Nejlepší léky proti nadýmání a plynatosti – recenze a zkušenosti

Shrnutí: Trápí vás nadýmání a rádi byste to řešili nejlépe přírodní cestou? Jste na správné adrese. V tomto článku jsem srovnala jedenáct nejlepších produktů, které vám pomohou se zbavit nadýmání i plynatosti:

V článku se dále dozvíte:

Co je nadýmání a co ho způsobuje? Jaké potraviny mohou nadýmat? A jak se nadýmání úspěšně vyhnout?

TOP  1. místo

Blendea
Supergreens

Orientační cena: 900 Kč
Proč 1. místo?

Protože neobsahuje nic jiného než silné přírodní suroviny, které jsou zvláště po dlouhé a únavné zimě tím správným startovačem – zelený ječmen, spirulinu, chlorellu, mladou pšenici a nejen na zpestření chuti mátu, která také pomáhá při nadýmání.

2. místo

Wild & Coco
Histabiotics

Orientační cena: 1000 Kč
Proč 2. místo?

Protože Histabiotics od značky Wild & Coco reguluje tvorbu histaminu,
k níž mohou mít mnozí lidé intoleranci, a také snižuje dopady potravinových senzitiv, to znamená, že mohou snížit existující citlivost
na nějaké potraviny nebo na histamin.

3. místo

NaturalProtein
Zázvorová šťáva

Orientační cena: 140 Kč
Proč 3. místo?

Zázvorová šťáva od NaturalProtein je tím nejzdravějším panákem, jaký si můžete dopřát. Je s láskou vyrobená v Karlových Varech, za studena lisovaná, aby se v závoru uchovaly všechny léčivé látky. Kromě potíží s trávením a nadýmání je výborná i na nachlazení.

Jedenáct nejlepších přírodních léků proti nadýmání

  1. Blendea Supergreens 900 Kč (180 g)
  2. Wild & Coco Histabiotics 1000 Kč (30 kapslí)
  3. NaturalProtein Zázvorová šťáva 140 Kč (100 ml)
  4. HillVital Colon Colon 520 Kč (60 kapslí)
  5. Digest Gold 1500 Kč (90 kapslí)
  6. Ecce Vita Probiomix 800 Kč (30 kapslí)
  7. Aloe Vera 360 Kč (1 l)
  8. Mumio 300 Kč (90 tablet)
  9. Parozin 400 Kč (90 kapslí)
  10. Life Extension Bloat relief 800 Kč (60 kapslí)
  11. NOW Super Enzymes 700 Kč (180 kapslí)

Co je to nadýmání?

Nadýmání, lidově také plynatost, je jednoduše řečeno hromadění plynů ve střevech. A protože nemohou plyny v těle zůstat, musí být vyloučené ven. Vše se odehrává naprosto fyziologicky a děje se tomu tak v podstatě na každodenní bázi. Pokud plyny odchází ústy, jedná se o klasické říhání. V případě odchodu konečníkem nazýváme tento proces flatulence.[1]

  • A nyní pár čísel. Je to k neuvěření, ale v lidském těle je běžně přítomno v jednom jediném okamžiku v průměru 200 mililitrů plynů. V průběhu 24 hodin odchází konečníkem něco kolem 500 mililitrů, zhruba dvanáctkrát. A veškeré tyto pochody jsou úplně normální.
  • O nadýmání hovoříme až tehdy, když se plyny v zažívacím traktu hromadí ve zvýšeném množství, než je norma. Důvodem může být jejich nadměrná tvorba, porucha jejich distribuce (pohyb) nebo odchodu z těla ven.
  • Pokud tento problém nastane, dochází ke zvětšování tlustého střeva, které následkem hromadění plynů zvětšuje svůj objem. Nastává to, že tlusté střevo začíná tlačit na okolní orgány a tím omezuje jejich přirozenou funkci a my cítíme bolest.[2]

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Čím může být nadýmání způsobeno?

Nadýmání v současné době trápí až 30 % populace. Patří sem veškeré věkové skupiny, od miminek až po seniory. Většinou se jedná o krátkodobý diskomfort, ale samozřejmě může přejít až do chronických obtíží.[3]

Špatná skladba jídelníčku je jedna z hlavních příčin nadýmání. Do střeva a jeho přilehlých oblastí se dostanou nedobře stravitelné, nebo zcela nestravitelné části potravy, jako jsou například oligosacharidy, fruktóza, některé druhy zeleniny, špatně připravené luštěniny a podobně.

  • Luštěniny, pokud je dobře nepřipravíme, mohou v těle způsobit pěknou paseku. Je důležité vědět, že bychom je měli minimálně 4 hodiny před vařením namočit do teplé vody a v této stejné vodě je následně pomalu, na mírném plameni vařit. Vždy, když dojde k bodu varu a voda začne probublávat, měli bychom přilít trošku studené vody, abychom var ukončili. K luštěninám je dobré přidat trošku saturejky, která snižuje nadýmavost těchto potravin.
  • Do skupiny potravin, které způsobují nadýmání, patří zelenina jako například hlávkové zelí, kapusta, brokolice, květák, cibule, ředkvička či kedlubna. Pokud máte k nadýmání sklony, zkuste tuto zeleninu před její konzumací pár minut povařit.
  • Další „nadýmavou“ kategorií jsou mléčné výrobky, které kvůli obsahu laktózy mohou také nadměrnou plynatost způsobovat. Pokud máte s plynatostí problém, zkuste klasické kraví produkty vyměnit za ovčí, kozí nebo rostlinné alternativy.
  • Do problémových potravin řadíme i sacharidy. Zkuste snížit jejich příjem, popřípadě se vyhýbat těm průmyslově zpracovaným a zařidit komplexní sacharidy. Ty jsou například v červené čočce, která je oproti té klasické pro střevo pohlazení a nadýmání nezpůsobuje.

V případě sycených nápojů se jedná o takzvanou aerofagii.[4] Je to vlastně takový tik neurotického původu, který probíhá při polykání vzduchu. Sycené nápoje samy o sobě obsahují velké množství vzduchu, proto je jejich nadměrná konzumace nevhodná. Zařaďte do svého pitného režimu raději čistou, neperlivou vodu nebo bylinné čaje.

O tom, že máte potravinovou intoleranci na laktózu nemusíte ve své podstatě ani vědět. Občas vás pobolívá břicho, ale nevěnujete tomu pozornost. Pokud se tomu tak opravdu děje, kontaktujte svého lékaře, který pomocí testů zjistí, zda intoleranci máte nebo ne.

Laktóza je mléčný cukr, který se nachází právě v mléčných produktech. Skládá se ze dvou molekul cukru – z glukózy a galaktózy. Enzym laktáza tyto dva cukry štěpí a následně je posílá do krve. V případě nesnášenlivosti laktózy se ale může stát, že se mléčný cukr nevstřebává do krve, ale jde rovnou do trávicího traktu, kde nás zlobí.

Nejprve se pokuste příjem mléčných produktů omezit, a pokud to nepomůže, kontaktujte lékaře.

V těhotenství je plynatost bohužel naprosto normální jev. V prvotní části gravidity se vše děje hormonálně.[5] Viník je progesteron, který je zodpovědný za udržení těhotenství. Jeho vyšší produkce ale také může zapříčiňovat plynatost.

Další fakt je, že trávení trvá delší dobu. Jak miminko roste, děloha tlačí na všechny přilehlé orgány a jejich činnost se zpomaluje, čímž vzniká kvašení a následná plynatost.

Vydržte, po příchodu miminka na svět vše odezní.

Polykání vzduchu je nejběžnější příčina nadýmání u miminek. Je jedno, jestli se jedná o kojená nebo uměle vyživovaná děťátka. Ať už pijí z prsu nebo z lahviček, hltají nejen mlíčko ale i velké množství vzduchu, které jim pak dělá trápení. Dejte miminku čas, potřebuje se naučit, jak to na světě chodí a po pár týdnech či měsících problémy odezní. Pokud ne, samozřejmě kontaktujte pediatra.

Problém polykání vzduchu patří ale i do dospělého světa. Nevěnujeme tomu pozornost, ale děje se to vlastně neustále – při mluvení, jídle i pitném režimu. Do střev se spolu s potravou dostane část spolykaného vzduchu z žaludku a problém je na světě. Předejít tomu můžete z části tak, že nebude jíst ve spěchu a uděláte si ze stravovacího režimu rituál. Při mluvení se soustřeďte na dýchání nosem, mluvte klidně a pomalu.

Naše střevo mohou osidlovat nežádaní obyvatelé. Jedná se o střevní parazity, jejichž přítomnost může nezdravou tvorbu plynů zvyšovat. Parazité narušují trávení během látkové výměny. Na jejich přítomnost mohou upozornit kromě nadýmání, křeče ve střevech, nadměrně nafouklé a bolestivé břicho. V těchto případech je nutné navštívit svého lékaře, aby vyloučil závažnější onemocnění jako je například Crohnova nemoc[6] či závažné střevní infekce.

Jak nás nadýmání může ovlivňovat?

Nadýmání znamená diskomfort. Necítíme se dobře, břicho je nepřirozeně nafouklé a po každém jídle se cítíme těžce a unaveně.

  • Zkuste se vyhýbat stresovým situacím, a když přijdou, prodýchejte je a snažte si je nepřipouštět k tělu, respektive do těla.
  • Například ajurvéda říká, že veškeré strachy a stresy se nám ukládají do břicha, kde se hromadí a potom vznikají problémy. Možná vám pomohou drobné vizualizace, kdy si za zavřenýma očima představíte, jak veškeré starosti odchází z těla pryč.
  • U nadýmání je ten problém, že diagnóza může být složitá a než se nalezne příčina, může vám opravdu znepříjemňovat život. Nějakou dobu zkuste pozorovat, jak vaše tělo reaguje na stravu, nápoje či stres.[7] Možná se vám podaří vyloučit faktory, které nadměrnou plynatost způsobují. Pokud ne, navštivte svého lékaře a problém s ním zkonzultujte.

Proč nadměrné nadýmání škodí našemu organismu?

Protože to není fyziologické a přirozené. Obtěžuje to náš každodenní život a zažíváme nepohodlí.

  • Málokdo ví, že se v těle dospělého člověka nachází v tlustém střevě 8 až 15 kilo výkalových kamenů, které člověk nosí po celý život. Proč je tomu tak? Protože jsme tvorové, kteří ke svému životu potřebují stravu. Je to náš hnací motor. Je ale velmi důležité, jaké potraviny konzumujeme, protože od toho se poté odvíjí ono zmíněné množství kamenů ve střevě.
  • Představme si tlusté střevo jako jakýsi květináč pro krásnou rostlinu a stravu jako její živnou půdu. Aby rostlinka prospívala, velmi záleží, čím ji budete živit.
  • Pokud jíme průmyslově zpracovanou stravu, nadměrné množství sacharidů a lepku, lepí se nestravitelné části potravy na stěny střeva a následně vzniká kámen.
  • Dbejte na to co jíte, konzumujte dostatek vlákniny,[8] jezte povařenou stravu, pijte vlažnou vodu a klidně zařaďte občasné půsty. Tělo to ocení a vy také.

Jak se nadýmání dlouhodobě zbavit?

Omezte přísun masa, čokolády, průmyslových sacharidů, kravského mléka a pečiva. Maso se doporučuje konzumovat dvakrát týdně, není zdravé ho jíst každý den. Vzpomeňte si na naše předky, ti jedli maso opravdu výjimečně. Pokud bylo na talíři maso, vždy bylo od souseda nebo z jejich domácího chovu. Znali vždy původ a zvíře bylo krmeno výživnou stravou. I dnes, když si koupíte domů maso, dávejte přednost lokálním farmářům před supermarkety.

  • A co čokoláda? Ta může být tělu i velmi prospěšná. Musí ale jít o opravdovou čokoládu, ne o její náhražky. Nahraďte klasickou mléčnou kvalitní hořkou čokoládou s vysokým obsahem kakaa. Výhodou je, že se jí nepřejíte, tělu neuškodí a navíc dostatečně uspokojí vaše chuťové pohárky. 
  • Kravské mléko obsahuje vysoké množství mléčného cukru, laktózy. Zkuste ho občas vyměnit za mandlové, ovesné, rýžové nebo kozí mléko.
  • Pečivo se stalo základním stavebním kamenem našich běžných dní. Jíme ho k snídani, svačině a občas i k večeři. Zkuste vyměnit bílý chléb či rohlík za kvalitní žitný či kváskový.
  • Průmyslově zpracované cukry vaše tělo nepotřebuje. Naopak, velmi ho zatěžují. Místo sušenky z hypermarketu sáhněte po jablku ze sadu, sušených švestkách nebo po domácí zavařenině.

Pravidelný pohyb je základ. Aby tělo fungovalo tak jak má, musí být aktivní. Ocení to nejen vaše klouby, ale i trávicí trakt a psychika. Stanovte si počet kroků, které chcete za den splnit. Dnešní chytré telefony obsahují různé aplikace, které vám budou vaši chůzi měřit. Pro začátek nastavte zhruba 6000 kroků, které splníte „než bys řekl švec“.

Tento bod opět vychází z tradic našich předků. Bylo úplně normální, že se v průběhu zimy jedlo méně než v létě. Potravin bylo málo a spíše se dojídaly zásoby jako jsou jablka, brambory či ořechy. Zdrojem vitamínů bylo kvašené zelí, které dávalo tělu pravidelný přísun vitamínu C a navíc zařídilo správnou funkci střev. Dnes máme všeho dostatek. V lednu jíme papáju nebo avokádo a v létě si dáme bez problému svíčkovou omáčku. A o to více je detoxikace organismu a očista tlustého střeva na pořadu dne.

Jak na to? Zkuste očistu kefírem a jablečnou šťávou

  • První den vypijte 2,5 litru kefíru v 6 dávkách bez jakékoliv jiné konzumace jídla.
  • druhý den vypijte 1,5 – 2 litry domácí jablečné šťávy v 6 dávkách bez jakékoliv jiné konzumace jídla.
  • Třetí den během dne jezte pouze saláty z vařené zeleniny (řepa, mrkev, cibule), přidejte i kysané zelí a rostlinný olej. Pijte celý den vlažnou převařenou vodu.

Tato očista je jen jedna z mnoha. Zkuste a uvidíte, že vaše tělo zaplesá.

Neměli bychom jíst ve spěchu, i když je jasné, že občas se tomu zkrátka nevyhneme. Myslete na to, že pokud to situace dovolí, měli bychom jíst bez rušivých elementů jako je počítač, televize a mobilní telefon. U jídla seďte u stolu, stravu důkladně rozžvýkejte a vnímejte chutě. Během jídla omezte pitný režim na minimum. Nejlepší je napít se před, popřípadě po konzumaci. Vyvarujte se jídlu při chůzi či vleže na gauči. Dochází pak buď k polykání vzduchu, nebo k těžkému trávení potravy.

Které potraviny mohou být příčinou nadýmání?

Základním a prvním pravidlem je to, že na každého z nás působí každá potravina jinak. Někoho může brokolice nadýmat velmi, jiného téměř vůbec. Proto, pokud zpozorujete, že vás vajíčka nadýmají a je vám po nich nevolno, neříkejte si, že je to přece nesmysl. Můžete trpět například malinkou intolerancí, váš organismus je jednoduše může zpracovávat o něco hůř, než u ostatních.

Luštěniny jako fazole, hrách, čočka, či sója, jsou známé svou nadýmací funkcí. Proč tomu tak je? Jednoduše řečeno luštěniny náš organismus nedokáže rychle zpracovat. Jsou totiž složitá potravina plná bílkovin a oligosacharidů, což jsou obě složky, které naše tělo tráví relativně dlouho. Zrovna u luštěnin tedy platí, čím více a déle budete potravu kousat, tím lépe pro vás.

Vláknina je nestravitelná složka naší potravy. Naše tělo ji nedokáže zpracovat a tak vláknina pouze prochází naším traktem. Slouží převážně k pročištění trávicího ústrojí a střev, dále k pocitu nasycenosti – to nám pomáhá se nepřejídat. Ovšem všeho moc škodí a přemíra vlákniny způsobuje nadýmání, plynatost a průjem, či zácpu. Denní dávka vlákniny by měla být okolo 30 gramů.

Vláknina je obsažená ve většině zeleniny (brokolice, mrkev..), v ovesných vločkách, ovoci a podobně.

Tento bod se může týkat sportovců. Přemíra bílkovin může způsobovat nadýmání. Je to znovu z toho důvodu, že se bude trávit dlouho a může v žaludku kvasit. Problém ale většinou nastává, když to s bílkovinou přeháníte ve velkém množství. Sportovci by měli denně zkonzumovat do 2 gramů bílkoviny na 1 kg tělesné hmotnosti (pokud vážíme 75 kg, je to 150 g). Pokud bychom konzumovali okolo 3, 4 nebo dokonce 5 gramů na 1 kg tělesné hmotnosti, pak by nás právě bílkovina mohla jednoduše nadýmat.

Bílkovinu najdeme v největším ve vejcích a mase, rostlinná je potom nejvíce zatoupena právě v luštěninách.

Kupodivu i voda může být příčinou nadýmání. Ne však tak, že byste vypili sklenici vody a byli nafouklí. Pokud obědváme a u toho popíjíme vodu, vlastně tím ředíme naše trávicí kyseliny a ty poté ztrácí na účinku. Doporučuje se tedy zhruba půl hodinu před a půl hodinu po jídle vodu nepít. Jestliže máme zředěné kyseliny v žaludku a trávíme mnohem déle, jídlo nám v žaludku začne zase kvasit.

Dalším velkým zdrojem nadýmání jsou i sycené nápoje. Těmito nápoji totiž přímo dostáváme do žaludku plyny a ty se poté musí nějak dostat ven. Nejedná se tedy o proces kvašení, jak většinou, nýbrž o uvolňování bublinek z tekutiny. Proto si příště v restauraci místo perlivé vody dejte vodu obyčejnou.

Dokonce kombinací různých potravin můžeme zapříčinit plynatost. Pokud sníme například bílkovinu a škrob, může nás to nadmout. Každá potravina se totiž tráví jinak dlouho. Škrob je tělem zpracován velmi rychle a bílkovina nám bude chtít v žaludku ležet o něco déle. A co se nestane nastane kvašení. Jaké jsou tedy zásady pro kombinování potravin?

Nejezte dohromady živočišné bílkoviny a sacharidy. Snažte se vyvarovat vysoko bílkovinnému jogurtu v kombinaci s jahodami. Odlišné doby trávení mohou vyvolat kvašení a hnití v traktu.

Nekombinujte příliš mnoho druhů bílkovin. Pokud totiž nakombinujete třeba sóju a maso, obě potraviny sice obsahují bílkoviny, ale každá se tráví jinak dlouho, To může znovu vyvolávat kvašení v žaludku.

Ovoce nekombinujte s jinými potravinami. Snažte se ho jíst samotné, nepřimíchávat ho do jídel. Ovoce se totiž tráví velmi rychle. A většina dalších potravin ne. Právě ovoce, které vám poté musí ležet v žaludku, začne kvasit a vy budete znovu nafouklí.

1. místo

Blendea Supergreens

Směs zelených potravin od Blendea Supergreens harmonizuje mikrobiom a tím pomáhá k lepšímu trávení a proti nadýmání.

Orientační cena: 900 Kč

Proč je Blendea Supergreens na 1. místě?

Protože je tvořena z vyvážené směsi čtyř zelených superpotravin a navíc obsahuje mátu, která sama o sobě pomáhá působí proti nadýmání. Zelený ječmen je silný antioxidant a ukrývá v sobě spoustu vitamínů a minerálů. Mladá pšenice příznivě ovlivňuje trávení. Spirulina, stejně jako chlorella, je sladkovodní řasa, která podporuje obranyschopnost organismu a také kontroluje hladinu cukru v krvi. Chlorella navíc podporuje játra a je silným antioxidantem, může zmírnit potíže s trávením.

Uživatelské recenze

Na webu blendea.cz si recenzenti pochvalují výbornou chuť (o kterou se stará máta), dobrou rozpustnost a vyřešení potíží při ranní bolesti břicha. Recenzentka z Modrého koníku po testování napsala, že se jí zlepšilo zažívání i kvalita pleti. I na Zboží se objevují recenze, které potvrzují zlepšení střevních potíží.

Další informace

Výrobce Blendea Supergreens si dává záležet, odkud suroviny pocházejí. Ne všechny superpotraviny totiž mají stejnou kvalitu. Zelený ječmen je bio a pěstuje se v Německu, mladá pšenice má zase specifické požadavky při zpracování – suší se teplým vzduchem (42 stupňů), aby se zachovala v RAW kvalitě i vitamíny. Spirulina se získává z horských nedotčených řek a chlorellu po sklizení upravují speciálním procesem, díky němuž se uvolní prospěšné látky. Jedno balení o velikosti 180 g pořídíte za cca 900 Kč.

2. místo

Wild & Coco Histabiotics

Probiotická směs, která nevytváří histamin a upravuje jeho přirozenou tvorbu. Jedna kapsle obsahuje 10 miliard probiotických bakterií.

Orientační cena: 1000 Kč

Proč jsou Histabiotics na 2. místě?

Protože podporují zdraví střev a obnovují střevní stěnu – mohou tak být řešením v případě, že trpíte tzv. „leaky gut“ neboli syndromem zvýšené propustnosti střev. Probiotika, která se objevují třeba ve fermentovaných potravinách, nemusejí lidem s intolerancí na histamin prospívat, protože mohou jeho hladinu zvyšovat. Histabiotics obsahuje směs šesti přátelských bakteriálních kmenů, které histamin naopak regulují. Konkrétně jde o tyto kmeny: Bifidobacterium breve, B. lactis, B. infantis, B. longum, Lactobacillus gasseri, L. rhamnosus.

Uživatelské recenze

Na wildandcoco.cz shrnuje recenzent pozitivní účinky pravidelného užívání kapslí. Stěžoval si na nepříjemné stavy a potravinovou intoleranci, která se s užíváním probiotik zmírnila. Plný počet hvězdiček si získaly i na Zboží, kde nadšená recenzentka sylva uvádí, že zklidnění střev a žaludku pocítila už po několika užitých tabletách a je moc spokojená, že konečně objevila probiotika pro lidi s histaminovou intolerancí.

Více informací

Nevíte, jestli trpíte intolerancí na histamin? Často se intolerance projevuje zahleněním, alergickými reakcemi, obtížemi s trávením, vyrážkami, otoky, také kašlem, kýcháním nebo poruchami spánku. Pokud si nejste jistí, zajděte si k lékaři na testy. Kapsle se užívá ráno na lačno, začínejte s jednou kapslí denně, postupně po týdnech přidávejte, doporučuje se nepřekračovat 3 kapsle denně. Balení 30 kapslí stojí cca 1000 korun.

3. místo

NaturalProtein Zázvorová šťáva

100% bio zázvorová šťáva konzervovaná medem je výborná proti nachlazení a při trávicích potížích.

Orientační cena: 140 Kč

Proč je zázvorová šťáva od NaturalProtein na 3. místě?

Protože jde o silný koncentrát, který obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek. Zázvor je protizánětlivý, je účinný, když na nás leze chřipka nebo jsme nachlazení. Věděli jste ale, že také snižuje cholesterol, stimuluje krevní oběh a může pomoci s chronickými zažívacími potížemi? Zázvor obsahuje vitamíny B1, B2, B6, C a E, ale také minerály jako je draslík, hořčík, sodík, fosfor, vápník a železo.

Uživatelské recenze

Na webu srovnanicen.cz si můžete přečíst kladné recenze, které nápoj doporučují. Na Heuréce má téměř stoprocentní skóre a označení TOP 2, což je fakt báječné. Lidé chválí spokojenost s BIO kvalitou, rychlými účinky na úpravu trávení i nachlazení, a také jim díky medu moc chutná. Chváleny jsou i ostatní výrobky značky NaturalProtein, přečíst si je můžete zde.

Další informace

Zázvor obsahuje důležité látky jako je zingiberen, gingerol a bisabolen, které působí protizánětlivě a antioxidačně. To mimo jiné znamená, že zázvor pomáhá se snižováním oxidačního stresu. Používá se také ale při již zmíněných trávicích potížích, při menstruační bolesti, těhotenské nevolnosti a podle některých je silným afrodiziakem. Šťáva má typicky štiplavou chuť zjemněnou českým medem. Cena je příznivá – 100ml lahvičku pořídíte za okolo 140 korun.

4. místo

HillVital Colon

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala produkt na podporu zažívání a trávení Colon od HillVitalu?

Slovenská firma HillVital nabízí přípravek Colon, jehož název odkazuje na latinský výraz pro tlusté střevo a jeho užívání slibuje úlevu od nadýmání, zácpy, průjmu i křečí. Produkt pomáhá prostřednictvím kombinace extraktů z bylin, které střevo očišťují, zbavují ho toxických látek a zbytků nestrávené potravy.

Najdete v něm celou řadu účinných bylin: lopuch, řešetlák, zázvor, jilm, lékořici, fenykl, kočičí dráp a mátu peprnou. 

Pro navození střevní pohody se doporučuje užívat 2 kapsle během jídla každý den. Pro ještě lepší výsledky pak firma HillVital doporučuje užívat ještě Zelený ječmen nebo čaj s názvem Komplet, které také najdete v jejich nabídce.

Balení, které obsahuje 60 kapslí, vás přijde na cca 500 korun.

5. místo

Digest Gold

Orientační cena: 1500 Kč

Proč jsem vybrala produkt Digest Gold od Enzymedica?

Doplněk stravy Digest Gold od značky Enzymedica obsahuje v jedné dávce 1,5 miliardy aktivních probiotických kultur, které pomáhají zmírnit nadýmání, plynatost a podporují zdravý mikrobiom.

Tyto kapsle urychlují trávení nehledě na to, jaký typ jídla jste právě snědli. Skvěle účinkují díky kombinaci více kmenů enzymů, což jsou přirozené bílkoviny v našem organizmu, jejichž vlivem tělo vstřebává živiny a správně tráví. A díky komplexní směsi více kmenů mohou tyto enzymy fungovat při různých hladinách pH, což zvyšuje jejich účinek i efektivitu. To znamená, že pomáhají mnohem rychleji trávit snědenou potravu a podporují zdravou mikroflóru.

Jedná se o 100% veganský produkt, který neobsahuje sóju, lepek, mléko, GMO ani plniva.

Doporučuje se užívat 1 kapsle během každého vašeho jídla.

Balení obsahuje 90 vegetariánských kapslí a stojí cca 1500 korun.

6. místo

Ecce Vita Probiomix

Orientační cena: 800 Kč

Proč jsem vybrala Probiomix od české značky Ecce Vita?

Probiotika jsou mikroskopické kultury organismů, které jsou pro naše tělo velmi prospěšné. Podporují trávení a kvalitní zpracování potravy, posilují imunitu, jsou užitečné při srážení krve a umí produkovat bioaktivní vitamín K.

Tento přípravek obsahuje 10 kmenů aktivních probiotických bakterií, které mají až 30 miliard živých kultur v jedné dávce a to včetně rostlinné vlákniny. Přípravek se užívá v podobě kapslí, které prochází bez problému žaludkem až do trávicího traktu, kde se rozpouští.

Je důležité, abyste tento doplněk uchovávali v lednici, aby nedošlo ke kvašení či obdobné chemické reakci.

7. místo

Aloe Vera

Orientační cena: 360 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila i šťávu z Aloe Vera od značky Esi?

Aloe Vera je antioxidant, který se používá stovky let. Je to takový přírodní zázrak. Hlavní blahodárnou složkou, kterou tato rostlinka obsahuje, je gel a šťáva z listů. Oboje se může používat buď v čerstvé formě, sušené nebo konzervované.

Aloe vera pomáhá, kde může. Šťáva z aloe posiluje imunitu, udržuje zdravá střeva a trávicí trakt, čímž pomáhá proti všem příznakům nadýmání jako je nafouknuté břicho, zvýšená plynatost a nepříjemné kručení ve střevech.

Konkrétně tato šťáva od značky ESI je 100% čistá, což potvrzuje i certifikát CERTIQUALITY, a jeden litr vás vyjde na cca 360 korun.

8. místo

Mumio

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala Mumio od značky Natural Medicaments?

Mumio neboli horská pryskyřice se nazývá také „Slzy hor“ nebo „Černé zlato“. Je to velmi vzácná přírodní látka, která se nachází pouze v pohořích jako jsou Himaláje či Altaj. Roste v těžko dostupných místech jako jsou skály a jejich praskliny nebo jeskyně.

Mumio podporuje normální, zdravé trávení, blahodárně působí na žaludek i střeva. Mimo jiné také zajišťuje normální stav kostí, posiluje imunitní systém, omlazuje nebo podporuje správný metabolismus tuků a sacharidů.

9. místo

Parozin

Orientační cena: 400 Kč

A proč jsem od značky Natural Medicaments vybrala také produkt Parozin?

Protože doplněk stravy Parozin, jehož obrázek na přední straně vám jasně prozrazuje, že pomáhá s nadýmáním, se skládá ze silné kombinace výtažků z ořešáku, česneku, dýně, lapača, hřebíčku, kurkumy a tymiánu. Ty společně podporují normální střevní mikroflóru a trávení. Zároveň posilují imunitu a obranyschopnost organismu.

Balení s 90 rostlinnými kapslemi, které vám při doporučeném užívání dvou až tří kapslí za den vydrží cca jeden až jeden a půl měsíce, stojí cca 400 korun.

10. místo

Life Extension Bloat relief

Orientační cena: 800 Kč

Proč jsem vybrala doplněk stravy Bloat Relief od Life Extension?

Tento přípravek zmiňuje úlevu od nadýmání už ve svém názvu. Zmírňuje nadýmání a další trávicí potíže, které mohou nastat po konzumaci určitého druhu jídla. 

A čím konkrétně produkt bojuje proti nadýmání? Kombinací výtažků z artyčoku, zázvoru, fenyklu a kurkumy.List artyčoku a kořen zázvoru pomáhají zlepšovat motilitu střev, která je velmi důležitá pro správný posun potravy v trávicím traktu, což je první krok ke zmírnění nadýmání. Další složky, olej z fenyklových semen a kurkuma, podporují pohyby střev a také bojují s bakteriemi, které mohou způsobit nadměrnou produkci plynů, které negativně ovlivňují trávicí proces.

Pokud vám lékař neřekne jinak, doporučuje se brát 1 kapsle 2× za den vždy před těžším jídlem.

Cena tohoto produktu, který obsahuje 60 rostlinných kapslí, je cca 800 korun.

11. místo

NOW Super Enzymes

Orientační cena: 750 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila také Super Enzymes od značky NOW?

Protože se jedná o doplněk stravy, který obsahuje komplexní trávicí enzymy, které se účastní přirozeného procesu trávení. A co trávicí enzymy vlastně jsou? Jedná se o látky, která zkrátka a jednoduše umožňují kvalitní trávení. jejich úkolem je rozkládat složité molekuly na jednoduché. 

Za normálních okolností, pokud nemáte žádné obtíže, není nutné trávicí enzymy suplementovat. Pokud ale máte trávicí obtíže jako je ono zmíněné nadýmání, určitě nic nezkazíte, pokud po nich sáhnete.

Now Super Enzymes obsahuje například Betain HCI, volskou žluč, pankreatické enzymy, bromelain a papain (látky schopné rozkládat tuky, sacharidy a bílkoviny z jídla).

Na závěr

Nadýmání je fyziologický jev, kterým trpí v různé míře všichni. Pokud se vám však děje příliš často a omezuje vás v každodenním fungování, určitě kontaktujte svého lékaře a poraďte se s ním, jak problém řešit.

Kromě toho můžete vyzkoušet některý z produktů, které nadýmání pomáhají řešit. Za sebe doporučuji zejména Blendea Supergreens, což je směs zelených superpotravin obohacená o mátu, která je známá svými účinky na podporu trávení. Dalším produktem je Wild & Coco Histabiotics, který se hodí zejména pro ty, jež trpí na nadýmání vlivem histaminové intoleranci. A zcela přírodní a také levná metoda, jak podpořit trávení a zatočit s nadýmáním je zázvorová šťáva NaturalProtein, která je díky obsahu navíc moc dobrá.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[9] Wikipedie (CZ): Větry

[10] Wikipedie (CZ): Karminativum

[11] Wikiskripta (CZ): Meteorismus

[12] Healthline (ENG): 7 Helpful Supplements for Bloating

[13] PubMed Central (ENG): Herbs and Spices in the Treatment of Functional Gastrointestinal Disorders: A Review of Clinical Trials

[14] PubMed Central (ENG): Effectiveness of probiotics in irritable bowel syndrome: Updated systematic review with meta-analysis

4.7/5 (Počet hlasů: 39)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »