Jak snížit cholesterol: top přírodní produkty na snížení cholesterolu

Shrnutí: Máslo, sádlo, tučné maso, majonéza, jídlo z rychlého občerstvení. To všechno jsou potraviny, které mohou zvyšovat hladinu cholesterolu v krvi. A přestože tahle látka sehrává v těle důležité role, její nadbytek nebývá vizitkou dokonalého zdraví. Naštěstí však existuje poměrně dost preventivních opatření (pohyb, zdravý jídelníček) a nemálo doplňků stravy, které mohou pomoci hladinu cholesterolu snížit.

 • U mě 1. místo získaly kapsle Cholesten z kvalitních certifikovaných zdrojů, jejichž základem je červená fermentovaná rýže a rybí olej, což jsou suroviny se schopností snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
 • Na 2. místo jsem vybrala účinný produkt MycoCholest, který obsahuje 420 mg monakoliku K v jedné kapsli, koenzym Q10, houby shiitake a rutin.
 • A 3. místo jsem věnovala kapslím Omega od značky Advance nutraceutics, protože obsahují omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA, a ty jsou ve snižování cholesterolu rovněž skvělými pomocníky.

Pokud vás zajímají další produkty, které by mohly pomoct, prozkoumejte tipy níže! Než se však pustíte do suplementace doplňků ke snížení cholesterolu, zkonzultujte to se svým lékařem, abyste zjistili, zda je ve vašem případě potřeba cholesterol snižovat.

TOP  1. místo

Cholesten

Orientační cena: 350 Kč
Proč 1. místo?

Jde totiž o kapsle s unikátními, speciálně nakombinovanými látkami tak, aby přispívaly k vyrovnání hladiny cholesterolu. Obsahují suroviny s certifikovaným původem, a základem je červená fermentovaná rýže a rybí olej.

2. místo

MycoCholest

Orientační cena: 400 Kč
Proč 2. místo?

Neboť jde o skvělý doplněk stravy, který si s hladinou cholesterolu v krvi rovněž skvěle poradí. Především díky obsahu monakolinu K (v množství 420 mg v jedné kapsli). Produkt obsahuje také koenzym Q10, shiitake a rutin.

3. místo

Omega ADVANCE

Orientační cena: 330 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož jde o přírodní kapsle, které obsahují rybí olej s omega-3 mastnými kyselinami EPA a DHA – a ty jsou v boji proti vysokým hladinám cholesterolu jedničkou. Jedna kapsle obsahuje 145 mg EPA a 105 mg DHA.

Jedenáct nejlepších produktů na snížení cholesterolu

 1. Advance Nutraceutics Cholesten 350 Kč (60 kapslí)
 2. MycoMedica MycoCholest 400 Kč (120 kapslí)
 3. Omega ADVANCE 330 Kč (90 kapslí)
 4. Srdce, cévy a cholesterol (základní kúra) 2000 Kč (200 kapslí + 135,2 g)
 5. Masticha Vena 900 Kč (100 kapslí)
 6. Natura Biotika (aktivní vláknina) 500 Kč (135,2 g)
 7. Blendea Mushrooms BIO Organic 430 Kč (60 kapslí)
 8. Dr. Swiss Omega 3-6-9 340 Kč (100 kapslí)
 9. HillVital Lecitin 340 Kč (60 kapslí)
 10. VENIRA l-methionin 300 Kč (80 kapslí)
 11. NaturalProtein Reishi 250 Kč (80 g)

Co je to cholesterol a kdy nám škodí?

Cholesterol je látka, která se podílí na správné funkci buněk a na tvorbě hormonů.[1] V těle se vyskytuje ve dvou formách – jako LDL cholesterol (ten se občas označuje jako „špatný“) a jako HDL cholesterol (označovaný jako „dobrý“). Zatímco LDL cholesterol přenáší tuky do buněk,[2] HDL cholesterol je odvádí zpět do jater, kde jsou zpracovávány a vylučovány.[3]

 • Přestože oba tyto typy potřebujeme, příliš jejich vysoká koncentrace může vést ke zdravotním komplikacím. Celková hladina cholesterolu v krvi by u zdravého dospělého člověka neměla přesáhnout 5 mmol/l[4] (konkrétní hodnoty ale vždycky závisí na věku a na zdravotním stavu jedince).
 • Vyšší čísla pak mohou představovat riziko, zejména v oblasti srdečně-cévních onemocnění. Nicméně za to nelze vinit pouze zvýšený LDL cholesterol – jde totiž o velmi komplexní problém, který může způsobit až 200 příčin.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Jak snižovat hladinu cholesterolu?

Snižování hladiny cholesterolu lze dosáhnout změnami životního stylu, včetně pravidelné fyzické aktivity, zdravé stravy bohaté na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a nízkotučné potraviny.[5]

 • A pak jsou tu další látky, které ke snižování cholesterolu v krvi přispívají – z tohoto hlediska bych vyzdvihla především monakolin K[6] a omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA.[7]

Pokud je tedy vaším cílem nižší cholesterol, v některých případech skutečně stačí aktualizovat jídelníček a ozdravit životní styl celkově. Anebo můžete určité podpůrné látky užívat prostřednictvím doplňků stravy, které vám nyní postupně představím. Než se však do suplementace pustíte, doporučuji vše zkonzultovat s lékařem, který určí, zda je u vás cholesterol potřeba snižovat či nikoliv.

1. místo

Advance Nutraceutics Cholesten

Vysoce účinné kapsle s obsahem červené fermentované rýže a rybího oleje.

Orientační cena: 350 Kč

Proč jsem na 1. místo vybrala Cholesten?

Produktem číslo jedna je pro mě určitě Cholesten od českého výrobce Advance nutraceutics. V růžové krabičce totiž najdete účinné kapsle s obsahem přírodních látek, které jsou speciálně nakombinovány tak, aby pomáhaly vyrovnat hladinu cholesterolu v organismu. Konkrétně tady najdete: červenou fermentovanou rýži obsahující monakolin K (což je látka potlačující syntézu cholesterolu). Dále pak rybí olej s omega-3 mastné kyselinami EPA a DHA, fytosteroly, výtažek z černého česneku a extrakt z reishi.

Uživatelské recenze

Účinky Cholestenu zákazníci potvrzují přímo na stránkách výrobce (nutraceutics.cz) – sice je prý potřeba doplněk užívat dlouhodobě, ale výsledky se podle zkušeností uživatelů spolehlivě dostaví. Jedna zákaznice píše, že se jí hladiny vyrovnaly po dvou baleních, další uvádí konkrétní čísla, cituji: „Po roce denního užívání Cholestenu klesla hodnota z 5,9 na 3,2. S radostí doporučuji Cholesten ve svém okolí.“

Pozitivní recenze jsem si přečetla i na nezávislých srovnávačích (heureka.cz a zbozi.cz). Tam navíc zaznívá to, že se při užívání doplňku neobjevují vedlejší účinky. Na obou těchto stránkách se průměrné procentuální hodnocení pohybuje okolo devadesátky, což považuju za slušný výsledek.

Více informací

U značky Advance nutraceutics se můžete spolehnout na to, že jsou jejich produkty kvalitní – vyrábějí se totiž z vysoce kvalitních, certifikovaných surovin. Produkt neobsahuje laktózu, mléčnou bílkovinu ani lepek a doporučuje se užívat po jedné tabletě za den. Vždy je nutné tabletu dostatečně zapít.

Za balení se 60 kapslemi zaplatíte cca 350 Kč.

2. místo

MycoMedica MycoCholest

Funkční doplněk stravy snižující hladinu cholesterolu v krvi díky monakolinu K a dalším prospěšným látkám.

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem dala MycoCholest na 2. místo?

Druhé místo u mě získal rovněž produkt se složením speciálně přizpůsobeným tak, aby snižoval cholesterol, kterým je MycoCholest od značky MycoMedica. Podobně jako v případě Cholestenu výše v kapslích najdete červenou fermentovanou rýži bohatou na monakolin K (v jedné tabletě najdete 420 mg této látky), dále pak koenzym Q10, čínské houby Shiitake a rutin. Tyhle složky v těle působí synergicky a společně přispívají k vyrovnání hladiny cholesterolu v krvi.

Uživatelské recenze

Také MycoCholest má na nezávislých srovnávačích vysoké skóre (podobně jako u Cholestenu se procentuálně pohybuje okolo 90 %). Zákazníci na Heurece i na zbozi.cz ho doporučují – potvrzují, že skutečně pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a někteří oceňují, že se v jeho složení neobjevují statiny. Kromě toho lidé uvádějí konkrétní čísla, takže opět cituji: „Za půl roku se mi snížil cholesterol z 8,4 na 5,5.“ A jinde: „Snížení cholesterolu z 6,8 na 4,4 za dva měsíce (doloženo krevními testy).“ Spokojenost s účinky kapslí pak konstatují i zákazníci na stránkách pilulka.cz, kde navíc zaznívá, že mají tyto tabletky „dobrou velikost“.

Další informace

Fermentovaná rýže obsažená v kapslích je kvalitní (prochází totiž testováním) a nenajdete v ní nežádoucí příměsi. Kontrolou prochází i houba Shiitake, a to v německé laboratoři Agrolab. Kapsle užívejte po jedné za den, ideálně na lačno (tj. alespoň 20 minut před jídlem nebo 30 minut po něm).

Cena za 120 kapslí se pohybuje okolo 400 Kč.

3. místo

Omega ADVANCE

Přírodní kapsle bohaté na omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA.

Orientační cena: 330 Kč

Proč jsem na 3. místo srovnání zvolila Omega od značky Advance?

Na třetí příčku jsem umístila přírodní produkt Omega od značky Advance nutraceutics. Ten totiž (podobně jako výše uvedený Cholesten) obsahuje koncentrovaný rybí olej s omega-3 mastnými kyselinami EPA a DHA, které pomáhají inhibovat cholesterol.[8] Kromě toho se můžete spolehnout na kvalitu surovin, z nichž se doplněk vyrábí. V jedné kapsli se nachází 145 mg EPA a 105 mg DHA.

Uživatelské recenze

Na stránkách prodejce (nutraceutics.cz) jsem našla spokojené reakce. Jedna za všechny: „Výborný produkt, skvělá cena. Pravidelně kupuji.“ Pro další názory jsem vyrazila na nezávislý srovnávač zbozi.cz. Tam se píše, že doplněk můžete bez problému užívat dlouhodobě, navíc nedráždí žaludek. A skvělé je i průměrné procentuální hodnocení výrobku, které osciluje okolo 90 %.

Dále o produktu

Vedle pozitivních účinků na hladinu cholesterolu tento produkt rovněž přispívá ke zdravému stavu srdce, mozkové činnosti a zrakového ústrojí. Doplněk užívejte po 1-2 kapslích denně a vždy zapijte dostatečným množstvím tekutiny.

Cena za balení s 90 kapslemi se pohybuje okolo cca 330 Kč.

4. místo

Srdce, cévy a cholesterol (základní kúra)

Orientační cena: 2000 Kč

Proč jsem vybrala kúru pro Srdce, cévy a cholesterol z Masticha shopu?

Dalším produktem, který tady zmíním, je komplexní kúra z Masticha shopu, která je určena na 33denní užívání. Jedná se o produkt se zdravotními benefity, který dokáže přispět nejen k vyrovnání hladiny cholesterolu, ale také k udržení zdravého stav srdce, cév a imunitního systému. V sadě konkrétně najdete:

 • 2× Masticha Vena  (= kapsle s mastichou, omega-3 mastnými kyselinami, přírodními extrakty z granátového jablka, červeného vína, olivovníku, trans-resveratrolu a pepře)
 • aktivní vlákninu Natura Biotika s pěti druhy rozpustných vláknin: modřínovou, akáciovou vlákninu, vlákninu z jilmu plavého, proskurníku lékařského a psyllium.

Více informací

Kúra je složena ze 100% přírodních surovin a nenajdete v ní žádné nežádoucí chemické příměsi. A jak kúru užívat?

 • Kapsle: po dvou, 3× denně spolu s jídlem.
 • Vláknina: 10ml 1× denně (měla by být rozmíchaná ve vodě).

Tento produktový set stojí okolo 2000 Kč.

5. místo

Masticha Vena

Orientační cena: 900 Kč

Čím mě zaujala Masticha Vena?

A u Masticha shopu ještě na chvíli zůstanu, protože snížení cholesterolu v krvi pomůže i samostatné užívání výše uvedeného produktu Masticha Vena. Takže zopakuji, že jde o čistě přírodní kapsle, které obsahují polyfenoly, flavonoidy a OMEGA-3 mastné kyseliny, a tedy látky podporující činnost srdce, cév a také právě zdravou hladinu cholesterolu.

Co se surovin týče, najdete zde: mastichu z řeckého ostrova Chios, extrakty z olivovníku, červených hroznů a granátového jablka, dále pak piperin, resveratrol a omega-3 EPA (30%) a DHA (20%).

Další info

Produkt můžete užívat dlouhodobě a jeho pozitivní účinky potvrzují i lidé v recenzích. Za balení se 100 kapslemi zaplatíte necelých 900 korun.

6. místo

Natura Biotika (aktivní vláknina)

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala aktivní vlákninu Natura Biotika?

A do třetice doporučím druhou složku výše uvedené kúry z Masticha shopu, a sice vlákninový komplex Natura Biotika obsahující: akáciovou vlákninu, modřínovou vlákninu, proskurník lékařský, psyllium a vlákninu z jilmu plavého. O snižování cholesterolu se nejvíce zasazují poslední dvě jmenované složky. Psyllium například pomáhá při metabolismu žlučových solí, což vede ke zvýšené spotřebě cholesterolu, a tudíž i ke snížení jeho hladiny v těle.

Více informací

Natura Biotika je tedy skvělý prostředek na úpravu cholesterolu a jako bonus můžete těžit i z dalších benefitů výrobku – podporuje imunitu, trávení i zdravý stav střev. 

Doplněk se dá užívat na dlouhodobé bázi a pořídíte ho za cca 500 Kč.

7. místo

Blendea Mushrooms BIO Organic

Orientační cena: 430 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila doplněk stravy Mushrooms BIO Organic od značky Blendea?

Zajímavou možností, jak docílit zdravé hladiny cholesterolu v krvi, je také konzumace funkčních hub – v tomto ohledu je pomyslnou superhrdinkou čínská houba jménem reishi. A právě tu najdete v produktu od značky Blendea jménem Mushrooms BIO Organic. Jedná o směs sedmi medicinálních hub, které mají zdravotní přínosy nejen z hlediska cholesterolu, ale také pozitivně ovlivňují oběhovou soustavu a obranyschopnost organismu.

Dále o produktu

Tento produkt má certifikovanou BIO kvalitu a najdete v něm následující houby: reishi, chagu, maitake, shiitake, hericium, cordyceps a tremellu. Cenově vás doplněk vyjde na cca 430 Kč za balení se 60 kapslemi.

8. místo

Dr. Swiss Omega 3-6-9

Orientační cena: 340 Kč

Čím mě zaujal produkt Omega 3-6-9 od Dr. Swiss?

Jak už jsem zmínila výše, ve věci snižování cholesterolu je hodně efektivní látkou omega-3. Proto jsem do seznamu zařadila i kapsle od Dr. Swiss. Super je, že se u téhle značky můžete spolehnout na kvalitu surovin, z nichž se produkty vyrábějí.

Omega-3 mastné kyseliny mají navíc vedle pozitivního vlivu na hladinu cholesterolu i další přínosy – pomáhají udržovat zdravý stav pokožky, mozkových funkcí, opěrné soustavy, kardiovaskulárních funkcí a dokonce podporují zdravý růst.

Další informace

V jedné kapsli figuruje:

 • 400 mg oleje z mořských ryb,
 • 400 mg oleje z brutnáku lékařského,
 • 400 mg oleje ze lněných semínek.

Doporučené dávkování doplňku je po 1-2 tabletách za den, ideálně spolu s jídlem.

Tenhle produkt je mimochodem cenově výhodný, protože za 100 tabletek zaplatíte jen cca 340 Kč.

9. místo

HillVital Lecitin

Orientační cena: 340 Kč

Proč jsem vybrala Lecitin od značky HillVital?

Dále bych tady ráda uvedla produkt s názvem Lecitin od značky HillVital. Lecitin je totiž látka, která patří do skupiny tzv. fosfolipidů a obsahuje 60 % kyseliny linolové – a právě ta mimo jiné pomáhá udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi. O kyselině linolové se ví, že zamezuje oxidaci LDL-cholesterolu na nerozpustnou formu, vyrovnává poměr mezi dobrým cholesterolem (HDL) a škodlivým cholesterolem (LDL) a snižuje množství cholesterolu v těle obecně.[9] Pokud vás tedy trápí vysoký cholesterol, i tohle by mohlo být účinné řešení.

Balení se šedesáti kapslemi vás bude stát okolo 340 Kč.

10. místo

VENIRA l-methionin

Orientační cena: 300 Kč

Čím mě oslovil l-methionin od Veniry?

U značky Venira si můžete pořídit kapsle s l-methiononem, což je látka patřící do skupiny esenciálních aminokyselin podílejících se na tvorbě bílkovin. A protože se jedná o podstatnou součást keratinu (= základní složka vlasů a nehtů),  tak ho Venira představuje především jako pomocníka v oblasti estetického zdraví.

Tahle aminokyselina nicméně dokáže nejen podpořit krásu pleti, vlasů a nehtů, ale také je klíčovou látkou při metabolismu tuků – pomáhá je dostávat z těla ven (zjednodušeně řečeno), a tím snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Důležité je také zmínit, že methionin si tělo nedokáže vytvořit samo, a proto není od věci mu ho dopřát ve formě potravinových doplňků.

Jedná se o přírodní výrobek neobsahující cukr, lepek ani laktózu. Doporučuje se ho užívat po jedné tabletě za den.

Cena produktu se pohybuje okolo 300 Kč za 80 kapslí (což odpovídá 80denní kúře).

11. místo

NaturalProtein Reishi

Orientační cena: 250 Kč

Čím mě oslovilo Reishi NaturalProtein?

Už jsem zmínila, že s hladinou cholesterolu může pomoct i konzumace cenné čínské medicinální houby reishi, a proto jsem desáté místo věnovala produktu od sympatického českého výrobce NaturalProtein. V tomto případě reishi užíváte ve formě béžového prášku, který se doporučuje konzumovat po 1-2 čajových lžičkách za den (a pozor – měl by být rozmíchaný v 150-200 ml vody). Ale dá se i přisypat do ranního smoothie, pokud to tak máte raději.

Výrobek je přírodní, BIO, neobsahuje žádná škodlivá aditiva a pomůže vám cholesterol v krvi snížit přírodní cestou, navíc za příjemnou cenu okolo 250 Kč za 80gramové balení.

Závěrem

Cholesterolu v krvi je určitě důležité věnovat pozornost a zakročit v případě, že vám lékař doporučí snížit jeho hladinu. Mezi potravinové doplňky, které by vám v tomto ohledu mohly prospět, za mě patří certifikované kapsle Cholesten s červenou fermentovanou rýží a rybím olejem, MycoCholest s účinností, kterou potvrzuje mnoho zákazníků v recenzích, a kapsle Omega ADVANCE nutraceutics s kvalitními omega-3 mastnými kyselinami EPA a DHA. Pamatujte však, že než se pustíte do jejich suplementace, vždy to nejprve zkonzultujte se svým lékařem.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[10] Wikipedie (CZ): Cholesterol

[11] Wikiskripta (CZ): Cholesterol

[12] Healthline (ENG): 10 Natural Ways to Lower Your Cholesterol Levels

[13] Healthline (ENG): 10 Tips to Lower Cholesterol With Your Diet

[14] PubMed Central (ENG): An Evidence-Based Guide to Cholesterol-Lowering Guidelines

[15] PubMed Central (ENG): The effects of foods on LDL cholesterol levels: A systematic review of the accumulated evidence from systematic reviews and meta-analyses of randomized controlled trials

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »