10 nejlepších samoopalovacích krémů – recenze a srovnání

Shrnutí: Hledáte kvalitní samoopalovací produkt a ideálně na přírodní bázi? V tomto článku jsem pro vás srovnala přesně takové samoopalovací krémy, mléka, pěny a podobně. Které jsou nejlepší?

V článku se dále dozvíte:

Co jsou samoopalovací krémy a jak fungují?[1] Jak je správně používat, aby bylo opálení co nejkrásnější? Jak vybrat samoopalovací produkt a na co si dát pozor?[2]

TOP  1. místo

Eco by Sonya samoopalovací voda

Orientační cena: 900 Kč
Proč 1. místo?

Jde totiž o jemnou a 100% přírodní samoopalovací vodu, která se snadno nanáší a dodává obličeji nádherné bronzové zbarvení a svůdnou záři. Kromě toho hydratuje a zklidňuje všechny typy pleti (včetně citlivé a aknózní).

2. místo

Nobilis Tilia tělové mléko samoopalovací

Orientační cena: 400 Kč
Proč 2. místo?
Jelikož toto veganské samoopalovací tělové mléko zajistí, že do 24 hodin od jeho aplikování vám pokožka rovnoměrně zhnědne. Výdrž je cca 7-10 dní. Navíc jse toto mléko vhodné i pro těhotné a je 100% rozložitelné v přírodě.
3. místo

Cocosolis
Self-tanning foam

Orientační cena: 830 Kč
Proč 3. místo?

Protože se jedná o přírodní samoopalovací pěna pro intenzivní a dlouhotrvající bronzové opálení. Na tělo i obličej.

Deset nejlepších samoopalovacích krémů

Co jsou samoopalovací krémy?

Jak název napovídá, jedná se o krém, který vás bez přičinění slunce „opálí“ a dodá vaší pokožce bronzový nádech zdravějším způsobem než je slunění na pláži. 

  • Samoopalovací krémy[1] nezbarví pokožku okamžitě. Aktivní látka těchto přípravků reaguje s vrchní vrstvou pokožky a barevné změny mohou nastat až z a deset hodin. A právě z tohoto důvodu se doporučuje aplikace před spaním.

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

Jak samoopalovací krém funguje?

Pokud se podíváte na složení jakéhokoliv samoopalovacího krému, je hodně pravděpodobné, že mezi jednotlivými ingrediencemi najdete takzvaný DHA neboli dihydroxyaceton.[1]

  • Jedná se o látku, která má bohatou historii, protože už v polovině minulého století vědci zjistili, že dokáže zbarvovat pokožku.
  • V 60. letech pak vznikl úplně první samoopalovací krém s touto složkou. A jak DHA funguje? Reaguje s aminokyselinami na povrchu pokožky a tím dochází k takzvané Maillardově reakci, jejímž vlivem se pokožka postupně barví do hněda.
  • Lidská pokožka se fyziologicky neustále obnovuje a zbavuje se odumřelých kožních buněk, což způsobí to, že během pár dní po nanesení samoopalovacího krému dochází k postupnému blednutí a aplikaci je třeba opakovat.

Jak používat samoopalovací přípravky?

Používání se liší produkt od produktu. Na trhu je velké množství druhů samoopalovacích přípravku, proto je vždycky potřeba dodržovat pokyny výrobce.

  • Obecně vzato ale můžete „samoopalováky“ nanášet a roztírat pomocí prstů – dejte si ale pozor na jejich následné zbarvení.
  • Jako efektivnější se tedy ukazuje aplikace speciální rukavicí. Jak na to? Naneste přípravek přímo na pokožku či na rukavici a roztírejte ho krouživými pohyby směrem nahoru.
  • Samoopalovací produkty aplikujte vždy na čistou pokožku, nejlépe po sprše či koupeli.
  • Nedoporučuje se používat před aplikací žádné jiné krémy či tělová mléka nebo gely, protože kůže by měla být i naprosto suchá.

Co dělat po aplikaci a kdy se dostaví výsledek?

Co se týče výsledku, opět záleží na druhu přípravku. Během cca 10 hodin po aplikaci se vyhněte sprše a koupeli i fyzické námaze, při níž se zapotíte. Noste volnější oblečení. Vůbec nejlépe uděláte, pokud nanesete samoopalovací krém před spaním, a ráno se probudíte s opálenou pokožkou.

  • Aby vám bronzová pokožka vydržela co nejdéle, omezte pobyty ve vodě na minimum, sprchujte se rychle a pokud možno ve vlažné vodě.
  • Pokožku nedřete ručníkem, spíš jemně poklepávejte.
  • Důkladně svou pokožku hydratujte, a to jak zvenku pomocí hydratační kosmetiky, tak i zevnitř dodržováním pitného režimu.

Jak dlouho vydrží aplikace samoopalovacího krému?

„Samoopalováky“ se doporučuje nanášet v průměru jednou za týden nebo za pět dní. Nicméně sami uvidíte, jak se tón pleti mění a kdy je potřebná opětovná aplikace.

  • Nepodceňte hydrataci, protože ta je velmi důležitá, ať už samoopalovací krémy používáte či nikoliv. Takže se každý den po koupeli namažte hydratačním mlékem či krémem.
  • Také používejte opalovací krém, protože před škodlivými slunečními paprsky se musíte chránit, i když máte umělé opálení.[2]

Jak odstranit samoopalovací krém?

Ano, i to můžete udělat. Ne snad proto, že by se vám opálení už nelíbilo, ale spíše z toho důvodu, že se aplikace nezdařila tak, jak měla. Můžete mít na různých částech těla nevzhledné fleky, které původ vašeho opálení ihned prozradí. 

  • Tmavých fleků se zbavíte tak, že budete svou pokožku potírat čerstvě vymačkanou citronovou šťávou nebo octem.
  • Můžete si také připravit směs jedlé sody a vody v poměru 1:1 – tuto pastu naneste na pokožku a po pár minutách smyjte.
  • Jestli ale potřebujete zesvětlit větší plochy, ponořte se alespoň na 20 minut do teplé koupele s několika kapkami tělového oleje a poté proveďte peeling.
  • Za vyzkoušení také stojí dětské čisticí ubrousky.

Může se používat samoopalovací krém v těhotenství?

Opět záleží, jaký samoopalovací produkt si vyberete, takže určitě čtěte pokyny výrobce. Pokud je na obalu uvedeno, že produkt je vhodný i v období těhotenství, můžete ho použít.

Na co si dát pozor?

Samoopalovací krémy, mléka či spreje se potřebují vstřebat do pokožky. Po jejich aplikaci tedy radši nějakou dobu počkejte s oblékáním. Stejně jako make-up,  i tyto produkty vám můžou zašpinit oblečení.

A to jak před, tak po aplikaci. Tyto přípravky by se měly nanášet vždy čistýma rukama, na čistou pokožku. A právě po aplikaci si nezapomeňte ruce důkladně umýt, protože i na dlaních začne krém za nějakou dobu působit.

Všeho moc škodí a to platí i u samoopalovacího krému. Přípravek je třeba rozetřít rovnoměrně a ve slabé vrstvě. Dejte si pozor na místa, kde máte suchou pokožku, například  kolena a lokty, na ty nanášejte produkt v menším množství.

Tento druh opálení nechrání pokožku před spálením slunečními paprsky. Dodává pouze zabarvení vrchní vrstvě kůže. Pokud jdete na slunce, použijte ochranný opalovací krém s SPF faktorem.

Jak vybrat samoopalovací krém?

Záleží, jaké máte požadavky a očekávání. Každopádně ten hlavní úkol samoopalovacích krémů je jasný – zbarvit pokožku dohněda.

  • Ty nejlepší z nich ovšem kromě zbarvení pokožky umí i něco navíc. Co? Mohou pleť vyživit a různě o ni pečovat. 
  • Na trhu je nepřeberné množství samoopalovacích produktů v mnoha podobách. Jedná se o gely, mléka, krémy, spreje, pěny či například obličejové mlhy. Záleží pouze na vás, jaká konzistence vám bude vyhovovat nejlépe. 
  • Samoopalovací produkty jsou velmi inovativní a fungují skvěle. Dokáží dodat pokožce kromě opálení i mnoho živin a hydratace.

1. místo

Eco by Sonya samoopalovací voda

100% přírodní samoopalovací voda pro zlatavé opálení obličeje a krku, která se jednoduše nanáší pomocí vatového tamponku nebo prstů.

Orientační cena: 900 Kč

Proč je samoopalovací voda Face Tan Water od Eco by Sonya na 1. místě?

Prvním samoopalovacím produktem v mém výběru je tato voda od australské bio značky Eco by Sonya. Má stoprocentně přírodní složení s řadou aktivních látek a nenajdete v ní žádné umělé přísady.

Vedle přirozeného, zlatavého opálení dodá pleti i hydrataci a zklidnění díky obsahu kyseliny hyaluronové, oleje z růžového geránia a pomerančové kůry. Líbí se mi, že samoopalovací voda je vhodná pro všechny typy pleti, včetně té citlivé a náročné i s projevy akné.

Uživatelské recenze

Z mého průzkumu recenzí jsem zjistila, že kdo tuto pěnu vyzkoušel, je z ní nadšený. Mnoho uživatelek na Heurece píše, že voda nedělá fleky, skvěle se nanáší, nezapáchá a neucpává póry, což potvrzuje i tento komentář: „Vodičku jsem si koupila na doporučení od kamarádky. A i já, mohu jenom a jenom chválit. Splnila veškerá má očekávání. Po několika aplikací je můj obličej rozjasněný, přirozeně opálený. Až bude potřeba, koupím si jí určitě znovu. DOPORUČUJI.“ A super hodnocení má i na Amazonu, kde jsem si přečetla, že jde o revoluční produkt bez jakýchkoliv chemikálií, který poskytuje jemné opálení a skvěle se vrství.

Více informací

Voda se aplikuje na čistou a odlíčenou pleť. Pro opálení obličeje a krku stačí při jednom použití nanést 2 ml – balení tedy vystačí na přibližně 50 aplikací. Po použití si pečlivě umyjte ruce a pro dosažení nejlepších výsledků nechte vodu působit 8 hodin. Pokud chcete docílit efektu postupného opálení, vodu reaplikujte dvakrát až třikrát za týden.

Balení se 100 ml produktu stojí okolo 900 korun.

2. místo

Nobilis Tilia Tělové mléko samoopalovací

V přírodě rozložitelný samoopalovací balzám. Český výrobek, vhodný pro vegany, který lze používat i v těhotenství.

Orientační cena: 400 Kč

Proč je samoopalovací mléko od Nobilis Tilia na 2. místě?

Samoopalovací pleťové mléko od české značky Nobilis Tilia tónuje pleť přirozenou cestou a zároveň o ni pečuje díky obsahu rostlinných olejů a výtažků. Obsahuje monosacharidy, které velmi příznivě působí na pokožku těla i obličeje.

Uživatelské recenze

Tohle samoopalovací tělové mléko jsem měla možnost vyzkoušet a byla jsem s ním velmi spokojená. Protože mám světlou pleť, bála jsem se fleků a oranžového odstínu, ale nebylo proč! Mléko vytvořilo krásný, přirozený odstín bez šmouh.

A kromě mě má s mlékem skvělé zkušenosti spoustu uživatelů na Heuréce i Zboží. Vesměs se shodují na vynikajícím výsledku, přírodním složení a snadné aplikaci. Několika uživatelům nesedla vůně produktu – z vlastní zkušenosti musím dodat, že mléko má opravdu trochu jinou vůni než klasická hydratační mléka, ale mě osobně vůbec nevadila. Každému zkrátka voní něco jiného a rozhodně bych vám doporučila mléko vyzkoušet, protože je velmi pravděpodobné, že vám jeho vůně vadit nebude.

Více informací

Mléko zároveň o pokožku pečuje a chrání ji před podrážděním díky obsahu rostlinných výtažků, vitamínů a zklidňujících esenciálních olejů. Dále v něm najdete také vitamin E a esenciální oleje z levandule a kanangy, které mají výborné protizánětlivé a zklidňující účinky.

Cena za 100 ml se pohybuje okolo 400 korun.

3. místo

Cocosolis Self-tanning foam

Přírodní a veganská samoopalovací pěna ve dvou odstínech pro středně tmavé nebo tmavé opálení. Vhodná na obličej a tělo.

Orientační cena: 830 Kč

Proč je samoopalovací pěna od Cocosolis na 3. místě?

Rovnoměrné a intenzivní opálení bez potřeby strávit několik hodin či dní pod sluncem – to slibuje samoopalovací pěna od značky Cocosolis. Obsahuje samé přírodní ingredience, které vaši pleť „opálí“ a zároveň vyživí. Jde o přírodní DHA, kokosovou vodu a další přírodní hydratační a antioxidační složky.

Mezi další benefity pěny patří fakt, že je veganská, netestovaná na zvířatech, krásně voní a také se jedná o multifunkční produkt, který můžete použít na obličej i na tělo. Jistě vás potěší také nelepivá konzistence, která se skvěle nanáší a rychle schne – opálení se na pokožce zcela rozvine v následujících 8 hodinách od nanesení a mělo by vydržet 7 až deset dní. To zní skvěle, že?

Uživatelské recenze

Tato samoopalovací pěna ve stylovém obalu má na Notinu samá pozitivní hodnocení. Podle více zákaznic je to dokonce ten nejlepší samoopalovák, které vyzkoušely. Píší také, že krásně voní, vytváří krásnou barvu a dlouho vydrží.

Více informací o Cocosolis samoopalovacích pěnách

Na výběr máte dva odstíny – světlejší pro středně tmavé opálení a tmavší pro tmavé opálení. V nabídce značky Cocosolis také najdete speciální rukavici a štětec pro snadnější a precizní nanášení pěny. A dále také exfoliační hedvábnou rukavici, protože pěna by se měla nanášet na exfoliovanou pokožku.

A kolik stojí 200 ml této skvělé samoopalovací pěny na tělo i obličej? Okolo 830 korun.

4. místo

Samoopalovací krém Sunless Bronze

Orientační cena: 450 Kč

Proč jsem vybrala samoopalovací krém od Annemarie Börlind?

Tento produkt je voděodolný a přírodní samoopalovací krém, který dodává pokožce zdravě opálený vzhled. Výhodou je, že nezanechává skvrny na oblečení ani mastný film na pokožce. Je ideální na obličej i tělo a vhodný pro všechny typy pleti. 

Recenzentky na Heurece tento krém chválí a potvrzují, že dělá krásně jemné opálení, naopak nedělá skvrny, hezky voní a příjemně se aplikuje.

Za 75 ml zaplatíte cca 450 korun.

5. místo

Eco by Sonya Přírodní samoopalovací krém Invisible Tan

Orientační cena: 800 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala i samoopalovací krém od Eco by Sonya?

Pokud je pleť vašeho obličeje suchá, tento samoopalovací krém je ideální, protože vedle opálení pokožce poskytne i pořádnou porci hydratace. Stejně jako samoopalovací voda od Eco by Sonya (tu jsem dala na první místo), i tenhle krém má přírodní složení bez syntetických látek a další „chemie“. A navíc se dá použít jak na obličej, tak na tělo.

Před nanesením se doporučuje provést peeling celého těla, pak jej aplikovat a nechat až 8 hodin působit – nezpůsobuje žádné tmavé fleky, takže s ním můžete jít v klidu spát.

Kromě požadovaného „samoopálení“ krém pokožku hydratuje a díky obsahu vitamínu E ji může chránit před působením volných radikálů a tady i před tvorbou vrásek a jiných projevů stárnutí.

150 ml samoopalovacího krému pořídíte za cca 800 korun.

6. místo

Eco by Sonya Přírodní samoopalovací mléko Winter Skin

Orientační cena: 700 Kč

A proč jsem vybrala také samoopalovací tělové mléko Winter Skin od Eco by Sonya?

A nyní se vraťme čistě k „samoopálení“ celého těla – s tím vám pomůže toto samoopalovací mléko od Zuiii, které obsahuje například prášek z plodů kakaovníku, vitamín E, lecitin, geránium, heřmánek a výtažek ze slupky hroznů, které kromě opálení poskytují pokožce i výživu a hydrataci.

Velkým benefitem tohoto samoopalovacího mléka je fakt, že s jeho pomocí můžete regulovat intenzitu opálení a postupně ji zvyšovat. A také vás potěší nemastná a nelepivá textura mléka, které se snadno aplikuje a nezanechává nevzhledné mapy a skvrny.

Balení o objemu 200 ml stojí okolo 700 korun.

7. místo

Eco Cosmetics Samoopalovací mléko BIO

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala BIO samoopalovací mléko od Eco Cosmetics?

Protože opět jde o stoprocentně přírodní samoopalovací mléko, které můžete použít na obličej i celé tělo – a navíc  je vhodné i pro těhotné ženy, což mi přijde opravdu skvělé. Dodá vaší pleti jemné, přírodní opálení, které vydrží několik dní, ale po aplikaci trvá několik hodin, než se barva ustálí, takže je potřeba být trpělivý a neaplikovat ihned další vrstvu.

Co se týče složení, figurují v něm samé skvělé ingredience. BIO sójový olej, který zklidňuje a hydratuje pokožku. Dihydroxyacetone vytváří zlatavé opálení. BIO kustovnice díky obsahu vitamínu E funguje jako antioxidant a podporuje obnovu kožních buněk. BIO jojobový olej reguluje mastnotu a pomáhá při akné. Výtažek z BIO granátového jablka regeneruje pokožku a zvyšuje její elasticitu a kyselina kaprylová zjemňuje a vyhlazuje pleť.

Za 75 ml tohoto krému zaplatíte okolo 300 korun.

8. místo

Venira samoopalovací mléko

Orientační cena: 600 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila také samoopalovací mléko od značky Venira?

Jelikož tohle 100% přírodní samoopalovací mléko s meruňkovou vůní je další super volbou, protože vám poskytne jemný zlatavý odstín, který vydrží několik dní. Navíc neobsahuje žádná syntetická barviva, vůně ani konzervanty, takže je vhodné i pro citlivou pokožku. Meruňkový olej a další blahodárné složky (vitamín E, arganový olej, konopný olej a kyselina hyaluronová) dodávají pokožce výživu, zklidňuje ji a zanechává ji hydratovanou.

Líbí se mi, že mléko je vhodné na obličej i tělo. Nanáší se krouživými pohyby a po aplikaci je potřeba chvíli počkat než se obléknete (a samozřejmě si také nezapomeňte umýt ruce). Opálení se objeví za 3 až 8 hodin podle typu pokožky.

TIP: Při aplikace na obličej můžete mléko smíchat s vaším denním krémem, čímž docílíte opravdu přirozeného efektu.

Velké 250ml balení stojí okolo 600 korun.

9. místo

Lavera Samoopalovací tělové mléko

Orientační cena: 440 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala samoopalovací tělové mléko od Lavery?

Samoopalovací tělové mléko od světoznámé německé značky Lavera poskytuje přirozené opálení a zároveň ji opečovává bio bambuckým a mangovým máslem, makadamiovým, slunečnicovým a broskvovým olejem.

Kombinace rostlinných másel a olejů z certifikovaného ekologického zemědělství zajišťují pokožce výživu, regeneraci, ochranu a uzavírají v pleti potřebnou vlhkost. 

Cena za 150 ml je cca 440 korun.

10. místo

MÁDARA Samoopalovací mléko

Orientační cena: 750 Kč

Proč jsem vybrala samoopalovací mléko od Mádary?

Oblíbená lotyšská značka kosmetiky MÁDARA přichází se samoopalovacím mlékem Fake It, který je na letní sezonu jako dělaný. Mléko má jemnou a lehkou strukturu, díky které se velice snadno nanáší. Dalším benefitem je, že se rychle vstřebává a nezanechává skvrny na oblečení. Na pokožce vytváří během 4 – 6 hodin přirozeně opálený efekt.

V tomto produktu je v hojném množství jojobový olej, který pomáhá pokožku zvláčňovat a přispívá k její hydrataci. Navíc je bohatý na vitamín E, který jako velmi účinný antioxidant chrání kožní buňky před působením volných radikálů. Dále pak kontryhel, který má protizánětlivé a regenerační účinky a nakonec červený jetel zpevňující kolagenová vlákna v pokožce. 

Cena za 150 ml je cca 750 korun.

Závěrem

Pokud neholdujete opalování, nebo jen nechcete tělo zbytečně vystavovat nadměrnému slunečnímu záření, bude pro vás samoopalovací krém skvělá volba. Nepodceňte pečlivou aplikaci, nanášejte ho raději na noc a ráno uvidíte krásný bronzový výsledek.

A pokud nevíte, který samoopalovací produkt vybrat, podle mého srovnání určitě stojí za vyzkoušení luxusní samoopalovací voda Eco by Sonya na obličej, která má 100% přírodní složení a hodí se i pro aknózní a citlivou pleť. Ekonomičtější, ale neméně kvalitní je pak český produkt Nobilis Tilia samoopalovací tělové mléko, které je veganské a můžou ho používat i těhotné. Nebo zkuste designově zabalenou Cocosolis samoopalovací pěnu, která je veganská, a obsahuje přírodní DHA na rostlinné bázi.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[3] Wikipedie (CZ): Opalování

[4] Healthline (ENG): The Ultimate Summer Skin Care Routine in 8 Simple Steps

[5] Healthline (ENG): How Long Does a Spray Tan Last? Plus, 17 Ways to Keep Your Glow

[6] PubMed Central (ENG): Foundations and self-tanning products: Do they provide any protection from the sun?

[7] PubMed Central (ENG): A narrative review of the potential for self-tanning products to substitute for solaria use among people seeking a tanned appearance

4.8/5 (Počet hlasů: 5)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »