16 nejlepších kolagenů – recenze a srovnání

Shrnutí: Pokud vybíráté kolagen, pravděpodobně jste si už všimli, že jich je na internetu OPRAVDU hodně. Abych vám ulehčila výběr, sepsala jsem toto srovnání šestnácti kolagenových doplňků stravy.

 • Na první místo jsem vybrala Collavio Plus, protože má opravdu kvalitní ingredience, produkt je účinný a eshop spolehlivý.
 • Druhé místo patří kolagenu od NaturalProtein a to hlavně díky přírodnímu složení a českému sympatickému výrobci.
 • Na třetí místo jsem zvolila Kloubus, protože jde o komplexnější produkt za rozumnou cenu.

Kromě srovnání produktů se v článku ale dočtete i spoustu zajímavých informací o kolagenu.

Dozvíte se například jak podpořit jeho produkci, co mu škodí, prospívá, nebo třeba, že kolagen pomáhá proti vráskám, stárnutí pleti, podporuje krásné vlasy či nehty, klouby a dokonce zažívání.[1][4][5][6][7][8]

TOP  1. místo

Collavio Plus

Orientační cena: 1100 Kč
Proč 1. místo?
Jde totiž o vysoce kvalitní kolagenový prášek, který je certifikovaný, ověřený a vyrobený v EU. Obsahuje Peptan®, který podporuje celkové zdraví kůže, vlasů, kloubů, nehtů, či zubů, zmírňuje projevy stárnutí či vrásek.
2. místo

Natural Protein kolagen

Orientační cena: 950 Kč
Proč 2. místo?
Protože tato Česká firma si opravdu zakládá na kvalitě. Jde o výbornou přírodní kombinaci dvou druhů kolagenu, kyseliny hyaluronové a vitamínu C, které podporují zdraví či kvalitu vlasů, nehtů, zubů a také naší pokožky.
3. místo

Kloubus

Orientační cena: 690 Kč
Proč 3. místo?
Protože Kloubus je cenově dostupný, účinný a komplexní kolagenový doplněk stravy obohacený o vitamin C, hořčík, zinek, kys. hyaluronovou a další látky, které podporují zdraví kloubů, kostí, pleti, vlasů či nehtů.

Šestnáct nejlepších kolagenových doplňků

 1. Collavio Plus 1100 Kč (30 dávek)
 2. NaturalProtein kolagen 950 Kč (25 dávek)
 3. Kloubus 690 Kč (30 dávek)
 4. Inca Collagen 1400 Kč  (30 dávek)
 5. Nordic Naturals Collagen 1000 Kč (20 dávek)
 6. Collagen Royal Peptide 800 Kč (20 dávek)
 7. Bionutrian 1000 Kč (30 dávek)
 8. Marine Kolagen 800 Kč (23 dávek)
 9. Venira Premium kolagen 1000 Kč (30 dávek)
 10. Great Lakes kolagen 800 Kč (35 dávek)
 11. Seagarden Marine Collagen 550 Kč (30 dávek)
 12. Biotech USA Collagen 550 Kč (20 dávek)
 13. Kolagen Myvitamins 150 Kč (30 dávek)
 14. Collagen Hyaluro 350 Kč (30 dávek)
 15. Marine Collagen 700 Kč (30 dávek)
 16. Colafit 600 Kč (120 dávek)

Kolagen je bílkovina a to dokonce nejhojnější bílkovina v našem těle.[1] Je to jeden z hlavních stavebních kamenů kostí, kůže, svalů, šlach a vazů. Kolagen se také nachází v mnoha dalších částech těla, včetně cév, rohovky, zubů a dalších. Můžete si ho představit jako takové „lepidlo“, které drží všechny tyto části pohromadě. Slovo pochází z řeckého „kólla“, což znamená lepidlo.

Jak stárneme, naše těla produkují méně a méně kvalitní kolagen. Jedním z viditelných znaků je například pokožka, která se stává méně pevnou a pružnou – vrásky.

Typů kolagenů je mnoho, momentálně je jich známo 28.[2] Hlavní jsou však 4 typy – typ I, typ II, typ III a typ IV. Typ I tvoří 90% kolagenu těla a je tvořen hustými vlákny.[1] Poskytuje strukturu pokožce, kostem, šlachám, vláknité chrupavce, pojivové tkáni a zubům. Typ II je tvořen z více volných vláken a nachází se v elastické chrupavce, která tlumí klouby. Typ III podporuje strukturu svalů, orgánů a tepen a typ IV pomáhá s filtrací a nachází se ve vrstvách pokožky.

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

K čemu kolagen slouží

Kolagen je jednou z hlavních složek pokožky.[1] Hraje roli při posilování kůže a přispívá pružnosti a hydrataci. Jak stárneme, naše tělo produkuje méně kolagenu, což vede k sušší pokožce a tvorbě vrásek. Mnoho studií potvrdilo, že přísun a podpora kolagenu pomáhají se zlepšením zdraví pokožky a s menším počtem vrásek.[3]

Kolagen pomáhá udržovat integritu chrupavky, což je jakási gumová tkáň, která chrání klouby. Jak s věkem klesá množství kolagenu v těle, zvyšuje se riziko vzniku degenerativních poruch kloubů, jako je osteoartróza. Některé studie ukázaly, že užívání doplňků kolagenu může pomoci zlepšit příznaky osteoartrózy a celkově snížit nepříjemné bolesti kloubů.[4]

Kosti jsou tvořeny převážně z kolagenu, který jim dodává strukturu a pomáhá jim udržovat pevnost. Stejně jako se s věkem snižuje obsah kolagenu v těle, snižuje se i procento kostní hmoty. To může vést k onemocněním, souisejícím i s nízkou hustotou kostí či vyšším rizikem zlomenin kostí. Studie prokázaly, že užívání doplňků kolagenu může mít v těle určité účinky, které pomáhají inhibovat rozpad kostí a podporují jejich zdraví.

Zhruba 1 – 10 % svalové tkáně je tvořeno kolagenem. Tento protein je nezbytný pro udržení silných a správných funkcí svalů. Studie naznačují, že kolagenové doplňky pomáhají zvyšovat svalovou hmotu u lidí se sarkopenií, úbytkem svalové hmoty, ke kterému dochází s věkem. Dále vědci naznačují, že užívání kolagenu může podporovat syntézu svalových proteinů, jako je kreatin, a také stimulovat růst svalů po cvičení.[4]

Vlasy a nehty – Užívání kolagenu může pomáhat zvýšit pevnost nehtů. Navíc může stimulovat vaše vlasy a nehty, aby lépe rostly.[5]

Zdraví srdce – Vědci se domnívají, že užívání doplňků kolagenu může pomoci snížit riziko srdečních chorob.[6]

Zdraví střev – studie dokazují, že suplementace kolagenu může pomoci se střevními potížemi.[7] Kolagen je hojně obsažen ve střevní stěně a jeho suplementací tak napomáháme regeneraci.

Zdraví mozku – podle některých názorů může kolagen podporovat zdraví mozku.[8] Někteří lidé také tvrdí, že jim kolagen zlepšuje náladu a snižuje příznaky úzkosti.

Nadváha – Někteří věří, že užívání doplňků kolagenu může podporovat hubnutí a zrychlení metabolismu.

Jak podpořit produkci kolagenu?

Veškerý kolagen začíná jako prokolagen. Ten tělo vytváří kombinací dvou aminokyselin – glycin a prolin. Tento proces využívá vitamin C a další živiny. Pokud je tedy budete tělu dodávat, pravděpodobně tak podpoříte tvorbu kolagenu.

Vitamin C.[9] Velké množství se nachází v citrusových plodech (pomeranče, kiwi, citron, grapefruit), paprikách, jahodách, rajčatech, brokolici, růžičkové kapustě, zelí, květáku a dalších.

Prolin.[10][11] Můžeme ho nalézt ve vaječných bílcích, pšeničných klíčcích, mléčných výrobcích, zelí, chřestu a houbách.

Glycin.[10][11] Nachází se například v kuřecí kůžičce, vepřové kůži a želatině, ale také v různých potravinách obsahujících hodně bílkovin.

Měď.[12] Velké množství mědi najdeme v sezamových semínkách, kakaovém prášku, kešu oříškách a čočce, popřípadě v mase orgánového původu.

Naše tělo potřebuje vysoce kvalitní bílkoviny, které obsahují aminokyseliny potřebné k výrobě bílkovin. Maso, drůbež, mořské plody, mléčné výrobky, luštěniny a tofu jsou vynikajícími zdroji takových aminokyselin.

Co může produkci kolagenu škodit?

Existují i potraviny a zvyky, které mohou kolagen poškozovat. Jedná se například o:

 • Konzumace velkého množství cukru a rafinovaných sacharidů.[13] Cukr narušuje kolagenní schopnost regenerovat. Minimalizujte tedy spotřebu přidaného cukru a rafinovaných sacharidů.
 • Příliš mnoho slunečního svitu může také působit negativně.[14] Ultrafialové záření může snížit produkci kolagenu. Chraňte se tak před nadměrným slunečním zářením.
 • Kouření snižuje produkci kolagenu. To může zhoršit hojení ran a vést ke vzniku vrásek.[15]
 • Některé autoimunitní poruchy, jako je lupus, mohou kolagen také poškodit.

1. místo

Collavio Plus

Orientační cena: 1100 Kč

Vysoce kvalitní, účinný a certifikovaný kolagen, spolehlivý a přehledný eshop a rychlé dodání produktů.

Proč je Collavio na 1. místě?

Collavio jsem zařadila na první místo z několika důvodů:

První z nich je, že jde o vysoce kvalitní kolagenový prášek, který je certifikovaný, ověřený a vyrobený v EU. Obsahuje Peptan®, což je mořský hydrolyzovaný kolagen typu I, který podporuje celkové zdraví kůže, vlasů, kloubů, nehtů, či zubů a zmírňuje projevy stárnutí či vrásek. 

Krom toho je eshop velice spolehlivý. Rychle odesílá objednávky, hezky komunikuje navíc oceňuji, jak je přehledný – jednoduše se mi v něm orientuje, což upřímně hodně usnadňuje výběr produktů.

Uživatelské recenze

Collavio Plus má obecně pozitivní recenze, lidé si vyzdvihují komplexnost produktu v porovnání s konkurencí (třeba zde). Třešnička na dortu, která mě u moc mile překvapila, dle heureky, má Lovio 100% doporučovanost a téměř všechny recenze na obchod jsou pozitivní.

Dále o produktu

A co bych dál řekla o produktu?
 • Collavio podporuje zdravý vzhled pleti i vlasů, působí jako prevence předčasného stárnutí a účinně pomáhá eliminovat vrásky, strie a celulitidu.
 • Mezi nejčastější výsledky užívání patří hydratovanější, pružnější pleť a méně vrásek, zmírnění celulitidy a strií, zlepšení kvality vlasů a nehtů, a celkový pozitivní vliv na pohybový aparát.
 • Kromě kolagenu obsahuje i vitamín C a další látky jako třeba zinek, kyselinu hyaluronovou, nebo vitamín B7.

Kolagen tvoří více než 30 % všech bílkovin v těle. Jeho tvorba se bohužel od 25. roku života snižuje a tak se doporučuje ho preventivně užívat již od dvaceti let. Pokud máte kolagenu nedostatek, zhoršuje se stav kostí, oslabuje se svalstvo, snižuje se pružnost šlach i svalů, vznikají nadměrné vrásky i celulitida. Pokožka se vysušuje, lámou se nehty, dokonce mohou i padat vlasy.

Produkt dostanete ve formě prášku, který rozmícháte s vodou a vypijete. Můžete vybírat z vícero příchutí. Kolagen můžete zamíchat i do jídla, nebo jiného nápoje. Denně se dávkuje 1 drink a balení vydrží na 30 dní. Zákaznice si velmi chválí i chuť, která je jemná a bez rybího nádechu.

2. místo

NaturalProtein Kolagen Jahoda

Orientační cena: 950 Kč

Skvělé a přírodní složení produktu, český sympatický výrobce z Karlových Varů

Proč je jahodový Kolagen od Natural Protien na 2. místě?

Protože vám povím, že si tato Česká firma opravdu zakládá na kvalitě. Začali v roce 2017 v Karlovarském kraji a postupně se dostali do celé republiky. Zakládají si na kvalitě surovin, nepoužívají chemii, aromata, dochucovadla ani barviva a jednoduše odvádějí kvalitní práci a jsou mi velice sympatičtí.

Uživatelské recenze

Když se podíváme na recenze produktu, tak jsou velice pozitivní. Píše se o něm dokonce i na idnes. A podíváme-li se na recenze obchodu NaturalProtein, třeba na facebooku, nebo heurece, tak se dočteme v podstatě samé dobré věci. Lidé si obecně chválí komunikaci, rychlost odeslání, nebo třeba chuť. Eshop si opravdu zakládá na kvalitě a spokojenosti uživatelů.

Dále o produktu

A co se týče produktu, jde o výbornou kombinaci dvou druhů kolagenu (hydrolyzovaného hovězího a rybího kolagenu), kyseliny hyaluronové a vitamínu C, které podporují zdraví či kvalitu vlasů, nehtů, zubů a také naší pokožky. Kolagen má přírodní složení a je dochucen kvalitními mrazem sušenými jahodami.

Výrobce si dává opravdu záležet na kvalitě a výrobě produktu, což potvrzuje i složení, které je čisté a přírodní. Produkt je dochucen stévií a mrazem sušenými jahodami, které si díky mrazu zachovávají svou chuť a čerstvost.

Značka nabízí spoustu příchutí těchto kolagenů v prášku, které jednoduše rozpustíte ve vodě nebo v mléce. Kromě jahodové příchutě můžete ochutnat malinovou, kakaovou, mangovou, příchuť červeného ovoce nebo maracuja a banán.

Ten kolagen slouží ke zpomalení stárnutí pokožky, hydrataci kůže, redukci vrásek a zvýšení kvality vlasů a nehtů, ale i k regeneraci a obnově chrupavek, na silné kosti a zdravé klouby. Abyste mohli vyzkoušet, jaká příchuť vám chutná, můžete si objednat 12g balení, což je jedna dávka kolagenu, za 49 korun. Klasické balení se 300 g produktu stojí cca 950 korun.

Fotografie produktu

3. místo

Kloubus

Orientační cena: 690 Kč

Nejedná se o čistý kolagen, ale o komplexní produkt, který je však účinný a cenově dostupný.

Proč je Kloubus na 3. místě?

Protože Kloubus je cenově dostupný, účinný a komplexní kolagenový doplněk stravy a právě to byl pro mě selling point – chtěla jsem vám na třetím místě ukázat i komplexnější produkt. Nehledě na to, že Kloubus je o něco levnější, než předchozí dva.

Uživatelské recenze

Recenze na kloubus jsou obecně spíše pozitivní. Lidé si chválí účinnost na mírné bolesti kloubů a také chuť. Někteří lidé však zmiňují, že se při míchání drinku tvoří hrudky a jiné tvrdí, že při závažnějších bolestech kloubů jim produkt příliš nepomoh. Recenze jsem našla například na heurece, nebo zboží.

Dále o produktu

Jak jsem tedy již zmínila, hlavní složkou je kolagen. Je vyráběn českou společností v české republice, je kompletně přírodní, a je to jedna z nejlepších voleb když přijde na kolagenovou výživu. Dokáže doplnit vaše zásoby kolagenu, které se s přibývajícím věkem přirozeně snižují. A přestože je to produkt, který ve svém názvu nese „kloub“, tak toho umí mnohem více.

Kolagen má totiž blahodárné účinky i na pleť, nehty, vlasy či třeba naše střeva. Kromě kolagenu navíc v Kloubusu najdete řadu dalších skvělých látek, které mají blahodárné účinky na naše tělo.

 • Kolagen dokáže snižovat známky stárnutí vyhlazuje vrásky, a podporuje zdraví.
 • Některé látky podporují zdraví pleti (MSM, kys. hyaluronová, biotin).
 • Jiné slouží jako antioxidační ochrana před volnými radikály (vitamin C, MSM).
 • Další dokonce pomáhají se stresem, podporují imunitu, či kvalitu spánku (hořčík, zinek).
 • A spoustu z nich podporuje zdraví kostí, kloubů a chrupavek (glukosamin, MSM, chondroitin, bromelain a další).
A ano, jde o drink. Kloubus dostanete ve formě prášku, který jen rozmixujete s vodou a vypijete. Má velice příjemnou ovocnou chuť (mě osobně chutnal). Balení obsahuje 30 sáčků, přičemž jeden sáček = jeden den.

Hydrolyzovaný kolagen, který regeneruje a udržuje zdraví kostí, kloubů či vazů, podporuje pružnost a pevnost pokožky, pomáhá snižovat vrásky, zlepšuje celkový vzhled pokožky, vlasů, nebo nehtů a dokonce podporuje zdraví střev a trávicího traktu.

Glukosamin sulfát, který pomáhá udržovat zdraví kloubů, chrupavek a snižovat bolest či zánět. Je to složka, která se přirozeně vyskytuje v těle a pomáhá regenerovat chrupavčitou tkáň.

MSM (Methyl-sulfonyl methan) se nachází v každé buňce našeho těla. Má protizánětlivé vlastnosti, umí působit jako prevence kožních problémů, problémů s klouby, a dokonce se používá při léčbě stresu, únavy, nebo i třeba vypadávání vlasů.

Chondroitin sulfát – má schopnost posilovat a obnovovat chrupavku, což může pomoci snižovat bolesti kloubů a zlepšovat pohyblivost.

Vitamin C je antioxidant, který má schopnost chránit tělo před volnými radikály, čímž podporuje celkovou imunitu. Má také důležitou roli při tvorbě kolagenu, což může pomoci zlepšit stav pleti, vlasů a nehtů.

Hořčík je důležitý pro správnou funkci svalů a nervů. Pomáhá snižovat únavu a vyčerpání, zlepšit kvalitu spánku, či snížit riziko srdečních chorob.

Bromelain je enzym, který můžeme najít v ananasu. Má proti zánětlivé vlastnosti a může pomoci snižovat bolesti svalů a kloubů, navíc dokáže pomáhat s trávením.

L-leucin je esenciální aminokyselina, která se podílí na tvorbě svalové hmoty.

Kyselina hyaluronová – látka, která se přirozeně vyskytuje v těle. Je důležitá pro správnou hydrataci pleti a může pomoci snižovat vrásky a zlepšit celkový vzhled pleti.

Zinek je důležitý pro správnou funkci imunitního systému a pomáhá při tvorbě bílých krvinek, které bojují proti infekcím.

Biotin (vitamín H) má důležitou roli při tvorbě glukózy a tuků, stejně jako při tvorbě keratinu, což je protein, který tvoří vlasy a nehty.

Vitamin D3 hraje důležitou roli v metabolismu vápníku a fosforu, což je nezbytné pro zdraví kostí a zubů.

4. místo

Inca Collagen

Orientační cena: 1400 Kč

Proč jsem vybrala Inca Collagen?

Inca Collagen je naprosto čistý kolagenový doplňek stravy, který napomáhá celkovému zdraví kloubů, pleti, nehtů, vlasů a podobně. Jedná se o prémiový bioaktivní 100% mořský kolagen typů I, II, a III z ověřených zdrojů, nemaskovaný sladidly ani dochucovadly, navíc jde o ryze český výrobek.

Forma je prášek rozpustný v tekutině, kterou je možné bez problémů vypít. Inca Collagen prodává pouze 2 druhy produktů – kolagen pro lidi a kolagen pro zvířátka. Máte tedy jednoduché vybírání.

5. místo

Nordic Naturals - Marine Collagen

Orientační cena: 1000 Kč

Proč jsem vybrala Marine Collagen od Nordic Naturals?

Instantní nápoj s příchutí jahody od značky Nordic Naturals obsahuje kromě hydrolyzovaných kolagenových peptidů i vitamin C, který napomáhá chránit buňky celého těla a působí jako antioxidant.

V produktu je speciální rybí kolagen z arktické tresky, který pomáhá redukovat tvorbu vrásek a přispívá k pružnosti pleti. Tento tresčí kolagen obsahuje pouze koncentrát šťávy z aceroly, přírodní aroma, glykosidy stévie, a kvůli barvě extrakt z červené řepy. Naopak v něm nenajdete žádné mléčné deriváty, lepek ani umělá barviva nebo dochucovadla. 

150 g vás bude stát cca 1000 korun.

6. místo

KolagenDrink Collagen Royal Peptide

Orientační cena: 800 Kč

Proč jsem vybrala Collagen Royal Peptide?

Tento vysoce účinný hydrolyzovaný rybí kolagen pochází ze švédských přírodních zdrojů a v denní dávce obsahuje až 10 000 mg kolagenu PURE PEPTIDE®. Díky tomu, že je obohacený o další účinné látky (například vitamín C, kyselina hyaluronová, biotin, křemík, selen, vitamíny B5 a B12, vitamin D), které působí synergicky, má vynikající účinky na zdraví vaší pokožky, vlasů, chrupavek, zubů, kostí a svalové hmoty.

Hodí se jak pro ženy, tak pro muže a doporučuje se užívat každý den 5 čajových lžiček produktu, což odpovídá 25 ml. A kolik stojí? Necelých 800 korun.

7. místo

Bionutrian

Orientační cena: 1000 Kč (44 €)

Proč jsem vybrala Bionutrian?

Dalším skvělým kolagenovým doplňkem jsou doplňky z Bionutrianu. Jedná se o slovenský e-shop, což by se pro Čechy dalo vytknout – nemají českou lokalizaci, stejně tak uvádějí ceny pouze v eurech. Co se týče kvality výrobků je však Bionutrian jednička. Jde o kolagenní produkty švýcarské kvality. Kolagen si můžete pořídit buď ve formě kapslí, nebo prášku, který zalijete vodou a vypijete – můžete si tedy vybrat, co je pro vás příjemnější. Kapslové balení obsahuje 180 kapslí, denní dávka je 6 kapslí – balíček je tedy na měsíc. 

8. místo

Marine Collagen - Myprotein

Orientační cena: 800 Kč

Proč jsem vybrala Marine Collagen od Myprotein?

Tento proteinový, kolagenový prášek bez cukru můžete zakoupit ve variantě:

 • Růžový grep
 • Pomeranč a mango

Tento prášek nabízí až 10 mg kolagenu v jedné dávce a to současně s vysokou dávkou proteinu, což je ideální kombinace. Hodí senapříklad po tréninku jako shake nebo například ráno, nalačno jako první „jídlo“ dne. Prášek můžete rozmixovat s vodou, mlékem či jinou oblíbenou tekutinou a v klidu vypít.

250 g stojí cca 800 korun a 500 g stojí cca 1500 korun.

Fotografie produktu

9. místo

VENIRA PREMIUM kolagenový drink pro vlasy, nehty a pleť

Orientační cena: 1000 Kč

Proč jsem vybrala PREMIUM kolagenový drink od Veniry?

Jedná se o instantní nápoj s malinovou příchutí, který dokáže posílit vaše vlasy, nehty a rozzářit pleť. Produkt obsahuje obsahuje 8000 mg bioaktivního hydrolyzovaného kolagenu a dalších 10 účinných látek jako je například selen, zinek nebo vitamín C. Nápoj skvěle chutná a navíc je bez přidaného cukru, takže ho můžete konzumovat i v redukčních režimech.

Tento produkt, jak bylo již řečeno, přispívá k přirozenému stavu pokožky, nehtů a vlasů, přirozeně bojuje proti stárnutí organismu, redukuje tvorbu vrásek a přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. Kromě těchto báječných vlastností ještě zlepšuje stav imunity a chrání tělo.

My jsme do našeho žebříčku vybrali lahodnou malinovou příchuť, ale můžete si vybrat i další příchutě – jablko a skořice, rybíz, exotický mix, jahoda-limetka nebo ledový broskvový čaj.

Jedno balení obsahuje 324 gramů, což vyjde na 30 dávek, a stojí necelých 1000 korun.

Fotografie produktu

10. místo

Great Lakes hydrolyzovaný kolagen

Orientační cena: 800 Kč

Proč jsem vybrala Great Lakes hydrolyzovaný kolagen?

Jde o kvalitní hydrolyzovaný kolagen od značky Great Lakes, který pochází z volně se pasoucího dobytka na brazilských a argentinských pastvinách, který je krmen tou nejkvalitnější trávou podle standardů American Grass Fed Association.

Kolagen v tomto produktu je velice šetrně zpracovaný pomocí proteolytických enzymů, má nízkou molekulovou hmotnost a díky tomu ho můžete rozpustit jak ve studené, tak teplé vodě, což značně rozšiřuje možnosti využití tohoto produktu. Kromě vody, džusů, smoothies a dalších nápojů ho můžete přidávat do omáček, polévek a podobně.

Tento kolagen je certifikován jako Kosher, Keto i paleo produkt.

11. místo

Seagarden Marine Collagen + vitamin C

Orientační cena: 550 Kč

Proč jsem vybrala Seagarden Marine Collagen s vitamínem C?

Jedná se o čistý mořský kolagen z tresky, který údajně působí v těle až 1,5x účinněji než kolagen ze savců. 

Výrobek je 100% přírodní, obsahuje až 95 % bílkoviny  a současně i velmi vysoký obsah bioaktivních aminokyselin. V jedné porci do těla dostanete cca 4300 mg kolagenu a vitamín C, který je zde přidaný pro lepší vstřebatelnost.

Produkt má přírodní jahodové aroma, takže si na něm i pochutnáte.

Cena za 150 g instantního nápoje je cca 550 korun.

12. místo

BiotechUSA Collagen

Orientační cena: 550 Kč

Proč jsem vybrala kolagen od BiotechUSA?

Jedná se o instantní kolagenový nápoj  s kyselinou hyaluronovou který můžete zakoupit buď bez příchutě, nebo ve verzi Limonáda či Černá malina.

Kromě výše zmíněných látek obsahuje nápoj ještě:

 • 75 mg vitamínu C
 • 7 mg vitamínu E

Collagen, jako všechny ostatní BioTechUSA produkty, obsahují bezpečné a pečlivě vybrané složky a cena za 300 g je cca 600 korun.

13. místo

Kolagen Myvitamins

Orientační cena: 450 Kč

Proč jsem vybrala kolagen Myvitamins od Myprotein?

Tento produkt můžete zakoupit ve formě tablet, přičemž obsahuje až 400 mg kolagenu typu 1 a 3, který pochází z přírodních zdrojů. Výrobce doporučuje užívání kolagenu kombinovat s  vitamínem C, který jeho tvorbu podporuje.

Užívejte 1 tobolku denně s dostatečným množstvím vody. Tento produkt není vhodný pro vegetariány a vegany, protože obsahuje složky živočišného původu.

90 tablet stojí necelých 450 korun.

14. místo

Collagen Hyaluro

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala Collagen Hyaluro od Natural Medicaments?

Collagen Hyaluro obsahuje v 1 sáčku 4000 miligramů hydrolizovaných kolagenních peptidů, pro maximální využití naším tělem. Pomáhá zdravému vzhledu pokožky, zpomaluje proces stárnutí a potlačuje vrásky, strie a celulitidu. Další významnou složkou je kyselina hyaluronová, která má výjimečně silnou schopnost vázat vodu, proto je skvělá pro hydrataci pokožky. Dálé obsahuje kloubní kolagen typu II, vysoce vstřebatelný vápník, vitamin B7 (biotin), vitamin C, vitamin D3 a extrakt z červené řepy a enzym bromelain. Pro svěží chuť je přidáno přírodní sladidlo stévie s příchutí granátového jablka. Balíček obsahuje 30 sáčků s kolagenním práškem. Míchá se s vodou a vypije se jako nápoj. Balení obsahuje dávku na 30 dní.

15. místo

Marine Kolagen

Orientační cena: 750 Kč

Proč jsem vybrala Marine Kolagen drink?

Dalším z doplňků je Marine Kolagen drink, který obsahuje rybí kolagen, jež je výjimečnou formou mořského kolagenu. Přípravek je obohacen o vitamín C, který přispívá k normální funkci kostí, cév, chrupavek, dásní, kůže a zubů. Je také obohacen o sodnou sůl kyseliny hyaluronové a o zinek, který přispívá k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky. Mangan a měď přispívají k udržení normálního stavu pojivových tkání. Tento přípravek s příchutí maracuja je slazen steviol-glykosidy z rostliny stévie. Je k dostání ve formě prášku, který smícháte s vodou a vypijete. Doporučené dávkování je jeden sáček na jeden den. Balení je na jeden měsíc.

16. místo

Colafit

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala Colafit?

Posledním z našeho srovnání je Colafit. Jedná se o 99,9% čistý lyofilizovaný kolagen bez barviv a přídatných látek. Colafit je určen hlavně pro mladé lidi v období růstu a dospívání, pro osoby nadměrně zatěžující klouby (aktivní sportovci, těžce fyzicky pracující atd.), osoby s pohybovými potížemi a starší lidi, těhotné a kojící ženy. Je ve formě kolagenových kostiček, které jednoduše polykáte. Doporučuje se užívat 1 kostičku denně ráno nalačno, minimálně 10 minut před jídlem, pro děti 1/2 kostičky za den. Colafit je snadno polykatelný i bez zapíjení, přesto není na újmu kvality a účinnosti zapíjení vodou. Pro dosažení požadovaného efektu užívejte Colafit 2-3 měsíce 2x do roka. V případě potřeby můžete užívat trvale.

Závěrem

Suplementace kolagenu má prokazatelně spousty benefitů. Mezi ty největší se řadí zlepšení stavu pokožky, kvlasů či nehtů, vyhlazení vrásek a zpomalení procesu stárnutí. Kolagen však prospívá i vašim kostem, kloubům, jeho suplementace může přispět ke zvýšení vaší svalové hmoty, pomoci zabránit řídnutí kostí, zmírnit bolesti kloubů a spoustu dalšího. 

Pokud nevíte, který doplněk vybrat, zkuste sáhnout například po Collavio Plus, které má opravdu kvalitní ingredience, kolagenu od NaturalProtein z České Republiky, nebo zkuste komplexní doplněk Kloubus.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[16] Wikipedie (CZ): Kolagen

[17] Wikiskripta (CZ): Kolagen

[18] Healthline (ENG): What Is Collagen, and What Is It Good For?

[19] Healthline (ENG): Top 6 Benefits of Taking Collagen Supplements

[20] PubMed Central (ENG): Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications

[21] PubMed Central (ENG): Beneficial effects of food supplements based on hydrolyzed collagen for skin care (Review)

4.7/5 (Počet hlasů: 138)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »