12 nejlepších vitaminů imunitu – recenze a zkušenosti

TOP 12 přírodních léků na posílení imunity. Které vitamíny jsou na imunitu nejlepší? Jak posílit imunitu přírodní cestou i po domácku?

TOP  1. místo

Animal Imunne Pak

Orientační cena: 800 Kč

Kvalitní a univerzální silný balík přírodní směsi vitamínů a minerálů pro podpoření imunity.

2. místo

Ecce Vita imunita

Orientační cena: 300 Kč

Zahuštěné extrakty bylin s antioxidanty pro podporu přirozené obranyschopnosti organismu.

3. místo

Immunity Shield

Orientační cena: 300 Kč

Ultra Strong štít – další silný produkt ze směsi vitaminů a minerálů na podporu imunity.

Dvanáct nejlepších prášků na imunitu

O imunitě

Když je váš imunitní systém v dobré kondici, pravděpodobně si ani nevšimnete, že konstantně pracuje a nepřetržitě vás chrání. Ve chvíli, kdy však bude něco špatně, ihned poznáte, že se něco děje. Imunitní systém je obranný systém těla proti nemocem či infekci. Hlavním účelem imunitního systému je tedy chránit tělo před viry a bakteriemi. Bez toho by tyto organismy měly svobodnou vládu a my bychom byli často nemocní. Imunitní systém funguje tak, že rozpoznává rozdíl mezi buňkami našeho těla a cizími buňkami a umožňuje zničit všechny, které by mohly být potenciálně škodlivé.

Je snadné brát imunitní systém jako samozřejmost. Pokud však máte zdravý imunitní systém, starejte se o něj pěkně a on se zase postará o vás.

Proč je imunita důležitá

Správně fungující imunitní systém nám pomáhá zvládnout každodenní život při kontaktu s nemocemi, infekcemi a breberkami od jiných osob, domácích mazlíčků, nebo třeba prostředí kolem vás. Bez zdravého imunitního systému byste se mohli snáz infekcí a dopady by mohly být vážné – teoreticky dokonce i smrtelné.
První obrannou těla je fyzická ochrana – jako třeba roušky. Pokud se virům a bakteriím podaří prorazit skrz, existují speciální buňky, které skočí do akce – bílé krvinky. Krev a další oblasti těla obsahují bílé krvinky, které mohou pomáhat ničit viry a bakterie, které se ve vašem těle objeví.
Někdy se může stát, že náš imunitní systém reaguje až příliš horlivě a začne útočit na vlastní buňky. To se děje třeba v případě alergií či některých onemocnění.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Léky na imunitu: jaké látky nejčastěji obsahují

Vitamin C je silný antioxidant, který může zvýšit krevní hladinu antioxidantů.To může pomoci snížit riziko chronických onemocnění, jako například srdeční choroby. Bylo také zjištěno, že může snižovat krevní tlak jak u zdravých jedinců, tak u osob se zvýšenou hladinou. Mezi jeho další funkce se řadí zvýšení imunity, pomoc předcházet nedostatku železa a může také chránit naši paměť a myšlení, obzvláště s přibývajícím věkem.

Vitamin D je nezbytný pro správné fungování našeho imunitního systému. Má protizánětlivé i imunoregulační vlastnosti a je zásadní pro aktivaci obrany imunitního systému. Je známo, že vitamin D zvyšuje funkci imunitních buněk a je tím pádem stěžejní pro imunitní funkce. Nedostatek této látky může narušit naši imunitu a zvýšit riziko infekcí či onemocnění.

Zinek je považován za základní živinu, a naše tělo si ho nedokáže vyrobit ani ukládat. Z těchto důvodů byste měli mít jeho přísun ze stravy. Je nutný pro řadu procesů ve vašem těle, včetně enzymatických reakcí, imunitních funkcí, syntézy DNA, hojení ran či růstu a vývoje a dalších. Zinek může účinně snížit zánět, posílit imunitu, snížit riziko onemocnění souvisejících s věkem, urychlit hojení ran a zlepšit příznaky akné.

Echinacea je skupina kvetoucích rostlin, které patří do rodiny sedmikrásky, spolu s rostlinami jako slunečnice, čekanka, heřmánek a chryzantémy. Listy a kořeny rostliny se již dlouho používají v tradiční medicíně ke snížení zánětu a zlepšení imunitních funkcí.

Komplex vitaminů B se skládá z osmi vitamínů skupiny B: B-1 (thiamin), B-2 (riboflavin), B-3 (niacin), B-5 (kyselina pantothenová), B-6 (pyridoxin), B-7 (biotin), B-9 (kyselina listová), B-12 (kobalamin). Komplex vitaminu B pomáhá předcházet infekcím a pomáhá podporovat: zdraví buněk, růst červených krvinek, energii, zrak, zdravé mozkové funkce, trávení, chuť k jídlu, správné nervové funkce, produkci hormonů a cholesterolu a další.

Jak vybrat nejlepší vitamín na imunitu?

Vitaminů na imunitu existuje spousta. Máme zde komplexní vitamíny speciálně na imunitu, nebo třeba jen samostatný vitamin C či vitamin D. Dále můžeme najít třeba multivitamin. Veškeré tyto suplementy jsou určitě dobrá volba. Nejpřínosnější jsou však pravděpodobně komplexní ověřené a legitimní doplňky stravy s kvalitními účinnými látkami a vitamíny.

Vybírejte takové produkty, které máte třeba od někoho doporučené, nebo které už před vámi někdo vyzkoušel a nejlépe i kladně ohodnotil. Můžete také napsat na zákaznické podpory eshopů, ze kterých objednáváte a vyptat se na otázky, které vás zajímají. Tak zajistíte, že víte, co si kupujete. Určitě vybírejte legitimní výrobky otestované třetími stranami. Můžete také vitamínů a léků vyzkoušet více a uvidíte, který vám dlouhodobě bude sedět nejvíce.

TIP: Slyšeli jste o probiotikách? 8 nejlepších probiotik na trhu – srovnání a recenze | PŘEČÍST →

Tipy jak zlepšit imunitu

Spánek a imunita jsou úzce spjaty. Nedostatečný či nekvalitní spánek bývá často spojen s vyšší náchylností k nemoci. Proto je vhodné spát každý den doporučených 7 – 8 hodin v dobře provétrané a tmavé místnosti s ideální teplotou (cca 20°C). Vhodné je i před usnutím nekoukat do telefonu, nebo do počítače a dodržovat pravidelnost ve spánku.

Rostlinná strava, jako je ovoce, zelenina, ořechy, semena a luštěniny, je bohatá na živiny a antioxidanty, které vám mohou pomoci před škodlivými patogeny. Některé rostlinné potraviny obsahují antioxidanty, vlákninu či vitamin C, jež mohou snižovat vaši náchylnost k nemocem.

Pozor opravdu na to slovo zdravých. Mezi nejzdravější tuky řadíme omega-3,6 a 9 mastné kyseliny. Můžeme je najít například v olivovém oleji, rybách, nebo třeba avokádu. Zdravé tuky, jsou vysoce protizánětlivé. Vzhledem k tomu, že zánět může oslabit váš imunitní systém, mohou tyto tuky přirozeně bojovat s nemocemi.

Přidané cukry výrazně přispívají k obezitě, cukrovce 2. typu a srdečním onemocněním. Všechny tyto nemoci mohou oslabit váš imunitní systém. Snížení příjmu cukru může snížit zánět a riziko oslabení imunity.

Pohyb je pomocníkem pro náš metabolismus a imunitu. Pokud se budeme hýbat, alespoň lehce, našemu imunitnímu systému jen pomůžeme. Mezi příklady mírného cvičení patří rychlá chůze, jízda na kole, jogging, plavání a lehká turistika, jízda na bruslích, tanec a spousta dalších.

Hydratace nás sice nemusí nutně chránit před bakteriemi a viry, ale prevence dehydratace je důležitá pro vaše celkové zdraví. Dehydratace může způsobit bolesti hlavy a bránit vašemu fyzickému výkonu, soustředění, náladě, trávení a funkci srdce a ledvin. A tyto komplikace mohou zvýšit i vaši náchylnost k nemocem.

Uvolnění stresu a úzkosti je klíčem k lepšímu zdraví. Dlouhodobý stres podporuje záněty a také nerovnováhu ve funkci imunitních buněk, nebo i psychické potíže. Mezi aktivity, které vám mohou pomoct zvládat stres, patří třeba meditace, cvičení, denčíky, jóga a další.. Můžete také navštívit poradce nebo psychologa.

Vitamíny a minerály velice podporují vaši imunitu. Obzvláště v zimě, kdy jsme často zalezlí doma, nemáme takové možnosti se hýbat, procházet se či čerpat energii ze slunce, je vhodné vitamínky doplňovat externě. Komplexnější doplňky vám mohou pomoci zlepšovat imunitu.

1. místo

Universal Nutrition - Animal Imunne Pak

Orientační cena: 800 Kč

Jedním z nejlepších doplňků stravy na podporu iumunity je pravděpodobně Universal Nutrition – Animal Imunne Pak. Jde o komplexní bombu účinně podporující imunitní systém, která je nabitá hromadou vitaminů a minerálů. Tento brand si holduje výborným recenzím i v zahraničí. Animal má obecně velmi oblíbené produkty, dalším je například Animal Flex na klouby.

Balení obsahuje 30 sáčků s pěti tabletkami. Jeden sáček na jeden den. Tato silná kůra tak trvá 30 dní.

V 1 kapsli je obsažen: vitamín C (jako kyselina askorbová), vitamin D (jako cholekalciferol), vápník, fosfor,zinek, komplex extraktů z rostlin, extrakt z olivových listů, astragalus kořen (Kozinec blanitý), extrakt z ashwagandhy (celá rostlina), česnek (cibulka), zázvor kořen, komplex antioxidantů, n-acetyl-cystein, quercetin, extrakt z hroznových jadérek a kyselina alfa-lipoová.

2. místo

EcceVita Imunita

Orientační cena: 300 Kč

Dalším v pořadí je produkt Imunita od výborné značky EcceVita. Jde o doplněk tvořený zahuštěnými extrakty bylin s antioxidanty pro podporu přirozené obranyschopnosti organismu a imunity. Zahuštěný extrakt bylin je koncentrovanější forma bylinného macerátu, díky které se z bylin získá koncentrovaná sušina, která se šetrnými metodami rozpouští do konečného extraktu.

Produkt je k dostání jako extrakt, užívá se vnitřně po kapičkách pomocí kapátka. Doporučené dávkování je 1 ml (=obsah jedné pipety) 3x denně s jídlem po dobu alespoň 15 dní. Při tomto dávkování lze užívat až tři měsíce, pak je vhodná pauza 7–14 dní a kůru lze opakovat. Balíček obsahuje 50 ml.

V přírodním produktu najdete Sambucus nigra (bez černý), Echinacea purpurea (třapatka nachová), Tropaeolum majus (lichořeřišnice větší), Solidago virgaurea (zlatobýl obecný), Althaea officinalis (proskurník lékařský), Marrubium vulgare (jablečník obecný), Verbascum thapsus (divizna malokvětá), Lonicera japonica (zimolez japonský) a Ethanol 40%.

3. místo

Název produktu

Orientační cena: 300 Kč

Druhým skvělým přírodním doplňkem stravy na zlepšení imunity je Immunity Shield značky Vito Life. Jedná se o silný doplněk na zlepšení imunty.Obsahuje vitamin C, který který je pro udržení našeho tělesného zdraví velice důležitý, dále magnesium citrát (hořčík) což je pro naše tělo velmi důležitý minerál, který přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, normální činnosti nervové soustavy a svalů, a psychické činnosti. Dalšími složkami jsou zinek citrát, vitamin B6, selen a vitamin D3. Všechny tyto látky dohromady pozitivně působí na metabolismus, imunitu a organismus. Doplněk je k dispozici v tobolkách a pro dospělé se dávkuje 5 tobolek denně. Při dlouhodobějším užívání se dávky tobolek sníží na 3 denně. Doplněk je vhodný i pro děti a to od 3 let, dávkování se pak však samozřejmě sníží.

4. místo

Imun VitaMineral

Orientační cena: 300 Kč

Imun VitaMineral je dalším z přírodních doplňků stravy na podporu zdravé imunity. Jedná se o doplněk, který kombinuje vitamin C a vitamin D s dalšími prospěšnými látkami. Díky tomuto složení pak celkově podporuje naše zdraví a imunitu. Složený je tedy z vitaminu C, který je pro naše zdraví velmi důležitý, podporuje například tvorbu kolagenu, funkce nervové soustavy a psychické činnosti, metabolismus, nebo imunitu. Dále z vitaminu D, což je vitamín, který přijímáme nejvíce ze slunce. Tento vitamin podporuje celkově naše zdraví a imunitu. Dále v produktu najdeme zinek, selen, mangan a měď. K dispozici je v tabletách a dávkuje se jedna tableta 1-2x denně.

5. místo

GS Extra Strong Multivitamin

Orientační cena: 350 Kč

Dalším doplňkem stravy pro zlepšení imunity je GS Extra Strong Multivitamin. Jedná se o komplexní a vyvážené složení vitamínů, minerálů a dalších aktivních látek. Mezi jeho hlavní přínosy patří podpora imunity, a těla. K dispozici je ve formě tablet. Dávkuje se 1 tableta denně během jídla a zapít dostatečným množstvím tekutiny. Přípravek je vhodné užívat dlouhodobě. Složený je z vitamínu C, luteinu, Activinu a echinaceu.

6. místo

MyVitamins Imunity Plus

Orientační cena: 350 Kč

MyVitamins Imunity Plus je další skvělou přírodní alternativou pro zlepšení vaší imunity. K dostání je produkt ve formě tablet a dávkuje se jednou denně jedna tableta. Tablety obsahují Wellmune, což je druh kvasnic a BioPerine – extrakt černého pepře, který má silné antioxidační vlastnosti. Celé složení je Rýžový prášek, Vitamin C (Kyselina L-askorbová), Beta-Glukan, Kapsle (Stabilizátor, Hydroxypropyl-methylcelulóza), Vitamin E (Sukcinát kyseliny D-Alfatokoferylové), Zinek (Citrát zinečnatý), Protispékavé látky (Stearát hořčíku, Oxid křemičitý), Selen (L-Selenomethionin), Extrakt pepře (Piper Nigrum), Vitamin D (Cholekalciferol).

7. místo

Nexgen PRO

Orientační cena: 500 Kč

Doplněk stravy, multivitamin a multiminerál, pro zlepšení imunity, který obsahuje optimální množství hořčíku, vitaminů, chelátů a dalších účinných látek. Dávkuje se v tobolkách a to třikrát denně. Obsahuje hořčík, vitamin K2, vitamin D3, aditivum minerálů ve formě chelátů (nejdražší forma minerálů s maximální využitelností), kompletní komplex vitaminů B a probiotické kultury.

8. místo

Naturalis Podpora Imunity

Orientační cena: 250 Kč

Naturalis Podpora Imunity je speciální směs hub z tradiční čínské medicíny, kombinující reishi, chagu, hericium a cordyceps. Produkt podporuje přirozenou obranyschopnost a celý imunitní systém. K dispozici je jako sušená drcená směs. Dávkuje se 1-2 x denně 1 čajová lžička smíchaná s vodou, džusem, smoothie nebo třeba mlékem. Složení: lesklokorka leská (Reishi, Ganoderma lucidum), Chaga (Čaga, Rezavec šikmý, Inonotus obliquus), Housenice čínská (Cordyceps čínský, Cordyceps sinensis) a Korálovec ježatý (Hericium erinaceus, prášek sušené houby).

9. místo

Allnature Imunita Bylinný Extrakt

Orientační cena: 200 Kč

Jedním z dalších účinných doplňků stravy pro podporu imunity je Allnature Imunita Bylinný Extrakt. Jak název napovídá, jde o přírodní produkt, složený ze směsi bylin + je obohacen o vitamin C. Kompletní složení je: třapatka nachová, česnek setý, maca, beta 1,3 D glukan, acai berry, lichořeřišnice větší, žen-šen, aloe vera, rakytník řešetlákový, zinek a vitamin C. Užívá se jako kapsle, 1-2 x denně. Produkt díky bylinkám napomáhá obranyschopnosti organismu, pomáhá správně fungovat imunitnímu systému a má mnoho dalších zdravotních benefitů.

10. místo

Pharmaton Geriavit

Orientační cena: 300 Kč

Phatmaton Geriavit je doplněk stravy na podporu vitality. Jedná se o kombinaci vitamínů, minerálů a ženšenového výtažku. Tento výtažek z ženšenu (výtažek Panax ginseng G115) přispívá k tělesné a duševní pohodě, k odolnosti organismu těla vůči stresu a pomáhá podporovat vitalitu organismu. Produkt pomáhá při stavech vyčerpání, při snížené koncentraci, nebo při nedostatku vitamínů a minerálů. Dávkuje se jedna tobolka denně. Doporučuje se neužívat déle než 3 měsíce v kuse. Před užitím je dobré důkladně prostudovat složení a zjistit, zda vám nějaká látka nedělá potíže. Složení: ginseng extractum, vitamin A, vitamin D2, vitamin E, vitaminy B, vitamin C, rutin, fluorid vápenatý, draslík, měď, mangan, vápník, železo, lecithin, selen, zinek, oxid křemičitý, směs vosků, čištěný řepkový olej, thylvanilin, podzemnicový olej, želatina, glycerol 85%, sodná sůl propylparabenu, sodná sůl ethylparabenu, černý oxid železitý E 172 a červený oxid železitý E 172.

11. místo

Vegan A-Z Multivitamin

Orientační cena: 250 Kč

Posledním z vybraných pomocníků na imunitu je Vegan A-Z Multivitamin od My Protein. Jedná se o směs dvaceti dvou vitamínů a minerálů, které dohromady podporují imunitu. Dávkují se v tabletkách, doporučuje se dvě kapsle denně, nejlépe po jídle. Složení: Vápník (Uhličitan vápenatý), Vitamin C (Kyselina L-askorbová), Hořčík (Oxid hořečnatý), Niacin (Nikotinamid), Železo (Fumarát železa), Vitamin E (DL-Alfa-tokoferyl acetát) (obsahuje Sóju)), Zinek (Oxid zinečnatý), Kyselina pantotenová (D-Pantotenát, Vápník), Mangan (Citrát manganatý), Vitamin B2 (Riboflavin), Vitamin B6 (Pyridoxin hydrochlorid), Vitamin B1 (Tiamin mononitrát), Měď (Síran měďnatý), Vitamin A (Retinyl acetát), Kyselina listová (Kyselina listová), Draslík (Jodid draselný), Vitamin K (Fylochinon), Selen (Selenid sodný), Biotin (D-Biotin), Chrom (Chlorid chromitý), Vitamin B12 (Kyanokobalamin), Vitamin D3 (Cholekalciferol), Plnící látka (Hydroxypropyl-metylcelulóza), Rýžová mouka, Protispékavé látky (Oxid křemičitý, Stearát hořčíku).

12. místo

Imunax

Orientační cena: 300 Kč

Další z léků na podporu imunity je Imunax. Mezi jeho nejhlavnější účinky patří podpora imunitního systému, přirozené obranyschopnosti, zdraví dýchacích cest, snížení únavy a vyčerpání, podpora energie a vitality, nebo třeba ochrana buněk před volnými radikály. Je dostupný ve formě kapslí a dávkuje se jedna kapsle 1 – 3x denně, nejlépe po jídle a pořádně zapít. Vzhledem k tomu že je doplněk přírodní je vhodný i k dlouhodobému užívání.

Složení:

Echinacea (rostlina, podporuje imunitu a zdraví dýchacích cest), Reishi (Ganoderma lucidum – houba podporující přirozenou obranyschopnost a imunitu), Rakytník (podpora energie), Hlíva ústřičná, Ženšen, Šišák bajkalský, Vitamin C, Lactobacillus acidophilus, Vitamin B6, Kyselina listová a Zinek. Kompletní inofrmace o složení a účincích jednotlivých látek lze přehledně nalézt na webu výrobce.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Imunita (biologie)

[2] Wikiskripta (CZ): Imunitní systém

[3] Healthline (ENG): 15 Foods That Boost the Immune System

[4] PubMed Central (ENG): Nutrition Regulates Innate Immunity in Health and Disease

[5] PubMed Central (ENG): Exercise and the Regulation of Immune Functions

4.8/5 (Počet hlasů: 14)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme.