11 nejlepších ekologických pracích prášků a gelů – recenze a jak vybrat

Shrnutí: Proč prát v neekologických a chemických prostředcích, když to jde přírodní cestou a šetrně k Zemi i k vašemu zdraví? Srovnala jsem pro vás 11 ekologických pracích prášků a gelů, z nichž si určitě vyberete svého favorita. Ti moji jsou:

V článku se dále dozvíte:

Vše o ekologických pracích prostředcích. Co obsahují,[1] proč je používat raději než ty klasické? Jaké typy a druhy existují?[5]

TOP  1. místo

Sonett tekutý prací gel Sensitive

Orientační cena: 1150 Kč
Proč 1. místo?

Protože jde o oblíbené a výhodné balení 10 litrů ekologického pracího gelu pro bílé i barevné prádlo.

2. místo

Sonett eko
Prací prášek

Orientační cena: 400 Kč
Proč 2. místo?

Jde totiž o 2,4 kg ekologického prášku, jehož hlavní složkou je čisté rostlinné mýdlo v BIO kvalitě.

3. místo

Pánbach 100% přírodní tekutý prací prostředek

Orientační cena: 300 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož se jedná o 100% přírodní prací prostředek, který perfektně funguje bez ohledu na teplotu vody.

Jedenáct nejlepších eko pracích prostředků

Co jsou to ekologické prací gely a prášky?

Ekologie se dnes objevuje snad v každém odvětví a směru našeho života. Od potravin přes oblečení až po kosmetiku a drogerii. Ochrana planety se dostává do popředí, lidé stále více uvažují nad tím, co konzumují a jaké produkty používají. A to je dobře.

 • Pokud se zastavíme u ekodrogerie, je důležité zdůraznit, že je to skvělá volba nejen pro přírodu, ale pro vás, protože do těla nedostáváte žádné škodlivé látky. I když nedáváme prací prostředky samozřejmě přímo na kůži, nošením praného oblečení pronikají látky z pracích prostředků do těla.

Ekologická domácnost je trendem poslední doby – má to ovšem pádný důvod: být EKO pomáhá jak našemu životu, tak i naší planetě. Potřebujete-li inspiraci pro váš dům či vaše zdraví, mrkněte do některého z následujících článků:

Jaké složení mají přírodní prací prostředky?

Složení se samozřejmě vždy odvíjí od výrobce, nicméně základ bývá hodně podobný. Většinou se jedná o přírodní enzymy, sodu bicarbonu, klasické mýdlo, mýdlové ořechy a esenciální oleje. Ekologické prací prostředky účinně odstraní i odolnou špínu a to už při nízkých teplotách. Hodí se pro každodenní použití a zacházíte s nimi v podstatě úplně stejně jako s těmi klasickými.

Jedná se o biologické enzymy, které dokáží způsobit reakci mezi skvrnami a vodním roztokem, čímž docílí odstranění skvrn.

Soda bikarbona,[1] jinak také hydrogenuhličitan sodný je látka, která je mimo jiné i součástí prášku do pečiva, tudíž logicky zdraví nezávadná.  Tato soda je takový „UHO“ mezi pomocníky při úklidu celé domácnosti, ale velmi účinná je například při pálení žáhy. Co se pracích prostředků týká, tak soda v kombinaci s horkou vodou, octem či kyselinou citronovou vyčistí téměř cokoliv.

Jsou to plody indického mýdlového stromu, který roste na úpatí Himalájí, Indie a Nepálu. Tyto ořechy mají svou sílu díky tomu, že mají tvrdou a masivní skořepinu, která je opravdu nadupaná saponiny. A co že to je? Jedná se o povrchově aktivní materiál, který při kontaktu s vodou začne pěnit, takže je vynikající na praní oděvů. 

Mýdlové ořechy jsou opravdu 100% přírodní. Neuvěřitelné, že? Jsou také velmi snadno rozložitelné a nezatěžují životní prostředí.

Klasické mýdlo je pravděpodobně historicky nejstarší kosmetický a hygienický produkt. Postupem času se od něj díky různým inovacím a experimentům upustilo, nicméně v dnešní době se s ním stále více a více opět setkáváme. 

Samozřejmě, není mýdlo jako mýdlo. To, co je dostupné na pultech většiny drogerií, s ním má velmi málo společného – jestli vůbec něco.

Kvalitní přírodní tuhá mýdla  se vyrábí především z živočišného nebo i rostlinného tuku, následovat mohou různé květiny, byliny nebo i barviva.

Esenciální oleje jsou těkavé aromatické tekutiny, které se získávají destilací z keřů, květin, stromů, koření či semen rostlin. Každý olej je unikátní a může obsahovat až stovky různých jedinečných složek.

Proč používat ekologické prací prášky místo normálních?

Vždy záleží na celkovém přístupu každého z nás. Co si zvolíme jako prioritu. U ekologických pracích prostředků a vlastně kosmetiky celkově, je kladne důraz na to, že šetříme planetu, protože jsem ekologicky rozložitelné a neničí naši zemi ještě více, než je. Další aspekt je, že jsou i šetrnější k našemu tělu. Kůže je, jak je známo, vstupní brána do těla což znamená, že co pustí dovnitř, v těle nějakou dobu zkrátka zůstane. a pokud máme volbu, zda chemikálie v těle chceme nebo ne, je lepší se jí vyhnout.

Co obsahují běžné prací prostředky?

No upřímně, není toho málo. Pojďme se tedy podívat na výčet těchto látek:

Jedná se o tenzidy, které umí odstranit povrchové, ale i hluboko „zažrané“ nečistoty.          Bohužel se ale vyrábí v laboratoři, tedy synteticky.

Tvrdá voda je nepřítel, že? Prádlo pak může téměř samo odejít do skříně. A proto se změkčovadla používají – k odstranění tvrdosti vody. Dříve se k tomu používaly fosfáty, ale v současnosti nastoupily na pomyslný trůn zeolity například v kombinaci s polykarboxyláty. Fosfáty přispívají k nadměrnému růstu řas a sinic ve stojatých vodách, do kterých se samozřejmě jako vedlejší produkt praní dostávají.

Mohou být buď na bázi kyslíku nebo chloru. Chlor je samozřejmě ta horší varianta.

Jejich úkol je štěpit nečistoty a většinou mají syntetický původ.

Dokáží přeměnit UV záření na viditelné světlo a proto vzbuzují dojem bělejšího prádla. Nicméně skvrna je na oblečení pořád. Tyto látky způsobují podráždění kůže a mají neblahý vliv na životní prostředí.

Jedná se většinou o soli.

Z valné většiny syntetické parfémy, často ropné deriváty. Některé mohou být bohužel opravdu toxické. 

Dále jsou zde rozdílné konzervační výrobky, které se liší dle výrobce.

Jaký je rozdíl mezi pracími gely a prášky?

Každému vyhovuje něco jiného. Lidé volí tyto prostředky hlavně podle sympatií. Ale je rozdíl ve funkčnosti? Gel je fajn při ručním praní – hned vytvoří pěnu díky gelové konzistenci. Na druhou stranu na zašlé skvrny je výhodnější klasický sypký prášek, jelikož působí více do hloubky.

Záleží tedy na vás, pokud budete používat gel či prášek nebo ještě jinou variantu, popřípadě oboje a střídat dle situace.

Jaké existují typy eko pracích prostředků?

 • Gely
 • Prášky
 • Mýdla
 • Bělidla
 • Odstraňovače skvrn

Jaké jsou druhy ekologických prášků a gelů?

Škála je opravdu široká. V dnešní době nemusíte vybírat jen z konvenční drogerie, ale můžete právě sáhnout i po stejně širokém sortimentu v oblasti ekologických produktů.

 • Na bílé prádlo
 • Na barevné prádlo
 • Univerzální
 • Sensitive
 • Na pleny
 • Na vlnu
 • Na funkční oblečení

1. místo

Sonett tekutý prací gel Sensitive

100% přírodní a BIO tekutý prací gel vhodný pro alergickou a velice citlivou pokožku. Na barevné i bílé prádlo z bavlny, konopí, lnu (a jejich směsi).

Orientační cena: 1150 Kč

Proč je na 1. místě tekutý prací gel Sensitive od značky Sonett?

Jedná se o 100% přírodní prací tekutý gel, který je výbornou volbou jak pro děti, alergiky, nebo pro vyznavače zdravého životního stylu a milovníky přírody. Tento gel se hodí pro praní v teplotním rozmezí 30 °C až 95 °C. Můžete ho použít jak na barevné, tak na bílé nebo černé oblečení a jiné textilie.

 Tento prací gel neobsahuje žádné vůně a je vhodný i pro extra citlivou a alergickou pokožku. A co je hlavní účinná složka? Pouze čisté rostlinné mýdlo ze slunečnicového či řepkového oleje v BIO kvalitě.

Uživatelské recenze

Z uživatelských recenzí na tento prací gel jsem jednoduše nadšená. Na Heuréce jsou s ním lidé spokojení na 100 %, což je skvělé. Kvitují zejména non toxic složení, které výborně pere a skvěle se hodí pro kojence a alergiky. Hodně lidí se svěřuje, že ho používají už spoustu let (jedna uživatelka uvádí, že s ním pere už neuvěřitelných 10 let). Podobně nadšené jsou i recenze na Zboží a na eMimino jedna uživatelka píše, že produkt skvěle pere a Sonett je „značka, co se jen netváří jako přírodní, ale skutečně ze 100% je“.

Více informací o produktu

Sonett je přední německá společnost, která své produkty distribuuje i k nám do ČR a uvádí se, že se jedná o nejkvalitnější BIO produkty na praní a drogerii obecně.

10 l prostředku vám vydrží opravdu hodně dlouho, cca 133 dávek.

A jaká je cena? Cca 1150 korun.

2. místo

Sonett Prací prášek

100% přírodní a BIO prací prášek bez parfemace, vhodný na bílé i barevné prádlo z bavlny, konopí, lnu a z jejich směsí.

Orientační cena: 400 Kč

Proč je na 2. místě BIO prací prášek od značky Sonett?

2,4 kilogramů pracího prášku od německé značky Sonett je vhodný pro praní při teplotách  40 – 95 °C a hodí se pro veškeré barevné i bílé textilie z bavlny, lnu, konopí a textilních směsí. Obsahuje čisté rostlinné mýdlo v top BIO kvalitě, které je pro člověka tou nejpřirozenější čistící látkou.

Uživatelské recenze

Prací prášek má skoro stejně tak výborná hodnocení, jako předchozí tekutá varianta od stejné značky Sonett. Na Zboží je jeho hodnocení z 94 % spokojení, což je podle mě skvělé skóre. Co lidé nejvíce chválí? Rozhodně ekologické a šetrné složení v BIO kvalitě, které skvěle pere a stačí ho malé množství na pračku. Doporučují ho zejména na látkové pleny a chválí si také snadno kompostovatelné papírové balení. Prakticky stejně kladné reakce jsou i na Heuréce. Ne eMimino si uživatelka také chválí, že produkt dobře pere pleny, ložní povlečení, dětské oblečení a bílé prádlo.

Další informace

Toto balení vám vystačí na 60 pracích cyklů, ale pokud si pořídíte větší (10kilové), vyperete až tisíc kilo suchého prádla. Dávkovací odměrka je součástí všech balení. 

Jen dejte pozor, prášek se nehodí pro praní vlny, hedvábí a mikrovláken.

A kolik stojí 2,4 kg tohoto sypkého prášku? Cca 400 korun.

3. místo

Pánbach 100% přírodní tekutý prací prostředek

Klinicky testovaný a biologicky odbouratelný přírodní prací prostředek ve skle (s vůní levandule nebo tangerinky). Funguje s teplou i studenou vodou. Skvělý na ruční praní.

Orientační cena: 300 Kč

Proč je tekutý prací prostředek od značky Pánbach na 3. místě?

Tento zcela přírodní prací prostředek od rodinné slovenské značky Pánbach je 100% biologicky odbouratelný a na základě klinických testů výrobce tvrdí, že dokáže odstranit až 99 % virů a bakterií.

Díky jedinečnému zpracování přírodních ingrediencí se jedná o opravdu univerzální prací prostředek, který funguje jak v teplé, tak ve studené vodě. Hravě vyčistí i hodně znečištěné látky a vůbec s ním nemusíte používat aviváž – po vyprání je prádlo krásně měkké a skvěle se žehlí.

Uživatelské recenze

Biorganica je e-shop s luxusní přírodní kosmetikou a drogerií, který mám moc ráda a jsem přesvědčená o jeho vysoké kvalitě. Ostatně nejsem sama, Biorganica má na Heuréce velké množství pozitivních recenzí, které vyzdvihují zejména skvělý výběr kvalitního zboží, přehlednost e-shopu i rychlost doručení.

Tento tekutý prací prostředek mě zaujal i díky dvěma variantám vůní levandule a tangerinka. Oba jsou hodnocené jako kvalitní, ekologické produkty, které báječně voní, dobře perou a nezpůsobují alergie (na rozdíl od konvenčních pracích gelů).

Více informací

Další výhodou produktu je plně recyklovatelné skleněné balení, které navíc vypadá tak krásně na pohled, že se stane ozdobou vašeho domova. Přípravek se před použitím protřepe a pak jej stačí nalít do přihrádky v pračce, která je určena pro dávkování pracích gelů.

Cena za 500 ml přípravku se pohybuje okolo 300 korun.

4. místo

Prací gel z Marseillského mýdla pro citlivou pokožku

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala prací gel pro citlivou pokožku od Nanolab?

E-shop Nanolab má na Heuréce ticíce pozitivních hodnocení, proto jsem při vybírání kvalitního pracího prostředku zamířila i tam. A do oka mi hned padl tento prací gel z marseillského mýdla, který je 100% přírodní a biologicky odbouratelný. A navíc se hodí pro citlivou pokožku, což rozhodně nikomu neuškodí, ba naopak.

Hodí se pro praní v pračce i v ruce, při vyšších i nízkých teplotách. A kromě běžných materiálů jako je bavlna a podobně s ním můžete prát i luxusní tkaniny (vlna, krajka nebo hedvábí).

Báječná je i cena produktu, protože za výhodné balení tří litrových lahví gelu zaplatíte necelých 300 korun.

5. místo

Tierra Verde Prací gel s levandulí

Orientační cena: 880 Kč

Proč jsem vybrala prací gel s levandulí od Tierra Verde?

5 l levandulového pracího gelu od české stálice na trhu, značky Tierra Verde krásně provoní vaše prádlo, dokonale ho vypere a je vhodné i pro alergiky nebo pro osoby s citlivou kůží. Výborně se hodí především na barevné prádlo. Gel obsahuje výtažek z BIO mýdlových ořechů, který v Tierra Verde získávají nejšetrnější metodou extrakce za studena.

A jaká je cena za 5 l? Cca 880 korun.

6. místo

Yellow and Blue Prací prášek

Orientační cena: 950 Kč

Proč jsem vybrala Yellow and Blue prací prášek od Tieraa Verde?

Tento prášek na bílé prádlo a plínky od značky Yellow and Blue  velmi jemně odstraňuje nečistoty, projasňuje světlé prádlo a působí navíc i antimikrobiálně. Má šetrné přírodní složená a hodí se i pro dětskou a velmi citlivou pokožku.

Základ pracího prášku je uhličitan sodný, extrakt z mýdlových ořechů a prášek z olivového mýdla. Jedná se o dokonalou kombinaci látek, které po kontaktu s vodou vytváří krémovou pěnu, která a aktivně si poradí s nečistotami a zároveň projasní barvu bílého prádla. 

Jak prášek používat? Hodí se při programech na 40 °C a vyšších. Na 4-5 kg prádla vám postačí 50 g prášku, což jsou přibližně 4 vrchovaté polévkové lžíce.

Prášek stojí cca 950 korun.

7. místo

Ecoegg Vajíčko na praní

Orientační cena: 370 Kč

Proč jsem vybrala vajíčko na praní od Ecoegg?

Vajíčko na praní – to není apríl! Ecoegg je účinná alternativa běžných pracích prostředků. Hodí se jak pro bílé, černé, barevné i dětské prádlo. 

A jaký je „vajíčkový“ princip? Rozdílné minerální pelety se postarají o vytvoření husté pěny, která efektivně zbaví prádlo všech nečistot. Konkrétně jde o turmalínové keramické pelety, které uvolňují nečistoty z vláken textilií. Dále pak bílé minerální pelety ionizující molekuly kyslíku ve vodě a mění tak její pH. Tyto molekuly pronikají až do hloubky vlákna textilie a důkladně odstraňují bílkoviny a tuky, což jsou dvě hlavní složky nečistot. 

Do pračky už nemusíte přidávat aviváž, prádlo bude měkoučké i bez ní. 

Ecoegg odstraňuje nečistoty už při teplotě 30-40 °C.

A jaká je cena? Cca 370 korun a vystačí vám na 70 praní.

8. místo

Mulieres Koncentrovaný prací gel

Orientační cena: 350 Kč

Proč jsem do srovnání zahrnula koncetrovaný prací gel od Mulieres?

Jedná se o přírodní prací gel od estonské značky, je skvělý mimojiné v tom, že jeho obal je vyrobený z recyklovaných kartonů. Je vyrobený z 99,97 % z přírodních a těch nejkvalitnějších ingrediencí šetrných i pro citlivou pokožku. Produkt má certifikací Natural Detergent made with Organic od EcoCertu.

Toto balení vydrží až na 37 pracích dávek.

Cena je cca 350 korun.

9. místo

Sonett tekutý prací gel

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala i tento tekutý prací gel od německé značky Sonett?

Tekutý prací gel od Sonett je vhodný jak na bílé, tak i na barevné prádlo a díky přírodnímu složení je velmi šetrný k citlivé pokožce i životnímu prostředí.  Základ tohoto pracího prostředku tvoří biologicky rozložitelné tenzidy na bázi přírodních surovin, které vytváří bohatou a účinnou pěnu. Prací gel má příjemné levandulové aroma. 

A jak s tímto gelem prát? Na jednu várku prádla přidejte do zásobníku pračky 50-70 ml pracího prostředku.

Cena za tento prostředek je cca 300 korun.

10. místo

Frosch Baby Eko gel

Orientační cena: 240 Kč

Proč jsem zvolila Baby Eko gel od značky Frosch?

„Žabka“ na praní. Jedná se o silný a obzvlášť šetrný prostředek k pokožce. Tento gel je přímo určený pro kojenecké prádlo. Frosch Baby je hypoalergenní, bez barviv a konzervačních látek. Receptura obsahuje přírodní složky, které nedráždí pokožku. Jedná se například o extrakty z heřmánku.

Produkt má minimální podíl konzervačních látek a je dermatologicky testovaný. Nejsou zde žádné škodlivé chemikálie jako fosfáty, boritany, formaldehydy, halogen, organické sloučeniny, PVC.

A jak se tento gel používá? Je vhodný na bílé a barevné prádlo při teplotách od 30° C do 90° C.

Cena za tento produkt je cca 240 korun.

11. místo

ECOVER Prací prášek na barevné prádlo

Orientační cena: 240 Kč

Proč jsem vybrala prací prášek na barevné prádlo od Ecoveru?

Jedná se o ekologický prací prášek s přísnou certifikací kvality EcoCert a hodí se pro barevné prádlo. obsahuje přírodní esenciální oleje, které textil krásně provoní. Složení je velmi šetrné a hodí se i pro citlivou pokožku. Další bonus je i obal výrobku, který je vyrobený ze 100% recyklovaného kartonu. 

Jedno balení obsahuje 16 pracích dávek a stojí cca 240 korun.

Závěr

Stále více lidí se přiklání k ekologickým pracím prostředkům nejen proto, že jsou šetrné k přírodě, ale i proto, že jsou stejně tak šetrné k našemu zdraví. Proč prát v prostředcích plných chemie, když to jde i přírodní cestou? Možná se bojíte, že ekologické prací prostředky stojí mnohem víc než ty běžné, nebo že nefungují. Z mého srovnání jedenácti ekologických pracích prášků a gelů lze vyčíst, že opak je pravdou.

Mnou i širokou veřejností je oblíbený zejména Sonett tekutý prací gel Sensitive ve výhodném desetilitrovém balení, který je vhodný pro citlivou pokožku a na bílé i barevné prádlo. Pro milovníky pracích prostředků v prášku je tu Sonett Eko prací prášek bez parfemace – ideální pro bavlněné, lněné nebo konopné textilie a jejich směsi. A pokud toužíte po přírodním složení s krásnou vůní levandule nebo tangerinky, které je navíc zabaleno do stylové skleněné láhve, sáhněte po slovenském 100% přírodní tekutém pracím prostředku Pánbach.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[2] Wikipedie (CZ): Prací prostředek

[3] Wikipedie (CZ): Ekologie

[4] Wikiskripta (CZ): Ekologie, ekogenetika

[5] Healthline (ENG): The 13 Best Organic or Eco-Friendly Cleaning Products of 2021

[6] PubMed Central (ENG): Making Fashion Sustainable: Waste and Collective Responsibility

4.8/5 (Počet hlasů: 11)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »