10 nejlepších doplňků stravy na hormonální nerovnováhu – recenze

Shrnutí: Pojem „hormonální nerovnováha“ se poslední dobou objevuje všude kolem nás. Proto často dumáme nad tím, jestli za naší zvýšenou únavou, poruchami spánku nebo třeba potížemi s pletí nemůže být právě tohle. Co to ale ta „hormonální nerovnováha“ vlastně je? A jak na ni? Existují produkty, které s tímto problémem pomáhají, a dneska jsem pro vás sestavila žebříček těch nejlepších.

 • První místo u mě získal Feminus, který je mezi zákazníky chválený. Obsahuje celou řadu složek, jež pomáhají udržovat optimální hladinu hormonů v ženském těle. Produkt je přírodní a koupíte ho v praktickém balení.
 • Na 2. místo jsem vybrala suplement Hormonální rovnováha Venira. Ten také obsahuje látky příznivě ovlivňující hormony v ženském organismu – např. včelí pyl,  extrakt ze stromu muira puam, zelený oves a další .
 • A 3. místo získal produkt Blendea Woman’s Vitality, který vás podpoří v průběhu menstruace, při potížích s početím i v období klimakteria. Jedná se o přírodní výrobek z vysoce kvalitních ingrediencí.

Více o těchto produktech a tipy na další doplňky pro podporu hormonální rovnováhy najdete v článku níže.

TOP  1. místo

Feminus

Orientační cena: 500 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o zákazníky ověřený doplněk přispívající k vyrovnání hormonů v ženském těle. Feminus je přírodní (v jeho složení figuruje například řeřicha peruánská nebo indický ženšen) a prodává se v praktickém balení.

2. místo

Venira

Orientační cena: 750 Kč
Proč 2. místo?

Neboť jde o doplněk speciálně vyvinutý pro ženy, který díky osmi aktivním látkám pomáhá vyrovnat hormonální hladinu v těle. Výrobek je přírodního původu, vyrábí se v ČR a jeho předností je rovněž líbivý design.

3. místo

Blendea

Orientační cena: 490 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož kapsle obsahují ekologicky získávané přírodní ingredience, které pomáhají s hormonální nerovnováhou. Mezi funkčními složkami tu figuruje např. ženšen, kotvičník, zinek nebo vitaminy skupiny B.

Deset nejlepších suplementů na hormonální nerovnováhu

 1. Feminus 570 Kč (60 tablet)
 2. VENIRA PREMIUM hormonální rovnováha 750 Kč (80 kapslí)
 3. Blendea Woman’s Vitality 490 Kč (60 kapslí)
 4. ENERGY Gynex bylinný koncentrát 550 Kč (30 ml)
 5. Organic India Šatavari Bio 360 Kč (60 kapslí)
 6. HillVital Vitamín B6 (Pyridoxin) 300 Kč (100 kapslí)
 7. Eliksír Pupalkový olej 400 Kč (60 kapslí)
 8. Indol WOMAN 250 870 Kč (120 kapslí)
 9. INDOL3C 700 Kč (120 kapslí)
 10. Indol MAN 250 870 Kč (120 kapslí)

Co to je hormonální nerovnováha?

Obecně by se hormonální nerovnováha dala definovat jako stav, kdy se hladina některého z hormonů v těle vychyluje nežádoucím směrem a ovlivňuje tak jeho normální funkci. Za tímto vychýlením může stát onemocnění, porucha v produkci některého hormonu, nadbytečný příjem hormonů „zvenčí“, nebo třeba jen nezdravý životní styl. Hormonů, které se mohou takto vychýlit je celá řada. Mezi nejproblematičtější z nich nicméně patří estrogen, melatonin, kortizol a inzulin.[1]

 • S hormonální nerovnováhou se potýkají především ženy. Hlavně proto, že během života procházejí výraznějšími a hlavně prudšími hormonálními změnami (menstruace, užívání hormonální antikoncepce, těhotenství, kojení, klimakterium).[2] To všechno jsou náročná období, během nichž se hladiny hormonů pohybují sem a tam. V pozdějším věku se pak ženám snižuje hladina estrogenu v těle, a to poměrně náhle.[3]
 • To ale neznamená, že jsou muži v tomto směru z obliga. I jim se v určitém věku začíná snižovat hladina testosteronu (i když je tento pokles pozvolnější),[4] a navíc – příčiny hormonální nerovnováhy jsou různé a mohou přicházet úplně odjinud. Pokles hormonů mohou způsobovat například některé nemoci (poruchy štítné žlázy, onkologická onemocnění a další).

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Proč usilovat o hormonální rovnováhu?

Říká se, že o balanc bychom měli usilovat ve všem, co v životě děláme. A oblast hormonů v tomto rozhodně není žádnou výjimkou. Nabourání hormonální rovnováhy vede k velice nepříjemným zdravotním komplikacím: k menstruačním poruchám, změnám nálad a podobně. Mezi typické příznaky hormonální nerovnováhy ostatně všechny tyto znaky patří. Proto je dobré hormonální nerovnováze pokud možno předcházet. A pokud se již dostavila, je třeba všechno zase co nejlépe „urovnat“.

 • poruchy erekce / libida
 • nespavost a jiné poruchy spánku
 • podrážděnost
 • bolestivá prsa
 • zvýšená sekrece potu
 • bolesti hlavy a migrény
 • nezdravé hubnutí či naopak přibírání
 • hormonální akné[5]
 • vypadávání vlasů[6]
 • úzkosti, deprese

Jak podpořit hormonální rovnováhu?

Hormonální rovnováha souvisí s životním stylem. Nezdravé jídlo konzumované ve stresu, nedostatek aktivního pohybu, spánkový deficit, kouření, alkohol, obezita a nadmíra stresu – to všechno jsou faktory, které pomyslně kráčejí hormonálnímu vychýlení naproti. (Nejen) proto je tedy dobré snažit se preventivně dodržovat alespoň základní principy zdravého životního stylu.

 • Na podporu hormonální rovnováhy se velmi doporučuje i tzv. hormonální jóga (nebo také hormonální jógová terapie), kterou vytvořila brazilská terapeutka a lektorka jógy Dinah Rodrigues. Jedná se o sestavu cviků, která zabere cca 30 minut a pomůže vyladit hladinu hormonů (existuje speciální sestava pro ženy, muže a diabetiky). Ale i jiné druhy jógy jsou obecně považovány za účinný způsob, jak si ulevit od nepříjemných projevů hormonální nerovnováhy.[7]

Co obsahují přírodní doplňky stravy na řešení hormonální nerovnováhy?

Pokud vás trápí hormonální nerovnováha, řešením mohou být i vhodné doplňky stravy, které jsou přímo určeny tomu, aby „hormonální nepořádek“ v těle pomáhaly uspořádat.

Ve farmaceutickém průmyslu se k tomuto účelu používají například tyto aktivní látky:

 • kotvičník zemní[8]
 • chřest hroznovitý[9] 
 • meduňka lékařská[10] = podporuje hormonální rovnováhu a má relaxační účinky
 • mateří kašička[11] = stimuluje hormonální aktivitu
 • včelí pyl[12] = skvělý pomocník v období klimakteria
 • vitamin B6[13]
 • pupalkový olej[14]

Zajímavou skupinou jsou v tomto ohledu také fytoestrogeny, což jsou látky získávané z rostlin, které se však svou strukturou se hodně blíží lidským hormonům. Z tohoto důvodu by mohly mít schopnost chybějící hormon zastoupit. Mezi tyto látky se řadí například indol-3-karbinol,[15] ale je jich víc. Některé z nich je možné najít třeba v řeřiše peruánské.

1. místo

Feminus

Přírodní potravinový doplněk přispívající k optimální hladině hormonů v ženském těle.

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem na 1. místo vybrala Feminus?

Na první místo jsem vybrala produkt Feminus, protože přispívá k docílení optimální hladiny hormonů v (ženském) těle. Díky tomu doplněk pomáhá zmírňovat návaly a pocení, zlepšovat imunitu, stimulovat chuť na sex, soustředění, dále pak přispívá k přísunu energie a ke kvalitnějšímu spánku. Kromě toho oceňuju přírodní složení výrobku.

Uživatelské recenze

Výrobek Feminus jsem do svého seznamu zařadila i z toho důvodu, že jsem si na jeho adresu přečetla spoustu skvělých ohlasů. Jeho účinky zákaznice potvrzují například přímo na stránkách prodejce (feminus.cz). Tam se o něm píše, že podporuje hormonální rovnováhu a pomáhá regulovat návaly horka (jedna dáma se tu svěřuje, že se předtím potila tolik, že by tím mohla „zalívat zahradu“). Podle zkušeností žen prý Feminus začne působit po cca 2,5 měsících užívání, takže se vyplatí posečkat.

Na Heurece zákaznice dále oceňují hezké balení (konkrétně „rozdělení do mini-krabiček“), a také to, že jde o český výrobek. A rovněž tady lidé hlásí zlepšení spánku, více energie a ústup příznaků menopauzy. Vysoká procenta Feminus získal i na stránkách pilulka.cz.

Více informací

Ve složení produktu Feminus figurují následující přírodní „životabudiče“:

 • Řeřicha peruánská = bylina z bolivijských And, která nejen přispívá ke zdraví obecně, ale od pradávna se též využívá se jako afrodiziakum. Obsahuje tzv. fytoestrogeny, což jsou látky rostlinného původu, které se svou strukturou blíží estrogenům tvořeným v lidském těle.
 • Indický ženšen = rostlina, která pomáhá předcházet známkám stárnutí, příznivě ovlivňuje koncentraci a duševní zdraví. Ženšen je také proslulý svými antioxidačními účinky.
 • Kakao = antioxidant obsahující theobromin.
 • Kotvičník zemní = bylina ovlivňující hormonální aktivitu, a kromě toho podporuje imunitní systém.

Cena tohoto produktu se pohybuje okolo 570 Kč (a také si lze objednat předplatné – v takovém případě zaplatíte za totéž balení cca 495 Kč).

2. místo

VENIRA PREMIUM hormonální rovnováha

Prémiový produkt s osmi aktivními látkami, který zaujme přírodním složením a estetickým designem.

Orientační cena: 750 Kč

Proč jsem dala kapsle Hormonální rovnováha od Veniry na 2. místo?

Protože s hormonální nerovnováhou můžete zkusit zatočit také prostřednictvím tohoto doplňku, který je určen výhradně ženám – najdete v něm osm aktivních složek pomáhajících vyrovnat hladinu ženských hormonů v organismu. Také v tomto případě se jedná v ruce prémiový přírodní produkt, který navíc dostanete v designově estetickém balení.

Uživatelské recenze

Pro recenze jsem zamířila na stránky zbozi.cz, kde se procentuální hodnocení výrobku ocitá nad 90 % a ženy zde podotýkají, že výrobek skutečně funguje. Kromě toho zde zaznívá spokojenost s jeho přírodním složením. Příznivé recenze pak kapsle od Veniry získaly i na stránkách Pilulka.cz – tam jedna ze zákaznic navíc podotýká, že se tablety dobře polykají a prý se cítila lépe hned po několika dávkách. Produkt pak doporučuje „všem, kteří se chtějí cítit zdravě.“

Další informace

Ve složení doplňku od Veniry najdete:

 • extrakt ze stromu muira puama (strom rostoucí v brazilském deštném pralese) = tento výtažek přispívá ke zvýšení libida
 • vitamín B6 = podporuje duševní pohodu a pomáhá snižovat pocity únavy
 • zelený oves = stará se o metabolismus, posiluje ženskou pohlavní a vylučovací soustavu
 • chřest hroznovitý = pomáhá v době menopauzy, aby proběhla tak, jak má. A kromě toho podporuje plodnost a ženský reprodukční systém.
 • Meduňka lékařská = podporuje hormonální rovnováhu a má relaxační účinky
 • Mateří kašička = stimuluje hormonální aktivitu
 • Včelí pyl = skvělý pomocník v období klimakteria
 • Jód = podporuje energetickou látkovou výměnu a přispívá k tvorbě hormonů štítné žlázy

Doporučuje se užívat po dvou kapslích za den – ráno a večer. Cena produktu se pohybuje okolo 750 Kč za 80 kapslí.

3. místo

Blendea Woman’s Vitality

Kvalitní kapsle s obsahem přírodních složek z kvalitních zdrojů, které pomáhají s hormonální nerovnováhou.

Orientační cena: 490 Kč

Proč jsem na 3. místo zvolila Woman’s Vitality od značky Blendea?

V produktu Woman’s Vitality totiž najdete rostlinné výtažky, které pomáhají vyrovnávat hormonální hladiny v ženském těle. Při užívání doplňku byste se měly cítit lépe, ať už v průběhu menstruace, nebo v období klimakteria. Výrobek rovněž pomáhá při potížích s početím – přispívá totiž k udržení plodnosti v normálním zdravém stavu.

Výhodou značky Blendea je dále skutečnost, že její produkty mají původ v kvalitních surovinách, které jsou navíc získávány ekologickým způsobem.

Uživatelské recenze

Recenze na doplněk Woman’s Vitality se objevily například na Heurece, kde zákaznice oceňují kvalitní složení bez zbytečností a také to, že není třeba brát tabletek moc (konkrétně stačí dvě za den). Podle zkušeností těchto žen se výsledky dostaví po přibližně měsíci užívání. Plus – jedna z uživatelek se tady mimo jiné svěřuje, že jí doplněk pomohl „ustálit krvácení.“

A pokud zamíříte na nákup na stránky blendea.cz, budete nejspíš také spokojení. Recenze na tento e-shop jsou pozitivní, a to jak na Heurece, tak i na stránkách zbozi.cz. Lidé si obecně pochvalují rychlost dodání balíčku, široký sortiment a v neposlední řadě chválí přehlednost webu. Přesvědčte se sami!

Dále o produktu

Mezi složkami výrobku se objevuje řeřicha peruánská, která je zdrojem fytoestrogenu (= látky přispívající k normálnímu průběhu menopauzy), dále pak ženšen, kotvičník příznivě ovlivňující hormonální aktivitu, hořčík, drmek obecný (ten se stará o menstruační pohodu), zinek, černý pepř, a konečně vitamíny D3, B2, B3, B12 a B6. Poslední zmíněný vitamín má mimochodem také schopnost regulovat hormonální hladiny v organismu.

Za tento produkt, který se doporučuje brát po dvou kapslích denně, zaplatíte cca 490 Kč / 60 kapslí.

4. místo

ENERGY Gynex bylinný koncentrát

Orientační cena: 550 Kč

Proč jsem vybrala Gynex?

Protože tahle žlutá třiceti mililitrová lahvička v sobě ukrývá bylinný koncentrát, konkrétně zajímavou směs fytohormonů (látek rostlinného původu, které se strukturálně blíží lidským hormonům). Jedná se speciální složky, které mohou fungovat jako náhrady za scházející lidský hormon.

Více informací

Fytohormony jsou v tomto případě extrahovány z několika různých rostlin. Z akátu a hluchavky (= rostlinky přispívající k pohodlnému prožívání jak menstruace, tak i dnů před ní), fenyklu, kontryhele a jetele lučního (bylinky podporující komfort během klimakteria), dále pak ze svízele, chaluhy bublinaté, lékořice lysé, měsíčku syřišťového a z brusnice borůvky.

Doporučuje se dávkovat po dvou až sedmi kapkách (jednou až třikrát denně).

Cena tohoto produktu se pohybuje kolem 550 Kč.

5. místo

Organic India Šatavari Bio

Orientační cena: 360 Kč

Čím mě zaujal produkt od značky Organic India?

Pokud vyznáváte principy ájurvédy, zkuste omrknout také tento produkt od značky Organic India, který se jmenuje po blahodárné ájurvédské bylince – Šatavari. Tato rostlina (latinsky se jí říká asparagus racemosus, čeština jí přisoudila název chřest hroznovitý) podporuje jak ženský, tak i mužský rozmnožovací systém. Působí pozitivně na plodnost, ženy pak zajisté ocení její příznivý vliv na průběh menstruačního cyklu.

Další info

Šatavari je kvalitní bio produkt, neobsahuje lepek, sóju, barviva a ani žádný přidaný cukr. Plus – je to doplněk vhodný i pro vegetariány a vegany.

Za doplněk stravy od Organic India se 60 kapslemi v jednom balení zaplatíte cca 360 Kč.

6. místo

HillVital Vitamín B6 (Pyridoxin)

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala kapsle od HillVitalu s Vitamínem B6 (pyridoxinem)?

Při hormonální nerovnováze může být také hodně nápomocný produkt od HillVitalu s vitamínem B6 (konkrétně jde o pyridoxin, což je taková jeho „podkategorie“). Vitamín B6 se samozřejmě nestará výhradně o hormonální problémy – svou roli ostatně hraje ve více než stech enzymových reakcích, ke kterým v lidském organismu dochází.

Více informací

Co se hormonů týče, dají se u něj konstatovat následující přínosy:

 • pomáhá mírnit projevy úzkosti a podrážděnosti ve dnech před menstruací,
 • pomáhá zmírňovat těhotenskou ranní nevolnost,
 • přispívá k hormonální rovnováze,
 • má vliv na tvorbu serotoninu, dopaminu, čímž pozitivně reguluje psychický stav.

Balení se 100 kapslemi vitamínu B6 stojí cca 300 Kč.

7. místo

Eliksír Pupalkový olej

Orientační cena: 400 Kč

Z jakých důvodů jsem do výběru zahrnula Pupalkový olej?

V souvislosti s hormonální nerovnováhou také nesmím zapomenout zmínit pupalkový olej od Eliksíru, který se získává lisováním za studena ze semen severoamerické rostliny pupalky dvouleté (oenothery biennis).

Pupalkový olej pomáhá různými způsoby, ale jeho nejvýznamnějším přínosem je právě pomoc během období klimakteria nebo při potížích během menstruace. Tento olej má totiž úžasnou schopnost hladiny hormonů optimalizovat a ulehčovat tak ženám tato mnohdy nepříjemná období.

Dále o produktu

Kromě výše uvedených přínosů pupalka také pomáhá s akné (především s akné hormonálního původu), působí příznivě proti bolestem hlavy a při depresích.

Doporučuje se brát po jedné až dvou tobolkách (třikrát denně) a nejlépe spolu s jídlem.

Cena pupalkového oleje od ukrajinské značky Eliksír se pohybuje okolo 400 Kč za 60 kapslí.

8. místo

Indol WOMAN 250

Orientační cena: 870 Kč

Čím mě zaujal Indol WOMAN 250?

Indol WOMAN 250 je výrobek, který byl speciálně vyvinut na podporu ženského zdraví. Obsahuje speciální látku indol-3-karbinol, která je důležitá hlavně proto, že se podílí na metabolismu ženského pohlavního hormonu známého jako estradiol. Za normálních okolností se tato látka objevuje také v některých typech zeleniny (v brokolici, ve květáku a podobně).

Více o produktu

Dále je tento doplněk obohacen o všeobecně prospěšný vitamin D3. A ten, jak víme, přispívá ke zlepšení obranyschopnosti organismu. Kapsle se doporučuje užívat po dvou až třech za den a zapíjet dostatečným množstvím vody.

Za doplněk zaplatíte cca 870 Kč za balení (120 kapslí).

9. místo

INDOL3C

Orientační cena: 700 Kč

Proč jsem vybrala InNDOL3C?

Dalším produktem slovenské společnosti MEDIKAPHARM, který přispívá k hormonální rovnováze, je INDOL3C. Jedná se o doplněk stravy, jehož klíčovou složkou je opět indol-3-karbinol; látka ze skupiny fytoestrogenů podílející se na metabolismu estradiolu. Také tento doplněk může výborně pomoci při potížích s hormonální nerovnováhou. 

Doporučuje se konzumovat po dvou kapslích denně, v ideálním případě před jídlem. Po třech měsících užívání by se měl na měsíc vysadit.

Další informace

Malá poznámka bokem: výživové doplňky s obsahem indol-3-karbinolu vás mohou překvapit zvláštním zápachem, který je ale normální. Proto se nebojte, pokud ucítíte něco „zvláštního“ – tabletky pravděpodobně prošlé nejsou (pokud jim tedy nevypršela expirační doba).

Tento produkt seženete za cca 700 Kč (za dvouměsíční kúru).

10. místo

Indol MAN 250

Orientační cena: 870 Kč

Čím mě oslovil Indol MAN 250?

Speciálně pro muže byl pak v kontextu hormonální rovnováhy vyvinut potravinový doplněk Indol MAN 250. Také tento produkt obsahuje vitamín D a Indol-3-karbinol, kromě toho je ale obohacen o jednu důležitou složku, kterou je saw palmetto.

Saw palmetto (= serenoa plazivá, česky palma trpasličí) je rostlina, která má pozitivní vliv na správnou funkci močového a pohlavního systému, její účinky pomáhají udržovat zdravý stav prostaty, podporují libido a růst vlasů. Tato palmička je totiž zdrojem široké škály prospěšných látek (hořčíku, vápníku, draslíku, kyseliny olejové, laurové, kaprylové, palmitové, stearové, linolenové, esterů, flavonoidů (např isokvercetinu), glykosidů, triglyceridů, fytosterolů, silic a dalších.)

Více informací

Vedle pozitivního vlivu na reprodukční funkci, erekci a afrodiziakálních účinků výrobce tento doplněk doporučuje také na potíže s hormonální nerovnováhou, především tedy mužům.

Cena tohoto doplňku se pohybuje okolo 870 Kč.

Závěrem

Hormonální nerovnováha s námi občas dokáže hodně cloumat a je dobře, že existují způsoby, jak se s ní vypořádat. Na prvním místě by se člověk měl samozřejmě zamyslet nad svým životním stylem. Nad tím, jestli náhodou v některém směru příliš „nehřeší“. Ale pokud ne, mohly by pomoci právě i doplňky stravy.

Já jsem v žebříčku „těch nejlepších“ vypíchla Feminus, jehož účinky v recenzích potvrzuje nemálo zákaznic, dále pak kúru od české značky Venira – doplněk obsahující osm aktivních látek, které pomáhají vyrovnat hladiny hormonů v ženském těle. A na třetí příčku jsem umístila kapsle Woman’s Vitality s kvalitním přírodním složením.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[16] Wikipedie (CZ): Hormon

[17] Wikiskripta (CZ): Hormon

[18] Healthline (ENG): Everything You Should Know About Hormonal Imbalance

[19] Healthline (ENG): 10 Natural Ways to Balance Your Hormones

[20] PubMed Central (ENG): The Impact of Hormonal Imbalances Associated with Obesity on the Incidence of Endometrial Cancer in Postmenopausal Women

[21] PubMed Central (ENG): Women's health: the struggle to restore hormonal balance

4.7/5 (Počet hlasů: 7)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »