo při nejrůznějších onemocněních. Pokud si máte v plánu nějakou ortézu na koleno pořídit, připravila jsem pro vás srovnání těch nejlepších ortéz, které můžete sehnat.

V článku dále dostanete odpovědi na otázky:

Na co se hodí kolenní ortéza a bandáž na koleno?[1][2] Jaké druhy kolenních ortéz jsou k dispozici?[6] Jak je to s nárokem na finanční kompenzaci ortézy, pokud vám ji předepíše lékař?[7]

TOP  1. místo

Bauerfeind Sportovní bandáž kolene

Orientační cena: 2000 Kč
Proč 1. místo?

Jde totiž o o aktivní kolenní bandáž, která koleno odlehčuje a stabilizuje, aniž by omezovala jeho funkci. Součástí je anatomicky tvarovaná vycpávka ze silikonu, která chrání šlachy a čéšku před přetížením.

2. místo

Bauerfeind Funkční kolenní ortéza

Orientační cena: 9900 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož jde o ortézu, která je lehká, ale pevná. A navíc je navržena tak, aby odpovídala anatomii nohy. Ortéza se snadno se nasazuje a sundává. Výhodou také je, že ji nemusíte odkládat ani při plavání.

3. místo

Bauerfeind Sportovní kompresní bandáž kolene

Orientační cena: 900 Kč
Proč 3. místo?

Protože tato bandáž je jednoduchá, a přesto zajistí slušnou oporu během sportování. Je vyrobena z materiálu, který dobře odvádí vlhkost a díky mírné kompresi také příznivě stimuluje krevní oběh.

Jedenáct nejlepších ortéz na koleno

Co to je ortéza na koleno?

Ortéza na koleno je druhem zdravotnické pomůcky, která se používá k podpoře a ochraně kolene. Může plnit různé funkce – od ryze preventivních (třeba při sportu), přes podpůrné (zpravidla po úrazech) a v případě některých onemocnění je její používání nezbytnou součástí léčby.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Na co se kolenní ortéza používá a jak funguje?

Ortézy na koleno poskytují mechanickou oporu kolennímu kloubu a kolenním vazům. Pomáhají snižovat zátěž, která je na kloub po celý den vyvíjena, a díky tomu jsou skvělým parťákem při jakémkoli pohybu. Některé ortézy k tomuto účelu využívají kompresi. Vhodně orientovaný tlak navíc pomáhá zmírňovat bolest, a dokonce i případné otoky. 

Účelem těchto pomůcek také může být přímo stabilizace kolene – v takovém případě pomůcka brání svému nositeli dělat pohyby, které by mohly být zdravotně nežádoucí. Pak jsou ale i takové typy ortéz, které naopak volný pohyb kolene umožňují.

Obecně vzato se ortézy mohou používat buď preventivně, během rehabilitace po úrazech, nebo trpíte-li některým z onemocnění, mezi které patří například:

  • artritida,[1]
  • meniskus,[2]
  • ligamentóza kolenního kloubu,[3]
  • osteoporóza,[4]
  • přetížení (nebo zánět) kolene.[5]

Jaké druhy kolenních ortéz existují?

Existuje několik druhů kolenních ortéz:[6]

Pevná ortéza je vyrobena z pevného materiálu (jak už její označení ostatně napovídá). Většinou se jedná o plast, ale narazíte i na ortézy z kovu. Tento typ ortéz bývá pečlivě vyztužený, zajišťuje maximální oporu kolene a dokonale ho chrání. Tyto ortézy se doporučují používat po úrazech či po operacích kolene, případně při závažných kolenních onemocněních (např. trpíte-li artritidou).

Při mírných či středně závažných onemocněních kolene se používá ortéza „návleková“. Ta se zpravidla přichycuje na koleno pomocí suchého zipu nebo pásků z tkaniny, popřípadě ji na koleno jen navléknete. Většina těchto ortéz chrání koleno nejen mechanicky, ale také kolenní kloub udržují v teple. Mohou být buď jednoduché, nebo zpevněné, popřípadě může být jejich součástí změkčující „polštářek“ (typicky v oblasti kolem čéšky).

Základem bandáže na koleno je především elastický materiál, který na danou oblast vyvíjí přiměřený tlak. Bandáž obvykle slouží jako podpora kolene, poskytuje mu stabilitu a ochranu. Používá se při přetížení, při méně závažných onemocněních, případně jako součást rekonvalescence po úrazech či po operacích.

Při přetížení kolene (často spojeného se zánětem) nebo při onemocněních kolene méně závažného charakteru se také používá podkolenní páska. Také ta slouží k podpoře a ochraně kolene, je však prostorově úspornější a (jak už název napovídá), nosí se pod kolenem. Tím, že stlačuje šlachu těsně před postiženým úponem, eliminuje zatížení postiženého místa. Bývá zhotovena z materiálu, který může být elastický, ale není to podmínkou.

Potřebujete pro koupi ortézy na koleno lékařský předpis?

To, zda je ke koupi ortézy nutný lékařský předpis, se liší v závislosti na okolnostech. V každé zemi to navíc funguje jinak. V České republice si nicméně kolenní ortézu můžete koupit i bez předpisu. S tím, že si ji pořídíte na vlastní náklady.

  • Na druhou stranu – pokud pomůcku opravdu potřebujete a lékař vám ji předepíše – máte nárok na finanční kompenzaci od pojišťovny podle zákona č. 48/1997 Sb,[7] která vám ortézu proplatí buď úplně, nebo částečně (v závislosti na okolnostech).

1. místo

Bauerfeind Sportovní bandáž kolene

Anatomická třídimenzionální úpletová aktivní kolenní bandáž, která odlehčuje a stabilizuje koleno bez omezení funkce.

Orientační cena: 2000 Kč

Proč je sportovní bandáž kolene Bauerfeind na 1. místě?

Na první příčku jsem umístila Bauerfeind Sports knee support, protože tato bandáž koleno stabilizuje bez omezení jeho funkce. Jedná se o produkt určený nejen špičkovým sportovcům, ale i těm, kteří se sportu věnují ve volném čase. Stejně dobře pak výrobek poslouží, pokud trpíte otoky, výrony, artrózou či jinými zdravotními neduhy.

Tato kolenní podpora funguje na základě technologie AIRKNIT™. Ta přispívá ke stimulaci krevního oběhu a ke svalové regeneraci. Mimo to zajišťuje prodyšnost látky. 

A součástí výrobku je také anatomicky tvarovaná vycpávka ze silikonu, která vyrovnává tlak takovým způsobem, aby chránila šlachy a čéšku před přetížením. K lepší stabilitě kolene dále dopomáhají postranní pružiny.

Uživatelské recenze

Tato bandáž má super hodnocení například na Amazonu, kde zákazníci potvrzují, že díky ní zvládli pohodlněji a déle lyžovat nebo třeba jezdit na snowboardu. Někteří z nich dokonce tuto oporu používají denně, protože jim prý opravdu pomáhá zmírňovat bolest při potížích s koleny. A nadmíru spokojení jsou i zákazníci na stránkách výrobce (bauerfeind.com).

Dále o produktu

Materiál, z něhož je pomůcka Bauerfeind Sports knee support vyrobena, dobře odvádí vlhkost, je pohodlný na nošení a lze jej bez problému vyprat.

Tuto sportovní bandáž najdete ve velikostech od XS po XXL, a to v modrých a černých odstínech.

Cena produktu se pohybuje okolo 2000 Kč za jeden kus.

2. místo

Bauerfeind Funkční kolenní ortéza

Lehká, ale pevná funkční ortéza navržená tak, aby odpovídala anatomii nohy.

Orientační cena: 9900 Kč

Proč je funkční kolenní ortéza Bauerfeind na 2. místě?

Druhé místo jsem věnovala produktu Bauerfeind Secutec Genu, do kterého se vyplatí investovat hlavně tehdy, kdy je potřeba, aby byl kolenní kloub stabilizován zvenčí (například při přetržení vazů, po operaci či plastice vazu, frakturách čéšky a tak podobně). 

Tato funkční kolenní ortéza každopádně zajišťuje vysokou stabilizaci kolene. Je lehká, leč pevná (vyrábí se ze speciálního hliníku) a perfektně odpovídá anatomii nohy. A třebaže se to nezdá, je to pomůcka pohodlná na nošení. Velice dobře se nasazuje i sundává (pomocí suchých zipů) a navíc skvěle sedí na noze. 

Výhodou tohoto produktu také je, že ho využijete nejen „na zemi“, ale i ve vodě (při plavání a dalších vodních sportech).

Uživatelské recenze

Na stránkách výrobce (bauerfeind.com.au) jsem našla recenze, které potvrzují, že se skutečně jedná o lehkou ortézu, která ale perfektně pomáhá předcházet rizikům spojeným se stabilitou kolene. A stránky zbozi.cz i Heureka pak dokládají příjemnou zákaznickou zkušenost s e-shopem nanolab.cz. Lidé si tady pochvalují rychlost dodání zboží a občas i nějaký ten dárek navíc.

Více informací

Ortézu seženete v sedmi různých velikostech, přičemž je třeba vybírat na základě obvodu stehna nad kolenem a obvodu lýtka pod kolenem. Po vizuální stránce se výrobce rozhodl pro elegantní tmavomodrý odstín.

Cenově se ortéza Bauerfeind Secutec Genu pohybuje okolo 9900 Kč/ks.

3. místo

Bauerfeind Sportovní kompresní bandáž kolene

Jednoduchá kolenní podpora z prodyšné high-tech pleteniny.

Orientační cena: 900 Kč

Proč je Bauerfeind sportovní kompresní bandáž kolene na 3. místě?

Třetí příčku u mě obsadila bandáž z úpletu (rovněž od společnosti Bauerfeind Sports), která se bude hodit, pokud sháníte podporu kolene během sportovních výkonů. Zdravotní pomůcka je zhotovena ze směsi polyamidu (75%) a elastanu (25%) a její vlastnosti tomu odpovídají; materiál je krásně prodyšný, lehký a během sportovní aktivity dobře odvádí vlhkost.

Mimo to tato pomůcka kolenům zajistí mírnou kompresi, díky níž dochází ke stimulaci krevního oběhu. Následkem toho se svaly rychleji zahřejí a zvyšuje se tím i jejich výkon. Tento produkt dále snižuje riziko poranění a poskytuje kolenu patřičnou stabilitu.

Uživatelské recenze

Na Amazonu se o bandáži píše, že dobře drží a při problémech s koleny poskytuje pocit bezpečí. A celkově prý funguje tak, jak má, což mě potěšilo. Skvělá hvězdičková ohodnocení má produkt i na stránkách výrobce (bauerfeind.com).

Další informace

Bandáž seženete ve dvou barevných variacích (na výběr máte veselou tyrkysovou a decentní černou). Velikosti jsou k dispozici čtyři (S, M, L a XL).

Doporučuje se prát v jemném pracím prášku ve vlažné vodě a nechat volně uschnout (nikoli v sušičce).

Bauerfeind Sports Compression Knee Support vás vyjde na cca 900 Kč (pokud ale potřebujete oporu pro obě kolena, je třeba si koupit dva výrobky).

4. místo

Nanolab Elastická bandáž kolene

Orientační cena: 280 Kč

Proč jsem vybrala elastickou bandáž kolene z Nanolabu?

Trápí-li vás onemocnění šlach či svalů, bursitis, meniskopatie nebo artróza, mohla by vám také pomoct tato elastická bandáž v tělovém odstínu. Seženete ji ve velikostech od S až po XXL a využijete na celodenní nošení (včetně sportovních aktivit).

Návlek je příjemný díky prodyšnému úpletovému materiálu s dutým vláknem (66% polyamid a 34% elastan). A bolavým kolenům poskytne adekvátní úlevu. Lepší regeneraci také zajistí komprese, která stimuluje cirkulaci krve, a tím přispívá k efektivnějšímu hojení.

Produkt by se měl prát ve vlažné vodě, a to za použití jemného pracího prášku. Poté je dobré nechat vypranou látku volně uschnout.

Cena tohoto českého výrobku se pohybuje kolem 280 Kč.

5. místo

Bauerfeind Podkolenní páska

Orientační cena: 1200 Kč

Čím mě zaujala podkolenní páska od Bauerfeind?

A ještě jednou se vrátím ke značce Bauerfeind. Vedle výše uvedených produktů u ní totiž najdete ještě jednu zajímavou pomůcku určenou na snížení bolesti kolene, a tou je podkolenní páska Sports Knee Strap. Jedná se o typ bandáže, který využívá cíleného tlačení na patelární šlachu. A vhodný je především pro ty, kteří mají problém s patelárním syndromem, skokanským kolenem nebo entezopatií v oblasti čéšky.

Součástí výrobku je úpletový popruh, který vám umožní si kompresi individuálně nastavit. Kromě toho produkt zahrnuje anatomicky tvarovanou silikonovou pelotu s několika tlakovými body, které postiženým kolenním vazům dodávají oporu, znatelné odlehčení a taktéž zlepšují svalovou koordinaci kolenního kloubu.

Cena této podkolenní pásky se pohybuje okolo 1200 Kč.

6. místo

GenuSan Podpora a stabilizace kolene

Orientační cena: 620 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala stabilizační kolenní bandáž od GenuSan?

Úpletová kolenní bandáž GenuSan je anatomicky tvarovaná. Její výhodou je, že odlehčuje a stabilizuje koleno, aniž by omezila jeho funkci.

Součástí výrobku je pelota ze silikonu, která nejenže příjemně odlehčuje čéšku, ale také koleno jemně masíruje. Díky tomu dochází ke stimulaci krevního oběhu, což mimo jiné pomáhá při léčbě otoků a výpotků, které se pak lépe „rozpouštějí“. Stabilita kolene je dále podporována postranními pružinami.

Přestože je možné bandáž nosit po celý den, v klidovém režimu byste si ji měli sundat (během spánku, na gauči při koukání na seriál nebo při delší jízdě autem).

Cena produktu je cca 620 Kč.

7. místo

GenuSan Sportovní bandáž kolene

Orientační cena: 380 Kč

Proč jsem vybrala sportovní bandáž kolene GenuSan?

Podobné vlastnosti jako produkt výše má i bandáž na koleno GanuSan Sport. Rozdíl je v tom, že konkrétně tento výrobek je speciálně navržen pro pohybové aktivity.

Pomůcka je elastická, stejně jako její ortopedická „sestra“ zlepšuje prokrvení v oblasti kolem kolenního kloubu, kterou navíc jemně masíruje. Materiál, ze kterého je bandáž zhotovena, je prodyšný a dobře odvádí vlhkost. A ani tady nemusíte mít strach, že by vás nošení bandáže v pohybu omezovalo. Je to zkrátka příjemný společník, který se hodí na celodenní nošení, zejména během sportu. 

Součástí výrobku je také (stejně jako v případě produktu výše) silikonová pelota odlehčující čéšku. 

A dodatek na závěr: výrobek je k sehnání v azurově modrém odstínu. Jeho cena se pohybuje okolo 380 Kč.

8. místo

Sanomed Kolenní bandáž Termo

Orientační cena: 200 Kč

Proč jsem vybrala kolenní bandáž Termo od Sanomed?

Protože tato bandáž s hřejivým efektem od české značky Sanomed je zhotovena ze směsi polyesteru, bavlny a elastanu, která je příjemná na nošení. 

Kolenní bandáž Termo vaše koleno ochrání nejen před případným zraněním, ale také před chladem. Je to příhodný parťák na zimní období, především tehdy, trpíte-li artrózou nebo revmatickými obtížemi. Také tuto pomůcku můžete samozřejmě nosit po celý den, včetně doby, kdy se oddáváte sportovním aktivitám.

Bandáž se vyrábí v klasické smetanové barvě, a to ve velikostech od S po XXL. A malá poznámka k údržbě: také tento produkt je třeba prát jemným pracím práškem ve vlažné vodě, nejlépe v ruce.

Cena kolenní bandáže Termo se pohybuje okolo 200 Kč.

9. místo

Ovecha Návlek na koleno (bandáž)

Orientační cena: 460 Kč

Z jakých důvodů jsem do srovnání zařadila návlek na koleno Ovecha?

Jelikož v některých případech je dobré koleno nejen zpevnit, ale i prohřát. A přesně tuhle péči vám dopřeje návlek na koleno od značky Ovecha. Tento produkt je vyroben ze 100% merino vlny, tj. z materiálu, který je všeobecně známý pro své výjimečné termoregulační schopnosti. Výrobek navíc výborně vstřebává vlhkost, je prodyšný a antialergický.

Protože se jedná o pomůcku ze speciálního materiálu, vyžaduje speciální údržbu. V tomto případě výrobce doporučuje praní při nízkých teplotách (do 30°C), a to na program „vlna“. Návleky byste neměli žehlit a ani sušit v sušičce.

Cena produktu se pohybuje okolo 460 Kč.

10. místo

MUELLER Adjust-to-fit Knee Stabilizer

Orientační cena: 960 Kč

Proč tu je stabilizační kolenní ortéza od Mueller?

Značka Mueller nabízí ortézu, která pomáhá koleno zpevnit a zároveň eliminovat bolest. Výhodou tohoto produktu je bezesporu gelová podpora čéšky. Ještě účinnější stabilizaci nohy dále zajišťují výztuhy na bocích a čtyři popruhy. Ortéza brání rozsahu pohybu, který by mohl zapříčinit zranění kolenní části nohy, a (nejen) díky tomu se zasadí o rychlejší rekonvalescenci kolene po operacích nebo po úrazech. 

Adjust-to-fit Knee Stabilizer je vyroben z pohodlného mřížkového materiálu, jehož přínosem je odvod vlhkosti a nežádoucího tepla. Skvělým bonusem je tady navíc antimikrobiální úprava zabraňující nepříjemnému zápachu.

Ortéza se snadno se nasazuje i sundává a leccos ustojí. Vyjde vás na cca 960 Kč.

11. místo

MUELLER Bandáž na koleno s otevřenou čéškou

Orientační cena: 670 Kč

A z jakých důvodů srovnání zakončuji bandáží na koleno s otevřenou čéškou rovněž od Mueller?

Úlevu od bolesti vám také poskytne bandáž na koleno Mueller Open Patella Knee SleeveI. U této zdravotní pomůcky můžete počítat s adekvátní oporou, navíc vám pomůže se stimulací krevního oběhu. A to je vysoce prospěšné, zejména v období hojení a rekonvalescence.

Bandáž nabízí rovnoměrné stlačení a díky otvoru pro čéšku skvěle sedí na noze. Výrobek snadno nasadíte i sundáte, vydrží dlouho a dobrou zprávou je, že jej můžete využít jak na pravé, tak i na levé koleno.

Produkt se hodí především jako podpora bolavých a namožených kolen a je možné ho používat jak během normálních činností, tak i při těch sportovních.

Tuto bandáž výrobce doporučuje čistit ve studené vodě (v prášku určeném na sportovní oblečení) a nejlépe v ruce. 

Cena produktu se pohybuje kolem 670 Kč.

Závěr

Pokud chcete používat ortézu při sportování, jako velmi dobrá volba mi přijde anatomická třídimenzionální úpletová aktivní kolenní bandáž Bauerfeind Sports knee support, která poskytuje kolenu odlehčení i stabilizaci, aniž by omezila jeho funkci. Jestli jste po operaci kolene (ať už jde o poraněné vazy nebo meniskus apod.), bude se vám hodit tato pevná, robustní funkční kolenní ortéza Bauerfeind Secutec Genu, která poskytuje vysokou míru stabilizace, ale stále je komfortní na nošení. Z hlediska poměru cena/výkon podle mě stojí za vyzkoušení jednoduchá sportovní kompresní bandáž kolene Bauerfeind Sports Compression Knee Support vyrobená z prodyšné high-tech pleteniny pro regulaci tepla.

A na závěr už mám snad jen jedno doporučení: při vybírání kolenní ortézy je vždy dobré poradit se s odborníkem (s lékařem, rehabilitačním specialistou, popřípadě s fyzioterapeutem). Zvláště, pokud trpíte některým ze závažnějších onemocnění. Právě odborník vás totiž nejlépe navede a doporučí vám ortézu, která je vzhledem k vašim individuálním potřebám nejvhodnější. A o to by mělo jít především.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[8] Wikipedie (CZ): Ortéza

[9] Wikiskripta (CZ): Biomechanika kolenního kloubu

[10] Healthline (ENG): 5 Best Knee Braces and How to Choose

[11] Healthline (ENG): 7 Best Knee Braces for Arthritis of 2022

[12] PubMed Central (ENG): The immediate effect of a soft knee brace on pain, activity limitations, self-reported knee instability, and self-reported knee confidence in patients with knee osteoarthritis

[13] PubMed Central (ENG): The effect of knee bracing on the knee function and stability following anterior cruciate ligament reconstruction: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials

4.9/5 (Počet hlasů: 19)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »