12 nejlepších pratelných odličovacích tamponů

Shrnutí: Látkové odličovací tampony mi přijdou skvělé. Ušetří člověku spoustu peněz a jsou mnohem šetrnější k pleti i k planetě. A jestli hledáte ty pravé, narazili jste na správný článek. Protože právě tady najdete mé srovnání dvanácti variant kvalitních pratelných tamponků. Které to vyhrály?

V článku se dále věnuji tomu, co je vlastně odličování a jak ho správně provádět.

A dále si můžete přečíst podrobné informace o pratelných odličovacích tamponech a také jak se o ně starat, aby vám vydržely co nejdéle.

TOP  1. místo

Tierra Verde Pratelné odličovací tamponky

Orientační cena: 200 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o produkty z certifikované indické biobavlny, které nejsou chemicky běleny ani barveny. Tyto tamponky jsou 100% rozložitelné v přírodě, mají jemnou strukturu, dobře čistí, sají a nedráždí pokožku.

2. místo

Anaé by Ecodis Pratelné odličovací tamponky

Orientační cena: 300 Kč
Proč 2. místo?

Protože také tyto tamponky jsou jemné na dotek, nezatěžují životní prostředí a jsou vyrobeny ze 100% biobavlny. Bonusem výrobků je pak jejich lehounce kreativní provedení, které do odličovací rutiny vnese kapku barvy.

3. místo

zKokosu Odličovací tamponky na tvář SPRING

Orientační cena: 160 Kč
Proč 3. místo?

Jde totiž o produkt, který respektuje životní prostředí. Vyrábí se ze 100% bavlny s certifikací OEKO-TEX®, a kromě toho si výrobce krásně pohrál s designem tamponků. Díky tomu jsou nejen ekologické a funkční, ale i vizuálně svěží.

Dvanáct nejlepších pratelných odličovacích tamponů

Pokud vyznáváte ekologický životní styl, tak se jistě poohlížíte po produktech, které pomáhají omezovat plýtvání s přírodními zdroji. V poslední době takových výrobků přibývá. Téma udržitelnosti nás ostatně nahlodává čím dál víc. Jednou z malých (nikoli však zanedbatelných) změn by v tomto ohledu mohl být například přechod z jednorázových odličovacích tampónků na pratelné. A právě proto jsem vytvořila tento článek.

Co je to odličování?

Než se však dostanu k samotným tampónkům, zmíním napřed něco málo o odličování jako takovém. Proč se to s ním vlastně tolik hrotí? Inu…

 • Jak je známo, odličovací rituál by měl být automatickou součástí celkové péče o pleť. To se píše úplně všude. Už od rána je totiž naše pokožka poměrně dost namáhána: nanášíme na ni vrstvy make-upu a pak vyrážíme ven, kde ji vystavujeme všemožným vnějším vlivům včetně nečistot z ovzduší, které mohou narušovat fungování kolagenu a elastinu v pleti.
 • Důkladná očistná péče před spaním je tedy skutečně základ, pokud si chceme udržet pokožku zdravou a ve formě. A to je cílem nás všech, no ne? Pravidelné čištění pleti navíc pomáhá předcházet takovým neduhům, jakými jsou třeba černé tečky, akné, předčasné stárnutí pleti a další kožní nepříjemnosti. Zkrátka a dobře: i pleť si zaslouží svůj odpočinek.

Před samotným odličováním je dobré dát si vlasy do culíku, drdolu nebo je stáhnout čelenkou tak, aby při odličování nepřekážely. Samotné odlíčení by pak mělo ideálně probíhat ve dvou fázích:

 1. fáze – Odstraňování make-upu

V tomto bodě je třeba sáhnout po vhodném odličovacím produktu. Těch existuje celá řada, takže už určitě svého favorita máte. Obecně každopádně platí, že se pro tento účel hodí především výrobky na bázi oleje, které make-up dobře rozpouštějí. Poté je fajn odličovací krém či olej vmasírovat do pleti a nakonec důkladně smýt vodou. Tady si můžeme pomoci právě odličovacími tamponky, zvláště pak v oblastech kolem očí (víčka, řasy, obočí…).

 1. fáze – Dočišťování

Ve druhé fázi je pak důležité pleť dočistit od zbytků make-upu a jiných nečistot, s čímž pomůže například čisticí gel, pěna nebo tuhé mýdlo určené na čištění pleti. I tady mohou přijít odličovací tamponky vhod, neboť s některými odličovacími produkty (zvláště s těmi tekutými) se tak pracuje o dost lépe.

Po odlíčení pak začíná zábavnější část s pečujícími produkty v hlavní roli. Ale… o tom zase jindy.

Co jsou pratelné odličovací tampony?

Nyní tedy dostávám k látkovým odličovacím pomocníkům. Ještě donedávna bylo všeobecnou normou pořizovat si jednorázové odličovací tampony a přiznejme si, že se jich stále spotřebuje hodně.

 • V poslední době už se však začaly vyrábět i alternativy v podobě pratelných odličovacích tamponků. Ty jsou výrazně šetrnější k životnímu prostředí, minimálně proto, že jejich používáním vzniká podstatně méně odpadu. Případně vůbec žádný, pokud jde o skutečně kvalitní výrobek z plně rozložitelných materiálů.
 • Zatímco klasické odličovací tampony jsou většinou vatové (tj. z krátké bavlny) a po použití míří do koše, pratelné tamponky vydrží o poznání déle. Jejich základem je sice také často bavlna, ale kvalitní. Taková, která něco vydrží. Kromě toho se na výrobu znovupoužitelných tamponků využívají i jiné suroviny, třeba konopí nebo bambus.
 • A protože se výrobci těchto produktů často už z principu zaměřují na souznění s planetou a jejich filozofie přirozeně koresponduje s udržitelností, v mnoha případech použité suroviny pocházejí z ekologických biofarem a pyšní se certifikáty, které potvrzují jejich kvalitu. Některé z výrobků ani nebývají chemicky běleny, což je super, protože se tím dále posiluje životnost materiálu.

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

Jak se o látkové tamponky starat?

Znovupoužitelné odličovací tamponky vydrží opravdu dlouho. Uvádí se, že zvládnou až 1000 vyprání, a to rozhodně není malé číslo. Při jejich údržbě je však potřeba dodržovat pár klíčových bodů. Obecně se doporučuje následující postup:

 1. Pokud se na tamponku objeví skvrna, je dobré ji před praním předčistit žlučovým mýdlem nebo olivovým mýdlem s citrónovým výtažkem.
 2. Do pračky tamponky nejlépe vkládejte v pracím pytlíčku, aby je pračka takzvaně „nepožrala“. (Prací pytlíčky jsou v některých případech součástí balení, jindy tomu tak není. Ale neměl by být problém je dodatečně sehnat.)
 3. Tamponky můžete prát s běžným prádlem světlých barev na 40-60 °C, ideálně v ekologických pracích prostředcích. Přírodní materiály například milují praní v gelu z mýdlových ořechů. Ale není to nutné.
 4. Nikdy nepoužívejte aviváž; ta se totiž usazuje na vláknech, a tím snižuje savost látky.
 5. Tamponky také nedávejte do sušičky – mohla by je poničit.

   

A to je všechno. Pohodlné, ne?

1. místo

Tierra Verde Pratelné odličovací tamponky

Extra jemné pratelné odličovací tamponky z certifikované indické biobavlny.

Orientační cena: 200 Kč

Proč jsou odličovací tampony od Tierra Verde na 1. místě?

Na první příčku jsem umístila sadu odličovacích tamponů od česko-slovenské značky Tierra Verde. Tento set je namixován ze čtyř malých znovupoužitelných tamponků (s průměrem 7 cm) a dvou velkých (s průměrem 9 cm). Za významné plus produktu pak považuju i to, že se vyrábí z certifikované 100% biobavlny s certifikací GOTS.

Dále se mi líbí, že jsou tyto tamponky extra jemné, a pleť tudíž vyčistí důkladně, zároveň však bez zbytečného podráždění. A kromě toho oceňuju jejich vysokou savost.

Uživatelské recenze

Tamponky od značky Tierra Verde jsou velice oblíbené, například na srovnávacím portále zbozi.cz, kde se o nich píše mnoho pozitivního. Zákazníci oceňují jejich měkký povrch (v jednom komentáři se například objevilo, že jsou „jako samet“) a samozřejmě tady zaznívají chvály týkající se ekologického přístupu značky. Výrobek si vede dobře i na Heurece.

Dále o produktu

Z ekologického pohledu je pak třeba podtrhnout, že tamponky neprocházejí chemickým bělením a ani se nijak nebarví, v přírodě jsou 100% rozložitelné a neobsahují živočišné složky. Takže jsou vhodné i pro vegany.

Cena za sadu šesti tamponků se pohybuje okolo 200 Kč.

V galerii si můžete prohlédnout variantu tampónků, ve které je 6 kusů menších tamponků – tu na e-shopu Econea také seženete. Do srovnání jsem ale na základě hodnocení vybrala variantu se čtyřmi malými a dvěma většími tamponky, který i mně osobně připadá trochu variabilnější.

2. místo

Anaé by Ecodis Pratelné odličovací tamponky

Jemné, barevně obšité tamponky ze 100% biobavlny.

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsou tamponky od značky Ecodis na 2. místě?

Druhé místo jsem věnovala tamponkům od značky Ecodis, protože jsou vyrobeny z certifikované 100% biobavlny, na jejíž kultivaci se nepoužívají geneticky modifikovaná osiva, pesticidy ani umělá hnojiva. Díky tomu jsou odličovací tamponky nejen jemné na dotek, ale také nezatěžují životní prostředí v takové míře, jako tomu bývá při pěstování bavlny běžné. 

Značka Ecodis je ostatně uvědomělou společností, jejíž produkce se zaměřuje na výrobu předmětů denní potřeby z obnovitelných materiálů, čímž mimo jiné přispívá k udržitelnějšímu životnímu stylu.

Uživatelské recenze

Na zbozi.cz si zákazníci a zákaznice produkt chválí. Potvrzují je, že jsou příjemně měkké, že dobře čistí pleť a že je lze snadno vyprat. Jedna zákaznice je prý dokonce „miluje“. Hodně pozitivních reakcí jsem pak našla i na Heurece, kde se o tamponcích mluví velice podobně jako na zbozi.cz. Tady (mimo jiné) zaznívá třeba i to, že jsou ideálně velké a že mají slušnou životnost.

Více informací

Odličovací tamponky od téhle francouzské značky si určitě oblíbíte, pokud si potrpíte na barevné detaily – jsou totiž kreativně obšité veselými barvičkami (růžovou, modrou, žlutou, zelenou, oranžovou…). Taková veselá koupelnová duha.

Tampónky lze vložit do pračky spolu s prádlem (měly by se prát na 40-60 °C) a uchovávat je můžete v praktické síťce, která je součástí produktu.

Za pytlík s deseti kusy tamponů zaplatíte cca 300 Kč.

3. místo

zKokosu Odličovací tamponky na tvář SPRING

Rozkvetlé „jarní“ odličovací tamponky ze 100% bavlny.

Orientační cena: 160 Kč

Proč jsou tamponky od značky zKokosu na 3. místě?

Třetí místo u mě obsadily odličovací tamponky od značky zKokosu. Jednak se mi líbí jejich provedení (konkrétně varianta „spring“ je fakt roztomilá) a jednak i tyto výrobky přistupují k životnímu prostředí se sympatickým respektem.

A co se jejich provedení týče – po jedné straně jsou zhotoveny ze 100% bavlny s certifikátem OEKO-TEX® Standard 100 a na druhé straně se nachází froté látka určená pro hluboké čištění pleti.

Uživatelské recenze

Přijde mi, že na stránkách zkokosu.cz se dobře nakupuje. Svědčí o tom například recenze na Heurece, kde lidé zmiňují, že zboží bývá velice rychle odesláno a je kvalitní. Další hezké komentáře jsem pak našla na portále homago.cz. Tady zase lidé chválí originalitu produktů (což tyhle krásné odličovací tamponky jen potvrzují) a milý zákaznický servis.

Více o tamponcích

Tamponky SPRING se dají prát až na 60 stupňů, sušit v sušičce i žehlit (na nižší stupeň) a výrobce také doporučuje je před použitím krátce namáčet v teplé vodě. Takto totiž hezky změknou a bude snazší s nimi dále pracovat. Pak už jen stačí pomocí krouživých pohybů důkladně odstranit make-up a pleť vyčistit.

Sada tamponků se prodává po šesti kusech.

Cenově vás tento výrobek vyjde na cca 160 Kč.

4. místo

Living Crafts Bio odličovací bavlněné tamponky

Orientační cena: 350 Kč

Proč jsem vybrala odličovací tamponky od Living Crafts?

Protože se opět jedná o znovupoužitelné, pratelné odličovací tamponky ze 100% přírodní biobavlny. Nejsou nijak bělené ani barvené, zato krásně hebké na dotek, takže se jich nemusí bát ani majitelky extrémně citlivé pleti.

Co se mi na produtu obzvlášť líbí je, že každý tamponek ukrývá malou kapsičku na prsty, díky které se s ním ještě lépe manipuluje. Součástí balení je i krásný pytlíček pro skladování i praní tamponků.

Balení s 10 kusy, což je podle mě také super počet, který vám vydrží několik dní, stojí cca 350 korun.

5. místo

Mama Natura Pratelné odličovací tamponky

Orientační cena: 90 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala pratelné tamponky Mama Natura?

Prima alternativou k jednorázovým tamponům je také produkt značky Mama Natura. Tyto tampónky se vyrábějí ze 100% biobavlny, která neprochází chemickým bělením ani žádným dobarvováním. I tito „koupelnoví pomocníci“ jsou samozřejmě pratelní, a tudíž vhodní k opakovanému použití.

Balení od značky Mama Natura obsahuje dva kusy roztomilých tampónků, které mají v průměru 7 cm. Jsou na dotek příjemné a pleť krásně vyčistí, aniž by došlo k jejímu podráždění.

Prát by se měly nejlépe na 40-60 °C se světlým prádlem. Důležité je také zmínit, že není příliš žádané používat při jejich praní aviváž – to by totiž mohlo zbytečně snižovat jejich savost.

Za tuto dvojici tampónků zaplatíte cca 90 Kč.

6. místo

Fair Squared Odličovací pratelné tampony

Orientační cena: 240 Kč

Čím mě zaujaly odličovací pratelné tampony od Fair Squared?

Zajímavé odličovací zero waste řešení rovněž nabízí značka Fair Squared. Také tyto tampónky se vyrábějí z certifikované biobavlny (ta konkrétně získala certifikáty s přísnými kritérii GOTS a Fair Trade). Bavlna je velice příjemná na dotek a kromě toho se pěstuje způsobem, který respektuje životní prostředí. 

Tampónky použijete na odličování, smývání pleťové masky, popřípadě i na jiné kosmetické procedury. Po použití je jednoduše vyperete v pračce spolu s běžným prádlem.

Cena za balení se sedmi tamponky se pohybuje okolo 240 Kč.

7. místo

Toconeos bambusové odličovací tampony

Orientační cena: 230 Kč

Proč jsem vybrala bambusové tampony od značky Toconeos?

Pratelné odličovací tampony Toconeos jsou vyrobeny ze 100% bambusové tkaniny. Jsou dvouvrstvé, na dotek měkké a jejich průměr je standardní, tj. 7 cm. V porovnání s klasickými odličovacími tamponky však mají vyšší savost.

Výrobky jsou vhodné pro všechny typy pleti, včetně citlivé, aknózní či ekzematické pokožky. Použijete je při každodenní péči nebo při odličování make-upu, poté je stačí vyprat v pračce.

Z ekologického pohledu bychom také mohli doplnit, že jsou tampónky převázány pouze recyklovatelnou lněnou šňůrkou. Detail, ale hezký. A hlavně korespondující s myšlenkou maximální udržitelnosti.

Cena sady se pohybuje okolo 230 Kč (balení obsahuje deset pratelných tamponků).

8. místo

Petit Lulu Odličovací tampony

Z jakých důvodů jsem do srovnání zařadila odličovací tampony Petit Lulu?

Pokud máte rádi hravé motivy, třeba vás zaujmou znovupoužitelné odličovací tampony od českého výrobce Petit Lulu. Produkty této značky jsou z kvalitních materiálů. Z lícní strany jsou tampónky viskózové (bambus), po rubu se nachází vrstva z bavlny a elastanu. Tyto tampónky mají nadstandardní rozměry (tj. 8 cm) a jsou vhodné i pro osoby s citlivou pokožkou.

Od ostatních produktů tohoto typu se tampónky Petit Lulu liší hravými motivy. Můžete zvolit například podzimní ježečky, barevné geometrické vzory (ty v nabídce najdete jako „labyrint“) nebo můžete sáhnout po rozkošných opičkách se žlutými banány. 

Cena za balení se dvěma kusy je zhruba 60 Kč.

9. místo

Ecodis odličovací rukavička z biobavlny

Orientační cena: 210 Kč

Čím mě zaujala odličovací rukavička z biobavlny od Ecodis?

A na závěr tip na jednu alternativu k pratelným odličovacím tampónům – seznamte se s odličovacími rukavičkami od francouzské značky Ecodis. V zásadě jde o textilní produkt určený k čištění pleti, který má vlastnosti totožné s odličovacími tampóny, ale dá se navléknout na prsty (prsteníček, prostředníček a ukazováček), což by mělo usnadňovat jeho používání.

Rukavičky jsou vyrobeny z chemicky nebělené certifikované biobavlny (konkrétně získaly certifikáty GOTS a Ecocert), jsou velice příjemné na dotek a pleť příjemně vyčistí. Zkrátka a dobře – tyto odličovací rukavičky by mohly být skvělou součástí každodenní odličovací rutiny.

Cena za produkt je cca 210 Kč (balení obsahuje 4 kusy rukaviček).

10. místo

EatGreen Sada konopných kosmetických tamponů

Orientační cena: 260 Kč

Proč jsem vybrala konopné tampony od EatGreen?

Sympatickým ekologickým řešením v odličování jsou pratelné kosmetické tampony EatGreen vyrobené z konopí (35 %), bavlny s bambusovými vlákny (35 %) a ze sametu (30 %). Bavlna, kterou výrobce používá ke zhotovení produktu, je navíc pěstována na ekofarmách bez použití toxických látek, geneticky modifikovaných organismů či pesticidů. 

Tampony mají třívrstvou strukturu, což zvyšuje jejich celkovou savost. Také jsou větší než klasické odličovací tampony. Abychom byli přesní – v průměru měří 8,5 cm a díky tomu vám na odlíčení postačí jediný tampon.

A jak tyto výrobky vypadají? Následovně: jedna strana tamponu je sametová – ta je velmi příjemná na dotek a má jemnou strukturu. Z druhé strany je tampon z konopného materiálu, jehož povrch je díky němu malinko drsnější. To nicméně vůbec nevadí. Naopak – hrubší strana se skvěle hodí k mechanickému odstraňování odumřelých kožních buněk z pokožky. Tampony EatGreen jsou vhodné pro všechny typy, včetně citlivé pokožky. 

Za balení o deseti odličovacích tamponech v přírodním síťovaném pytlíku zaplatíte cca 260 Kč.

11. místo

EatGreen Sada kosmetických tamponů

Orientační cena: 240 Kč

Z jakých důvodů jsem sem zařadila kosmetické tampony (rovněž od EatGreen)?

Další skvělou variantou pratelných odličovacích pomůcek EatGreen je také „bezkonopný“ balíček obsahující deset tamponů vyrobených ze sametu (30 %) a bavlny s bambusovými vlákny (70 %). Tato bavlna se pěstuje na eco friendly farmách, na kterých je rezolutně zakázáno používat k pěstování jakýchkoli surovin pesticidy, toxické látky, insekticidy nebo geneticky modifikované organismy.

Tyto odličovací tampony jsou na první pohled světlejší než jejich konopné „sestry“ (viz produkt výše), jinak jsou však jejich vlastnosti obdobné; mají tři vrstvy, díky nimž excelují svou savostí, v průměru měří 8,5 cm (což je ve srovnání s běžnými tampony nadprůměr). Z jedné strany se nachází měkce sametový povrch, který bude pleť spíše hýčkat, a z druhé strany je povrch mírně drsnější, což napomáhá odstranit odumřelé kožní buňky.

Také tyto tampony jsou vhodné pro všechny typy pleti, zvláště pak pro citlivou pokožku.

Cena za síťku s deseti tampony se pohybuje okolo 240 Kč.

12. místo

Srneczek Odličovací tampony pratelné

Orientační cena: 240 Kč

A proč tu jsou také pratelné odličovací tampony od Srneczek?

Stoprocentně ekologické jsou také odličovací tamponky od české značky Srneczek. Tahle společnost z Moravy se orientuje na prodej výrobků korespondujících se zero waste filozofií a na distribuci jiných přírodu respektujících produktů.

Tamponky od značky Srneczek jsou vyrobeny z nebělené bio bavlny a bambusu, který rychle roste a je tudíž šikovnou ekologickou surovinou. Dále nebude od věci vyzdvihnout vysokou kvalitu produktu – tamponky jsou odolné a vydrží dlouho, protože chemicky neupravovaná bavlna má ve srovnání s chemicky bělenou alternativou prodlouženou životnost. 

Tyto tamponky jsou z jedné strany hebčí, z druhé strany hrubší, což oceníte především při odstraňování odolného make-upu. Jejich průměr je také nadstandardní (= 9 cm) a třívrstvá struktura výrobku zajišťuje vysokou savost.

Cena za produkt (s deseti kusy tamponků v praktické síťce) se pohybuje okolo 240 Kč.

Závěr

Jak se ukázalo, pratelné odličovací tamponky mají oproti „jednorázovkám“ jednu obrovskou přednost – respektují životní prostředí. V tom tkví jejich hlavní plus. Tento typ tampónků navíc nešetří pouze planetu, ale také náš rozpočet. Většina výrobků, které jsem tu jmenovala, totiž vydrží skutečně dlouho. Zvláště ty kvalitnější – třívrstvé, z prvotřídních textilních surovin.

Za vyzkoušení určitě stojí odličovací tamponky Tierra Verde z chemicky nebělené a vysoce jemné biobavlny, které perfektně sají. Pokud toužíte po tamponcích se špetkou barevné hravosti, sáhněte po těch od Anaé by Ecodis, opět z měkkoučké bio bavlny, které jsou obšité barevnými nitkami. Ještě barevnější a neméně kvalitní jsou odličovací tamponky zKokosu, který mají krásný jarní design a jsou cenově velmi příznivé.

No a nakonec by ještě nebylo od věci upozornit na fakt, že znovupoužitelnost čehokoliv je vlastně docela pohodlná. Protože… prostě nikdy nemusíte přemýšlet, jestli „toho máte dost“.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Tamponky

[2] Healthline (ENG): How Often Should You Actually Wash Your Face?

[3] PubMed Central (ENG): Cosmeceuticals: What's Real, What's Not

4.6/5 (Počet hlasů: 7)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »