11 nejlepších krémů na atopický ekzém – srovnání a recenze

Jaké jsou nejlepší krémy na ekzém? Co to atopický ekzém je a jak se starat o kůži s ekzémem? Jak doma pomoct podrážděné kůži?

TOP  1. místo

Inlight Bio Relief balzám na suchou a svědící kůži

Orientační cena: 900 Kč

zklidňující 100% bio balzám obsahuje kurkumu, měsíček a další složky známé pozitivními účinky na pleť postiženou ekzémem.

2. místo

HempTouch Vyživující pleťový krém

Orientační cena: 800 Kč

Vynikající pleťový krém s kyselinou hyaluronovou a konopným extraktem pro extrémně citlivou pleť se sklonem k zarudnutí.

3. místo

HempTouch Terapeutický balzám CBD

Orientační cena: 950 Kč

Balzám s obsahem konopného oleje, bambuckého a mangového másla mírní podráždění suché a šupinaté pokožky a regeneruje ji. 

Jedenáct nejlepších krémů na atopický ekzém

Atopický ekzém je multifaktoriální onemocnění, na kterém má „zásluhu“ hned několik faktorů, kterými může být genetika, imunita, životní prostředí, hormonální výkyvy a podobně. Má velmi nepříjemné symptomy, které dokážou člověku značně otrávit život. Projevuje se jak u dětí, tak u dospělých. 

Proč přesně vzniká, jak se projevuje a co pomůže k jeho zmírnění? Přinášíme hned několik rad a tipů.

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

Co je atopický ekzém?

Atopický ekzém, známý také jako atopická dermatitida, je celoživotní onemocnění kůže. Přesně řečeno jde o kožní zánět, který má ve většině případů alergický původ.

V průběhu této „nemoci“ se střídají období klidu, jinak tak zvané remise, a vzplanutí, neboli exacerbace, a silný výskyt ekzému. Může se ale stát, že se toto onemocnění bude projevovat kontinuálně. To ovšem jen ve výjimečných případech.

Čím je ekzém způsoben?

Atopická dermatitida vzniká ve chvíli, kdy dojde ke snížení odolnosti lipidové kožní bariéry. Tím dochází ke snížení hydratace pokožky, a tedy ke zvýšení její suchosti. Když kožní bariéra nepropouští vodu a neumí udržet vláhu, kůže se stává křehkou a snadněji mohou projít škodlivé mikroorganismy nebo dráždivé látky do těla. To samozřejmě atopický ekzém ještě zhoršuje.

Co všechno může atopický ekzém zhoršovat?

Za šíření a zhoršování průběhu atopického ekzému může často genetika. Ale ne jenom ta. Dalšími faktory jsou imunologické reakce, případně oslabená imunita, defekt kožní bariéry, stres, infekce a samozřejmě také nejrůznější vlivy životního prostředí. 

Atopický ekzém pak ještě víc zhoršují další alergeny, mikroby, dráždivé látky, hormonální i klimatické faktory, psychické vypětí…

Jaké jsou hlavní spouštěče atopického ekzému?

 • genetické předpoklady
 • alergeny jako zvířecí srst, pyly, plísně
 • bakterie, viry, kvasinky
 • hormonální změny (u žen) – 1. a 2. trimestr těhotenství, období kolem porodu, menopauza, premenstruační období 
 • kontakt pokožky s dráždivými látkami, jako je horká voda, mýdlo, prací prostředky
 • kontakt pokožky s dráždivými vlákny, jako je vlna, silon, kožešina, polyester
 • změny teplot – velká zima, velké horko
 • změny v životosprávě, v jídelníčku, v dietě
 • šťáva z čerstvých plodů (jahody, citrusy, rajčata, exotické ovoce)
 • emocionální stres

Jak poznáte, že máte atopický ekzém?

Jak už bylo zmíněno, ekzém se projevuje na pokožce. Nejčastěji jde o zarudlá a svědivá místa na těle, která svědí, pnou nebo pálí. Kůže je popraskaná, šupinatá a šupinky se buďto na kůži drží nebo se odlupují. Může se objevit také krupička nebo vyrážka. Zpravidla se vyskytuje v ohybech končetin, tedy v loketních jamkách, za koleny, ale také na obličeji a krku, ve výstřihu, u dětí také často na hlavičce.

 • velmi suchá a podrážděná místa na těle i obličeji
 • pupínky a puchýře, často zánětlivé a mokvavé 
 • kromě svědění i otoky 
 • šupinky, odlupující se kousky kůže
 • možné následné strupatění a bohužel i krvavá místa 
 • u miminek a dětí následuje pláč, neklid, nespavost, rozmrzelost
 • dejte si raději sprchu než koupel – koupel ve vaně pokožku vysušuje
 • pečlivě si čistou vodou oplachujte sprchové gely i pěny z těla i obličeje
 • nechte si udělat diagnostiku pleti a používejte přípravky určené přesně pro vás
 • používejte produkty, které chrání proti tvrdé vodě
 • pokožku sušte jemným poklepáváním ručníku, nikdy ne drsným třením
 • snažte se vyvarovat koupání v chlorovaných bazénech a na přírodních špinavých koupalištích
 • mažte se, mažte se, mažte se

Léčba atopického ekzému

Pokud se u vás projevuje mírnější forma atopického ekzému, která se projevuje suchou kůží, zarudnutím a svěděním, hodí se vám užívat emoliencia – přípravky, které mají změkčující, zvláčňující a zjemňující funkci na kůži.

K léčbě středně vážné formy ekzému, která se projevuje suchou kůží, zarudnutím, svěděním a následným škrábáním se téměř až do krve, jsou vhodná emoliencia či slabší lokální kortikosteroidy.

Máte-li těžkou formu, kterou poznáte podle velkých suchých oblastí na těle, neustálým svěděním, silným zarudnutím, popraskáním a mokváním pokožky, lékař vám pravěpodobně bude muset předepsat lokální kortikosteroidy, ale pomohou vám i vlhké obklady, pravidelné používání zvláčňujících přípravků, možná je i fototerapie, případně systémová léčba. Rozhodně by vám měl být v tomto případě nápomocný lékař.

Jak ovlivňuje jídlo a pití kvalitu naší kůže?

Atopická kůže, zvláště pak v době vzplanutí, potřebuje zchladit. Na ekzémy a vyrážky pak pomůže konzumace mléčných výrobků, větší množství ovoce a zeleniny a také mátové nápoje. Ano, i teplý mátový čaj dokáže ochladit vaše tělo. Co vám naopak neprospěje, jsou pálivá a kořeněná jídla, dokonce i sůl. 

Olivový tip: Doporučujeme konzumovat olivy. Ty totiž obsahují nejen velmi kvalitní olivový olej, který má antioxidační i zvláčňující účinky, ale také antioxidační vitaminy A, D, E a K, které organismus vyživují. Zejména vitamin A a D chrání kůži před poškozením. 

U pacientů s těžkou formou atopického ekzému se někdy doporučuje tzv. přísná diagnostická hypoalergenní dieta. Jde o konzumaci tepelně upravené zeleniny a tepelně upraveného ovoce, dále rýže, brambor, kukuřice a masa (s výjimkou rybího). Cílem je zjistit, zda po dodržení hypoalergenní diety dojde ke zlepšení stavu pokožky.

Jak pečovat o atopickou pleť a pokožku těla?

 • pleť čistěte ráno i večer, ale vždy velmi citlivě a jemně
 • nezapomínejte ji čistit i v případě, že na ní není make-up a další líčidla
 • pleť nedrhněte, místo peelingu sáhněte po čistíc gelu nebo pěně
 • nemyjte si obličej mýdlem, které vysušuje
 • tělo pořádně a pravidelně hydratujte vhodnými a mastnými krémy
 • dodržujte pitný režim a jezte potraviny s velkým obsahem vody

Jak dlouhodobě omezovat či zmírňovat atopii?

 • snažte se omezit tu část, kdy dochází ke vzplanutí 
 • pokuste se zlepšit svou kvalitu života 
 • správně pečujte o pokožku s cílem obnovit kožní bariéru 
 • myslete na vhodné tkaniny, kosmetiku i prací prášky 
 • pravidelně hydratujte kůži 
 • zkuste zlepšit své emoční zdraví 
 • konzultujte své problémy s lékařem

Jaký je nejlepší krém na atopický ekzém?

Byť jde o opravdu nepříjemnou záležitost, která může nabourat všechny sféry života nemocného a ovlivní i jeho blízké okolí, není třeba věšet hlavu. Naštěstí existuje mnoho přípravků, které vám dokážou pomoci.

1. místo

Inlight Bio Relief balzám na suchou a svědící kůži

Orientační cena: 900 Kč

100% bio balzám od malé rodinné značky Inlight se sídlem v anglickém Cornwallu, který byl speciálně vytvořen pro suchou a svědící kůži, kterou trápí ekzém, dermatitida i lupénka. Obsahuje výhradně účinné přírodní složky jako je olivový olej, včelí vosk, slunečnicový, růžový, levandulový, jojobový olej, extrakt z mrkve, měsíčku lékařského, slézu lesního, kurkumu a další blahodárné byliny.

Poskytne neuvěřitelnou úlevu přecitlivělé pokožce sužované ekzémem a díky výjimečné sestavě výše uvedených přírodních ingrediencí. Zároveň se jedná o zcela čistý produkt bez jakýchkoli syntetických parfémů, parabenů, ropných derivátů, SLS či ftalátů.

Zakoupíte ho v krásném, ale hlavně ekologickém kelímku z tmavého skla, které brání znehodnocení působením UV záření. Součástí balení je i malá dřevěná špachtle, kterou byste měli balzám nabírat. Pokud byste do produktu sahali prsty, můžete do něj neúmyslně zanést různé nečistoty, což by mohlo ovlivnit jeho trvanlivost.

Balení o velikosti 45 ml stojí cca 900 korun, ale vydrží vám opravdu dlouho, protože produktu stačí nanést velmi malé množství.

Fotografie produktu

2. místo

HempTouch Vyživující pleťový krém

Orientační cena: 800 Kč

Slovinská značka Hemptouch je výjimečná tím, že ve svých produktech používá trojí sílu konopí, a to za studena lisovaný konopný olej, extrakt z CBD a hydrolát z konopných květů. Všechny tyto složky pocházejí z konopných polí, která značka vlastní a sama o ně pečuje. Tento vyživující pleťový krém navíc obsahuje ještě kyselinu hyaluronovou a výtažek z růže, které pleť revitalizují a regenerují.

Produkt je veganský, neobsahuje silikony, parabeny, umělou parfemaci a je bez alkoholu, což extrémně suchá, citlivá a atopická pokožka jen ocení.

Ačkoliv je krém určen zejména na vyčištěnou pokožku obličeje a krku, na které se může nanášet ráno, večer nebo během dne podle potřeby, můžete jej využít i na jiné části těla, které trápí ekzém. Výborně funguje jako lehký krém na ekzematickou pokožku na rukou, protože se rychle vsákne a vy se tak hned můžete vrátit k vaší činnosti.

50 ml tohoto krému koupíte za cca 800 korun.

3. místo

HempTouch Terapeutický balzám CBD

Orientační cena: 950 Kč

Terapeutický balzám s obsahem konopného oleje, bambuckého a mangového másla mírní podráždění suché a šupinaté pokožky a celkově ji regeneruje. Je vhodný pro dlouhodobé použití bez vedlejších účinků, a to zejména pro pokožku trpící ekzémem. 

Balzám díky obsahu konopného oleje účinně zmírňuje podráždění suché a šupinaté pokožky a pomáhá obnovovat její přirozenou ochrannou bariéru. 

Balení 50 ml stojí cca 950 korun.

4. místo

CBD STAR konopný Skin Repair Balm

Orientační cena: 690 Kč

Tento krém obsahuje 1% CBD a měl by zajišťovat výživu, zjemnění, ochranu, zklidnění a hojení pokožky. Je vyroben z těch nejlepších přírodních ingrediencí, které pečují o suchou a podrážděnou pokožku. Posiluje její přirozenou ochrannou bariéru a schopnost regenerace. Pokožku vyživuje, zvláčňuje, promašťuje a pomáhá jejímu hojení. Rychle se vstřebává a nezanechává mastný a lepivý pocit.

Skin Repair Balm je veganský krém, který neobsahuje THC, sulfáty, ftaláty, parabeny, silikony, minerální oleje ani syntetická barviva a aromata. 

Balení 30 ml stojí 690 korun.

5. místo

Alma Šlehaný krém Měsíčková péče

Orientační cena: 330 Kč

Tento měsíčkový, jemně našlehaný krém od české značky Alma je určený pro citlivou, alergickou a ekzematickou pokožku dospělých, ale i dětí, miminek a těhotných i kojících žen.

Regeneruje drobné záněty a hloubkově hydratuje dlouhodobě vysušenou kůži. Díky výtažku z měsíčku lékařského přispívá k rychlejšímu hojení a regeneraci. Obsažené bambucké a mangové máslo hloubkově vyživují pokožku. Kokosový olej pokožku zklidňuje, chrání ji a příjemně zvláčňuje. Mandlový, makový a meruňkový olej také vyživují a regenerují. A posledními složkami jsou: antioxidační vitamín E a rostlinný glycerin s výjimečnými hydratačními účinky.

Balení o objemu 60 ml stojí 330 korun.

6. místo

Alteya Organics Šípkový olej

Orientační cena: 600 Kč

Kvalitní, za studena lisovaný šípkový olej od značky Alteya Organics je vhodný pro intenzivní péči o pleť, která trpí ekzémem či dermatitidou. Je bohatým zdrojem vitamínů, minerálů i nenasycených mastných kyselin, regeneruje, ale je také skvělý pro podporu hydratace pleti. Pomůže podpořit obnovu kožních buněk a zároveň pleť zanechá náramně hebkou a jemnou na dotek, přičemž nezanechává pocit mastnoty. Můžete ho používat jak samotný přímo na postižená místa, nebo ho přimíchat do vašeho oblíbeného krému či masážního oleje. 

100ml balení stojí cca 600 korun.

7. místo

Purity Vision Zinková mast s měsíčkem BIO

Orientační cena: 200 Kč

Tato zinková mast s měsíčkem od české značky Purity Vision se nehodí jenom pro dětské opruzené zadečky, ale blahodárně působí na pokožku trpící ekzémem všech věkových kategorií. A to hned z několika důvodů. Obsažený zinek je známý svými protizánětlivými a hojivými účinky. Zmírňuje svědění a zarudnutí. Kromě zinku je mast napěchovaná celou řadou dalších účinných látek. Konkrétně jsou to maceráty měsíčku lékařského, vanilky, levandule a heřmánku, bambucké máslo, jojobový, slunečnicový a mandlový olej. Macerát vzniká tak, že se rostlina naloží do másla či oleje na delší časový úsek, čímž dojde k uvolnění účinné látky i vůně, proto mast krásně voní.

Zároveň vás potěší i její našlehaná textura, která se příjemně roztírá. Dalším benefitem produktu je certifikát CPK BIO, který potvrzuje nejvyšší kvalitu, a šikovné balení v hliníkové dózičce, kterou můžete dále využít nebo snadno zrecyklovat.

70 ml této mastičky vás bude stát necelých 200 korun.

Fotografie produktu

8. místo

Argital Hypoalergenní krém na ruce s violkou

Orientační cena: 300 Kč

Tento produkt je určený pro ekzematickou pokožku rukou, která dokáže pěkně potrápit. Jeho lehká konzistence ale zaručuje, že krém můžete použít bez starostí i v průběhu dne a ihned po jeho aplikaci můžete dělat všechny činnosti, aniž byste se museli bát, že vaše ruce všechno umastí.

A jaké účinné látky obsahuje? Gel ze zeleného jílu a extrakt z violky trojbarevné, které chrání před zarudnutím, pnutím a svěděním pokožky, a zároveň ji hojí a regenerují. K tomu jim pomáhá také jojobový olej, který brání vzniku zánětu, a vyživující kakaové máslo. Krém je veganský, neobsahuje parabeny, silikony ani parfemaci a je hypoalergenní.

Nanáší se na čistou pokožku rukou hned po umytí a můžete jej používat několikrát za den, podle toho, jak potřebujete.

Italská společnost Argital už od roku 1979 vyvíjí kosmetické produkty na bázi zeleného jílu, který má blahodárné účinky na pokožku těla, obličeje, ale i na vlasy. Jejich přípravky jsou ověnčeny spoustou certifikátů, například ICEA či  BDIH a jsou 100% přírodní.

Balení o objemu 50 ml stojí cca 300 korun.

9. místo

ALMA heřmánková péče se zinkem

Orientační cena: 360 Kč

Tento jemný šlehaný krém na bázi extraktu z měsíčku a heřmánku spolu se zinkem nevysušuje, naopak kůži hydratuje a zjemňuje. Mírní projevy ekzémů, podráždění svědění a pálení. Je vhodný i pro citlivou dětskou pokožku. Krém se dobře nanáší i roztírá. 

Balení 60 ml stojí 360 korun.

10. místo

Nobilis Tilia Konopný olejový multigel BIO

Orientační cena: 520 Kč

Tento konopný olejový multigel oblíbené značky Nobilis Tilia je takový multifunkční zázrak. Díky obsahu BIO konopného, ale i BIO pupalkového oleje, vitamínu E a glycerinu pečuje o podrážděnou atopickou pokožku po všech směrech. Zvlhčuje ji, regeneruje, chrání před vnějšími dráždivými faktory a ulevuje od svědění.

Dá se použít na spoustu způsobů, proto by neměl chybět v kosmetické taštičce žádného atopika:

 • Jako krém: gel naneste na postižené místo, jemně vmasírujte a nechte vstřebat. Aplikaci můžete opakovat za den tolikrát, kolik je potřeba.
 • Jako mycí prostředek: gel smíchejte s vodou a šetrná mycí emulze pro ekzematickou pokožku je na světě.
 • Jako lázeň: 1 – 2 polévkové lžíce přidejte do vany a jen si vychutnejte příjemnou, ale hlavně léčivou lázeň pro vaši ekzémem namáhanou kůži.

A kolik tento „multizázrak“ stojí? Malé 50ml balení cca 240 korun a větší o velikosti 200 ml pořídíte za cca 520 korun.

Fotografie produktu

11. místo

Epiderma Bioaktivní konopný balzám na ekzém

Orientační cena: 500 Kč

Balzám od české dermokosmetické značky Epiderma byl vyvinut přímo pro potřeby ekzematické pokožky celého těla. Obsahuje patentovanou složku Betuldiol®, která se skládá z vysoce účinných aktivních látek (především čisté CBD a Betulin) napomáhajících tlumit zánět kůže, a tím pádem mírnit svědění a následné škrábání. Tím přispívá k eliminaci rozšíření ekzému a má také skvěle vyživující a hydratující schopnosti.

Používá se ihned po sprše nebo koupeli, kdy tenkou vrstvou balzámu potřete celé tělo. Produkt můžete používat ráno, večer a v případě potřeby i přes den.

Výrobce tvrdí, že recidivu ekzému můžete očekávat po 14 až 21 dnech.

300ml balení balzámu stojí cca 500 korun.

Na závěr

Atopickým ekzémem trpí 15 – 30 % dětí a 2 – 10 % dospělé populace. Postihuje stejně často muže i ženy. Asi 80 % případů se vyskytuje během prvních 5 let života, přičemž vysoký výskyt je už v prvním roce. Má recidivující průběh s tendencí k postupnému zlepšování v dospělosti. Vše se ale musí podchytit a léčit včas, aby nedošlo k závažnějším onemocněním, jakým může být třeba astma. 

Pokud však budete dodržovat všechny rady a tipy, jak postupovat pro zmírnění potíží, zvládnete veškeré strasti atopického ekzému překonat a v budoucnu se můžete těšit značnému zlepšení. 

Nezapomínejte proto pečovat nejen o svou pokožku, ale také o sebe zevnitř. Dodržujte vhodný jídelníček, nezanedbávejte pitný režim a ideálně omezte kouření nebo konzumaci alkoholu. V neposlední řadě si zkuste udržet psychickou pohodu a nepodléhejte okolnímu stresu. Nebojte se ani návštěvy lékaře, který vám pomůže najít správnou cestu, jak atopický ekzém překonat.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Ekzém

[2] Wikiskripta (CZ): Atopický ekzém

[3] Healthline (ENG): 6 Helpful Supplements for Eczema

[4] Healthline (ENG): How to Create an Eczema-Friendly Diet

[5] PubMed Central (ENG): Effects of probiotics for the treatment of atopic dermatitis: a meta-analysis of randomized controlled trials

[6] PubMed Central (ENG): Vitamin D and atopic dermatitis: A systematic review and meta-analysis

4.6/5 (Počet hlasů: 5)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »