10 nejlepších trávicích enzymů – srovnání a recenze

Shrnutí: Jestli vás trápí nejrůznější problémy spojené s trávením a nevíte, co si s tím počít, vyzkoušejte trávicí enzymy. Abych vám usnadnila jejich výběr, v tomto článku jsem srovnala desítku kvalitních trávicích enzymů, jaké lze na našem trhu pořídit. A které se umístily na stupních vítězů?

 • První místo ode mě získal doplněk stravy Probiozym s obsahem máty, probiotik, ibišku, bromelainu a dalších enzymů, které přispívají k dobrému zažívání a trávení.
 • Na 2. místo jsem dala kapsle Dr. Swiss Enzymová kúra s šesti trávicími enzymy, které napomáhají k normálnímu a zdravému trávení.
 • A 3. příčku si vysloužily kapsle Superhuman Enzymes od Wild&Coco, které jsou navíc zcela rostlinné, takže je mohou užívat i vegani a vegetariáni.

V článku se dále dočtete:

Co jsou trávicí enzymy, jak fungují a jaké jsou jejich přírodní zdroje?[1][2] Dozvíte se i jak poznat, že jich máte v těle nedostatek[5] a v jakých případech tyto enzymy suplementovat?[6]

TOP  1. místo

ADVANCE Probiozym

Orientační cena: 330 Kč
Proč 1. místo?

Protože základem je extrakt z máty peprné, který se odpradávna používá na podrážděný žaludek. Máta působí blahodárně i na střeva, zároveň podporuje přirozenou obranyschopnost a bojuje proti nadýmání. Dále Probiozym obsahuje Lactobacillus acidophilus, ibišek, bromelain, papain a inulin.

2. místo

Dr. Swiss Enzymová kúra

Orientační cena: 250 Kč
Proč 2. místo?

Jde totiž o unikátní, kvalitní kombinaci šesti bylinných enzymů, která může pomoci s trávicímí potížemi jako je nadýmání, špatné vylučování, špatné trávení a podobně. Správnou podporou střev ale může dojít také ke zlepšení pleti, ke zlepšení energie a nebo dokonce k hubnutí.

3. místo

Superhuman enzymes

Orientační cena: 700 Kč
Proč 3. místo?

Produkt totiž obsahuje široké spektrum enzymů, které je doplněno do našeho těla z rostlin, které jsou při tepelném zpracování pokrmů nad 40 stupňů ničeny. Kromě vyváženého poměru enzymů kapsle obsahují také blahodárné vitamíny skupiny B (B1, B6, B12).

Deset nejlepších trávicích enzymů

 1. ADVANCE nutraceutics Probiozym 330 Kč (60 kapslí)
 2. Dr. Swiss Enzymová kúra 250 Kč (100 kapslí)
 3. Wild&Coco Superhuman enzymes 700 Kč (30 kapslí)
 4. Smidge Digestive Enzymes 1250 Kč (120 kapslí)
 5. Ecce Vita Digest Plus 550 Kč (90 kapslí)
 6. Puhdistamo Super digestive enzymes 740 Kč (60 kapslí)
 7. Viridian High Potency Digestive Aid 440 Kč (90 kapslí)
 8. Trávicí enzymy Complex s betainem HCl 300 Kč (60 tablet)
 9. Natural SK Trávicí enzymy Natural 240 Kč (60 kapslí)
 10. NOW Super Enzymes, komplexní trávicí enzymy 400 Kč (90 kapslí)

Co jsou enzymy?

V hodinách biologie toho bylo o enzymech řečeno hodně, pojďme si to ale trošku zopakovat.

Definice enzymů může být různorodá – od těch jednodušších, až po složitější, odborné. Zkusíme zlatou střední cestu.

Co tedy enzymy vlastně jsou? Enzymy zná moderní biologie poměrně krátce, cca 100 let. Od té doby, co je objevilo vědecké pole jich můžeme definovat tisíce. Enzymy jsou de facto bílkoviny a to buď složené, nebo jednoduššího charakteru. Každý enzym má svou úlohu a žádný není podřadný. Jsou součástí různorodých chemických reakcí a hrají v našem životě podstatně důležitější úlohu, než si vůbec dovedeme představit. Bez enzymů by v lidském těle neproběhla v podstatě žádná chemická reakce.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Jak enzymy fungují?

Jak bylo již řečeno, lidské tělo je enzymů doslova plné. Jsou to takové hnací motory našich životů. Tělo si přirozeně vytváří enzymy a funkce závisí na jejich konkrétním druhu. Enzymy urychlují chemické reakce v organismu. Co to znamená? Že každý z enzymů zrychluje pouze konkrétní reakci. Je to taková dělba práce. 

Některé z nich štěpí molekuly na menší kusy pro jejich lepší vstřebávání, jiné se podílejí na spojování molekul, čímž pomáhají vytvářet nové molekuly.

Co jsou to trávicí enzymy?

Trávicí enzymy jsou vlastně látky, které nám umožňují trávení. Díky nim může celý proces příjmu a vstřebávání potravy vůbec proběhnout, jelikož pomáhají rozkládat složité molekuly na ty jednoduché.[1]

Základní dělení enzymů bývá obvykle prováděno podle typu molekul, na které primárně působí. Můžeme je rozdělit takto:[2]

 • Proteázy – zajišťují rozklad proteinů na aminokyseliny
 • Amylázy – zajišťuje rozklad komplexních sacharidů na jednodušší 
 • Lipázy – zajišťují rozklad tuků na mastné kyseliny.[3]
 • Nukleázy – zajišťují rozklad nukleových kyselin na nukleotid

Kde se trávicí enzymy tvoří?

Tvoří se ve slinivce břišní, žaludku a tenkém střevě. Jsou tak chytré, že se aktivují když se chystáte jíst. Říká se, že pokud k jídlu nejprve přivoníte, nastartujete trávení mnohem rychleji. I slinné žlázy produkují trávicí enzymy, aby začaly rozkládat molekuly jídla ještě v průběhu žvýkání.

Co ovlivňuje naše enzymy?

Lékaři tvrdí, že enzymy fungují správně při normální tělesné teplotě, která je definovaná v rozmezí od 36,1 °C do 37,2 °C. Pokud tedy máte horečku, struktura enzymů se narušuje a už nefungují správně. Tělo při horečce bojuje se zánětem či infekcí a enzymy jsou v oslabení stejně jako celý organismus.

Například zánět slinivky břišní může snížit počet a účinnost určitých zažívacích enzymů.

Zejména úroveň pH žaludku, nebo střev. Nízké pH způsobuje překyselení a naopak vysoké pH zásaditost. Pokud se prostředí, které enzym obklopuje změní, mění tvar a tím i funkci.

Strava může významně ovlivnit aktivitu enzymů v našem těle. Snažte se jíst střídmě, vyváženě a hlavně plnohodnotně. Co nejvíce živé stravy a málo nebo žádné zpracované produkty a polotovary.

Přírodní zdroje trávicích enzymů

Pokud tělu dopřáváme opravdu vyváženou stravu, měli bychom do něho dostávat dostatečné množství enzymů. Bohužel to ale díky současné kvalitě potravin nemusí být tak úplně pravidlem. Máte-li možnost, dávejte přednost lokálním výrobkům, například od farmářů nebo i sousedů. Zkrátka zelenina vypěstovaná na zahrádce, ovoce z vlastních stromů a vejce od domácích slepic nesou zcela jinou energii a výživovou hodnotu než ty zakoupené v hypermarketech. Samozřejmě ne každý má tuto výhodu a nakupování v klasických obchodech se nevyhne. I zde ale můžete vybírat z BIO potravin, které jsou v dnešní době doslova na každém rohu.

Jaké jsou nejvýznamnější zdroje enzymů v potravě?

Trávicí enzymy najdeme v celé řadě potravin. Pojďme si zmínit ty nejhlavnější:

 • Fermentovaná zelenina – jedná se například o tolik oblíbené kvašené zelí či kimchi. Tyto skvosty jsou nejen skvělý zdroj trávicích enzymů, ale i probiotik. Dopřávejte si jedno ze zmíněného, či obojí, klidně každý den.
 • Ovoce – tropické ovoce je pravděpodobně nejvíce zmiňované, co se zdrojů trávicích enzymů týká. Jde hlavně o papáju, ananas, mango a avokádo.
 • Zázvor –  zázvor je multifunkční lék s celým spektrem pozitivních účinků a přítomnosti trávicích enzymů se téměř až předpokládá.[4] Obsahuje konkrétně zingibain, tedy enzym inhibující fungování mnoha dalších enzymů. 
 • Mléčné produkty – jde hlavně o různé kysané mléčné produkty, jako je například kefír nebo podmáslí.

Jak poznáte, že máte nedostatek trávicích enzymů?

Existují definované symptomy, které vám mohou napovědět, že trpíte jejich nedostatkem. Co sem patří?

 • Neutuchající hlad
 • Únava[5]
 • Rychlé přibývání na váze
 • Opakované a časté kandidózy
 • Svalové křeče
 • Podrážděnost
 • Zánět tlustého střeva

Proč enzymy suplementovat?

Suplementace je vhodná pokud víte, že vaše stravovací návyky nejsou ideální, pokud máte problémy s trávením, nebo když vám to doporučí ošetřující lékař. Záleží tedy vždy na individuálním posouzením stavu konkrétního člověka a doporučení nebo naopak odmítání se nedá globalizovat.

 • Pokud vás trápí problémy s trávením, poraďte se se svým lékařem či nutričním poradcem, zda by suplementace těchto enzymů mohla pomoci.[6] Nenechte se mýlit, protože problémy s trávením se mohou vyskytnout i u lidí s aktivním životním stylem, a to například z důvodu zvýšené konzumace bílkovin. Ty mohou způsobovat zažívací potíže jakou je nadýmání, plynatost nebo křeče. Většina těchto problémů je spojena s intolerancí na laktózu, která je ve společnosti častým nešvarem a může postihovat až 75 % populace. 
 • Ničeho se ale nemusíte bát, protože užívání trávicích enzymů je bezpečné. V každém případě je ale nezbytné dodržovat doporučené dávkování od výrobce. Mnohé formy enzymů jsou volně prodejné a jakékoliv lékárně či prodejně se zdravou výživou.

Jak trávicí enzymy užívat?

Tvrdí se, že opravdu kvalitní trávicí enzymy může užívat každý a to včetně malých dětí. Doporučuje se je přidávat do jídla. Dávkování záleží samozřejmě na konkrétním suplementu, velikosti porce či věku. O vhodnosti se poraďte se svým ošetřujícím lékařem či terapeutem. Jedna rada ale přece jen zazní – zkuste dbát na to, aby byly trávicí enzymy rostlinného původu, bez zbytečných přídatných látek jako například stearan hořečnatý (protispékavá látka), maltodextrin, a další.

1. místo

ADVANCE nutraceutics Probiozym

Doplněk stravy, který je na českém trhu unikátní kombinací šesti účinných přírodních látek, které přispívají k normálnímu trávení.

Orientační cena: 330 Kč

Proč je Probiozym od ADVANCE nutraceutics na 1. místě?

Neboť Probiozym jednak může pomoci od akutních nepříjemných pocitů, jako je nadýmání, pocit těžkého břicha, špatného trávení, tak i aktivními složkami pomáhá kultivovat střevní prostředí. Laktobacillus acidophilus jsou přátelské živé kultury, které jsou pro zdravá střeva nezbytná. Ibišek je bylina, která se taktéž používá na podporu správného fungování trávicího traktu. Mimoto ale dodává vitalitu, odvodňuje a pomáhá třeba při pocitu těžkých nohou. Bromelain je enzym získaný z ananasové šťávy a je skvělý jako prevence proti žaludečním vředům.

Uživatelské recenze

Na zbozi.cz jsem na tento produkt našla velmi dobré ohlasy od lidí, kteří měli v minulosti problémy trávicího traktu – Probiozym jim pomohl s křečemi, průjmy, nafouknutými břichem a jinými neduhy. Dokonce se zde objevuje komentář, že produkt uživateli doporučil jeho lékař, což mi přijde jako velmi dobrá známka kvality.

Zlepšení trávení hlásí i recenzenti na heurece – produkt prý dělá dobře i uživateli, co trpí Crohnovou chorobou, prý skvěle funguje při zácpě, bolestech břicha i jiných střevních problémech, a je to podle jednoho komentáře, cituji „snad nelepší přípravek na střeva“.

Dále o produktu

Z nezralých plodů papáji se získává papin, enzym, který pomáhá štěpit vazby bílkovin. Používá se ale třeba i na hojení jizev. Poslední účinnou látkou v Probiozymu je inulin, o kterém už jste možná slyšeli. Ve střevech se chová jako vláknina, bývá zdrojem energie pro střevní bakterie. Najdeme ho v rostlinách, například v čekance, ale i v topinamburu, pampelišce, česneku nebo cibuli. Probiozym je vhodné užívat před jídlem třikrát denně a kapsli dostatečně zapít. Stojí kolem 330 korun.

2. místo

Dr. Swiss Enzymová kúra

Patentovaná směs enzymů pro nejnáročnější uživatele, která vydrží celých 100 dní užívání.

Orientační cena: 250 Kč

Proč je Enzymová kúra od Dr. Swiss na 2. místě?

Protože obsahuje směs šesti enzymů, jejichž kombinace podporuje zdraví střev. Enzymy jsou nedílnou součástí organismu, protože štěpí veškeré živiny na jednodušší látky, které se stávají stavebním materiálem pro buňky. V těchto kapslích od značky Dr. Swiss najdete tyto enzymy: amylázu, proteázu, lipázu, celulázu, laktázu a maltázu. 

Amyláza je trávicí škrob, který štěpí polysacharidy na monosacharidy. Proteáza přeměňuje bílkoviny na aminokyseliny, lipáza štěpí tuky tak, aby je střevo mohlo absorbovat, a celuláza štěpí celulózu na jednoduché cukry.

Uživatelské recenze

Tuhle prvotřídní enzymovou kúru sežente na uživatelsky skvěle hodnoceném e-shopu Nanolab, který například na zbozi.cz ohodnotilo kladně už tisíce lidí, což má podle mě dobrou vypovídající hodnotu – spoustu lidí kvitují kvalitu zboží, které je často českého původu, bleskurychlé dodání i milou komunikaci zákaznického oddělení.

Stejně vysoké hodnocení má tento e-shop i na heurece. Lidé chválí rychlost dodání, kvalitu produktů, jednoduchou komunikaci a dárky k objednávkám navíc.

Další informace

Posledními enzymy v produktu, které jsem ještě nezmínila, jsou laktáza a maltáza. U laktázy je odvození jednoduché – štěpí laktózu na mléčné cukry. Pomáhá tím vstřebat vitamíny a živiny z mléka a mléčných výrobků. Poslední enzym – maltáza – se u člověka nachází ve sliznici tenkého střeva. Kromě lidského organismu je ale také v rostlinách, kvasinkách nebo bakteriích. Doporučené užívání je jedna až dvě kapsle společně s jídlem. Balení se sto kapslemi lze pořídit za cenu okolo 250 korun.

3. místo

Wild&Coco Superhuman enzymes

Směs rostlinných enzymů, které pomáhají při získávání živin z tepelně zpracovaných potravin.

Orientační cena: 700 Kč

Proč jsou kapsle Superhuman enzymes od Wild&Coco na 3. místě?

Protože obsahují enzymy získané z rostlin, a to v ideálním poměru: proteázu, amylázu, celulázu, laktázu, lipázu a dále také lukoamylázu, diastázu, invertázu, pektinázu, hemicelulázu, xylanázu, alfa-galaktosidázu a beta-glukanázu. Enzym proteáza štěpí bílkoviny na aminokyseliny, lipáza štěpí tuky, laktáza zase mléčný cukr na laktózu. Tím může také pomoci lidem, kteří nedokážou správně laktózu trávit.

A jaké jsou účinky kapslí? Můžete se cítit vitálnější, enzymy také odbourávají odpadní látky, takže jsou vhodné při detoxikaci. Může se vám zlepšit trávení a celkově zlepšit komfort po jídle.

Uživatelské recenze

Při hledání hodnocení těchto kapslí mě potěšil pozitivní komentář uživatelky na samotném e-shopu Wild&Coco, které pomohly doslova „nakopnout“ zpomalené trávení, takže se snadněji vyprazdňuje a také se jí podařilo přibrat, což se jí prý roky nemohlo podařit. Super mi přijde, že na heurece uživatelé hodnotí produkty značky Wild&Coco velmi pozitivně, líbí se jim výběr bezlaktózových, fermentovaných nebo jinak specifických produktů v bio kvalitě. I na svých facebookových stránkách má značka téměř plné hodnocení a líbí se mi, že značka spolupracuje s influencery, kteří mi přijdou věrohodní (například Adéla Prokůpková nebo Radek Laci).

Více informací

Superhuman enzymes mohou pomoci cítit se lépe, mít více energie a lepší obranyschopnost. Přirozeně pomáhají s detoxikací. Jsou vhodné pro lidi, kteří mají nějaké různorodé problémy se zažíváním, jako je nadýmání, průjmy, špatné trávení, pocit plnosti apod. Mohou také pomoci při stavbě svalové hmoty. Kapsle by se měly uchovávat v tmavém obalu do 25 stupňů. Kúru se 30 kapslemi pořídíte asi za 700 korun.

4. místo

Wild&Coco Superhuman enzymes

Orientační cena: 1250 Kč

Proč jsem vybrala trávicí enzymy od značky Smidge?

Protože se jedná o komplexní směs enzymů, které vám pomohou efektivněji vstřebat vešekeré živiny ze stravy. V denní dávce, kterou představuje 1 kapsle, je okolo 195 mg těchto enyzymů: amyláza, glukoamyláza, invertáza, laktáza, maltáza, alfa-galaktozidáza, beta-glukanáza, fytáza, komplex proteázové peptidázy, lipáza.

Jak už jsem psala, denní dávka pro dospělé je jedna kapsle před jídlem (ale určitě neváhejte dávkování zkonzultovat se svým lékařem a dát na jeho pokyny). Dětem a citlivějším dospělým osobám se pak doporučuje poloviční dávka (tedy půlka kapsle).

Při „klasickém“ dávkování vydrží dospělým balení se 120 kapslemi okolo 4 měsíců, proto i cena 1250 Kč za balení vlastně není tak vysoká, když si rozpočteme, že měsíčně se jedná o cca 310 korun.

5. místo

Ecce Vita Digest Plus

Orientační cena: 550 Kč

Čím mě zaujaly kapsle Digest Plus od Ecce Vita?

Ecce Vita je česká společnost s dvacetiletou tradicí na trhu. Tato značka se zaměřuje hlavně na dovoz speciálních funkčních potravin a bylinných doplňků stravy především v organické kvalitě. Hlavním zaměřením Ecce Vita je výroba doplňků stravy a bylinných směsí podle vlastních receptur.

Originální receptura Digest plus je složená ze standardizovaných extraktů bylin, které svým synergickým působením podporují trávení, vylučování, činnost žlučníku a jater a podporují imunitní systém. Balení obsahuje 90 kapslí z rostlinné celulózy a stojí cca 550 korun.

6. místo

Puhdistamo Super Digestive Enzymes

Orientační cena: 740 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila Super Digestive Enzymes od značky Pudhistamo?

Puhdistamo je finská značka, která vznikla v roce 2009. Puhdistamo nabízí originální finské produkty, které jsou původem z Laponska, což je nejsevernější oblast této země. Všechny doplňky značky Puhdistamo jsou striktně bez GMO a bez umělých sladidel, obsahují výhradně účinné složky, žádná plnidla, pojiva ani jiná nadbytečná chemická aditiva.

Produkt Super Digestive Enzymes obsahuje komplex celkem 12 trávicích enzymů a jde tak ve své kategorii o mimořádně silný doplněk.

Digestive Enzymes neobsahuje laktózu, mléko, lepek, želatinu ani jiné přísady živočišného původu. Toto balení obsahuje 60 kapslí a doporučuje se užívat 1-4 kapsle denně, nejlépe 20 minut před jídlem, s dostatečným množstvím vody. Cena tohoto produktu se pohybuje okolo 740 korun.

7. místo

Viridian High Potency Digestive Aid

Orientační cena: 440 Kč

Proč jsem vybrala směs trávicích enzymů v kapslích High Potency Digestive Aid od Viridianu?

Tato britská značka nabízí takzvané etické vitamíny a doplňky stravy, zaměřené na kvalitu a čistotu, charitu a životní prostředí. 99 % produktů značky Viridian Nutrition splňuje požadavky náročné kategorie čistoty KOSHER, všechny produkty jsou 100% bioaktivní, v kapslích rostlinného původu, bez použití problematických aditiv, 40 % produktů je oficiálně certifikováno jako 100% organické (Soil Association). Všechny složky pocházejí z absolutně čistých zdrojů. 

Tento produkt je unikátní směs enzymů, betainu, zázvoru a máty pro komplexní podporu zažívacího traktu. Je vhodný jako podpora trávicího traktu, má protizánětlivý a čistící účinek a dokáže snížit hladinu homocysteinu.

Balení obsahuje 90 kapslí a cena se pohybuje okolo 440 korun.

8. místo

Trávicí enzymy Complex s betainem HCl

Orientační cena: 300 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila Trávící enzymy Complex s betainem HCl od značky Natures Aid?

Natures Aid vyrábí a dodává vysoce kvalitní výživové doplňky po více než tři desetiletí. Společnost vznikla v roce 1981 v Anglii a stala se jednou z oblíbených britských značek vitamínů, doplňků a bylinných produktů. 

Trávicí enzymy Complex s betainem, obsahují betain hydrochlorid (betain HCl), amylázu, proteázu, lipázu, laktázu a celulázu.

Doporučené dávkování jsou 1-2 tablety s jídlem a balení stojí cca 300 korun.

9. místo

Natural SK Trávicí enzymy Natural

Orientační cena: 250 Kč

Čím mě zaujaly trávicí enzymy od Natural SK?

Produkt od slovenské značky Natural SK obsahuje enzymy, které přispívají k očistě tlustého střeva.

Jedním z  benefitů výplachu tlustého střeva je to, že brání zácpě. Dokáže zregenerovat tlusté střevo a zvýší množství zdravých střevních pohybů.

Balení obsahuje 60 kapslí a stojí cca 250 korun.

10. místo

NOW Super Enzymes, komplexní trávicí enzymy

Orientační cena: 400 Kč

A proč srovnání zakončuji komplexními trávicími enzymy Super Enzymes od značky NOW?

Tato značky se zrodila v Chicagu na počátku 60. let a vyrábí více než tisíc přírodních produktů včetně vitamínů, minerálů, bylinných extraktů, a přírodní kosmetiky. Navíc vyhrála mnoho ocenění v kategorii výrobců a přírodních produktů.

Produkt NOW® Super Enzymes je ucelená směs enzymů a dalších látek, které se účastní přirozeného procesu trávení. Super Enzymes obsahují Betain HCl, volskou žluč, pankreatické enzymy, bromelain a papain – látky schopné rozkládat tuky, sacharidy a bílkoviny obsažené v jídle. Doporučuje se brát jednu kapsli současně s jídlem. Cena produktu je okolo 400 korun.

Závěrem

Trávicí enzymy vám mohou určitě pomoci s lepším vstřebáváním živin ze stravy, ale nezapomeňte se poradit s vaším lékařem kdy a jaké suplementy zařadit.

Na základě pečlivého průzkumu podle mě stojí za vyzkoušení kapsle ADVANCE nutraceutics Probiozym, které jsou vyloženě určené na zlepšení trávení a zažívání, protože obsahují synergický mix blahodárně působících látek (např. mátu peprnou, Lactobacillus acidophilus, bromelain či inulin). Šest důležitých trávicích enzymů pak obsahuje také doplněk stravy s názvem Enzymová kúra od Dr. Swiss, který vám dlouho vydrží a zároveň je lidově řečeno „za hubičku“. Luxusní a velmi pečlivě sestavenou směs trávicích enzymů pak obsahuje produkt Superhuman Enzymes od Wild&Coco, který je navíc zcela rostlinný, tudíž vhodný i pro vegany a vegetariány.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[7] Wikipedie (CZ): Trávicí enzym

[8] Wikiskripta (CZ): Enzymy

[9] Healthline (ENG): What Are Digestive Enzymes and How Do They Work?

[10] PubMed Central (ENG): The adaptation of digestive enzymes to the diet: its physiological significance

[11] PubMed Central (ENG): Synthesis of digestive enzymes, food processing, and nutrient absorption in decapod crustaceans: a comparison to the mammalian model of digestion

4.7/5 (Počet hlasů: 4)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »