13 nejlepších vitaminů na imunitu – recenze a zkušenosti

Shrnutí: Imunitní systém je jakési neviditelné brnění, které nás chrání před nemocemi a infekcemi všeho druhu. Když ho udržujeme ve výborné kondici, jen tak nás nic neskolí. A to je skvělé, nemyslíte? Kromě zdravého životního stylu je v náročnějších obdobích dobré imunitu podpořit vhodným doplňkem stravy. A srovnání těch nejkvalitnějších jsem pro vás připravila právě v tomto článku:

 • První má u mě Blendea Superboost, což je výborná směs 8 BIO superpotravin a adaptogenů pro přípravu studeného či teplého drinku na posílení imunity.
 • Na 2. místo jsem vybrala kapsle Advance Imunax, které obsahují synergický komplex přírodních látek pro podporu obranyschopnosti imunitního systému.
 • A 3. příčku jsem věnovala suplementu NaturalProtein Imunita +, v jehož kapslích opět najdete ty nejlepší přírodní látky, které dodají vaší imunitě vzpruhu.

Co se v článku také dozvíte?

Co to je imunita[1] a jakou roli sehrává v našem životě.[2] Dále vám prozradím, jaké látky jsou učinnými pomocníky pro posílení imunity[3] a jak vybrat ten nejlepší doplněk stravy na imunity.[8] A také se dozvíte devět tipů, jak přirozeně posílit svůj imunitní systém, aby se od vás kdejaká nemoc držela dál.[9]

TOP  1. místo

Blendea Superboost

Orientační cena: 500 Kč
Proč 1. místo?

Neboť jde o prášek obsahující osm superpotravin, z nichž některé výrazně podporují obranyschopnost organismu. Patří mezi ně například kurkuma, zázvor, pipali (tj. černý pepř), mučenka, baobab, lucuma, moringa nebo sibiřský ženšen původem z Číny.

2. místo

Advance Imunax

Orientační cena: 470 Kč
Proč 2. místo?

Protože jde o suplement ve snadno konzumovatelné formě kapslí, které obsahují komplex přírodních složek určených podporu imunity a obranyschopnosti organismu. Ve složení najdete např. Echinaceu, Reishi, Rakytník a další blahodárné ingredience.

3. místo

NaturalProtein Imunita +

Orientační cena: 450 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož se jedná o kapsle obsahující řadu kvalitních látek přírodního původu, které přispívají k lepší obranyschopnosti organismu, a to jak preventivně, tak i tehdy, jste-li již nemocní. V produktu Imunita najdete hlívu ústřičnou, echinaceu, rakytník a další aktivní složky.

Třináct nejlepších prášků na imunitu

 1. Blendea Superboost 500 Kč (100 g)
 2. Advance nutraceutics Imunax 470 Kč (60 kapslí)
 3. NaturalProtein Imunita + 450 Kč (60 kapslí)
 4. VENIRA směs pro podporu imunity 320 Kč (130 g)
 5. NaturalProtein Zázvorová šťáva 140 Kč (100 ml)
 6. Blendea Echinacea 300 Kč (60 kapslí)
 7. Blendea Zázvor olejové kapky 400 Kč (10 ml)
 8. EcceVita Imunita 300 Kč (50 ml)
 9. Reflex Nexgen PRO 500 Kč (90 kapslí)
 10. GS Extra Strong Multivitamin 420 Kč (120 tablet)
 11. Naturalis podpora imunity 300 Kč (70 g)
 12. Imunita bylinná směs 200 Kč (60 pastilek)
 13. Pharmaton Geriavit 300 Kč (30 tablet)

O imunitě

Když je váš imunitní systém[1] v dobré kondici, pravděpodobně si ani nevšimnete, že konstantně pracuje a nepřetržitě vás chrání. V opačném případě ale rychle poznáte, že se něco děje. Jednoduše řečeno, imunitní systém je obrana těla před nemocemi či infekcemi. Hlavním účelem imunitního systému je tedy chránit tělo před viry a bakteriemi. Bez toho by tyto organismy naše tělo velmi snado napadly a my bychom byli často nemocní. Imunitní systém ihned odhalí, když jsiu mezi našimi buňkami nějaké cizí buňky, a ničí všechny potenciálně škodlivé „vetřelce“.

 • Važte si svého zdravého imunitního systému a neberte jej jako samozřejmost. Hezky se o něj starejte a on se zase postará o vás.

Proč je imunita důležitá?

Správně fungující imunitní systém[2] nám pomáhá zvládnout každodenní život při kontaktu s nemocemi, infekcemi a „breberkami“ od jiných osob, domácích mazlíčků nebo třeba z prostředí kolem vás. Bez zdravého imunitního systému byste mohli snáz podlehnout infekci a dopady by mohly být vážné teoreticky dokonce i smrtelné.

 • První obrannou těla je fyzická ochrana například rouška.
 • Pokud se virům a bakteriím podaří prorazit skrz, existují speciální buňky, které skočí do akce bílé krvinky. Krev a další části těla obsahují bílé krvinky, které mohou pomáhat ničit viry a bakterie, které se ve vašem těle objeví.
 • Někdy se může stát, že náš imunitní systém reaguje až příliš horlivě a začne útočit na vlastní buňky. To se děje třeba v případě alergií či některých onemocnění.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Jaké látky nejčastěji obsahují léky na imunitu?

Vitamin C je silný antioxidant,[3] který může zvýšit krevní hladinu antioxidantů.To může pomoci snížit riziko chronických onemocnění, jako například srdeční choroby. Bylo také zjištěno, že může snižovat krevní tlak jak u zdravých jedinců, tak u osob se zvýšenou hladinou. Mezi jeho další účinky patří posilování imunity, pomáhá předcházet nedostatku železa a může také chránit naši paměť a myšlení, obzvláště s přibývajícím věkem.

Vitamin D je nezbytný pro správné fungování našeho imunitního systému.[4] Má protizánětlivé i imunoregulační vlastnosti a je zásadní pro aktivaci obrany imunitního systému. Je známo, že vitamin D zvyšuje funkci imunitních buněk a je tím pádem stěžejní pro imunitní funkce. Nedostatek této látky může narušit naši imunitu a zvýšit riziko infekcí či onemocnění.

Zinek[5] je považován za základní živinu, a naše tělo si ho nedokáže vyrobit ani ukládat. Z těchto důvodů byste jej měli suplementovat ze stravy. Je nutný pro řadu procesů ve vašem těle, včetně enzymatických reakcí, imunitních funkcí, syntézy DNA, hojení ran či růstu a vývoje a dalších. Zinek může účinně snížit zánět, posílit imunitu, snížit riziko onemocnění souvisejících s věkem, urychlit hojení ran a zlepšit příznaky akné.

Echinacea[6] je skupina kvetoucích rostlin, které patří do rodiny sedmikrásek, společně s rostlinami jako slunečnice, čekanka, heřmánek a chryzantémy. Listy a kořeny rostliny se již dlouho používají v tradiční medicíně ke snížení zánětu a zlepšení imunitních funkcí.

Komplex vitaminů B se skládá z osmi vitamínů:[7] B-1 (thiamin), B-2 (riboflavin), B-3 (niacin), B-5 (kyselina pantothenová), B-6 (pyridoxin), B-7 (biotin), B-9 (kyselina listová), B-12 (kobalamin). Komplex vitaminu B pomáhá předcházet infekcím a pomáhá podporovat: zdraví buněk, růst červených krvinek, energii, zrak, zdravé mozkové funkce, trávení, chuť k jídlu, správné nervové funkce, produkci hormonů a cholesterolu a další.

Jak vybrat nejlepší vitamíny na imunitu?

Vitaminů na imunitu existuje spousta.[8] Jsou tu komplexní vitamíny speciálně na imunitu, nebo třeba jen samostatný vitamin C či vitamin D. Veškeré tyto suplementy jsou určitě dobrá volba. Nejpřínosnější jsou však pravděpodobně komplexní ověřené a legitimní doplňky stravy s kvalitními účinnými látkami a vitamíny.

 • Vybírejte zákaznicky ověřené produkty, které mají pozitivní recenze na nejrůznějších portálech a dejte i na doporučení svých blízkých. I když v obou případech platí fakt, že co někomu vyhovuje, to nemusí vyhovovat druhému člověku. Takže je potřeba zkoušet a pátrat. Vitamínů a léků můžete vyzkoušet více a uvidíte, který vám dlouhodobě bude nejlépe sedět.
 • Můžete také napsat na zákaznické podpory e-shopů, ze kterých objednáváte a vyptat se na otázky, které vás zajímají. Tak zajistíte, že víte, co si kupujete. Určitě vybírejte legitimní výrobky otestované třetími stranami.
TIP: Slyšeli jste o probiotikách? 17 nejlepších probiotik na trhu srovnání a recenze | PŘEČÍST →

Tipy, jak zlepšit imunitu

Spánek a imunita jsou úzce spjaty.[9] Nedostatečný či nekvalitní spánek bývá často spojen s vyšší náchylností k nemoci. Proto je vhodné spát každý den doporučených 7 – 8 hodin v dobře provětrané a tmavé místnosti s ideální teplotou (cca 20°C). Vhodné je i před usnutím nekoukat do telefonu nebo do počítače, a dodržovat pravidelnost ve spánku.

Rostlinná strava zahrnující ovoce, zeleninu, ořechy, semena a luštěniny je bohatá na živiny a antioxidanty,[10] které vám mohou pomoci před škodlivými patogeny. Některé rostlinné potraviny obsahují antioxidanty, vlákninu či vitamin C, jež mohou snižovat vaši náchylnost k nemocem.

Zde je důležité zmínit, co si pod pojmem „zdravé tuky“ představit. Mezi nejzdravější tuky se řadí omega-3,6 a 9 mastné kyseliny. Najdete je například v olivovém oleji, rybách nebo třeba v avokádu. Zdravé tuky jsou vysoce protizánětlivé. Vzhledem k tomu, že zánět může oslabit váš imunitní systém, mohou tyto tuky přirozeně bojovat s nemocemi.[11]

Přidané cukry výrazně přispívají k obezitě, cukrovce 2. typu a srdečním onemocněním. Všechny tyto nemoci mohou oslabit váš imunitní systém. Snížení příjmu cukru může snížit zánět[12] a riziko oslabení imunity.

Pohyb je pomocníkem pro náš metabolismus a imunitu. Pokud se budeme alespoň lehce hýbat, našemu imunitnímu systému jen pomůžeme.[13] Mezi příklady mírného cvičení patří rychlá chůze, jízda na kole, jogging, plavání a lehká turistika, jízda na bruslích, tanec a spousta dalších.

Hydratace nás sice nemusí nutně chránit před bakteriemi a viry, ale prevence dehydratace je důležitá pro vaše celkové zdraví. Dehydratace může způsobit bolesti hlavy a bránit vašemu fyzickému výkonu, soustředění, náladě, trávení a funkci srdce a ledvin. A tyto komplikace mohou zvýšit i vaši náchylnost k nemocem.

Uvolnění stresu a úzkosti je klíčem k lepšímu zdraví. Dlouhodobý stres podporuje záněty a potlačuje správné fungování imunitního systému.[14] Mezi aktivity, které vám mohou pomoct zvládat stres, patří třeba meditace, cvičení, denčíky, jóga a další.

Určitě také popřemýšlejte, zda nenavštívit psychoterapeuta nebo psychologa. Z vlastní zkušenosti musím říct, že podle mě jde o jednu z nejlepších služeb, která vám může od stresu pomoci.

Vitamíny a minerály velice podporují vaši imunitu. Obzvláště v zimě, kdy jsme často zalezlí doma, nemáme takové možnosti se hýbat, procházet se či čerpat energii ze slunce, je vhodné vitamínky doplňovat externě. Komplexnější doplňky vám mohou pomoci zlepšovat imunitu.

1. místo

Blendea Superboost

Skvělá směs osmi superpotravin a adaptogenů v bio kvalitě, která podporuje imunitní systém.

Orientační cena: 500 Kč

Proč je Superboost od Blendea na 1. místě?

První místo u mě patří produktu Superboost od značky Blendea, který přispívá k nastartování imunity. Přirozená obranyschopnost je v tomto případě podporována kurkumou, zázvorem, pipali (což je druh BIO pepře) a sibiřským ženšenem, přičemž některé z těchto látek mají navíc blahodárný vliv na zdraví krevního oběhu, duševní pohody, činnosti mozku, dýchání a trávení.

Uživatelské recenze

Tato směs superpotravin a adaptogenů od Blendey se těší zákaznické oblibě třeba přímo na stránkách e-shopu, kde lidé mimo jiné píší, že směs dodá energii po ránu, někdo si ho připravuje s horkou vodou a medem à la zázvorový čaj, jinému zase chutná v kuřecím vývaru. Na portálu Heureka jsem se v hodnocení dočetla také samé chvály, která směřuje na chuť, přírodní a vegan složení i účinky produktu.

Skvělé recenze jsou i na samotný e-shop (blendea.cz) jak na Heurece, tak na stránkách zbozi.cz. Zákazníci konstatují pozitivní zkušenosti s rychlostí expedice zboží, oceňují rychlost jednání a vůbec si chválí komunikaci s e-shopem, která je více než uspokojivá. Kromě toho z komentářů vyplývá, že jsou zákazníci velice spokojeni s místním sortimentem (je z čeho vybírat), s přehledností webových stránek a zaznívá zde i chvála ohledně vysoké kvality jednotlivých výrobků.

Dále o produktu

Kromě složek uvedených výše se v tomto produktu objevuje také BIO maracuja, BIO lucuma, BIO moringa, BIO baobab a BIO eleuterokok. 

Směs je možné rozpustit v teplé i ve studené vodě, nebo si ji můžete přisypat do jogurtu či do ranního smoothie. Pozor ale – chuť tohoto prášku je výrazně zázvorová, takže vždy zvažte, jestli se k vámi zvolenému jídlu bude hodit.

Cena tohoto produktu se pohybuje okolo 500 Kč za 100 g (= 20 dávek).

2. místo

Advance nutraceutics Imunax

Bohatý komplex přírodních super ingrediencí a vitamínů, které podporují imunitu a obranyschopnost.

Orientační cena: 470 Kč

Proč je Imunax od Advance nutraceutics na 2. místě?

Na druhou příčku jsem umístila produkt od značky Advance nutraceutics jménem Imunax, protože právě tento doplněk byl speciálně navržen tak, aby pomáhal imunitu jaksepatří rozproudit. Mezi jeho hlavní účinky tedy patří podpora přirozené obranyschopnosti organismu, dále pozitivně působí na zdraví dýchacích cest, snížení únavy a vyčerpání, energii a vitalitu. Kromě toho chrání buňky před volnými radikály.

Uživatelské recenze

Skvělé recenze na Imunax se objevují přímo na stránkách prodejce (nutraceutics.cz), kde zákazníci potvrzují účinnost kapslí, a zdá se, že jsou s nimi spokojení. Někteří dokonce prohlašují, že tento doplněk předčil jejich očekávání. A jedna paní píše, že si díky Imunaxu „může dovolit hlídat vnoučata“.

Podobně hezké ohlasy jsem pak zaznamenala i na srovnávačích. V komentářích na zbozi.cz například jedna žena píše, že díky doplňku nebývá nemocná, a když už, tak má její onemocnění mírný průběh. Spokojenost pak obecně vyjadřují i uživatelé na Heurece.

Více informací

Imunax je dostupný ve formě tablet a dávkuje se po jedné kapsli 1 – 3× denně, nejlépe po jídle. Kapsli je vždy potřeba dostatečně zapít.

Ve složené najdete echinaceu (podporuje imunitu a zdraví dýchacích cest), reishi (Ganoderma lucidum – houba podporující přirozenou obranyschopnost a imunitu), rakytník (podporuje energii), hlívu ústřičnou, ženšen, Šišák bajkalský, vitamin C, Lactobacillus acidophilus, vitamin B6, kyselinu listovou a zinek. Kompletní informace o složení a účincích jednotlivých látek lze přehledně nalézt na webu výrobce.

Balení se 60 kapslemi stojí okolo 470 korun.

3. místo

NaturalProtein Imunita +

Přírodní kapsle, které bojují za lepší imunitní systém pomocí přírodních látek jako je hlíva, zázvor, kurkuma a mnoho dalších.

Orientační cena: 450 Kč

Proč je doplněk Imunita + od NaturalProteinu na 3. místě?

Dalším doplňkem stravy, který se specializuje na podporu obranyschopnosti, je Imunita od NaturalProteinu, a tu jsem ve svém žebříčku umístila pozici čístlo tři. Přednost tohoto produktu tkví v tom, že obsahuje prvotřídní látky přírodního původu, které se v těle dobře vstřebávají a jsou tedy pro organismus skvěle využitelné.

Uživatelské recenze

Nakupovali jste někdy na stránkách NaturalProteinu? Pokud ano, tak určitě víte, že je to jedním slovem radost. A pokud ne, klidně do toho jděte, protože podle recenzí na nezávislých srovnávačích je to příjemný a spolehlivý obchod. Na Heurece si lidé chválí například to, že je zboží dodáváno rychlostí blesku a líbí se jim i balení, ve kterém je zboží doručováno. Mimo to v komentářích zaznívá, že jsou produkty této značky kvalitní, přičemž jich máte k dispozici velký výběr. Pozitivní zkušenost s e-shopem vyjadřují i zákazníci přímo na stránkách firemního webu.

Další informace

Ve složení těchto kapslí figuruje například hlíva ústřičná, zázvor, kurkuma, reishi, echinacea, rakytník, ženšen a astaxanthin (jeden z nejsilnějších antioxidantů vůbec). A maximální synergický efekt je dále zajištěn vitamínem C, zinkem a vitamínem B6. 

Tento produkt oceníte jak preventivně, tak i během nemoci, a dávkovat by se měl po dvou kapslích denně (konzumujte je naráz). Při nemoci nicméně můžete denní dávku zdvojnásobit.

Tento produkt vás bude stát cca 450 Kč za 60 kapslí.

4. místo

VENIRA směs pro podporu imunity

Orientační cena: 320 Kč

Proč jsem vybrala směs pro podporu imunity od značky Venira?

Jelikož jde o sladký drink, který ale místo cukru obsahuje bezpečné přírodní sladidlo stévie, a má lahodnou příchuť černého rybízu. Kromě toho je ale nabitý látkami pro podporu imunity, které posilují dýchací cesty a celkově odolnost vůči virům a škodlivým radikálům, které způsobují oslabení obranyschopnosti, což následně může vést k onemocnění.

Konkrétní látky v tomto prášku k přípravě nápoje jsou: extrakty z černého bezu, zázvoru lékařského, třapatky nachové, šípku, které jsou nabité vitamínem C, zinkem, přírodními beta-glukany a dále je tu také vláknina z kořene čekanky neboli inulin, který posiluje střevní mikroflórů.

Balení obsahuje 130 g prášku a praktickou odměrku. Doporučení užívání je jeden nápoj jednou denně(¾ odměrky rozmíchané v horké vodě). Balení obsahuje 20 dávek a stojí cca 320 korun. Produkt mohou užívat i děti od tří let, což mi přijde super.

5. místo

NaturalProtein Zázvorová šťáva

Orientační cena: 140 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila zázvorou šťávu od NaturalProteinu?

Od značky NaturalProtein jsem do srovnání vybrala také jejich za studena lisovanou zázvorou šťávu v BIO kvalitě, jelikož zázvor je tradiční přírodní „posilovač“ imunity, který se používá už od pradávna. 

Líbí se mi, že se jedná o opravdu čistou zázvorovou šťávu, která je konzervovaná pouze medem (poměr zázvorové šťávy a medu je 75% šťávy a 25% medu).

Zázvor obsahuje bohatou porci vitamínů ( A, B1, B2, B6, C a E), minerálů (draslík, hořčík, sodík, fosfor, vápník a železo) a blahodárné přírodní oleje – tento účinný mix látek pomáhá bojovat se záněty v těle, stimuluje krevní oběh, napomáhá při dietě, s bolestmi kloubů a svalů, a také zlepšuje náladu.

Také mě velmi zaujalo jeho všestranné využití. Můžete si dát několik čajových lžiček kdykoliv v průběhu dne, ráno nalačno vás šťáva nakopne (nalijte si 20 ml do sklenice a zalijte vodou), můžete ji přidávat do čaje a nebo si připravit osvěžující nápoj na cesty (v 1 litru perlivé či neperlivé vody rozmíchejte cca 30 ml šťávy).

Výrobce obecně doporučuje užívat denně cca 20 ml, ale pokud máte se zázvorem „praxi“ nebo jste nachlazení, klidně můžete dávku trošku zvýšit. Nicméně děti by ji užívat neměly a pozor by si měli dát i diabetici, lidé s onemocněním žaludku, srdce a jiným vážným onemocněním, a také těhotné ženy.

Balení se 100 ml šťávy stojí cca 140 korun, ale NaturalProtein nabízí i moc hezké slevy při nákupu tří či pěti kusů.

6. místo

Blendea Echinacea

Orientační cena: 300 Kč

Čím mě zaujala echinacea od Blendey?

Jelikož na blahodárné účinky bylinky zvané echinacea nedám dopustit, ale celé dětství mi maminka dávala echinaceové kapky, jejichž chuť mi nebyla vůbec nepříjemná. Takže když má oblíbená česká značka Blendea přinesla na trh echinaceu v kapslích, musela jsem ji sem zařadit.

Echinacea totiž obsahuje látky, které mají silné protizánětlivé, antimikrobiální a imunostimulační účinky, proto je cenným přírodním pomocníkem pro posílení imunity, dýchacích i močových cest.

V tomto produktu je ukrytá v kvalitních veganských kapslích, kdy každá kapsle obsahuje 350mg extrakt z kořene echinacey, a doporučuje se brát jedna kapsle za den během jídla nebo po něm.

Balení se 60 kapslemi seženete za necelých 300 korun.

7. místo

Blendea Zázvor olejové kapky

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem vybrala olejové kapky Zázvor od rovněž od Blendey?

Protože je to další báječná cesta, jak do těla dostat na imunity úžasně působící zázvor. V tomto případě jde o kvalitní olejové kapky bez alkoholu, které tvoří pouze dvě složky: kvalitní MCT olej, v němž je rozmíchaný extrakt ze zázvoru lékařského. Ten má kromě posilujících účinků na imunity také antioxidační vlastnosti (působí ten blahodárně na pleť), přispívá ke zdravému stavu kardiovaskulární a dýchací soustavy a také uvolňuje napětí v těle (díky čemuž pomáhá překonávat stres).

Co se týče užívání, doporučuje se 10 kapek za den po jídle. Můžete si je nakapat do čaje, kávy, jiných teplých nápojů nebo rovnou pod jazyk.

Balení s 10 ml kapek stojí cca 400 korun.

8. místo

Ecce Vita Imunita

Orientační cena: 300 Kč

Z jakých důvodů jsem sem umístila produkt Imunita od Ecce Vita?

Dalším v pořadí je produkt Imunita od výborné značky Ecce Vita. Jde o doplněk tvořený zahuštěnými extrakty bylin s antioxidanty pro podporu přirozené obranyschopnosti organismu a imunity. Zahuštěný extrakt bylin je koncentrovanější forma bylinného macerátu, díky níž se z bylin získá koncentrovaná sušina, která se šetrnými metodami rozpouští do konečného extraktu. V produktu nejadete třeba černý bez, echinaceu, lichořeřišnici, zlatobýl, proskurník, jablečník diviznu nebo zimolez.

Produkt je k dostání jako tinktura, užívá se vnitřně po kapičkách pomocí kapátka. Doporučené dávkování je 1 ml (=obsah jedné pipety) 3× denně s jídlem po dobu alespoň 15 dní. Při tomto dávkování lze užívat až tři měsíce, pak je vhodná pauza 7–14 dní a kůru lze opakovat. Balení obsahuje 50 ml a jeho cena se pohybuje okolo 300 korun.

9. místo

Nexgen PRO

Orientační cena: 500 Kč

Proč tu je také Nexgen PRO?

Jelikož jde o doplněk stravy, multivitamin a multiminerál pro zlepšení imunity, který obsahuje optimální množství hořčíku, vitaminů, chelátů a dalších účinných látek. Dávkuje se v tobolkách a to třikrát denně. Obsahuje hořčík, vitamin K2, vitamin D3, aditivum minerálů ve formě chelátů (nejdražší forma minerálů s maximální využitelností), kompletní komplex vitaminů B a probiotické kultury.

10. místo

GS Extra Strong Multivitamin

Orientační cena: 420 Kč

Čím mě zaujal multivitamín v tabletách GS Extra Strong?

Dalším doplňkem stravy pro zlepšení imunity je GS Extra Strong Multivitamin. Jedná se o komplexní a vyvážené složení vitamínů, minerálů a dalších aktivních látek. Mezi jeho hlavní přínosy patří podpora imunity, a těla. K dispozici je ve formě tablet. Dávkuje se 1 tableta denně během jídla a zapít dostatečným množstvím tekutiny. Přípravek je vhodné užívat dlouhodobě. Složený je z vitamínu C, luteinu, Activinu a echinaceu.

Balení se 120 tabletami stojí okolo 420 korun.

11. místo

Naturalis Podpora Imunity

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala doplněk stravy Podpora Imunity od značky Naturalis?

Naturalis Podpora Imunity je speciální směs hub z tradiční čínské medicíny kombinující reishi, chagu, hericium a cordyceps. Produkt podporuje přirozenou obranyschopnost a celý imunitní systém. K dispozici je jako sušená drcená směs. Dávkuje se 1-2× denně 1 čajová lžička smíchaná s vodou, džusem, smoothie nebo třeba mlékem.

Kompletní složení je následující: lesklokorka leská (Reishi, Ganoderma lucidum), Chaga (Čaga, Rezavec šikmý, Inonotus obliquus), Housenice čínská (Cordyceps čínský, Cordyceps sinensis) a Korálovec ježatý (Hericium erinaceus, prášek sušené houby).

Dózy se 70 gramy produktu stojí cca 300 korun.

12. místo

Allnature Imunita Bylinná směs

Orientační cena: 200 Kč

Čím mě zaujala bylinná směs Imunita v kapslích od Allnature?

Jedním z dalších účinných doplňků stravy pro podporu imunity je Allnature Imunita Bylinný Extrakt. Jak název napovídá, jde o přírodní produkt, složený ze směsi bylin + je obohacen o vitamin C. Kompletní složení je: třapatka nachová, česnek setý, maca, beta 1,3 D glukan, acai berry, lichořeřišnice větší, žen-šen, aloe vera, rakytník řešetlákový, zinek a vitamin C.

Užívá se jako kapsle, 1-2× denně. Díky obsahu výše zmíněných bylinek produkt napomáhá obranyschopnosti organismu, pomáhá správně fungovat imunitnímu systému a má mnoho dalších zdravotních benefitů.

Balení se 60 pastilkami vás vyjde na cca 200 korun.

13. místo

Pharmaton Geriavit

Orientační cena: 300 Kč

A proč jsem srovnání zakončila suplementem Pharmaton Geriavit?

Phatmaton Geriavit je doplněk stravy na podporu vitality. Jedná se o kombinaci vitamínů, minerálů a ženšenového výtažku. Tento extrakt z ženšenu (výtažek Panax ginseng G115) přispívá k tělesné a duševní pohodě, k odolnosti organismu těla vůči stresu a pomáhá podporovat vitalitu organismu. Produkt pomáhá při stavech vyčerpání, při snížené koncentraci, nebo při nedostatku vitamínů a minerálů. Dávkuje se jedna tobolka denně. Doporučuje se neužívat déle než 3 měsíce v kuse.

Před užitím je dobré důkladně prostudovat složení a zjistit, zda vám nějaká látka ve složení nedělá potíže. Složení: ginseng extractum, vitamin A, vitamin D2, vitamin E, vitaminy B, vitamin C, rutin, fluorid vápenatý, draslík, měď, mangan, vápník, železo, lecithin, selen, zinek, oxid křemičitý, směs vosků, čištěný řepkový olej, thylvanilin, podzemnicový olej, želatina, glycerol 85%, sodná sůl propylparabenu, sodná sůl ethylparabenu, černý oxid železitý E 172 a červený oxid železitý E 172.

Cena balení se 30 kapslemi se pohybuje okolo 300 korun.

Závěr

Imunitní systém nás chrání každý den, hodinu a minutu našeho života, a proto je dobré se k němu chovat jako ke svému nejlepšímu příteli – to znamená pečovat o něj. Vyvážená strava, dostatek aktivního i pasivního odpočinku a spánku, dodržování správných hygienických návyků – to všechno je klíčem k optimálnímu fungování naší imunity, která nám pomáhá předcházet nejrůznějším onemocněním.

V životě jsou však náročnější období, která dokážou naši imunitu oslabit – může to být hodně stresu v práci, nedostatek času na spánek, chřipková epidemie a podobně. V takových chvílích se hodí imunitu posilovat ještě o něco víc prostřednictvím kvalitních doplňků stravy, kterých je na trhu velká spousta. A právě z toho důvodu jsem vytvořila výše uvedené srovnání třinácti suplementů na podporu imunity, z nichž jako úplně nejlepší hodnotím Blendea Superboost, což je kvalitní směs BIO superpotravin a adaptogenů, ze které si připravíte posilující teplý či studený nápoj. Dále podle mě stojí za vyzkoušení Advance Imunax – kapsle s obsahem jedenácti přírodních a na imunitu blahodárně působících látek. A konečně nesmím zapomenout ani na český doplněk stravy NaturalProtein Imunita +, který, jak už název napovídá, pomáhá předcházet nemocem nebo lépe zvládnout jejich průběh tím, že obsahuje opět spoustu přírodních látek, které jsou známými posilovači imunity.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[15] Wikipedie (CZ): Imunita (biologie)

[16] Wikiskripta (CZ): Imunitní systém

[17] Healthline (ENG): 15 Foods That Boost the Immune System

[18] PubMed Central (ENG): Nutrition Regulates Innate Immunity in Health and Disease

[19] PubMed Central (ENG): Exercise and the Regulation of Immune Functions

4.7/5 (Počet hlasů: 15)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »