TOP 7: Nejlepší kolagen - srovnání a recenze

Kolagen je bílkovina potřebná pro nezměrné množství fukncí našeho těla. Jaký kolagenový doplněk stravy vybrat? K čemu kolagen slouží a co to je?

TOP  1. místo

Power collagen

Výborný kolagen s přidanými vitamíny a minerály
Orientační cena: 650 Kč
Balení: 30 dní
Forma: Prášek na pití
2. místo

Inca Collagen

Čistý, skvělý – až prémiový a kvalitní kolagen
Orientační cena: 1200 Kč
Balení: 30 dní
Forma: Prášek na pití
3. místo

Collalloc

Čistý bioaktivní kolagen švýcarské kvality
Orientační cena: 600 Kč
Balení: 30 dní
Forma: Prášek na pití

Co je to kolagen

Kolagen je bílkovina a to dokonce nejhojnější bílkovina v našem těle. Je to jeden z hlavních stavebních kamenů kostí, kůže, svalů, šlach a vazů. Kolagen se také nachází v mnoha dalších částech těla, včetně cév, rohovky, zubů a dalších. Můžete si ho představit jako takové „lepidlo“, které drží všechny tyto části pohromadě. Slovo pochází z řeckého „kólla“, což znamená právě lepidlo.

Jak stárneme, naše těla produkují méně a méně kvalitní kolagen. Jedním z viditelných znaků je například pokožka, která se stává méně pevnou a pružnou – vrásky.

Typů kolagenů je mnoho, nejméně 16. Hlavní jsou však 4 typy – typ I, typ II, typ III a typ IV. Typ I tvoří 90% kolagenu těla a je tvořen hustými vlákny. Poskytuje strukturu pokožce, kostem, šlachám, vláknité chrupavce, pojivové tkáni a zubům. Typ II je tvořen z více volných vláken a nachází se v elastické chrupavce, která tlumí klouby. Typ III podporuje strukturu svalů, orgánů a tepen a typ IV pomáhá s filtrací a nachází se ve vrstvách pokožky.

Víte, jak moc je kolagen prospěšný pro kůži? Přečtěte si o nejlepších kolagenových doplňcích na kůži. | PŘEČÍST →

K čemu kolagen slouží

Kolagen je jednou z hlavních složek pokožky. Hraje roli při posilování kůže a může přispívat pružnosti a hydrataci. Jak stárneme, naše tělo produkuje méně kolagenu, což vede k sušší pokožce a tvorbě vrásek. Mnoho studií potvrdilo, že přísun a podpora kolagenu pomáhají se zlepšením zdraví pokožky a s menším počtem vrásek.

Kolagen pomáhá udržovat integritu chrupavky, což je gumová tkáň, která chrání klouby. Jak s věkem klesá množství kolagenu v těle, zvyšuje se riziko vzniku degenerativních poruch kloubů, jako je osteoartróza. Některé studie ukázaly, že užívání doplňků kolagenu může pomoci zlepšit příznaky osteoartrózy a celkově snížit právě bolest kloubů.

Kosti jsou tvořeny převážně z kolagenu, který jim dodává strukturu a pomáhá jim udržovat pevnost. Stejně jako se s věkem zhoršuje kolagen v těle, zhoršuje se i kostní hmota. To může vést k onemocněním, souisejícím i s nízkou hustotou kostí či vyšším rizikem zlomenin kostí. Studie prokázaly, že užívání doplňků kolagenu může mít v těle určité účinky, které pomáhají inhibovat rozpad kostí a podporují jejich zdraví.

Zhruba 1–10% svalové tkáně je tvořeno kolagenem. Tento protein je nezbytný pro udržení silných a správných funkcí svalů. Studie naznačují, že kolagenové doplňky pomáhají zvyšovat svalovou hmotu u lidí se sarkopenií, úbytkem svalové hmoty, ke kterému dochází s věkem. Dále vědci naznačují, že užívání kolagenu může podporovat syntézu svalových proteinů, jako je kreatin, a také stimulovat růst svalů po cvičení.

Vlasy a nehty – Užívání kolagenu může pomáhat zvýšit pevnost nehtů. Navíc může stimulovat vaše vlasy a nehty, aby lépe rostly.

Zdraví srdce – Vědci se domnívají, že užívání doplňků kolagenu může pomoci snížit riziko srdečních chorob.

Zdraví střev – Ačkoli neexistují žádné vědecké důkazy na podporu tohoto tvrzení, někteří lékaři podporují použití doplňků kolagenu k léčbě střevní propustnosti nebo syndromu děravého střeva .

Zdraví mozku – Žádná studie nezkoumala roli doplňků kolagenu ve zdraví mozku. Někteří lidé však tvrdí, že jim kolagen zlepšuje náladu a snižueje příznaky úzkosti.

Nadváhy – Někteří věří, že užívání doplňků kolagenu může podporovat hubnutí a zrychlení metabolismu. Nebyly provedeny žádné studie na podporu těchto tvrzení.

Jak podpořit produkci kolagenu?

Veškerý kolagen začíná jako prokolagen. Ten tělo vytváří kombinací dvou aminokyselin – glycinu a prolin. Tento proces využívá vitamin C a další živiny. Pokud je tedy budete tělu dodávat, pravděpodobně tak podpoříte tvorbu kolagenu.

Vitamin C.

Velké množství se nachází v citrusových plodech, paprikách, nebo třeba jahodách a dalších.

Prolin.

Můžeme ho nalézt ve vaječných bílcích, pšeničných klíčcích, mléčných výrobcích, zelí, chřestu a houbách.

Glycin.

Nachází se například v kuřecí kůžičce, vepřové kůži a želatině, ale také v různých potravinách obsahujících hodně bílkovin.

Měď.

Velké množství mědi najdeme v sezamových semínkách, kakaovém prášku, kešu oříškách a čočce, popřípadě v mase orgánového původu.

Naše tělo potřebuje vysoce kvalitní bílkoviny, které obsahují aminokyseliny potřebné k výrobě bílkovin. Maso, drůbež, mořské plody, mléčné výrobky, luštěniny a tofu jsou vynikajícími zdroji takových aminokyselin.

Co může produkci kolagenu škodit

Existují i potraviny a zvyky, které mohou kolagen poškozovat. Jedná se například o:

Jezení velkého množství cukru a rafinovaných sacharidů. Cukr narušuje kolagenní schopnost regenerovat. Minimalizujte tedy spotřebu přidaného cukru a rafinovaných sacharidů.

Příliš mnoho slunečního svitu může být dalším škodičem. Ultrafialové záření může snížit produkci kolagenu. Chraňte se tak před nadměrným slunečním zářením.

Kouření. Kouření snižuje produkci kolagenu. To může zhoršit hojení ran a vést k vráskám.

Některé autoimunitní poruchy, jako je lupus, mohou kolagen také poškodit.

1. místo

Power Collagen

Orientační cena: 650 Kč
Balení: 30 dní
Forma: Prášek na pití

Power Collagen od výrobce Werbea je jedním z nejlepších kolagenových doplňků u nás.. Jedná se o směs hydrolyzovaného hovězího kolagenu, kyseliny hyaluronové, glukosaminu, chondroitinu, metylsulfonylmetanu (MSM), komplexu vitamínů a minerálů. Werbea má dva druhy kolagenu – Power Collagen, sloužící k regeneraci a obnovu chrupavek, na silné kosti a zdravé klouby a Beauty Collagen – pro zpomalení stárnutí pokožky, hydrataci kůže, redukci vrásek a zvýšení kvality vlasů a nehtů. Jde o výborné kolagenní doplňky stravy vysoké kvality. Doplněk obsahuje kromě kolagenu i další prospěšné látky jako vitamíny a minerály. Je ve formě prášku příjemné chuti, který smícháte s vodou a můžete vypít.

2. místo

Inca Collagen

Orientační cena: 1200 Kč
Balení: 30 dní
Forma: Prášek na pití

Inca Collagen je naprosto čistý kolagenový doplňek stravy, který napomáhá celkovému zdraví kloubů, pleti, nehtů, vlasů a podobně. Jedná se o prémiový bioaktivní 100% mořský kolagen typů I, II, a III z ověřených zdrojů, nemaskovaný sladidly ani dochucovadly, navíc jde o ryze český výrobek.

Forma je prášek rozpustný v tekutině, kterou je možné bez problémů vypít. Inca Collagen prodává pouze 2 druhy produktů – kolagen pro lidi a kolagen pro zvířátka. Máte tedy jednoduché vybírání.

3. místo

Collalloc

Orientační cena: 600 Kč
Balení: 30 dní
Forma: Prášek na pití

Dalším skvělým kolagenovým doplňkem je Collalloc. Jedná se o 100% čistý, kvalitní a účinný mořský kolagen bez dalších přísad. Naše tělo ho umí skvěle vstřebat, což zaručuje vysokou efektivitu. Nemá žádné vedlejší účinky a hodí se i při různých dietách. Je k dostání ve formě prášku, který se konzumuje rozpuštěný ve vodě, je bez chuti či barvy, neobsahuje tedy žádné přidané cukry ani další nežádoucí látky – prostě čistý kolagen. Obsahuje nejdůležitější kolagenní typy – typ I, II a III. Jeden balíček obsahuje kůru na jeden měsíc. Vzhledem k tomu, že nemá žádnou chuť ani barvu ho můžeme přidávat i do receptů, smoothie a dalších. Výrobek je samozřejmě testovaný a certifikovaný.

4. místo

Bionutrian

Orientační cena: 1000 Kč (40 €)
Balení: 30 dní
Forma: Tablety / prášek na pití

Dalším skvělým kolagenovým doplňkem jsou doplňky z Bionutrianu. Jedná se o slovenský eshop, což by se pro čechy dalo vytknout – nemají českou lokalizaci, stejně tak uvádějí ceny pouze v eurech. Co se týče kvality výrobků je však Bionutrian jednička. Jde o kolagenní produkty švýcarské kvality. Kolagen si můžete pořídit buď ve formě kapslí, nebo prášku, který zalijete vodou a vypijete – můžete si tedy vybrat, co je pro vás příjemnější. Kapslové balení obsahuje 180 kapslí, denní dávka je 6 kapslí – balíček je tedy na měsíc. 

5. místo

Marine Kolagen

Orientační cena: 600 Kč
Balení: 30 dní
Forma: Prášek na pití

Dalším z doplňků je Marine Kolagen drink, který obsahuje rybí kolagen, jež je výjimečnou formou mořského kolagenu. Přípravek je obohacen o vitamín C, který přispívá k normální funkci kostí, cév, chrupavek, dásní, kůže a zubů. Je také obohacen o sodnou sůl kyseliny hyaluronové a o zinek, který přispívá k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky. Mangan a měď přispívají k udržení normálního stavu pojivových tkání. Tento přípravek s příchutí maracuja je slazen steviol-glykosidy z rostliny stévie. Je k dostání ve formě prášku, který smícháte s vodou a vypijete. Doporučené dávkování je jeden sáček na jeden den. Balení je na jeden měsíc.

6. místo

Collagen Hyaluro

Orientační cena: 500 Kč
Balení: 30 dní
Forma: Prášek na pití

Collagen Hyaluro obsahuje v 1 sáčku 4000 miligramů hydrolizovaných kolagenních peptidů, pro maximální využití naším tělem. Pomáhá zdravému vzhledu pokožky, zpomaluje proces stárnutí a potlačuje vrásky, strie a celulitidu. Další významnou složkou je kyselina hyaluronová, která má výjimečně silnou schopnost vázat vodu, proto je skvělá pro hydrataci pokožky. Dálé obsahuje kloubní kolagen typu II, vysoce vstřebatelný vápník, vitamin B7 (biotin), vitamin C, vitamin D3 a extrakt z červené řepy a enzym bromelain. Pro svěží chuť je přidáno přírodní sladidlo stévie s příchutí granátového jablka. Balíček obsahuje 30 sáčků s kolagenním práškem. Míchá se s vodou a vypije se jako nápoj. Balení obsahuje dávku na 30 dní.

7. místo

Colafit

Orientační cena: 500 Kč
Balení: 30 dní
Forma: Měkké kolagenové kostičky

Posledním z našeho srovnání je Colafit. Jedná se o 99,9% čistý lyofilizovaný kolagen bez barviv a přídatných látek. Colafit je určen hlavně pro mladé lidi v období růstu a dospívání, pro osoby nadměrně zatěžující klouby (aktivní sportovci, těžce fyzicky pracující atd.), osoby s pohybovými potížemi a starší lidi, těhotné a kojící ženy. Je ve formě kolagenových kostiček, které jednoduše polykáte. Doporučuje se užívat 1 kostičku denně ráno nalačno, minimálně 10 minut před jídlem, pro děti 1/2 kostičky za den. Colafit je snadno polykatelný i bez zapíjení, přesto není na újmu kvality a účinnosti zapíjení vodou. Pro dosažení požadovaného efektu užívejte Colafit 2-3 měsíce 2x do roka. V případě potřeby můžete užívat trvale.