11 produktů na nejlepší domácí bělení zubů (bělení zubů doma) – recenze

Jak nejlépe vybělit zuby po domácku? Co bělení zubů doma obnáší a jaké máte možnosti? Je bělení zubů vhodné a bezpečné?

TOP  1. místo

Day Night

Orientační cena: 1000 Kč

Jedna z nejlepších přírodních domácích alternativ bělení zubů pomocí LED kartáčku.

2. místo

Briliantcoco

Orientační cena: 900 Kč

Výborný přírodní set pro domácí bělení zubů pomocí kokosového oleje a aktivního černého uhlí.

3. místo

My White Secret - Pudr

Orientační cena: 500 Kč

Pudr, který obsahuje aktivní uhlí a bentonitový jíl pro účinné domácí a přírodní bělení zubů.

Jedenáct nejlepších produktů pro domácí bělení zubů

Proč si bělit zuby?

Kdo by nechtěl mít bílé zuby. Nejen, že jsou sněhové zuby na pohled hezké, ale navíc působí zdravě. Záleží samozřejmě na každém člověku, jestli je mu otázka bělení blízká nebo ne. Říká se ale, že zuby jsou, stejně jako ruce, vizitkou člověka.

Důležité je zmínit, že žádné zuby nejsou přirozeně zcela bílé. Vždy mají určitý barevný nádech, který je nejvíce patrný na nejtmavší části zubu, což je zubní krček. 

A nejen že zuby jakožto celek jsou individuálně zbarvené, ale týká se to každého jednotlivého zubu. Například špičáky mají vždy nejvíce nádech do žluta. 

Základní odstín zubů a jeho intenzita jsou vrozené stejně jako barva vlasů. To znamená, že to nejde úplně ovlivnit. Tím se i zodpovídá otázka, proč jsou výsledky po bělení zubů u každého člověka natolik rozdílné.

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

Jakým způsobem se zuby bělí?

Pojďme se bělení podívat více na zoubek. A to vlastně doslova. Bílého úsměvu je možné dosáhnout čtyřmi základními způsoby:

  • Mechanicky – zubní bělící pasty.
  • Chemicky – bělící gely.
  • Aplikací keramických faset – jedná se o překrytí vnější plochy zubu vrstvou speciálního materiálu.
  • Porcelánovými korunkami.

Pasty představují nejjednodušší způsob v procesu bělení zubů. Na druhou stranu se ale tvrdí, že i nejméně efektivní. Na trhu je mnoho volně dostupných zubních past, které nabízí bělící efekt. Některé jsou zcela na přírodní bázi, jiné syntetické s obsahem peroxidu. Používání bělících zubních past by nemělo způsobit zdravotní problémy. Vždy se ale poraďte se svým stomatologem o vhodnosti vybraného preparátu.

Jak název napovídá, jde o chemickou reakci, která způsobí změnu pigmentu na sklovině. Konkrétně jde o rozpouštění organických barviv ve struktuře zubu pomocí peroxidů – bělící prostředky tudíž v různých koncentracích obsahují peroxid vodíku nebo látky, které jej uvolňují. Nejideálnější je podstoupit bělení zubů přímo v zubní ordinaci pod dohledem lékaře. Lékař vám doporučí nejvhodnější postup, ušitý na míru pro vaše zuby. Může doporučit buď intenzivní bělení v ordinaci, kterým dosáhnete výsledku často již během 1 hodiny, nebo domácí bělení, které ačkoliv trvá delší dobu, je šetrnější. Nejlepších výsledků pak dosáhnete kombinací obou metod.

Mohou při bělení zubů nastat nějaké potíže?

Ano, stejně jako při jakémkoliv jiném zásahu do těla. Vždy se objeví, i když třeba minimální, riziko.

V průběhu chemické bělící procedury se mohou objevit některé nežádoucí reakce, jako je přecitlivělost zubů nebo pálení dásní. Lékaři tvrdí, že se jedná o přechodný stav, který za několik málo dní sám odezní.

Asi nejvýraznější nepříjemností, která se pojí s domácím i ordinačním bělením zubů, je zvýšená citlivost, trnutí zubů, někdy i jejich mírné zdrsnění. Tyto potíže mají ale také vždy jen přechodný charakter.

Dieta při bělení zubů

Pokud se bude jednat o ordinační bělení v křesle zubního lékaře, během prvních 24 hodin po bělení by se neměly jíst žádné potraviny, u kterých je možnost zanechávání pigmentů. Jedná se zejména o kávu, čaj, červené víno nebo například červenou řepu nebo borůvky. To stejné platí i pro kyselé potraviny jako je pomerančový džus.

Domácí bělení má stejná pravidla, ale ještě o něco více striktní. Tento režim se totiž doporučuje dodržovat během celé procedury bělení. Výše uvedené potraviny by měly být v této době značně redukovány.

Jak dlouho přetrvá výsledek bělení zubů?

Toto je opět velmi individuální a nelze brát odpověď za dogma. Záleží na přirozeném pigmentu zubů, jak bylo již řečeno výše. Další kritérium kromě genetiky, které výsledný efekt ovlivňuje, je pečlivost při hygieně dutiny ústní, dále složení stravy, kouření a celkový životní styl.

V průměru se ale uvádí, že zuby vydrží vybělené cca 12-36 měsíců.

Pro koho není bělení zubů vhodné?

Obecně se doporučuje, že pokud se rozhodnete k bělení zubů, měly by být na prvním místě zdravé. To znamená bez kazů, citlivosti nebo genetických a jiných onemocnění jako je například paradentóza.

K bělení také nejsou vhodné zuby s citlivými zubními krčky, protože bělení může tento stav zhoršit. Nedoporučuje se také bělit zuby s povrchovými pigmentacemi, u silných kuřáků, v těhotenství a v období kojení, v případech alergie na složky výrobku a do věku 13 – 15 let.

Používejte raději přírodní produkty

Vždy je lepší vědět, co se nám do těla dostává. Z vnějšího prostředí nás toho atakuje tolik, co nemůžeme ovlivnit, takže je dobré hlídat si to, co ovlivnit naopak můžeme. Příroda znamená zdraví. A co je více?

Vyzkoušejte například kokosový olej, který se v péči o dutinu ústní osvědčuje velmi dobře. Po klasickém čištění ho naneste na kartáček a zuby jím vyčistěte. Olejem pak také jemně promasírujete dásně i rty. Dentální hygienistky uvádí, že při pravidelném používání obvykle dojde k částečnému vybělení chrupu. Výsledek se sice nedá srovnat s profesionálním bělením zubů, ale je mnohem zdravější a nějaké výsledky přece jen přináší.

1. místo

Day Night

Orientační cena: 1000 Kč

Day Night Whitening je bezperoxidové bělení zubů, založené na zcela přírodní bázi, které dá vašemu chrupu bělostný punc zcela bezbolestně. Bělící balíček se skládá z denní a noční pasty.

Denní pasta obsahuje 100 % přírodního kokosového oleje a zuby nejen ošetřuje, ale v kombinaci se sonickým LED kartáčkem minimalizuje množství bakterií v ústech.

Noční pasta obsahuje aktivní uhlí, které podporuje bělící efekt. Opět je zde důležitá spojitost s LED světlem sonického kartáčku, který urychluje celý proces bělení zubů.

Výrobce uvádí, že stačí 10 minut denně čistit zuby s touto sadou a výsledek se dostaví. Zakoupit ji můžete za necelých 1000 korun.

2. místo

Briliantcoco

Orientační cena: 900 Kč

Tento set k bělení zubů obsahuje 14 sáčků na jeden týden, 120 ml naturální zubní pasty, jednu bambusovou naběračku, jeden bambusový kartáček a jeden bambusový čistič jazyka.

Tento set je určený k proceduře, která se nazývá oil pulling, což doslova znamená proplachování úst. V tomto případě se proplachuje kokosovým olejem, který zároveň zajišťuje detoxikaci a zdraví organismu na více úrovních. Dle výrobce představuje první a velmi důležitý krok rámci správného čištění zubů.

Zubní pasta Brilliantcoco je 100% veganská, spojuje přírodní účinky kokosového oleje a aktivního černého uhlí. Kokosový olej působí antibakteriálně, ničí bakterie zodpovědné za vznik zubních kazů a zánětů dásní. Černé uhlí pomáhá odstraňovat zabarvení zubní skloviny, upravuje PH v ústech a působí proti zápachu. 

Tento set můžete pořídit za necelých 900 korun.

3. místo

My White Secret Pudr s aktivním uhlím

Orientační cena: 500 Kč

Tento pudr pro bělení zubů s aktivním uhlím od britské značky My White Secret je skvělým prostředkem pro šetrné bělení a to i citlivých zubů.

Pudr obsahuje aktivní uhlí a bentonitový jíl, což jsou účinné bělící složky, které zároveň detoxikují ústní dutinu. Aktivní uhlí není abrazivní, nepoškozuje tedy zubní sklovinu. Bentonitový jíl je plný minerálů a extrakt z máty zklidňuje podrážděné a zanícené dásně. Navíc udržuje svěží dech.

Produkt není testovaný na zvířatech a je vhodný pro vegany.

Používejte ho dvakrát denně. Na navlhčený zubní kartáček naneste pudr a vyčistěte zuby. Poté ústa vypláchněte. 

Cena pudru je cca 500 korun.

4. místo

PAP+ Trio

Orientační cena tří produktů: 2000 Kč

Jedná se o profesionální, ne však přírodní, set pro bělení zubů pro domácí použití. Tento typ bychom mohli uvést jako kompromis mezi přírodním a zcela syntetickým prostředkem na bělení zubů. Výhodou je, že produkty fungují na základě PAP+ formule, která pracuje na oxidačním principu, ale neobsahuje peroxid, takže neničí zubní sklovinu a nezpůsobuje bolest zubů ani dásní.

Toto cenově výhodné trio, které stojí okolo 2000 korun, a najdete v něm tři produkty pro domácí bělení zubů, které si ale můžete koupit samostatně. Jedná se o 14 kusů PAP+ bělících pásek, které samy stojí cca 1000 korun, dále intenzivní bělící pastu, která mimo set stojí cca 650 korun, a ústní vodu, která posiluje sklovinu a samostatně stojí také 650 korun.

5. místo

My White Secret Bělící pásky na zuby

Orientační cena: 840 Kč

Tyto bělící pásky od My White Secret neobsahují peroxid ani další agresivní látky, které narušují sklovinu, naopak v nich najdete pouze čisté přírodní ingredience. 

Sada obsahuje 14 kusů a cena se pohybuje okolo 840 korun.

Pásky obsahují aktivní uhlí, které podporuje celý proces bělení. Doporučuje se je používat  každý večer po dobu 14 dní. Pásky jsou s příchutí máty a snadno se aplikují. Dále obsahují uhličitan vápenatý, kyselinu citronovou, kokosový olej a zmíněné aktivní uhlí. 

A jak set použít? Pásku naneste na pečlivě vyčištěné zuby a nechte působit cca půl hodiny.

6. místo

Ben & Anna - Zubní prášek s aktivním uhlím

Orientační cena: 200 Kč

Černý prášek s aktivním uhlím je přírodní produkt určený k bělení zubů. Obsahuje množství aktivního uhlí, které efektivně absorbuje a váže nečistoty. Dále je zde přidaný extrakt z máty, který zajistí svěží dech a příjemný pocit v ústech. 

Prášek je možné používat samostatně nebo v kombinaci s oblíbenou zubní pastou. Výrobce uvádí, že rodzíl můžete vidět už po třetím použití.

Doporučuje se používat 1 – 2× týdně, ale pro nejlepší výsledky je to možné denně. Cena prášku je cca 200 korun.

7. místo

Coslys Černá bělicí zubní pasta

Orientační cena: 200 Kč

Černá bělicí zubní pasta od francouzské značky Coslys s černým uhlím z francouzské borovice jemně bělí zuby a efektivně odstraňuje zubní plak. Kromě černého uhlí obsahuje aloe vera, které má harmonizační účinky, zklidňuje celou ústní dutinu a chrání ji před opětovným podrážděním i poškozením. 

Cena pasty je necelých 200 korun.

8. místo

Argital Bělicí zubní pasta s propolisem a dentie

Orientační cena: 300 Kč

Argital Bělicí zubní pasta je výborná volba bělíci pasty pro citlivé zuby. Napomáhá efektivně odstraňovat zubní plak z povrchu zubů a chránit je tak před vznikem zubního kazu. Šetrné bělicí složky navracejí zubům zářivý odstín a esenciální oleje zaručí svěží dech. Pasta má zároveň silné adstringentní účinky na dásně.

Pasta vás vyjde na necelých 300 korun.

9. místo

Georganics zubní pasta v tabletách s příchutí aktivního uhlí

Orientační cena: 250 Kč

Tenhle zajímavý a 100% přírodní produkt od značky Georganics je zubní pasta ve zcela nové, inovativní formě. Jedná se o zubní pastu v tabletách, které díky obsahu vinného kamene a jedlé sody úžasně pění a prášek z aktivního uhlí napomáhá zuby perfektně vyčistit a také má nezpochybnitelné bělicí účinky. Kromě toho obsahuje olej z máty peprné, který efektně působí proti bakteriím a pečuje o dásně.

Tenhle skvělý pomocník na čištění zubů doma i na cestách navíc neobsahuje glycerin, SLS, fluoridy, chemické přísady, barviva ani živočišné tuky. Je tedy vhodný i pro vegany.

A jak se tabletky používají? Nejprve si vodou vypláchněte ústní dutinu a pak si vložte do úst jednu tabletku. Nechte ji rozpustit a začněte čistit kartáčkem cca 2 minuty a máte hotovo.

Skleněná lahvička se 120 tabletkami stojí cca 250 korun a při používání dvou tablet denně (1 večer a 1 ráno) vám vydrží 2 měsíce.

10. místo

Urtekram Bělící zubní pasta s mátou BIO

Orientační cena: 100 Kč

Zubní pasta Urtekram Bělící zubní pasta s Mátou BIO je vhodným způsobem pro čištění a desinfekci zubů. Tato jemná zubní pasta má osvěžující chuť máty a čistí přírodně díky práškové křídě z mořského dna. Také obsahuje aloe vera, které pečuje o dásně. A jako bonus obsahuje i myrhu, která jemně desinfikuje. Díky obsahu apatitu má zubní pasta i lehké bělící účinky.

Cena pasty je něco přes 100 korun.

11. místo

Zubní pasta propolis CALTHA

Orientační cena: 200 Kč

Zubní pasta propolis CALTHA. Zubní pasta s propolisovým extraktem, pomerančem a citronem osvěží ústní dutinu, zmírní nežádoucí zabarvení a posílí zubní sklovinu. Propolis potlačuje růst bakterií, pomáhá tedy při zánětlivých procesech, zklidňuje podrážděné a krvácející dásně.

Cena pasty je necelých 200 korun.

Závěrem

Bílé a zdravé zuby jsou zkrátka a dobře vizitka, která se s námi nese celý život. Zuby jsou patrné už při prvním osobním kontaktu a proto je dobré, aby i na dálku působily zdravým dojmem. Vyzkoušejte nějaký z našich tipů na produkty, které oživí pigment vašich zubů a dodají jim zářivější vzhled.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Bělení zubů

[2] Wikiskripta (CZ): Bělení zubů

[3] Healthline (ENG): 6 Simple Ways to Naturally Whiten Your Teeth at Home

[4] PubMed Central (ENG): A Critical Review of Modern Concepts for Teeth Whitening

[5] PubMed Central (ENG): Whitening toothpaste containing activated charcoal, blue covarine, hydrogen peroxide or microbeads: which one is the most effective?

4.9/5 (Počet hlasů: 7)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?