11 tipů na nejlepší ortézu na koleno – recenze

Na co se hodí kolenní ortéza a bandáž na koleno? Výběr a druhy nejlepších bandáží na kolena včetně elastické ortézy na koleno. Diskuze a tipy.

TOP  1. místo

Bauerfeind Sportovní bandáž kolene

Orientační cena: 2000 Kč

Anatomická třídimenzionální úpletová aktivní kolenní bandáž, odlehčuje a stabilizuje koleno bez omezení funkce.

2. místo

Bauerfeind Funkční kolenní ortéza

Orientační cena: 9900 Kč

Lehká, ale pevná ortéza navržená tak, aby odpovídala anatomii nohy. Snadno se nasazuje a sundává, perfektně sedí a je pohodlná.

3. místo

Bauerfeind Sportovní kompresní bandáž kolene

Orientační cena: 900 Kč

Jednoduchá kolenní podpora, která pomáhá zlepšit kontrolu svalů při sportu. Z prodyšné high-tech pleteniny pro regulaci tepla.

Jedenáct nejlepších ortéz na koleno

Co to je ortéza na koleno?

Ortéza na koleno je druhem zdravotnické pomůcky, která se používá k podpoře a ochraně kolene. Může plnit různé funkce – od ryze preventivních (třeba při sportu), přes podpůrné (zpravidla po úrazech) a v případě některých onemocnění je její používání nezbytnou součástí léčby.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Na co se kolenní ortéza používá a jak funguje?

Ortézy na koleno poskytují mechanickou oporu kolennímu kloubu a kolenním vazům. Pomáhají snižovat zátěž, která je na kloub po celý den vyvíjena, a díky tomu jsou skvělým parťákem při jakémkoli pohybu. Některé ortézy k tomuto účelu využívají kompresi. Vhodně orientovaný tlak navíc pomáhá zmírňovat bolest, a dokonce i případné otoky. 

Účelem těchto pomůcek také může být přímo stabilizace kolene – v takovém případě pomůcka brání svému nositeli dělat pohyby, které by mohly být zdravotně nežádoucí. Pak jsou ale i takové typy ortéz, které naopak volný pohyb kolene umožňují.

Obecně vzato se ortézy mohou používat buď preventivně, během rehabilitace po úrazech, nebo trpíte-li některým z onemocnění, mezi které patří například:

  • artritida,
  • meniskus,
  • ligamentóza kolenního kloubu,
  • osteoporóza,
  • přetížení (nebo zánět) kolene.

Jaké druhy kolenních ortéz existují?

Existuje několik druhů kolenních ortéz:

Pevná ortéza je vyrobena z pevného materiálu (jak už její označení ostatně napovídá). Většinou se jedná o plast, ale narazíte i na ortézy z kovu. Tento typ ortéz bývá pečlivě vyztužený, zajišťuje maximální oporu kolene a dokonale ho chrání. Tyto ortézy se doporučují používat po úrazech či po operacích kolene, případně při závažných kolenních onemocněních (např. trpíte-li artritidou).

Při mírných či středně závažných onemocněních kolene se používá ortéza „návleková“. Ta se zpravidla přichycuje na koleno pomocí suchého zipu nebo pásků z tkaniny, popřípadě ji na koleno jen navléknete. Většina těchto ortéz chrání koleno nejen mechanicky, ale také kolenní kloub udržují v teple. Mohou být buď jednoduché, nebo zpevněné, popřípadě může být jejich součástí změkčující „polštářek“ (typicky v oblasti kolem čéšky).

Základem bandáže na koleno je především elastický materiál, který na danou oblast vyvíjí přiměřený tlak. Bandáž obvykle slouží jako podpora kolene, poskytuje mu stabilitu a ochranu. Používá se při přetížení, při méně závažných onemocněních, případně jako součást rekonvalescence po úrazech či po operacích.

Při přetížení kolene (často spojeného se zánětem) nebo při onemocněních kolene méně závažného charakteru se také používá podkolenní páska. Také ta slouží k podpoře a ochraně kolene, je však prostorově úspornější a (jak už název napovídá), nosí se pod kolenem. Tím, že stlačuje šlachu těsně před postiženým úponem, eliminuje zatížení postiženého místa. Bývá zhotovena z materiálu, který může být elastický, ale není to podmínkou.

Potřebujete pro koupi ortézy na koleno lékařský předpis?

To, zda je ke koupi ortézy nutný lékařský předpis, se liší v závislosti na okolnostech. V každé zemi to navíc funguje jinak. V České republice si nicméně kolenní ortézu můžete koupit i bez předpisu. S tím, že si ji pořídíte na vlastní náklady.

Na druhou stranu – pokud pomůcku opravdu potřebujete a lékař vám ji předepíše – máte nárok na finanční kompenzaci od pojišťovny, která vám ortézu proplatí buď úplně, nebo částečně (závislosti na okolnostech).

1. místo

Bauerfeind Sportovní bandáž kolene

Orientační cena: 2000 Kč

Skvělou bandáží, která koleno stabilizuje bez omezení jeho funkce, je Bauerfeind Sports knee support. Jedná se o produkt určený nejen špičkovým sportovcům, ale i těm, kteří se sportu věnují ve volném čase. Stejně dobře výrobek poslouží, pokud trpíte otoky, výrony, artrózou či jinými zdravotními neduhy.

Tato kolenní podpora funguje na základě technologie AIRKNIT™. Ta přispívá ke stimulaci krevního oběhu a ke svalové regeneraci. Mimo to zajišťuje prodyšnost látky. 

Součástí výrobku je také anatomicky tvarovaná vycpávka ze silikonu, která vyrovnává tlak takovým způsobem, aby chránila šlachy a čéšku před přetížením. K lepší stabilitě kolene také dopomáhají postranní pružiny.

Materiál, z něhož je pomůcka Bauerfeind Sports knee support vyrobena, dobře odvádí vlhkost, je pohodlný na nošení a lze jej bez problému vyprat.

Tuto sportovní bandáž najdete ve velikostech od XS po XXL, a to v modrých odstínech.

Cena produktu se pohybuje okolo 2000 Kč za jednotku.

2. místo

Bauerfeind Funkční kolenní ortéza

Orientační cena: 9900 Kč

Do ortézy Bauerfeind Secutec Genu se vyplatí investovat hlavně tehdy, kdy je potřeba, aby byl kolenní kloub stabilizován zvenčí (například při přetržení vazů, po operaci či plastice vazu, frakturách čéšky a tak podobně). 

Tato funkční kolenní ortéza zajišťující vysokou stabilizaci kolene je lehká, leč pevná (vyrábí se ze speciálního hliníku) a perfektně odpovídá anatomii nohy. A třebaže se to nezdá, je to pomůcka pohodlná na nošení. Velice dobře se nasazuje i sundává (pomocí suchých zipů) a navíc skvěle sedí na noze. 

Produkt využijete především během sportovní aktivity, ale klidně i jindy. Jeho výhodou výhodou také je, že ho využijete nejen „na zemi“, ale i ve vodě (při plavání a dalších vodních sportech).

Ortézu seženete v sedmi různých velikostech, přičemž je třeba vybírat na základě obvodu stehna nad kolenem a obvodu lýtka pod kolenem. Po vizuální stránce se výrobce rozhodl pro elegantní tmavomodrý odstín.

Cenově se ortéza Bauerfeind Secutec Genu pohybuje okolo 9900 Kč/ks.

3. místo

Bauerfeind Sportovní kompresní bandáž kolene

Orientační cena: 900 Kč

Pokud sháníte podporu kolene během sportovních výkonů, můžete také vyzkoušet tuto bandáž z úpletu (rovněž od společnosti Bauerfeind Sports). Zdravotní pomůcka je zhotovena ze směsi polyamidu (75%) a elastanu (25%) a její vlastnosti tomu odpovídají; materiál je krásně prodyšný, lehký a během sportovní aktivity dobře odvádí vlhkost.

Mimo to ortéza kolenům zajistí mírnou kompresi, díky níž dochází ke stimulaci krevního oběhu. Následkem toho se svaly rychleji zahřejí a zvyšuje se tím i jejich výkon. Tento produkt dále snižuje riziko poranění a poskytuje kolenu patřičnou stabilitu.

Bandáž seženete ve dvou barevných variacích (na výběr máte veselou tyrkysovou a decentní černou). Velikosti jsou k dispozici čtyři (S, M, L a XL).

Doporučuje se prát jemným pracím práškem ve vlažné vodě a nechat volně uschnout (nikoli v sušičce).

Bauerfeind Sports Compression Knee Support vás vyjde na cca 900 Kč (pokud potřebujete oporu pro obě kolena, je třeba si koupit dva výrobky).

4. místo

MUELLER Adjust-to-fit Knee Stabilizer

Orientační cena: 960 Kč

Značka Mueller nabízí ortézu, která pomáhá koleno zpevnit a zároveň eliminovat bolest. Výhodou tohoto produktu je bezesporu gelová podpora čéšky. Ještě účinnější stabilizaci nohy dále zajišťují výztuhy na bocích a čtyři popruhy. Ortéza brání rozsahu pohybu, který by mohl zapříčinit zranění kolenní části nohy, a (nejen) díky tomu se zasadí o rychlejší rekonvalescenci kolene po operacích nebo po úrazech. 

Adjust-to-fit Knee Stabilizer je vyroben z pohodlného mřížkového materiálu, jehož přínosem je odvod vlhkosti a nežádoucího tepla. Skvělým bonusem je tady navíc antimikrobiální úprava zabraňující nepříjemnému zápachu.

Ortéza se snadno se nasazuje i sundává a leccos ustojí. Vyjde vás na cca 960 Kč.

5. místo

Bauerfeind Podkolenní páska

Orientační cena: 1200 Kč

A ještě jednou se vraťme ke značce Bauerfeind. Vedle výše uvedených produktů u ní totiž najdeme ještě jednu zajímavou pomůcku určenou na snížení bolesti kolene, a tou je podkolenní páska Sports Knee Strap. Jedná se o typ bandáže, který využívá cíleného tlačení na patelární šlachu. A vhodný je především pro ty, kteří mají problém s patelárním syndromem, skokanským kolenem nebo entezopatií v oblasti čéšky.

Součástí výrobku je úpletový popruh, který vám umožní si kompresi individuálně nastavit. Kromě toho produkt zahrnuje anatomicky tvarovanou silikonovou pelotu s několika tlakovými body, které postiženým kolenním vazům dodávají oporu, znatelné odlehčení a taktéž zlepšují svalovou koordinaci kolenního kloubu.

Cena této podkolenní pásky se pohybuje okolo 1200 Kč.

6. místo

MUELLER Bandáž na koleno s otevřenou čéškou

Orientační cena: 670 Kč

Úlevu od bolesti vám také poskytne bandáž na koleno Mueller Open Patella Knee SleeveI. U této zdravotní pomůcky můžete počítat s adekvátní oporou, navíc vám pomůže se stimulací krevního oběhu. A to je vysoce prospěšné, zejména v období hojení a rekonvalescence.

Bandáž nabízí rovnoměrné stlačení a díky otvoru pro čéšku skvěle sedí na noze. Výrobek snadno nasadíte i sundáte, vydrží dlouho a dobrou zprávou je, že jej můžete využít jak na pravé, tak i na levé koleno.

Produkt se hodí především jako podpora bolavých a namožených kolen a je možné ho používat jak během normálních činností, tak i při těch sportovních.

Tuto bandáž výrobce doporučuje čistit ve studené vodě (v prášku určeném na sportovní oblečení) a nejlépe v ruce. 

Cena produktu se pohybuje kolem 670 Kč.

7. místo

GenuSan Podpora a stabilizace kolene

Orientační cena: 620 Kč

Úpletová kolenní bandáž GenuSan je anatomicky tvarovaná. Její výhodou je, že odlehčuje a stabilizuje koleno, aniž by omezila jeho funkci.

Součástí výrobku je pelota ze silikonu, která nejenže příjemně odlehčuje čéšku, ale také koleno jemně masíruje. Díky tomu dochází ke stimulaci krevního oběhu, což mimo jiné pomáhá při léčbě otoků a výpotků, které se pak lépe „rozpouštějí“. Stabilita kolene je dále podporována postranními pružinami.

Přestože je možné bandáž nosit po celý den, v klidovém režimu byste si ji měli sundat (během spánku, na gauči při koukání na seriál nebo při delší jízdě autem).

Cena produktu je cca 620 Kč.

8. místo

GenuSan Sportovní bandáž kolene

Orientační cena: 380 Kč

Podobné vlastnosti jako produkt výše má i bandáž na koleno GanuSan Sport. Rozdíl je v tom, že konkrétně tento výrobek je speciálně navržen pro pohybové aktivity.

Pomůcka je elastická, stejně jako její ortopedická „sestra“ zlepšuje prokrvení v oblasti kolem kolenního kloubu, kterou navíc jemně masíruje. Materiál, ze kterého je bandáž zhotovena, je prodyšný a dobře odvádí vlhkost. A ani tady nemusíte mít strach, že by vás nošení bandáže v pohybu omezovalo. Je to zkrátka příjemný společník, který se hodí na celodenní nošení, zejména během sportu. 

Součástí výrobku je také (stejně jako v případě produktu výše) silikonová pelota odlehčující čéšku. 

A dodatek na závěr: výrobek je k sehnání v azurově modrém odstínu. Jeho cena se pohybuje okolo 380 Kč.

9. místo

Ovecha Návlek na koleno (bandáž)

Orientační cena: 460 Kč

V některých případech je dobré koleno nejen zpevnit, ale i prohřát. A přesně tuhle péči vám dopřeje návlek na koleno od značky Ovecha. Tento produkt je vyroben ze 100% merino vlny, tj. z materiálu, který je všeobecně známý pro své výjimečné termoregulační schopnosti. Výrobek navíc výborně vstřebává vlhkost, je prodyšný a antialergický.

Protože se jedná o pomůcku ze speciálního materiálu, vyžaduje speciální údržbu. V tomto případě výrobce doporučuje praní při nízkých teplotách (do 30°C), a to na program „vlna“. Návleky byste neměli žehlit a ani sušit v sušičce.

Cena produktu se pohybuje okolo 460 Kč.

10. místo

Nanolab Elastická bandáž kolene

Orientační cena: 280 Kč

Trápí-li vás onemocnění šlach či svalů, bursitis, meniskopatie nebo artróza, mohla by vám také pomoct tato elastická bandáž v tělovém odstínu. Seženete ji ve velikostech od S až po XXL a využijete na celodenní nošení (včetně sportovních aktivit).

Návlek je příjemný díky prodyšnému úpletovému materiálu s dutým vláknem (66% polyamid a 34% elastan). A bolavým kolenům poskytne adekvátní úlevu. Lepší regeneraci také zajistí komprese, která stimuluje cirkulaci krve, a tím přispívá k efektivnějšímu hojení.

Produkt by se měl prát ve vlažné vodě, a to za použití jemného pracího prášku. Poté je dobré nechat vypranou látku volně uschnout.

Cena tohoto českého výrobku se pohybuje kolem 280 Kč.

11. místo

Sanomed Kolenní bandáž Termo

Orientační cena: 200 Kč

A nakonec si představme ještě jednu zdravotní bandáž s hřejivým efektem; tentokrát máme před sebou produkt od české značky Sanomed. Výrobek je zhotoven ze směsi polyesteru, bavlny a elastanu a měl by být příjemný na nošení. 

Kolenní bandáž Termo vaše koleno ochrání nejen před případným zraněním, ale také před chladem. Je to příhodný parťák na zimní období, především tehdy, trpíte-li artrózou nebo revmatickými obtížemi. Také tuto pomůcku můžete samozřejmě nosit po celý den, včetně doby, kdy se oddáváte sportovním aktivitám.

Bandáž se vyrábí v klasické smetanové barvě, a to ve velikostech od S po XXL. A malá poznámka k údržbě: také tento produkt je třeba prát jemným pracím práškem ve vlažné vodě, nejlépe v ruce.

Cena kolenní bandáže Termo se pohybuje okolo 200 Kč.

Závěr

A na závěr už snad jen jedno doporučení: při vybírání kolenní ortézy je vždy dobré poradit se s odborníkem (s lékařem, rehabilitačním specialistou, popřípadě s fyzioterapeutem). Zvláště, pokud trpíte některým ze závažnějších onemocnění. Právě odborník vás totiž nejlépe navede a doporučí vám ortézu, která je vzhledem k vašim individuálním potřebám nejvhodnější. A o to by mělo jít především.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Ortéza

[2] Wikiskripta (CZ): Biomechanika kolenního kloubu

[3] Healthline (ENG): 5 Best Knee Braces and How to Choose

[4] Healthline (ENG): 7 Best Knee Braces for Arthritis of 2022

[5] PubMed Central (ENG): The immediate effect of a soft knee brace on pain, activity limitations, self-reported knee instability, and self-reported knee confidence in patients with knee osteoarthritis

[6] PubMed Central (ENG): The effect of knee bracing on the knee function and stability following anterior cruciate ligament reconstruction: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials

4.8/5 (Počet hlasů: 5)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme.