Nejlepší (přírodní) hydratační krémy na pleť – recenze a srovnání

Jaký je nejlepší hydratační krém na pleť? Jaký krém použít na obličej, nebo třeba pod make-up? A co pro problematickou či suchou pleť?

TOP  1. místo

MÁDARA Time miracle, hyaluronové želé

Orientační cena: 900 Kč

Výborné bezolejové hydratační želé, které účinně vyživuje, hydratuje a omlazuje pokožku.

2. místo

Lavera hydratační krém Q10

Orientační cena: 400 Kč

Velice příjemný hydratační krém, který se rychle vstřebá a zanechá krásně hydratovanou pokožku.

3. místo

MÁDARA SOS Hydra, hydratační krém

Orientační cena: 1000 Kč

SOS krém od Mádary zbavuje suchou pokožku pnutí, aktivně ji zklidňuje a vysoce hydratuje.

Deset nejlepších hydratačních krémů

Jaký je rozdíl mezi suchou a dehydratovanou pletí?

Možná se to nezdá, ale opravdu velký. Leckdy se lidé mylně domnívají, že mají suchou pleť, ale opak je pravdou a pokožka jen pláče po hydrataci.

Problémy s pletí mohou být různorodé a suchá či dehydratovaná pleť jsou jedny z mnoha. A jaký je mezi těmito pojmy tedy rozdíl? Pokud řekneme o pleti, že je suchá, definujeme její typ. Pokud konstatujeme, že je pleť dehydratovaná, mluvíme pouze o jejím stavu, který může být přechodný.

Tento typ pleti neprodukuje dostatek kožního mazu z důvodu narušené kožní bariéry. V důsledku tohoto defektu se mohou tvořit ekzémy, nebo různá ložiska v podobě šupinek se sklonem k svědění. Celý rok je pleť víceméně stejná, nebo hodně obdobná.

Jak bylo již řečeno výše, jedná se o přechodný stav – tedy samozřejmě pokud se tento problém řeší. Pokožce chybí voda. Pokud je pokožka dehydratovaná, můžete pociťovat pnutí, viditelnější póry a vytváří se více mazu.

Proč používat hydratační krém

Asi se nabízí otázka, proč nepoužívat jeden krém na den i noc. Proč, když naše babičky, možná i maminky to dělaly.

To, že naše pleť potřebuje odlišnou péči přes den a jinou v noci, není marketingový tah, ale výsledek dlouhodobých výzkumů. V průběhu dne je pleť vystavena slunečnímu záření, nepříznivým vlivům počasí, rozdílným teplotám a prostředí. V noci pleť sice odpočívá, ale funguje jako takový lapač prachu. Usazují se do ní všechny nečistoty. A proto je důležité pleť čistit i po probuzení.

Pokud se vrátíme na počátek otázky, který zní, proč používat hydratační krém, dojdeme k závěru, že denní krémy mají o mnoho lehčí konzistenci než ty noční. Opravdu kvalitní denní krémy by měl pleť hlavně chránit a dodat ji potřebné živiny včetně hydratace. Je téměř samozřejmostí, že by měl obsahovat SPF faktor o minimální hodnotě 10. Když ho nemá, používejte SPF faktor samostatně po aplikaci jakéhokoliv krému denní báze.

Krém by tedy měl by pokožku hydratovat a dodat buňkám nezbytnou vnější výživu. 

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

Jak konkrétně hydratační produkty fungují?

Můžeme jejich funkci rozdělit na dva hlavní principy. Jako první je topická aplikace hygroskopických složek, které v kůži nahrazují chybějící zvlhčující faktory. A druhý, neméně důležitý princip je aplikace látek, které na pleti utvoří nepropustnou vrstvu, která simuluje funkci lipidové dvojvrstvy a brání epidermální ztrátě vody.

Proč zvolit přírodní hydratační krémy narozdíl od chemických

Tato otázka se netýká vlastně pouze hydratačních krémů, ale celého kosmetického sortimentu. Pokud se na tuto problematiku podíváme globálně, tak hlavním smyslem přírodní kosmetiky je, že se při její výrobě nepoužívají látky, které větším či menším způsobem škodí našemu zdraví, přírodě a životnímu prostředí. V dnešní době by měla přírodní kosmetika fungovat stejně dobře, né li lépe, než ta klasická, konvenční.

Typy hydratačních krémů

Zorientovat se v kosmeticke může být oříšek. Na trhu je obrovské množství produktů na přírodní nebo syntetické bázi. Nejlepší je asi věnovat čas recenzím a nebo je zkrátka vyzkoušet na vlastní kůži.

Správný hydratační krém je klíčem ke krásné a zdravé pleti. Dokáže nejen doplnit chybějící výživné látky, ale také udržet přirozenou vlhkost pokožky. Na druhou stranu tu ale bliká pomyslný vykřičník, protože nevhodně zvolený krém může ucpat póry a podráždit pokožku.

Než si zakoupíte konkrétní produkt, je určitě dobré poradit se se svou kosmetičkou, která identifikuje typ vaší pleti a poté se můžete lépe rozhodnout, co zvolíte. Hledat vhodný krém podle typu pleti je mnohem jednodušší. Pro správnou hydrataci potřebujete dva rozdílné krémy. Jeden lehčí na mastnější oblast a těžší krém na sušší.

Kvalitní hydratační krém by měl obsahovat rostlinné oleje, které brání ztrátě vody v pokožce, a udrží tak její hydrataci po dobu 24 hodin. Neplatí zde „čím dražší, tím lepší“. Hydratační krémy obecně, by měly pleť zavodnit, což znamená dodat dostatečné množství vody z vnějšku a chránit ji před vysycháním a nepříznivými vlivy

Můžete vybírat z:

  1. Denní hydratační krém
  2. Noční hydratační krém
  3. Ochranný hydratační krém s SPF faktorem

Jak používat hydratační krém

Možná si říkáte něco jako “namažu a je to”, ale aplikace krému chce důslednost a péči. Ideální čas pro hydrataci je ráno po probuzení a večer před spaním. V obou případech samozřejmě po důkladném vyčištění pleti. Hydratační krém by měl být úplný závěr každodenní péče. pokud používáte SPF faktor samostatně, pak je hydratace předposlední krok.

Hydratační krém by se měl aplikovat po pleťovém toniku, které může být i ve formě květové vody. A jaké množství aplikovat? Velikost hrášku by měla být plně dostačující. Krém rozetřete i na lícní kosti a krk krouživými pohyby, abyste rozproudili lymfu a promasírovali veškeré části obličeje.

Nezapomínejte ani na dekolt. Většina žen řeší s ubíhajícím věkem především povadlou pleť a mimické vrásky na tváři. Pokožce šíje a dekoltu věnujeme jen málo pozornosti a přitom právě tato oblast je velmi namáhaná a projevy stárnutí jsou na ní viditelné poměrně brzy. Proto je vhodné i těmto partiím věnovat dostatečnou péči.

Jaké vlastnosti by měl správný hydratační krém mít

Kvalitní pleťový krém by měl být základním kosmetickým produktem v každé koupelně. A pozor, to se netýká pouze žen, ale i mužů. Odborníci tvrdí, že by měl být součástí každodenní péče zhruba od 20let, či dříve.

Pojďme si ale říci ještě něco málo o vodě. Jak je známo, je důležitá pro naprosto všechny orgány a to včetně pokožky, která se skládá z několika vrstev. Ta nejsvrchnější obsahuje asi 20 % vody a chrání hlubší vrstvy pokožky. Její hlavní úkol je zadržovat právě vodu. Když obsah vody v této svrchní vrstvě pokožky klesne pod 10 %, začne působit matně, povadle a na dotek je drsnější. Postupně ztrácí svou integritu, což se často projevuje svěděním, nepříjemným táhnutím nebo odlupováním šupinek. A takto narušený povrch se stává vstupní branou pro nejrůznější škodliviny a infekce.

Od určitého věku pleť ztrácí schopnost samohydratace a potřebuje malou berličku právě v podobě hydratačních krémů. Výběr krému by se měl odvíjet od kvality a potřeb pokožky, měl by zohledňovat věk, roční dobu i čas použití – den nebo noc.

Hydratační krém by měl být lehce vstřebatelný, nezanechávat mastný film a neucpávat póry, ideláně bez chemických přísad a ropných derivátů a hlavně nesmí pleť dráždit. Jeho aplikace má být příjemná a měli bychom se na ni těšit.

1. místo

MÁDARA Time miracle, hydratační hyaluronové želé

Orientační cena: 900 Kč
Mádara je značka, která se zrodila v Lotyšsku a reprezentuje čistě přírodní kosmetiku, kterou expeduje téměř do celého světa. Název kosmetiky pochází právě z lotyšského slova, které v překladu znamená jméno bylinky svízel. Svízel známe i u nás v Čechách. Tato bylinka je velmi proslulá díky svým léčebným účinkům.

Kosmetika MÁDARA je typická svým bylinkovým složením, které jen stvrzuje mezinárodním certifikátem Ecocert. Produkty neobsahují syntetické látky, ropné deriváty ani chemické konzervanty a nebyly testovány na zvířatech.

Značka nese filozofii, která reprezentuje čistě přírodní složky, které jsou pro tělo ve své jedinečné formě nejpřirozenější a nejprospěšnější. Díky svému minimálnímu ekologickému dopadu jsou navíc velmi přínosné i pro naši planetu.

MÁDARA navíc obsahuje bio certifikované extrakty z rostlin, které se vyskytují v severní části Lotyšska a vyznačují se výjimečně vysokým obsahem aktivních látek. Značka má dále certifikaci Ecocert Cosmos a mnohé z jejich produktů jsou vhodné pro vegany.

Hydratační hyaluronové želé Time od této značky, obsahuje multimolekulární kyselinu hyaluronovou, které vaší pleti poskytne opravdu nadprůměrnou dávku hydratace a svěžesti. Bezolejové sérum intenzivně snižuje transepidermální ztrátu vody a zachovává pokožku pevnou a pružnou.

Toto želé je obzvláště vhodné pro zralou, suchou a problematickou pokožku.

Cena krému je necelých 900 korun.

2. místo

Lavera hydratační krém Q10

Orientační cena: 400 Kč

Lavera je bez nadsázky značka, které je v různých formách známá téměř po celém světě. Má své kořeny v Německu odkud se dětskými krůčky dostala až za jeho hranice. Jako jedna z prvních značek se stala součástí drogeriových řetězců a stala se tak vlajkovou lodí běžně dostupné přírodní kosmetiky.

Hydratační krém Basis Sensitive s koenzymem Q10 dokáže pleti pomalu navracet mladistvý vzhled. Je to také díky tomu, že obsahuje vyživující rostlinné oleje a hydratující šťávu z Aloe vera. Tento krém se velmi snadno vstřebává a nezanechává tak na pleti mastný film, naopak, pokožku zanechá jemnou, vypnutou a krásně hladkou.

Součástí je, jak je již zmíněno v samotném názvu, koenzym Q10, což je silný antioxidant, který chrání pleť před poškozením volnými radikály a zvyšuje její pevnost, pružnost a odolnost. Regeneruje a pomáhá předcházet projevům stárnutí a redukovat již vzniklé jemné vrásky. Šťáva z Aloe vera má skvělé hydratační schopnosti, zároveň působí mírně antibakteriálně a napomáhá hojení drobných ranek, oděrek a zánětů.

Lavera Krém hydratační Q10 můžete pořídit za cca 400 korun.

3. místo

MÁDARA SOS hydratační krém

Orientační cena: 1000 Kč

SOS Hydra, hydratační krém od lotyšské značky MÁDARA dokáže zbavit suchou pleť nepříjemného pnutí a svědění. Aktivně a cíleně ji zklidňuje a uzamyká v ní tolik potřebnou vlhkost. Tento hydratační krém je navíc obohacen o množství antioxidantů a vitamínů ze severských bobulovin a ovoce. Chrání tak suchou dehydratovanou pleť před známkami stárnutí i vznikem suchých šupinek a podráždění.

Výživný krém je obohacen o výtažky z rakytníku, severské pivoňky a lnu. Kombinace těchto účinných látek chrání pokožku před nepříznivými vnějšími vlivy i známkami stárnutí.

Cena tohoto produktu se pohybuje okolo 1000 korun.

4. místo

Original ATOK Hyaluronový fluid

Orientační cena: 500 Kč

Česká firma Original ATOK nabízí originální přípravky a s tím ruku v ruce, dbá o životní prostředí. Planetu nezatěžuje ani výroba, ani výsledné produkty. Firma výrobky balí do recyklovatelných materiálů a netestuje na zvířatech.

Hyaluronový fluid Original ATOK s vůní levandule je vhodný pro všechny typy pleti. Má lehké složení bez obsahu olejů a kromě kyseliny hyaluronové obsahuje například perlový prášek, výtažek z granátového jablka či beta-glukan. Fluid výborně podporuje hydrataci pleti i její pevnost a přispívá k regeneraci a obnově jejích buněk.

Lehký gelový fluid díky obsahu kyseliny hyaluronové a rostlinného glycerinu pomáhá v pleti udržet potřebnou míru hydratace a chrání ji tak před vysušením.
Cena tohoto fluidu je cca 500 korun.

5. místo

Weleda Růžový hydratační krém

Orientační cena: 500 Kč

Weleda má na kosmetickém trhu dlouholetou tradici. Je tu s námi od roku 1921 a původně vznikla jako farmaceutická firma ve Švýcarsku. Dnes působí nejen na poli farmacie, ale i kosmetiky. Je celosvětově největším výrobcem léčiv přírodní medicíny a čistě přírodní bio kosmetiky.

Značka Weleda disponuje vlastní zahradou, která tvoří významný zdroj surovin k následné výrobě, je ošetřována podle směrnic biodynamického zemědělství, což v praxi znamená, že k výrobě přípravků Weleda jsou používány jen ty nejčistší přírodní suroviny.

Růžový hydratační krém, který můžete použít na den i noc se tak stává multifunkčním pomocníkem, při vaší každodenní péči o pleť. Weleda pečuje o normální a suchou pokožku. Obsažené oleje stabilizují funkci mazových žláz a podporují přirozenou regeneraci pleti. Pokožka je tak vyživená, posílená a chráněná před nepříznivými vnějšími vlivy. Lehký hydratační krém se snadno vstřebává a zanechává pokožku jemnou a zdravou.
Cena růžového krému se pohybuje okolo 480 korun.

6. místo

MOSSA Intenzivně hydratující denní krém

Orientační cena: 400 Kč

Mossa je přírodní značka kosmetiky z Lotyšska. Ve svých produktech nabízí vysoký podíl extraktů a olejů ze severského bobulového ovoce, jako jsou borůvky, moruška, šípky, ostružiny, maliny a mnohé další. Tyto rostlinné výtažky jsou plné vitamínů a antioxidantů.

Značka MOSSA má certifikaci Ecocert a mnohé z jejich produktů jsou vhodné pro vegany.

Intenzivně hydratující denní krém MOSSA aktivně chrání všechny typy pleti před vysušením, podrážděním i prvními příznaky stárnutí. Díky obsahu rostlinných olejů a výtažků ze severského ovoce zanechává pleť vláčnou, pružnou a zdravou na pohled.

Tento pleťový krém pečuje o všechny typy pleti pěti způsoby: podporuje hydrataci pokožky, zanechává pleť vyživenou, zvyšuje přirozenou tvorbu kolagenu a eliminuje vznik vrásek, pokožku regeneruje a sjednocuje její barevný tón. Jeho cena se pohybuje něco málo přes 400 korun.

7. místo

Uoga Uoga Splash, hydratujicí pleťový gel

Orientační cena: 600 Kč

Značka Uoga Uoga vznikla v roce 2010 v Litvě. Zakladatelky značky nejprve začaly výrobou přírodních produktů pro sebe, své kamarády a známé. Poté založily reálný eshop a díky kvalitě a jedinečnosti měl úspěch takřka v první minutě.

Značka věnuje velkou pozornost nejen efektivní výrobě kosmetiky, ale velký důraz kladou právě na použité ingredience. Úzce spolupracují s certifikační společností Soil Association tak, aby v každém kroku výroby implementovali a dodržovali jednotný standard přírodní kosmetiky COSMOS Natural.

Hydratujicí pleťový gel Uoga Uoga byl vyvinut pro potřeby každé pokožky. Obsahuje velmi vzácný extrakt z kordule, který dokáže dlouhodobě zvýšit obsah vody v kůži. Jeho účinek pocítíte okamžitě. Hydratační gel Uoga Uoga má certifikaci přírodní kosmetiky COSMOS ORGANIC.

Tento krém je možné zakoupit za cca 600 korun.

8. místo

SANTE hydratační krém Bio Inca Inchi-Olej & Probiotika

Orientační cena: 400 Kč

Santé je certifikovaná německá přírodní kosmetika, jejímž základem jsou kvalitní rostlinné oleje, výtažky a extrakty z květin a ovoce, a také 100% esenciální oleje. Všechny tyto složky jsou pečlivě vybírány tak, aby byl výsledný produkt nejen čistě přírodní, ale zároveň skutečně prospěšný pro pokožku.

De facto všechny produkty naplňují striktní kvalitativní požadavky na certifikaci BDIH a NaTrue.

24h hydratační krém Bio Inca Inchi-Olej & Probiotika SANTE je vhodný pro suchou, citlivou a poškozenou pleť. Dokáže obnovit narušenou ochrannou bariéru a tím podporuje udržení vlhkosti v pokožce. Krém obsahuje probiotika a vzácný olej Inca Inchi.
Olej Inca Inchi, je ze všech olejů nejbohatší na omega 3 mastné kyseliny. Podporuje tvorbu ochranné bariéry, vrací pokožce svěží a mladistvý vzhled a blahodárně působí na drobné jizvičky.

Cena tohoto krému se pohybuje okolo 400 korun.

9. místo

Weleda výživný krém Skin Food light

Orientační cena: 250 Kč

O krému od Weledy z řady Skin Food jste už možná slyšeli. Vyznačuje se velmi lehkou konzistencí, příjemnou, lehce citrusovou vůní, dokonalou vstřebatelností a vlastni i multifunkčností. Velmi přitažlivá je navíc i jeho cena, která nepřekročí 300 korun.

Díky kombinaci lanolinu, bambuckého másla, oleje ze slunečnicových semínek a včelího vosku je krém opravdu velmi lehký a příjemně roztíratelný. Nezanechává mastný pocit a velmi dobře se vsakuje. S tímto krémem se můžete těšit na přirozeně jemnou, vyživenou a hydratovanou pokožku.

10. místo

Natura Siberica Denní krém pro suchou pleť

Orientační cena: 250 Kč

Natura Siberica má ruské kořeny a byla založena roku 1997. tato značka nabízí jedinečnou přírodní kosmetiku založenou na unikátní síle sibiřských bylin. Společnost je členem sdružení Cosmos pro bio a přírodní kosmetiku a některé produkty nesou certifikát ICEA.
Natura Siberica využívá při výrobě nejmodernější technologie a všechny etapy výroby podléhají přísné kontrole, aby byla zaručena vysoká kvalita.
Denní krém na obličej pro suchou pleť Natura Siberica dodává pokožce potřebnou výživu a hydrataci. Jak je již krásný standard značky, obsahuje bylinné výtažky z ruské tajgy a kyselinu hyaluronovou.

Velký bonus je to, že obsahuje přirozený ochranný faktor SPF 20, který chrání pokožku před slunečními paprsky a případným podrážděním.

Cena krému je cca 250 korun.

Závěrem

Pleť hydrataci zkrátka potřebuje a to jak zvenku, tak zevnitř. Nezapomínejte na kvalitní pitný režim, stravu a při výběru denního i nočního krému si dejte záležet. Pleť si zaslouží tu nejlepší péči.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kosmetika

[2] Healthline (ENG): Choosing a Healthy Facial Moisturizer

[3] Healthline (ENG): The Best Face Moisturizers

[4] PubMed Central (ENG): Moisturizers: The Slippery Road

[5] PubMed Central (ENG): Moisturizers

[6] PubMed Central (ENG): The Role of Moisturizers in Addressing Various Kinds of Dermatitis: A Review

5/5 (Počet hlasů: 1)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?