12 nejlepších hydrolátů a květinových vod – diskuze

Shrnutí: Rádi byste vyzkoušeli hydrolát, květovou a květinovou vodu? V tomhle článku vám prozradím, jaký je mezi nimi rozdíl a srovnám dvanáct nejlepších, které lze momentálně na trhu sehnat.

  1. místo má Inlight BIO květové tonikum v praktickém spreji, které je 100% přírodní a vhodné pro citlivou pokožku.
  2. místo jsem dala BIO růžové vodě Purity Vision, kterou můžete použít na pleť, ale i pro dochucování jídel.
  3. příčku získala růžová pleťová voda Nobilis Tilia, která mě zaujala prvotřídní kvalitou za velice příznivou cenu.

Čtěte dále:

Jaké jsou možnosti využití květinových vod a hydrolátů? Jaké druhy existují? A jako bonus mám pro vás návod na výrobu domácí květinové vody.

TOP  1. místo

Inlight BIO květové tonikum ve spreji

Orientační cena: 500 Kč

Protože jde o 100% BIO květovou vodu, která neobsahuje alkohol a je vhodná i pro citlivou pokožku. Produkt navíc obsahuje celou řadu přírodních ingrediencí: destiláty z růže, rmenu a levandule, výtažky z agáve a grepových semínek.

2. místo

Purity Vision
Růžová voda BIO

Orientační cena: 330 – 730 Kč

Protože jde o 100% čistý bio výrobek z bulharských hor, který má skvělé hydratační a protizánětlivé účinky, přirozeně čistí pleť a udržuje její vyvážené pH. A díky vysoké kvalitě složek tuto vodu směle využijete i v kuchyni.

3. místo

Nobilis Tilia
Pleťová voda Růžová

Orientační cena: 200 Kč

Jelikož jde o kvalitní produkt od českého výrobce Nobilis Tilia, který navíc koupíte za velice příznivou cenu. Tato voda s olejem z růže damašské je příjemná, regenerující, osvěžující a dodává všem typům pleti voňavou vzpruhu.

Dvanáct nejlepších květinových a květových vod (hydrolátů)

Lehké, osvěžující a příjemné – takové jsou květové a květinové vody. Voňavé víly na poli přírodní kosmetiky. Na jednu stranu se o nich říká, že jsou to „jen“ vedlejší produkty při výrobě esenciálních olejů. A technicky je to tak. Na druhou stranu jsou to však velice sympatické vedlejší produkty, které se hodí mít při sobě. Hlavně tedy v létě.

Co je to květinová voda, květová voda a hydrolát?

Možná jste si všimli, že vody získávané z květin se v obchodech objevují pod několika různými názvy. Nejčastěji to bývá květová voda, květinová voda a hydrolát. Jde ale o totéž?  No – ne tak úplně. Všechny tyto produkty si sice jsou v zásadě velice podobné, nikoli však zcela. Proto nebude na škodu se ze všeho nejdříve zkusit zorientovat v terminologii.

Po jazykové stránce je pojem hydrolát složeninou z latinského slova „hydro“ (= voda) a odvozeniny z francouzského výrazu „lait“ (= mléko).

Z technického hlediska hydrolát nejčastěji vzniká takzvanou paravodní destilací z rostlin (květin, bylin i dřevin). Proces je to v zásadě jednoduchý; byliny se v hrnci nechají prostoupit párou, která z nich vytáhne prospěšné látky i vůni, a pak pomocí chlazení dojde k její zpětné kondenzaci. Výsledkem je jednak náš hydrolát a jednak éterický olej plovoucí na jeho povrchu.

Květová voda je pak druhem hydrolátu. V kosmetickém prostředí se tyto dva pojmy používají plus mínus jako synonyma, leč v zájmu přesnosti je třeba zmínit, že hydrolát může být destilován nejen z květů, ale také z listů, kořenů, stonků, jehličí, větviček a jiných částí rostlin. Jinými slovy – všechny květové vody jsou hydroláty, ale ne všechny hydroláty jsou květovými vodami.

Mnohem důležitější je pro nás nicméně rozlišení mezi vodou květovou a květinovou, přestože jsou to výrazy, které znějí téměř identicky. Rozdíl mezi nimi je prostý; „květová“ voda je čistým 100% hydrolátem, zatímco vody „květinové“ obsahují kromě květové vody také konzervant v podobě malého procenta alkoholu (zpravidla jde o 2 %). 

I když ani tohle vždycky neplatí. Někteří výrobci klidně označí produkt za květinovou vodu a zároveň tvrdí, že je 100% čistá a bez alkoholu. Zkrátka a dobře, vždycky je dobré si složení každého jednotlivého výrobku ověřit na etiketě.

K čemu se hydroláty a květinové vody používají a jaké mají účinky?

Květové a květinové vody jsou méně koncentrovanými „parťáky“ éterických olejů, což má sice své nevýhody, ale v některých případech je to naopak plus. Navíc – i ony si zachovávají velké množství prospěšných látek a jejich využití zůstává široké.

S hydroláty a květinovými vodami můžete zacházet jako s klasickou pleťovou vodou. Čistí a tonizují pleť, vyrovnávají její PH a kromě toho květové vody fungují jako přírodní prostředek pro fixaci make-upu.

Květovou vodu využijete i při péči o vlasy, které se pak lépe rozčesávají, jsou silnější, pevnější, méně se lámou a třepí.

Pokud řešíte problém podrážděné pokožky po holení nebo po opalování, budou květové vody také vhodným pomocníkem. Poskytnou totiž potřebnou hydrataci, zklidnění a dokonce působí protizánětlivě.

Úžasné využití mají květinové vody a hydroláty v letních dnech, zvláště ty s rozprašovačem. Nejen, že poskytnou tolik potřebnou hydrataci, ale také příjemně osvěží a zchladí.

A nakonec – aromaterapeutické účinky. Květové a květinové vody sice nejsou natolik intenzivní jako éterické oleje, jejich vůni ale rozhodně oceníte. Jen je třeba si vybrat „tu pravou“.

Jaké druhy květových a květinových vod existují?

Květových a květinových vod už dneska existuje celá řada a čistě teoreticky by se daly vyrábět z každé prospěšné kytičky, kterou jsme schopni (nejlépe někde na louce) utrhnout. Vyjmenujme si tedy alespoň některé z nich.

Voda vonící po růžích je vhodná pro všechny typy pleti a dá se aplikovat i na citlivou dětskou pokožku. Urychluje hojení, pomáhá léčit jizvy, údajně též mírní bolest hlavy. Kromě toho se výborně hodí pro péči o suché vlasy, které hydratuje a dodává jim hebkost a lesk.

Levandulovou vodu ocení především lidé se suchou a citlivou pletí, ale ani my ostatní nemusíme dvakrát váhat. Má zklidňující a regenerační účinky, nádherně osvěží v letních dnech a podporuje růst vlasů. Levandulové aroma vám pomůže dostat se do pohody; pomáhá zmírnit stres a úzkost. Plus – tahle vůně odjakživa působí blahodárně na kvalitu spánku.

Heřmánková voda je mimo jiné dobrým spojencem podrážděné, citlivé, aknózní či ekzematické pleti. Zklidňuje, regeneruje, pomáhá hojit kožní nedokonalosti. Navíc působí protizánětlivě. Její aroma zmírňuje stres a úzkost.

Mátová voda reguluje tvorbu kožního mazu, a tudíž je vhodným přípravkem pro mastnou pleť se sklonem k akné. Kromě toho redukuje jizvy, poslouží jako první pomoc při štípnutí hmyzem. Aplikujete-li ji na vlasy, stimulujete tím jejich růst.

Jasmínová voda má antioxidační účinky, pomáhá redukovat pigmentové skvrny a hojit jizvy. Její vůně pak působí příznivě na náš psychický stav a zkvalitňuje spánek.

Vedle výše uvedených vod samozřejmě existují mnohé další (myrtová, lipová, rozmarýnová, meduňková, skalní růže = Cistus Ladanifera, neroli…). A dokonce je možné narazit na různé směsi květinových a květových vod.

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

Jak si vyrobit vlastní květinovou vodu?

Dobrou zprávou je, že květovou vodu si můžete zkusit vyrobit i sami doma. Takto kupříkladu vytvoříte svůj home-made levandulový zázrak:

Připravte si:

  • okvětní lístky levandule a filtrovanou vodu v poměru 1:1 (měřeno v gramech)
  • hodně ledu, který je dobré těsně před použitím umístit do uzavíratelných sáčků 
  • velký hrnec s pokličkou
  • žáruvzdornou misku (musí se vejít do hrnce)
  • nádobku na svůj voňavý výrobek

A nyní se můžete vrhnout na věc:

Vydezinfikujte si pomůcky, pracovní desku a pořádně si umyjte ruce. Vezměte hrnec, vložte do něj žáruvzdornou misku, pak na dno hrnce nasypte připravené okvětní lístky. Ty zalijte filtrovanou vodou a poté hrnec přiklopte – pozor – pokličkou obrácenou „vzhůru nohama“. Zapněte sporák na nízký stupeň a pomalu vařte. Nahoru na pokličku položte připravené ledové sáčky a postupně je obměňujte. 

Uvnitř vaší domácí destilační aparatury by měla kondenzovaná voda stékat do vložené misky. Celé to potrvá tak jednu až dvě hodiny (podle toho, jak velké množství vody / lístků jste se rozhodli destilovat). A až budete mít hotovo, slijte výslednou levandulovou vodu do skladovací nádobky a uchovávejte ji v chladu.

Voilà – tekutá Provence je na světě. 

1. místo

Inlight BIO květové tonikum ve spreji

Květové tonikum od britské značky obsahující mnoho prospěšných bio složek.

Orientační cena: 500 Kč

Proč je květové tonikum od značky Inlight na 1. místě?

První místo v žebříčku květových vod si u mě získala lahvička od značky Inlight s elegantním černým designem, která v sobě ukrývá BIO květové tonikum ve spreji. Oceňuju, že jde o blahodárnou přírodní směs obsahující hned několik přírodních složek: destiláty z damaškové růže, rmenu římského a z levandule, navíc je obohacena o výtažky z listů agáve a grepových semínek. Výsledkem je 100% BIO květová voda bez alkoholu vhodná i pro citlivou pokožku.

Uživatelské recenze

Na stránkách heureka.cz si tento produkt zatím vysloužil hodnocení blížící se ke 100 %, což je skutečně víc než dost. A i komentáře znějí slibně. Zákazníci a zákaznice píšou, že tonikum krásně voní, zbaví pleť nečistot a skvěle ji hydratuje. V jednom komentáři dokonce zaznívá, že je tonikum „laskavé k citlivé pleti“. Vysoké procentuální hodnocení se objevuje i na srovnávači zbozi.cz.

Více info o produktu

Tohle květové tonikum má zklidňující účinky, vypíná pleť, regeneruje ji, hydratuje a pomáhá předcházet stárnutí pokožky. A je vyrobeno ručně ve Velké Británii.

Vodu aplikujte na vyčištěnou pleť pomocí vatového tamponu – stačí několik kapek. Tím pleť dočistíte a připravíte ji na další péči. 

A cena? Za 50 ml zaplatíte zhruba 500 Kč. Můžete si ale pořídit i větší, 200 ml balení, které nemá rozprašovač, jak vidíte na fotkách od naší šéfredaktorky Zorky, která si tohle květové tonikum nemůže vynachválit.

Fotografie produktu

2. místo

Purity Vision Růžová voda BIO

100% čistá růžová voda pocházející z damašských růží ekologicky vypěstovaných v bulharských horách.

Orientační cena: 330 – 730 Kč

Proč je růžová voda od Purity Vision na 2. místě?

Druhé místo jsem věnovala růžové vodě od Purity Vision. Líbí se mi, že se vyrábí z damašských růží ekologicky pěstovaných v bulharských horách. Kromě toho je 100% čistá, BIO, bez příměsí, konzervačních látek a barviv. 

Kvalitu výrobku dále podporuje fakt, že jsou lístky poupátek zpracovávány téměř okamžitě, tj. do dvou hodin po sběru. Důležité je také zmínit, že během výroby nedochází k oddělení růžového oleje. Ten zůstává uvnitř, a díky tomu má voda od Purity Vision navrch, co se prospěšnosti látek týče. A i její účinky jsou o něco silnější.

Uživatelské recenze

Dle hodnocení na Heurece na na zbozi.cz jde o velice oblíbený výrobek. Zákaznice si pochvalují vůni této květové vody, osvěžující účinky. A některé z nich konstatují, že přípravek výborně fixuje make-up. Pro zajímavost: narazila jsem i na komentáře lidí, kteří si s touto vodou „vyhráli“ i po chuťové stránce. Kdosi si ji dokonce přimíchal do šampaňského.

Více informací

Růžovou vodu od Purity Vision budete milovat, protože nádherně hydratuje, přirozeně čistí pleť, udržuje její vyvážené pH. V horkých dnech navíc příjemně chladí. A protože je maximálně jemná, můžete ji bez obav aplikovat i na citlivou dětskou pokožku.

Plus – u Purity Vision se můžete spolehnout na vysoký kvalitativní standard, takže není problém si právě s touto růžovou vodou i kapku zaexperimentovat v kuchyni. Její vůně se bude neopakovatelně vyjímat především na sladkých pokrmech typu lívance, palačinky, dortíky… anebo si ji můžete jednoduše vmíchat do koktejlu.

Pozor ale na skladování výrobku, aby nedošlo k jeho degradaci. Lahvička s vodou by měla být skladována v suchu a temnu při teplotě od 5 °C do 15 °C.

250 ml této vody vás vyjde na cca 330 Kč.

3. místo

Nobilis Tilia Pleťová voda Růžová

Pleťová voda s éterickým růžovým olej olejem z růže damašské od kvalitní české značky.

Orientační cena: 200 Kč

Proč je růžová voda od značky Nobilis Tilia na 3. místě?

Na třetí příčku jsem umístila růžovou vodu od české značky Nobilis Tilia, protože i v tomto případě se jedná o vysoce kvalitní výrobek, který může být skvělou součástí vašeho každodenního kosmetického rituálu. Obzvlášť pokud milujete vůni růží. Přípravek má regenerační účinky, osvěží v parném letním dni a pokožce dopřeje pěstěný vzhled.

Za nespornou výhodu produktu pak osobně považuju i jeho cenovou dostupnost.

Uživatelské recenze

Na srovnávačích (heureka.cz a zbozi.cz) si tahle pleťová voda vysloužila velice pozitivní reakce a vysoká procenta. Podle recenzí, které jsem četla, má skvělé čisticí účinky, nedráždí pleť a krásně voní. Poměrně velké množství zákazníků v komentářích dokonce tvrdí, že vodu kupuje opakovaně. A to je rozhodně přesvědčivý důkaz spokojenosti.

Dále o produktu

Tuto růžovou vodu nejvíce ocení zralá, citlivá nebo suchá pleť. Prospívat však bude i ostatním typům pokožky.

Při běžném čištění je dobré vodu nanášet pomocí kosmetického tamponku.

A co je dále potřeba zdůraznit: tento výrobek je nositelem certifikace CPK a CPK BIO. 

Za tuto pleťovou vodu zaplatíte cca 200 Kč / 200 ml.

4. místo

laSaponaria Pomerančová květová voda BIO

Orientační cena: 150 Kč

Proč jsem vybrala pomerančovou květovou vodu od laSaponaria?

Máte-li slabost pro citrusové vůně, zkuste dát šanci 100% přírodní pomerančové květové vodě od značky laSaponaria. Nevím, jak to máte vy, ale ve mně přesně tyhle typy vůní probouzejí energii a pocity svěžesti. Jako by mě zalilo slunce, poeticky řečeno. A přesně takový efekt nabízí právě i hydrolát z kvítků italského pomerančovníku.

Potěšení navíc nezakusí pouze čichové buňky a mysl, ale také pokožka, kterou přípravek krásně zregeneruje, tonizuje a zklidní.

Za lahvičku květové vody laSaponaria zaplatíte cca 150 Kč / 100 ml.

5. místo

Purity Vision Levandulová voda BIO

Orientační cena: 290 – 690 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala levandulovou vodu od Purity Vision?

Levandulová vůně v posledních letech poměrně frčí. Nejen v kosmetice. Existují levandulové kavárny, ve kterých si vypijete lahodné levandulové frappé, a levandulová sušenka ke kafi už v dnešní době není ničím výstředním. A jestliže i vy zbožňujete vůni jihu Francie, tak zajisté oceníte levandulovou vodu od Purity Vision v BIO kvalitě. Produkt je původem z bulharské přírody, kde se levandule lékařská sbírá hned po ránu a ani tady při destilaci nedochází k oddělení vzácného oleje od zbytku výrobku.

Každopádně se jedná o jednu z nejkvalitnějších levandulových vod na trhu. Skvěle poslouží jako čisticí pleťová voda (zejména na suchou pleť), má hojivé a dezinfekční účinky, zklidňuje podrážděnou (nebo zčervenalou) pokožku, vyrovnává PH pleti. Kromě toho obsahuje prospěšné silice, které přispívají k lepšímu prokrvení pokožky.

Levandulové aroma je pak učiněným balzámem na nervy. Uklidňuje, zmírňuje bolest hlavy i únavu a výrazně zlepšuje kvalitu spánku.

6. místo

Purity Vision Mátová voda BIO

Orientační cena: 290 – 690 Kč

A proč tu je i mátová voda rovněž od Purity Vision?

Do třetice všeho „bulharského“ je tu mátová voda v BIO kvalitě, taktéž z bulharských hor. Sběr lístků máty peprné probíhá ráno – tehdy jsou totiž rostliny nejbohatší na esenciální oleje. Také v tomto případě jsou lístky okamžitě zpracovány. Samotný proces je krátký a šetrný; probíhá pomocí takzvané dvojité destilace, díky níž se v produktu zachová větší množství cenných látek.

Mátová voda pomáhá pečovat o všechny typy pleti, včetně mastné a problematické. Čistí, tonizuje, hydratuje, stahuje póry. Má zklidňující účinky a v případě potřeby pomáhá při podráždění pokožky. Mátovou vodu také můžete stříknout do vlasů, které se pak budou lépe rozčesávat.

Kromě kosmetického využití vodu využijete i v kuchyni, a to při přípravě jak teplých, tak studených pokrmů. Mátovou vodou obohatíte saláty, dortíky, sušenky, koktejly nebo třeba smoothie. A její vůně? Ta je teprve kouzelná. Svěží, lehounká, bezstarostná. Jako by se v těch molekulách zračil příslib léta.

7. místo

Kvitok Květová voda damašská růže BIO

Orientační cena: 220 Kč

Proč jsem vybrala vodu z růže damašské od Kvitok?

Romantická lahvička s květovou vodou od slovenské značky Kvitok obsahuje destilát z damašské růže pěstované až v daleké Indii. Růžová voda je vyrobena ze 100% přírodních surovin, neobsahuje žádné přidané látky a její využití je opět široké.

Voda má hydratační a čisticí účinky, redukuje kruhy pod očima, regeneruje, udržuje PH pleti v rovnováze a dokonce jí můžete nahradit ústní vodu, když vás začne bolet v krku. Růžové aroma pak přináší pocity klidu a harmonie.

Protože jsou všechny produkty značky Kvitok bez konzervantů, dejte si u nich pozor na dobu spotřeby. Ta bývá od šesti do patnácti měsíců a byla by škoda ji zbytečně překročit.

Za 100 ml balení zaplatíte okolo 220 Kč.

8. místo

Purity Vision Neroli voda BIO

Orientační cena: 220 Kč

Z jakých důvodů jsem do srovnání zahrnula také Neroli vodu od Purity Vision?

Narazíte-li někdy na květovou vodu s názvem „Neroli“, možná vás napadne, proč se jí neříká normálně „pomerančovníkový květ“. Pro vysvětlení se budeme muset vypravit do Itálie. Tam totiž na konci sedmnáctého století žila jistá Anna Marie Orsini, která si právě esenci z pomerančovníku nadmíru oblíbila. Přidávala si ji do koupele, používala ji jako parfém… A protože byla Anna Marie mimo jiné titulována „princeznou z Neroli“, začalo se tak říkat i její milované vůni.

Nutno říct, že aroma z květů pomerančovníku je skutečně královské. Snoubí se v něm sladké tóny s hořkými, má v sobě citrusovou energii a vášeň. Neroli voda od Purity Vision původem z Maroka se vyrábí z pomerančovníku sevillského a bude vám perfektním osvěžením v letním horku.

Také tato voda  má samozřejmě řadu blahodárných účinků. Regeneruje, omlazuje, hydratuje, zjemňuje. A když ji nanesete na vlasy, nejen že se budou lépe rozčesávat, ale také tím vyživíte vlasovou pokožku.

Za 100 ml zaplatíte cca 220 Kč.

9. místo

Purity Vision Květinová voda pro miminka BIO

Orientační cena: 220 Kč

Proč jsem vybrala květinovou vodu pro miminka Purity Vision?

Květinová voda v BIO kvalitě od značky Purity Vision je určena především pro naše nejmenší a je složena ze tří základních ingrediencí: růžové vody, levandulové vody a heřmánkové vody. Květinovou vodu je možné použít na citlivou dětskou pokožku během přebalování, můžete ji přidat do koupele nebo jednoduše využít během léta jako voňavé osvěžení. Výrobek je velice jemný a 100% přírodní. 

Tuhle směs květinových vod ocení i maminky – produkt má hydratační účinky, příjemně chladí, regeneruje a dodává pocit (v mateřství nedocenitelné) psychické pohody.

Za 100 ml zaplatíte cca 220 Kč.

10. místo

Saloos Květinová pleťová voda Meduňka

Orientační cena: 250 Kč

Čím mě zaujala meduňková květinová voda od Saloos?

Meduňkovou vodu české kosmetické značky Saloos najdete v úsporném zeleném balení. Tenhle meduňkový výrobek posiluje pokožku a rozjasňuje pleť. Hodí se ho mít po ruce doma nebo i na cestách, hlavně v parných dovolenkových dnech během letních prázdnin. Meduňkové aroma navíc navozuje dobrou náladu a celkově vás zklidní.

Vodu z meduňky využijete jako tonikum, které dodá pokožce hydrataci a svěží vzhled. Můžete ji stříkat přímo na pleť anebo, je-li vám to příjemnější, jemně nanášet na pokožku pomocí vatového tamponku. Produkt lze také použít jakožto vlasový sprej, který krásně oživí váš účes.

Cena se pohybuje okolo 250 Kč za 200 ml.

11. místo

Alteya Organics Růžová voda z bílé růže

Orientační cena: 590 Kč

Proč jsem vybrala vodu z bílé růže od Alteya Organics?

Voda z bílé růže od značky Alteya Organics je čistá už jen designem lahvičky. Růžová voda je destilována parou z růže zvanou Rosa Alba. Tahle už od pohledu nevinná květinka se od růže damaškové liší o něco jemnější vůní. Bílá růže, z níž pochází produkt značky Alteya Organics, je pěstována na rodinné farmě, 100% organicky a eticky.

A její účinky? Inu: předně by měla pomáhat redukovat viditelnost vrásek a předcházet stárnutí pleti. Dále pokožce poskytuje potřebnou hydrataci, vyrovnává její PH a v letních dnech příjemně osvěží. Vlasy pak budou díky výtažkům z bílé růže lesklejší a vyživenější. 

Za 500 ml zaplatíte cca 590 Kč.

12. místo

Alteya Organics Heřmánková voda sprej v skle

Orientační cena: 240 Kč

Proč tu je také heřmánková voda (také od Alteya Organics)?

Heřmánková voda ve spreji od značky Alteya Organics je 100% čistá a pomáhá při zánětech pokožky nebo při jejím podráždění. Kromě toho dodá pleti energii. Získává se parní destilací z čerstvých květů heřmánku. Lze ji použít na pleť, na tělo i na vlasy, kterým dodá prospěšné živiny a přirozený lesk.

Ne každý sice vůni heřmánku ocení (existují recenze, které potvrzují opak), ale jak už to s aromaty bývá, každý máme své preference a každému voní něco jiného. Navíc právě tahle voda perfektně detoxikuje, omlazuje a činí pleť zářivější.

Cena: 120 ml koupíte za cca 240 Kč.

Závěrem

Květinové vody a hydroláty jsou osvěžujícími pomocníky v koupelně i mimo ni. A úplně nejvíc si je budete pochvalovat, když se v polovině roku dostane ke slovu slunce. Tou dobou je totiž tohle voňavé zchlazení prostě k nezaplacení.

Podle mě (a naší šéfredaktorky Zorky) stojí za vyzkoušení zejména 100% přírodní a BIO květové tonikum Inlight, který nádherně regeneruje, zklidňuje a hodí se i pro tu nejcitlivější pokožku. Osvědčeným českým produktem je také růžová voda Purity Vision, která má opravdu všestranné využití – kromě pleti ji totiž můžete využít i jako přísadu do různých sladkých jídel a koktejlů. Skvělou alternativou květových vod, která vás nebude stát moc peněz, je kvalitní Nobilis Tilia růžová pleťová voda s olejem z damašské růže.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Silice

[2] Wikipedie (CZ): Růžový olej

[3] Healthline (ENG): Benefits of Hydrosols

[4] PubMed Central (ENG): Influence of Rosa damascena hydrosol on skin flora (contact culture) after hand-rubbing

[5] PubMed Central (ENG): An Overview on Indications and Chemical Composition of Aromatic Waters (Hydrosols) as Functional Beverages in Persian Nutrition Culture and Folk Medicine for Hyperlipidemia and Cardiovascular Conditions

5/5 (Počet hlasů: 23)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »