11 nejlepších samoopalovacích krémů – recenze a srovnání

Jaké jsou nejlepší samoopalovací krémy? Co to samoopalovací krém je a jaký vybrat Jak se samoopalovací krémy užívají?

TOP  1. místo

Cocosolis
Self-tanning foam

Orientační cena: 800 Kč

Přírodní samoopalovací pěna pro intenzivní a dlouhotrvající bronzové opálení. Na tělo i obličej.

2. místo

Resibo samoopalovací tonikum Have Some Tan!

Orientační cena: 700 Kč
Přírodní samoopalovací tonikum Have Some Tan! dodá efekt krásného, ​​zdravého opálení přirozeným, bezpečným a přátelským způsobem. Na pleť obličeje, krku a dekoltu.
3. místo

Zuii Bio
samoopalovací pěna

Orientační cena: 1000 Kč
Lehoučká samoopalovací pěna se velmi snadno nanáší i roztírá a dodává pokožce nádherné bronzové zbarvení a svůdnou záři. Opálení vydrží 7-10 dnů a obsahuje 94 % složek v bio kvalitě.

Jedenáct nejlepších samoopalovacích krémů

Co jsou to samoopalovací krémy?

Jak název napovídá, jedná se o krém, který vás bez přičinění slunce „opálí“ a dodá vaší pokožce bronzový nádech trošku zdravější cestou, než je slunění na pláži. 

Samoopalovací krémy nezbarví pokožku okamžitě, lusknutím prstu. Aktivní látka těchto přípravků reaguje s vrchní vrstvou pokožky a barevné změny mohou nastat až deset hodin. A právě z tohoto důvodu se doporučuje aplikace před spaním.

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

Jak samoopalovací krém funguje?

Pokud se podíváte na složení jakéhokoliv samoopalovacího krému, je hodně pravděpodobné, že mezi jednotlivými ingrediencemi najdete takzvaný DHA neboli dihydroxyaceton. Jedná se o látku, která má bohatou historii, protože už v polovině minulého století vědci zjistili, že dokáže zbarvovat pokožku. V 60. letech pak vznikl úplně první samoopalovací krém s touto složkou. A jak DHA funguje? Reaguje s aminokyselinami na povrchu pokožky a tím dochází k takzvané Maillardově reakci, jejímž vlivem se pokožka postupně barví do hněda. A kouzlo je na světě!

Lidská pokožka se fyziologicky neustále obnovuje a zbavuje se odumřelých kožních buněk, což způsobí to, že během pár dní po nanesení samoopalovacího krému dochází k postupnému blednutí a aplikaci je třeba opakovat.

Jak používat samoopalovací krémy nebo spreje?

To se liší kus od kusu a druh od druhu. Na trhu je velké množství produktů a vždy je dobré držet se pokynů výrobce.

Obecně vzato ale můžete „samoopalováky“ nanášet a roztírat pomocí prstů – dejte si ale pozor na jejich následné zbarvení. Mnohem efektivnější je tedy aplikace speciální rukavicí. Jak na to? Naneste přípravek přímo na pokožku či na rukavici a roztírejte ho krouživými pohyby směrem nahoru, jako byste dělali malé a velké kruhy po i proti směru hodinových ručiček.

Samoopalovací produkty aplikujte vždy na čistou pokožku, nejlépe po sprše či koupeli.

Nedoporučuje se používat před aplikací žádné jiné krémy či tělové mléka nebo gely, protože kromě čistoty by měla být kůže i suchá. 

Kdy se dostaví výsledek?

Opět záleží na druhu přípravku, protože výsledek se může v mírných odchylkách lišit. Během cca 10 hodin po aplikaci se vyhněte sprše a koupeli i fyzické námaze, při níž se zapotíte. Noste volnější oblečení. A vůbec nejlépe uděláte, pokud nanesete samoopalovací krém před spaním, a ráno se probudíte s opálenou pokožkou.

Aby vám bronzová pokožka vydržela co nejdéle, omezte pobyty ve vodě na minimum, sprchujte se rychle a pokud možno ve vlažné vodě. Ručníkem pokožku nedřete, spíš jemně poklepávejte. Důkladně svou pokožku hydratujte, a to jak zvenku pomocí hydratační kosmetiky, tak i zevnitř dodržováním pitného režimu.

Jak dlouho vydrží aplikace samoopalovacího krému?

„Samoopalováky“ se doporučuje nanášet v průměru jednou za týden nebo za pět dní. Nicméně sami uvidíte, jak se tón pleti mění a kdy je potřebná opětovná aplikace.

Až se horní vrstvy opálení začnou drolit a vysychat, natírejte si každý den kůži tělovým mlékem. Používejte opalovací krém, protože před škodlivými slunečními paprsky se musíte chránit, i když máte umělé opálení. Nepodceňte hydrataci, protože ta je velmi důležitá, ať už samoopalovací krémy používáte či nikoliv.

Jak odstranit samoopalovací krém?

Ano, i to můžete udělat. Ne snad proto, že by se vám opálení už nelíbilo, ale spíše z toho důvodu, že se aplikace nezdařila tak, jak měla. Můžete mít na různých částech těla nevzhledné fleky, které původ vašeho opálení ihned prozradí. 

Tmavých fleků se zbavíte tak, že budete svou pokožku potírat čerstvě vymačkanou citronovou šťávou nebo octem. Můžete si také připravit směs jedlé sody a vody v poměru 1:1 – tuto pastu naneste na pokožku a po pár minutách smyjte. Jestli ale potřebujete zesvětlit větší plochy, ponořte se alespoň na 20 minut do teplé koupele s několika kapkami tělového oleje a poté proveďte peeling. Za vyzkoušení také stojí dětské čisticí ubrousky.

Může se používat samoopalovací krém v těhotenství?

Pokud výrobce neuvádí jinak, zkuste se v období, kdy čekáte miminko, samoopalovací péči vynechat. Mnohé samoopalovací krémy včetně přírodních totiž obsahují Beta karoten a mohou tak ovlivnit tvorbu vitamínu A, jehož přemíra je pro plod škodlivá.

Na co si dát pozor?

Samoopalovací krémy, mléka či spreje se potřebují vstřebat do pokožky. Po jejich aplikaci tedy radši nějakou dobu počkejte s oblékáním. Stejně jako make-up,  i tyto produkty vám můžou zašpinit oblečení.

A to jak před, tak po aplikaci. Tyto přípravky by se měly nanášet vždy čistýma rukama, na čistou pokožku. A právě po aplikaci si nezapomeňte ruce důkladně umýt, protože i na dlaních začne krém za nějakou dobu působit.

Jak se říká, všeho moc škodí a to platí i u samoopalovacího krému. Přípravek je třeba rozetřít rovnoměrně a ve slabé vrstvě. Dejte si pozor na místa, kde máte suchou pokožku, například  kolena a lokty, na ta nanášejte produkt v menším množství.

Tento druh opálení nechrání pokožku před spálením slunečními paprsky. Dodává pouze zabarvení vrchní vrstvy kůže. Pokud jdete na slunce, použijte ochranný opalovací krém s SPF faktorem.

Jak vybrat samoopalovací krém?

Záleží, jaké máte požadavky a očekávání. Každopádně ten hlavní úkol samoopalovacích krémů je jasný – zbarvit pokožku dohněda. Ty nejlepší z nich ovšem kromě zbarvení pokožky umí i něco navíc. Co? Mohou pleť vyživit a různě o ni pečovat. 

Na trhu je nepřeberné množství samoopalovacích produktů v mnoha podobách. Jedná se o gely, mléka, krémy, spreje, pěny či například obličejové mlhy. Záleží pouze na vás, jaká konzistence vám bude vyhovovat nejlépe. 

Samoopalovací produkty jsou velmi inovativní a fungují skvěle. Dokáží dodat pokožce kromě opálení i mnoho živin a hydratace. 

Vybírejte podle složení, značky i konzistence. Nejlepší je pravděpodobně udělat sám sobě recenzi a vyzkoušet několik produktů, abyste věděli, který typ je vám nejbližší.

1. místo

Cocosolis Self-tanning foam

Rovnoměrné a intenzivní opálení bez potřeby strávit několik hodin či dní pod sluncem – to slibuje samoopalovací pěna od značky Cocosolis. Obsahuje samé přírodní ingredience, které vaši pleť „opálí“ a zároveň vyživí. Jde o přírodní DHA, kokosovou vodu a další přírodní hydratační a antioxidační složky.

Mezi další benefity pěny patří fakt, že je veganská, netestovaná na zvířatech, krásně voní a také se jedná o multifunkční produkt, který můžete použít na obličej i na tělo. Jistě vás potěší také nelepivá konzistence, která se skvěle nanáší a rychle schne – opálení se na pokožce zcela rozvine v následujících 8 hodinách od nanesení a mělo by vydržet 7 až deset dní. To zní skvěle, že?

Na výběr máte dva odstíny – světlejší pro středně tmavé opálení a tmavší pro tmavé opálení. V nabídce značky Cocosolis také najdete speciální rukavici a štětec pro snadnější a precizní nanášení pěny. A dále také exfoliační hedvábnou rukavici, protože pěna by se měla nanášet na exfoliovanou pokožku.

A kolik stojí 200 ml této skvělé samoopalovací pěny na tělo i obličej? Něco málo přes 800 korun.

2. místo

Resibo samoopalovací tonikum Have Some Tan!

Orientační cena: 700 Kč

Have Some Tan!, v překladu „Opalte se!“ – k tomu nás vyzývá tohle z 99% procent přírodní samoopalovací tonikum od polské značky Resibo. S jeho použitím totiž nejvíce bezpečného a šetrného opálení, jaké je možné dosáhnout. Hlavní složkou, která zprostředkovává zhnědnutí, je totiž rostlinný dihydroxyacetone (DHA) skládající se z výtažku z červené řepy, kukuřice a pšenice.

Hodí se říct, že se jedná o produkt na pleť obličeje, krku a dekoltu (určitě vám nic nebrání ho použít také na tělo, ale balení o objemu 100 ml by vám při takovém používání asi dlouho nevydrželo). Je vhodný pro jakýkoliv odstín pleti (včetně toho nejsvětlejšího). Použití je také jednoduché – stačí produkt s vodovou konzistencí nanést do dlaní a těmi rovnoměrně vmasírovat do pleti. Můžete ho používat ráno i večer – jen počítejte s tím, že požadované zhnědnutí se dostaví v rozmezí tří až pěti hodin.

Krásné designové balení v podobě skleněné lahvičky se 100 ml produktu stojí okolo 700 korun.

3. místo

Zuii Bio samoopalovací pěna

Orientační cena: 1000 Kč

Další samoopalovací pěnou v našem výběru je tato od australské bio kosmetické značky Zuii Organic. Obsahuje 99,9 procent přírodních složek, z nichž celých 94 % je v BIO kvalitě a nenajdete v ní žádné umělé přísady.

Opálení „má na svědomí“ raw kakao, bio bambusová šťáva a výtažek z hrozných semínek, které pokožku navíc i vyživují. K dispozici máte čtyři odstíny pro různé typy pleti – light, medium, dark a ultra dark.

Před aplikací pěny se doporučuje použít peeling a poté už můžete nanášet pěnu, ideálně pomocí Zuii aplikační rukavice (ta mimo jiné chrání vaše dlaně před zabarvením). Pěnu nechte působit v rozmezí dvou až šesti hodin (čím necháte působit déle, tím bude opálení intenzivnější) a poté opláchněte.

Balení se 200 ml produktu stojí něco málo přes 1000 korun.

4. místo

Zuii Bio samoopalovací voda na obličej

Orientační cena: 700 Kč

Dalším samoopalovacím produktem z arzenálu australské značky Zuii Organic je tato skvělá samoopalovací voda na obličej. Ta zanechá pleť vašeho obličeje přirozeně opálenou, aniž by zanášela póry, a navíc ještě poskytuje liftingový efekt. To je spoustu účinků v jednom produktu, že?

Voda obsahuje 99,7 % přírodních složek, jako je například extrakt z rašeliníku, lišejníku, kapradin, vilínu, okurky a zejména šťávu z jihoafrické rostliny Bulbine frutescens (ta zajišťuje slibovaný zpevňující a omlazující účinek).

Produkt se hodí pro citlivou, smíšenou a mastnou pleť – tu zejména v létě zbytečně nezatěžuje a nechává ji volně dýchat.

150 mililitrů vody v krásném černém obalu stojí necelých 700 korun.

5. místo

Zuii Bio samoopalovací mléko na obličej

Orientační cena: 950 Kč

Pokud pleť vašeho obličeje naopak suchá a citlivá, doporučujeme místo výše uvedené vody dát přednost samoopalovacímu mléku na obličej, taktéž od Zuii Organic. Stejně jako samoopalovací voda, i toto mléko obsahuje extrakty z lišejníku, rašeliníku, kapradin a zejména liftingově působící šťávu z rostliny Bulbine frutescens, ale navíc ještě bambucké máslo.

Takže kromě požadovaného „samoopálení“ pokožku vyživuje, má anti-age účinky, napomáhá stimulovat tvorbu kolagenu a také eliminovat vrásky a jemné linky. Velmi se hodí i pro používání během chladných zimních měsíců, kdy je pleť hodně namáhaná.

Díky hydratačním účinkům můžete mléko používat místo vašeho denního krému a stačí jej v malém množství krouživými pohyby nanést na obličej a krk. Poté je potřeba si důkladně umýt ruce, protože by je aktivní složky v produktu mohly zabarvit – tomu se můžete vyhnout i tak, že použijete  Zuii aplikační rukavici.

50 ml samoopalovacího mléka pořídíte za cca 950 korun.

6. místo

Zuii Bio samoopalovací tělové mléko

Orientační cena: 1000 Kč

A nyní se vraťme k „samoopálení“ celého těla – s tím vám pomůže toto samoopalovací mléko od Zuiii, které obsahuje například raw kakao, bio bambusovou šťávu, bambucké máslo, slunečnicový olej a další složky, které jsou z 92 % v bio kvalitě. Kromě opálení produkt poskytuje pokožce i výživu a hydrataci. A navíc – vůně kombinující citrusy, vanilku a bergamot vás naprosto dostane.

Velkým benefitem tohoto samoopalovacího mléka je fakt, že s jeho pomocí můžete regulovat intenzitu opálení a postupně ji zvyšovat. A také vás potěší nemastná a nelepivá textura mléka, které se snadno aplikuje a nezanechává nevzhledné mapy a skvrny.

Balení o objemu 250 ml stojí okolo 1000 korun.

7. místo

MÁDARA Samoopalovací mléko

Orientační cena: 700 Kč

Oblíbená, lotyšská značka kosmetiky MÁDARA přichází se samoopalovacím mlékem Fake It, který je na letní sezonu jako dělaný. Mléko má  jemnou a lehkou strukturu, díky které se velice snadno nanáší. Dalším benefitem je, že se rychle vstřebává a nezanechává skvrny na oblečení. Na pokožce vytváří během 4 – 6 hodin přirozeně opálený efekt.

V tomto produktu je v hojném množství jojobový olej, který pomáhá pokožku zvláčňovat a přispívá k její hydrataci. Navíc je bohatý na vitamín E, který jako velmi účinný antioxidant chrání kožní buňky před působením volných radikálů. Dále pak kontryhel, který má protizánětlivé a regenerační účinky a nakonec červený jetel zpevňující kolagenová vlákna v pokožce. 

Cena za 150 ml je cca 700 korun.

8. místo

Nobilis Tilia Tělové mléko samoopalovací

Orientační cena: 400 Kč

Samoopalovací pleťové mléko od české značky Nobilis Tilia tónuje pleť přirozenou cestou a zároveň o ni pečuje díky obsahu rostlinných olejů a výtažků.

Toto tělové mléko obsahuje monosacharidy, které velmi příznivě působí na pokožku těla i obličeje. Mléko zároveň o pokožku pečuje a chrání ji před podrážděním díky obsahu rostlinných výtažků, vitamínů a zklidňujících esenciálních olejů.

Produkt obsahuje vitamin E a esenciální oleje z levandule a kanangy, které mají výborné protizánětlivé a zklidňující účinky.

Cena za 100 ml je okolo 400 korun.

9. místo

Lavera Samoopalovací pleťový krém

Orientační cena: 400 Kč

Samoopalovací pleťový krém od světoznámé německé značky Lavera poskytuje přirozené opálení a zároveň ji opečovává bio bambuckým a mangovým máslem, makadamiovým, slunečnicovým a broskvovým olejem.

Kombinace rostlinných másel a olejů z certifikovaného ekologického zemědělství zajišťují pleti výživu, regeneraci, ochranu a uzavírají v pleti potřebnou vlhkost. 

Cena za 50 ml je cca 400 korun.

10. místo

SUNKISSED samoopalovací mléka

Orientační cena: 300 Kč

Od této značky si můžete pořídit mnoho druhů i odstínů samoopalovacích prostředků. Mají v nabídce krémy, mléka i spreje či mlhy nebo pěny. Výběr je opravdu rozmanitý.

Veškeré produkty pokožku hydratují a vyživují, mají recyklovatelné produkty a jsou veganské.

11. místo

Samoopalovací krém Sunless Bronze

Orientační cena: 400 Kč

Tento produkt je voděodolný a přírodní samoopalovací krém, který dodává pokožce zdravě opálený vzhled. Výhodou je, že nezanechává skvrny na oblečení ani mastný film na pokožce. Je ideální na obličej i tělo a vhodný pro všechny typy pleti. 

Za 75 ml zaplatíte cca 400 korun.

Závěrem

Pokud neholdujete opalování, nebo jen nechcete tělo zbytečně vystavovat nadměrnému slunečnímu záření, bude pro vás samoopalovací krém skvělá volba. Vždy si jen dejte pozor na aplikaci a buďte trpěliví – nanášejte ho raději na noc a ráno uvidíte krásné bronzové výsledky.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Opalování

[2] Healthline (ENG): The Ultimate Summer Skin Care Routine in 8 Simple Steps

[3] Healthline (ENG): How Long Does a Spray Tan Last? Plus, 17 Ways to Keep Your Glow

[4] PubMed Central (ENG): Foundations and self-tanning products: Do they provide any protection from the sun?

[5] PubMed Central (ENG): A narrative review of the potential for self-tanning products to substitute for solaria use among people seeking a tanned appearance

4.8/5 (Počet hlasů: 5)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme.