10 tipů na nejlepší bederní pás – zkušenosti a tipy

Shrnutí: Trpíte bolestí zad nebo hledáte podporu opěrné soustavy při sportu? Co takhle vyzkoušet bederní pás? V tomto článku jsem pro vás srovnala výběr deseti kvalitních bederních pásů a jako nejlepší se mi jeví následující:

V článku se dále dozvíte:

Co je bederní pás a s čím vám může pomoci? Jak se bederní pás liší od ledvinového? A na co se zaměřit při výběru toho pravého bederního pásu?

TOP  1. místo

Bauerfeind
Sports Back Support

Orientační cena: 3000 Kč
Proč 1. místo?

Protože jde o funkční bederní pás speciálně vyvinutý pro sportovce, který je prodyšný, příjemný na nošení, pratelný a skvěle odvádí vlhkost. Při výrobě pásu se navíc používá kvalitní textilní technologie 3D Air knit.

2. místo

Bederní sportovní pás LumboSan Sport

Orientační cena: 870 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož se jedná o anatomicky tvarovaný bederní pás, který je prodyšný a dobře odvádí pot. Součástí produktu je také tzv. silikonová masážní pelota, která redukuje svalové napětí a podporuje látkovou výměnu.

3. místo

Záhřevný bederní pás Termo

Orientační cena: 300 Kč
Proč 3. místo?

Tento pás je totiž velmi praktický a všestranný. Lze ho nosit nejen při sportovních aktivitách, ale také po celý den. Velkou výhodou této pomůcky je pak to, že kromě zpevnění svalů poskytuje páteři
i tepelnou ochranu.

Deset nejlepších bederních pásů

Co to je bederní pás a jak funguje?

Bederní pás je ortopedickou pomůckou, která je určena k podpoře páteře a ke zmírnění bolesti, nejen v bederní části zad. Vyrábí se z různých materiálů (z neoprenu, nylonu, polyesteru, bavlny či z elastanu) a bývá vybaven podpůrnými prvky pro maximální pohodlí (například polstrováním nebo dokonce výhřevnými systémy).

  • Technologie výroby bederních pásů se odlišuje od výrobce k výrobci. V zásadě je však tato bandáž zhotovena tak, aby pomáhala narovnávat páteř a donutila člověka osvojit si takové držení těla, při kterém nebude jeho opěrná soustava nesprávně namáhána.
  • Tohoto efektu je ve většině případů docíleno pomocí různě silného stlačení. Některé produkty také k „rovnání“ využívají výztužné kostice. Nebo vybavují pásy napínacími systémy, které dovolují regulovat individuální nastavení kompresní síly. 
  • Velká část bederních pásů je přizpůsobena tak, aby je bylo možné používat při různých aktivitách, včetně těch pohybových. A některé jsou dokonce pohodlné i během spánku.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Kdy bederní pás pomáhá?

Bederní pás má tedy především stabilizovat páteř a poskytovat jí oporu. V určitých situacích je taková pomoc nezbytná – třeba v případě specifických zdravotních komplikací. Mezi ty patří například degenerativní onemocnění páteře, vyhřezlé ploténky, osteoporóza, artritida, ischias a další. Kromě toho je pomůcka skvělým pomocníkem při zotavování se po úrazech.

Jindy mohou bederní pásy plnit funkci preventivní. V tomto směru pomáhají docílit lepšího držení těla, které má samo o sobě několik výhod:

  • pomáhá udržovat rovnováhu a koordinaci pohybů,
  • zlepšuje funkci dýchacího a trávicího systému,
  • pomáhá předcházet zraněním,
  • předchází nejen bolestem zad, ale i jiným bolestem opěrné soustavy,
  • při správném držení těla vypadáte lépe a dokonce působíte sebevědoměji.

Jaký je rozdíl mezi bederním a ledvinovým pásem?

Kromě bederních pásů existují také pásy ledvinové, a je tedy nutné tyto dvě pomůcky nezaměňovat. Ledvinový a bederní pás skutečně nejsou jedno a totéž. Jednak se vyrábějí z odlišných materiálů (ledvinový pás se zhotovuje z vlny, angory a podobně teplých textilií), jednak se nosí na trochu jiné části zad.

A hlavní rozdíl mezi nimi pak tkví především v jejich účelu – zatímco bederní pás se nosí kolem pánve a má za úkol stabilizovat opěrný systém v oblasti zad, ledvinový pás by měl poskytnout tepelnou ochranu proti prochladnutí (zejména ledvin).

Jak vybrat ten pravý bederní pás?

Pokud se rozhodnete pro nákup bederního pásu, zaměřte se na několik základních bodů:

Předně dobře zvažte velikost bandáže a bederní pás si vybírejte na míru. Pokud byste totiž sáhli po příliš malém nebo naopak moc velkém, nebyl by vám příjemný na nošení, a kromě toho byste tím zbytečně snížili účinnost opory.

Dále si budete muset zvolit „ten správný“ materiál. V tomto ohledu hodně záleží na vašem záměru. Pokud bederní pás hodláte nosit v průběhu celého dne, zvažte raději látkové materiály, které jsou obecně pohodlnější. Na druhou stranu – bandáže z kompresních materiálů vám poskytnou silnější oporu. A to se hodí, pokud máte v plánu pás používat jako prevenci při sportu. Nebo v situacích, kdy silnější oporu skutečně potřebujete.

Jestliže trpíte některou ze zdravotních komplikací, je dobré se pro jistotu ohledně typu bederního typu poradit se svým lékařem, případně s fyzioterapeutem. Každá nemoc od této pomůcky vyžaduje něco trochu jiného a právě profesionál vás dokáže nejlépe nasměrovat.

V některých případech navíc zjistíte, že máte nárok na příspěvek od pojišťovny a byla by škoda takové možnosti nevyužít.

A posledním kritériem pro výběr bederního pásu je samozřejmě také cena. Pomůcky je možné sehnat za tři stovky, ale i za tři tisíce. V tomto případě určitě volte tak, aby se vám pomůcka nejen vyhovovala, ale také se vešla do vašeho rozpočtu.

1. místo

Bauerfeind Sports Back Support

Příjemný bederní pás speciálně vyvinutý pro sportovce.

Orientační cena: 3000 Kč

Proč je bederní pás Bauerfeind Sports Back Support na 1. místě?

První místo jsem věnovala bedernímu pásu speciálně vyvinutému pro sportovce, za nímž stojí německá společnost sBauerfeind. Inženýři sportovní akademie Bauerfeind tady spojili své síly s elitními sportovci a vymysleli produkt tak, aby pomáhal zlepšovat sportovní výkony, podporoval regeneraci opěrné soustavy a pomáhal předcházet úrazům. Kromě toho tento pás zlepšuje držení těla obecně.

Výrobek je příjemně prodyšný, a to díky textilní technologii 3D Air knit, která spočívá ve tkaní produktu přímo z příze. (A tedy bez nutnosti vytvářet nejprve tkaninu.) Výsledná látka je v tomto případě pohodlná, pratelná a během sportovní aktivity krásně odvádí vlhkost.

Uživatelské recenze

Na stránkách výrobce (bauerfeindsports.ca) má tento pás něco přes čtyři hvězdičky a podobné skóre si získal i na Amazonu. Tam se píše, že skvěle podrží, když je člověk zraněný, nebo to, že dokáže výborně předcházet bolesti dostavující se například během lyžování či při jízdě na kole. Kromě toho zákazníci vyzdvihují skutečnost, že se pás snadno nasazuje a že přispívá ke správnému držení těla. Produkt navíc seženete na e-shopu Nanolab, jehož hodnocení se na Heurece velmi blíží ke 100 % a zákazníci si pochvalují jak rychlost doručení, tak široký výběr kvalitního zboží.

Dále o produktu

Dalším technologicky zajímavým prvkem výrobku je přítomnost měkké vložky s masážními nopkami, které poskytnou svému nositeli přerušovanou masáž a svalovou stimulaci.

Výrobek seženete ve velikostech XS do XXL a z estetického hlediska vybíráte ze dvou barevných kombinací – konkrétně je k dispozici elegantní černá a veselá (zeleno)modrá.

Tento bederní pás vás vyjde na cca 3000 Kč.

2. místo

Bederní sportovní pás LumboSan Sport

Anatomicky tvarovaný bederní pás se silikonovou masážní pelotou.

Orientační cena: 870 Kč

Proč je bederní sportovní pás LumboSan Sport na 2. místě?

Na druhou příčku jsem také umístila pás, který je také určen především pro sportovní účely, a  tím je výrobek od značky LumboSan. Tento produkt je anatomicky tvarovaný a je zhotoven z materiálu využívajícího dutých vláken. Výsledná pletenina je jednak prodyšná a jednak dobře odvádí pot. A také se jedná o příjemně elastický textil.

Na vnitřní straně bederního pásu se dále nachází bonus v podobě silikonové masážní peloty (= vložky s vystupujícími nopkami, které zajišťují lepší prokrvení v bederní části zad). To také považuju za docela šikovnou vychytávku.

Sportovní pás LumboSan Sport pomáhá snižovat svalové napětí, podporuje látkovou výměnu, zmírňuje bolest opěrné soustavy a mimo to přispívá k odlehčení páteře.

Uživatelské recenze

Pokud byste se chystali si pás pořídit, stejně jako ten předchozí ho seženete na e-shopu nanolab.cz, který dle recenzí na zbozi.cz a na Heurece vypadá jako spolehlivá volba. Zákazníci si chválí kvalitu výrobků, které Nanolab nabízí, rychlost dodání a dokonce i cenu. Kromě toho v uživatelských komentářích zaznívá spokojenost se zákaznickým servisem.

Více informací

Bederní pás LumboSan Sport se snadno nasazuje a zapíná. A design produktu je samozřejmě sportovní – najdete ho v aktivně působícím azurově modrém odstínu.

Produkt je možné koupit ve velikostech od S do XXL. 

A jedno upozornění na závěr: výrobek se doporučuje čistit pomocí jemného pracího prostředku ve vlažné vodě, přičemž by se neměl vkládat do pračky ani do sušičky.

Cena tohoto pásu se pohybuje okolo 870 Kč.

3. místo

Záhřevný bederní pás Termo

Bederní pás na celodenní nošení, který poskytuje zpevnění svalů a tepelnou ochranu.

Orientační cena: 300 Kč

Proč je záhřevný bederní pás Termo na 3. místě?

Třetí místo jsem věnovala záhřevnému bedernímu pásu Termo, který pořídíte ve smetanově bílé barvě a můžete ho bez obav nosit po celý den. A přestože není speciálně vyvinutý na sport, tak ho ani během pohybových aktivit určitě sundávat nemusíte.

Bederní pás Termo má každopádně jeden důležitý přínos, a tím je jeho schopnost poskytnout bederní části zad patřičnou tepelnou ochranu. Tím přirozeně zabraňuje nachlazení. A kromě benefitu v podobě ochrany před chladem pak bandáž samozřejmě zpevňuje svaly, a to jak v oblasti beder, tak i na břiše.

Uživatelské recenze

Hodnocení tohoto pásu se na zbozi.cz pohybuje okolo sympatických 90 % a píše se tu například to, že je příjemný na nošení, díky suchému zipu dobře drží a nemá tendenci se rozepínat. Na stránkách výrobce (nanolab.cz) si pak produkt prozatím vysloužil čtyři hvězdičky z pěti, což se mi jeví jako moc dobré hodnocení.

Další informace

Produkt je vyroben z elastického materiálu. Konkrétně v jeho složení figuruje bavlna (30 %), elastan (25 %) a polyester (45 %). Zapínací funkci pak plní suchý zip.

Ani při praní tohoto výrobku není dobré používat pračku či sušičku, mohl by se poškodit. Proto se i v tomto případě doporučuje mytí v ruce, ve vodě s nižší teplotou, nejlépe nějakým šetrným pracím přípravkem.

Cena bederního pásu Termo se pohybuje okolo 300 Kč za jeden kus.

4. místo

MUELLER Bederní pás Adjustable Back Brace

Orientační cena: 1000 Kč

Proč jsem vybrala bederní pás Adjustable Back Brace od značky MUELLER?

MUELLER Adjustable Back Brace je pás, který nabízí úlevu od bolesti zad. Tento produkt je zhotoven ze dvou částí. Hlavní komponent je z elastického materiálu a má za úkol zpevnit pas. Druhou – vnější část – pak tvoří speciální pás, který umožní nastavit si kompresi na míru. Kromě toho je výrobek vyztužen osmi pružinami, které se rovněž starají o oporu beder.

Tento pás vám pomůže docílit rovného držení těla, které se odrazí na vašem celkovém zdravotním stavu. Zádům dále zajistíte pevnou oporu v oblasti od 1. do 5. bederního obratle. 

A protože má MUELLER Adjustable Back Brace anatomicky zúžený střih, měl by bez problému přilnout ke každým zádům.

Produkt vás vyjde na cca 1000 Kč.

5. místo

MUELLER Adjust-to-fit Back Support

Orientační cena: 1230 Kč

Čím mě zaujal pás Adjust-to-fit Back Support (rovněž od MUELLER)?

Dalším výrobkem od značky MUELLER je bederní pás Adjust-to-fit Back. Tahle pomůcka sice umožňuje pouze omezený pohybový rozsah, přesto se dá bez problému nosit během normálních každodenních činností (v práci i doma). 

Na vnitřní straně pásu se nacházejí popruhy, díky nimž si můžete individuálně nastavit míru zpevnění. Teplo a vlhkost pak výrobek odvádí pomocí speciálního mřížkového materiálu.

Látka je lehká a prodyšná, a díky tomu poskytuje svému nositeli pohodlí. Mimochodem – pás můžete nosit i pod oblečením. Už jenom proto, že má antibakteriální vlastnosti a je hypoalergenní.

Za drobnou nevýhodou tohoto pásu by se dala považovat univerzální velikost. Ta by nicméně měla sedět všem s obvodem pasu od 50,8 cm – 101,6 cm. A to je nakonec poměrně slušný velikostní rozsah.

Cena produktu se pohybuje okolo 1230 Kč/kus.

6. místo

3M FUTURO™ Nastavitelný bederní pás

Orientační cena: 1050 Kč

Proč jsem vybrala nastavitelný bederní pás 3M FUTURO™ od značky Ergon?

Značka Ergon dále vyvinula nastavitelný bederní pás 3M FUTURO™. Také ten poskytne vašim zádům patřičnou oporu, adekvátní stlačení a především úlevu od bolesti způsobenou přetížením svalů nebo svalovým napětím. Neumožňuje sice vykonávat úplně všechny pohyby, normální každodenní úkony s ním však s přehledem zvládnete. Bederní pás 3M FUTURO™ můžete nosit doma, v zaměstnání i při většině volnočasových aktivit.

Výhodou pásu 3M FUTURO je, že se díky dvojitému vázacímu systému dobře a rychle nasazuje. Navíc výrobek zahrnuje bederní polštářky pro lepší oporu, které jsou snadno odnímatelné. A ani materiál není nikterak pozadu – je měkký, prodyšný a pohodlný.

Cena tohoto bederního pásu je cca 1050 Kč.

7. místo

MODOM Bederní pás s měděným vláknem

Orientační cena: 380 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila bederní pás s měděným vláknem od Modom?

Dále tady máme bederní pás od značky Modom, který je zajímavý tím, že obsahuje 20 % mědi. Výrobek je možné používat celý den. Doma, v kanceláři, při práci, během sportovních aktivit a dokonce i v průběhu spánku. Díky jeho nošení získáte větší jistotu pohybu a zlepšíte celkové držení těla.

Možná si říkáte, čím by měď mohla v oblasti bederní opory přispívat? Inu – v tomto případě je tento kovový prvek součástí gumotextilního materiálu. A protože je měď dobrým vodičem tepla, poskytne vám příjemné prohřátí v oblasti kolem beder a břicha.

Bederní pás je navíc prodyšný, pohodlný, elastický, dobře přilne k tělu a díky nastavitelnému suchému zipu si ho bez problému přizpůsobíte.

Cena bederního pásu Modom se pohybuje kolem 380 Kč.

8. místo

Vyhřívaný bederní pás inSPORTline eHeatage

Orientační cena: 1590 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila také vyhřívaný bederní pás inSPORTline eHeatage?

Speciálním modelem v oblasti bederní opory je bederní pás inSPORTline eHeatage. Produkt je vyroben z kvalitního neoprenu, takže netlačí ani neškrábe.

Kromě bederní opory, která je v tomto případě zajištěna pěti všitými kosticemi z epoxidové pryskyřice, poskytuje pás také příjemné prohřátí pomocí elektrického výhřevu. To oceníte nejen během tuhé zimy, ale také tehdy, trápí-li vás zánět močového měchýře, ledvinové potíže nebo třeba menstruační bolesti. Můžete si vybrat ze tří teplotních modů a nebojte – přepínání mezi nimi je velice snadné.

Dalším bonusem tohoto produktu je, že se můžete nechat rozmazlovat masážními vibracemi A i tady si volíte ze tří programů. 

Powerbanka, pomocí které je produkt napájen, je součástí balení.

Za produkt zaplatíte cca 1590 Kč.

9. místo

inSPORTline U-care magnetický bambusový bederní pás

Orientační cena: 1000 Kč

Čím mě zaujal magnetický bambusový bederní pás U-care?

Oblíbeným bederním pásem od stejného výrobce je také U-care magnetický pás, který je zhotoven z bambusovo-uhlíkového vlákna s germaniovými komponenty. 

Bambusovo-uhlíkové vlákno tady má svůj smysl – vyzařuje totiž infračervené paprsky, které jednak uvolňují tlak vyvíjený na oblast zad během sportovních aktivit a jednak pomáhají regulovat tělesnou teplotu. Mimo to stimulují krevní oběh. (K lepšímu prokrvování pokožky koneckonců přispívají také čtyři vložené magnety.) A ani germanium tady není pro nic za nic – to má zase podporovat tvorbu některých hormonů (např. serotoninu, nebo endorfinu).

Materiál použitý k výrobě tohoto pásu je elastický, měkký, pohodlný a pás se díky němu dobře přizpůsobí se tvaru těla. Bandáž snadno zapnete pomocí suchého osmicentimetrového zipu.

Bederní pás inSPORTline U-care koupíte za cca 1000 Kč.

10. místo

inSPORTline Renibos Bederní pás s vyztužením

Orientační cena: 2200 Kč

Proč srovnání zakončuji bederním pásem Renibos s vyztužením?

Cílem bederního pásu inSPORTline Renibos je především stabilizace páteře, k čemuž přispívá speciálně vymyšlený stahovací systém: jediným utažením totiž vyvine rovnoměrný tlak, který vaše záda okamžitě zafixuje. Tvarově se vám produkt velice dobře přizpůsobí, k čemuž mimochodem dopomůže i možnost zvolit si mezi dvěma různými zakřiveními.

Součástí výrobku jsou také postranní výztuhy zamezující pohybům, které by mohly vést k nebezpečnému vychýlení do boku. Jsou však připevněny pouze suchým zipem, takže je v případě potřeby lze snadno vyjmout.

Textilní materiál použitý na výrobu bederního pásu inSPORTline Renibos je měkký a prodyšný, a tudíž by vám v něm nemělo být horko.

A za tento produkt zaplatíte zhruba 2200 Kč.

Závěr

Pokud vás tedy trápí bolesti zad, nebo tušíte, že vaše držení těla není úplně dokonalé, bederní pás by pro vás mohl být dobrým východiskem. Stačí si jen promyslet, který typ pomůcky by vám vyhovoval. Pohodlný? Sportovní? Technologicky vymakaný?

Sportovcům bych doporučila sportovní bederní pás Bauerfeind Sports Back Support, který je lehký a prodyšný, nechává dostatečnou volnost při fyzické aktivitě a zároveň stimuluje bederní svalstvo. Dobrou volbou je také bederní sportovní pás LumboSan Sport z vysoce elastické, prodyšné pleteniny se silikonovou masážní pelotou, který je super jak na sport, tak na celodenní nošení. A těm, kteří by si přáli pás, který kromě opory také zahřívá, bych poradila mrknout na záhřevný bederní pás Termo s obsahem bavlny a se zapínáním na suchý zip, která se dá (stejně jako v předchozím případě) nosit celý den i během sportovních aktivit.

Možností je hodně a, jak víme, zdraví máme jenom jedno. Proto do něj neváhejme investovat, zvláště je-li to potřeba.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Diplomová práce (CZ): Vybavení pro ultralehkou turistiku

[2] Healthline (ENG): The 4 Best Back Supporters for Reducing Injury and Alleviating Pain

[3] Healthline (ENG): What’s Causing My Back Pain and Nausea?

[4] PubMed Central (ENG): Lumbar supports for prevention and treatment of low back pain

[5] PubMed Central (ENG): Back support mechanisms during manual lifting

4.9/5 (Počet hlasů: 16)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »