TOP 10: nejlepší domácí bělení zubů (bělení zubů doma) – recenze

Jak nejlépe vybělit zuby po domácku? Co bělení zubů doma obnáší a jaké máte možnosti? Je bělení zubů vhodné a bezpečné?

TOP  1. místo

Day Night

Orientační cena: 1000 Kč

Jedna z nejlepších přírodních domácích alternativ bělení zubů pomocí LED kartáčku.

2. místo

Briliantcoco

Orientační cena: 900 Kč

Výborný přírodní set pro domácí bělení zubů pomocí kokosového oleje a aktivního černého uhlí.

3. místo

My White Secret - Pudr

Orientační cena: 500 Kč

Pudr, který obsahuje aktivní uhlí a bentonitový jíl pro účinné domácí a přírodní bělení zubů.

Deset nejlepších produktů pro domácí bělení zubů

Proč si bělit zuby

Kdo by nechtěl mít bílé zuby. Nejen, že jsou sněhové zuby na pohled hezké, ale navíc působí zdravě. Záleží samozřejmě na každém člověku, jestli je mu otázka bělení blízká nebo ne. Říká se ale, že zuby jsou stejně jako ruce, vizitkou člověka.

Důležité je zmínit, že žádné zuby nejsou ve své přirozenosti zcela bílé. Vždy mají určitý barevný nádech, který je nejvíce patrný na nejtmavší části zubu, což je zubní krček. 

A nejen že zuby jakožto celek jsou individuálně zbarvené, ale týká se to každého jednotlivého zubu. Například špičáky mají vždy nejvíce nádech do žluta. 

Základní odstín zubů a jeho intenzita jsou vrozené stejně jako barva vlasů. To znamená, že to nejde úplně ovlivnit. Tím se i zodpovídá otázka, proč jsou výsledky po bělení natolik rozdílné.

Jakým způsobem se zuby bělí

Pojďme se bělení podívat více na zoubek. A to vlastně doslova. Bílého úsměvu je možné dosáhnout čtyřmi základními způsoby:

  • Mechanicky – zubní bělící pasty.
  • Chemicky – bělící gely.
  • Aplikací keramických faset – jedná se o překrytí vnější plochy zubu vrstvou speciálního materiálu.
  • Porcelánovými korunkami.

Pasty představují nejjednodušší způsob v procesu bělení zubů. Na druhou stranu se ale tvrdí, že i nejméně efektivní. Na trhu je mnoho volně dostupných zubních past, které nabízí bělící efekt. Některé jsou zcela na přírodní bázi, jiné syntetické s obsahem peroxidu. Používání bělících zubních past by nemělo způsobit zdravotní problémy. Vždy se ale poraďte se svým stomatologem o vhodnosti vybraného preparátu.

Jak název napovídá jde o chemickou reakci, která způsobí změnu pigmentu na sklovině. Konkrétně jde o rozpouštění organických barviv ve struktuře zubu pomocí peroxidů – bělící prostředky tudíž v různých koncentracích obsahují peroxid vodíku nebo látky, které jej uvolňují. Nejideálnější je podstoupit bělení zubů přímo v zubní ordinaci pod dohledem lékaře. Lékař vám doporučí nejvhodnější postup, šitý na míru pro vaše zuby. Může doporučit buď intenzivní bělení v ordinaci, kterým dosáhnete výsledku často již během 1 hodiny, nebo domácí bělení, které ačkoliv trvá delší dobu, je šetrnější. Nejlepších výsledků pak dosáhnete kombinací obou metod.

Mohou při bělení zubů nastat nějaké potíže?

Ano, stejně jako při jakémkoliv jiném zásahu do těla. Vždy se objeví, i když třeba minimální, riziko.

V průběhu chemické bělící procedury se mohou objevit některé nežádoucí reakce, jako je přecitlivělost zubů nebo pálení dásní. Lékaři tvrdí, že se jedná o přechodný stav, který za několik málo dní sám odezní.

Asi nejvýraznější nepříjemností, která se pojí s domácím i ordinačním bělením zubů je zvýšená citlivost, trnutí zubů, někdy i jejich mírné zdrsnění. Tyto potíže mají ale také vždy jen přechodný charakter.

Dieta při bělení zubů

Pokud se bude jednat o ordinační bělení v křesle zubního lékaře, neměly by se požívat v prvních 24 hodinách žádné potraviny, u kterých je možnost zanechávání pigmentů. Jedná se zejména o kávu, čaj, červené víno nebo například červenou řepu nebo borůvky. To stejné platí i pro kyselé potraviny, jako je pomerančový džus.

Domácí bělení má stejná pravidla, ale ještě o něco více striktní. Tento režim se totiž doporučuje dodržovat během celé procedury bělení. Výše uvedené potraviny by měly být v této době značně redukovány.

Jak dlouho přetrvá výsledek bělení zubů?

Toto je opět velmi individuální a nelze brát odpověď za dogma. Záleží na přirozeném pigmentu zubů, jak bylo již řečeno výše. Další kritérium kromě genetiky, které výsledný efekt ovlivňuje, je pečlivost při hygieně dutiny ústní, dále složení stravy, kouření a celkový životní styl.

V průměru se ale uvádí, že vybělené zuby vydrží cca 12-36 měsíců.

Pro koho není bělení zubů vhodné?

Obecně se doporučuje, že pokud se rozhodnete k bělení zubů, měly by být na prvním místě zdravé. To znamená bez kazů, citlivost nebo genetických a jiných onemocnění jako je například paradentóza.

K bělení také nejsou vhodné zuby s citlivými zubními krčky, protože bělení může stav zhoršit. Nedoporučuje se také bělit zuby s povrchovými pigmentacemi, u silných kuřáků v těhotenství a období kojení, v případech alergie na složky výrobku a do věku 13 – 15 let.

Používejte raději přírodní produkty

Je dobré vědět, co se nám do těla dostává. Z vnějšího prostředí nás toho atakuje tolik, co nemůžeme ovlivnit, že je dobré hlídat si to, co ovlivnit naopak můžeme. Příroda znamená zdraví. A co je více?

Vyzkoušejte například kokosový olej, který se v péči o dutinu ústní osvědčuje velmi dobře. Po klasickém čištění ho naneste na kartáček a zuby jim vyčistěte. Olejem pak také jemně promasírujete dásně i rty. dentální hygienistky uvádí, že při pravidelném používání obvykle dojde k částečnému vybělení chrupu. Výsledek se sice nedá srovnat s profesionálním bělením zubů, ale je patrný a zdravější.

1. místo

Day Night

Orientační cena: 1000 Kč

Day Night Whitening je bezperoxidové bělení zubů, založené na zcela přírodní bázi, které dá vašemu chrupu bělostný punc zcela bezbolestně. Bělící balíček se skládá z denní a noční pasty.

Denní pasta obsahuje 100 % přírodního kokosového oleje a zuby nejen ošetřuje, ale v kombinaci se sonickým LED kartáčkem minimalizuje množství bakterií v ústech.

Noční pasta obsahuje aktivní uhlí, které podporuje bělící efekt. Opět je zde důležitá spojitost s LED světlem sonického kartáčku, který urychluje celý proces bělení zubů.

Výrobce uvádí, že stačí 10 minut denně čistit zuby s touto sadou a výsledek se dostaví. Zakoupit ji můžete za necelých 1000 korun.

2. místo

Briliantcoco

Orientační cena: 900 Kč

Tento set k bělení zubů obsahuje 14 sáčků na jeden týden, 120 ml naturální zubní pasty, jednu bambusovou naběračku, jeden bambusový kartáček a jeden bambusový čistič jazyka.

Tento set je takzvaný oil pulling, což doslova znamená proplachování úst. V tomto případě se proplachuje kokosovým olejem, který zároveň zajišťuje detoxikaci a zdraví organismu na více úrovních. Dle výrobce představuje první a velmi důležitý krok rámci správného čištění zubů.

Zubní pasta Brilliantcoco je 100% veganská, spojuje přírodní účinky kokosového oleje a aktivního černého uhlí. Kokosový olej působí antibakteriálně, ničí bakterie zodpovědné za vznik zubních kazů a zánětů dásní. Černé uhlí pomáhá odstraňovat zabarvení zubní skloviny, upravuje PH v ústech a působí proti zápachu. 

Tento set můžete pořídit za necelých 900 korun.

3. místo

My White Secret Pudr s aktivním uhlím

Orientační cena: 500 Kč

Tento pudr pro bělení zubů s aktivním uhlím od britské značky My White Secret je skvělým prostředkem pro šetrné bělení a to i citlivých zubů.

Pudr obsahuje aktivní uhlí a bentonitový jíl, což jsou účinné bělící složky, které zároveň detoxikují ústní dutinu. Aktivní uhlí není abrazivní, nepoškozuje tedy zubní sklovinu. Bentonitový jíl je plný minerálů a extrakt z máty zklidňuje podrážděné a zanícené dásně. Navíc udržuje svěží dech.

Produkt není testovaný na zvířatech a je vhodný pro vegany.

Pudr používejte dvakrát denně. Na navlhčený zubní kartáček naneste pudr a vyčistěte zuby. Poté ústa vypláchněte. 

Cena pudru je cca 500 korun.

4. místo

White Pearl

Orientační cena: 700 Kč

Jedná se o profesionální, ne však přírodní, set pro bělení zubů pro domácí použití. Tento typ bychom mohli uvést jako kompromis mezi přírodním a zcela syntetickým prostředkem na bělení zubů. Výhodou je, že bělící gel neobsahuje částice, které zuby brousí, ale účinně působí na zabarvené zuby tím, že odbarvuje usazené pigmenty v zubní sklovině.

White Pearl obsahuje vysoký podíl fluoridů, které posilují chrup a chrání zubní sklovinu. Gel dezinfikuje ústní dutinu a působí preventivně proti parodontóze a zánětům. 

Při působení 60 minut denně by měly být viditelné výsledky za 1–2 týdny. Cena sady je cca 700 korun.

5. místo

My White Secret Bělící pásky na zuby

Orientační cena: 800 Kč

Tyto bělící pásky od My White Secret neobsahují peroxid ani další agresivní látky, které narušují sklovinu, naopak najdete v nich pouze čisté přírodní ingredience. 

Sada obsahuje 14 kusů a cena se pohybuje okolo 800 korun.

Pásky obsahují aktivní uhlí, které podporuje celý proces bělení. Doporučuje se je používat  každý večer po dobu 14 dní. Pásky jsou s příchutí máty a snadno se aplikují. Dále obsahují uhličitan vápenatý, kyselinu citronovou, kokosový olej a zmíněné aktivní uhlí. 

A jak set použít? Pásku naneste na pečlivě vyčištěné zuby a nechte působit cca půl hodiny.

6. místo

Ben & Anna - Zubní prášek s aktivním uhlím

Orientační cena: 200 Kč

Černý prášek s aktivním uhlím je přírodní produkt určený k bělení zubů. Obsahuje množství aktivního uhlí, které efektivně absorbuje a váže nečistoty. Dále je zde přidaný extrakt z máty, který zajistí svěží dech a příjemný pocit v ústech. 

Prášek je možné používat samostatně nebo v kombinaci s oblíbenou zubní pastou. Výrobce uvádí, že rodzíl můžete vidět už po třetím použití.

Doporučuje se používat 1 – 2x týdně, ale pro nejlepší výsledky je to možné denně. Cena prášku je cca 200 korun.

7. místo

Coslys Černá bělicí zubní pasta

Orientační cena: 200 Kč

Černá bělicí zubní pasta od francouzské značky Coslys s černým uhlím z francouzské borovice jemně bělí zuby a efektivně odstraňuje zubní plak. Kromě černého uhlí obsahuje aloe vera, které má harmonizační účinky, zklidňuje celou ústní dutinu a chrání ji před opětovným podrážděním i poškozením. 

Cena pasty je necelých 200 korun.

8. místo

Argital Bělicí zubní pasta s propolisem a dentie

Orientační cena: 300 Kč

Argital Bělicí zubní pasta je výborná volba bělíci pasty pro citlivé zuby. Napomáhá efektivně odstraňovat zubní plak z povrchu zubů a chránit je tak před vznikem zubního kazu. Šetrné bělicí složky navracejí zubům zářivý odstín a esenciální oleje zaručí svěží dech. Pasta má zároveň silné adstringentní účinky na dásně.

Pasta vás vyjde na necelých 300 korun.

9. místo

Urtekram Bělící zubní pasta s mátou BIO

Orientační cena: 100 Kč

Zubní pasta Urtekram Bělící zubní pasta s Mátou BIO je vhodným způsobem pro čištění a desinfikaci zubů. Tato jemná zubní pasta má osvěžující chuť máty a čistí přírodně díky práškové křídě z mořského dna. Také obsahuje aloe vera, které pečuje o dásně. A jako bonus obsahuje i myrhu, která jemně desinfikuje. Díky obsahu apatitu má zubní pasta i lehké bělící účinky.

Cena pasty je něco přes 100 korun.

10. místo

Zubní pasta propolis CALTHA

Orientační cena: 200 Kč

Zubní pasta propolis CALTHA. Zubní pasta s propolisovým extraktem, pomerančem a citronem osvěží ústní dutinu, zmírní nežádoucí zabarvení a posílí zubní sklovinu. Propolis potlačuje růst bakterií, pomáhá tedy při zánětlivých procesech, zklidňuje podrážděné a krvácející dásně.

Cena pasty je necelých 200 korun.

Závěrem

Bílé a zdravé zuby jsou zkrátka a dobře vizitka, která se s námi nese celý život. Zuby jsou patrné už při prvním osobním kontaktu a proto je dobré aby už na dálku symbolizovaly dobré zdraví. Zkuste přírodu, která váš pigment oživí a dodá zubům nový punc.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Bělení zubů

[2] Wikiskripta (CZ): Bělení zubů

[3] Healthline (ENG): 6 Simple Ways to Naturally Whiten Your Teeth at Home

[4] PubMed Central (ENG): A Critical Review of Modern Concepts for Teeth Whitening

[5] PubMed Central (ENG): Whitening toothpaste containing activated charcoal, blue covarine, hydrogen peroxide or microbeads: which one is the most effective?

4.9/5 (Počet hlasů: 7)

Kam dál?