11 nejlepších přípravků proti šedivění vlasů – recenze

Shrnutí: Trápí vás šedivění vlasů a rádi byste tento proces zastavili nebo alespoň zpomalili? V tomto článku jsem srovnala jedenáct produktů, které by vám mohly pomoci:

 • 1. místo má sérum Kralux. Český produkt s patentovanými aktivními látkami, který vrací vlasům a vousům barvu.
 • 2. místo jsem dala séru Navlasil s obsahem obsahuje aktivních látek, které zastavují šedivění i padání vlasů.
 • Na 3. příčce se umístily Foligain tablety proti šedivění vlasů, které pomáhají aktivovat pigmentové buňky vlasů.

V článku se dále dozvíte:

Vše o šedinách – kdy a z jakých důvodů vznikají a co jejich tvorbu ovlivňuje?[1][2][3][4] Plus tipy, jak se šedin zbavit přírodní cestou.

TOP  1. místo

Sérum Kralux

Orientační cena: 600 Kč
Proč 1. místo?

Jelikož pomůže s obnovením hustoty a přirozené barvy vašich vlasů a vousů. Zrychlí také jejich růst a zlepší zdraví vlasového folikulu. Kromě toho chrání pokožku hlavy, snižuje výskyt lupů a omezuje pocit svědění kůže.

2. místo

Sérum Navlasil

Orientační cena: 1200 Kč
Proč 2. místo?

Protože pomůže navrátit vlasům přirozenou barvu, ale také zrychlit jejich růst. Celkově také zlepšuje zdraví a pevnost vlasového folikulu, chrání pokožku hlavy, omezuje její svědění a navíc přispívá ke snížení vzniku lupů.

3. místo

Foligain tablety

Orientační cena: 900 Kč
Proč 3. místo?
Jde totiž o tablety s obsahem enzymů, vitamínů a bioaktivních látek, které aktivují spící nebo málo aktivní pigmentové buňky a pomáhají zastavit proces šedivění vlasů a obnovit původní barvu vlasů.

Jedenáct nejlepších produktů proti šednutí vlasů

 1. Sérum Kralux 600 Kč (2× 15 ml)
 2. Sérum Navlasil 1200 Kč (50 ml)
 3. Foligain tablety proti šedivění vlasů 900 Kč (60 tablet)
 4. MycoMedica MycoHair 700 Kč (90 kapslí)
 5. Nobilis Tilia Ricinový olej 300 Kč (100 ml)
 6. Radico Bylinná kúra BIO Hibiscus 200 Kč (100 g)
 7. Solgar Formule pro zdravou pleť, nehty a vlasy 800 Kč (120 tablet)
 8. Revalid Anti-Aging Fluid 520 Kč (100 ml)
 9. Voono Hair of Gaurí 330 Kč (100 g)
 10. YaoMedica Copy císařovny 300 Kč (50 ml)
 11. Siddhalepa bylinný vlasový olej 500 Kč (220 ml)

Co jsou to šediny?

Říká se, že šedivé vlasy jsou známka moudrosti, zralosti, ale i krásy. Pokud se ohlédneme pár stovek let zpátky, nebyly šediny něco, za co se lidé styděli. Bylo to totiž přesně naopak. Stříbrná kštice znamenala určitou fázi života, zlom, přerod – z dívky, na krásnou a moudrou ženu či z chlapce na muže. Byla to pýcha. Dnes se bohužel okolnosti změnily a většina žen, občas i mužů, stříbro na hlavě maskuje. A co tedy šediny přesně jsou?

 • Jde o přirozený proces, vývoj, evoluci.[1] A pozor, není pravidlo, že se objevují až v pokročilejším věku. Šediny může mít i třicetiletá žena. Hodně ale samozřejmě záleží jak na genech, tak i na způsobu života. Obecně vlasy hůře snáší špatnou životosprávu (nekvalitní jídlo, málo spánku a podobně), nemoci nebo stres. Tyto faktory mohou způsobit jak změnu barvy vlasu, tak i jejich kvalitu a množství.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Proč vznikají?

Jak jsme si již řekli výše, „stříbření“ vlasů může být způsobeno několika vlivy – životní styl, zdraví či nemoc, geny a stres. Samozřejmě je velice těžké a možná i nesplnitelné být celý život v klidu, bez stresu a nemoci a jíst jen a jen vyvážené jídlo. Důležitá je ale rovnováha a vše nezdravé vybalancovat tím optimálním. 

Celý proces šedivění je fyziologicky způsoben poklesem pigmentu, který nazýváme melanin. Buňky ve vlasech, respektive v jejich koříncích s narůstajícím věkem odumírají a zároveň ztrácí schopnost melanin vytvářet. A právě kvůli tomu ztrácejí barvu, až nakonec zešednou. Proces výroby melaninu se zcela stopne a vlas je přirozený, bílý.

Existují dva druhy melaninu:

 • Eumelanin[2] – tento typ pohlcuje více světla, čímž tvoří tmavé odstíny vlasů. Čím více tohoto melaninu máme, tím je barva sytější. 
 • Feomelanin[3] – odráží více světla a tím vytváří světlejší odstíny vlasů. Většinou blonďaté, světle hnědé, nebo nazrzlé.  

Existují i výjimečné případy, kdy zůstává barva vlasů stejná celý život. To bohužel neovlivníme, protože se jedná z valné většiny případů o dobrý genofond.

Kdy začínají vlasy šedivět?

To je velmi individuální. Pokud budeme ale na otázku pohlížet z obecného hlediska, tak můžeme říci, že se první šedivý vlas může objevit mezi 20. a 30. rokem života. Většina populace má kolem 50. roku šedivou polovinu vlasů.

 • Muži začínají šedivět o něco dříve, kolem třicátého roku, ženy asi o pět let později.

Co šedivění vlasů ovlivňuje?

Faktory, které mohou šedivění vlasů způsobovat jsme si naznačili již výše. Primárně se jedná tedy o tyto:

 • Nemoc
 • Stres[4]
 • Dědičnost
 • Kouření
 • Předčasná menopauza
 • Nedostatek vitaminu B12
 • Poruchy štítné žlázy

Jak oddálit šedivění vlasů?

Určitě by mohl pomoci zdravý životní styl. Zkuste se zamyslet nad tím, jakou skladbu má váš jídelníček, jak často praktikujete cvičení, zda dodržujete hydrataci organismu a podobně. Zkuste zařadit čerstvé ovoce a zeleninu na denní bázi. Preferujte sezónní a lokální před tropickým a dováženým. Jezte střídmě, nepřejídejte se a omezte polotovary. Hodně pijte čistou vodu či bylinné čaje. Pokud to zvládnete, eliminujte kouření a alkohol. Zařaďte do svého života i vhodné doplňky stravy jako je vitamín B12, D a biotin, které mají přímý vliv na kvalitu i strukturu vlasů.

Další možnost je stimulace pokožky hlavy. Můžete k tomu použít speciální nerostové hřebeny, ale i masáž prsty je fajn.

Jak se přírodně zbavit šedin?

Pokud nejste hrdí nositelé nebo nositelky stříbra na hlavě, nebojte se, nemusíte. Existuje několik způsobů, která vám s bojem proti šedinám pomohou.

Existují „babské rady“, které by vám mohly podat „pomocnou ruku“. Zkuste například směs z citronové šťávy, medu, česneku a lněného oleje. 

Jak na to?

Připravte si šťávu ze čtyř bio citronů, 1 kg medu, 200 ml lněného oleje a 3 stroužky česneku. Všechny ingredience rozmixujte dohladka a uchovávejte v lednici (lněný olej má jinak tendenci žluknout).

Tuto tinkturu si vtírejte do vlasů – ideálně přes noc a ráno smyjte. Můžete používat klidně ob den.

Možná vás to překvapí, ale ano, i obyčejný černý olej údajně skvěle funguje na eliminaci šedin. 

Jak na to?

Uvařte klasický černý čaj, jak jste zvyklí. Nechte ho vychladnout a následně vmasírujte do pokožky hlavy. Neumývejte.

Pokud vaříte k večeři brambory ve slupce, určitě ji nevylévejte. Bude se hodit! 

Jak na to?

Umyjte si hlavu běžným způsobem (šampon, kondicionér), lehce vysušte ručníkem a potom aplikujte vodu z brambor. 

Potom zabalte hlavu do ručníku a nechte působit alespoň půl hodiny. Nakonec smyjte obyčejnou vodou a upravte vlasy obvyklým způsobem.

Říká se, že sklenice čerstvé karotkové šťávy denně dokáže zpomalit proces stárnutí vlasu. Navíc je pomáhá i udržet zdravé a silné. Dejte si sklenku každé ráno a uvidíte.

Uvádí se, že je Henna nejstarší zcela přírodní barvivo na vlasy (i na oblečení).

Jak vybrat produkty proti šedivění?

Určitě nepodceňujte jejich složení. Méně chemie (co nejméně, ideálně žádná), více přírody. Přípravky by měly obsahovat i vitamíny a být co nejvíce šetrné.

Na co si dát pozor?

 • Neničte barvy chemickým odbarvováním – poraďte se se svou kadeřnicí nebo kadeřníkem, jak postupovat. Vlasy si doma profesionální barvou raději nebarvěte.
 • Pozor na oxidační stres.
 • Pozor na přemíru UV záření.

1. místo

Sérum Navlasil

České sérum s patentovanými látkami pro navrácení barvy vašim vlasům a vousům, které by mělo fungovat již po jednom měsíci užívání.

Orientační cena: 600 Kč

Proč je české sérum Kralux na 1. místě?

Sérum Kralux jsem na první místo vybrala pro jeho účinky v oblasti obnovy hustoty vlasů i vousy, ale zejména pro jeho schopnost obnovení jejich přirozené barvy. Mimo to má také pozitivní vliv na zdraví naší vlasové pokožky, takže vám pomůže zatočit i s lupy a pocitem svědění kůže. A nemusíte se s ním bát žádných negativních vedlejších účinků.

Uživatelské recenze

Zákazníci zmiňují viditelné zlepšení u svých vlasů po 3 měsících pravidelného užívání séra. Vlasy jsou dle jejich zpětné vazby také bez lupů, méně vypadávají a jsou viditelně hustší a zdravější. Pozitivně hodnotí také příjemnou a pohodlnou aplikaci. Informace jsem čerpala z webu Kralux

Na Heuréce se Kralux dokonce zařadil mezi TOP produkty. I tady uživatelé zmiňují hezké výsledky hlavně v oblasti zlepšení kvality vlasů i omezení růstu šedivých vlasů. Někteří recenzenti z řad mužů oceňují i příjemnou vůni séra.

Další info o produktu

Přípravek obsahuje látky, které umí příznivě ovlivnit jak produkci produkci melaninu, tak i ruku v ruce redukovat oxidační stres. Tato kombinace dílčích kroků by měla zastavit celý proces šedivění, ale současně i navrátit původní vlasový pigment. 

Pravděpodobně nejdůležitější složkou Kraluxu je biomimetický peptid, který dokáže bojovat proti oxidativnímu stresu už v koříncích vlasů a zároveň produkci vlasového barviva.

Jak používat?

Aplikace je velmi jednoduchá. Kralux by se měl používat jednou za den – nejlépe večer po sprše nebo koupeli. Malé množství séra naneste konečky prstů do vlasů a vmasírujte až na pokožku. Alespoň 1 hodinu od aplikace nesmývejte a nechejte Kralux působit. Nejlépe však nechte působit přes celou noc.

A jaká je cena? Cca 600 korun.

2. místo

Sérum Kralux

Sérum s klinicky ověřenými látkami pro navrácení přirozené barvy vlasů, zvětšení jejich objemu a kvality.

Orientační cena: 600 Kč

Proč je Navlasil na 2. místě?

Protože obsahuje aktivní látky, které napomáhají zabránit vypadávání vlasů a jejich šedivění díky obnově přirozeného pigmentu. Postarají se také o zvýšení jejich hustoty a zrychlení růstu. Navlasil ocení také pokožka vaší hlavy – sérum jí poskytne odpovídající ochranu, omezí pocity svědění i vznik lupů.

Uživatelské recenze

Z uživatelských recenzí vyplývá, že až 98 % zákazníků je s produktem Navlasil velmi spokojeno. Zmiňují především omezení nadměrného vypadávání vlasů (a to také u žen po porodu a v průběhu kojení), dále zbavení se lupů a omezení nadměrného maštění pokožky hlavy. Plusové body získala i příjemná vůně produktu. Informace jsem čerpala z webu Navlasil.

Na webu Heuréky uživatelé a uživatelky také zmiňují to, že jsou vlasy hebké, lépe vyživené a dokonce se méně mastí. Plusové body získal Navlasil také od uživatelky Petra, které pomohl s vypadáváním vlasů, lupy a omezil jejich šedivění.

Další info o produktu

S Navlasilem se podle jeho výrobce můžete těšit na husté vlasy bez šedin a také se rozloučit s jejich vypadávám. Kromě toho má vlasům navrátit jejich přirozenou barvu, zvýšit jejich objem i kvalitu, stejně jako zrychlit růst vlasů už po 10 dnech. Jedna lahvička séra obsahuje 50 ml tohoto přípravku, takže vydržet by vám při optimálním užívání měla 3 až 4 týdny. Záleží samozřejmě na délce vlasů. Sérum se na pokožku hlavy aplikuje 1 za den (nejlépe večer) dávkovací pipetou, a potom ho stačí jemně vmasírovat do pokožky hlavy. Sérum je bezoplachové a také se nedoporučuje vlasy po aplikaci fénovat, aby nedošlo ke snížení účinnosti výrobku.

3. místo

Foligain tablety proti šedivění vlasů

Přípravek pro obnovu původní barvy vlasů a zastavení jejich šedivění. Obsahuje komplex enzymu katalázy, bioaktivních látek a vitamínů.

Orientační cena: 900 Kč

Proč je Foligain na 3. místě?

Šedivé vlasy mohou potrápit muže i ženy bez rozdílu věku. Proto všichni oceníme přípravek, který nám s šedivěním pomůže. A to Foligain umí právě díky svému složení. Obsahuje totiž enzym kataláza, který umí rozložit peroxid vodíku na kyslík a vodík. Proč je to důležité? Právě přebytek peroxidu vodíku, který přirozeně produkují vlasové buňky, může za naše šediny. Další složky Foligainu se pak postarají o obnovu původní barvy vlasů a podporu produkce melanin pigmentu.

Uživatelské recenze

Uživatelé si u Foligainu pochvalují, že dorůstající vlasy jsou opravdu šedivé jen minimálně a další šediny se netvoří. Při dlouhodobém užívání (cca 3 až 4 měsíce) také spokojení zákazníci potvrzují výrazné zhoustnutí vlasů. Informace jsem čerpala z webu Aurio. I na Zboží má produkt poměrně vysoká hodnocení.

Další info o produktu

100% veganské tablety proti šedivění vlasů reaktivují už unavené melaninové buňky, které v důsledku věku přestávají fungovat. Tablety napomáhají vrátit původní pigment a zastavit proces šedivění. 

Výrobce doporučuje tyto vitamíny užívat delší dobu, aby byl účinek prokazatelný. Minimální doba by měla být půl roku, ideálně ještě déle. 

A jak je tedy užívat? Tablety konzumujte 2× denně s dostatečným množstvím vody. Nepřekračujte doporučené množství. 

A jaká je jejich cena? Cca 900 korun.

4. místo

MycoMedica MycoHair

Orientační cena: 700 Kč

Proč jsem vybrala MycoHair od MycoMedica?

Jedná se o doplněk stravy ve formě tablet.

MysoMedice je doplněk stravy na bázi čínské medicíny, která tvrdí, že je kvalita vlasů ovlivněná silou jater a ledvin. Nedostatečnost krve jater a esence či Yin ledvin může způsobovat jejich padání či předčasné šedivění. Tato směs obsahuje byliny, které vyživují ledviny i játra. Hlavní a nepostradatelnou bylinou je kořen rdesna mnohokvětého (He Shou Wu), který podporuje sílu a kvalitu vlasů, v překladu znamená „bylina načerňující vlasy pana Wu“. 

Jak dávkovat? Jedna běžná dávka by měla obsahovat 2–6 kapslí denně. Výrobce doporučuje užívat vždy 5 dní v týdnu a 2 dny vynechat. Kapsle užívejte na lačno a zapíjejte vodou nebo slabým zeleným čajem.

A jaká je cena? Cca 700 korun.

5. místo

Nobilis Tilia Ricinový olej

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala ricinový olej od Nobilis Tilia?

Jedná se o 100% přírodní olej, který je kromě vlasů vhodný i pro posílení nehtů, zesílení řas obočí a pro zdravou pokožku.

Uvádí se, že jeho používání může předcházet předčasnému šedivění vlasového vlákna.

Jak olej použít? Můžete si z něj připravit skvělou masku. Naneste ho na pokožku hlavy, ke kořínkům a nechte působit přes noc. Ráno umyjte vlasy klasickým způsobem.

A jaká je cena? Cca 300 korun za 100 ml.

6. místo

Radico Bylinná kúra BIO Hibiscus

Orientační cena: 200 Kč

Proč jsem vybrala bylinnou kúru BIO Hibiscus od Radico?

Tato kúra z ibišku je velmi účinná v boji proti stárnutí, šedivění a vypadávání vlasů. Mimo jiné stimuluje cirkulaci krve a pomáhá dodávat živiny do vlasových folikulů, čímž napomáhá růstu nových vlasů, navrací jim lesk a zdraví. 

Jak použít? Můžete buď jako klasický šampon či jako masku. Při dlouhodobém používání může jemně tónovat vlasy, sám o sobě ale nebarví. 

Jak použít jako intenzivní masku?

 • 20-30 g prášku na krátké vlasy
 • 40-60 g prášku na vlasy s délkou po ramena
 • 70-100 g prášku na dlouhé vlasy

Kolik tento produkt stojí? Cca 200 korun.

7. místo

Solgar Formule pro zdravou pleť, nehty a vlasy

Orientační cena: 800 Kč

Proč jsem vybrala Formuli pro zdravou pleť, nehty a vlasy od Solgaru?

Protože jde o doplněk stravy pro podporu nejen zdravých vlasů, ale má i příznivý vliv na pleť a nehty. Přípravek obsahuje MSM, vitamín C, zinek a aminokyseliny získané z těch nejlepších zdrojů.

A jak dávkovat? 2 kapsle souběžně s jídlem, popřípadě podle doporučení lékaře. Nezapomeňte zapít dostatečným množstvím vody.  

A kolik tento produkt stojí? Cca 800 korun.

8. místo

Revalid Anti-Aging Fluid

Orientační cena: 520 Kč

Proč jsem vybrala Revalid Anti-Aging Fluid?

Jelikož je to roztok, který aktivně působí proti stárnutí vlasů. Výrobce uvádí, že při pravidelné aplikaci dodáte vlasům a pokožce hlavy potřebné živiny. Mělo by se zlepšit její prokrvení, posílit vlasové kořínky, zpomalit proces šedivění vlasů, zvýšit objem a hustota. 

Jak používat? Pokožku hlavy si rozdělte vlasy na 2 sektory. Na každou naneste 1 přiloženou pipetu naplněnou po vyznačenou čáru a jemně vmasírujte do pokožky hlavy. Poté již neoplachujte. 

A jaká je cena? Cca 520 korun.

9. místo

Voono Hair of Gaurí

Orientační cena: 330 Kč

Proč tu je Hair of Gaurí od značky Voono?

Česká maska na vlasy je výborná pro celkovou regeneraci vaší vlasové pokrývky hlavy. Jedná se o ajurvédskou kombinaci amly, arnicy, shikakai, henny, brahmi a růžových okvětních plátků, které dohromady tvoří silného spojence v boji s různými vlasovými potížemi. Účinně detoxikuje pokožku hlavy, podporuje zdravý růst vlasů a zároveň je chrání před předčasným šedivěním.

Jak používat? Prášek smíchejte s vodou o teplotě maximálně 30 °C, poté naneste na vlasy

a nechte působit půl hodiny. Nakonec umyjte běžným způsobem.  

Maska není vhodná na odbarvené vlasy. 

A kolik stojí? Cca 330 korun.

10. místo

YaoMedica Copy císařovny

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala produkt Copy císařovny od YaoMedica?

Tato alkoholová tinktura z čínských bylinek obsahuje jen ty nejkvalitnější suroviny. Bylinky či houby se nejprve na speciálním stroji nadrtí na velmi jemný prášek, dále macerují v 50% lihu až třicet dní. Macerát se každý den dynamizuje a hotové tinktury už se nijak neředí. 

Tato tinktura se hodí pokud máte problémy s řídnutím vlasů, předčasným šedivěním, ale i když nejsou kvalitní a lámou se. 

A jak používat? Před použitím je dobré tinkturu protřepat. Běžná denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti. Konzumujte dvakrát za den a to ideálně ráno a večer. 

A jaká je cena? Cca 300 korun.

11. místo

Siddhalepa bylinný vlasový olej

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala bylinný vlasový olej Siddhalepa?

Ajurvédský vyživující bylinný vlasový olej ze Srí Lanky skvěle prokrvuje vlasovou pokožku, vyživuje vlasy a působí preventivně proti jejich vypadávání, stárnutí a tvorbě lupů.

Základem produktu je kokosový olej, který vlasům dodává lesk, pomáhá napravovat jejich poškozenou strukturu a zacelovat roztřepené konečky. Další přísadou jsou výtažky z indigovníku a ajurvédských bylin, které vlasové vlákno posilují a působí proti jejich předčasnému šedivění. 

Jak olej použít? Naneste ho v hojném množství přímo na pokožku hlavy a promasírujte. Nakonec můžete olej vetřít i do délek. Nechte působit alespoň dvě hodiny, nejlépe přes noc, a poté smyjte.

A jaká je cena? Cca 500 korun.

Závěr

Šediny jsou symbol moudrosti a zkušeností, tak se je nebojte hrdě nosit. Pokud se na ně ještě necítíte, řešením můžou být nejrůznější přípravky proti šedivění. Z mého průzkumu vyšli jako vítězové tyto tři produkty: české sérum Kralux s patentovaným složením, které pomáhá vracet pigment do vlasů (i vousů), veganské sérum Navlasil obnovující přirozený vlasový pigment. K jednomu ze sér můžete ještě přidat Foligain tablety proti šedivění vlasů pomáhající zastavit proces šedivění.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[5] Wikipedie (CZ): Vlas

[6] Healthline (ENG): What Causes White Hair?

[7] Healthline (ENG): 20+ Home Remedies for Gray Hair

[8] PubMed Central (ENG): Premature Graying of Hair: Review with Updates

[9] PubMed Central (ENG): Three Streams for the Mechanism of Hair Graying

4.4/5 (Počet hlasů: 28)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »