Nejlepší vyprošťováky - srovnání, recenze a popis

Jak se zbavit kocoviny, potažmo se jí rovnou vyhnout? Existují nějaké léky na kocovinu? Jaké jsou nejlepší vyprošťováky?

TOP  1. místo

Mindflow Hangover

Opravdu účinný přírodní lék na předejití kocoviny
Orientační cena: 500 Kč
Forma: tobolky
2. místo

Ženšen Pravý

Jedna z nejúčinnějších bylin, aktivně pomáhající na kocovinu

Orientační cena: 500 Kč
Forma: kapsle
3. místo

Vitamín C

Vitamín, který pomáhá zbavit se kocoviny
Orientační cena: 500 Kč
Forma: kapsle

Co je kocovina?

Kocovina, které se hovorově říká kočka, je vedlejší účinek konzumace alkoholu. Její typické projevy jsou bolest nebo motání hlavy, žaludeční nevolnosti, dehydratace a slabost. Nevýhoda je, že nikdy nejde dost dobře odhadnout, v jaké síle se dostaví. Samozřejmě, její intenzita je ovlivněná množstvím a druhem alkoholu, ale hrají zde roli i další faktory jako například zda jste se před konzumací dostatečně najedli, únava a podobně.

Alkoholické nápoje obsahují kromě vody a ethanolu další mix různorodých látek, které mohou rozdílnou měrou působit na náš organismus a pokud ho do našeho těla vpravíme nadměrné množství (což může u každého z nás znamenat něco jiného), játra jednoduše nestíhají. Kvůli tomu vzniká v organismu abnormálně mnoho acetaldehydu, což má za následek nevolnost, zvracení, malátnost a dezorientaci.

Jakému alkoholu se raději vyhnout?

Možná vás napadá, že druh alkoholu nemá na následnou kocovinu vliv, že jde přece o množství. Opak je ale pravdou. To, jaké bude mít “kočka” grády, můžete do značné míry ovlivnit.

Už jste slyšeli slovo kongenery? Jsou to vedlejší chemikálie, které vznikají jako produkt chemických reakcí při výrobě alkoholu. Patří sem například známý methanol či aceton. Právě tyto látky velmi často dodávají typickou chuť či aroma alkoholickým nápojů a zvyšují intenzitu kocoviny.

Vysoká koncentrace kongenerů je mimojiné v červeném víně či bourbonu. Nízká naopak ve vodce, ginu nebo bílém rumu.

Když už nyní máte k dispozici tuto informaci, dejte si příště nežli whisky, raději například gin s tonikem.

Čemu se při kocovině vyhnout?

Pokud se ráno probudíte s kocovinou, raději se vyhněte šálku čerstvé kávy obloukem. Ačkoliv krásně voní a za normálních okolností vám skvěle nastartuje den, v tomto případě by nadělala spíše více škody než užitku.

Kofein, jak je známo, zužuje cévy a zvyšuje krevní tlak, navíc nabudí organismus, tím se zvýší účinky zbytkového alkoholu a dojde k ještě většímu překyselení těla.

Nedoporučuje se zahlcovat tělo “těžkými” potravinami, které budou pro váš žaludek a trávicí systém jako kamení. Při kocovině v těle probíhá řada chemických procesů, a tělu neprospěje, když k té vší dřině dostane ještě nálož například v podobě hranolek.

Dopřejte tělu snadno stravitelnou, lehkou stravu a dostatečný příjem čisté vody.

Je pravdou, že se říká “čím ses večer zkazil, tím se ráno naprav”. To by v praxi znamenalo, že pokud jste požili moc piva, je to právě ten lék, který vám ráno vytrhne trn z paty. Buďte ale raději opatrní, protože to může mít naprosto opačný účinek. Čistá voda je bezesporu lepší volba.

Jaké jsou domácí vyprošťováky

Jak jsme si již řekli, přemíra alkoholu způsobuje překyselení organismu a proto je dobré ho zneutralizovat. Mléko to umí velmi dobře. Snižuje kyselost a dodá ztracené vitaminy. Na střevní mikroflóru jsou ideální fermentované obdoby mléka, například kefír. Pokud ale nejste milovníci kefíru, možná by vám pomohl mléčný koktejl, který zasytí, dodá potřebné živiny a zneutralizuje.

Jak na něj?
 • Půl litru vychlazeného mléka
 • 2 banány
 • 2 lžičky medu

Mléko nalijte do mixéru, přidejte nakrájený banán a med. Vše důkladně rozmixujte a potom už jen na zdraví!

Česnečka je pradávný lék našich babiček a ty věděly kam a kdy po jaké medicíně sáhnout. Pokud tušíte, že by se následující ráno mohla kocovina dostavit, udělejte si tento grunt do foroty.

Ne nadarmo se tomuto polévkovému skvostu říká životabudič. Česnek je sám o sobě velmi bohatý na vitamíny A, B, C, selen, vápník a jód a to oslabené tělo doslova vyžaduje. Dále má také velký vliv na obranyschopnost a trávení. A v kombinaci s vodou zažene dehydrataci.

Jak na babiččinu česnečku?

Na 4 porce budete potřebovat:
 • 1 cibule
 • 4 stroužky česneku (můžete i více, záleží na síle)
 • 10 dkg uzeného masa (nemusí být)
 • 2 brambory
 • Sádlo
 • Sůl
 • Majoránka
 • Strouhaný sýr
 • Kostičky pečiva

Nejprve si opečte pokrájené pečivo na sádle. Výsledkem by měly být na skus křupavé krutonky. Až budou dozlatova opečené, sejměte z plamene a nechte vychladnout. Poté nakrájejte cibuli na kostičky a opět zprudka orestujte na sádle. V průběhu přidejte nakrájené uzené maso a prolisovaný česnek. Po chvilce vše zalijte vodou.

Do vařící se polévky nasypte oloupané a nakrájené brambory na kostičky, osolte a vařte do změknutí.

Nakonec polévku dochuťte majoránkou a solí. Podávejte se strouhaným sýrem a krutony.

Banány jsou skvělý lék proti kocovině, protože mimo jiné obsahují vysoké množství draslíku, po kterém tělo v tomto stavu doslova prahne. Při pití alkoholu totiž dochází k blokaci tvorby hormonů, které napomáhají tělu udržet vodu, což vede ke ztrátě elektrolytů, jako je například právě draslík.

Na bolest hlavy ideální záležitost. Stačí rozdrtit malé množství ledu, zabalit ho do ručníku a přitisknout si ho na čelo, nebo místo kde cítíte tlak či bolest. Úleva na sebe nenechá dlouho čekat

Nelekejte se, opravdu vám tento nápoj může ulevit. Šťáva z rajčat pomáhá metabolizovat a odlučovat alkohol. Šťávu si můžete připravit buď z čerstvých rajčat, nebo si pořídit stoprocentní rajčatový džus v obchodě. 

Nebojte se, nemusíte jíst syrová vejce, to by se vám mohlo naopak přitížit. Zkuste si ale udělat fajn snídani ve formě omelety, míchaných nebo vařených vajíček. Vejce mají vysoký obsah bílkovin, které dokáží snižovat pocit nevolnosti a aminokyselinu cystein, která umí předcházet škodlivým účinkům alkoholu.

Jelikož alkohol způsobuje dehydrataci, je opravdu důležité dodržovat kvalitní pitný režim, který zahrnuje hlavně čistou, neperlivou vodu.

Vodu můžete ale nakombinovat s nápoji obsahující cukr, který je po pití alkoholu také důležitý. Pár doušků Coca Coly nebo čaje s medem vám udělá dobře.

Můžete zkusit i multivitaminy s obsahem “céčka”, který pálí alkohol. Ale nezapomeňte, že všeho s mírou a voda by měla být základ.

Sprcha nebo teplá koupel může být pro tělo příjemná vzpruha. Nalije se vám nová krev do žil, tělo se prokrví a budete se cítit jako noví.

Jak předejít kocovině?

Kocovinu už asi zažila většina z nás. Holt to patří k životu, jeho radostem i strastem, existuje ale pár tipů, jak kocovinu zmírnit a nebo si ji vůbec nepřipustit k tělu.

Ať už pijete jakýkoliv alkohol, prokládejte ho vodou. Tím zabráníte dehydrataci a následným bolestem hlavy. Navíc vodou alkohol ředíte, takže se ho do krve nedostává takové množství, jako bez ní.

Je to sice součást každého příbalového letáku, ale někdy je důležité si to připomenout. Platí to i v tom případě, když jste si vzali například jednu pilulku na bolest hlavy. Zkuste to mít napaměti, protože byste si tím mohli poškodit játra nebo narušit správnou funkci léčiv.

Prázdný žaludek v kombinaci s alkoholem nedělá dobrotu. Zkuste se toho vyvarovat a sem tam si alespoň něco malého zobněte. Pokud dáte žaludku tuky a bílkoviny, zpomalujete tak vstřebávání alkoholu. ideální volbou jsou například sýry.

Je dobré znát své hranice a pokud cítíte takzvanou klapku, říci si stop a dát si raději vodu.

1. místo

Mindflow Hangover

Orientační cena: 500 Kč

Jedná se o produkt obsahující jen přírodní složky v jedné tobolce, které bojují proti vzniku kocoviny. Při konzumaci alkoholu velmi účinně odbourává škodliviny a doplňuje potřebné látky.

Extrakt z Dužistopky urychluje metabolismus acetaldehydu a L-cystein s vitaminem B1 zase účinně chrání tělo před jeho působením. Ideální kombinace, že? Dále přípravek obsahuje opuncii, která pomáhá udržet imunitní rovnováhu a zinek se selenem její funkci skvěle doplňují. Neméně důležitý je sibiřský ženšen, který pomáhá správně regulovat hladinu cukru v krvi. A to nejlepší na konec, ostropestřec mariánský napomáhá k ochraně a správné funkci jater.

2. místo

Ženšen Pravý (korejský)

Orientační cena: 500 Kč

Bylo vědecky prokázáno, že korejský ženšen snižuje hladinu alkoholu v krvi. U zdravých dobrovolníků se zkoumal vliv ženšenu na hladinu alkoholu v krvi.

U mužů, kteří před konzumací alkoholu dostali 3 g extraktu ženšenu, se snížila hladina alkoholu v krvi až o 51 %. Dále se zkoumal vliv ženšenu na kocovinu. U lidí, kteří si během konzumace skotské whisky dali ženšen, došlo ke snížení projevů kocoviny až o 66 %. To zní lákavě, že?

Už po staletí byl a je ženšen používán v mnoha regionech Asie jako tonikum, protože podporuje celkový fyzický a duševní stav těla. Dnes je používaný hlavně v boji proti stresu, posiluje obranyschopnost organismu, zvyšuje sexuální zdraví a podporuje duševní aktivitu.

3. místo

Vitamín C

Orientační cena: 500 Kč

Vitamin C by vám neměl chybět v žádné domácnosti, protože je to takový všestranný pomocník. Je nezbytný pro tvorbu kolagenu a podporuje imunitu. Dále zvyšuje vstřebávání železa a přispívá k normální činnosti nervové soustavy. Je to také vysoce účinný antioxidant, který může chránit buňky a molekuly těla před poškozením volnými radikály a reaktivními kyslíkovými molekulami vznikajícími při normálním metabolismu a vystavení stresovým látkám prostředí.

A proč funguje vitamín C jako takzvaný vyprošťovák? Protože během pití alkoholu tělo ztrácí vitamíny, které tělo potřebuje. Vitamin tělo doslova nakopne.

4. místo

VITAR Vyprošťovák

Orientační cena: 50 Kč

Tento název mluví sám za sebe, co myslíte? Asi nemůže existovat příhodnější. Jedná se o šumivé tablety, které obsahují hydrogenuhličitan sodný a kyselinu vinnou, které mají schopnost neutralizovat žaludeční kyseliny a proto se doporučuje užívat nejen při kocovině, ale i při zmíněných problémech se zažíváním. Vyprošťovák tak pomáhá při trávení těžko stravitelných jídel či pálení žáhy. Díky tomu, že se jedná o šumivé tablety, které můžete velmi rychle rozpustit ve vodě, je jeho konzumace určitě příjemnější.

5. místo

Zázvor

Orientační cena: 250 Kč

Zázvor je vynikající koření, které pomáhá na mnoha frontách. Jedním z jeho mnoha příznivých účinků je, že pomáhá bojovat s nevolností. Například čínská medicína doporučuje zázvor na žaludeční problémy. Čaj, připravený z tohoto kořene vám dodá tekutiny, a med s citronem dodají vitamíny, které účinky zázvoru ještě umocní. V každém případě jej popíjejte ještě teplý, protože bude zázvor stimulovat váš metabolismus, což zvýší detoxikace těla a likvidaci od škodlivých látek.

Kam dál?