TOP 11: nejlepší ekologické prací prášky a gely – recenze a jak vybrat

Co jsou to eko prací prostředky, proč je používat raději než ty klasické a jaké jsou ty nejlepší? Podle čeho vybírat?

TOP  1. místo

Sonett tekutý prací gel Sensitive

Orientační cena: 1050 Kč

Výhodné balení 10 litrů ekologického pracího gelu pro bílé i barevné prádlo.

2. místo

Pánbach 100% přírodní tekutý prací prostředek

Orientační cena: 300 Kč

100% přírodní prací prostředek perfektně funguje bez ohledu na teplotu vody.

3. místo

Sonett eko
Prací prášek

Orientační cena: 1100 Kč

10kilogramové balení ekologického prášku, jehož hlavní složkou je čisté rostlinné mýdlo v BIO kvalitě.

Jedenáct nejlepších eko pracích prostředků

Co jsou to ekologické prací gely a prášky?

Ekologie se prolíná snad v každém odvětví a směru našeho života. od potravin, přes oblečení až právě po kosmetiku a drogerii. Je hezké, že myšlenka podporující ochranu planety se dostává více a více do světa a lidé uvažují nad tím co konzumují a jaké produkty používají. Možná, že je to zprvu malý krok pro člověka, ale ve výsledku velký krok pro lidstvo. 

Pokud se zastavíme u ekodrogerie, je důležité zdůraznit, že je to skvělá volba nejen pro přírodu, ve které se rozkládá, ale i pro “běžné” uživatele, protože do těla nepronikají nežádoucí chemikálie. Málokdo by to asi řekl, ale i když nedáváme prací prostředky samozřejmě přímo na kůži, i tak se dostávají chemické sloučeniny do našeho těla. 

Povětšinou je základem přírodních pracích prostředků klasické mýdlo, soda či mýdlové ořechy. Aviváže obsahují přírodní složky krémů a vůni jim dodávají éterické nebo esenciální oleje.

Ekologická domácnost je trendem poslední doby – má to ovšem pádný důvod: být EKO pomáhá jak našemu životu, tak i naší planetě. Potřebujete-li inspiraci pro váš dům či vaše zdraví, mrkněte do některého z následujících článků:

Jaké mají složení?

Složení se samozřejmě vždy odvíjí od výrobce, nicméně základ bývá hodně podobný. Většinou se jedná o přírodní enzymy, sodu bicarbonu, klasické mýdlo, mýdlové ořechy, esenciální a éterické oleje. Ekologické prací prostředky účinně odstraní i odolnou špínu a to už při nízkých teplotách. Hodí se pro každodenní použití a zacházíte s nimi v podstatě úplně stejně jako s těmi klasickými.

Jedná se o biologické enzymy, které dokáží způsobit reakci mezi skvrnami a vodním roztokem, čímž docílí odstranění skvrn.

Jinak také hydrogenuhličitan sodný, je látka, která je mimo jiné i součástí prášku do pečiva, tudíž logicky zdraví nezávadná.  Tato soda je takový “UHO” mezi pomocníky při úklidu, ale kompletně domácnosti vůbec. Velmi účinná je například při pálení žáhy. Co se pracích prostředků týká, tak soda v kombinaci s horkou vodou, octem či kyselinou citronovou vyčistí téměř cokoliv.

Jsou to plody indického mýdlového stromu, který roste na úpatí Himalájí, Indie a Nepálu. Tyto ořechy mají svou sílu díky tomu, že mají tvrdou a masivní skořepinu, která je opravdu nadupaná saponiny. A co že to je? Jedná se o povrchově aktivní materiál, který při kontaktu s vodou začne pěnit, takže je vynikající na praní oděvů. 

Mýdlové ořechy jsou opravdu 100% přírodní. Neuvěřitelné, že? jsou také velmi snadno rozložitelné a nezatěžují životní prostředí.

Klasické mýdlo je pravděpodobně historicky nejstarší kosmetický a hygienický produkt. Postupem času se od něj díky různým inovacím a experimentům upustilo, nicméně v dnešní době se s nimi stále více a více opět setkáváme. 

Samozřejmě, není mýdlo jako mýdlo a to, co je dostupné na pultech většiny drogerií s ním má velmi málo společného – jestli vůbec něco.

Kvalitní přírodní tuhá mýdla  se vyrábí především z živočišného nebo i rostlinného tuku, následovat mohou různé květiny, byliny nebo i barviva.

Éterické, nebo také esenciální oleje jsou těkavé aromatické tekutiny, které se získávají destilací z keřů, květin, stromů, koření či semen rostlin. Každý olej je unikátní a může obsahovat až stovky různých jedinečných složek. Aroma oleje se stávají unikátní a vysoce koncentrované právě díky způsobu výroby. K tomu, abychom získali jednu jedinou kapku oleje, je potřeba mnohdy až celá rostlina.

Proč používat ekologické prací prášky místo normálních?

Vždy záleží na celkovém přístupu každého z nás. Co si zvolíme jako prioritu. U ekologických pracích prostředků a vlastně kosmetiky celkově, je kladne důraz na to, že šetříme planetu, protože jsem ekologicky rozložitelné a neničí naši zemi ještě více, než je. Další aspekt je, že jsou i šetrnější k našemu tělu. Kůže je, jak je známo, vstupní brána do těla což znamená, že co pustí dovnitř, v těle nějakou dobu zkrátka zůstane. a pokud máme volbu, zda chemikálie v těle chceme nebo ne, je lepší se jí vyhnout.

Co obsahují běžné prací prostředky?

No upřímně, není toho málo. Pojďme se tedy podívat na výčet těchto látek:

Jedná se o tenzidy, které umí odstranit povrchové, ale i hluboko ”zažrané” nečistoty.          Bohužel se ale vyrábí v laboratoři, tedy synteticky.

Tvrdá voda, to je nepřítel, že? Prádlo pak může téměř samo odejít do skříně. A proto se změkčovadla používají – k odstranění tvrdosti vody. Dříve se k tomu používaly fosfáty, ale v současnosti nastoupili na pomyslný trůn zeolity například v kombinaci s polykarboxyláty. Fosfáty přispívají k nadměrnému růstu řas a sinic ve stojatých vodách, do kterých se samozřejmě jako vedlejší produkt praní dostávají.

Mohou být buď na bázi kyslíku nebo chloru. Chlor je samozřejmě ta horší varianta.

Jejich úkol je štěpit nečistoty a většinou mají syntetický původ.

Dokáží přeměnit UV záření na viditelné světlo a proto vzbuzují dojem bělejšího prádla. Nicméně skvrna je na oblečení pořád.Tyto látky způsobují podráždění kůže a mají nebhalý vliv na životní prostředí.

Jedná se většinou o soli.

Z valné většiny syntetické parfémy, ted ropné deriváty. Některé mohou být bohužel opravdu toxické. 

Dále jsou zde rozdílné konzervační výrobky, které se liší dle výrobce.

Jaký je rozdíl mezi gely a prášky?

Každému vyhovuje něco jiného. Ženy volí tyto prostředky hlavně podle sympatií. ale je rozdíl ve funkčnosti? Gel je fajn při ručním praní – hned se udělá pěna díky jednotné konzistenci. Na druhou stranu na zašlé skvrny je výhodnější klasický sypký prášek, jelikož působí více do hloubky.

Záleží tedy na vás, pokud budete používat gel či prášek nebo ještě jinou variantu, popřípadě oboje a střídat dle situace.

Jaké existují tipy eko pracích prostředků?

 • Gely
 • Prášky
 • Mýdla
 • Bělidla
 • Odstraňovače skvrn

Jaké jsou druhy ekologických prášků a gelů?

Škála je opravdu široká. V dnešní době nemusíte vybírat jen z konvenční drogerie, kde je produktů přehršle, ale můžete právě sáhnout i po stejně širokém sortimentu v oblasti ekologických produktů.

 • Na bílé
 • Barevné
 • Univerzální
 • Sensitive
 • Na pleny
 • Na vlnu
 • Na funkční oblečení

1. místo

Sonett tekutý prací gel Sensitive

Orientační cena: 1050 Kč

Jedná se o 100% přírodní prací, tekutý gel, který je výbornou volbou jak pro děti, alergiky, ale i pro normální vyznavače zdravého životního stylu a milovníky přírody. Tento gel se hodí pro praní v teplotním rozmezí 30 až 95 °C. Můžete ho použít jak na barevné, tak na bílé nebo černé oblečení a jiné textilie. Tento prací gel neobsahuje žádné vůně a je vhodný i pro extra citlivou a alergickou pokožku. A co je hlavní účinná složka? Pouze čisté rostlinné mýdlo ze slunečnicového či řepkového oleje v BIO kvalitě.

Sonett je přední německá společnost, která své produkty distribuuje i k nám, do Česka a uvádí se, že se jedná o nejkvalitnější bio produkty na praní a drogerii obecně.

10 l prostředku vám vydrží opravdu hodně dlouho, cca 133 dávek.

A jaká je cena? Cca 1050 korun.

2. místo

Pánbach 100% přírodní tekutý prací prostředek

Orientační cena: 300 Kč

Tento zcela přírodní prací prostředek od rodinné slovenské značky Pánbach je 100% biologicky odbouratelný a na základě klinických testů výrobce tvrdí, že dokáže odstranit až 99 % virů a bakterií.

Díky jedinečnému zpracování přírodních ingrediencí se jedná o opravdu univerzální prací prostředek, který funguje jak v teplé, tak ve studené vodě. Hravě vyčistí i hodně znečištěné látky a vůbec s ním nemusíte používat aviváž – po vyprání je prádlo krásně měkké a skvěle se žehlí.

Další výhodou produktu je plně recyklovatelné skleněné balení, které navíc vypadá tak krásně na pohled, že se stane ozdobou vašeho domova. Na výběr pak máte dvě vůně – levanduli nebo tangerinku. Přípravek se před použitím protřepe a pak jej stačí nalít do přihrádky v pračce, která je určena pro dávkování pracích gelů.

Cena za 500 ml přípravku se pohybuje okolo 300 korun.

3. místo

Sonett Prací prášek

Orientační cena: 1400 Kč

Desetikilový prací prášek od německé značky Sonett je vhodný pro praní při teplotách  

 40 – 95 °C a hodí se pro veškeré barevné i bílé textilie z bavlny, lnu, konopí a textilních směsí. Obsahuje čisté rostlinné mýdlo v top BIO kvalitě, které je pro člověka tou nejbližší čistící látkou. 

Z tohoto balení vyperete až tisíc kilo suchého prádla. Dávkovací odměrka je součástí balení. 

Jen dejte pozor, nehodí se pro praní vlny, hedvábí a mikrovláken.

A kolik stojí toto balení sypkého prášku? Cca 1400 korun.

4. místo

Tierra Verde Prací gel s levandulí

Orientační cena: 700 Kč

5 l levandulového pracího gelu od české stálice na trhu, značky Tierra Verde krásně provoní vaše prádlo, dokonale ho vypere a je vhodné i pro alergiky nebo pro osoby s citlivou kůží. Výborně se hodí především na barevné prádlo. Gel obsahuje výtažek z BIO mýdlových ořechů, který v Tierra Verde získávají nejšetrnější metodou extrakce za studena.

A jaká je cena za 5 l? Cca 700 korun.

5. místo

Yellow and Blue Prací prášek

Orientační cena: 900 Kč

Tento prášek na bílé prádlo a plínky od značky Yellow and Blue  velmi jemně odstraňuje nečistoty, projasňuje světlé prádlo a působí navíc i antimikrobiálně. Má šetrné přírodní složená a hodí se i pro dětskou a velmi citlivou pokožku.

Základ pracího prášku je uhličitan sodný, extrakt z mýdlových ořechů a prášek z olivového mýdla. Jedná se o dokonalou kombinaci látek, které po kontaktu s vodou vytváří krémovou pěnu, která a aktivně si poradí s nečistotami a zároveň projasní barvu bílého prádla. 

Jak prášek používat? Hodí se při programech na 40 °C a vyšších. Na 4-5 kg prádla vám postačí 50 g prášku, což jsou přibližně 4 vrchovaté polévkové lžíce.

Prášek stojí cca 900 korun.

6. místo

Ecoegg Vajíčko na praní

Orientační cena: 390 Kč

Vajíčko na praní – to není apríl! Je to skvělá varianta pro prací rutiny. Ecoegg je účinná alternativa běžných pracích prostředků. Hodí se jak pro bílé, černé, barevné i dětské prádlo. 

A jaký je “vajíčkový” princip? Rozdílné minerální pelety se postarají o vytvoření husté pěny, která efektivně zbaví prádlo všech nečistot. Konkrétně jde o turmalínové keramické pelety, které uvolňují nečistoty z vláken textilií. Dále pak bílé minerální pelety ionizující molekuly kyslíku ve vodě a mění tak její pH. Tyto molekuly pronikají až do hloubky vlákna textilie a důkladně odstraňují bílkoviny a tuky, což jsou dvě hlavní složky nečistot. 

Do pračky už nemusíte přidávat aviváž, prádlo bude měkoučké i bez ní. 

Ecoegg odstraňuje nečistoty už při teplotě 30 – 40°C.

A jaká je cena? cca 390 korun a vystačí vám na 70 praní.

7. místo

Sonett tekutý prací gel

Orientační cena: 350 Kč

Tekutý prací gel od kolegů němců, Sonett je vhodný jak na bílé, tak i na barevné prádlo a díky přírodnímu složení je velmi šetrný k citlivé pokožce i životnímu prostředí.  Základ tohoto pracího prostředku tvoří biologicky rozložitelné tenzidy na bázi přírodních surovin, které vytváří bohatou a účinnou pěnu. Prací gel má příjemné levandulové aroma. 

A jak s tímto gelem prát? Na jednu várku prádla přidejte do zásobníku pračky 50-70 ml pracího prostředku.

Cena za tento prostředek je cca 350 korun.

8. místo

Frosch Baby Eko gel

Orientační cena: 300 Kč

„Žabka“ na praní. Jedná se o silný a obzvlášť šetrný prostředek k pokožce. Tento gel je přímo určený pro kojenecké prádlo. Frosch Baby je hypoalergenní, bez barviv a konzervačních látek. Receptura obsahuje přírodní složky, které nedráždí pokožku. Jedná se například o extrakty z heřmánku.

Produkt má minimální podíl konzervačních látek a je dermatologicky testovaný. Nejsou zde žádné škodlivé chemikálie jako fosfáty, boritany, formaldehydy, halogen, organické sloučeniny, PVC.

A jak se tento gel používá? Je vhodný na bílé a barevné prádlo při teplotách od 30° C do 90° C.

Cena za tento produkt je cca 300 korun.

9. místo

Mulieres Koncentrovaný prací gel

Orientační cena: 350 Kč

Jedná se o přírodní prací gel od estonské značky, je skvělý mimojiné v tom, že jeho obal je vyrobený z recyklovaných kartonů. Je vyrobený z 99,97 % z přírodních a těch nejkvalitnějších ingrediencí šetrných i pro citlivou pokožku. Produkt má certifikací Natural Detergent made with Organic od EcoCertu.

Toto balení vydrží až na 37 pracích dávek.

Cena je cca 350 korun.

10. místo

Almawin prášek na praní

Orientační cena: 500 Kč

Almawin, univerzální prací prostředek, který se hodí jak na bílé, tak na barevné prádlo. Má velmi šetrné složení, které nedráždí pokožku a nezatěžuje organismus. Obsahuje přírodní enzymy a zároveň neničí životní prostředí.

Prášek je účinný už  při nízkých teplotách kolem 30°C. Účinné látky vytváří jemnou pěnu, která jemně odstraní nečistoty, aniž by poškodila strukturu prádla či vyšisovala jeho barvu.

prostředek dále obsahuje rýžový škrob, který dodá prádlu jemnost a éterické oleje, které prádlo lehce provoní.

A jaká je cena? Cca 500 korun.

11. místo

Ecover Essential Prací prášek

Orientační cena: 300 Kč

Jedná se o ekologický prací prášek s přísnou certifikací kvality EcoCert a hodí se pro barevné prádlo. obsahuje přírodní esenciální oleje, které textil krásně provoní. Složení je velmi šetrné a hodí se i pro citlivou pokožku. Další bonus je i obal výrobku, který je vyrobený ze 100% recyklovaného kartonu. 

jedno balení obsahuje 16 pracích dávek a stojí cca 300 korun.

Závěr

Možností je opravdu hodně. Teď už se jen rozmyslete, zda se vydýte cestou ekologie, nebo jestli zůstanete u té staré “dobré” klasiky.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Prací prostředek

[2] Wikipedie (CZ): Ekologie

[3] Wikiskripta (CZ): Ekologie, ekogenetika

[4] Healthline (ENG): The 13 Best Organic or Eco-Friendly Cleaning Products of 2021

[5] PubMed Central (ENG): Making Fashion Sustainable: Waste and Collective Responsibility

4.8/5 (Počet hlasů: 11)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?