10 nejlepších vitamínů na srdce a cévy – recenze

Jak na posílení srdce? Které vitamíny pro zdravé srdce a cévy existují? Výběr těch nejlepších vitamínů na srdce a kardiovaskulární systém.

TOP  1. místo

Kardilus

Orientační cena: 700 Kč

Kardilus je unikátní mix ověřených látek a extraktů, pomáhají snížit vysoký krevní tlak a přispívají k normální činnosti srdce, cévní a oběhové soustavy.

2. místo

Tenzin

Orientační cena: 330 Kč

Tenzin je doplněk stravy, který obsahuje unikátní kombinaci přírodních látek pro podporu udržení zdravého srdce a normálního krevního tlaku.

3. místo

HillVital Rybí olej

Orientační cena: 700 Kč
Kvalitní rybí olej v kapslích, který zlepšuje fungování mnohých složek kardiovaskulárního systému, například podporuje správnou cirkulaci krve a srdeční rytmus.

Deset nejlepších vitamínů na zdravé srdce, cévy a kardiovaskulární systém

Naše srdce a jak o něj správně pečovat?

Srdce je orgán, který v našem těle plní důležitou funkci. Jedná se o sval neustále pumpující krev plnou kyslíku a živin, směřující do všech částí našeho organismu. Bez srdce bychom zkrátka nemohli fungovat. Skládá se celkem ze čtyř komor: dvou dolních a dvou horních, které krev střídavě napouštějí a vypouštějí, což jí umožňuje pohyb po celém těle. 

Aby naše srdce bylo zdravé, musíme o něj samozřejmě pečovat odpovídajícím způsobem. Například pravidelnou fyzickou aktivitou, která by měla čítat alespoň 30 minut mírné zátěže denně. Vhodná je v tomto směru především chůze, jogging nebo plavání. Kromě toho je důležité také zdravě jíst nebo užívat odpovídající doplňky stravy.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Potraviny, které podporují zdravé srdce:

V první řadě musíme dbát na zdravý a vyvážený jídelníček, bohatý na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a ryby. Tyto potraviny jsou totiž bohaté na vlákninu, antioxidanty a omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které srdce a jeho správné fungování podporují a pomáhají ho také chránit. Navíc díky jejich konzumaci přispíváte ke snižování vzniku srdečních chorob.

Je bohaté na vitamíny (zvlášť na vitamín C), minerály a antioxidanty. Zvláště prospěšné jsou v tomto směru jahody, rajčata, jablka, banány, hroznové víno, kiwi a pomeranče. Ze zeleniny jde pak o brokolici, zelí, brambory nebo okurky.

Jsou bohaté na vlákninu, která pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Do svého jídelníčku tedy zařaďte například celozrnný chléb, těstoviny a rýži.

Především tučné ryby jako jsou losos, makrela nebo sardinky. Obsahují vysoké množství omega-3 nenasycených mastných kyselin, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a zlepšovat funkci cév.

Například fazole, hrách, cizrna a čočka, které se vyznačují vysokým množstvím vlákniny, bílkovin i železa. A stejně jako v případě ryb, i luštěniny pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a podporovat správné fungování cév.

Jedná se o tuky, které najdeme v avokádu, olivovém oleji nebo ořeších a semenech (například v lískových oříšcích, mandlích nebo lněných semínkách). Obsahují vysoké množství zdravých tuků, vlákniny a antioxidantů.

Bylinky, vitamíny, minerály a další látky, které srdci svědčí

Existuje hned několik bylinek, vitamínů a minerálů, kterými svému srdci uděláte radost. Jedná se o:

Vitamín B6 pomáhá snižovat hladinu homocysteinu v krvi, což je aminokyselina, která může poškodit cévy a zvyšovat riziko srdečních chorob. Vitamin B12 a kyselina listová také pomáhají snižovat hladinu homocysteinu a jsou důležité pro zdraví krevních cév.

Jedná se o antioxidanty chránící srdeční tkáň před oxidačním stresem. Oxidační stres může poškodit cévy a zvyšovat riziko srdečních chorob.

Hořčík je důležitý pro udržení normálního krevního tlaku a pro zdraví srdce. Vápník a draslík jsou důležité pro regulaci krevního tlaku a pro udržení srdce v dobrém stavu.

Jedná se o zdravé tuky, které pomáhají snižovat riziko srdečních chorob.

Obsahuje látky, jako je allicin, které pomáhají snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi.

Ginkgo biloba je bylina, která pomáhá zlepšit krevní oběh a zvyšuje pružnost cév.

Meduňka pomáhá uklidňovat srdce a snižovat krevní tlak.

Obsahuje látky, které podporují zdraví srdce a snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Kořen čekanky obsahuje látky, které pomáhají snižovat krevní tlak.

Obsahuje flavonoidy, které pomáhají snižovat krevní tlak a chrání srdce před škodlivými účinky volných radikálů.

Třezalka tečkovaná obsahuje látky pomáhající snižovat hladinu cholesterolu v krvi a udržovat zdravé cévy.

Bylinky bychom ovšem měli konzumovat s opatrností. Některé z nich mohou interagovat s jinými léky nebo mít nežádoucí vedlejší účinky. Proto je vždy nejlepší poradit se před zahájením jejich užívání s odborníkem nebo lékařem.

Co našemu srdci neprospívá?

Jak asi tušíte, nejdůležitějšímu svalu v našem těle určitě neuděláte radost různými neřestmi. Na tento seznam patří například:

Jedná se bez pochyby o jeden z největších rizikových faktorů pro srdeční choroby. Zvyšuje jak riziko infarktu, tak cévních mozkových příhod. Pokud tedy kouřit přestanete, uděláte svému srdci velkou radost.

Příliš velké množství konzumovaného alkoholu může poškozovat srdce a zvyšovat riziko srdečních chorob.

Dlouhodobý stres má na srdce také negativní vliv. Proto byste měli najít způsob, jak se stresu vyhnout, nebo se ho naučit efektivně zvládat a filtrovat. Vyzkoušet můžete například jógu, meditaci nebo jiný typ oddychové a relaxační aktivity, která bude vyhovovat právě vám.

Může vést k nadváze a obezitě, což samozřejmě zvyšuje riziko srdečních chorob. Pokud vykonáváte sedavou kancelářskou práci, o to víc byste do svého každodenního harmonogramu měli dostat zdravou dávku pohybu.

Zejména živočišných, které mohou zvyšovat hladinu cholesterolu v krvi a přispívat tak ke zvýšení rizika srdečních chorob.

Může zvyšovat krevní tlak a také riziko srdečních chorob.

Zajímavosti o srdci:

  • Je neustále v pohybu, po celý den, po celou noc, po celý život. Průměrně srdce pumpuje až 2,5 milionů litrů krve ročně.
  • Je jedním z nejsilnějších svalů v těle. Zvládne dokonce pumpovat krev proti tlaku v cévách.
  • Má svůj vlastní rytmus (tzv. srdeční frekvenci s 60 až 100 údery za minutu), nervy (zodpovídají za srdeční rytmus a sílu kontrakcí) a elektrický systém (umožňuje koordinovanou kontrakci svalů a udržení správného rytmu).
  • Pokud je srdce poškozené, umí se samo opravit, a to díky svým regeneračním schopnostem.
  • Srdce má dokonce své vlastní emoce, které se projevují jako změny srdeční frekvence a tlaku a mohou také ovlivňovat chování a rozhodování člověka.
  • Je symbolem lásky a v mnoha kulturách se považuje za sídlo citů a emocí. Stejný význam má v celé řadě uměleckých děl i v literatuře. Například v Shakespearově hře Romeo a Julie, dalšími příklady jsou Srdce zamilovaných od Francesca Hayeze nebo známé Srdce od Salvadora Dalího. 
  • Ve starověké medicíně se považovalo za centrum lidského těla, kvůli jeho klíčové roli při regulaci životních funkcí. A v Egyptě za dob faraonů ho považovali za nejdůležitější orgán, který v rámci mumifikace dostal speciální péči.

1. místo

Kardilus

Orientační cena: 700 Kč

Přírodní látky obsažené v doplňku stravy Kardilus zatočí s vysokým krevním tlakem, špatným cholesterolem, slabým srdcem a zlepší činnost cévní i oběhové soustavy.

V čem spočívá tajemství Kardilusu? Obsahuje unikátní mix ověřených látek a extraktů, bohatých na silné přírodní antioxidanty a prospěšné polyfenoly. 

Uživatelé, kteří mají s Kardilusem zkušenosti si ho oblíbili především v oblasti řešení problémů s vysokým krevním tlakem, který se projevuje například nepravidelným bušením srdce, bolestmi na hrudi, četnými bolestmi hlavy, dýchavičností a pocitem vyčerpání. Kardilus vám ovšem tělo „postaví hezky do latě”, přičemž první pozitivní změny při pravidelném užívání pocítíte dle výrobce už po 1 až 3 měsících užívání.

Každá tableta obsahuje celých 12 účinných látek. Například revastrol (silný antioxidant kontrolující tělesnou hmotnost pro správnou činnost srdce i cévní soustavy), meduňu lékařskou, draslík, extrakty ze Srdečníku pětilaločatného, Hlohu jednosemenného, Jasanu ztepilého nebo také Dobromysl obecnou. 

Pokud chcete svému srdci udělat radost, dopřejte si Kardilus, který doporučuje 98 % spokojených zákazníků.

2. místo

Tenzin

Orientační cena: 330 Kč

V jednom balení Tenzinu na vás čeká 60 kapslí pro podporu zdravého fungování srdce, normálního krevního tlaku a udržení správné hladiny cholesterolu. Tyto skvělé benefity vám výrobek přináší díky obsahu unikátní kombinace 8 aktivních přírodních látek. Přesně se jedná o rybí oleje s omega-3 mastnými kyselinami, extrakt z česneku, zeleného čaje, vinné révy, olivovníku, dále koenzym Q10 a také vitamín B1 a B6. Díky tomu, že je Tenzin zcela přírodního původu, můžete ho bez obav užívat dlouhodobě, aby se v co možná největší míře projevily benefity všech obsažených účinných látek.

Přípravek je bez lepku, laktózy i mléčné bílkoviny, takže je vhodný i pro osoby trpící jejich intolerancí. Užívat ho ovšem nemohou děti, těhotné a kojící ženy. Pro dosažení odpovídajících účinků pak užívejte jednu až dvě kapsle za den, které je třeba zapít dostatečným množstvím vody. 

A co na Tenzin říkají zákazníci, kteří už měli možnost ho vyzkoušet? Oceňují především pozitivní účinky v oblasti snížení vysokého krevního tlaku a zmírnění nadměrného bušení srdce.

3. místo

HillVital Rybí olej

Orientační cena: 700 Kč

Co nám pomůže ke správnému fungování celé řady soustav našeho organismu? Omega-3-6-9 mastné kyseliny. Ty si naše ovšem tělo neumí samo vytvořit, proto mu je musíme dodávat. A právě s tím vám pomůže tento doplněk stravy. Oceníte ho především v případě, kdy chcete podpořit zdraví svého srdce, cévního systému, mozku a nervové soustavy, posílit svůj imunitní systém, pohybový aparát, zažívání nebo zrak.

V dnešní uspěchané době jsou ovšem omega–3-6-9 mastné kyseliny ceněné hlavně v oblasti péče o naše srdce, kterému umíme dát pořádně zabrat. Užíváním tohoto doplňku stravy pak můžete například snížit riziko vzniku aterosklerotických nemocí, krevních sraženin a mrtvice, upravit svůj krevní tlak a podpořit přiměřený srdeční rytmus.

4. místo

Masticha Vena

Orientační cena: 900 Kč

Výrobek Masticha Vena v sobě spojuje účinné přírodní látky, které poskytnout blahodárnou péči vašemu srdci i cévnímu systému, sníží krevní tlak, upraví cholesterol, podpoří vaši imunitu, zdraví trávicího traktu a postarají se také o očistu jater a odpovídají podporu jejich činnosti. Díky svému složení Masticha Vena můžete užívat dlouhodobě, a navíc se nemusíte bát žádných vedlejších účinků.

Jaké přírodní látky v tomto doplňku stravy najdete? Například pravou mastichu z Chiosu, extrakt z olivovníku a červených hroznů, piperin, resveratrol nebo výtažek z granátového jablka. 

Jedná se zkrátka o doplněk stravy doslova nabitý zdravím, které jeho pravidelným užíváním adekvátně posílíte, a to hned v několik oblastech.

5. místo

VitasLife Magnesium Glycinate

Orientační cena: 500 Kč

Potřebujete svému tělu dodat magnesium tou nejefektivnější cestou? Vyzkoušejte výrobek Magnesium Glycinate od společnosti VitasLife, který vám s tím pomůže. V jednom balení na vás čeká 90 kapslí se vstřebatelností až 80 % a s dvojnásobným obsahem elementárního hořčíku oproti obyčejnému citrátu. Produkt je také citlivý k trávicí soustavě a pomůže vám snížit stres, únavu a posílit obranyschopnost vašeho organismu. 

Odpovídající obsah magnesia v našem těle je pak důležitý i pro správnou sílu kostí, posílení paměti, která nám s rostoucím věkem poněkud slábne. Co se týče oblasti zdraví srdce, právě magnesium se podílí na snižování krevního tlaku. Dalším benefitem je možnost redukce stresu i eliminace migrén. Důvodů, proč tedy používat Magnesium Glycinate je hned několik a rozhodně stojí za to.

6. místo

Rosita Extra panenský olej z tresčích jater

Orientační cena: 1200 Kč

Extra panenský olej z tresčích jater od značky Rosita se získává z volně žijících tresek z norských vod. Je zpracovaný za studena, bez tepelného, chemického a mechanického působení v rámci tradičních metod, díky čemuž si zachovává svou maximální kvalitu. 

Vzhledem k vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin je tento výrobek doslova blahodárným doplňkem stravy, který ocení nejen vaše srdce, ale celé tělo. 

Výrobek neobsahuje cukr, lepek, laktózu a sóju, a dále je vhodný i pro osoby, které jsou low carb nebo paleo dietě. Užívat ho mohou bez obav i děti, stejně jako lidé s histaminovou intolerancí nebo těhotné ženy, a to po období všech trimestrů.

7. místo

Blendea Ostropestřec + Rakytník

Orientační cena: 500 Kč

Kombinace ostropestřce a rakytníku  je skvělá hned z několika důvodů – posiluje zdraví jater, snižuje hladinu cukru v krvi a zejména podporuje správnou činnost srdce a kardiovaskulárního systému, normální trávení i očistu organismu. Navíc díky vysokému obsahu vitamínu C skvěle působí na váš imunitní systém. 

Výrobek je balený ve veganských kapslích, díky čemuž je vhodný pro užívání nejen veganů, ale také vegetariánů. A dále v něm nenajdete ani sóju či lepek. 

Pro docílení odpovídajících výsledků užívejte každý den 1 kapsli, kterou zapijte dostatečným množstvím vody. A aby vám produkt vydržel co nejdéle, dbejte také na jeho správné uskladnění – v suchu, mimo sluneční záření, mráz, vlhkost, a v rozmezí teplot od 15 do 25 °C. 

8. místo

Omega 3 - Enhanced BioPlus

Orientační cena: 900 Kč

Přípravek Omega 3 – Enhanced BioPlus má pro vás připravenou unikátní recepturu s vysokým obsahem přírodní polyfenolů, a to v podobě hydroxytyrosolu extrahovaného z oliv. Vašemu zdraví dále prospěje svým patentovaným antioxidačním mixem i skvělým poměrem EPA a DHA (750 mg omega-3 – 385 mg EPA I 261 mg DHA). Výrobce také zaručuje vynikající parametry stability přípravku, a to díky speciální kapslovací technologií (kapsle jsou vyrobeny z rostlinné celulózy, bez želatiny, sorbitolu a glycerolu).

Hlavními účinnými složkami tohoto výrobku jsou tedy rybí olej a přírodní hydroxytyrosol. Pojďme se na ně podívat trochu blíže. Obsažený rybí olej (s omega-3 mastnými kyselinami) pochází z malých ryb s kratším životním cyklem, takže jejich tělo neobsahuje tolik škodlivých látek z okolního prostředí. Díky přírodním polyfenolům se navíc zvyšuje biologická dostupnost oleje pro náš organismus, která spolu s jedinečným poměrem aktivních látek umožňuje maximální využití všech daných benefitů pro naše zdraví.

Přírodní hydroxytyrosol pocházející z oliv pak tento citlivý olej účinně chrání a zamezuje jeho degradaci. K tomu má také skvělé účinky na lidské zdraví, protože pomáhá udržovat normální krevní tlak, hladinu cukru v krvi a podporuje také imunitu.

9. místo

Swanson Triple Magnesium

Orientační cena: 320 Kč

Potřebujete podpořit zdraví svých nervů, sílu svalů, kostí a srdce, stejně jako celého kardiovaskulárního systému? Vyzkoušejte Swanson Triple Magnesium, které vašemu tělu dodá optimální biologickou rovnováhu, a to díky obsahu unikátní receptuře s třemi různými zdroji hořčíku.

Pozitivní účinky magnesia pak poznáte na snížení krevního tlaku, zlepšení srdečního rytmu, snížení svalového napětí, třesu, křečí, snížení problémů s migrénami i zmírnění jejich průběhu, ženy pak ocení zmírnění bolestí a zlepšení psychického i fyzického stavu v průběhu menstruace. Pokud jste diabetik nebo diabetička, můžete očekávat také zlepšení metabolismu cukrů a tuků.

Pro dosažení odpovídajících výsledků užívejte 1 kapsli denně, kterou dostatečně zapijte. A mějte na paměti, že ani tento doplněk stravy vám nenahradí pestrý a vyvážený jídelníček.

10. místo

GS Koenzym Q10

Orientační cena: 270 Kč

V každé tobolce tohoto produktu se nachází silná dávka koenzymu Q10 s vysokou vstřebatelností a vitamín B1, který se postará o správnou činnost srdce i získání většího množství energie. Při pravidelném užívání se těšte na benefity v podobě zdravě fungujícího srdce i celého kardiovaskulárního systému, správný a normální energetický metabolismus, stejně jako na odpovídající psychickou a nervovou činnost vašeho organismu.

Abyste dosáhli odpovídajících výsledků, je třeba užívat jednu želatinovou kapsli každý den a dostatečně ji zapít vodou. Toto doporučené denní dávkování nepřekračujte a výrobek také nedávejte k užívání dětem. A pamatujte, že i přes jeho skvělé složení vám nenahradí jídelníček obsahující pestrou stravu.

Závěrem

Srdce je důležitý orgán našeho těla, o který bychom se měli starat, jak nejlépe umíme. A to zdravým stravováním, pravidelným pohybem, správnými životními návyky i odpovídající doplňky stravy a vitamíny, které nám s tím mohou pomoci. Přeci jen – slouží nám pilně po celý náš život.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Srdce

[2] Wikiskripta (CZ): Oběhová soustava

[3] Healthline (ENG): 28 Healthy Heart Tips

[4] Healthline (ENG): A Pesco-Mediterranean Diet and Intermittent Fasting Can Help Your Heart

[5] PubMed Central (ENG): The Healthy Heart: Lessons from Nature's Elite Athletes

[6] PubMed Central (ENG): Sedentary Behavior and Cardiovascular Morbidity and Mortality: A Science Advisory From the American Heart Association

4.5/5 (Počet hlasů: 58)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »