12 nejlepších přírodní léků na prostatu – recenze diskuze

Co je to prostata a jak se jí zbavit? Jaké jsou nejlepší přírodní léky a prášky na prostatu? Recenze, zkušenosti, diskuze a srovnání.

TOP  1. místo

Viridian Man 50+
Prostate Complex

Orientační cena: 1000 Kč
Účinný komplex určený pro podporu stavu prostaty u mužů nad 50 let. Obsahuje vědecky pečlivě prověřené složky v terapeutických dávkách. Kromě prostaty je doplněk určený i pro muže trpící vypadáváním vlasů.
2. místo

Hillvital
Kotvičník zemní

Orientační cena: 500 Kč
V každé kapsli kotvičníku zemního se skrývá čistá přírodní pomoc především pro zdraví prostaty. Za blahodárným vlivem kotvičníku stojí řada bioaktivních látek počínaje vitamínem C až po saponiny, alkaloidy nebo flavonoidy. 
3. místo

NOW Prostate Health Clinical Strength

Orientační cena: 750 Kč
Výborná směs rostlinných látek a živin, které podporují zdravou prostatu. Obsahuje rostlinné extrakty saw palmetto, lykopen a beta-sitosterol, zinek, selen a vitamin D-3, které hrají důležitou roli při optimální funkci prostaty.

Dvanáct nejlepších přírodních léků na prostatu

Co je to prostata?

O prostatě se v souvislosti s muži hojně mluví. Každý ví, že existuje, ale možná tak přesně netuší, o co konkrétně se jedná. Pojďme si to společně trošku osvětlit.

Prostata je mužská předstojná žláza a nachází se v oblasti pod močovým měchýřem. Je úzce spojená s močovou trubicí a je součástí mužského pohlavního a rozmnožovacího systému. Její hlavní funkce je produkovat takzvané výměšky, které jsou nezbytné pro výživu a transport spermií. Tato tekutina obsahuje velké množství prospěšných látek a uvádí se, že dokonce zvyšuje šance na oplodnění.

Za normálních, fyziologických okolností je prostata vlastně poměrně malá, uvádí se velikost cca vlašského ořechu.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Jak poznat potíže s prostatou?

Vzhledem k tomu, že prostata doslova obklopuje močovou trubici, mohou se problémy s ní projevit hlavně v oblasti močení.

Velikost prostaty se s průběhem života mění – v pubertě zdvojnásobí svůj objem a potom vlastně neustále roste. Je to fyziologický jev a není na tom nic k pozastavení, nicméně problém nastane tehdy, kdy je zbytnění nadměrné a její velikost tlačí na přilehlé orgány, hlavně tedy na močovou trubici.

A jaké jsou projevy problémů?

 • Neschopnost začít močit.
 • Neschopnost zastavit proud moči.
 • Slabý a rozfázovaný proud moči.
 • Neschopnost vyprázdnit močový měchýř na 100 %.
 • Častější nucení na močení.
 • Časté noční močení.
 • Bolest v podbřišku a okolo análního otvoru.
 • Bolestivé močení.
 • Bolest při ejakulaci.
 • Krev v moči.
 • Krev v ejakulátu.

Pokud nějaký z těchto příznaků pozorujete, určitě ihned navštivte lékaře.

Od jakého věku mohou začínat problémy s ní?

To může být samozřejmě individuální a je dobré myslet na to, že problémy mohou přijít takřka kdykoliv, nicméně existují rizikové roky, ve kterých se nekomfort s prostatou projevuje nejčastěji:

 • od 40 let, když je v rodinné anamnéze rakovina prostaty.
 • od 50 let za normálních okolností.

Od 50. roku života se doporučuje prevence u lékaře.

Jak tomu přirozeně předejít?

I když jsou problémy s prostatou často spojené s věkem, určitě existují opatření, které je fajn dodržovat:

Pokuste se eliminovat přísun masa a mléčných výrobků a naopak zařaďte do jídelníčku zelenou zeleninu jako je například brokolice nebo špenát. Rozlučte se s cigaretami a místo kouření zkuste do života zařadit přirozený pohyb, který vám bude dělat radost.

Uvádí se, že problémům se dá předcházet i pravidelným milováním.

Nadváha je potíž nejen při prostatě, je spojená s mnoha zdravotními potížemi a tak je vhodné udržovat zdravou tělesnou hmotnost.

Jaké potraviny nejsou vhodné při problémech s prostatou?

Možná se to zdá zvláštní, ale existují potraviny, které mohou stav prostaty nepříznivě ovlivňovat a proto je dobré je eliminovat nebo se jim vyhnout:

 1. Červené a zpracované maso. 
 2. Tučné mléčné výrobky. 
 3. Alkohol.
 4. Pečivo.
 5. Káva (jeden šálek denně nevadí).
 6. Energetické nápoje.
 7. Černé čaje.

Jaká rostlinná léčiva jsou účinná na prostatu?

 • pygeum africanum (slivoň africká),
 • serenoa repens (trpasličí palma),
 • saw palmetto (serenoa plazivá),
 • urticae radix (kořen kopřivy),
 • vrbovka malokvětá (epilobium),
 • celík zlatobýl,
 • pýr plazivý,
 • truskavec ptačí,
 • vřes obecný,
 • kotvičník zemní.
 • pupečník asijský.
 • dýňová a lněná semínka.

Všechny tyto přírodní produkty seženete v obchodech se zdravou výživou a některéi v lékárnách.

Stádia nezhoubného zvětšení prostaty

V této fázi nemá pacient žádnou zbytkovou moč, nicméně už se objevuje častější nucení na toaletu. Začátek vyprazdňování trvá delší dobu a stejně tak i samotné močení zabere více času. Proud moči je slabý.

Zde se už zbytková moč objevuje a s tím souvisí i velmi časté nucení na záchod. Zbytková moč může způsobit tvorbu močových kamenů nebo přemnožení bakterií.

Zde se rapidně zvyšuje tvorba zbytkové moči, což může způsobit zvětšení močového měchýře a natažení jeho stěny. Bohužel nastává i nechtěný únik moči a může dojít i k poškození ledvin.

1. místo

Viridian Man 50+ Prostate Complex

Orientační cena: 1000 Kč

Tento doplněk stravy, Man 50+ Prostate Complex, je velmi účinný komplex určený pro podporu stavu prostaty u mužů od 50 let. Tento výrobek obsahuje pečlivě prověřené složky v terapeutických dávkách. Kromě podpory prostaty se doplněk hodí i pro muže, kteří trpí nadměrným vypadáváním vlasů.  

Produkt obsahuje celkem 5 účinných složek (extrakty + raw prášek) a přírodní extrakty (žitný pyl, kopřiva, slivoň africká, dýňové semínko) + raw prášek ze serenoy plazivé.

Výrobek se hodí i pro vegetariány a vegany.

A jak užívat? Doporučuje se brát 2 kapsle denně současně s jídlem.

A cena? Cca 1000 korun.

2. místo

Hillvital Kotvičník zemní

Orientační cena: 500 Kč

Tyto kapsle s kotvičníkem zemním dokážou eliminovat problémy s prostatou a zároveň i fungovat jako prevence jejich vzniku. V každé kapsli kotvičníku zemního se skrývá velmi účinná přírodní pomoc. Za blahodárným vlivem kotvičníku stojí řada bioaktivních látek jako je vitamín C, saponiny, alkaloidy nebo flavonoidy. 

A s čím přesně tento doplněk stravy pomůže?

 • Zvýšení sexuálního libida a potence.
 • Podpora zdraví močového systému.
 • Podpora zdraví při zvětšené prostatě.
 • Pozitivní vliv na krevní oběh.
 • Pomoc při trávicích a vylučovacích problémech.

Jak užívat? Užívejte jednu kapsli denně spolu s jídlem.

A cena? Něco málo přes 500 korun.

3. místo

NOW Prostate Health Clinical Strength

Orientační cena: 750 Kč

Clinical Strength Prostate Health je doplněk stravy, který kombinuje rostlinné látky a živiny, které podporují zdravou prostatu. Najdete v něm rostlinné extrakty saw palmetto, lykopen a beta-sitosterol v potencích, které jsou srovnatelné s těmi, které byly použity v klinické praxi. Navíc obsahuje zinek, selen a vitaminem D-3, o kterých je známo, že hrají důležitou roli při optimální funkci prostaty.

Dále produkt ještě obsahuje kopřivu, která napomáhá funkci jater a ledvin a má močopudné vlastnosti, čímž pomáhá vylučování vody z těla. 

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 3 kapsle denně spolu s jídlem.

A cena? Cca 750 korun.

4. místo

Doplněk z bylin pro péči o prostatu

Orientační cena: 400 Kč

Tato tinktura plná bylinek je skvělým prostředkem pro udržení zdravého stavu a funkce prostaty. Obsahuje tyto lahvičky bylinných a pupenových výtažků:

 • T42 – topol
 • T43 – vrbka
 • P2- bříza
 • P36 – olše

A jak aplikovat? Současně kapejte topol, vrbku, břízu a po využití lahvičky břízy vezměte olši a vše doužívejte. Jakmile kúra skončí, doporučuje se ji zopakovat.

A jaká je cena? Cca 400 korun.

5. místo

MEN Mužská síla

Orientační cena: 1200 Kč

Tyto kapsle obsahují poměrně kontroverzní látky, nicméně účinné – mrazem sušená beraní varlata, jehněčí srdce a divoké bylinky. Dále je zde zastoupena i kopřiva dvoudomá, která podporuje normální funkci prostaty a vitální mužskou energii. 

Produkt neobsahuje lepek, kasein, laktózu, sóju, kukuřici, umělá barviva či jiné přídatné látky a pochází z Islandu.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 4-6 kapslí denně. Kapsle lze otevřít a prášek vmíchat do kaší, jídel nebo smoothies.

A cena? Cca 1200 korun.

6. místo

Doctor's Best Comprehensive Prostate Formula

Orientační cena: 1000 Kč

Tento doplněk stravy obsahuje synergické spojení bylin, které byly vědecky prozkoumány při podpoře zdraví prostaty. Tato receptura zahrnuje prvotřídní bylinné výtažky ze Saw palmetto, kůry afrického Pygeum, kopřivy, rostlinných sterolů CardioAid ™ a SelenoExcell, což je vysoce biodostupná forma minerálního selenu. Kapsle také obsahují účinné množství vitamínů D3 a B6, zinku a lykopenu, které hrají důležitou roli při podpoře optimální funkce prostaty a celkového zdraví.

A jak kapsle dávkovat? Doporučuje se brát 4 tobolky denně.

A cena? Cca 1000 korun.

7. místo

ELANATURA Saw Palmetto

Orientační cena: 470 Kč

Saw Palmetto od značky ELANATURA je přírodní doplněk stravy, který obsahuje až 350 mg extraktu z plodů Serenoa repens v jedné kapsli. Saw Palmetto extrakt se vyrábí z plodů malé palmy rostoucí v Africe a Jižní Americe a velmi příznivě působí na prostatu.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 1 kapsli denně.

A cena? Cca 470 korun.

8. místo

Jamieson Prostease™ Saw Palmetto

Orientační cena: 350 Kč

Tablety na podporu prostaty od americké značky Jamieson Serenoa obsahují bylinky, které se dají použít jako prevence problémů, nebo jako podpora léčby s prostatou. Každá kapsle obsahuje serenou plazivou (Serenoa repens, plod).

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 1 kapsli za den s jídlem.

A cena? Cca 350 korun.

9. místo

MycoProsten

Orientační cena: 500 Kč

Tyto kapsle pro muže s přírodními látkami podporují zdraví a správnou činnost prostaty. Obsahují například extrakt z kopřivy dvoudomé či saw palmetto, což jsou bylinky, které prostatu aktivně podporují. 

Jedna kapsle obsahuje tyto byliny:

 • Kopřiva dvoudomá, Urtica dioica, extrakt z kořene 1 % kyseliny křemičité – 200 mg
 • Saw palmetto, Serenoa repens, extrakt z plodu 4:1 – 160 mg
 • Maitake, Grifola frondosa, extrakt z plodnice 30 % polysacharidů – 150 mg
 • Zinek, mléčnan zinečnatý – 5 mg
 • Vitamin E, DL-alfa-tokoferyl-acetát – 12 mg
 • Selen, L-seleno-methionin – 27,5 µg

A jak dávkovat? Berte 1-2 kapsle po jídle.

A cena? Cca 500 korun.

10. místo

Diochi Diocel

Orientační cena: 600 Kč

Tyto bioinformační kapky Diochi Diocel v sobě kombinují bylinné výtažky a éterické oleje, které aktivně podporují funkci prostaty a močového ústrojí. Najdete v nich bylinky jako je vrbovka, tužebník či zlatobýl obecný.

A co tedy kapky dokáží?

 • Normalizují funkci močové soustavy.
 • Mají protiseptické účinky.
 • Podporují normální funkci prostaty.

A jak dávkovat? Před použitím protřepejte. Užívejte 20 kapek 3× denně a vydatně zapijte vodou. 

A cena? Cca 600 korun.

11. místo

Swanson Prostate Essentials

Orientační cena: 400 Kč

Doplněk stravy od značky Swanson se hodí jak na preventivní opatření, tak na podpůrnou léčbu prostaty.

Obsahuje kombinaci standardizovaných extraktů Saw palmetto, kopřivy, ženšenu s dalšími klíčovými minerály v nejvyužitelnějších chelátových formách. 

A jak tento produkt dávkovat? Doporučuje se brát jednu kapsli dvakrát denně s vodou.

A cena? Cca 400 korun.

12. místo

Ecce Vita Tribo

Orientační cena: 300 Kč

Doplněk stravy od české značky Ecce Vita je zejména určen pro mužský pohlavní a močový systém. Obsahuje pečlivě vybranou směs bylin, jako je prášek ze sušených plodů kotvičníku zemního, nať celíku zlatobýlu a vrbovky malokvěté.

Produkt podporuje:

 • normální funkci prostaty,
 • hormonální aktivitu,
 • normální funkce močové soustavy,
 • imunitní systém.

A jak dávkovat? Užívejte 1-2 kapsle dvakrát denně s jídlem.

A cena? Cca 300 korun.

Závěr

Aby prostata správně fungovala, je dobré problémům předcházet – chodit na preventivní vyšetření, dodržovat zásady zdravého životního stylu, nepřehánět to s masem, sportovat a mít pravidelný sexuální život.

Do prevence patří samozřejmě i užívání bylinek, doplňků stravy nebo kapiček či tinktur. Pokud si nevíte rady, co přesně vybrat, nebojte se zeptat buď ve specializovaných prodejnách nebo svého lékaře. Zvolte si formu, která vám bude nejpříjemnější – někdo upřednostňuje klasické kapsle, jiný tinktury nebo třeba odvary z bylinek. Zkoušejte, čtěte recenze a ptejte se. Až budete vybírat ten pravý produkt, nezapomeňte si přečíst složení, protože čím více přírodní, tím lépe.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Předstojná žláza

[2] Wikiskripta (CZ): Prostata

[3] Healthline (ENG): Prostate Health and Supplements: Know the Facts

[4] PubMed Central (ENG): Prostate enlargement and altered urinary function are part of the aging process

[5] PubMed Central (ENG): Relationship between age and prostate size

3/5 (Počet hlasů: 4)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?