Nejlepší vyprošťováky – srovnání, recenze a popis

Shrnutí: Kocovina je nepříjemný stav, který může následovat po konzumaci alkoholu. V dnešní době však existuje celá řada doplňků stravy, které pomáhají její příznaky úspěšně řešit. V tomto článku jsem srovnala hned jedenáct takových produktů. Které jsou nejlepší?

 • První místo má Blendea Supergreens, což je směs zelených superpotravin k přípravě osvěžujícího nápoje, který vás ráno po prohýřené noci postaví na nohy.
 • Na druhé místro jsem vybrala Blendea Ostropestřec + Rakytník, protože Ostropestřec regeneruje játra, která alkohlem nejvíce trpí a může vám při kocovině ulevit.
 • A 3. příčku získaly tablety Venira Střízlivé ráno, které se konzumují ihned před a po konzumaci alkoholu, a pomáhají kocovině predcházet.

V článku se dále dozvíte:

Co to je kocovina,[1] jak se projevuje[2] a který alkohol jí může způsobit více a který méně.[3] Jak se zbavit kocoviny nebo se jí rovnou vyhnout.[8] A také odpovím na otázku, jaké jsou nejlepší vyprošťováky.

TOP  1. místo

Blendea Supergreens

Orientační cena: 550 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o nápoj obsahující směs 4 zelených superpotravin, které vám po divoké noci poskytnou první pomoc, zmírní pocit únavy a organismus jaksepatří nakopnou. Výrobek obsahuje spirulinu, chlorellu, zelený ječmen a mladou pšenici.

2. místo

Ostropestřec + Rakytník

Orientační cena: 500 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož jde o kapsle, které při kocovině pomáhají díky rakytníku a ostropestřci. Tyto bylinky totiž přispívají k normální činnosti jater a k jejich pročištění, chrání je před poškozením. Jedna tableta obsahuje 300 mg ostropestřce a 120 mg rakytníku.

3. místo

VENIRA Střízlivé ráno

Orientační cena: 200 Kč
Proč 3. místo?

Jde totiž o účinné přírodní kapsle, které obsahují sadu aktivních látek bojujících proti projevům kocoviny a následkům konzumace alkoholu. Kapsle pro „střízlivé ráno“ obsahují například sójový lecitin, révu vinnou, amalaki, vrbu bílou, vitaminy skupiny B a vitamin C.

Jedenáct nejlepších vyprošťováků

 1. Blendea SUPERGREENS 550 Kč (90 + 90 g)
 2. Blendea Ostropestřec + Rakytník 500 Kč (60 kapslí)
 3. VENIRA Střízlivé ráno 200 Kč (20 kapslí)
 4. Enzymedica BETAINE HCL 620 Kč (120 kapslí)
 5. Vitamín C 330 Kč (60 kapslí)
 6. Zázvor 140 Kč (100 ml)
 7. AKH Natrium phosphoricum 220 Kč (60 tablet)
 8. Vyprošťovák 70 Kč (20 tablet)
 9. Ženšen Pravý (korejský) 460 Kč (100 kapslí)
 10. Life Extension Anti-Alcohol Complex 550 Kč (60 kapslí)
 11. Swanson Milk Thistle 200 Kč (29 ml)

Co je kocovina?

Kocovina,[1] které se hovorově říká kočka nebo opice, je vedlejší účinek konzumace alkoholu. Její typické projevy jsou bolest nebo motání hlavy, žaludeční nevolnosti, dehydratace a slabost. Nevýhoda je, že nikdy nejde dost dobře odhadnout, v jaké síle se dostaví. Samozřejmě, její intenzita je ovlivněná množstvím a druhem alkoholu, ale hrají zde roli i další faktory – například zda jste se před konzumací dostatečně najedli, úroveň vaší únavy a podobně.

 • Alkoholické nápoje obsahují kromě vody a ethanolu další mix různorodých látek, které mohou rozdílnou měrou působit na náš organismus a pokud ho do našeho těla vpravíme nadměrné množství (což může u každého z nás znamenat něco jiného), játra jednoduše nestíhají.
 • Kvůli tomu vzniká v organismu abnormálně mnoho acetaldehydu, což má za následek nevolnost, zvracení, malátnost a dezorientaci.[2]

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Jakému alkoholu se raději vyhnout?

Možná vás napadá, že druh alkoholu nemá na následnou kocovinu vliv, ale jde spíše o množství. Opak je ale pravdou. To, jaké bude mít vaše „kočka“ grády, můžete do značné míry ovlivnit.

 • Už jste slyšeli slovo kongenery? Jsou to vedlejší chemikálie, které vznikají jako produkt chemických reakcí při výrobě alkoholu.[3] Patří sem například známý methanol či aceton. Právě tyto látky velmi často dodávají typickou chuť či aroma alkoholickým nápojů a zvyšují intenzitu kocoviny.
 • Vysoká koncentrace kongenerů je mimo jiné v červeném víně či bourbonu. Nízká naopak ve vodce, ginu nebo v bílém rumu.
 • Když už nyní máte k dispozici tuto informaci, dejte si příště spíše gin s tonikem místo whiskey.

Čemu se při kocovině vyhnout?

Pokud se ráno probudíte s kocovinou, raději se vyhněte šálku čerstvé kávy obloukem. Ačkoliv krásně voní a za normálních okolností vám skvěle nastartuje den, v tomto případě by nadělala spíše více škody než užitku.

 • Kofein, jak je známo, zužuje cévy a zvyšuje krevní tlak, navíc nabudí organismus, tím se zvýší účinky zbytkového alkoholu a dojde k ještě většímu překyselení těla.

Nedoporučuje se zahlcovat tělo „těžkými“ potravinami, které budou pro váš žaludek a trávicí systém jako kamení. Při kocovině v těle probíhá řada chemických procesů, a neprospěje mu, když k té vší dřině dostane ještě další nálož například v podobě hranolek.

Dopřejte tělu snadno stravitelnou, lehkou stravu a dostatečný příjem čisté vody.

Je pravdou, že se říká „čím ses večer zkazil, tím se ráno naprav“. To by v praxi znamenalo, že pokud jste požili moc piva, je to právě ten lék, který vám ráno vytrhne trn z paty. Buďte ale raději opatrní, protože to může mít naprosto opačný účinek. Čistá voda je bezesporu lepší volba.

Tipy na domácí vyprošťováky

Jak jsme již psala, přemíra alkoholu způsobuje překyselení organismu a proto je dobré ho zneutralizovat. Mléko to umí velmi dobře. Snižuje kyselost a dodá ztracené vitaminy. Na střevní mikroflóru jsou ideální fermentované varianty mléka, například kefír. Pokud ale nejste milovníci kefíru, možná by vám pomohl mléčný koktejl, který zasytí, dodá potřebné živiny a zneutralizuje.

Jak na něj?
 • Půl litru vychlazeného mléka
 • 2 banány
 • 2 lžičky medu

Mléko nalijte do mixéru, přidejte nakrájený banán a med. Vše důkladně rozmixujte a potom už jen na zdraví!

Česnečka je pradávný lék našich babiček, které věděly, kam a kdy po jaké medicíně sáhnout. Pokud tušíte, že by se následující ráno mohla kocovina dostavit, připravte si česnečku předem.

Ne nadarmo se tomuto polévkovému skvostu říká životabudič. Česnek je sám o sobě velmi bohatý na vitamíny A, B, C, selen, vápník a jód a to oslabené tělo doslova vyžaduje. Dále má také velký vliv na obranyschopnost a trávení. A v kombinaci s vodou zažene dehydrataci.

Jak na babiččinu česnečku?

Na 4 porce budete potřebovat:
 • 1 cibuli
 • 4 stroužky česneku (můžete i více, záleží na vaší chuti)
 • 10 dkg uzeného masa (nemusí být)
 • 2 brambory
 • Sádlo
 • Sůl
 • Majoránka
 • Strouhaný sýr
 • Kostičky pečiva

Nejprve si opečte pokrájené pečivo na sádle. Výsledkem by měly být křupavé krutonky. Až budou dozlatova opečené, sejměte je z plamene a nechte vychladnout. Poté nakrájejte cibuli na kostičky a opět zprudka orestujte na sádle. V průběhu přidejte nakrájené uzené maso a prolisovaný česnek. Po chvilce vše zalijte vodou.

Do vařící polévky nasypte oloupané a nakrájené brambory na kostičky, osolte a vařte do změknutí.

Nakonec polévku dochuťte majoránkou a solí. Podávejte se strouhaným sýrem a krutony.

Banány jsou skvělý lék proti kocovině, protože mimo jiné obsahují vysoké množství draslíku,[4] po kterém tělo v tomto stavu doslova prahne. Při pití alkoholu totiž dochází k blokaci tvorby hormonů, které napomáhají tělu udržet vodu, což vede ke ztrátě elektrolytů, jako je například právě draslík.

Na bolest hlavy ideální záležitost. Stačí rozdrtit malé množství ledu, zabalit ho do ručníku a přitisknout si ho na čelo nebo tam, kde cítíte tlak či bolest. Úleva na sebe nenechá dlouho čekat

Nelekejte se, tento nápoj vám opravdu může ulevit. Šťáva z rajčat pomáhá metabolizovat a odlučovat alkohol.[5] Šťávu si můžete připravit buď z čerstvých rajčat, nebo si pořídit stoprocentní rajčatový džus v obchodě. 

Nebojte se, nemusíte jíst syrová vejce, to by se vám mohlo naopak přitížit. Zkuste si ale udělat fajn snídani ve formě omelety, míchaných nebo vařených vajíček. Vejce mají vysoký obsah bílkovin,[6] které dokáží snižovat pocit nevolnosti a aminokyselinu cystein, která umí předcházet škodlivým účinkům alkoholu.

Jelikož alkohol způsobuje dehydrataci, je opravdu důležité dodržovat kvalitní pitný režim, který zahrnuje hlavně čistou, neperlivou vodu.[7]

Vodu můžete ale nakombinovat s nápoji obsahující cukr, který je po pití alkoholu také důležitý. Pár doušků Coca Coly nebo čaje s medem vám udělá dobře.

Můžete zkusit i multivitaminy s obsahem „céčka“, které pálí alkohol. Ale nezapomeňte, že všeho s mírou a voda by měla být základ.

Sprcha nebo teplá koupel může být pro tělo příjemná vzpruha. Nalije se vám nová krev do žil, tělo se prokrví a budete se cítit jako noví.

Jak předejít kocovině?

Kocovinu už asi zažila většina z nás. Ale existuje pár tipů, jak ji zmírnit a nebo si ji vůbec nepřipustit k tělu.

Ať už pijete jakýkoliv alkohol, prokládejte ho vodou. Tím zabráníte dehydrataci[8] a následným bolestem hlavy. Navíc vodou alkohol ředíte, takže se ho do krve nedostává takové množství, jako bez ní.

Je to sice součást každého příbalového letáku, ale někdy je důležité si to připomenout. Platí to i v tom případě, když jste si vzali například jednu pilulku na bolest hlavy. Zkuste to mít na paměti, protože byste si tím mohli poškodit játra nebo narušit správnou funkci léčiv.

Prázdný žaludek v kombinaci s alkoholem nedělá dobrotu. Zkuste se tomu vyvarovat a sem tam si alespoň něco malého zobněte. Pokud dáte žaludku tuky a bílkoviny, zpomalujete tak vstřebávání alkoholu. Ideální volbou jsou například sýry.

Je dobré znát své hranice a pokud cítíte, že máte takzvaně „dost“, řekněte stop a dát si raději vodu.

1. místo

Blendea Supergreens

Nutričně bohatý nápoj ze zelených superpotravin, který vás ráno postaví na nohy.

Orientační cena: 550 Kč

Proč je směs Supergreens od Blendea na 1. místě?

Na vrchol žebříčku jsem umístila produkt Supergreens od značky Blendea, který pomáhá nakopnout organismus a zmírnit pocit únavy, a proto by vám po divoké noci mohl efektivně pomoct – jednak vystřízlivět a jednak utlumit nepříjemnou ranní nevolnost. 

Tento unikátní produkt obsahuje čtyři zelené potraviny. Spirulina, chlorella a zelený ječmen napomáhají mimo jiné pročistit organismus a přispívají k normální činnosti jater – to při kocovině určitě přijde vhod. Mladá pšenice (spolu s mladým ječmenem) pak obsahují užitečné vitamíny a minerální látky.

Uživatelské recenze

Na Heurece se o produktu píše, že je velice jednoduché si ho připravit (to při kocovině oceníte), na zbozi.cz zase jeden zákazník prohlašuje, že je to „perfektní dávka ranní energie“, která navíc „upravuje střevní potíže“. To, že nápoj může pomoci dodat tělu energii, pak potvrdila i jedna z uživatelek na stránkách modrykonik.cz, která tento produkt důkladně otestovala. A co se chuti nápoje týče – v tomto ohledu se názory různí. Některým chutná, jiným ne. Tohle je asi individuální a podle mě tedy hodně záleží na tom, jak si drink připravíte.

Více informací

Kromě čtyř superpotravin prášek obsahuje také 5 % máty peprné a můžete si ho rozmíchat do smoothie, třeba s banánem, s vločkami a s mlékem. Ale můžete si ho rozpustit i jen tak, ve vodě. To už záleží na vás a na vašich preferencích.

Produkt není nijak slazený a neobsahuje žádnou zbytečnou chemii.

Cenově se nápoj Supergreens pohybuje okolo 550 za 2 balení (90 g + 90 g).

2. místo

Blendea Ostropestřec + Rakytník

Kvalitní doplněk stravy s ostropestřcem a rakytníkem, což jsou bylinky, které pomáhají pročistit játra.

Orientační cena: 500 Kč

Proč je Ostropestřec + Rakytník od Blendea na 2. místě?

Druhé místo jsem se rozhodla věnovat kapslím od značky Blendea, které obsahují dvě základní složky: ostropestřec a rakytník. Ostropestřec mariánský se po „alkoholové noci“ šikne především z toho důvodu, že je to bylinka, která se tradičně využívá na podporu funkce jater a má úžasnou pročišťovací schopnost. Rakytník pak také pomáhá chránit játra před poškozením, zejména pokud jsou ohroženy vlivem toxických látek.

Uživatelské recenze

E-shop blendea.cz, na kterém tyto kapsle pořídíte, se těší zákaznické oblibě a skvělé recenze jsem našla jak na Heurece, tak i na stránkách zbozi.cz. Tahle společnost je podle mě takovou „sázkou na jistotu“. Lidé si hodně chválí, že zboží expedováno téměř okamžitě, oceňují rychlost jednání a vůbec si pochvalují zákaznický servis, s nímž se příjemně komunikuje. Mimo to z komentářů vyplývá, že jsou zákazníci velice spokojeni s místním sortimentem (a že je z čeho vybírat), líbí se jim, že je web e-shopu hezky přehledný, a podle uživatelských zkušeností tady najdete kvalitní zboží.

Další informace

Tento produkt neobsahuje lepek, laktózu ani žádná nežádoucí chemická aditiva a je vhodný i pro vegetariány a vegany. V jedné tabletě najdete 300 mg ostropestřce mariánského a 120 mg rakytníku.

Užívat by se měl po 1 kapsli, přičemž je nutné ho zapít dostatečným množstvím tekutiny.

Za jedno balení tohoto doplňku zaplatíte cca 500 Kč.

3. místo

VENIRA Střízlivé ráno

Přírodní kapsle, které jsou speciálně vyvinuté na pomoc proti projevům kocoviny.

Orientační cena: 200 Kč

Proč je Střízlivé ráno od značky Venira na 3. místě?

Třetí místo u mě obsadil produkt s příznačným názvem Střízlivé ráno, který je proti kocovině dokonale vyzbrojen. Tato krabička obsahuje 20 „záchranných“ kapslí, které jsou obohaceny o sójový lecitin, révu vinnou, amalaki, vrbu bílou a vitamin C, B6, B9 a B12. Jedna dávka napomáhá k osvěžení těla, nabudí při pocitech vyčerpání a únavy. Všechny obsažené složky dohromady navíc přispívají k tomu, aby byl alkohol z těla co nejlépe odbourán, a sójový lecitin navíc udržuje normální stav jater, takže si budete moct užívat večírky bez obav!

Uživatelské recenze

Na stránkách prodejce (venira.cz) zákazníci účinky tablet převážně potvrzují. Jedna ze zákaznic například tvrdí, že „její ráno bylo bez bolesti hlavy a necítila se tolik vyčerpaná“. Jiná zákaznice píše, že po těchto tabletkách mohla „rovnou do fitka“

A co se týče e-shopu venira.cz, také v jeho případě lidé hlásí veskrze pozitivní zkušenosti. Podle recenzí na Heurece prodávají výrobky, které fungují. Zboží bývá expedováno rychle a kromě toho si zákazníci váží příjemné komunikace s obchodem. Pokud tedy nakoupíte přímo na jejich stránkách, určitě neuděláte chybu!

Dále o produktu

Tyto tablety užívejte po dvou před konzumací a podle množství vypitého alkoholu – 2-3 po konzumaci. Výhodou také je, že tento produkt je čistě přírodní, veganský a neobsahuje žádný cukr, lepek ani laktózu.

Za jedno balení se 20 tabletkami suplementu Střízlivé ráno zaplatíte cca 200 Kč.

4. místo

Enzymedica BETAINE HCL

Orientační cena: 620 Kč

Proč jsem vybrala suplement Betaine HCL od Enzymedica?

Enzymedica Betaine HCl je produkt italské značky Enzymedica, která ve svých produktech využívá blahodárných účinků enzymů. Kromě nich doplněk stravy obsahuje extrakty z olivových listů a z opuncie. 

A právě opuncie, rostlina z čeledi kaktusovitých, je považována za účinný přírodní lék ke zmírnění projevů kocoviny. Říká se, snižuje zejména sucho v ústech, nevolnost a ztrátu chuti k jídlu, tedy příznaky, které druhý den po konzumaci velkého množství alkoholu jistě zažil každý. Trávicí enzymy a olivové listy pak urychlují proces trávení a pročišťování, takže ještě urychlují odeznění kocoviny.

Tento produkt je 100% veganský a nenajdete v něm žádná plniva, GMO, sóju ani lepek.

Doporučuje se užívat jednu nebo dvě kapsle třikrát za den. 

Balení se 120 kapslemi vás vyjde na cca 620 korun.

5. místo

Vitamín C

Orientační cena: 330 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila vitamín C?

Vitamin C by vám neměl chybět v žádné domácnosti, protože je to takový všestranný pomocník. Je nezbytný pro tvorbu kolagenu a podporuje imunitu. Dále zvyšuje vstřebávání železa a přispívá k normální činnosti nervové soustavy. Je to také vysoce účinný antioxidant, který může chránit buňky a molekuly těla před poškozením volnými radikály a reaktivními kyslíkovými molekulami vznikajícími při normálním metabolismu a vystavení stresovým látkám prostředí.

A proč funguje vitamín C jako takzvaný vyprošťovák? Protože během pití alkoholu tělo ztrácí vitamíny, které tělo potřebuje. Vitamin C tělo doslova nakopne.

6. místo

Zázvor

Orientační cena: 140 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala zázvor v podobě zázvorové šťávy od NaturalProtein?

Zázvor je vynikající koření, které pomáhá na mnoha frontách. Jedním z jeho mnoha příznivých účinků je, že pomáhá bojovat s nevolností. Například čínská medicína doporučuje zázvor na žaludeční problémy. Čaj, připravený z tohoto kořene vám dodá tekutiny, a med s citronem dodají vitamíny, které účinky zázvoru ještě umocní. V každém případě jej popíjejte ještě teplý, protože bude zázvor stimulovat váš metabolismus, což zvýší detoxikace těla a likvidaci od škodlivých látek. Tato zázvorová šťáva je 100% přírodní a je to skvělá alternativa, pokud doma čerstvý zázvor nemáte.

7. místo

AKH Natrium phosphoricum

Orientační cena: 220 Kč

Čím mě zaujal produkt Natrium phosphoricum?

Natrium phosphoricum je homeopatikum, které původně vzniklo na léčbu průjmu kojenců, dětí, dospělých i psích mazlíčků, na který se dodnes také používá. 

Kromě toho však skvěle funguje při kocovině či jiných zažívacích problémech (nadýmání, pálení žáhy, nepříjemné pocity po přejedení, zápach z úst, žlutý zuby a podobně).

Tento produkt vyrobený Radimem Bakešem v Galenické laboratoři Ostrava je to zkrátka takový „všelék“, který by ve vaší domácí lékárničce neměl chybět. Ať už to přeženete s jídlem či právě s alkoholem, AKH Natrium phosphoricum vám vždy pomůže.

A jak se užívá? A akutních situacích se mohou brát 1-3 tablety po 1-2 hodinách, jinak postačí 2 tablety 3× za den.

Balení se 60 tabletkami stojí cca 220 korun.

8. místo

Vyprošťovák

Orientační cena: 70 Kč

Proč jsem vybrala vyprošťovák?

Tento název mluví sám za sebe, co myslíte? Asi nemůže existovat příhodnější. Jedná se o šumivé tablety, které obsahují hydrogenuhličitan sodný a kyselinu vinnou, které mají schopnost neutralizovat žaludeční kyseliny a proto se doporučuje užívat nejen při kocovině, ale i při zmíněných problémech se zažíváním. Vyprošťovák tak pomáhá při trávení těžko stravitelných jídel či pálení žáhy. Díky tomu, že se jedná o šumivé tablety, které můžete velmi rychle rozpustit ve vodě, je jeho konzumace určitě příjemnější.

9. místo

Ženšen Pravý (korejský)

Orientační cena: 460 Kč

Proč jsem vybrala ženšen pravý?

Bylo totiž vědecky prokázáno, že korejský ženšen snižuje hladinu alkoholu v krvi. U zdravých dobrovolníků se zkoumal vliv ženšenu na hladinu alkoholu v krvi.

U mužů, kteří před konzumací alkoholu dostali 3 g extraktu ženšenu, se snížila hladina alkoholu v krvi až o 51 %. Dále se zkoumal vliv ženšenu na kocovinu. U lidí, kteří si během konzumace skotské whisky dali ženšen, došlo ke snížení projevů kocoviny až o 66 %. To zní dobře, že?

Už po staletí byl a je ženšen používán v mnoha regionech Asie jako tonikum, protože podporuje celkový fyzický a duševní stav těla. Dnes je používaný hlavně v boji proti stresu, posiluje obranyschopnost organismu, zvyšuje sexuální zdraví a podporuje duševní aktivitu.

10. místo

Life Extension Anti-Alcohol Complex

Orientační cena: 550 Kč

Čím mě zaujal Anti-Alcohol Complex od značky Life Extension?

Tento Anti-Alcohol Complex od Life Extension byl přímo vyvinut, aby podporoval zdravou funkci jater, bojoval proti volným radikálům a neutralizoval metabolity alkoholu v krvi. A jak to dělá? Prostřednictvím HepatoProtection Complexu, který kombinuje extrakty z ostropestřce, ječmenné trávy a hroznových semínek. Dále obsahuje látku chlorofylin, který ochraňuje naši DNA a rychleji odbourává alkohol z krve, a extrakt z hřebíčku, která detoxikuje a působí protizánětlivě. Kromě toho produkt obsahuje vitamíny B1, C, E, zinek, selen a další.

Jak se přípravek používá? Pokud je vám 21 let a výš, vezměte si 1 kapsli ke každému vypitému alkoholickému nápoji, přičemž můžete užít až 5 kapslí za den (pokud vám lékař nedoporučí jinak). Můžete si také před nebo po konzumaci alkoholu vzít rovnou 5 kapslí.

Jedno balení obsahuje 60 softgelových kapslí a stojí okolo 550 korun.

11. místo

Swanson Milk Thistle (Ostropestřec)

Orientační cena: 200 Kč

Proč srovnání zakončuji ostropestřcem od Swansonu?

Jak už jsme zmiňovala výše, ostropestřec je bylinka, která blahodárně působí na zdraví jater a je tradičním přírodním pomocníkem při kocovině. Stará se o to aktivní látka zvaná silymarin, která obsahuje spoustu flavonoidů se silným antioxidačním účinkem. Zároveň účinně pročišťuje trávicí trakt, posiluje srdce a obranyschopnost organismu, což je pro zvládnutí kocoviny také velmi důležité.

Tento produkt je tekutým extraktem z ostropestřce v poměrně vysoké koncentraci, takže doporučená a maximální denní dávka jsou 2 ml přípravku 2× za den společně s vodou. Objem 2 ml odpovídá cca 56 kapkám extraktu.

Jedno balení o objemu 29 ml pořídíte za necelých 200 korun.

Závěrem

Kocovina je opravdu nepříjemný stav, ale pokud se budete řídit mými výše zmíněnými radami, můžete se jí zcela vyhnout nebo alespoň zmírnit její příznaky. Co se týče nejlepších přírodích pomocníků na kocovinu, doporučuji vám zejméne Blendea Supergreens, což je směs zelených superpotravin, ze které si připravíte nápoj, který vás při kocovině zhydratuje, uklidní trávení a očistí od toxinů. Dále stojí za vyzkoušení Blendea Ostropestřec + Rakytník, což jsou přírodní kapsle, která napomáhají pročistit játra, což při kocovině přijde vhod. A speciálně vyvinutým suplementem pro ráno bez kocovina je Venira Střízlivé ráno, které se užívají před i po konzumaci alkoholu.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[9] Wikipedie (CZ): Kocovina

[10] Lékařská práce – MUDr. Karel Nešpor, CSc. (CZ): Intoxikace alkoholem
a kocovina (publikováno v časopisu Praktické lékárenství)

[11] Healthline (ENG): The 6 Best Ways to Prevent (and Cure) a Hangover

[12] PubMed Central (ENG): Red ginseng relieves the effects of alcohol consumption and hangover symptoms in healthy men: a randomized crossover study

[13] PubMed Central (ENG): Clinical effect of a polysaccharide-rich extract of Acanthopanax senticosus on alcohol hangover

4.7/5 (Počet hlasů: 4)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »