TOP 16: Nejlepší kolagen – srovnání a recenze

Kolagen je bílkovina potřebná pro nezměrné množství fukncí našeho těla. Jaký kolagenový doplněk stravy vybrat? K čemu kolagen slouží a co to je?

TOP  1. místo

Collavio

Orientační cena: 800-1300 Kč
Certifikovaný, prémiový a účinný kolagen pro zdraví celého těla. 
2. místo

Inca Collagen

Orientační cena: 1200 Kč
Čistý, skvělý – až prémiový a kvalitní kolagen
3. místo

Power Collagen

Orientační cena: 650 Kč
Skvělý kolagen a dobrý poměr cena/výkon.

Šestnáct nejlepších kolagenových doplňků

Kolagen je bílkovina a to dokonce nejhojnější bílkovina v našem těle. Je to jeden z hlavních stavebních kamenů kostí, kůže, svalů, šlach a vazů. Kolagen se také nachází v mnoha dalších částech těla, včetně cév, rohovky, zubů a dalších. Můžete si ho představit jako takové „lepidlo“, které drží všechny tyto části pohromadě. Slovo pochází z řeckého „kólla“, což znamená právě lepidlo.

Jak stárneme, naše těla produkují méně a méně kvalitní kolagen. Jedním z viditelných znaků je například pokožka, která se stává méně pevnou a pružnou – vrásky.

Typů kolagenů je mnoho, nejméně 16. Hlavní jsou však 4 typy – typ I, typ II, typ III a typ IV. Typ I tvoří 90% kolagenu těla a je tvořen hustými vlákny. Poskytuje strukturu pokožce, kostem, šlachám, vláknité chrupavce, pojivové tkáni a zubům. Typ II je tvořen z více volných vláken a nachází se v elastické chrupavce, která tlumí klouby. Typ III podporuje strukturu svalů, orgánů a tepen a typ IV pomáhá s filtrací a nachází se ve vrstvách pokožky.

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

K čemu kolagen slouží

Kolagen je jednou z hlavních složek pokožky. Hraje roli při posilování kůže a může přispívat pružnosti a hydrataci. Jak stárneme, naše tělo produkuje méně kolagenu, což vede k sušší pokožce a tvorbě vrásek. Mnoho studií potvrdilo, že přísun a podpora kolagenu pomáhají se zlepšením zdraví pokožky a s menším počtem vrásek.

Kolagen pomáhá udržovat integritu chrupavky, což je gumová tkáň, která chrání klouby. Jak s věkem klesá množství kolagenu v těle, zvyšuje se riziko vzniku degenerativních poruch kloubů, jako je osteoartróza. Některé studie ukázaly, že užívání doplňků kolagenu může pomoci zlepšit příznaky osteoartrózy a celkově snížit právě bolest kloubů.

Kosti jsou tvořeny převážně z kolagenu, který jim dodává strukturu a pomáhá jim udržovat pevnost. Stejně jako se s věkem zhoršuje kolagen v těle, zhoršuje se i kostní hmota. To může vést k onemocněním, souisejícím i s nízkou hustotou kostí či vyšším rizikem zlomenin kostí. Studie prokázaly, že užívání doplňků kolagenu může mít v těle určité účinky, které pomáhají inhibovat rozpad kostí a podporují jejich zdraví.

Zhruba 1–10% svalové tkáně je tvořeno kolagenem. Tento protein je nezbytný pro udržení silných a správných funkcí svalů. Studie naznačují, že kolagenové doplňky pomáhají zvyšovat svalovou hmotu u lidí se sarkopenií, úbytkem svalové hmoty, ke kterému dochází s věkem. Dále vědci naznačují, že užívání kolagenu může podporovat syntézu svalových proteinů, jako je kreatin, a také stimulovat růst svalů po cvičení.

Vlasy a nehty – Užívání kolagenu může pomáhat zvýšit pevnost nehtů. Navíc může stimulovat vaše vlasy a nehty, aby lépe rostly.

Zdraví srdce – Vědci se domnívají, že užívání doplňků kolagenu může pomoci snížit riziko srdečních chorob.

Zdraví střev – Ačkoli neexistují žádné vědecké důkazy na podporu tohoto tvrzení, někteří lékaři podporují použití doplňků kolagenu k léčbě střevní propustnosti nebo syndromu děravého střeva .

Zdraví mozku – Žádná studie nezkoumala roli doplňků kolagenu ve zdraví mozku. Někteří lidé však tvrdí, že jim kolagen zlepšuje náladu a snižueje příznaky úzkosti.

Nadváhy – Někteří věří, že užívání doplňků kolagenu může podporovat hubnutí a zrychlení metabolismu. Nebyly provedeny žádné studie na podporu těchto tvrzení.

Jak podpořit produkci kolagenu?

Veškerý kolagen začíná jako prokolagen. Ten tělo vytváří kombinací dvou aminokyselin – glycinu a prolin. Tento proces využívá vitamin C a další živiny. Pokud je tedy budete tělu dodávat, pravděpodobně tak podpoříte tvorbu kolagenu.

Vitamin C.

Velké množství se nachází v citrusových plodech, paprikách, nebo třeba jahodách a dalších.

Prolin.

Můžeme ho nalézt ve vaječných bílcích, pšeničných klíčcích, mléčných výrobcích, zelí, chřestu a houbách.

Glycin.

Nachází se například v kuřecí kůžičce, vepřové kůži a želatině, ale také v různých potravinách obsahujících hodně bílkovin.

Měď.

Velké množství mědi najdeme v sezamových semínkách, kakaovém prášku, kešu oříškách a čočce, popřípadě v mase orgánového původu.

Naše tělo potřebuje vysoce kvalitní bílkoviny, které obsahují aminokyseliny potřebné k výrobě bílkovin. Maso, drůbež, mořské plody, mléčné výrobky, luštěniny a tofu jsou vynikajícími zdroji takových aminokyselin.

Co může produkci kolagenu škodit

Existují i potraviny a zvyky, které mohou kolagen poškozovat. Jedná se například o:

Jezení velkého množství cukru a rafinovaných sacharidů. Cukr narušuje kolagenní schopnost regenerovat. Minimalizujte tedy spotřebu přidaného cukru a rafinovaných sacharidů.

Příliš mnoho slunečního svitu může být dalším škodičem. Ultrafialové záření může snížit produkci kolagenu. Chraňte se tak před nadměrným slunečním zářením.

Kouření. Kouření snižuje produkci kolagenu. To může zhoršit hojení ran a vést k vráskám.

Některé autoimunitní poruchy, jako je lupus, mohou kolagen také poškodit.

1. místo

Kolagen drink Collavio plus

Orientační cena: 800 – 1300 Kč

Kolagen drink Collavio je kvalitní, certifikovaný a účinný kolagen s obsahem Peptanu® – hydrolyzovaný mořský kolagen typu I, který je nejlepším typem kolagenu pro pleť. 

Podporuje zdravý vzhled pleti i vlasů, působí jako prevence předčasného stárnutí a účinně pomáhá eliminovat vrásky, strie a celulitidu. Mezi nejčastější výsledky užívání patří hydratovanější, pružnější pleť a méně vrásek, zmírnění celulitidy a strií, zlepšení kvality vlasů a nehtů, a celkový pozitivní vliv na pohybový aparát.

Obsahuje vysokou dávkou hydrolyzovaného mořského kolagenu typu I, vitamín C a další látky jako třeba vitamín B7. Kolagen drink má šetrné složení, jemnou chuť a snadno se vstřebává.

Kolagen tvoří více než 30 % všech bílkovin v těle. Jeho tvorba se bohužel od 25.roku života snižuje a tak se doporučuje ho preventivně užívat již od dvaceti let. Pokud máte kolagenu nedostatek, zhoršuje se stav kostí, oslabuje se svalstvo, snižuje se pružnost šlach i svalů, vznikají nadměrné vrásky i celulitida. Pokožka se vysušuje, lámou se nehty, dokonce mohou i padat vlasy.

Produkt dostanete ve formě prášku, který rozmícháte s vodou a vypijete. Můžete vybírat z vícero příchutí. Kolagen můžete zamíchat i do jídla, nebo jiného nápoje. Denně se dávkuje 1 drink a balení vydrží na 30 dní. Zákaznice si velmi chválí i chuť, která je jemná a bez rybího nádechu.

2. místo

Inca Collagen

Orientační cena: 1200 Kč

Inca Collagen je naprosto čistý kolagenový doplňek stravy, který napomáhá celkovému zdraví kloubů, pleti, nehtů, vlasů a podobně. Jedná se o prémiový bioaktivní 100% mořský kolagen typů I, II, a III z ověřených zdrojů, nemaskovaný sladidly ani dochucovadly, navíc jde o ryze český výrobek.

Forma je prášek rozpustný v tekutině, kterou je možné bez problémů vypít. Inca Collagen prodává pouze 2 druhy produktů – kolagen pro lidi a kolagen pro zvířátka. Máte tedy jednoduché vybírání.

3. místo

Collalloc

Orientační cena: 600 Kč

Úžasný poměr cena/výkon je Collalloc. Jedná se o 100% čistý, kvalitní a účinný mořský kolagen bez dalších přísad. Naše tělo ho umí skvěle vstřebat, což zaručuje vysokou efektivitu. Nemá žádné vedlejší účinky a hodí se i při různých dietách. Je k dostání ve formě prášku, který se konzumuje rozpuštěný ve vodě, je bez chuti či barvy, neobsahuje tedy žádné přidané cukry ani další nežádoucí látky – prostě čistý kolagen. Obsahuje nejdůležitější kolagenní typy – typ I, II a III. Jeden balíček obsahuje kůru na jeden měsíc. Vzhledem k tomu, že nemá žádnou chuť ani barvu ho můžeme přidávat i do receptů, smoothie a dalších. Výrobek je samozřejmě testovaný a certifikovaný.

4. místo

Nordic Naturals - Marine Collagen

Orientační cena: 1100 Kč

Instantní nápoj s příchutí jahody od značky, Nordic Naturals obsahuje kromě hydrolyzovaný kolagenových peptidů i vitamin C, který napomáhá chránit buňky celého těla a působí jako antioxidant.

V produktu je speciální rybí kolagen z arktické tresky, který pomáhá redukovat tvorbu vrásek a přispívá k pružnosti pleti. Tento tresčí kolagen obsahuje pouze koncentrát šťávy z aceroly, přírodní aroma, glykosidy stévie, a kvůli barvě extrakt z červené řepy. Naopak v něm nenajdete žádné mléčné deriváty, lepek ani umělá barviva nebo dochucovadla. 

150 g vás bude stát cca 1100 Korun.

5. místo

Radiant Beauty Collagyn

Orientační cena: 1000 Kč

RADIANT BEAUTY COLLAGYN® je rostlinný kolagen, který je tudíž ideální varianta pro vegany či vegetariány. Doplněk je optimalizován pro konzumaci na začátku dne, během dne, před i po tréninku. Záleží tedy na vás, kdy si nápoj dopřejete.

Nápoj můžete připravit buď s vodou, mlékem nebo třeba i džusem. Vše dle vlastní chuti a nálady.

Tento 100% rostlinný produkt obsahuje například: .L-glycin, L-prolin a L-hydroxyprolin, protein z hnědé rýže, vitamín D3 nebo například prášek z červené řepy  a mnoho dalších.

Cena za 250 g je cca 1000 Korun.

6. místo

Power Collagen

Orientační cena: 650 Kč

Power Collagen od výrobce Werbea je dalším ze skvělých kolagenových doplňků. Jedná se o směs hydrolyzovaného hovězího kolagenu, kyseliny hyaluronové, glukosaminu, chondroitinu, metylsulfonylmetanu (MSM), komplexu vitamínů a minerálů. Werbea má dva druhy kolagenu – Power Collagen, sloužící k regeneraci a obnovu chrupavek, na silné kosti a zdravé klouby a Beauty Collagen – pro zpomalení stárnutí pokožky, hydrataci kůže, redukci vrásek a zvýšení kvality vlasů a nehtů. Jde o výborné kolagenní doplňky stravy vysoké kvality. Doplněk obsahuje kromě kolagenu i další prospěšné látky jako vitamíny a minerály. Je ve formě prášku příjemné chuti, který smícháte s vodou a můžete vypít.

7. místo

Bionutrian

Orientační cena: 1000 Kč (40 €)

Dalším skvělým kolagenovým doplňkem jsou doplňky z Bionutrianu. Jedná se o slovenský eshop, což by se pro čechy dalo vytknout – nemají českou lokalizaci, stejně tak uvádějí ceny pouze v eurech. Co se týče kvality výrobků je však Bionutrian jednička. Jde o kolagenní produkty švýcarské kvality. Kolagen si můžete pořídit buď ve formě kapslí, nebo prášku, který zalijete vodou a vypijete – můžete si tedy vybrat, co je pro vás příjemnější. Kapslové balení obsahuje 180 kapslí, denní dávka je 6 kapslí – balíček je tedy na měsíc. 

8. místo

Marine Collagen - Myprotein

Orientační cena: 800 Kč

Tento proteinový, kolagenový prášek bez cukru můžete zakoupit ve variantě:

  • Růžový grep
  • Pomeranč a mango

Tento prášek nabízí až 10 mg kolagenu v jedné dávce a to současně s vysokou dávkou proteinu, ideální kombinace. Hodí například po tréninku jako shake nebo například ráno, nalačno jako první “jídlo” dne. Prášek můžete rozmixovat s vodou, mlékem či jinou oblíbenou tekutinou a v klidu vypít.

250 g stojí cca 800 Korun a 500 g stojí cca 1400 Korun.

9. místo

Collagen Hyaluro

Orientační cena: 500 Kč

Collagen Hyaluro obsahuje v 1 sáčku 4000 miligramů hydrolizovaných kolagenních peptidů, pro maximální využití naším tělem. Pomáhá zdravému vzhledu pokožky, zpomaluje proces stárnutí a potlačuje vrásky, strie a celulitidu. Další významnou složkou je kyselina hyaluronová, která má výjimečně silnou schopnost vázat vodu, proto je skvělá pro hydrataci pokožky. Dálé obsahuje kloubní kolagen typu II, vysoce vstřebatelný vápník, vitamin B7 (biotin), vitamin C, vitamin D3 a extrakt z červené řepy a enzym bromelain. Pro svěží chuť je přidáno přírodní sladidlo stévie s příchutí granátového jablka. Balíček obsahuje 30 sáčků s kolagenním práškem. Míchá se s vodou a vypije se jako nápoj. Balení obsahuje dávku na 30 dní.

10. místo

VENIRA PREMIUM kolagenový drink pro vlasy, nehty a pleť

Orientační cena: 900 Kč

Jedná se o instantní nápoj s malinovou příchutí, který dokáže posílit vaše vlasy, nehty a rozzářit pleť. Produkt obsahuje obsahuje 8000 mg bioaktivního hydrolyzovaného kolagenu a dalších 10 účinných látek jako je například selen, zinek nebo vitamín C. Nápoj skvěle chutná a navíc je bez přidaného cukru, takže ho můžete konzumovat i v redukčních režimech.

Tento produkt, jak bylo již řečeno, přispívá k přirozenému stavu pokožky, nehtů a vlasů, přirozeně bojuje proti stárnutí organismu a přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. Kromě těchto báječných vlastností ještě zlepšuje stav imunity a chrání tělo.

Jedno balení obsahuje 324 gramů, což vyjde na 30 dávek a stojí necelých 1000 Korun.

11. místo

Seagarden Marine Collagen + vitamin C

Orientační cena: 550 Kč

Jedná se o čistý mořský kolagen z tresky, který údajně působí v těle až 1,5x účinněji než kolagen ze savců. 

Výrobek je 100% přírodní, obsahuje až 95 % bílkoviny  a současně i velmi vysoký obsah bioaktivních aminokyselin. V jedné porci do těla dostanete cca 4300 mg kolagenu a vitamín C, který je zde přidaný pro lepší vstřebatelnost.

Produkt má přírodní jahodové aroma, takže si na něm i pochutnáte.

Cena za 150 g instantního nápoje je cca 550 Korun.

12. místo

BiotechUSA Collagen

Orientační cena: 500 Kč

Jedná se o instantní kolagenový nápoj  s kyselinou hyaluronovou který můžete zakoupit buď bez příchutě, nebo ve verzi Limonáda či Černá malina.

Kromě výše zmíněných látek obsahuje nápoj ještě:

  • 75 mg vitamínu C
  • 7 mg vitamínu E

Collagen, jako všechny ostatní BioTechUSA produkty, obsahují bezpečné a pečlivě vybrané složky a cena za 300 g je cca 450 Korun.

13. místo

Kolagen Myvitamins

Orientační cena: 500 Kč

Tento produkt můžete zakoupit ve formě tablet, přičemž obsahuje až 400 mg kolagenu typu 1 a 3, který pochází z přírodních zdrojů. Výrobce doporučuje užívání kolagenu kombinovat s  vitamínem C, který jeho tvorbu podporuje.

Užívejte 1 tobolku denně s dostatečným množstvím vody. Tento produkt není vhodný pro vegetariány a vegany, protože obsahuje složky živočišného původu.

90 tablet stojí necelých 500 Korun.

14. místo

Kolagen Original Premium

Orientační cena: 500 Kč

Tento kolagenový nápoj od české značky Allnature vám pomůže zajistit elasticitu kůže a nejen to, umí totiž i nahrazovat odumřelé buňky. Produkt má neutrální chuť, takže ho můžete buď vypít v jakékoliv tekutině, nebo i přidat do oblíbeného pokrmu.

Tento hydrolyzovaný kolagen typu I v prášku na sebe dokáže skvěle vázat vodu a tím pádem udržuje přirozenou schopnost pleti se hydratovat – což skvěle oceníte v pokročilejším věku, kdy organismus ztrácí vodu a jednoduše řečeno se vysušuje.

Kolagen v prášku působí zevnitř a dostává se až do hlubokých vrstev pokožky. 

Velké, 200g balení vás vyjde na cca 250 Korun.

15. místo

Marine Kolagen

Orientační cena: 600 Kč

Dalším z doplňků je Marine Kolagen drink, který obsahuje rybí kolagen, jež je výjimečnou formou mořského kolagenu. Přípravek je obohacen o vitamín C, který přispívá k normální funkci kostí, cév, chrupavek, dásní, kůže a zubů. Je také obohacen o sodnou sůl kyseliny hyaluronové a o zinek, který přispívá k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky. Mangan a měď přispívají k udržení normálního stavu pojivových tkání. Tento přípravek s příchutí maracuja je slazen steviol-glykosidy z rostliny stévie. Je k dostání ve formě prášku, který smícháte s vodou a vypijete. Doporučené dávkování je jeden sáček na jeden den. Balení je na jeden měsíc.

16. místo

Colafit

Orientační cena: 500 Kč

Posledním z našeho srovnání je Colafit. Jedná se o 99,9% čistý lyofilizovaný kolagen bez barviv a přídatných látek. Colafit je určen hlavně pro mladé lidi v období růstu a dospívání, pro osoby nadměrně zatěžující klouby (aktivní sportovci, těžce fyzicky pracující atd.), osoby s pohybovými potížemi a starší lidi, těhotné a kojící ženy. Je ve formě kolagenových kostiček, které jednoduše polykáte. Doporučuje se užívat 1 kostičku denně ráno nalačno, minimálně 10 minut před jídlem, pro děti 1/2 kostičky za den. Colafit je snadno polykatelný i bez zapíjení, přesto není na újmu kvality a účinnosti zapíjení vodou. Pro dosažení požadovaného efektu užívejte Colafit 2-3 měsíce 2x do roka. V případě potřeby můžete užívat trvale.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kolagen

[2] Wikiskripta (CZ): Kolagen

[3] Healthline (ENG): What Is Collagen, and What Is It Good For?

[4] Healthline (ENG): Top 6 Benefits of Taking Collagen Supplements

[5] PubMed Central (ENG): Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications

[6] PubMed Central (ENG): Beneficial effects of food supplements based on hydrolyzed collagen for skin care (Review)

4.7/5 (Počet hlasů: 135)

Autor článku:

Hana Terberová
Hana Terberová
Jsem Hana Terberová a zdravý životní styl ke mě přirostl natolik, že si to už ani nedokážu představit jinak. Zbožňuju přírodní kosmetiku, zdravé jídlo, pohyb a přírodu. Baví mě bořit hranice, překonávat překážky a stoupat na vrchol. Jsem digitální nomád, díky čemuž cestuju po zeměkouli a tak mě pokaždé najdete na jiným konci světa. Věřím tomu, že své zdraví - fyzické i psychické - můžeme nesmírně ovlivnit naším životním stylem, proto bychom se o sebe měli starat hezky, mít se rádi a udržovat se co nejvíc na pozitivní vlně.

Autor článku:

Hana Terberová
Hana Terberová
Jsem Hana Terberová a zdravý životní styl ke mě přirostl natolik, že si to už ani nedokážu představit jinak. Zbožňuju přírodní kosmetiku, zdravé jídlo, pohyb a přírodu. Baví mě bořit hranice, překonávat překážky a stoupat na vrchol. Jsem digitální nomád, díky čemuž cestuju po zeměkouli a tak mě pokaždé najdete na jiným konci světa. Věřím tomu, že své zdraví - fyzické i psychické - můžeme nesmírně ovlivnit naším životním stylem, proto bychom se o sebe měli starat hezky, mít se rádi a udržovat se co nejvíc na pozitivní vlně.

Kam dál?