Nejlepší pleťová kosmetika & péče o pleť – kompletní průvodce + recenze

Shrnutí: Pravidelná péče o pleť je důležitá, pokud chcete mít krásnou a zdravou pleť po celý život. Měla by zahrnovat pečlivé čištění, výživu zevnitř prostřednictvím zdravé stravy a také zvenčí za pomoci kvalitních kosmetických produktů, kterým se věnuji v tomto článku:

  • Za kosmetický produkt číslo jedna považuji hydratační krém, který o vaši pleť pečuje přes den, zvlhčuje ji a je skvělé, když současně obsahuje ochranný faktor SPF.
  • Pro krásnou a regenerovanou pleť je důležitý i noční krém, který může mít hutnější texturu a obsahovat anti-age ingredience, které působí proti vráskám.
  • Skvělým produktem je také pleťové sérum, které je dobré vybírat dle typu vaší pleti. Sérum působí hlouběji v pleti, proto dokáže velmi účinně a rychle zlepšit její stav.

Jaké další informace vám tento článek poskytne?

Jak pečovat o pleť ráno a večer, aby byla v top stavu, a informace k jednolivým typům pleti. Dále vám prozradím, co pleti škodí a je fajn se tomu vyvarovat. A hlavně vás čeká dvanáct kategorií kosmetických produktů, které na pleť působí blahodárně a stojí za to je zařadit do každodenní rutiny.

TOP  1. místo

Feel Pearls
Hydratační pleťový krém

Orientační cena: 1300 Kč
Proč 1. místo?

Protože jde o výborný hydratační krém s obsahem luxusního perlového prášku, kyseliny hyaluronové, který vaší pleti poskytne hydrataci, anti-age efekt i ochranu před UV paprsky díky faktoru SPF 15.

2. místo

Iuvenio Retouch
Noční anti-age krém

Orientační cena: 600 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož je to prvotřídní noční krém, který bojuje proti vráskám, zatímco vy spíte. Činí tak díky obsahu nové formy kyseliny retinové HyRetin, vitamínu C a dalším aktivním látkám. Navíc působí i proti nedokonalostem (např. akné).

3. místo

Annemarie Börlind
Sérum AQUANATURE

Orientační cena: 660 Kč
Proč 3. místo?

Jde totiž o skvělé hydratační sérum pro málo hydratovanou pleť s obsahem aloe vera, výtažku ze zelených řas a botanické kyselinu hyaluronové, které pleti poskytují velkou porci dlouhodobé a intenzivní hydratace.

Dvanáct nejlepších produktů péče o pleť

Jak pečovat o pleť?

Péče o pleť je velmi důležitá, protože nám naši snahu jednou vrátí. Zdravá a krásná pleť je ten nejlepší módní doplněk. Pokud pleť září, záříte i vy. Základem všeho je pravidelnost. Zuby si také čistíte minimálně dvakrát denně. U pleti platí to samé. Aby se dostavil úspěch, je důležitá důslednost.

Pleť potřebuje čistit dvakrát denně. Ráno i večer.

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

Ranní rutina

Tuto proceduru mnoho žen bohužel vynechává a přitom je tak důležitá. Je dobré si uvědomit, že naše pleť neustále pracuje – ve dne, ale i v noci. Během spánku vytváří maz a na pleť se kvůli tomu lepí prach a špína z ovzduší i z povlečení. Množí se na ní bakterie a pleť ztrácí hydrataci. Pokud neprovedete ranní rituál, tohle všechno na vašem obličeji zůstane.
  1. Nejprve si obličej opláchněte vlažnou vodou – můžete použít konjakovou houbičku a udělat tak jemnou masáž.
  2. Použijte vhodný gel nebo čistící pěnu a poté smyjte.
  3. Následuje tonikum, což může představit i přírodní květová voda. Tonikum připraví pleť na další krok a logicky ji tonizuje.
  4. Další krok je aplikace hydratačního krému.
  5. A poslední v řadě je SPF faktor, který chrání naši pokožku před UV zářením a volnými radikály. Používejte ho celoročně, protože i když není parné léto, obličej je totiž neustále vystavován nepříznivým vlivům.

Večerní rutina

Večerní péče o pleť je ta nejdůležitější z celého dne. Bez odlíčeného obličeje nechoďte spát, a to i v případě, že se nemalujete. Celý den na nás padá smog, prach, potíme se, pleť pracuje a produkuje přirozený maz, který funguje jako lepidlo a všechno pochytá. 
  1. Odličte pleť oblíbeným produktem – odličovací voda, mléko či olej.
  2. Navlhčete obličej a omyjte ho čistící pěnou nebo gelem.
  3. Dalším krokem je tonikum nebo květinová voda.
  4. Předposlední bod je aplikace séra, které nechte pořádně vstřebat.
  5. A na konec naneste noční krém nebo olej (ten ale musí být vždy na navlhčenou pokožku).

Jaké jsou typy pleti?

Z hlediska diagnostiky existují 4 druhy pleti, nicméně nemusíte mít striktně pouze jeden. Někdy je pleť kombinací více typů.

Normální pleť má v rovnováze tvorbu mazu, tudíž se ani nemastí a ani nemá suchá místa. Póry nejsou téměř viditelné a pleť je dostatečně hydratovaná. A ano, jak to zní, tak to i je – jedná se o ideální typ pleti a každý z nás by si ho pravděpodobně přál.

Tento typ má zvýšenou tvorbu kožního mazu, proto se velmi rychle začíná lesknout. Velmi typické jsou rozšířené póry po celém obličeji a sklon k akné. Ale zase je super, že když máte mastnou pleť, netvoří se tak rychle vrásky.

Tato pleť je na dotyk drsnější. Není výjimkou, že cítíte nepříjemné pnutí, až svědění. Pleť je citlivější, mohou se objevovat žilky a zarudnutí. Na tomto typu pleti jsou nejdříve viditelné první vrásky.

Jedná se o kombinace suché a mastné pleti. Mastná T-zóna a suché tváře. Na pleti se objevují tedy jak suchá, šupinkovitá místa, tak akné i černé tečky. Jde o nejkomplikovanější typ pleti.

Má jídlo vliv na pleť?

Existuje spousta protichůdných názorů, ale mnoho kosmetiček vám řekne, že ano. Tvrdí se, že existují potraviny, které pleti prospívají a potraviny, které jí škodí.
  • Výrobky z kravského mléka
  • Bílý cukr
  • Nekvalitní čokoláda
  • Průmyslově zpracované sacharidy
  • Omega 3 – ořechy, semínka a další.
  • Vitamín A a E – mrkev, batáty, kapusta, mandle, kešu atp.
  • Antioxidanty – třešně, borůvky, hrozny, jablka, švestky, lesní plody a další.

Co pleti škodí?

Není toho úplně málo. Tady je výčet zlozvyků, které je dobré eliminovat.

Pomůckami myslíme hlavně kosmetické štětce, které ženy běžně používají při každodenním líčení. Samozřejmě, nikdo není neomylný a občas se stane, že ho zapomenete vyčistit. Zkuste si z toho ale udělat takový rituál, protože je to opravdu velmi důležité.

  • Na použitém štětci zůstávají zbytky produktu který nanášíte, mazu, potu, ale i bakterií. A z toho vyplývá, že pokud štětec správně nevyčistíte, nanášíte si tyto neřesti zpět na a i do kůže.
  • Štětce by se měly čistit speciálními přípravky k tomuto účelu vytvořené. Není vhodné používat klasické sprchové gely, prostředky na nádobí a podobně.
  • Tuto očistu provádějte alespoň jedenkrát týdně.

Když nevíte, jaký typ pleti máte, vždy je nejlepší poradit se s odborníkem. Nezapomeňte na to, že pleť může reagovat podrážděně a ne vše, co se běžně prodává lze považovat za správné. Obecně platí, že čím méně chemických složek kosmetika má, tím lépe. Vyhněte se přípravkům s obsahem alkoholu, ropy a dalších parabenů.

Pleť potřebuje něžné zacházení a jemnou péči. Nikdy kůži nedřete a neškrábejte. Odličujte se jemně a pomalu. Zkuste sáhnout po konjakové houbičce, která navlhčením krásně změkne a vaše pleť doslova pohladí. 

Za celý den i noc toho pleť nachytá více než je zdrávo, tak ji alespoň při domácí péči dopřejme komfort. Na obličej by měl být samostatný menší ručník, který měníte klidně ob den. 

Stárnutí organismu začíná uvnitř nás samých a jednou z hlavních příčin je právě nedostatečný přísun vody. Limonády a sladké nápoje se do zdravého pitného režimu nepočítají, protože ty nám i naší pleti naopak škodí.

Tělesné buňky jsou ze 70 % voda a mozek dokonce až z 90 %, je tedy tato tekutina takový náš stavební kámen.

Může se tomu říkat i „nezdravá posedlost pokožkou“. Mnoho z nás to dělá nevědomky a na pleť si saháme v době, kdy se potřebujeme více soustředit, například při práci či testu ve škole. Ruce nemáme nikdy tak dokonale čisté, aby doteky naši pleť nepoškodily. Je běžné, že díky dermatilománii, jak se tento zlozvyk odborně nazývá, vzniká na pleti akné a různé vyrážky. Zkuste se toho vyvarovat.

Hydratační denní krémy

Just Pearls, Hydratační pleťový krém s perlovým práškem a kyselinou hyaluronovou

Orientační cena: 1300 Kč

Opravdu kvalitní denní krémy by měly pleť hlavně chránit a dodat ji potřebné živiny včetně hydratace. Měl by obsahovat SPF faktor o minimální hodnotě 10. Když ho nemá, používejte SPF faktor samostatně po aplikaci jakéhokoliv krému denní báze.

Správný hydratační krém je klíčem ke krásné a zdravé pleti. Dokáže nejen doplnit chybějící výživné látky, ale také udržet přirozenou vlhkost pokožky. Vybírejte pečlivě, protože nevhodně zvolený krém může ucpat póry a podráždit pokožku.

Než si zakoupíte konkrétní produkt, je určitě dobré poradit se se svou kosmetičkou, která identifikuje typ vaší pleti a poté se můžete lépe rozhodnout, co zvolíte. Hledat vhodný krém podle typu pleti je mnohem jednodušší. Pro správnou hydrataci potřebujete dva rozdílné krémy. Jeden lehčí na mastnější oblast a těžší krém na sušší.

Kvalitní hydratační krém by měl obsahovat rostlinné oleje, které brání ztrátě vody v pokožce, a udrží tak její hydrataci po dobu 24 hodin. Neplatí zde „čím dražší, tím lepší“. Hydratační krémy by měly pleť zavodnit, což znamená dodat dostatečné množství vody z vnějšku a chránit ji před vysycháním a nepříznivými vlivy.

Můžete vybírat z:
  • Denních hydratační krémů
  • Nočních hydratační krémů
  • Ochranných hydratační krémů s SPF faktorem

Přečíst článek o hydratačních krémech →

Krémy proti vráskám

Iuvenio Retouch, Noční anti-age krém proti nedokonalostem

Orientační cena: 600 Kč

S přibývajícími roky vrásky bohužel přibývají. K látkám, které udržují pleť hladkou, patří kolagen, elastin a kyselina hyaluronová a každý rok je jich méně a méně. Například hladina kolagenu klesá každým rokem až o 1 %.

První vrásky jsou mimické, to znamená, že jsou způsobené pohyby mimických svalů například při úsměvu nebo mračení a po napnutí pokožky opět zmizí. Postupně ale mizí čím dál tím méně, na obličeji zůstávají a postupně se prohlubují. 

Kvalitní krém na vrásky by měl obsahovat kyselinu hyaluronovou, vitamín A, vitamín C, případně kolagen. První použití přípravku proti vráskám se doporučuje okolo 25 let. 

Pokuste se vyhnout výrobkům, které obsahují rizikové endokrinní disruptory, což jsou chemické látky, které narušují endokrinní systém systém žláz s vnitřní sekrecí, tedy hormonální systém. Patří mezi ně například konzervanty jako fenoxyethanol nebo parabeny.

Přečíst článek o krémech proti vráskách →

Pleťová séra

Annemarie Börlind, Hydratační sérum AQUANATURE pro málo hydratovanou pleť

Orientační cena: 660 Kč

Pleťové sérum je produkt s mimořádně vysokým obsahem účinných látek. Je skvělé v tom, že dokáže téměř ihned zlepšit stav vaší pleti a urychlit její regeneraci. Séra intenzivně vypínají kůži, redukují vrásky a barevné pigmentace v oblasti obličeje.

Sérum můžete používat de facto na každý typ pleti pokud netrpíte chronickými kožními problémy, zde je nutné poradit se s dermatologem.

Kdy ho začít používat? Čím dříve, tím lépe. Doporučuje se začít s používáním ideálně kolem 25. roku života, kdy se pomalu ale jistě dostavují první drobounké vrásky a v pleti začíná ubývat kolagen. Prevence je vždy výhodnější než pozdější napravování rozsáhlejších problémů.

Přečíst článek o pleťových sérech →

Oční séra

IUVENIO CROSSLINKED, oční sérum

Orientační cena: 700 Kč

Séra na oční okolí fungují na obdobném principu jako ta pleťová. Jak by taky ne, vždyť jde stále o sérum. Oční séra mají silné a koncentrované složení, takže jsou opravdu účinné a dokáží ještě znásobit  účinnost očního krému. Efektivní, ale zároveň velmi jemná, aby nedráždila citlivou pokožku v okolí očí. Jsou vhodné vždy, když vás u očního okolí něco trápí – unavená pleť, otoky nebo drobné vrásky.

Séra stačí aplikovat po kapkách a jemně bříšky prstů vklepat od vnitřních koutků směrem k vnějším. Na noc můžete sérum použít i na horní víčka.

Masky na obličej

Inlight, Bio super-food maska

Orientační cena: 1300 Kč

Pleťové masky dávají pleti extra péči. Jejich cílem je například čistit, hydratovat, vyživovat a rozzářit.

Masky se nepoužívají každý den, jako například krém nebo SPF faktor. Aplikují se na pokožku cca 1× týdně. 

Před nanesením  pleť důkladně odličte. Právě díky tomu, že bude pokožka čistá, se mohou aktivní látky z masky účinně vstřebat. Abyste účinek ještě umocnili, zkuste ji nanést po sprchování nebo koupání v teplé vodě. Pára otevírá póry a usnadňuje vstřebávání jednotlivých účinných složek.

Přečíst článek o maskách na obličej →

Pleťové oleje

CBD STAR, Balancing Oil Serum

Orientační cena: 1000 Kč

Pleťové oleje se hodí pro všechny typy pleti. I na tu mastnou a aknózní. Oleje se musí jen správně aplikovat. Je důležité si uvědomit, že oleje reagují mnohem intenzivněji než krémy, takže jsou ideální na noc, kdy mají více času se vstřebat. Olej prostupuje do hlubších vrstev a dodává ji potřebné živiny. Ráno bude vaše pokožka hebká jako kůže miminka.

Oleje přirozeně nemají hydratační schopnost, ale slouží jako prostředek, který uzamkne vlhkost v pleti tak, že zůstane dlouho hydratovaná a právě proto je důležité oleje aplikovat na vlhkou pleť.

Přečíst článek o pleťových olejích →

Micelární vody

EPIDERMA, Bioaktivní micelární odličovací voda

Orientační cena: 300 Kč

Micelární vody obsahují molekuly, které umí spolehlivě vázat nečistoty. Tato voda se používá k odlíčení a čištění pleti a údajně je vhodná pro všechny typy pokožky. Kvalitní micelární voda by neměla vysušovat a to ani citlivou pleť, neměla by ji drážit a způsobovat zarudnutí. Micelární voda by měla být jemná, ale efektivní, to znamená, že by měla dokázat odlíčit i silný make-up.

Přečíst článek o micelárních vodách →

Odličovací přípravky

Lobey, Odličovací mléko BIO

Orientační cena: 400 Kč

Pleť je vždy důležité důkladně odlíčit. Zkuste si to dát jako výzvu a nikdy, opravdu nikdy nechodit spát neodmalovaná. Vaše pleť vám za to určitě poděkuje.

Odličovacích přípravků je několik druhů – kromě zmíněných micelárních vod jsou to odličovací mléka, vody či oleje a v další fázi mycí pěny nebo gely.

Aby se z pleti dostaly prvotní nečistoty, je nutné nejprve použít buď zmíněné mléko, vodu či olej a poté dočistit pomocí pěny nebo gelu. Finální krok v odličování je aplikace tonika nebo květové vody.

Pokud hledáte odličovací produkty, zkuste se zaměřit na ty, které mají přírodní složení bez parabenů, parfemace a dalších nežádoucích látek.

Přečíst článek o odličovacích přípravcích →

Čistící gely, pěny a mýdla

IUVENIO URBAN, čistící gel

Orientační cena: 430 Kč

Je na vás, co ze zmíněného si vyberete, ale hlavně tento krok nevynechte. Někomu vyhovuje více pěna, jinému gel nebo mýdlo. Občas je potřeba trochu zkoušet, než zjistíte, co je právě pro vaši pleť to nejlepší. Vždy ale platí, že čím méně chemie, tím lépe. Zkoumejte složení i recenze značek.

Tělová mléka

Annemarie Börlind, Tělové mléko BODY CARE

Orientační cena: 450 Kč

Tělové mléko je kosmetický přípravek, který zvlhčuje a vyživuje pokožku. Obsahuje větší podíl vody, proto se snadno nanáší i vstřebává. Nejčastěji se používají po sprchování.

Tento produkt by měl být běžnou rutinou stejně jako například čištění zubů. Pokožku krásně hydratuje a zbavuje ji nevzhledných šupinek a svědivých míst.

Tělová mléka či krémy ideálně dodají kůži také potřebné živiny a vitamíny.

Přečíst článek s tipy na tělová mléka →

Peelingy

Annemarie Börlind, Exfoliační peeling pro všechny typy pleti

Orientační cena: 700 Kč

Peeling nebo také jinými slovy exfoliace je procedura, která by měla zanechat pleť jemnou a svěží.

Existují tři nejznámější typy peelingů:

Mechanický peeling

Jdou to peelingy, které jsou dostupné v drogeriích i lékárnách.V některých mohou být například čístečky cukru nebo kávy či soli, které pleť obrušují. Všeobecně se tento typ moc nedoporučuje na obličej, ale spíše na tělo. Jde o to, že hrubým peelingem si můžete pleť poškodit a způsobit si nepříjemnosti.

Chemický peeling

Tento druh je založený na organických ykselinách, například AHA a BHA. Chemický peeling se nejvíce hodí pro aknózní, mastnou i normální pleť. 

Enzymatický peeling

Enzymatický peeling využívá ovocné enzymy a hodí se nejvíce pro citlivou pleť. Princip je takový, že nezbaví pleť vrchní vrstvy, ale pouze pomáhají přírodnímu exfoliačnímu procesu.

Peelingy obecně nepoužívejte více než 1× týdně, protože jinak nadělají více škody než užitku.

Přečíst článek o peelinzích →

SPF ochrana

laSaponaria, Zpevňující a ochranný pleťový krém SPF 30 BIO

Orientační cena: 500 Kč

Jedná se o ochranný faktor, který redukuje průnik UVB a UVA záření do pokožky. Kréme s SPF by se měly používat celý rok, nikoliv pouze v létě. SPF je opravdů důležitý krok ve vaší péči o pleť, takže ho nepodceňujte. Chrání pleť před stárnutím, je to prevence proti rakovině kůže a vždy se používá jen na den.

Přečíst článek o krémech s SPF ochranou →

Závěrem

Péče o pleť je důležitá v každém věku, nepodceňujte ji a dodejte sami sobě jen to nejlepší. Ve zralejším věku se vám pleť za důkladnou péči v mládí odvděčí.

V tomto článku jsem vám shrnula dvanáct nejdůležitějších kategorií produktů v péči o pleť, které je dobré zařadit do každodenní rutiny. Zejména pak hydratační krém, který o vaši pleť bude pečovat během dne, uzamkne v ní vlhkost a ideálně by měl mít i ochranný SPF faktor. Dále je důležitý noční krém, který bývá výživnější a pokud řešíte vrásky, je podle mě nepostradatelný. Extra porci do hloubky působících aktivních látek vám přinese pleťové sérum, které se používá ještě před nanesením krému a takřka instantně přispívá k lepšímu stavu pleti.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kosmetika

[2] Diplomová práce (CZ): Kožní defekty v obličeji jako důsledek nezdravého životního stylu člověka

[3] Healthline (ENG): What do you want to know about beauty and skin care?

[4] Healthline (ENG): A Guide to Taking Care of Your Skin

[5] PubMed Central (ENG): Skin anti-aging strategies

[6] PubMed Central (ENG): Clinical evidences of benefits from an advanced skin care routine in comparison with a simple routine

4.8/5 (Počet hlasů: 18)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »