Jak se zbavit bradavice doma? 10 nejlepších mastí na bradavice

Shrnutí: Bradavice nejsou ničím, co by člověka dramaticky ohrožovalo. Na druhou stranu to stále je určitý druh onemocnění a – co si budeme povídat – takový kožní výrůstek zrovna na kráse nepřidá. Jednou z možností, jak si s bradavicemi poradit, je samozřejmě návštěva lékaře (nejlépe kožního). Ale pokud se vám do ordinace nechce, můžete zkusit využít některý z deseti přírodních přípravků, které jsem pro vás srovnala v tomto na článku.

 • Na 1. příčku umístila přírodní nimbový olej HillVital s antivirovými vlastnostmi, který pomáhá při různých kožních onemocněních, včetně bradavic.
 • Na 2. místo jsem vybrala lahvičku se 100% přírodní Dračí krví od Salvia Paradise. I tato látka má antivirové vlastnosti a s bradavicemi si dokáže hezky poradit.
 • A 3. místo u mě získala mast od Argital s vlaštovičníkem, česnekem a dalšími přírodními složkami, které se v boji s bradavicemi pokládají za vysoce účinné.

V článku se dále dozvíte, proč vlastně bradavice vznikají, co dělat, když se objeví a hlavně – tipy na produkty, které vám s nimi pomůžou zatočit přírodní cestou!

TOP  1. místo

Hillvital
Nimbový olej

Orientační cena: 480 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o přírodní olej se silnými antivirovými vlastnostmi. Nimbový olej pochází léčivé Azadirachty indické, která je v Indii považována za „přírodní lékárnu“. Tento olej pomáhá proti různým kožním neduhům, včetně bradavic.

2. místo

Salvia Paradise
Dračí krev

Orientační cena: 400 Kč
Proč 2. místo?

Jde totiž o kvalitní, 100% přírodní dračí krev (= míza peruánského stromu), co se pyšní antivirovými účinky, díky čemuž si s bradavicemi dokáže poradit. Salvia Paradise navíc klade důraz na kvalitu surovin, z nichž doplňky vyrábí.

3. místo

Argital
Vlaštovičníkový krém

Orientační cena: 360 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož jde o mast, která je na bradavice přímo určená. V jejím složení najdete 100% přírodní látky, například vlaštovičník, extrakt z česneku, levandule nebo rozmarýnu. Přípravek působí antibakteriálně.

Deset tipů na nejlepší mast na bradavice

Proč vznikají bradavice a jak na ně?

Bradavice (latinsky verruca) je benigní kožní léze způsobená lidským papilomavirem (HPV).[1] Jsou to malé, hrudkovité výrůstky na kůži, které se obvykle vyskytují na rukou, nohou nebo na jiných částech těla.

 • Chytit je můžete tak, že přijdete do kontaktu s virem HPV, který se vám do těla dostane skrz drobné ranky nebo praskliny v kůži. Riziko, že se u vás bradavice objeví, se tudíž zvyšuje, pokud máte oslabený imunitní systém nebo povrchové poranění. 
 • Vhodnou prevencí je v tomto případě důkladná hygiena. Plus – pokud bradavicemi trpí někdo ve vašem okolí, určitě není dobré si navzájem půjčovat oblečení, boty nebo třeba ručníky.

A co dělat, když se bradavice objeví?

Tady existuje několik možností:

 • Lze je odstranit chirurgicky (pomocí laseru, tekutého dusíku, fotodynamické terapie, případně vyříznutím).[2]
 • Dále je možné na ně aplikovat speciální přípravky předepsané lékařem.
 • Nebo můžete jít přírodní cestou – tady se doporučuje postižená místa potírat šťávou z vlaštovičníku (ta je vůbec nejúčinnější) a pomoct může i česnek, cibule, ricinový olej, citronová šťáva, ředěný tea tree olej[3], jablečný ocet nebo propolis.[4] Slibné pak mohou být i některé masti a oleje, které vás v boji s bradavicemi podpoří.

1. místo

Hillvital Nimbový (neem) olej

Přírodní olej z léčivé Azadirachty indické, která má antivirové vlastnosti.

Orientační cena: 480 Kč

Proč jsem na 1. místo vybrala Nimbový olej od HillVital?

První místo jsem udělila přírodnímu nimbovému oleji od značky Hillvital, který má antimykotické, antibakteriální, regenerační a hlavně protivirové vlastnosti. Získává ze stromu Azadirachty indické (označovaného též jako Sarva Roga Nirvana) a zajímavostí je, že v Indii právě tenhle strom považují za jakousi univerzální přírodní lékárnu. Jedním z problémů, s nímž by nimbový olej mohl pomoci, jsou pak právě bradavice.

Uživatelské recenze

Na stránkách heureka.cz jsem našla velmi pozitivní hodnocení tohoto produktu. Píše se tu, že oproti konkurenčním výrobkům tento olej seženete za lepší cenu, dále pak to, že se dobře vstřebává a nezanechává po sobě pocit mastnoty. Podle dalších komentářů skutečně funguje na různé kožní problémy. Konkrétně tady bych citovala slečnu, která napsala: „žasnu, jak rychle a bezbolestně jsem zlikvidovala bradavici“

A co se týče e-shopu HillVital, na ten se rovněž můžete spolehnout. Recenze na něj jsou veskrze pochvalné, a to jak na Heurece, tak i na zbozi.cz. Zákazníci si chválí rychlost doručení balíčků, sortiment, kvalitu zakoupených produktů i jejich příznivé ceny. Podobné reakce jsem pak zaznamenala i na firemních facebookových stránkách.

Více informací

Kromě toho, že nimbový olej zneškodňuje viry způsobující bradavice, také přispívá k léčbě plísní, akné, ekzémů, lupénky, mykózy, otlaků, puchýřů a dalších kožních neduhů. Jeho velkým bonusem je také to, že ho skvěle využijete jako přírodní (a netoxický!) repelent. Je to zkrátka pomocník, který vás podpoří hned na několika frontách.

POZOR ALE: nimbový olej je velice silný, proto ho na pokožku nanášejte jen v decentním množství, případně si ho před aplikací nařeďte.

Za 100 ml tohoto oleje zaplatíte cca 480 Kč.

2. místo

Salvia Paradise Dračí krev – kapky

Kapky s antivirovými účinky obsahující 100% přírodní mízu ze vzácného peruánského stromu.

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem dala Dračí krev od značky Salvia Paradise na 2. místo?

Druhé místo u mě získala 100% přírodní Dračí krev (Sangre de Drago) od výrobce Salvia Paradise, protože také ta se v boji proti bradavicím výborně osvědčila. Jedná se o kapalnou mízu červené barvy pocházející ze vzácného peruánského stromu Croton lechleri, která se (podobně jako nimbový olej výše) pyšní antivirotickými účinky. Urychluje hojení kožních problémů, poskytuje úlevu při bodnutí hmyzem a dá se použít i na kloktání.

Tento produkt jsem vybrala i proto, že firma Salvia Paradise si dává záležet na kvalitě bylinek, ze kterých své produkty vyrábí.

Uživatelské recenze

Pozitivní hodnocení na tento produkt jsem našla jednak na srovnávači zbozi.cz a jednak na Heurece. Podle zákazníků jde o všestranného pomocníka, který si poradí s lecčím – údajně zahání bacily v období chřipkových epidemií, pomáhá na afty, škrábance, bodnutí hmyzem, také prý skvěle dezinfikuje kůži. A kromě toho se tady píše právě i o tom, že dračí krev skvěle pomáhá v boji s bradavicemi. Aplikace kapek je dle komentářů velice jednoduchá a co je důležité – tenhle přípravek dle zkušeností zákazníků zabírá skutečně rychle.

Další informace

Použití: při výskytu bradavice postižené místo přelepte náplastí nasáklou dračí krví a poté nechte působit. Postup opakujte po dobu jednoho až tří dnů. Bradavice by se časem měla sama odloupnout.

Upozornění: tento výrobek není vhodný pro těhotné ženy ani pro ty, které se snaží otěhotnět.

Za 50 ml této dračí krve zaplatíte okolo 400 Kč.

3. místo

Argital Vlaštovičníkový krém s česnekem a zeleným jílem

Účinná mast na bradavice s obsahem vlaštovičníku, česneku a dalších přírodních látek.

Orientační cena: 360 Kč

Proč jsem na 3. místo srovnání zvolila vlaštovičníkový krém od Argitalu?

Jednou z účinných bylin proti bradavicím je vlaštovičník, a proto jsem na třetí příčku umístila tento krém od Argitalu. Ten je navíc právě na tento typ kožního onemocnění dokonale vyzbrojen. Kromě zmíněného vlaštovičníku obsahuje zelený jíl, výtažky z česneku, levandule, rozmarýnu a další blahodárných bylin. Také v tomto případě se jedná o 100% přírodní produkt, který působí antibakteriálně.

Uživatelské recenze

Na srovnávači zbozi.cz i na Heurece jsem se o tomhle produktu dočetla, že „velice nepěkně a silně smrdí“, „zapáchá“, takže voňavý zážitek to tedy zjevně není. NICMÉNĚ! Na bradavice podle komentářů funguje výborně, a z toho důvodu stojí za to nepříjemný zápach vydržet. Podle zkušeností zákazníků by to ostatně nemělo trvat dlouho – bradavice by totiž mohla být pryč už do tří dnů. Ne každému sice mast pomohla takhle rychle, ale hodně uživatelů naopak sdílí pozitivní zkušenosti s účinky výrobku.

Dále o produktu

Tento krém dokáže nejen bezbolestně odstranit bradavice, ale poradí si i se ztvrdlou kůží na patách nebo s mozoly. Mast ideálně naneste na postižené místo, a poté ji přelepte náplastí tak, aby mohla působit. Takto ideálně pokračujte každý den, dokud bradavice zcela nezmizí.

Upozornění: vlaštovičník může barvit, takže pozor na kontakt s textilními látkami.

Cena za 30 ml tohoto krému se pohybuje okolo 360 Kč.

4. místo

LeFleur 100% přírodní esenciální olej Tea tree s výhonky rostliny

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala přírodní esenciální olejíček LeFleur z e-shopu Nanolab?

Do svého výběru jsem dále zařadila jeden z produktů od značky LeFleur, neboť jde o 100% přírodní tea tree olej, který rovněž dokáže k léčbě bradavic aktivně přispět. Pozor ale – tea tree olejíček je skutečně silný a intenzivní látkou, proto se doporučuje ho před aplikací na kůži adekvátně zředit.

Více informací

Tenhle tea tree olejíček je skvělý i z toho důvodu, že příjemně voní, a mimo to obsahuje výhonky původní rostliny. To vypadá opravdu hezky, zvláště pak v kombinaci s minimalistickou průhlednou skleničkou. Je to sice „jen“ vizuální hledisko, ale nemůžu si pomoct – tady se ten design prostě povedl.

Za 30 ml olejíčku zaplatíte cca 300 Kč.

5. místo

Hillvital Tea tree mast

Orientační cena: 340 Kč

Čím mě zaujala Tea tree mast od značky HillVital?

A tea tree olej obsahuje i mastička od HillVital. Také zde je primární účinnou látkou olej z čajovníku australského, a ten má – jak víme – na zdraví pokožky blahodárný vliv. Mast působí antibakteriálně, protizánětlivě, antifungálně, pomáhá hojit drobná poranění, opary nebo plísně. A co je pro nás nejdůležitější – může pozitivně přispět k léčbě bradavic.

Další info

Za bonus téhle masti považuju i to, že ji můžete využít jako přírodní alternativu repelentu – odpuzuje totiž komáry a další otravné druhy hmyzu, aniž by výrazně dráždila pokožku.

Cena této voňavé masti se pohybuje okolo 340 Kč.

6. místo

Wooden Spoon Ricinový olej BIO

Orientační cena: 140 Kč

Proč jsem vybrala ricinový olej od značky Wooden Spoon?

Dalším přírodním pomocníkem, který může přispět k odstranění bradavic, je organický ricinový olej od bulharské značky Wooden Spoon. Jedná se o přípravek s příjemným aromatem a slušnými protizánětlivými a antimikrobiálními vlastnosti. Super je, že se získává ekologicky, navíc lisováním za studena, díky čemuž si výsledný produkt zachová maximální účinky. Za zmínku také stojí, si tento ricinový olej vysloužil certifikát BIO kvality Cosmos.

Více informací

Kromě toho, že vám olejíček pomůže s bradavicemi, se dále můžete těšit na jeho hydratační a zklidňující účinky. Také pomáhá při léčbě kožních infekcí, zlepšuje kvalitu vlasů a vyhlazuje vrásky.

30 ml tohoto ricinového oleje od Wooden Spoon pořídíte za cca 140 Kč.

7. místo

FitoSila Gel proti mozolům a bradavicím

Orientační cena: 200 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila Čistotel?

Gel proti mozolům a bradavicím „Čistotel“ od ruského výrobce FitoSila jsem do svého výběru zařadila z toho důvodu, že byl speciálně vyvinut právě na bradavice (potažmo na suché mozoly). Základní látkou je v tomto případě již vícekrát zmiňovaný vlaštovičník, který dokáže bradavice patřičně zneškodnit. Mimo to má tahle bylinka schopnost pročišťovat krev a říká se o ní, že pomáhá i při léčbě hemeroidů,nebo třeba při pálení konečníku.

Dále o produktu

Přípravek použijete tak, že budete malým množstvím gelu systematicky potírat problematická místa, ideálně po celý den a večer před spaním.

Cena tohoto gelu se pohybuje okolo 200 Kč / 50 g.

8. místo

Horský čistotel (extrakt z vlaštovičníku na bradavice)

Orientační cena: 220 Kč

Čím mě zaujal Horský čistotel?

Z ruských produktů mě dále zaujal výrobek od značky Doktor Vedov, v jehož složení opět figuruje vlaštovičník. Díky tomu držíme v ruce přípravek ideální k odstranění bradavic přírodní a bezbolestnou cestou. Stačí jej nanést vatovou tyčinkou na problematické místo – ideálně 1× za den po dobu dvou až tří dnů.

Více informací

Vedle vlaštovičníku v tomto výrobku nicméně najdete i další látky:

 • Hořec žlutý podporující hojení oděrek a kožních ran.
 • Rododendron zlatavý s protizánětlivými a zklidňujícími účinky.
 • Cecalij, který pomáhá při podráždění či svědění pokožky.
 • A Bidens tripartitus s obsahem antimikrobiálních látek.

Cena za 15 ml tohoto extraktu se pohybuje okolo cca 220 Kč.

9. místo

Energy Audiron

Orientační cena: 340 Kč

Proč jsem vybrala Energy Audiron?

Dalším bylinným přípravkem, který do toho srovnání podle mě patří, je produkt Energy Audiron. Ten je sice primárně určený na problémy v oblasti uší, ale podle všeho by měl skvěle fungovat i na některé typy bradavic.

Dále o produktu

Součástí kapek jsou výtažky ze sedmi rostlin (jitrocel kopinatý, kakost smrdutý, kaštan koňský, kostival lékařský, krvavec toten, lichořeřišnice větší, sadec konopáč), vitamín E a éterické oleje (ricinový, myrtový). To je složení, které pomáhá nejen sluchovému ústrojí, ale podporuje i hojení a regeneraci kůže (například při typech onemocnění, mezi které patří právě i bradavice).

30 ml tohoto produktu stojí cca 340 Kč.

10. místo

KAREL HADEK Molusan balzám

Orientační cena: 300 Kč

Čím mě oslovil Molusan balzám?

A nakonec mám pro vás tip na přírodní balzám s česnekovým olejem, za nímž stojí česká značka Karel Hádek. Také tento produkt  byl speciálně vyvinut tak, aby pečoval o pokožku, kterou trápí bradavice. Sice vám nejspíše nebude vonět (protože česnek do kosmetických přípravků nikdy nepřinese líbivé a lákavé aroma), ale s kožními neduhy bojuje efektivně.

Více informací

Tento výrobek je kromě česnekového oleje obohacen také o šalvějový a čajovníkový olej, dále zde najdete oleje z túje, levandínu, pepře nebo hřebíčku. Výsledkem jsou výborné protivirové účinky, dobrá roztíratelnost balzámu a příjemný hydratační efekt, který nikdy není na škodu.

Závěrem

Dobrou zprávou je, že bradavice mohou díky přirozenému imunitnímu systému po letech odpadnout i samy. Na druhou stranu vůbec není od věci proti nim aktivně zaútočit. I proto jsem pro vás vytvořila výše zmíněné srovnání kvalitních přírodních produktů na boj s bradavicemi, z nichž bych vypíchla zejména antivirově působící nimbový olej od HillVital, dále pak Dračí krev od značky Salvia Paradise, která kromě bradavic působí i na bodnutí hmyzem a jiné kožní problémy, nebo mast na bradavice od Argital, která je vybavena účinnými bylinnými extrakty.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[5] Wikipedie (CZ): Bradavice

[6] Wikiskripta (CZ): Histopatologické změny v kůži

[7] Healthline (ENG): Natural Treatments for Warts

[8] PubMed Central (ENG): Clinical guideline for the diagnosis and treatment of cutaneous warts (2022)

[9] Centers for Disease Control and Prevention (ENG): Warts

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »