TOP 10: nejlepší detoxikace organismu a těla

Co je to detoxikace organismu a těla? Jaká je nejrychlejší? Jaké jsou nejlepší detoxikační kůry? Recenze, zkušenosti a diskuze.

TOP  1. místo

Jitčin detox

Orientační cena: 3000 Kč
Unikátní detoxikační kúra, která se během 20 dní postará o celkový restart vašeho těla i mysli. Součástí programu je e-kniha s podrobnými informacemi a jídelníčkem a také přírodní proteinové nápoje, smoothie i superpotraviny, bez kterých by se Jitčin detox neobešel.
2. místo

Bio Detox mix 2+1

Orientační cena: 960 Kč
Přírodní směs zelených superpotravin pro detoxikaci těla, která chrání buňky před oxidačním poškozením, podporuje detoxikaci těla, posiluje imunitní systém, má vysoký obsah vlákniny, bílkovin, je zdrojem železa, vitamínu C a chlorofylu.
3. místo

Liposomální glutathion

Orientační cena: 1850 Kč
Glutathion je jedním z nejúčinnějších přírodních antioxidantů. Liposomální glutathion je směs glutathionu, vitamínů B a extrakt z ostropestřce mariánského. Tento antioxidant je důležitý pro buněčnou ochranu před volnými radikály a podporu detoxikace.

Deset nejlepších produktů na detoxikaci organismu

Co je to detoxikace a k čemu slouží?

Detoxikace v doslovném překladu znamená „odstranění nežádoucích látek“. Ať už se jedná o detoxikaci těla nebo třeba přírody, jde vždy o podobný princip, který má za cíl zbavit se toho, co nechceme nebo co nám škodí.

Říká se, že je dobré mít uklizeno – a to nejen doma, ale všude. Mít takzvaně čistý stůl. Uklizené bychom měli mít i vztahy, protože i ty mohou být pro organismus toxické a balastní. Stejně tak mysl, šatník, práce a podobně. Možná vám to přijde nesouvisející s tématem, nicméně opak je pravdou. Na naše těla působí jak vnitřní, tak i vnější faktory a psychika, stejně jako i prostředí, která nás obklopuje má zásadní vliv.

A jak se prozřetelně říká – jak uvnitř, tak vně. 

Lidské tělo je velmi chytré a v podstatě ani ke své detoxikaci nepotřebuje náš zásah. Když se otočíme zpátky do minulosti, tak po chvilce dumání přijdeme na to, že naši předci prováděli očištění těla nevědomky, ale velmi účinně a pravidelně. Jedli sezónní potraviny, žádné dovážené a chemicky ošetřené potraviny. Přes zimu konzumovali kvašenou zeleninu plnou důležitých vitamínů, pili čistou, pramenitou vodu, přijímali málo masa a když už si ho dali, bylo z domácího chovu a podobně. Půst před Velikonocemi je další očistný rituál, který přicházel společně s jarem. 

V dnešní době je to bohužel trošku jinak. Máme ohromný nadbytek všeho a vlastně ani nepřemýšlíme nad tím, že běžná konzumace avokáda, masa nebo jahod v prosinci není normální a pro naše těla ani přirozená.

Nicméně, lidské a vlastně i zvířecí tělo má pro svou očistu velmi účinné a funkční mechanismy. Jsou to hlavně játra, která umí likvidovat veškeré toxiny a následně je odplavit z těla ven. Velký úkol mají i střeva, lymfatický systém a ledviny. 

Tělo by se mělo očistit tehdy, kdy se cítíte unavení, bez života, podráždění, když zažíváte dlouhodobější zácpy, nadýmání a podobně.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Co způsobuje nedostatečnou detoxikaci organismu?

Za nedostatečnou detoxikace těla může nést odpovědnost mnoho faktorů. Jedná se například o tyto:

 • Nezdravá strava a životní styl.
 • Nedostatek pohybu a pobytu venku.
 • Sedavé zaměstnání.
 • Nadměrná konzumace alkoholu, cigaret a jiných drog.
 • Příliš stresu.

Jaké jsou příznaky zaneseného organismu?

Toxiny se nám dostávají do těla prakticky dennodenně. Je to vlivem prostředí, kde žijeme, jídlem, které konzumujeme i informacemi, které přijímáme a lidmi, kterými se obklopujeme. 

Jak jsme si již řekli, v těle funguje jakási automatická detoxikace, které se nemusíme vůbec účastnit. Tělo ji provádí samo, bez našeho přičinění. Nicméně mohou nastat okamžiky, kdy bychom měli tělu trošku pomoci.

 • Špatné trávení.
 • Problémy s vyprazdňováním.
 • Únava.
 • Stres.
 • Psychické problémy.
 • Pocit těžkého žaludku.
 • Bolesti hlavy.
 • Zácpa.
 • Průjem.
 • Pálení žáhy.
 • Astma.
 • Ekzémy a jiné kožní problémy.
 • Bolestivá menstruace.

Jaká by měla detoxikace být?

V prvé řadě komplexní – jak už jsme si říkali. Měla by se tedy týkat všech našich úrovní – mentální, fyzické i prostředí které nás obklopuje.

Jedná se o detox duše, mysli a našeho rozpoložení.

Detox naší fyzické schránky posiluje a zároveň i podporuje celou vylučovací soustavu včetně střev. Dále pak krev a lymfu.

Jedná se o očistu místa, kde se nacházíme – především domova, kde jsme nejčastěji.

Proč detoxikovat?

Jednoduše, aby se nám lépe a kvalitněji žilo. Naše tělo je náš chrám a měli bychom se o něj s láskou a pokorou starat.

 • Detoxikace podporuje očistné mechanismy v našem těle.
 • Harmonizuje celý organismus jako komplexní celek.
 • Zlepšuje náladu a psychické rozpoložení.
 • Odstraňuje odumřelé buňky a tkáně.
 • Odstraňuje toxické látky.
 • Polotovary.
 • Nekvalitní strava.
 • Barviva.
 • Konzervanty.
 • Pesticidy.
 • Volné radikály.
 • Špatná voda.
 • Zlost.
 • Závist. 
 • Špatné vztahy.
 • Potlačené emoce.

Jak podpořit přirozenou detoxikaci

Jak jsme si již řekli, naše tělo zvládá 99 % očišťovacích procesů samo, v tom ho suplovat nemusíme, co ale můžeme, je podat mu pomyslnou pomocnou ruku. Jak na to?

Někteří odborníci doporučují spát alespoň 8 hodin každý den. Jiní tvrdí, že je množství spánku individuální a že někomu může stačit například jen 5 hodin. Kde je tedy pravda? Pravděpodobně někde uprostřed. Zkuste se naladit na své tělo, poslouchat ho a nastavit si podle toho vlastní biorytmus. Než půjdete na kutě, omezte práci na počítači nebo telefonu. Zkuste relaxovat a mít klidovější režim. A stejně tak i po probuzení – setrvejte chvilku sami se sebou a nečtěte hned nejnovější příspěvky na sociálních sítích.

Uvádí se, že každý den potřebujeme zhruba 350 litrů kyslíku v klidovém režimu. Je důležité trávit volný čas na čerstvém vzduchu a aktivně tak naše plíce roztahovat a zvyšovat jejich kapacitu.

Voda, voda, voda. Lidské tělo je z velké části tvořeno vodou a právě proto je velmi důležité ji doplňovat. Je to právě voda, která je součástí každé naší buňky. Například ledvinami proteče denně cca 150 l vody. Hodně pijte a dbejte i na to, jakou vodu pijete.

Omezte polotovary a jezte kvalitní, čerstvé suroviny. Ideálně základní suroviny – lokální ovoce, zelenina, obiloviny a podobně. Když totiž tělo dostává nekvalitní složky, postupně se zanáší toxiny, orgány slábnou, žíly a cévy se ucpávají a začíná vznik různých nemocí.

Jak jsme si již řekli, stres a negativní emoce mohou tělo značně ovlivňovat. Zkuste se stresu vyvarovat, zkuste nepotlačovat emoce a snažte se žít v klidu a vyrovnaně.

Benefity detoxikace

Detoxikace je pro tělo zdravá v mnoha ohledech – buňky a orgány se uzdraví a zbaví se nežádoucích látek. Budete mít více energie a chuti do života.

 • Fyzické zdraví
 • Psychická pohoda
 • Proces trávení

Jak na domácí detox?

Obecně se doporučuje pití teplé vody po celý den. Je to pro celou vylučovací soustavu mnohem menší zátěž než pití ledové vody. Pokud to nezvládnete, zkuste teplou vodou s citronem alespoň začít svůj den. Dejte si jí nalačno a až poté si dopřejte zdravou snídani, například fermentovanou obilnou kaši.

Byliny jsou takový přírodní zázrak. Umí stimulovat orgány, podporovat trávení i čistit krev. Zkuste například odvar z heřmánku, třezalkový nebo lněný olej.

Pozor ale – šťáva musí být čerstvá. Máte-li doma tedy odšťavňovač, každý den si dopřejte jednu sklenku. Tato šťáva je totiž skvělá pro podporu střev. Její pravidelné pití může příznivě ovlivnit pohyby střev a podporovat funkci jater.

Tato semínka obsahují omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a zdravou vlákninu. Mají velký vliv na tlusté střevo, které pomáhají čistit od nechtěných zbytků potravy.

1. místo

Jitčin detox

Orientační cena: 3000 Kč

Jedná se o dvaceti denní detoxikační program od Jitky Molnár, což je spoluzakladatelka Fit-day.

Tento detox je navržený tak, aby dokázal pomoci nastolit rovnováhu a následně obnovit správné zažívání a metabolické funkce. Je ale důležité myslet na to, že jako doplnění tohoto detoxu je potřeba konzumovat opravdové potraviny a žádné polotovary. Konkrétně se jedná o čerstvé ovoce a zeleninu, luštěniny, natural ořechy, semínka a další superpotraviny. 

Program od Jitky má za cíl zdravě pročistit tělo a dodat mu energii. 

Jitčin detox počítá s chutnými recepty na každý den – základ tvoří dvě hlavní jídla denně, která jsou doplněná o snídaňovou smoothie misku a pravidelné svačiny.

Na úplném začátku je důležité diagnostikovat a vyřadit toxické potraviny z jídelníčku. První týden se zaměřuje na pročištění střev a druhý týden následuje samotné aktivní pročišťování.  

Celý detoxikační balíček je zpracován kousek od Olomouce.

Program stojí cca 3000 korun.

2. místo

Bio Detox mix 2+1

Orientační cena: 960 Kč

Balíček Bio Detox mix 2+1 je směs přírodních zelených superpotravin, které jsou určené pro detoxikaci těla.

Tento mix chrání buňky před oxidačním poškozením, podporuje detoxikaci těla, posiluje imunitní systém, má vysoký obsah vlákniny a bílkovin, je zdrojem železa, vitamínu C a chlorofylu.

Obsahuje například mladou pšenici, zelený ječmen, chlorellu či spirulinu. 

A jaká je cena? Cca 960 korun.

3. místo

Liposomální glutathion

Orientační cena: 1850 Kč

Glutathion je jedním z nejdůležitějších detoxikačních látek v těle a je naším nejúčinnějším přírodním antioxidantem. V tomto výrobku je obsažený lipozomální glutathion, což je směs glutathionu, vitamínů B a extraktu z ostropestřce mariánského. Jedná se o detoxikační bombu v dobrém slova smyslu. Dokáží totiž chránit tělo před volnými radikály.Tento antioxidant je důležitý pro buněčnou ochranu před volnými radikály a podporu detoxikace.

A jak produkt dávkovat? Doporučuje se 1 lžičku 1-4× denně. Před polknutím přidržte v ústech po dobu 30 sekund. Produkt můžete smíchat bez problému i s vodou a vypít. Nejlépe ho užívejte nalačno. Spotřebujte do 30 dnů od otevření a uchovávejte mimo dosah světla.

A jaká je cena? Cca 1850 korun.

4. místo

Oxalis Detoxikační čaj

Orientační cena: 550Kč

Kilové balení detoxikačního čaje Oxalis přispívá k normálnímu trávení a funkci střev. Obsahuje ostružník, který kromě podpory trávicí soustavy přispívá i k čištění jak tenkého, tak i tlustého střeva. Dále obsahuje čaj břízu, která podporuje normální funkci močových cest. 

A dále neméně významný jablečník, který přispívá k normální funkci jater a žlučníku.

Jak připravit?

Dejte vařit vodou a až bude vroucí, zalijte čaj v poměru cca 2 vrchovaté čajové lžičky na 250 ml vody. Nechte 8-10 minut louhovat a poté přeceďte. Doporučuje se pít 1-2× denně před jídlem.

A jaká je cena? Půl kila čaje stojí cca 550 korun.

5. místo

Diochi Detoxin

Orientační cena: 560 Kč

Detoxikační kapičky obsahují množství bylin s prosperujícími účinky pro naše tělo. Obsahují například mochnu nátržník, smil písečný, pampelišku, ostropestřec nebo řepík.

Ostropestřec napomáhá normalizovat činnost jater a je přirozený antioxidant. Pampeliška pomáhá detoxikovat, upravuje funkce žaludku, jater a močové soustavy a působí protizánětlivě. Mochna dokáže normalizovat funkci střevního traktu a zlepšuje stav pokožky. Řepík podporuje normální funkci jater, vylučování, trávení a fungování žlučníku. Jitrocel působí jako přirozený antioxidant, normalizuje funkci střevního traktu a podporuje mikrobiální rovnováhu. Smil normalizuje funkci jater a žlučníku.

A jak dávkovat? Doporučuje se užívat 20 kapek 3× denně s vodou. Děti od 6 let by měly užívat 2× denně 10 kapek.

A kolik tyto kapky stojí? Cca 560 korun.

6. místo

Nástroje Zdraví chlorella extra BIO

Orientační cena: 550 Kč

Chlorella je sladkovodní řasa, která se považuje za superpotravinu. Je bohatá na množství vitaminů, zejména skupiny B, a také minerální látky včetně jódu. Je vhodná jako doplněk pro vegetariány a vegany.

A co přesně chlorella umí? Podpořit tvorbu energie, přispívá k mikrobiální rovnováze, napomáhá normální funkci imunitního systému, posiluje funkce střevního traktu a trávení, přispívá k normální činnosti jater a je to silný antioxidant.

Jak tuto řasu dávkovat? Doporučuje se užívat 3-5 tablet 3× denně, nejlépe s jídlem a dostatečným množstvím vody. 

Jaká je cena? Cca 550 korun.

7. místo

Nordbo Pure Cleanse

Orientační cena: 1000 Kč

Detoxikační kapsle Nordbo Pure Cleanse jsou kapsle plné bylin, které dokáží účinně pročistit tělo. V tomto produktu je dohromady až 19 účinných látek. Tyto rostlinné složky jsou rozdělené na ranní a večerní dávku detoxikace. Tyto látky podporují vylučování toxinů z těla, podporují přirozenou funkci zažívání a aktivují přirozená detoxikační centra organismu.

A jak užívat? Jedná se o 30denní kůru – užívejte ráno 2 kapsle, večer 2 kapsle.

A cena? Cca 1000 korun.

8. místo

Bylinná kúra Detox a lymfa

Orientační cena: 500 Kč

Tento český produkt je tinktura ze tří druhů blahodárných bylin – kopřivy, pampelišky a hořce, z valné většiny nasbíraných ve volné přírodě. Pampeliška dodává tinktuře antioxidační a detoxikační účinky, pomáhá pročistit organismus a podporuje správnou funkci močových cest, trávení, žaludku a jater. Kopřiva je bohatá na minerály a železo, podporuje funkci ledvin, odvodňuje a posiluje přirozenou obranyschopnost těla.

Jak dávkovat? Užívejte 2× denně 1 lžičku kapek ve 300 ml vlažné vody.

A cena? Cca 500 korun.

9. místo

Ecce Vita Čistá aloe vera šťáva

Orientační cena: 700 Kč

Tato bio šťáva z dužiny listů aloe vera obsahuje důležité aminokyseliny, glukosidy, třísloviny, ligniny, ale také množství vitaminů A, E, B, C, beta-karoten a minerální látky fosfor, draslík, vápník, železo, zinek, sodík. 

Aloe vera podporuje imunitní systém, snižuje napětí i únavu, působí jako silný antioxidant, dokáže podpořit detoxikaci organismu, udržuje normální hladinu cukru v krvi a normální stav pokožky.

Jak dávkovat? Před užíváním protřepejte a poté užívejte 2 polévkové lžíce šťávy 2-3× denně nejlépe před jídlem nebo současně s jídlem. Zapijte sklenicí vlažné vody.

A jaká je cena? Cca 700 korun.

10. místo

Bachovy květové bio esence Detox

Orientační cena: 420 Kč

Bachovy květové bio esence DETOX se hodí pro každého, kdo se rozhodl pro očistnou kúru svého organismu. Obsahuje řepík, pramenitou vodu, jilm, olivovník, jabloň lesní či sporýš lékařský.

Tento produkt má vliv jak na naše emoce, tak i na tělo. Čistí mentální i fyzickou úroveň.

Jak dávkovat? Doporučuje se užívat 4× 4 kapky denně do sklenice s vodou. Efekt a rychlost nástupu efektu je individuální. Esencí není možné se předávkovat.

A kolik tato esence stojí? Cca 420 korun.

Závěrem

Lidské tělo je dokonalý „stroj“ s dokonalým mechanismem, který v normálním režimu ví, jak se zbavit toxických látek a umí se samoléčit. Někdy ale nastanou situace, kdy je třeba mu pomoci. Nezapomínejte ale, že detox by měl probíhat na všech úrovních. Nejde jen o potraviny, ale i o duševní zdraví a prostředí, které nás obklopuje.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Detoxikace (alternativní medicína)

[2] Wikipedie (CZ): Detoxikace

[3] Healthline (ENG): Full Body Detox: 9 Ways to Rejuvenate Your Body

[4] PubMed Central (ENG): Modulation of Metabolic Detoxification Pathways Using Foods and Food-Derived Components: A Scientific Review with Clinical Application

[5] PubMed Central (ENG): Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence

4.9/5 (Počet hlasů: 7)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?