Jak se zbavit kocoviny, potažmo se jí rovnou vyhnout? Existují nějaké léky na kocovinu? Jaké jsou nejlepší vyprošťováky?
Mindflow Hangover
Opravdu účinný přírodní pomocník na předejití kocovině, který při konzumaci alkoholu účinně odbourává škodliviny, chrání organismus před poškozením a poskytuje potřebné látky.
Anti-Alcohol Complex
Ostropestřec mariánský
Účinný sylimarin, hlavní složka ostropestřce mariánského, stimuluje syntézu bílkovin v játrech, čímž podporuje jejich detoxikaci a zdraví, pomáhá při kocovině a působí antioxidačně.
Deset nejlepších vyprošťováků
Co je kocovina?
Kocovina, které se hovorově říká kočka nebo opice, je vedlejší účinek konzumace alkoholu. Její typické projevy jsou bolest nebo motání hlavy, žaludeční nevolnosti, dehydratace a slabost. Nevýhoda je, že nikdy nejde dost dobře odhadnout, v jaké síle se dostaví. Samozřejmě, její intenzita je ovlivněná množstvím a druhem alkoholu, ale hrají zde roli i další faktory jako například zda jste se před konzumací dostatečně najedli, únava a podobně.
Alkoholické nápoje obsahují kromě vody a ethanolu další mix různorodých látek, které mohou rozdílnou měrou působit na náš organismus a pokud ho do našeho těla vpravíme nadměrné množství (což může u každého z nás znamenat něco jiného), játra jednoduše nestíhají. Kvůli tomu vzniká v organismu abnormálně mnoho acetaldehydu, což má za následek nevolnost, zvracení, malátnost a dezorientaci.
Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy.
Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení:
- TOP 6: nejlepší trávicí enzymy – srovnání a recenze
- TOP 10: Nejlepší prášky na zrychlení metabolismu
- TOP 10: nejlepší melatonin – recenze, zkušenosti a jak vybrat
- TOP 10: Nejlepší léky na menstruační bolesti – srovnání a recenze
- TOP 10: Nejlepší doplňky stravy proti únavě a ospalosti – recenze a zkušenosti
- Nejlepší prášky na soustředění – srovnání a recenze
- Nejlepší léky proti nadýmání a plynatosti – recenze a zkušenosti
- Nejlepší lék na zánět močového měchýře – srovnání a recenze
- Nejlepší kolagen na klouby – recenze a diskuze
- Dračí krev – účinky, použití a která je nejlepší?
- 17 nejlepších probiotik na trhu – srovnání a recenze
- 15 nejlepších léků na erekci – srovnání, recenze a účinky
- 14 nejlepších tablet na zvýšení testosteronu – srovnání a recenze
- 14 nejlepších přírodní léků na prostatu – recenze diskuze
- 13 nejlepších prášků na uklidnění 2023 – recenze, zkušenosti
- 13 nejlepších prášků na spaní, které skutečně fungují
- 13 nejlepších krémů na tetování – recenze a diskuze
- 13 nejlepších krémů na lupénku – recenze a diskuze
- 13 nejlepších kloubních výživ – srovnání a recenze
- 12 nejlepších vitaminů imunitu – recenze a zkušenosti
- 12 nejlepších produktů a léků na paměť – srovnání a recenze
- 12 nejlepších přírodních repelentů – recenze a tipy
- 12 nejlepších krémů na jizvy – recenze, zkušenosti
- 11 tipů na nejlepší ortézu na koleno – recenze
- 11 tipů na nejlepší afrodiziaka (přírodní) – recenze
- 11 nejlepších produktů na detoxikaci organismu a těla
- 11 nejlepších přírodních léků na menopauzu – recenze
- 11 nejlepších přípravků s quercetinem – recenze
- 11 nejlepších přípravků proti šedivění vlasů – recenze
- 11 nejlepších mastí na hemoroidy – recenze
- 11 nejlepších krémů na kruhy pod očima – recenze a zkušenosti
- 11 nejlepších kolagenů v prášku – recenze a tipy
- 11 nejlepších kloubních výživ pro seniory – recenze
- 10 tipů na nejlepší bederní pás – zkušenosti a tipy
- 10 nejlepších vitamínů na srdce a cévy – recenze
- 10 nejlepších přírodních prášků na bolest hlavy
- 10 nejlepších prášků a léků na bolest zubů – recenze
- 10 nejlepších ortéz na kotník – recenze a diskuze
- 10 nejlepších léků na játra (regenerace a detox) – recenze
- 10 nejlepších krémů na pigmentové skvrny – recenze
- 10 nejlepších krémů na celulitidu – recenze a zkušenosti
- 10 nejlepších kompresních legín pro ženy – diskuze
- 10 nejlepších kolagenů pro ženy – recenze a tipy
- 10 doplňků stravy při histaminové intoleranci – tipy
Jakému alkoholu se raději vyhnout?
Možná vás napadá, že druh alkoholu nemá na následnou kocovinu vliv, že jde přece o množství. Opak je ale pravdou. To, jaké bude mít “kočka” grády, můžete do značné míry ovlivnit.
Už jste slyšeli slovo kongenery? Jsou to vedlejší chemikálie, které vznikají jako produkt chemických reakcí při výrobě alkoholu. Patří sem například známý methanol či aceton. Právě tyto látky velmi často dodávají typickou chuť či aroma alkoholickým nápojů a zvyšují intenzitu kocoviny.
Vysoká koncentrace kongenerů je mimojiné v červeném víně či bourbonu. Nízká naopak ve vodce, ginu nebo bílém rumu.
Když už nyní máte k dispozici tuto informaci, dejte si příště nežli whisky, raději například gin s tonikem.
Čemu se při kocovině vyhnout?
Pokud se ráno probudíte s kocovinou, raději se vyhněte šálku čerstvé kávy obloukem. Ačkoliv krásně voní a za normálních okolností vám skvěle nastartuje den, v tomto případě by nadělala spíše více škody než užitku.
Kofein, jak je známo, zužuje cévy a zvyšuje krevní tlak, navíc nabudí organismus, tím se zvýší účinky zbytkového alkoholu a dojde k ještě většímu překyselení těla.
Nedoporučuje se zahlcovat tělo “těžkými” potravinami, které budou pro váš žaludek a trávicí systém jako kamení. Při kocovině v těle probíhá řada chemických procesů, a tělu neprospěje, když k té vší dřině dostane ještě nálož například v podobě hranolek.
Dopřejte tělu snadno stravitelnou, lehkou stravu a dostatečný příjem čisté vody.
Je pravdou, že se říká “čím ses večer zkazil, tím se ráno naprav”. To by v praxi znamenalo, že pokud jste požili moc piva, je to právě ten lék, který vám ráno vytrhne trn z paty. Buďte ale raději opatrní, protože to může mít naprosto opačný účinek. Čistá voda je bezesporu lepší volba.
Jaké jsou domácí vyprošťováky
Jak jsme si již řekli, přemíra alkoholu způsobuje překyselení organismu a proto je dobré ho zneutralizovat. Mléko to umí velmi dobře. Snižuje kyselost a dodá ztracené vitaminy. Na střevní mikroflóru jsou ideální fermentované obdoby mléka, například kefír. Pokud ale nejste milovníci kefíru, možná by vám pomohl mléčný koktejl, který zasytí, dodá potřebné živiny a zneutralizuje.
- Půl litru vychlazeného mléka
- 2 banány
- 2 lžičky medu
Mléko nalijte do mixéru, přidejte nakrájený banán a med. Vše důkladně rozmixujte a potom už jen na zdraví!
Česnečka je pradávný lék našich babiček a ty věděly kam a kdy po jaké medicíně sáhnout. Pokud tušíte, že by se následující ráno mohla kocovina dostavit, udělejte si tento grunt do foroty.
Ne nadarmo se tomuto polévkovému skvostu říká životabudič. Česnek je sám o sobě velmi bohatý na vitamíny A, B, C, selen, vápník a jód a to oslabené tělo doslova vyžaduje. Dále má také velký vliv na obranyschopnost a trávení. A v kombinaci s vodou zažene dehydrataci.
Jak na babiččinu česnečku?
- 1 cibule
- 4 stroužky česneku (můžete i více, záleží na síle)
- 10 dkg uzeného masa (nemusí být)
- 2 brambory
- Sádlo
- Sůl
- Majoránka
- Strouhaný sýr
- Kostičky pečiva
Nejprve si opečte pokrájené pečivo na sádle. Výsledkem by měly být na skus křupavé krutonky. Až budou dozlatova opečené, sejměte z plamene a nechte vychladnout. Poté nakrájejte cibuli na kostičky a opět zprudka orestujte na sádle. V průběhu přidejte nakrájené uzené maso a prolisovaný česnek. Po chvilce vše zalijte vodou.
Do vařící se polévky nasypte oloupané a nakrájené brambory na kostičky, osolte a vařte do změknutí.
Nakonec polévku dochuťte majoránkou a solí. Podávejte se strouhaným sýrem a krutony.
Banány jsou skvělý lék proti kocovině, protože mimo jiné obsahují vysoké množství draslíku, po kterém tělo v tomto stavu doslova prahne. Při pití alkoholu totiž dochází k blokaci tvorby hormonů, které napomáhají tělu udržet vodu, což vede ke ztrátě elektrolytů, jako je například právě draslík.
Na bolest hlavy ideální záležitost. Stačí rozdrtit malé množství ledu, zabalit ho do ručníku a přitisknout si ho na čelo, nebo místo kde cítíte tlak či bolest. Úleva na sebe nenechá dlouho čekat
Nelekejte se, opravdu vám tento nápoj může ulevit. Šťáva z rajčat pomáhá metabolizovat a odlučovat alkohol. Šťávu si můžete připravit buď z čerstvých rajčat, nebo si pořídit stoprocentní rajčatový džus v obchodě.
Nebojte se, nemusíte jíst syrová vejce, to by se vám mohlo naopak přitížit. Zkuste si ale udělat fajn snídani ve formě omelety, míchaných nebo vařených vajíček. Vejce mají vysoký obsah bílkovin, které dokáží snižovat pocit nevolnosti a aminokyselinu cystein, která umí předcházet škodlivým účinkům alkoholu.
Jelikož alkohol způsobuje dehydrataci, je opravdu důležité dodržovat kvalitní pitný režim, který zahrnuje hlavně čistou, neperlivou vodu.
Vodu můžete ale nakombinovat s nápoji obsahující cukr, který je po pití alkoholu také důležitý. Pár doušků Coca Coly nebo čaje s medem vám udělá dobře.
Můžete zkusit i multivitaminy s obsahem “céčka”, který pálí alkohol. Ale nezapomeňte, že všeho s mírou a voda by měla být základ.
Sprcha nebo teplá koupel může být pro tělo příjemná vzpruha. Nalije se vám nová krev do žil, tělo se prokrví a budete se cítit jako noví.
Jak předejít kocovině?
Kocovinu už asi zažila většina z nás. Holt to patří k životu, jeho radostem i strastem, existuje ale pár tipů, jak kocovinu zmírnit a nebo si ji vůbec nepřipustit k tělu.
Ať už pijete jakýkoliv alkohol, prokládejte ho vodou. Tím zabráníte dehydrataci a následným bolestem hlavy. Navíc vodou alkohol ředíte, takže se ho do krve nedostává takové množství, jako bez ní.
Je to sice součást každého příbalového letáku, ale někdy je důležité si to připomenout. Platí to i v tom případě, když jste si vzali například jednu pilulku na bolest hlavy. Zkuste to mít napaměti, protože byste si tím mohli poškodit játra nebo narušit správnou funkci léčiv.
Prázdný žaludek v kombinaci s alkoholem nedělá dobrotu. Zkuste se toho vyvarovat a sem tam si alespoň něco malého zobněte. Pokud dáte žaludku tuky a bílkoviny, zpomalujete tak vstřebávání alkoholu. ideální volbou jsou například sýry.
Je dobré znát své hranice a pokud cítíte takzvanou klapku, říci si stop a dát si raději vodu.
1. místo
Mindflow Hangover
Jedná se o produkt obsahující jen přírodní složky v jedné tobolce, které bojují proti vzniku kocoviny. Při konzumaci alkoholu velmi účinně odbourává škodliviny a doplňuje potřebné látky.
Extrakt z Dužistopky urychluje metabolismus acetaldehydu a L-cystein s vitaminem B1 zase účinně chrání tělo před jeho působením. Ideální kombinace, že? Dále přípravek obsahuje opuncii, která pomáhá udržet imunitní rovnováhu a zinek se selenem její funkci skvěle doplňují. Neméně důležitý je sibiřský ženšen, který pomáhá správně regulovat hladinu cukru v krvi. A to nejlepší na konec, ostropestřec mariánský napomáhá k ochraně a správné funkci jater.
2. místo
Life Extension Anti-Alcohol Complex
Tento Anti-Alcohol Complex od Life Extension byl přímo vyvinut, aby podporoval zdravou funkci jater, bojoval proti volným radikálům a neutralizoval metabolity alkoholu v krvi.
A jak to dělá? Prostřednictvím HepatoProtection Complexu, který kombinuje extrakty z ostropestřce, ječmenné trávy a hroznových semínek. Dále obsahuje látku chlorofylin, který ochraňuje naši DNA a rychleji odbourává alkohol z krve, a extrakt z hřebíčku, která detoxikuje a působí protizánětlivě. Kromě toho produkt obsahuje vitamíny B1, C, E, zinek, selen a další.
Jak se přípravek používá? Pokud je vám 21 let a výš, vezměte si 1 kapsli ke každému vypitému alkoholickému nápoji, přičemž můžete užít až 5 kapslí za den (pokud vám lékař nedoporučí jinak). Můžete si také před nebo po konzumaci alkoholu vzít rovnou 5 kapslí.
Jedno balení obsahuje 60 softgelových kapslí a stojí okolo 550 korun.
3. místo
Solgar Ostropestřec mariánský
Ostropestřec mariánský je oblíbeným tradičním bylinným pomocníkem na boj s kocovinou, protože chrání játra před poškozením. Působí totiž protizánětlivě, detoxikačně, regeneračně a používá se k úlevě od podrážděného žaludku, které obvykle doprovází kocovinu. Kromě kocoviny působí příznivě při problémech s lupénkou, žlučníkovými kameny, žloutenkou nebo cirhózou jater.
Tento produkt americké značky Solgar obsahuje 350 mg prášku ze semen a natě ostropestřce a ještě dalších 100 mg výtažku z jeho semen. Je vhodný i pro vegany a neobsahuje lepek, éčka ani přidaný cukr. Doporučuje se užívat 1-3 kapsle za den současně s jídlem anebo podle doporučení vašeho lékaře.
Balení, které obsahuje 50 kapslí, stojí okolo 600 korun.
4. místo
AKH Natrium phosphoricum
Natrium phosphoricum je homeopatikum, které původně vzniklo na léčbu průjmu kojenců, dětí, dospělých i psích mazlíčků, na který se dodnes také používá.
Kromě toho však skvěle funguje při kocovině či jiných zažívacích problémech (nadýmání, pálení žáhy, nepříjemné pocity po přejedení, zápach z úst, žlutý zuby a podobně).
Tento produkt vyrobený Radimem Bakešem v Galenické laboratoři Ostrava je zkrátka takový „všelék“, který by ve vaší domácí lékárničce neměl chybět. Ať už to přeženete s jídlem či právě s alkoholem, AKH Natrium phosphoricum vám vždy pomůže.
A jak se užívá? A akutních situacích se mohou brát 1-3 tablety po 1-2 hodinách, jinak postačí 2 tablety 3× za den.
Balení se 60 tabletkami stojí cca 200 korun.
5. místo
Swanson Milk Thistle (Ostropestřec)
Jak už jsme zmiňovali výše, ostropestřec je bylinka, která blahodárně působí na zdraví jater a je tradičním přírodním pomocníkem při kocovině. Stará se o to aktivní látka zvaná silymarin, která obsahuje spoustu flavonoidů se silným antioxidačním účinkem. Zároveň účinně pročišťuje trávicí trakt, posiluje srdce a obranyschopnost organismu, což je pro zvládnutí kocoviny také velmi důležité.
Tento produkt je tekutým extraktem z ostropestřce v poměrně vysoké koncentraci, takže doporučená a maximální denní dávka jsou 2 ml přípravku 2× za den společně s vodou. Objem 2 ml odpovídá cca 56 kapkám extraktu.
Jedno balení o objemu 29 ml pořídíte za necelých 200 korun.
6. místo
Enzymedica BETAINE HCL
Enzymedica Betaine HCl je produkt italské značky Enzymedica, která ve svých produktech využívá blahodárných účinků enzymů. Kromě nich doplněk stravy obsahuje extrakty z olivových listů a z opuncie.
A právě opuncie, rostlina z čeledi kaktusovitých, je považována za účinný přírodní lék ke zmírnění projevů kocoviny. Říká se, snižuje zejména sucho v ústech, nevolnost a ztrátu chuti k jídlu, tedy příznaky, které druhý den po konzumaci velkého množství alkoholu jistě zažil každý. Trávicí enzymy a olivové listy pak urychlují proces trávení a pročišťování, takže ještě urychlují odeznění kocoviny.
Tento produkt je 100% veganský a nenajdete v něm žádná plniva, GMO, sóju ani lepek.
Doporučuje se užívat jednu nebo dvě kapsle třikrát za den.
Balení se 120 kapslemi vás vyjde na cca 600 korun.
7. místo
Ženšen Pravý (korejský)
Bylo vědecky prokázáno, že korejský ženšen snižuje hladinu alkoholu v krvi. U zdravých dobrovolníků se zkoumal vliv ženšenu na hladinu alkoholu v krvi.
U mužů, kteří před konzumací alkoholu dostali 3 g extraktu ženšenu, se snížila hladina alkoholu v krvi až o 51 %. Dále se zkoumal vliv ženšenu na kocovinu. U lidí, kteří si během konzumace skotské whisky dali ženšen, došlo ke snížení projevů kocoviny až o 66 %. To zní lákavě, že?
Už po staletí byl a je ženšen používán v mnoha regionech Asie jako tonikum, protože podporuje celkový fyzický a duševní stav těla. Dnes je používaný hlavně v boji proti stresu, posiluje obranyschopnost organismu, zvyšuje sexuální zdraví a podporuje duševní aktivitu.
8. místo
Vitamín C
Vitamin C by vám neměl chybět v žádné domácnosti, protože je to takový všestranný pomocník. Je nezbytný pro tvorbu kolagenu a podporuje imunitu. Dále zvyšuje vstřebávání železa a přispívá k normální činnosti nervové soustavy. Je to také vysoce účinný antioxidant, který může chránit buňky a molekuly těla před poškozením volnými radikály a reaktivními kyslíkovými molekulami vznikajícími při normálním metabolismu a vystavení stresovým látkám prostředí.
A proč funguje vitamín C jako takzvaný vyprošťovák? Protože během pití alkoholu tělo ztrácí vitamíny, které tělo potřebuje. Vitamin tělo doslova nakopne.
9. místo
Vyprošťovák
Tento název mluví sám za sebe, co myslíte? Asi nemůže existovat příhodnější. Jedná se o šumivé tablety, které obsahují hydrogenuhličitan sodný a kyselinu vinnou, které mají schopnost neutralizovat žaludeční kyseliny a proto se doporučuje užívat nejen při kocovině, ale i při zmíněných problémech se zažíváním. Vyprošťovák tak pomáhá při trávení těžko stravitelných jídel či pálení žáhy. Díky tomu, že se jedná o šumivé tablety, které můžete velmi rychle rozpustit ve vodě, je jeho konzumace určitě příjemnější.
10. místo
Zázvor
Zázvor je vynikající koření, které pomáhá na mnoha frontách. Jedním z jeho mnoha příznivých účinků je, že pomáhá bojovat s nevolností. Například čínská medicína doporučuje zázvor na žaludeční problémy. Čaj, připravený z tohoto kořene vám dodá tekutiny, a med s citronem dodají vitamíny, které účinky zázvoru ještě umocní. V každém případě jej popíjejte ještě teplý, protože bude zázvor stimulovat váš metabolismus, což zvýší detoxikace těla a likvidaci od škodlivých látek.
Závěrem
Kocovina je opravdu nepříjemný stav, ale pokud se budete řídit výše zmíněnými radami, můžete se jí zcela vyhnout nebo alespoň zmírnit její příznaky.
Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:
[1] Wikipedie (CZ): Kocovina
[2] Lékařská práce – MUDr. Karel Nešpor, CSc. (CZ): Intoxikace alkoholem
a kocovina (publikováno v časopisu Praktické lékárenství
[3] Healthline (ENG): The 6 Best Ways to Prevent (and Cure) a Hangover
[4] PubMed Central (ENG): Red ginseng relieves the effects of alcohol consumption and hangover symptoms in healthy men: a randomized crossover study
[5] PubMed Central (ENG): Clinical effect of a polysaccharide-rich extract of Acanthopanax senticosus on alcohol hangover