TOP 10: nejlepší melatonin – recenze, zkušenosti a jak vybrat

Co je to melatonin, jak nám prospívá a proč ho doplňovat? Jak vybrat nejlepší melatonin? Co vše je třeba znát a na co se zaměřit?

TOP  1. místo

Melatonin Sníček Forte

100 tablet 5 mg výborného melatotninu s extra vlákninou.
Orientační cena: 230 Kč
2. místo

Brainmax natural melatonin

120 kapslí melatotninu s extraktem šťávy z Višně obecné.
Orientační cena: 350 Kč
3. místo

Movit energy Melatonin

100 tablet premium movit energy Melatoninu.
Orientační cena: 220 Kč

Deset nejlepších produktů melatoninu

Co je to melatonin?

Melatonin můžete nakrásně znát i pod jiným názvem. Koluje o něm řada zvěstí, pravd, ale i pomluv. Melatonin je hormon. Ano, opravdu hormon v tom slova smyslu, v jakém ho známe. Přezdívá se mu také hormon spánku nebo “uspávač”. Melatonin je pro náš lidský organismus a hlavně biorytmus velmi důležitý. Hladina tohoto spánkového hormonu se mění v závislosti na našem režimu a cyklu i věku. Uvádí se, že nejvíce je ho v průběhu noci, kdy většinou spíme a to mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní.

TIP na čtení: Brýle proti modrému světlu (na podporu spánku) | PŘEČÍST → 

Jaká je jeho hlavní funkce?

Tento hormon se “rodí” v epifýze, cože je nadvěsek mozkový v zadní části mozku. Z těchto “končin” se vyplavuje do krevního oběhu a dává tělu najevo, že se blíží tma, tedy noc a režim, kdy by mělo tělo odpočívat. Jakmile se tělo dostane do takzvaného vegetativního stavu, hladina melatoninu postupně klesá a ráno se přestane vyplavovat úplně.

Je tu ale jedna špatná zpráva. Tělo si sice melatonin tvoří samo, ale s přibývajícím věku jeho produkce klesá a mnohdy opravdu rapidně. To je jeden z důvodů, proč mají senioři se spánkem problém a nespavost není žádná rarita.  Pokud nemá tělo dostatek spánku, může to způsobit mnoho souvisejících zdravotních problémů jako je hormonální dysbalance, obezita nebo zpomalení metabolismu.

Melatonin je tedy velmi důležitý pro náš cirkadiánní rytmus, udržuje tělo v pohodě, klidu a bez nadbytečného stresu. Dále také působí jako silný antioxidant, takže pohlcuje volné radikály, které poškozují látky lidského těla.

TIP na čtení: Nejlepší přírodní prášky na spaní | PŘEČÍST → 

S čím může melatonin pomáhat?

Jak bylo již řečeno výše, kontroluje a svým způsobem řídí cirkadiánní rytmus, chrání tělo před toxiny. Nicméně se ale čím dál tím více prokazuje, že dokáže také ovlivnit:

 1. Různé vědecké výzkumy tvrdí, že melatonin umí potlačovat růst nádorů.
 2. Ovlivňuje správnou funkci ostatní hormony a tím celý hormonální systém.
 3. Obnovuje a posiluje lidské buňky.

Proč melatonin suplementovat?

Suplementace melatoninu se využívá převážně u hodně vytížených lidí a to jak po pracovní stránce, tak i v osobním životě. Mohou to být lidé, kteří hojně cestují a tím se jejich spánkový režim neustále mění a posouvá. To způsobuje vyčerpání, náladovost a další problémy související s únavou organismu.

Dále je doplňování melatoninu vhodné například u maminek, které mají rozhozený režim z důvodu nočního kojení, buzení miminka a opět, nepravidelného režimu. A v neposlední řadě u seniorů, kterým z důvodu vyššího věku melatonin klesá. Mohou trpět nespavostí, problémy s usínáním a brzkým buzením.

Pokud si nejste jisti, určitě se poraďte se svým lékařem, který vám poradí nebo nasměruje, jak a čím suplementovat.

Jak melatonin užívat/dávkovat?

Dostupné studie se shodují, že suplementování melatoninu není návykové a ani jinak nebezpečné. Vždy je samozřejmě nutné dodržovat veškeré pokyny od výrobce, popřípadě se poradit se svým lékařem. Obvykle se doporučuje půl až jedna tableta cca 30 minut před spaním s dostatečným množstvím vody.

TIP na čtení: Nejlepší přírodní léky proti únavě | PŘEČÍST → 

Jaké jsou časté problémy se spánkem?

Problémy se spánkem nejsou bohužel nic ojedinělého, naopak, trápí poměr dost lidí a věkový průměr se snižuje. Je důležité poslouchat své tělo a nepřepínat ho, aby nám později nedalo najevo, že tudy to nepůjde a odpočívat se zkrátka musí.

Udává se, že by člověk měl spát alespoň 7 hodin. Samozřejmě je jasné, že není možné to vždy dodržet paušálně, ale mělo by to tak být ve většině případech. Je důležité ale myslet na to, že každé tělo je individuální a někomu stačí k regeneraci i 6 nebo 5 hodin. Jiný potřebuje 8 nebo 9. A proto opět, poslouchejte své tělo.

Nespavost může vznikat z důvodu jiné nemoci, jako doplňkový, nežádoucí jev, ale také může být na vině špatná životospráva a nevhodné spánkové návyky. 

Uvádí se, že nespavostí trpí až 15 % populace.

Vlastně opak nespavosti. Tento nekomfort se projevuje nadměrnou spavostí během dne, kdy ve výsledku člověk spí více než 12 hodin denně. Možná si řeknete, že spát tolik hodin za den, to musí být sen. A sen to vlastně i je, ale jeden velký. Můžete se cítit opravdu unavení a nakonec vás zcela míjí společenský život s přáteli či rodinou, protože vás ospalost zkrátka přemůže.

Pokud vás tento problém trápí, poraďte se se svým lékařem, jak postupovat, aby vás to v běžném životě neomezovalo.

Toto je jedna z nejzávažnějších spánkových poruch. Jedná se o to, že v průběhu klasického spánku přestane člověk dýchat na deset a více vteřin. Kromě zástavy dechu je další projev i velmi hlasité chrápání, neklidný spánek, bolest hlavy, mikrospánek během dne a celodenní únava.

Velkým rizikem u spánkové apnoe je, že vás mikrospánek může přepadnou de facto kdykoliv a kdekoliv. Za volantem, v tramvaji, v práci nebo ve sprše. je to opravdu nebezpečné, protože v některých případech ohrožujete nejen sebe, ale i okolí. U spánkové apnoe určitě vyhledejte lékaře, který s vámi probere způsoby léčby a doporučí medikamenty, které by mohly stav alespoň zmírnit.

Pokud večer nemůžete usnout, může to být způsobeno vícero problémy. Například nadměrná únava, kdy není tělo schopné “přepnout se” do úsporného režimu, nebo přílišná práce na počítači či telefonu bezprostředně před spánkem, přejídání se večer a podobně.

Než půjdete spát, zkuste alespoň hodinu nekoukat do monitoru, nejíst a třeba si jen tak v klidu zameditovat, nebo se projít venku na čerstvém vzduchu.

Neschopnost usnout může být ve výsledku opravdu nepříjemná. Mnohdy cítíte, že jste opravdu unavení, ale ne a ne zabrat. Tělo by spalo, ale hlava nespolupracuje. Ale není důvod k panice, protože se na tom dá poměrně dobře pracovat.

Tipy pro kvalitní spánek

Kdo by nechtěl spát dobře, že? Vzpomeňme si na malé děti. Ty spí klidně i 12 hodinu denně. Nemívají problém s usínáním a od určitého věku spí klidně, celou noc. Ráno se vzbudí a bývají plné elánu. Může to být tím, že rodiče dětem dávají určité rituály, které se každý den opakují a tím se dostane tělo do příznivého režimu. Zkuste si do svých dní také nějaké rituály zařadit a uvidíte, že vám to minimálně zlepší náladu.

Tipů, jak zlepšit kvalitu spánku je hned několik.

 1. Snažte se chodit spát ve stejnou hodinu každý den a stejně tak i vstávat.
 2. Dělejte dechová cvičení či jógu
 3. Hodně choďte na procházky
 4. Dejte si před spaním horkou sprchu
 5. Večer se vyhýbejte jídlu
 6. Nepijte večer kávu.
 7. Nespěte během dne.
 8. Mějte v ložnici příjemně vyvětráno a nepřetápějte místnost.

Modré světlo a spánek

Popravdě, to není nejlepší kombinace, což už jste zajisté slyšeli nebo zažili na vlastní kůži. Modré světlo vyzařuje více či méně veškerá elektronika. Jedná se o vlnovou délku v rozpětí 400- 520 nm a ta může způsobit snižování hladiny melatoninu v krvi a následný problém s usínáním.

1. místo

Melatonin Sníček Forte

Orientační cena: 230 Kč

Tento produkt obsahuje v jednom balení 100 tablet, které podporují kvalitní a nepřerušovaný spánek, včetně klidného usínání. Výrobek cílí především na to, aby byl spánkový biorytmus v rovnováze v porovnání s biorytmem bdělosti. 

Melatonin obecně totiž pomáhá k tomu, aby doba usínání nebyla delší, než je nezbytně nutné. Dokáže v těle navodit příjemnou atmosféru zklidnění a harmonie. Hormon melatonin s věkem bohužel klesá, takže jeho suplementování v určité fázi není vůbec na škodu, naopak. Nicméně před zakoupením je vhodnější poradit se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Tyto kapsle obsahují 345.76 mg čekankové vlákniny inulinu a 2.5 mg melatoninu.

Jak užívat?

Pokud neurčí lékař jinak, výrobce doporučuje brát 1/2 tablety 1x denně před spaním s dostatečným množstvím tekutiny. 

Cena za 100 kapslí je cca 230 korun.

2. místo

Brainmax natural melatonin

Orientační cena: 350 Kč

Balení od Brainmax obsahuje 120 rostlinných kapslí s melatoninem. Kromě tohoto hormonu, který usnadňuje spánek a usínání v nich najdete i šťávu z Višně obecné pro lepší chuť a stimulaci hladiny hormonu.

Tento produkt je fajn například pro lidi, kteří hodně cestují, protože pomáhá snižovat subjektivní pocit takzvaného “jetlagu”. melatonin, kromě toho že je to “spánkový hormon”, je také velmi silný antioxidant což znamená, že nás chrání před volnými radikály z vnějšího prostředí.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje brát 2 kapsle cca 30 minut před spaním. 

120 veganských kapslí stojí cca 350 korun.

3. místo

Movit energy Melatonin

Orientační cena: 220 Kč

Tento Melatonin je od značky MOVit Energy s.r.o., které je na trhu poměrně krátce, ale zato intenzivně. Firmu založila v dubnu 2020 skupina lidí s dlouholetými zkušenostmi z oblasti vývoje léčivých přípravků. Každá produktová řada, kterou uvedou na trh se inspiruje potřebami spotřebitelů.

Tyto tablety přispívají ke zlepšení kvality spánku, i usínání.

Jak užívat? Doporučuje se brát 1/2 tablety 1x denně před spaním s dostatečným množstvím vody.

100 tablet stojí cca 220 korun.

4. místo

Melatonin Mučenka Meduňka B6

Orientační cena: 420 Kč

Melatonin Mučenka Meduňka B6 je výborná kombinace přínosných látek a cílem je, že přispívá k zlepšení kvality spánku a urychluje usínání. Jeho hlavní funkcí je kontrola biorytmu spánku a bdělosti. 

Jak dávkovat? Výrobce doporučuje 1 tabletu 1x denně před spaním s větším množstvím vody.

Cena za 100 tablet je 420 korun.

5. místo

Melatonin Rapid komplex

Orientační cena: 230 Kč

Jedná se přípravek, který je sice cos e množství tablet týká, skromnější, ale na účinky to nemá vliv. ODT forma tablet, je unikátní v tom, že se rozpouští už na sliznici v ústech a tím přináší rychlý účinek, což je naprosto žádoucí. 

U tohoto produktu pocítíte nástup účinku už po cca 10minutách. 

Jak užívat? 1 tableta by se měla nechat rozpustit v ústech bezprostředně před spaním. Tabletu dejte přímo pod jazyk nebo mezi dáseň a ret a nechte zvolna. Nezapíjejte vodou.

Cena za toto balení je cca 230 korun.

6. místo

Pharma Activ Melatonin

Orientační cena: 250 Kč

Tento výrobek obsahuje 100 tablet v jednom balení. Kromě melatoninu v něm naleznete ještě mikrokrystalickou celulózu, stearan hořečnatý a talek.

Výrobce uvádí, že je vhodné užívat půl tablety 1x za den těsně před spánkem s dostatečným množství vody.

A kolik za tento produkt zaplatíte? Cca 250 korun.

7. místo

SizeAndSymmetry Melatonin

Orientační cena: 230 Kč

Značka SizeAndSymmetry je dceřiná odnož německé společnosti Trademarc GMBH, která je na trhu již od roku 2012. SizeAndSymmetry produkuje více než 10 kategorií doplňků stravy, mezi která patří právě i tento melatonin.

Balení obsahuje 60 tablet a doporučuje se brát  půl až jedna tableta těsně před spánkem.

Kolik balení stojí? Cca 230 korun.

8. místo

Galmed Melatonin Plus

Orientační cena: 260 Kč

Výrobek obsahuje nejen báječný melatonin, ale i herbal complex a vitamin B6. Melatonin podporuje kvalitní spánek a bezproblémové usínání, mučenka vás uvolní a příjemně zregeneruje, meduňka lékařská podporuje duševní klid a vitamin B6 přispívá k normální funkci nervového systému a psychiky.

Jak dávkovat? Užívejte 1 tabletu denně před spaním a zapijte dostatečným množstvím tekutiny.

Cena za 120 kusů je cca 260 korun.

9. místo

DroomCaps s Melatoninem

Orientační cena: 490 Kč

Tobolky DroomCaps obsahují kromě melatoninu ještě i citronový balzám, chmel, heřmánek, mučenku, kozlík lékařský, GABA a hořčík.

V balení je 60 tobolek, takže krásná zásoba na dva měsíce. Výrobce doporučuje užívat 1 tobolku denně těsně před tím, než půjdete spát. Nezapomeňte se vždy dostatečně napít.

A jaká je cena? Cca 490 korun.

10. místo

Clinical Nutricosmetics Melatonin

Orientační cena: 360 Kč

Přípravek Melatonin  od značky Clinical Nutricosmetics vám může dopomoci ke klidnému a konstantnímu spánku. Zlepší se váš biorytmus a mělo by se zrychlit usínání. 

Tento produkt obsahuje v jedné tabeltě mikrokrystalickou celulóza, stearan hořečnatý, melatonín 1mg a talek.

Doporučuje se užívat 1 tabletu 1x denně před spaním s dostatečným množstvím tekutiny.

A cena? Cca 360 korun.

Závěr

Buďme rádi, že je lidské tělo natolik geniální a ví naprosto přesně, co nám má dodávat. Melatonin je jedna z látek, bez které se dost dobře neobejdeme.Spánek je jedna z nejdůležitějších činností v našem životě a proto je opravdu důležité, abychom si spánkovou hygienu vzali za své a nebrali ji jako podřadnou.

Kam dál?

Rate this post