11 nejlepších bambuckých másel na pleť i vaření

Co je bambucké máslo? Nejkvalitnějších bambucká másla na vlasy, pleť i vaření. Šlehané bambucké máslo i bio bambucké máslo Purity Vision.

TOP  1. místo

Purity Vision
Bambucké máslo BIO

Orientační cena: 420 Kč

Bambucké máslo od Purity Vision představuje nejčistší podobu bambuckého másla na mezinárodním trhu a je 100% BIO, nerafinované a 100% čisté. Hodí se pro všechny typy pleti i do kuchyně.

2. místo

Alteya
Bambucké máslo BIO

Orientační cena: 320 Kč

Certifikované bambucké máslo od značky Alteya je vyrobeno ze 100% organických složek. Získává se z ořechů rostliny Butyrospermum Parkii lisováním za studena. Má vynikající hydratační účinky na pleť.

3. místo

Cyprianus Bambucké máslo bergamot

Orientační cena: 440 Kč

Bambucké máslo bergamot se vyrábí z přírodních ingrediencí, které regenerují, hydratují a zvláčňují pleť. Je obohaceno o mandlový, jojobový olej, vitamín E a eko kosmetické glitry.

Jedenáct nejlepších bambuckých másel

Když se ve složení jakéhokoli kosmetického přípravku objeví bambucké máslo, je to vždycky plus. A není se čemu divit; jeho blahodárné vlastnosti mu už dávno přišpendlily status jakéhosi univerzálního pomocníka. Hydratuje pleť, vyživuje vlasy, můžete si ho přimíchat do těsta na sušenky jako veganskou alternativu ke klasickému máslu. Navíc už se dneska prodává v čisté podobě, bez příměsí i s příměsemi… Produktů tohoto typu je na trhu celá řada. Který z nich je nejlepší?

Odkud se vzalo bambucké máslo?

Abychom pochopili původ bambuckého másla, budeme se muset na okamžik vypravit do subsaharské Afriky. U nás se sice začaly jeho účinky výrazněji propagovat až v posledních desetiletích, nicméně na sousedním kontinentu už jsou známy po tisíce let. Podle legendy si je dokonce oblíbila i krásou proslulá královna Kleopatra; ta prý na bambucké máslo nedala dopustit a údajně si ho brávala i na cesty. Skvělá představa, no ne?

Ale zpět do dvacátého prvního století. Z technického hlediska je bambucké máslo tukem extrahovaným ze semen máslovníku afrického – stromu rostoucího především v afrických zemích (konkrétně v Mali, Pobřeží slonoviny, Burkině Faso, Ghaně, Togu, Beninu a v Nigérii). A kdybyste někdy zaslechli slovo „karité“ (pojem převzatý z francouzštiny) či výraz „shea“ (anglický termín), tak to je taky on. 

Zajímavostí je, že máslovník není možné uměle vysadit. Na druhou stranu – když se přece jen rozhodne zakořenit, přežije i ve velmi nehostinných podmínkách, překoná požáry i extrémní sucha a plodným zůstává až po 200 let. Je to listnatý unikát, který je místními považován za posvátný. Aby taky ne; po dlouhá léta Afričanům poskytuje nejen četné zdravotní benefity, ale také se stal významným zdrojem jejich obživy.

Bambucké máslo odedávna vyrábějí africké ženy, a to ručně, bez použití moderních technologií. Plody je nejprve třeba uvařit ve vodě a usušit, aby bylo možné rozlousknout jejich tvrdou skořápku. Poté následuje samotný proces výroby: pražení, mletí, drcení a proplachování vodou. Výsledkem je krémově bílá hmota na dně nádoby. V dnešní době je tato tradice částečně zachována, ačkoli už pochopitelně existují i modernější způsoby zpracování.

Ekologická domácnost je trendem poslední doby – má to ovšem pádný důvod: být EKO pomáhá jak našemu životu, tak i naší planetě. Potřebujete-li inspiraci pro váš dům či vaše zdraví, mrkněte do některého z následujících článků:

Benefity bambuckého másla

Bambucké máslo, nutno zdůraznit, pomáhá opravdu na mnoha frontách. Předně – úžasně hydratuje. Karité má schopnost uzavřít v pleti potřebnou vlhkost, díky níž je pak kůže jemná a zdravě hydratovaná. 

Dále je bohatým zdrojem vitamínů, především silných antioxidantů A a E. Vitamín E navíc podporuje aktivní tvorbu kolagenu a elastinu, čímž udržuje pleť pružnou a zpomaluje stárnutí. V bambuckém másle také najdete mega prospěšné „déčko“, vitamin F a celý zástup nenasycených mastných kyselin (olejovou, stearovou, linolovou, palmitovou, linolenovou a arachidonovou).

Na karité rovněž oceníte jeho antibakteriální a antimykotické vlastnosti. Jeho pravidelné používání pomáhá při léčbě některých kožních neduhů (akné, atopického ekzému, dermatitidy…). Studie z roku 2016 dokonce tvrdí, že by bambucké máslo mohlo ulevovat od bolesti při artritidě. Kromě toho částečně redukuje viditelnost vrásek, jizev a strií a poskytuje ochranu proti slunečnímu záření (SPF 3-4).

Využití bambuckého másla

Bambucké máslo může sloužit při péči o pleť, tělo i vlasy. A aplikace je snadná. Rozpouští se při teplotě lidského těla, takže ho stačí krátce rozehřát v dlaních a pak už s ním můžete pracovat jako s běžným krémem. V některých případech se bambucká másla sice delší dobu vstřebávají a pokožka po nich zůstává mírně mastná, ale za ty benefity to vlastně stojí.

Je-li bambucké máslo nerafinované a bez příměsí, využijete ho i v kuchyni. Tohle plus ocení hlavně příznivci veganské stravy. Můžete jím nahradit klasické živočišné máslo, osmahnete na něm zeleninu nebo ho použijete k přípravě sladkých dezertů (sušenky, čokolády, cukroví, dorty…). Kreativitě se meze nekladou.

Rafinované vs. nerafinované bambucké máslo

Bambucké máslo najdete ve dvou základních variantách: rafinované a nerafinované. A jaký je mezi nimi rozdíl?

Kvalitativně lepší volbou je rozhodně máslo nerafinované. Ačkoli je dražší, způsob jeho zpracování je výrazně šetrnější. Výroba nerafinovaného másla navazuje na západoafrickou tradici a probíhá čistě na mechanické bázi. Díky tomu si uchová o 75 % více antioxidantů a vitamínů než máslo rafinované.

Rafinované máslo od nerafinovaného poznáte na první pohled, i kdybyste neměli k dispozici etiketu s informacemi. Jak? Inu… za prvé je čistě bílé. Za druhé – na rozdíl od svého nerafinovaného protějšku má odlišnou konzistenci, která je téměř krémová. Plus – vůně nerafinovaného bambuckého másla je zcela eliminována. Co už ale na první pohled nezpozorujete, je notně snížené množství prospěšných látek v něm – ty jsou totiž procesem do značné míry zničeny, zejména během fáze, kdy je bambucké máslo vystaveno teplotám okolo 250 °C. A pozor! V některých případech je rafinace dokonce prováděna chemicky. Nesporným přínosem rafinovaného bambuckého másla je nicméně jeho trvanlivost, díky níž se zdá být vhodnější přísadou do krémů a mastí.

Jak vybrat to nejlepší bambucké máslo?

Jestliže váháte, které bambucké máslo si pořídit, zvažte, co má být jeho „úkolem“.

Toužíte-li po vitamínové náloži, koukejte po nerafinovaných produktech, nejlépe v BIO kvalitě. Počet vitamínů a antioxidantů v nerafinovaných bambuckých máslech je nesrovnatelně vyšší než v rafinovaných.

Chcete-li si dopřát o něco luxusnější variantu, můžete si své karité pořídit v tzv. šlehané formě. Šlehané bambucké máslo je příjemnější na dotek a lépe se roztírá, což někomu může vyhovovat více než tuhá konzistence másla nešlehaného. Je to ale o něco dražší varianta.

Dále je třeba se dívat na to, zda kupujete čisté bambusové máslo, nebo máslo s příměsí / s příměsemi. Někteří výrobci karité obohacují o další oleje, díky nimž směs získává body navíc. Nebo alergeny, to už záleží na konkrétním výrobku.

A nakonec – velké, nebo malé balení? I tady se rozhodujte podle toho, co s bambuckým máslem hodláte provádět. Velké balení sice bývá o něco výhodnější, jenže! Vzhledem k tomu, že se trvanlivost nerafinovaného bambuckého másla pohybuje okolo dvou let, zkuste nejprve odhadnout, zda ho jste schopni do té doby spotřebovat. Samozřejmě. Chystáte-li se ho zařadit do svého jídelníčku, tak se pravděpodobně skutečně vyplatí koupit rovnou kyblík.

1. místo

Purity Vision Bambucké máslo BIO

Orientační cena: 420 Kč

Bambucké máslo od Purity Vision má oproti svým konkurentům několik výhod. Ty vyplývají především ze skutečnosti, že jako jediné pochází z kvalitnější východoevropské odrůdy máslovníku afrického. Na vysvětlenou: máslovník má, zjednodušeně řečeno, dva poddruhy – západoafrický (Vitellaria paradoxa paradoxa) a východoafrický (Vitellaria paradoxa nilotica). Východoafrická odrůda je sice hůře dostupná, nicméně obsahuje podstatně více prospěšných látek než její západoevropské sestry. Je poddajnější, lépe hydratuje a má intenzivnější vůni.

Bambucké máslo Purity Vision je dále 100% čisté, 100% BIO, není rafinované. A díky vysoké kvalitě másla se ho nemusíte bát ani v kuchyni. Hodí se na vaření, pečení i smažení. Připravíte z něj omáčku, můžete na něm orestovat zeleninu nebo jím nahradit klasické máslo při přípravě sladkých dobrůtek.

A protože značka Purity Vision klade důraz na ekologii a etiku, její produkty pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství, nejsou testovány na zvířatech a své obaly balí do skla nebo do jiných eco-friendly obalů.

Cenově vás vyjde na 420 Kč za 350 ml.

2. místo

Alteya Bambucké máslo 100% Bio

Orientační cena: 320 Kč

Bambucké máslo od značky Alteya se z ořechů máslovníku afrického získává lisováním za studena. Je 100% BIO, 100% čisté, neobsahuje geneticky modifikované látky a ani tato kosmetika není testována na zvířatech. Pyšní se hned několika certifikáty, které potvrzují kvalitu výrobku.

Používání tohoto bambuckého másla se taktéž hodí pro vnitřní i vnější užití. Hydratuje pokožku, pomáhá při jejím odlupování a svědění. Zvyšuje produkci kolagenu, který je klíčovým bojovníkem proti stárnutí pleti. Také má schopnost obnovovat elasticitu kůže, což zase ocení především těhotné ženy, které se snaží předcházet vzniku strií.

Jeho cena se pohybuje okolo 320 Kč / 350 ml.

3. místo

Cyprianus Bambucké máslo bergamot

Orientační cena: 440 Kč

Kelímek s královsky luxusním designem v modrých barvách ukrývá bambucké máslo s příměsí mandlového oleje, jojobového oleje a urey. Punc luxusu mu dodávají i glitry vyrobené z pigmentů, které jsou ale šetrné k přírodě (takže žádný strach, že byste měli co do činění s plasty). Na pohled má bambucké máslo od značky Cyprianus lehce nahnědlý, světle pískový odstín.

Bambucké máslo Cyprianus se skvěle hodí pro citlivou, suchou nebo zralou pokožku. Nedráždí, neucpává póry, lze ho používat denně místo hydratačního krému. 

Díky mandlovému a jojobovému oleji bude vaše pokožka vláčnější a odolnější vůči vnějším vlivům. Jojobový olej má UV filtr 3-4, což sice nenahradí opalovací krém, ale extra ochrana před slunečním zářením není nikdy na škodu. Jojobový olej je také (mimo jiné) doporučován jako léčivý prostředek proti akné. Urea obsažená ve směsi pak zamezuje šupinatění kůže.

Produkty značky Cyprianus jsou dermatologicky prověřeny, certifikovány, suroviny pocházejí z fair trade zdrojů a ani tato kosmetika není testována na zvířatech.

Cena cca 440 Kč / 200 ml.

4. místo

Purity Vision Bambucké máslo BIO

Orientační cena: 340 Kč

Prémiové a nerafinované bambucké BIO máslo od Purity Vision se vyznačuje vysokou kvalitou zpracování a stejně jako jeho větší „parťák“ (viz výše) pochází z východní odrůdy máslovníku afrického.

Je vhodný pro všechny typy pleti, perfektně hydratuje, díky vitamínům A, E, D a F hloubkově vyživuje pokožku a má regenerační účinky. Můžete jím v klidu namazat opruzený zadeček novorozeňátka nebo rozpraskané tlapky svého pejska. Jeho využití je skutečně bezbřehé.

Také se poměrně snadno vstřebává, což potvrzují i mnozí uživatelé na fórech. 

Za 200 ml zaplatíte zhruba 340 Kč.

5. místo

Altevita Bambucké máslo

Orientační cena: 340 Kč

Bambucké máslo od značky Altevita je původem z Ghany. Není rafinované, a tudíž je v něm zachováno maximální množství vitamínů A, D, E a F, fytosterolů a prospěšných mastných kyselin.

I toto bambucké máslo má široké kosmetické využití. Skvěle vyživuje a hydratuje, vyhlazuje šupinatou pokožku i vlasy, napomáhá při léčbě akné. Jeho účinky dále oceníte ve chvíli, kdy se nepříjemně spálíte na sluníčku, nebo po holení, objeví-li se podrážděná či načervenalá pokožka. Kromě toho bambucké máslo podporuje přirozenou tvorbu kolagenu, čímž zpomaluje stárnutí pleti.

Značka Altevita se řídí principy fair trade.

Tento produkt v balení o objemu 80 ml koupíte cca za 340 Kč.

6. místo

Hristina Přírodní bambucké máslo

Orientační cena: 340 Kč

100% Bambucké máslo od výrobce Hristina Cosmetics se výborně hodí pro péči o vlasy, které se díky němu budou méně lámat, budou odolnější vůči blednutí na slunci a vypadávání. Také funguje proti vzniku lupů. A podobně jako u jeho konkurence se můžete i tady těšit na silné hydratační a oživující účinky. Produkt pomáhá redukovat vrásky, působí preventivně proti vzniku strií a zlepšuje elasticitu kůže.

Přírodní bambucké máslo Hristina je hypoalergenní, nejsou u něj známy žádné kontraindikace. Je vhodný pro všechny typy pleti, zejména pro suchou pokožku, jíž dodá potřebnou hydrataci a vláčnost. Produkt není testován na zvířatech a pyšní se certifikátem kvality (GMP).

Balení obsahuje 250 ml a koupíte ho cca za 340 Kč.

7. místo

Curapil bambucké máslo

Orientační cena: 220 Kč

Chystáte-li se na cesty, přihoďte do batohu roztomilé padesátimililitrové balení 100% bambuckého másla Curapil. Poslouží jako univerzální parťák v péči o pleť i tělo, zastoupí balzám na rty, pomůže při štípnutí otravným komárem nebo jiným letním hmyzem. Navíc zajistí dostatečnou hydrataci pleti i v těch nejrozpálenějších dnech a stejně tak přísun blahodárných vitamínů A, E a regeneraci podporujících mastných kyselin. Dóza tohoto produktu úsporná a šikovná. (A k tomu znovupoužitelná, nutno dodat.)

Bambucké máslo Curapil má snadno roztíratelnou, krémovou konzistenci a je vhodné pro všechny typy pleti, tudíž se ho nemusí bát ani lidé s problematickou či ekzematickou pokožkou.

Cena za kus: cca 220 Kč / 50 ml.

8. místo

Delibutus Bambucká máslenka

Orientační cena: 290 Kč

Za zmínku rovněž stojí „bambucká máslenka“ od české značky Delibutus. Tohle bambucké máslo má světle bílou barvu a najdete ho v nádherně minimalistické kovové krabičce, na níž výrobce píše, dovolme si to citovat: „bambucké máslo + LÁSKA“. Je to sice menší marketingový tah, ale kdo by se nad tím nápadem neusmál?

Každopádně i tohle bambucké máslo krásně hydratuje. Dá se používat jak lokálně, tak jako pleťový krém. Napomáhá při drobných zánětech, akné, lépe se po něm hojí odřeniny. Je vhodný pro všechny typy pleti, zejména pak pro suchou pokožku, pro niž je hydratace zcela zásadní.

A jaká je cena? 290 Kč za 150 ml.

9. místo

Šlehané bambucké máslo Rakytník s pomerančem BIO

Orientační cena: 240 Kč

Šlehané bambucké máslo od značky Bebutter ocení především ti, jejichž pokožka je suchá a popraskaná. Bambucké máslo je v tomto případě obohaceno o pomerančový olej, meruňkový olej a extrakt z rakytníku řešetlákového. 

Směs bambuckého másla, rakytníku a meruňkového oleje se postarají o elasticitu kůže, hydrataci a o její regeneraci. Rakytník navíc pokožce dodá ke všem vitaminům obsaženým v bambuckém másle (A, E) vitamíny B, C, P, provitamin D a karoten. Citrusová vůně pomerančového oleje vás pak dostane na vlnu dobré nálady, radosti a klidu. Produkt pochází z ekologického zemědělství a je certifikován (CPK bio).

Kolik toto šlehané máslo stojí? Cca 240 Kč za 100 ml.

10. místo

RaE Bambucké máslo s vůní vanilky a orchideje

Orientační cena: 230 Kč

Pokud chcete někomu pořídit bambucké máslo jako dárek, produkt od české značky RAE by mohl být tím pravým. Dřevěná krabička ovázaná stužkou k tomu vyloženě vybízí. Ale klidně jím obdarujte sami sebe. Beztak si to zasloužíte.

Bambucké máslo je zde promícháno s kokosovým a mandlovým olejem, což znamená, že máte v rukou celou armádu bodyguardů ochraňujících pružnost pokožky. Vaše pleť i tělo bude po její aplikaci viditelně jemnější, hebčí a zklidněná.

Sladce květinová směs éterických olejů navíc vykouzlí z běžné rutiny výjimečnou. Vůně vanilky a orchideje zmírňuje stres a napětí, navozuje pocit úlevy. Ne každý se pochopitelně  rád oddává sladkým tónům. Ale pro ty z nás, kdož na vanilku nedáme dopustit, je tohle skvělá volba.

Cena tohoto produktu je zhruba 230 Kč / 30 ml.

11. místo

Bio Planete Bambucké máslo BIO

Orientační cena: 190 Kč

Bambucké máslo od německo-francouzské rodinné firmy Bio Planète pochází až z daleké Burkiny Faso a využijete jej nejen v kosmetice, ale především pak v kuchyni. Z hlediska chuti a vůně je produkt víceméně neutrální – prochází procesem tzv. dezodorizace, během něhož je hmota zbavena pachu. 

Tohle „karité“ se dobře roztírá i rozpouští a nechybí mu ani slušná dávka blahodárných nenasycených mastných kyselin. Zkrátka a dobře – prima alternativa k živočišnému jídelníčku.

Za 200 ml zaplatíte cca 190 Kč.

Závěrem

Ať už si vyberete kterékoli z navrhovaných bambuckých másel, tak de facto neuděláte chybu. Každý z nich je univerzálním přírodním zázrakem, který už po tisíce let pomáhá. Tak proč ho nevyzkoušet?

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Bambucké máslo

[2] Wikipedie (CZ): Máslovník africký

[3] Healthline (ENG): How Can Shea Butter Be Used on My Skin and Hair?

[4] Healthline (ENG): What Is Shea Butter? 22 Reasons to Add It to Your Routine

[5] PubMed Central (ENG): Shea butter as skin, scalp, and hair moisturizer in Nigerians

[6] PubMed Central (ENG): Nutritional composition of shea products and chemical properties of shea butter: a review

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme.