TOP 6: nejlepší trávicí enzymy – srovnání a recenze

Co jsou to trávicí enzymy a jaké jsou nejlepší? Jaké mají enzymy účinky a jaké je jejich úloha? Proč enzymy suplementovat?

TOP  1. místo

Puhdistamo
Digestive Enzymes

Orientační cena: 650 Kč

Komplex 12 trávících enzymů, podporuje stav zažívacího traktu, regeneraci a svalovou hmotu.

2. místo

NOW Super Enzymes trávicí enzymy

Orientační cena: 400 Kč

Ucelená směs enzymů a dalších látek, které se účastní přirozeného procesu trávení.

3. místo

Viridian High Potency Digestive Aid

Orientační cena: 450 Kč

Unikátní směs enzymů, betainu, zázvoru a máty pro komplexní podporu zažívacího traktu.

Šest nejlepších trávicích enzymů

Co jsou to enzymy?

V hodinách biologie toho bylo o enzymech řečeno hodně, pojďme si to ale trošku zopakovat.

Definice enzymů může být různorodá – od těch jednodušších, až po složitější, odborné. Zkusíme zlatou střední cestu.

Co tedy enzymy vlastně jsou? Enzymy zná moderní biologie poměrně krátce, cca 100 let.  Od té doby, co je objevilo vědecké pole jich můžeme definovat tisíce. Enzymy jsou de facto bílkoviny a to buď složené, nebo jednoduššího charakteru. Každý enzym má svou úlohu a žádný není podřadný. Jsou součástí různorodých chemických reakcí a hrají v našem životě podstatně důležitější úlohu, než si vůbec dovedeme představit. Bez enzymů by v lidském těle neproběhla v podstatě žádná chemická reakce.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Jak fungují enzymy?

Jak bylo již řečeno, lidské tělo je enzymů doslova plné. Jsou to takové hnací motory našich životů. Tělo si přirozeně vytváří enzymy a funkce závisí na jejich konkrétním druhu. Enzymy urychlují chemické reakce v organismu. Co to znamená? Že každý z enzymů zrychluje pouze konkrétní reakci. Je to taková dělba práce. 

Některé z nich štěpí molekuly na menší kusy pro jejich lepší vstřebávání, jiné se podílejí na spojování molekul, čímž pomáhají vytvářet nové molekuly.

Co jsou to trávicí enzymy?

Trávicí enzymy jsou vlastně látky, které nám umožňují trávení. Díky nim může celý proces příjmu a vstřebávání potravy vůbec proběhnout, jelikož pomáhají rozkládat složité molekuly na ty jednoduché. 

Základní dělení enzymů bývá obvykle prováděno podle typu molekul, na které primárně působí. Můžeme je rozdělit takto:

 • Proteázy – zajišťují rozklad proteinů na aminokyseliny
 • Amylázy – zajišťuje rozklad komplexních sacharidů na jednodušší 
 • Lipázy – zajišťují rozklad tuků na mastné kyseliny
 • Nukleázy – zajišťují rozklad nukleových kyselin na nukleotid

Kde se trávicí enzymy tvoří?

Tvoří se ve slinivce břišní, žaludku a tenkém střevě. Jsou tak chytré, že se aktivují když se chystáte jíst. Říká se, že pokud k jídlu nejprve přivoníte, nastartujete trávení mnohem rychleji. I slinné žlázy produkují trávicí enzymy, aby začaly rozkládat molekuly jídla ještě v průběhu žvýkání.

Co ovlivňuje naše enzymy?

Lékaři tvrdí, že enzymy fungují správně při normální tělesné teplotě, která je definovaná v rozmezí od 36,1 °C do 37,2 °C. Pokud tedy máte horečku, struktura enzymů se narušuje a už nefungují správně. Tělo při horečce bojuje se zánětem či infekcí a enzymy jsou v oslabení stejně jako celý organismus.

Například zánět slinivky břišní může snížit počet a účinnost určitých zažívacích enzymů.

Zejména úroveň pH žaludku, nebo střev. Nízké pH způsobuje překyselení a naopak vysoké pH zásaditost. Pokud se prostředí, které enzym obklopuje změní, mění tvar a tím i funkci.

Strava může významně ovlivnit aktivitu enzymů v našem těle. Snažte se jíst střídmě, vyváženě a hlavně plnohodnotně. Co nejvíce živé stravy a málo nebo žádné zpracované produkty a polotovary.

Přírodní zdroje trávicích enzymů

Pokud tělu dopřáváme opravdu vyváženou stravu, měli bychom do něho dostávat dostatečné množství enzymů. Bohužel to ale díky současné kvalitě potravin nemusí být tak úplně pravidlem. Máte li možnost, dávejte přednost lokálním výrobkům, například od farmářů nebo i sousedů. Zkrátka zelenina vypěstovaná na zahrádce, ovoce z vlastních stromů a vejce od domácích slepic nesou zcela jinou energii a výživovou hodnotu než ty zakoupené v hypermarketech. Samozřejmě ne každý má tuto výhodu a nakupování v klasických obchodech se nevyhne. I zde ale můžete vybírat z BIO potravin, které jsou v dnešní době doslova na každém rohu.

Jaké jsou nejvýznamnější zdroje enzymů v potravě?

Trávicí enzymy najdeme v celé řadě potravin. Pojďme si zmínit ty nejhlavnější:

 • Fermentovaná zelenina – jedná se například o tolik oblíbené kvašené zelí či kimchi. Tyto skvosty jsou nejen skvělý zdroj trávicích enzymů, ale i probiotik. Dopřávejte si jedno ze zmíněného, či obojí, klidně každý den.
 • Ovoce – tropické ovoce je pravděpodobně nejvíce zmiňované, co se zdrojů trávicích enzymů týká. Jde hlavně o papáju, ananas, mango a avokádo.
 • Zázvor –  zázvor je multifunkční lék s celým spektrem pozitivních účinků a přítomnosti trávicích enzymů se téměř až předpokládá. Obsahuje konkrétně zingibain, tedy enzym inhibující fungování mnoha dalších enzymů. 
 • Mléčné produkty – jde hlavně o různé kysané mléčné produkty, jako je například kefír nebo podmáslí.

Jak poznáte, že máte nedostatek trávicích enzymů?

Existují definované symptomy, které vám mohou napovědět, že trpíte jejich nedostatkem. Co sem patří?

 • Neutuchající hlad
 • Únava
 • Rychlé přibývání na váze
 • Opakované a časté kandidózy
 • Svalové křeče
 • Podrážděnost
 • Zánět tlustého střeva

Proč je suplementovat?

Suplementace je vhodná pokud víte, že vaše stravovací návyky nejsou ideální, pokud máte problémy s trávením, nebo když vám to doporučí ošetřující lékař. Záleží tedy vždy na individuálním posouzením stavu konkrétního člověka a doporučení nebo naopak odmítání se nedá globalizovat.

Pokud vás trápí problémy s trávením, poraďte se se svým lékařem či nutričním poradcem, zda by suplementace těchto enzymů mohla pomoci. Nenechte se mýlit, protože problémy s trávením se mohou vyskytnout i u lidí s aktivním životním stylem, a to například z důvodu zvýšené konzumace bílkovin. Ty mohou způsobovat zažívací potíže jakou je nadýmání, plynatost nebo křeče. Většina těchto problémů je spojena s intolerancí na laktózu, která je ve společnosti častým nešvarem a může postihovat až 75 % populace. 

Ničeho se ale nemusíte bát, protože užívání trávicích enzymů je bezpečné. V každém případě je ale nezbytné dodržovat doporučené dávkování od výrobce. Mnohé formy enzymů jsou volně prodejné a jakékoliv lékárně či prodejně se zdravou výživou.

Jak trávicí enzymy užívat?

Tvrdí se, že opravdu kvalitní trávicí enzymy může užívat každý a to včetně malých dětí. Doporučuje se je přidávat do jídla. Dávkování záleží samozřejmě na konkrétním suplementu, velikosti porce či věku. O vhodnosti se poraďte se svým ošetřujícím lékařem či terapeutem. Jedna rada ale přece jen zazní – zkuste dbát na to, aby byly trávicí enzymy rostlinného původu, bez zbytečných přídatných látek jako například stearan hořečnatý (protispékavá látka), maltodextrin, a další.

1. místo

Puhdistamo Digestive Enzymes

Orientační cena: 650 Kč

Puhdistamo je finská značka, která vznikla v roce 2009. Puhdistamo nabízí originální finské produkty, které jsou původem z Laponska, což je nejsevernější oblast této země. Všechny doplňky značky Puhdistamo jsou striktně bez GMO a bez umělých sladidel, obsahují výhradně účinné složky, žádná plnidla, pojiva ani jiná nadbytečná chemická aditiva.

Produkt Digestive Enzymes obsahuje komplex celkem 12 trávicích enzymů a jde tak ve své kategorii o mimořádně silný doplněk.

Digestive Enzymes neobsahuje laktózu, mléko, lepek, želatinu ani jiné přísady živočišného původu. Toto balení obsahuje 30 kapslí a doporučuje se užívat 1-4 kapsle denně, nejlépe 20 minut před jídlem, s dostatečným množstvím vody. Cena tohoto produktu se pohybuje okolo 650 korun.

2. místo

NOW Super Enzymes, komplexní trávicí enzymy

Orientační cena: 400 Kč

Tato firma se zrodila v Chicagu na počátku 60. let. Tato společnost vyrábí více než tisíc přírodních produktů včetně vitamínů, minerálů, bylinných extraktů, a přírodní kosmetiky. Navíc vyhrála mnoho ocenění v kategorii výrobců a přírodních produktů.

Produkt NOW® Super Enzymes je ucelená směs enzymů a dalších látek, které se účastní přirozeného procesu trávení. Super Enzymes obsahují Betain HCl, volskou žluč, pankreatické enzymy, bromelain a papain – látky schopné rozkládat tuky, sacharidy a bílkoviny obsažené v jídle. Doporučuje se brát jednu kapsli současně s jídlem. Cena produktu je okolo 400 korun.

3. místo

Viridian High Potency Digestive Aid

Orientační cena: 450 Kč

Tato britská značka nabízí takzvané etické vitamíny a doplňky stravy, zaměřené na kvalitu a čistotu, charitu a životní prostředí. 99 % produktů značky Viridian Nutrition splňuje požadavky náročné kategorie čistoty KOSHER, všechny produkty jsou 100% bioaktivní, v kapslích rostlinného původu, bez použití problematických aditiv, 40 % produktů je oficiálně certifikováno jako 100% organické (Soil Association). Všechny složky pocházejí z absolutně čistých zdrojů. 

Tento produkt je unikátní směs enzymů, betainu, zázvoru a máty pro komplexní podporu zažívacího traktu. Je vhodný jako podpora trávicího traktu, má protizánětlivý a čistící účinek a dokáže snížit hladinu homocysteinu.

Balení obsahuje 90 kapslí a cena se pohybuje okolo 450 korun.

4. místo

Ecce Vita Digest Plus

Orientační cena: 550 Kč

Ecce Vita je česká společnost s dvacetiletou tradicí na trhu. Tato značka se zaměřuje hlavně na dovoz speciálních funkčních potravin a bylinných doplňků stravy především v organické kvalitě. Hlavním zaměřením Ecce Vita je výroba doplňků stravy a bylinných směsí podle vlastních receptur.

Originální receptura Digest plus je složená ze standardizovaných extraktů bylin, které svým synergickým působením podporují trávení, vylučování, činnost žlučníku a jater a podporují imunitní systém. Balení obsahuje 90 kapslí z rostlinné celulózy a stojí cca 550 korun.

5. místo

Trávicí enzymy Complex s betainem HCl

Orientační cena: 300 Kč

Natures Aid vyrábí a dodává vysoce kvalitní výživové doplňky po více než tři desetiletí. Společnost vznikla v roce 1981 v Anglii a stala se jednou z oblíbených britských značek vitamínů, doplňků a bylinných produktů. 

Trávicí enzymy Complex s betainem, obsahují betain hydrochlorid (betain HCl), amylázu, proteázu, lipázu, laktázu a celulázu.

Doporučené dávkování jsou 1-2 tablety s jídlem a balení stojí cca 300 korun.

6. místo

Trávicí enzymy Natural

Orientační cena: 250 Kč

Produkt od slovenské značky Natural SK obsahuje enzymy, které přispívají k očistě tlustého střeva.

Jedním z  benefitů výplachu tlustého střeva je to, že brání zácpě. Dokáže zregenerovat tlusté střevo a zvýší množství zdravých střevních pohybů.

Balení obsahuje 60 kapslí a stojí cca 250 korun.

Závěrem

Trávicí enzymy vám mohou určitě pomoci, ale nezapomeňte se poradit s odborníkem kdy a jaké suplementy zařadit.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Trávicí enzym

[2] Wikiskripta (CZ): Enzymy

[3] Healthline (ENG): What Are Digestive Enzymes and How Do They Work?

[4] PubMed Central (ENG): The adaptation of digestive enzymes to the diet: its physiological significance

[5] PubMed Central (ENG): Synthesis of digestive enzymes, food processing, and nutrient absorption in decapod crustaceans: a comparison to the mammalian model of digestion

4.7/5 (Počet hlasů: 4)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »