10 tipů na nejlepší melatonin – recenze, zkušenosti a jak vybrat

Shrnutí: Máte problémy se spánkem a jste pak unavení během dne? Možná za tím je nízká hladina melatoninu, který i s přibývajícím věkem klesá. Dobrou zprávou je, že se dá suplementovat pomocí doplňků stravy, jejichž srovnání jsem pro vás přichystala v tomto článku. A které suplementy s melatoninem považuji za nejlepší?

 • První místo jsem dala produktu Melatonin Rapid komplex ve formě tabletek, které se rozpouštějí pod jazykem, díky čemuž mají velmi rychlý nástup účinku.
 • Na 2. místo jsem vybrala tablety Melatonin Forte Original, kterých je v balení rovných sto a denně se používá pouze čtvrt tablety, takže vám produkt dlouho vydrží a navíc je za příznivou cenu.
 • A na 3. příčku jsem posadila Melatonin s postupným uvolňováním od Life Extension, díky čemuž působí celou noc a přispívají ke kvalitnímu spánku bez nočního buzení.

Co se v článku dozvíte dál?

Co je to melatonin,[1] jak funguje a s čím nám kromě kvalitního spánku může dále pomoci?[2][3][4] Plus vám prozradím osvědčené tipy pro kvalitnější spánek, které je fajn zařadit do každodenní rutiny.

TOP  1. místo

Melatonin
Rapid komplex

Orientační cena: 260 Kč
Proč 1. místo?

Protože tyto tablety mají díky způsobu aplikace (pod jazyk) rychlý účinek a vyplatí se je využít na cestách. Kromě melatoninu výrobek obsahuje i výtažky z Griffonie simplicifolie a Magnolie officinalis.

2. místo

Melatonin
Forte Original

Orientační cena: 300 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož se jedná o doplněk stravy s melatoninem, který je cenově výhodný a koupíte ho ve velkém balení (100 tabletek), přičemž jedna kapsle obsahuje 1,99 mg melatoninu.

3. místo

Melatonin s postupným uvolňováním

Orientační cena: 270 Kč
Proč 3. místo?

Neboť jde o tabletky, které melatonin po užití postupně uvolňují po dobu šesti hodin, a tím pomáhají udržet kvalitu spánku celou noc. Jedna dávka obsahuje 0,75 mg melatoninu.

Deset nejlepších produktů s melatoninem

 1. Melatonin Rapid komplex 260 Kč (30 tablet)
 2. Melatonin Forte Original 300 Kč (100 tablet)
 3. Melatonin s postupným uvolňováním 270 Kč (60 tablet)
 4. NEOSPAN Melatonin plus 280 Kč (60 tobolek)
 5. Brainmax natural melatonin 350 Kč (120 kapslí)
 6. NUTRICIUS Melatonin extra 260 Kč (250 tablet)
 7. Melatonin Life Extension 250 Kč (60 kapslí)
 8. WOYKOFF Allegra melatonin rapid 170 Kč (30 pastilek)
 9. VITABALANS Melatonin 70 Kč (10 tablet)
 10. TIP: Blendea Deep Sleep 350 Kč (60 kapslí)

Co je to melatonin?

Melatoninu se také říká hormon spánku nebo „uspávač“. Melatonin je pro náš lidský organismus a hlavně biorytmus velmi důležitý. Hladina tohoto spánkového hormonu se mění v závislosti na našem režimu a cyklu i věku. Uvádí se, že nejvíce je ho v průběhu noci, kdy většinou spíme a to mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Jaká je jeho hlavní funkce?

Tento hormon se „rodí“ v epifýze, cože je nadvěsek mozkový v zadní části mozku.[1] Z těchto „končin“ se vyplavuje do krevního oběhu a dává tělu najevo, že se blíží tma, tedy noc a režim, kdy by mělo tělo odpočívat. Jakmile se tělo dostane do takzvaného vegetativního stavu, hladina melatoninu postupně klesá a ráno se přestane vyplavovat úplně.

 • Je tu ale jedna špatná zpráva. Tělo si sice melatonin tvoří samo, ale s přibývajícím věku jeho produkce klesá a mnohdy opravdu rapidně. To je jeden z důvodů, proč mají senioři se spánkem problém a nespavost není žádná rarita. Pokud nemá tělo dostatek spánku, může to způsobit mnoho souvisejících zdravotních problémů jako je hormonální dysbalance, obezita nebo zpomalení metabolismu.
 • Melatonin je tedy velmi důležitý pro náš cirkadiánní rytmus, udržuje tělo v pohodě, klidu a bez nadbytečného stresu. Dále také působí jako silný antioxidant, takže pohlcuje volné radikály, které poškozují látky lidského těla.

S čím může melatonin pomáhat?

Jak jsem již psala výše, kontroluje a svým způsobem řídí cirkadiánní rytmus, chrání tělo před toxiny. Nicméně se ale čím dál tím více prokazuje, že dokáže také ovlivnit:

 1. Různé vědecké výzkumy tvrdí, že melatonin umí potlačovat růst nádorů.
 2. Ovlivňuje správnou funkci ostatní hormony a tím celý hormonální systém.
 3. Obnovuje a posiluje lidské buňky. Může zvýšit hladiny lidského růstového hormonu.[2][3]
 4. Může snížit příznaky sezónní deprese.[4]
 5. Může podpořit zdraví očí.[5]
 6. Může pomoci léčit refluxní chorobu jícnu.[6]

Proč melatonin suplementovat?

Suplementace melatoninu se využívá převážně u hodně vytížených lidí a to jak po pracovní stránce, tak i v osobním životě. Mohou to být lidé, kteří hojně cestují a tím se jejich spánkový režim neustále mění a posouvá. To způsobuje vyčerpání, náladovost a další problémy související s únavou organismu.

 • Dále je doplňování melatoninu vhodné například u maminek, které mají rozhozený režim z důvodu nočního kojení, buzení miminka a opět, nepravidelného režimu. A v neposlední řadě u seniorů, kterým z důvodu vyššího věku melatonin klesá. Mohou trpět nespavostí, problémy s usínáním a brzkým buzením.
 • Pokud si nejste jisti, určitě se poraďte se svým lékařem, který vám poradí nebo nasměruje, jak a čím suplementovat.

Jak melatonin užívat/dávkovat?

Dostupné studie se shodují, že suplementování melatoninu není návykové a ani jinak nebezpečné.[7] Vždy je samozřejmě nutné dodržovat veškeré pokyny od výrobce, popřípadě se poradit se svým lékařem. Obvykle se doporučuje půl až jedna tableta cca 30 minut před spaním s dostatečným množstvím vody.

Jaké jsou časté problémy se spánkem?

Problémy se spánkem nejsou bohužel nic ojedinělého, naopak, trápí poměr dost lidí a věkový průměr se snižuje. Je důležité poslouchat své tělo a nepřepínat ho, aby nám později nedalo najevo, že tudy to nepůjde a odpočívat se zkrátka musí.

Udává se, že by člověk měl spát alespoň 7 hodin. Samozřejmě je jasné, že není možné to vždy dodržet paušálně, ale mělo by to tak být ve většině případech. Je důležité ale myslet na to, že každé tělo je individuální a někomu stačí k regeneraci i 6 nebo 5 hodin. Jiný potřebuje 8 nebo 9. A proto opět, poslouchejte své tělo.

Nespavost může vznikat z důvodu jiné nemoci, jako doplňkový, nežádoucí jev, ale také může být na vině špatná životospráva a nevhodné spánkové návyky. 

Uvádí se, že nespavostí trpí až 15 % populace.

Vlastně opak nespavosti. Tento nekomfort se projevuje nadměrnou spavostí během dne, kdy ve výsledku člověk spí více než 12 hodin denně. Možná si řeknete, že spát tolik hodin za den, to musí být sen. A sen to vlastně i je, ale jeden velký. Můžete se cítit opravdu unavení a nakonec vás zcela míjí společenský život s přáteli či rodinou, protože vás ospalost zkrátka přemůže.

Pokud vás tento problém trápí, poraďte se se svým lékařem, jak postupovat, aby vás to v běžném životě neomezovalo.

Toto je jedna z nejzávažnějších spánkových poruch. Jedná se o to, že v průběhu klasického spánku přestane člověk dýchat na deset a více vteřin. Kromě zástavy dechu je další projev i velmi hlasité chrápání, neklidný spánek, bolest hlavy, mikrospánek během dne a celodenní únava.

Velkým rizikem u spánkové apnoe je, že vás mikrospánek může přepadnou de facto kdykoliv a kdekoliv. Za volantem, v tramvaji, v práci nebo ve sprše. je to opravdu nebezpečné, protože v některých případech ohrožujete nejen sebe, ale i okolí. U spánkové apnoe určitě vyhledejte lékaře, který s vámi probere způsoby léčby a doporučí medikamenty, které by mohly stav alespoň zmírnit.

Pokud večer nemůžete usnout, může to být způsobeno vícero problémy. Například nadměrná únava, kdy není tělo schopné „přepnout se“ do úsporného režimu, nebo přílišná práce na počítači či telefonu bezprostředně před spánkem, přejídání se večer a podobně.

Než půjdete spát, zkuste alespoň hodinu nekoukat do monitoru, nejíst a třeba si jen tak v klidu zameditovat, nebo se projít venku na čerstvém vzduchu.

Neschopnost usnout může být ve výsledku opravdu nepříjemná. Mnohdy cítíte, že jste opravdu unavení, ale ne a ne zabrat. Tělo by spalo, ale hlava nespolupracuje. Ale není důvod k panice, protože se na tom dá poměrně dobře pracovat.

Tipy pro kvalitní spánek

Kdo by nechtěl spát dobře, že? Vzpomeňme si na malé děti. Ty spí klidně i 12 hodinu denně. Nemívají problém s usínáním a od určitého věku spí klidně, celou noc. Ráno se vzbudí a bývají plné elánu. Může to být tím, že rodiče dětem dávají určité rituály, které se každý den opakují a tím se dostane tělo do příznivého režimu. Zkuste si do svých dní také nějaké rituály zařadit a uvidíte, že vám to minimálně zlepší náladu.

Tipů, jak zlepšit kvalitu spánku je hned několik.

 1. Snažte se chodit spát ve stejnou hodinu každý den a stejně tak i vstávat.
 2. Dělejte dechová cvičení či jógu
 3. Hodně choďte na procházky
 4. Dejte si před spaním horkou sprchu
 5. Večer se vyhýbejte jídlu
 6. Nepijte večer kávu.
 7. Nespěte během dne.
 8. Mějte v ložnici příjemně vyvětráno a nepřetápějte místnost.

Modré světlo a spánek

Popravdě to není nejlepší kombinace, což už jste zajisté slyšeli nebo zažili na vlastní kůži. Modré světlo vyzařuje více či méně veškerá elektronika. Jedná se o vlnovou délku v rozpětí 400- 520 nm a ta může způsobit snižování hladiny melatoninu v krvi a následný problém s usínáním.

1. místo

Melatonin Rapid komplex

Výborný melatoninový doplněk stravy s okamžitým účinkem v tabletách, které si jednoduše dáte pod jazyk.

Orientační cena: 260 Kč

Proč je Melatonin Rapid komplex od Salutem na 1. místě?

První místo jsem se rozhodla věnovat melatoninovému doplňku od značky Salutem, protože se vyrábí ve formě tablet, které se vkládají pod jazyk. Tento způsob užívání je unikátní v tom, že se tableta rozpustí na sliznici v ústech, díky čemuž je její účinek podstatně rychlejší – pocítíte ho už zhruba po deseti minutách.

Melatonin se rozhodně hodí přibalit do batohu, pokud cestujete do vzdálených časových pásem. Přispívá totiž ke snížení pocitu únavy a k tomu, abyste usnuli rychleji.

Uživatelské recenze

Líbí se mi, že stránkách zbozi.cz je tento produkt chválený. Kromě jeho účinků, které lidé při užívání kapslí skutečně pociťují, je v některých případech zmiňována i jeho příjemná chuť. Také se tady píše, že se tablety na jazyku rozpouštějí velice rychle.

Nejdůležitější ale určitě je, že Melatonin Rapid skutečně pomáhá se spánkem, především tedy během usínání – recenze na již zmiňovaném Zboží.cz i na Heurece potvrzují, že po něm člověk upadá do říše snů podstatně rychleji než normálně.

Dále o produktu

Kromě melatoninu tablety obsahují také extrakt z rostliny Griffonia simplicifolia, která podporuje normální stav nervové soustavy, a výtažek z Magnolie officinalis – ta zase příznivě ovlivňuje střevní aktivitu.

Tento doplněk by se měl užívat po půlce tablety před spaním. Tu je třeba nechat rozpustit v ústech bezprostředně před spaním. Nekousat, nepolykat a nezapíjet!

Cena za balení s třiceti tobolkami se pohybuje okolo 260 korun.

2. místo

Melatonin Forte Original

Kvalitní doplněk stravy s melatoninem ve velkém, cenově výhodném balení.

Orientační cena: 300 Kč

Proč je produkt Melatonin Forte Original na 2. místě?

Druhé místo jsem věnovala produktu Melatonin Forte Original, protože jde o skutečně výhodné balení – koupíte ho za podobnou cenu jako produkt výše, ale namísto třiceti kapslí jich tady dostanete rovných sto. V porovnání s „Rapidem“ tento produkt pochopitelně nemá onen sofistikovaný bonus v podobě rozpouštění tobolky pod jazykem (a tudíž nebude účinkovat tak rychle), ale melatonin lze do těla koneckonců dostat i klasickým způsobem, tj. polykáním tabletek.

Uživatelské recenze

Hodnocení produktu jsou velice hezká, i když ne každému tabletky pochopitelně zabírají stejně. Na Heurece se každopádně hodně píše, že se kvalita spánku lidem (zejména při dlouhodobém užívání) zlepšila. Jeden zákazník například poznamenal, že se mu „po 21 dnech užívání se mu výrazně a měřitelně zlepšil spánek – zvýšily se mu hodnoty RMSSD, snížila tepová frekvence ve spánku, zlepšila kontinuita spánku a tím i regenerace organismu.“ Jeden uživatel pak poznamenává, že výrobek po čase dokáže nahradit prášky na spaní. Spokojené reakce se objevují i na srovnávači zbozi.cz.

Více informací

Produkt je vhodný pro vegetariány i vegany a v jedné dávce najdete 1,99 mg melatoninu. Kromě „spánkového hormonu“ se pak ve složení výrobku objevuje také mikrokrystalická celulóza, stearan hořečnatý a talek.

Výrobce uvádí, že je vhodné užívat půl tablety za den – těsně před spánkem – a zapít dostatečným množstvím vody.

Tento výrobek obsahuje 100 tablet v jednom balení, které vás bude stát okolo 300 Kč.

3. místo

Life Extension Melatonin s postupným uvolňováním

Inovativní melatoninový doplněk stravy s postupným šestihodinovým uvolňováním.

Orientační cena: 270 Kč

Proč je produkt Melatonin Life Extension na 3. místě?

Na třetí příčku jsem umístila Melatonin od americké společnosti Life Extension – jde totiž o naprosto ideální řešení, pokud je vaším cílem udržení kvalitního spánku. Tento doplněk stravy obsahuje 0,75 mg melatoninu, který se v těle postupně uvolňuje po šest hodin a tím pečuje o kvalitu spánku v průběhu celé noci.

Uživatelské recenze

Na stránkách prodejce (mentislab.cz) se zatím produkt drží na maximálním počtu hvězdiček a hezky vypadají i ohlasy na Amazonu. Tam si zákaznici pochvalují, že výrobek opravdu funguje – spí se po něm celou noc. Uživatelé také dodávají, že při jeho užívání neměli problémy s vedlejšími účinky.

V některých komentářích zákazníci připouštějí, že doplněk kombinují s dalšími vitaminy podporujícími zdravý spánek. Ale objevují se tu i zmínky o tom, že právě tento produkt dokázal s nespavostí nejlépe zatočit a změnit tak život k lepšímu.

Další informace

Americká společnost Life Extension má více než 40letou historii a vyrábí kvalitní doplňky stravy na základě vědeckých poznatků. Jádro týmu zde tvoří experti, lékaři a výživoví poradci, a díky tomu se můžete spolehnout na kvalitu výrobků, které posílají do světa.

Doporučené dávkování doplňku je po 1 tabletě za den 30 až 60 minut před spaním. Nebo případně jinak, pokud to doporučí lékař.

Za výrobek zaplatíte cca 270 Kč/60 tablet.

4. místo

NEOSPAN Melatonin plus

Orientační cena: 280 Kč

Proč jsem vybrala produkt Melatonin plus NEOSPAN?

Tento doplněk stravy totiž obsahuje jedinečné spojení melatoninu s L-tryptofanem, vitamínem B6, hořčíkem a meduňkou, která má za úkol vás zrelaxovat a pomoci usnout i kvalitně se vyspat. To vše, aniž by na produktu vznikla závislost, což se u konvenčních prášcích na spaní bohužel může stát.

Líbí se mi, že tobolky neobsahují cukr, laktózu ani lepek, takže je mohou i celiaci a diabetici.

Jen je potřeba vzít v potaz, že produkt můžou užívat pouze osoby nad 18 let a v případě těhotných či kojících žen je nutná konzultace s lékařem či lékárníkem.

Za balení se 60 tobolkami zaplatíte okolo 280 korun.

5. místo

Brainmax natural melatonin

Orientační cena: 350 Kč

Čím mě zaujal tento melatonin od Brainmaxu?

Balení od Brainmax obsahuje 120 rostlinných kapslí s melatoninem. Kromě tohoto hormonu, který usnadňuje spánek a usínání v nich najdete i šťávu z Višně obecné pro lepší chuť a stimulaci hladiny hormonu.

Tento produkt je fajn například pro lidi, kteří hodně cestují, protože pomáhá snižovat subjektivní pocit takzvaného “jetlagu”. melatonin, kromě toho že je to „spánkový hormon“, je také velmi silný antioxidant což znamená, že nás chrání před volnými radikály z vnějšího prostředí.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje brát 2 kapsle cca 30 minut před spaním. 

120 veganských kapslí stojí cca 350 korun.

6. místo

NUTRICIUS Melatonin new extra

Orientační cena: 260 Kč

Z jakého důvodu jsem vybrala Melatonin new extra od Nutricius?

NUTRICIUS Melatonin new extra obsahuje 60 tobolek s 5 mg melatoninu v jedné tobolce.

Dávkuje se 1/4 tablety 1krát denně, v balení je 60 tobolek. Výrobce doporučuje užívat chvíli před tím, než půjdete spát. Nezapomeňte se vždy dostatečně napít.

A jaká je cena? Cca 260 korun.

7. místo

Melatonin Life Extension

Orientační cena: 250 Kč

A proč jsem vybrala od Life Extension i tento melatonin?

Melatonin od kvalitní značky Life Extension obsahuje v jednom balení 60 vegetariánských kapslí, které podporují kvalitní a nepřerušovaný spánek, včetně klidného usínání.

Melatonin obecně totiž pomáhá k tomu, aby doba usínání nebyla delší, než je nezbytně nutné. Dokáže v těle navodit příjemnou atmosféru zklidnění a harmonie. Hormon melatonin s věkem bohužel klesá, takže jeho suplementování v určité fázi není vůbec na škodu, naopak. Nicméně před zakoupením je vhodnější poradit se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Jak užívat?

Pokud neurčí lékař jinak, výrobce doporučuje brát 1 kapsli 1x denně 30 minut před spaním.

Cena za 60 kapslí je cca 300 korun.

8. místo

WOYKOFF Allegra melatonin rapid

Orientační cena: 170 Kč

Proč jsem vybrala přípravek Allegra melatonin rapid od WOYKOFF?

Neboť se jedná o velmi levný, ale účinný přípravek k tišení příznaků, vyvolaných časovým posunem. Těmto obtížím se říká také pásmová nemoc a často se děje, když cestujete do dalekých krajin, kde je velký časový posun a vy pak trpíte něčím, čemu se celosvětově říká jet leg. Častými příznaky jsou nespavost, těžko se vám usíná a přes den se pak špatně soustředíte a jste ospalí během.

Tento přípravek s obsahem melatoninu by měl rychle pomoci – a pozor – užívat se smí maximálně 4 dny.

Balení s 10 tabletami vás vyjde na cca 70 korun.

9. místo

VITABALANS Melatonin

Orientační cena: 70 Kč

Z jakého důvodu jsem zvolila Melatonin Vitabalans?

Neboť se jedná o velmi levný, ale účinný přípravek k tišení příznaků, vyvolaných časovým posunem. Těmto obtížím se říká také pásmová nemoc a často se děje, když cestujete do dalekých krajin, kde je velký časový posun a vy pak trpíte něčím, čemu se celosvětově říká jet leg. Častými příznaky jsou nespavost, těžko se vám usíná a přes den se pak špatně soustředíte a jste ospalí během.

Tento přípravek s obsahem melatoninu by měl rychle pomoci – a pozor – užívat se smí maximálně 4 dny.

Balení s 10 tabletami vás vyjde na cca 70 korun.

10. místo

TIP: Blendea Deep Sleep

Orientační cena: 350 Kč

A proč přidávám do srovnání ještě tento bonus v podobě suplementu Deep Sleep od Blendea?

A jako poslední produkt tohoto srovnání jsem vybrala čistě přírodní variantu v podobě suplementu Deep Sleep od značky Blendea. Je to takový BONUS na závěr, protože v tomto případě se nejedná o přípravek s obsahem melatoninu, který ale nabízí podobné benefity.

Obsahuje L-Theanin, vitamín B6, kozlík lékařský, hořčík a meduňku, jejich spojení působí synergicky a pomůže vám se zklidnit, zrelaxovat a následně snadno usnout a nerušeně spát. Díky tomu budete mít přes den více energie a lepší náladu.

Doporučuje se vzít si 2 kapsle cca hodinku před tím, než půjdete spát. Nicméně ani v tomto případě se produkt nehodí pro děti a ženy, které jsou těhotné nebo kojí.

60 kapslí v jednom balení stojí cca 350 korun.

Závěr

Melatonin je hormon, který naše tělo produkuje hlavně v noci a přispívá k kvalitnímu spánku. Pokud je jeho produkce z nejrůznějších důvodů omezená, dochází k problémům se spánkem, které pak ovlivňují i naši energii během dne. A právě proto existuje melatonin v podobě doplňků stravy, který pomáhá se spánkem, ale i dalšími zdravotními problémy, které jsem uvedla výše v článku.

Pokud vás špatné spaní také trápí, neváhejte zkonzultovat suplementaci melatoninu se svým lékařem. Na trhu najdete spoustu melatoninových doplňků stravy, z nichž bych vám na základě průzkumu doporučila zejména Melatonin Rapid komplex neboli tablety, které se rozpouštějí pod jazykem, díky čemuž účinkují takřka okamžitě, dále pak suplement Melatonin Forte Original s velkým počtem tablet za fajn cenu, který vám dlouho vydrží, anebo Life Extension Melatonin s postupným uvolňováním, což jsou kapsle, které se uvolňují po dobu 6 hodin, díky čemuž je spánek klidný a nepřerušovaný po celou noc.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[8] Wikipedie (CZ): Melatonin

[9] Wikiskripta (CZ): Melatonin

[10] Healthline (ENG): Melatonin: Benefits, Uses, Side Effects and Dosage

[11] PubMed Central (ENG): Melatonin, the Hormone of Darkness: From Sleep Promotion to Ebola Treatment

[12] PubMed Central (ENG): Melatonin: Physiological effects in humans

4.5/5 (Počet hlasů: 11)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »