Co je hydrolát, květová a květinová voda? Výběr těch nejlepších včetně Purity Vision růžové vody. Hodí se květinová voda pro miminka? Recenze.
Růžová voda
100% BIO voda od Purity Vision z ručně sbíraných plátků bulharské damašské růže. Má hydratační, protizánětlivé a dezinfekční účinky. Je výbornou voňavou přísadou do koktejlů a dezertů.
Levandulová voda
BIO Levandulová voda Purity Vision pochází ze sluncem zalitých polí v Bulharsku. Dá se využít na pleť, vlasy, k aromaterapii i do kuchyně. Její vůně má mírně uklidňující a pomáhá lépe spát.
Mátová voda
Svěží voda od Purity Vision z čerstvých lístků máty peprné s certifikací kvality CPK BIO. Skvěle se postará o všechny typy pleti, usnadní rozčesávání vlasů a hodí se i do limonád a koktejlů.
Jedenáct nejlepších květinových a květových vod (hydrolátů)
- Purity Vision Růžová voda BIO
- Purity Vision Levandulová voda BIO
- Purity Vision Mátová voda BIO
- Klara Rott Hydrolát Zelený čaj BIO Svěžest
- Alteya Organics Růžová voda z bílé růže
- Inlight BIO květové tonikum ve spreji
- Kvitok Květová voda damašská růže BIO
- Purity Vision Neroli voda BIO
- Alteya Organics Heřmánková voda sprej v skle
- Purity Vision Květinová voda pro miminka BIO
- Saloos Květinová pleťová voda Meduňka
Lehké, osvěžující a příjemné – takové jsou květové a květinové vody. Voňavé víly na poli přírodní kosmetiky. Na jednu stranu se o nich říká, že jsou to „jen“ vedlejší produkty při výrobě esenciálních olejů. A technicky je to tak. Na druhou stranu jsou to však velice sympatické vedlejší produkty, které se hodí mít při sobě. Hlavně tedy v létě.
Co je to květinová voda, květová voda a hydrolát?
Možná jste si všimli, že vody získávané z květin se v obchodech objevují pod několika různými názvy. Nejčastěji to bývá květová voda, květinová voda a hydrolát. Jde ale o totéž? No – ne tak úplně. Všechny tyto produkty si sice jsou v zásadě velice podobné, nikoli však zcela. Proto nebude na škodu se ze všeho nejdříve zkusit zorientovat v terminologii.
Po jazykové stránce je pojem hydrolát složeninou z latinského slova „hydro“ (= voda) a odvozeniny z francouzského výrazu „lait“ (= mléko).
Z technického hlediska hydrolát nejčastěji vzniká takzvanou paravodní destilací z rostlin (květin, bylin i dřevin). Proces je to v zásadě jednoduchý; byliny se v hrnci nechají prostoupit párou, která z nich vytáhne prospěšné látky i vůni, a pak pomocí chlazení dojde k její zpětné kondenzaci. Výsledkem je jednak náš hydrolát a jednak éterický olej plovoucí na jeho povrchu.
Květová voda je pak druhem hydrolátu. V kosmetickém prostředí se tyto dva pojmy používají plus mínus jako synonyma, leč v zájmu přesnosti je třeba zmínit, že hydrolát může být destilován nejen z květů, ale také z listů, kořenů, stonků, jehličí, větviček a jiných částí rostlin. Jinými slovy – všechny květové vody jsou hydroláty, ale ne všechny hydroláty jsou květovými vodami.
Mnohem důležitější je pro nás nicméně rozlišení mezi vodou květovou a květinovou, přestože jsou to výrazy, které znějí téměř identicky. Rozdíl mezi nimi je prostý; „květová“ voda je čistým 100% hydrolátem, zatímco vody „květinové“ obsahují kromě květové vody také konzervant v podobě malého procenta alkoholu (zpravidla jde o 2 %).
I když ani tohle vždycky neplatí. Někteří výrobci klidně označí produkt za květinovou vodu a zároveň tvrdí, že je 100% čistá a bez alkoholu. Zkrátka a dobře, vždycky je dobré si složení každého jednotlivého výrobku ověřit na etiketě.
K čemu se hydroláty a květinové vody používají a jaké mají účinky?
Květové a květinové vody jsou méně koncentrovanými „parťáky“ éterických olejů, což má sice své nevýhody, ale v některých případech je to naopak plus. Navíc – i ony si zachovávají velké množství prospěšných látek a jejich využití zůstává široké.
S hydroláty a květinovými vodami můžete zacházet jako s klasickou pleťovou vodou. Čistí a tonizují pleť, vyrovnávají její PH a kromě toho květové vody fungují jako přírodní prostředek pro fixaci make-upu.
Květovou vodu využijete i při péči o vlasy, které se pak lépe rozčesávají, jsou silnější, pevnější, méně se lámou a třepí.
Pokud řešíte problém podrážděné pokožky po holení nebo po opalování, budou květové vody také vhodným pomocníkem. Poskytnou totiž potřebnou hydrataci, zklidnění a dokonce působí protizánětlivě.
Úžasné využití mají květinové vody a hydroláty v letních dnech, zvláště ty s rozprašovačem. Nejen, že poskytnou tolik potřebnou hydrataci, ale také příjemně osvěží a zchladí.
A nakonec – aromaterapeutické účinky. Květové a květinové vody sice nejsou natolik intenzivní jako éterické oleje, jejich vůni ale rozhodně oceníte. Jen je třeba si vybrat „tu pravou“.
Jaké druhy květových a květinových vod existují?
Květových a květinových vod už dneska existuje celá řada a čistě teoreticky by se daly vyrábět z každé prospěšné kytičky, kterou jsme schopni (nejlépe někde na louce) utrhnout. Vyjmenujme si tedy alespoň některé z nich.
Voda vonící po růžích je vhodná pro všechny typy pleti a dá se aplikovat i na citlivou dětskou pokožku. Urychluje hojení, pomáhá léčit jizvy, údajně též mírní bolest hlavy. Kromě toho se výborně hodí pro péči o suché vlasy, které hydratuje a dodává jim hebkost a lesk.
Levandulovou vodu ocení především lidé se suchou a citlivou pletí, ale ani my ostatní nemusíme dvakrát váhat. Má zklidňující a regenerační účinky, nádherně osvěží v letních dnech a podporuje růst vlasů. Levandulové aroma vám pomůže dostat se do pohody; pomáhá zmírnit stres a úzkost. Plus – tahle vůně odjakživa působí blahodárně na kvalitu spánku.
Heřmánková voda je mimo jiné dobrým spojencem podrážděné, citlivé, aknózní či ekzematické pleti. Zklidňuje, regeneruje, pomáhá hojit kožní nedokonalosti. Navíc působí protizánětlivě. Její aroma zmírňuje stres a úzkost.
Mátová voda reguluje tvorbu kožního mazu, a tudíž je vhodným přípravkem pro mastnou pleť se sklonem k akné. Kromě toho redukuje jizvy, poslouží jako první pomoc při štípnutí hmyzem. Aplikujete-li ji na vlasy, stimulujete tím jejich růst.
Jasmínová voda má antioxidační účinky, pomáhá redukovat pigmentové skvrny a hojit jizvy. Její vůně pak působí příznivě na náš psychický stav a zkvalitňuje spánek.
Vedle výše uvedených vod samozřejmě existují mnohé další (myrtová, lipová, rozmarýnová, meduňková, skalní růže = Cistus Ladanifera, neroli…). A dokonce je možné narazit na různé směsi květinových a květových vod.
Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde:
- TOP 12: nejlepší opalovací krémy – recenze a jak vybrat
- TOP 10: nejlepší podkladová báze pod make-up (primer) – recenze
- TOP 10: nejlepší make-up – recenze, srovnání a jak vybrat
- TOP 10: nejlepší korektor – srovnání, recenze a jak vybrat
- Nejlepší pleťová kosmetika & péče o pleť – kompletní průvodce + recenze
- Nejlepší (přírodní) hydratační krémy na pleť – recenze a srovnání
- 43 tipů na nejlepší přírodní kosmetiku + recenze
- 18 nejlepších kolagenů na pleť – recenze a srovnání
- 16 nejlepších krémů na vypnutí pleti (liftingová séra) – recenze
- 16 nejlepších kolagenů – recenze a srovnání
- 15 nejlepších přípravků na černé tečky – recenze
- 15 nejlepších pleťových olejů – diskuze a recenze
- 14 nejlepších tělových mlék a krémů – recenze
- 14 nejlepších produktů s neemem – recenze a tipy
- 14 nejlepších krémů na suchou a citlivou pleť – tipy
- 14 nejlepších bělicích past na zuby – recenze
- 14 nejlepších BB a CC krémů – srovnání a recenze
- 13 nejlepších krémů na vrásky – recenze a diskuze
- 13 nejlepších krémů na akné – recenze a srovnání
- 12 nejlepších vitamínů na pleť a kůži – recenze, diskuze
- 12 nejlepších přírodních řasenek – recenze a tipy
- 12 nejlepších pleťových peelingů – recenze a tipy
- 12 nejlepších odličovačů a čisticích přípravků na pleť – recenze
- 12 nejlepších očních krémů na vrásky – recenze
- 12 nejlepších krémů a sér s retinolem – recenze
- 11 tipů na nejlepší pleťové tonikum – recenze a tipy
- 11 produktů na nejlepší domácí bělení zubů (bělení zubů doma) – recenze
- 11 nejlepších tužek na obočí – recenze a diskuze
- 11 nejlepších sér s vitaminem C – recenze, diskuze
- 11 nejlepších samoopalovacích krémů – recenze a srovnání
- 11 nejlepších prášků na zvětšení prsou a podporu růstu – recenze
- 11 nejlepších paletek očních stínů – recenze a tipy
- 11 nejlepších očních linek – recenze a diskuze
- 11 nejlepších micelárních vod – srovnání a recenze
- 11 nejlepších masek na oči, pod oči i na spaní – tipy
- 11 nejlepších krémů s SPF – recenze, zkušenosti a diskuze
- 11 nejlepších krémů s kyselinou hyaluronovou – recenze
- 11 nejlepších krémů proti vráskám pro muže – tipy
- 11 nejlepších krémů na atopický ekzém – srovnání a recenze
- 10 tipů na nejlepší tvářenku – recenze a diskuze
- 10 tipů na nejlepší sérum na pleť – recenze & jak vybrat
- 10 tipů na nejlepší pleťovou mlhu – recenze
- 10 tipů na nejlepší krém do solária – recenze a rady
- 10 tipů na nejlepší bronzer – recenze a zkušenosti
- 10 nejlepších voděodolných řasenek – recenze
- 10 nejlepších tělových peelingů – recenze a srovnání
- 10 nejlepších sheet masek (textilní a hydrogelové)
- 10 nejlepších přírodních parfémů – recenze, zkušenosti a vůně
- 10 nejlepších přírodních laků na nehty – recenze
- 10 nejlepších pratelných odličovacích tamponů
- 10 nejlepších pleťových masek – recenze a jak vybrat
- 10 nejlepších pánských parfémů – recenze a tipy
- 10 nejlepších magnetických řas s linkou – recenze
- 10 nejlepších krémů po opalování – recenze a tipy
- 10 nejlepších krémů a sér s kolagenem – recenze a zkušenosti
- 10 Nejlepších kolagenů na nehty – diskuze a tipy
- 10 nejlepších dámských parfémů – recenze
Jak si vyrobit vlastní květinovou vodu?
Dobrou zprávou je, že květovou vodu si můžete zkusit vyrobit i sami doma. Takto kupříkladu vytvoříte svůj home-made levandulový zázrak:
Připravte si:
- okvětní lístky levandule a filtrovanou vodu v poměru 1:1 (měřeno v gramech)
- hodně ledu, který je dobré těsně před použitím umístit do uzavíratelných sáčků
- velký hrnec s pokličkou
- žáruvzdornou misku (musí se vejít do hrnce)
- nádobku na svůj voňavý výrobek
A nyní se můžete vrhnout na věc:
Vydezinfikujte si pomůcky, pracovní desku a pořádně si umyjte ruce. Vezměte hrnec, vložte do něj žáruvzdornou misku, pak na dno hrnce nasypte připravené okvětní lístky. Ty zalijte filtrovanou vodou a poté hrnec přiklopte – pozor – pokličkou obrácenou „vzhůru nohama“. Zapněte sporák na nízký stupeň a pomalu vařte. Nahoru na pokličku položte připravené ledové sáčky a postupně je obměňujte.
Uvnitř vaší domácí destilační aparatury by měla kondenzovaná voda stékat do vložené misky. Celé to potrvá tak jednu až dvě hodiny (podle toho, jak velké množství vody / lístků jste se rozhodli destilovat). A až budete mít hotovo, slijte výslednou levandulovou vodu do skladovací nádobky a uchovávejte ji v chladu.
Voilà – tekutá Provence je na světě.
1. místo
Purity Vision Růžová voda BIO
Růžová voda od Purity Vision se vyrábí z damašských růží ekologicky pěstovaných v bulharských horách. Je 100% čistá, BIO, bez příměsí, konzervačních látek a barviv. Její kvalitu dále podporuje fakt, že jsou lístky poupátek zpracovávány téměř okamžitě, tj. do dvou hodin po sběru. Důležité je také zmínit, že během výroby nedochází k oddělení růžového oleje. Ten zůstává uvnitř a díky tomu má voda od Purity Vision navrch, co se prospěšnosti látek týče, a její účinky jsou silnější.
Budete ji milovat, protože: nádherně hydratuje, přirozeně čistí pleť, udržuje její vyvážené PH. V horkých dnech příjemně chladí, a protože je maximálně jemná, můžete ji bez obav aplikovat i na citlivou dětskou pokožku. V neposlední řadě též oceníte její protizánětlivé a dezinfekční účinky.
A protože u Purity Vision se můžete spolehnout na vysoký kvalitativní standard, není problém si právě s touto růžovou vodou i kapku zaexperimentovat v kuchyni. Její vůně se bude neopakovatelně vyjímat především na sladkých pokrmech typu lívance, palačinky, dortíky… anebo si ji můžete jednoduše vmíchat do koktejlu.
Pozor ale na skladování výrobku, aby nedošlo k jeho degradaci. Lahvička s vodou by měla být skladována v suchu a temnu při teplotě od 5 °C do 15 °C.
2. místo
Purity Vision Levandulová voda BIO
Levandulová vůně v posledních letech poměrně frčí. Nejen v kosmetice. Existují levandulové kavárny, ve kterých si vypijete lahodné levandulové frappé, a levandulová sušenka ke kafi už v dnešní době není ničím výstředním. A jestliže i vy zbožňujete vůni jihu Francie, tak zajisté oceníte levandulovou vodu od Purity Vision v BIO kvalitě. Produkt je původem z bulharské přírody, kde se levandule lékařská sbírá hned po ránu a ani tady při destilaci nedochází k oddělení vzácného oleje od zbytku výrobku.
Každopádně se jedná o jednu z nejkvalitnějších levandulových vod na trhu. Skvěle poslouží jako čisticí pleťová voda (zejména na suchou pleť), má hojivé a dezinfekční účinky, zklidňuje podrážděnou (nebo zčervenalou) pokožku, vyrovnává PH pleti. Kromě toho obsahuje prospěšné silice, které přispívají k lepšímu prokrvení pokožky.
Levandulové aroma je pak učiněným balzámem na nervy. Uklidňuje, zmírňuje bolest hlavy i únavu a výrazně zlepšuje kvalitu spánku.
3. místo
Purity Vision Mátová voda BIO
Do třetice všeho „bulharského“ je tu mátová voda v BIO kvalitě, taktéž z bulharských hor. Sběr lístků máty peprné probíhá ráno – tehdy jsou totiž rostliny nejbohatší na esenciální oleje. Také v tomto případě jsou lístky okamžitě zpracovány. Samotný proces je krátký a šetrný; probíhá pomocí takzvané dvojité destilace, díky níž se v produktu zachová větší množství cenných látek.
Mátová voda pomáhá pečovat o všechny typy pleti, včetně mastné a problematické. Čistí, tonizuje, hydratuje, stahuje póry. Má zklidňující účinky a v případě potřeby pomáhá při podráždění pokožky. Mátovou vodu také můžete stříknout do vlasů, které se pak budou lépe rozčesávat.
Kromě kosmetického využití vodu využijete i v kuchyni, a to při přípravě jak teplých, tak studených pokrmů. Mátovou vodou obohatíte saláty, dortíky, sušenky, koktejly nebo třeba smoothie. A její vůně? Ta je teprve kouzelná. Svěží, lehounká, bezstarostná. Jako by se v těch molekulách zračil příslib léta.
4. místo
Klara Rott Hydrolát Zelený čaj BIO Svěžest
Klara Rott je česká značka, která získala ocenění za nejčistší přírodní BIO kosmetiku v České republice. Buďte si tedy jistí, že květové vody téhle značky jsou výhradně hydroláty. Najdete u nich třeba netradiční hydrolát „Rooibos“, rozmarýnový či levandulový hydrolát, nebo právě hydrolát destilovaný ze sušených listů zeleného čaje.
Hydrolát Zelený čaj BIO s označením „Svěžest“ se hodí pro všechny typy pleti, má antioxidační a čisticí účinky, snižuje viditelnost vrásek. Přispívá k elasticitě kůže a hydratuje ji. Také pomáhá aknózní pleti a pokožce trpící dermatitidou či ekzémy.
Cena za 100 ml se pohybuje okolo 620 Kč.
5. místo
Alteya Organics Růžová voda z bílé růže
Voda z bílé růže od značky Alteya Organics je čistá už jen designem lahvičky. Růžová voda je destilována parou z růže zvanou Rosa Alba. Tahle už od pohledu nevinná květinka se od růže damaškové liší o něco jemnější vůní. Bílá růže, z níž pochází produkt značky Alteya Organics, je pěstována na rodinné farmě, 100% organicky a eticky.
A její účinky? Inu: předně by měla pomáhat redukovat viditelnost vrásek a předcházet stárnutí pleti. Dále pokožce poskytuje potřebnou hydrataci, vyrovnává její PH a v letních dnech příjemně osvěží. Vlasy pak budou díky výtažkům z bílé růže lesklejší a vyživenější.
Za 500 ml zaplatíte cca 570 Kč.
6. místo
Inlight BIO květové tonikum ve spreji
Lahvička s elegantním černým designem v sobě ukrývá BIO květové tonikum ve spreji od značky Inlight. Jde o blahodárnou přírodní směs, která obsahuje destilát z damaškové růže, destilát ze rmenu římského a destilát z levandule, navíc je obohacena o výtažky z listů agáve a grepových semínek. Výsledkem je 100% BIO květová voda bez alkoholu vhodná i pro citlivou pokožku.
Tohle květové tonikum má zklidňující účinky, vypíná pleť, regeneruje, hydratuje a pomáhá předcházet stárnutí pleti. Vodu aplikujte na vyčištěnou pleť pomocí vatového tamponu – stačí několik kapek. Tím pleť dočistíte a připravíte ji na další péči. Produkt je vyroben ručně ve Velké Británii.
A cena? Za 50 ml zaplatíte zhruba 500 Kč.
7. místo
Kvitok Květová voda damašská růže BIO
Romantická lahvička s květovou vodou od slovenské značky Kvitok obsahuje destilát z damašské růže pěstované až v daleké Indii. Růžová voda je vyrobena ze 100% přírodních surovin, neobsahuje žádné přidané látky a její využití je opět široké.
Voda má hydratační a čisticí účinky, redukuje kruhy pod očima, regeneruje, udržuje PH pleti v rovnováze a dokonce jí můžete nahradit ústní vodu, když vás začne bolet v krku. Růžové aroma pak přináší pocity klidu a harmonie.
Protože jsou všechny produkty značky Kvitok bez konzervantů, dejte si u nich pozor na dobu spotřeby. Ta bývá od šesti do patnácti měsíců a byla by škoda ji zbytečně překročit.
Za 100 ml balení zaplatíte okolo 260 Kč.
8. místo
Purity Vision Neroli voda BIO
Narazíte-li někdy na květovou vodu s názvem „Neroli“, možná vás napadne, proč se jí neříká normálně „pomerančovníkový květ“. Pro vysvětlení se budeme muset vypravit do Itálie. Tam totiž na konci sedmnáctého století žila jistá Anna Marie Orsini, která si právě esenci z pomerančovníku nadmíru oblíbila. Přidávala si ji do koupele, používala ji jako parfém… A protože byla Anna Marie mimo jiné titulována „princeznou z Neroli“, začalo se tak říkat i její milované vůni.
Nutno říct, že aroma z květů pomerančovníku je skutečně královské. Snoubí se v něm sladké tóny s hořkými, má v sobě citrusovou energii a vášeň. Neroli voda od Purity Vision původem z Maroka se vyrábí z pomerančovníku sevillského a bude vám perfektním osvěžením v letním horku.
Také tato voda má samozřejmě řadu blahodárných účinků. Regeneruje, omlazuje, hydratuje, zjemňuje. A když ji nanesete na vlasy, nejen že se budou lépe rozčesávat, ale také tím vyživíte vlasovou pokožku.
Za 100 ml zaplatíte cca 220 Kč.
9. místo
Alteya Organics Heřmánková voda sprej v skle
Heřmánková voda ve spreji od značky Alteya Organics je 100% čistá a pomáhá při zánětech pokožky nebo při jejím podráždění. Kromě toho dodá pleti energii. Získává se parní destilací z čerstvých květů heřmánku. Lze ji použít na pleť, na tělo i na vlasy, kterým dodá prospěšné živiny a přirozený lesk.
Ne každý sice vůni heřmánku ocení (existují recenze, které potvrzují opak), ale jak už to s aromaty bývá, každý máme své preference a každému voní něco jiného. Navíc právě tahle voda perfektně detoxikuje, omlazuje a činí pleť zářivější.
Cena: 120 ml koupíte za cca 240 Kč.
10. místo
Purity Vision Květinová voda pro miminka BIO
Květinová voda v BIO kvalitě od značky Purity Vision je určena především pro naše nejmenší a je složena ze tří základních ingrediencí: růžové vody, levandulové vody a heřmánkové vody. Květinovou vodu je možné použít na citlivou dětskou pokožku během přebalování, můžete ji přidat do koupele nebo jednoduše využít během léta jako voňavé osvěžení. Výrobek je velice jemný a 100% přírodní.
Tuhle směs květinových vod ocení i maminky – produkt má hydratační účinky, příjemně chladí, regeneruje a dodává pocit (v mateřství nedocenitelné) psychické pohody.
Za 100 ml zaplatíte cca 220 Kč.
11. místo
Saloos Květinová pleťová voda Meduňka
Meduňkovou vodu české kosmetické značky Saloos najdete v úsporném zeleném balení. Tenhle meduňkový výrobek posiluje pokožku a rozjasňuje pleť. Hodí se ho mít po ruce doma nebo i na cestách, hlavně v parných dovolenkových dnech během letních prázdnin. Meduňkové aroma navíc navozuje dobrou náladu a celkově vás zklidní.
Vodu z meduňky využijete jako tonikum, které dodá pokožce hydrataci a svěží vzhled. Můžete ji stříkat přímo na pleť anebo, je-li vám to příjemnější, jemně nanášet na pokožku pomocí vatového tamponku. Produkt lze také použít jakožto vlasový sprej, který krásně oživí váš účes.
Cena se pohybuje okolo 230 Kč za 200 ml.
Závěrem
Květinové vody a hydroláty jsou osvěžujícími pomocníky v koupelně i mimo ni. A úplně nejvíc si je budete pochvalovat, když se v polovině roku dostane ke slovu slunce. Tou dobou je totiž tohle voňavé zchlazení prostě k nezaplacení.
Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:
[1] Wikipedie (CZ): Silice
[2] Wikipedie (CZ): Růžový olej
[3] Healthline (ENG): Benefits of Hydrosols
[4] PubMed Central (ENG): Influence of Rosa damascena hydrosol on skin flora (contact culture) after hand-rubbing
[5] PubMed Central (ENG): An Overview on Indications and Chemical Composition of Aromatic Waters (Hydrosols) as Functional Beverages in Persian Nutrition Culture and Folk Medicine for Hyperlipidemia and Cardiovascular Conditions