Průvodce rostlinnými mléky – testování, zkušenost a srovnání

Shrnutí: Já jsem velký milovník rostlinných mlék a sama jsem strávila měsíce vybíráním a testováním různých brandů, typů, nebo příchutí. A tak jsem dala dohromady tento článek, ve kterém jsem vybrala 10 nejlepších rostlinných mlék, které v Česku seženete.

  • Na první místo jsem posadila Minor Figures ovesné mléko, které je prvotřídní chuti a skvěle se hodí i do kávy.
  • V těsném závěsu je ovesné OatLy, což je taková celosvětová klasika. Nejlepší je podle mě v edici Barista.
  • Na třetí místo jsem vám chtěla dát něco jiného než oves a tak jsem zvolila mandlové mléko Rude Health

A co se v článku dozvíte dál?

Například si povíme, jaké jsou druhy rostlinného mléka, proč rostlinné mléko pít[1][2] a taky vám povím, které mě osobně chutná nejvíce. A trochu zabrouzdáme i do toho, čím vlastně kravské mléko může škodit. Tak pojďme na to.

TOP  1. místo

Minor Figures Oat Organic

Orientační cena: 90 Kč
Proč 1. místo
Protože je to skutečně jedno z nejlepších rostlinných mlék, které jsou v Česku k dostání. Jde o velice chutný BIO ovesný nápoj navržený speciálně pro použití do kávových nápojů, ale hodí se i pro jakékoliv jiné použití.
2. místo

Oatly Barista ovesné „mléko“

Orientační cena: 90 Kč
Proč 2. místo
Protože OatLy je skvělá značka ovesnách „mlék“, které podle mě chutnají báječně, Hodí se do kávy, do cereálií, a nebo klidně jen tak. OatLy má více různých typů mlék, toto v šedém balení je speciální barista edice.
3. místo

Mandlový nápoj neslazený BIO 1l

Orientační cena: 90 Kč
Proč 3. místo
Na třetí místo jsem vybrala pro změnu mandlové „mléko“ od Rude Health, které mi moc chutná, neobsahuje žádný přidaný cukr, sladidla ani zahušťovadla a je to opravdu skvělá náhražka klasických mlék.

Deset nejlepších rostlinných (veganských) mlék

Co to vůbec jsou „rostlinná mléka“?

Přestože se tyto nápoje často vydávají za mléko, tak s mlékem z hlediska složení mnoho nesdílí. Chutí, to už je však jiná. Rostlinná „mléka“ jsou nápoje, které slouží jako náhražky klasických mlék.

Většinou neobsahují žádné stopy mléka, laktózy, nebo celkově živočišných prvků. Jsou tak skvělou alternativou pro všechny, kteří trpí například intolerací laktózy, mléka, nebo i pro všechny, kteří se prostě dobrovolně rozhodli mléko z jídelníčku vyřadit. Hodí se samozřejmě i pro vegany.

Proč by někdo chtěl vyměnit klasické mléko za rostlinné?

Jak jsem již nakousla, důvodů pro výměnu mléka za rostlinný nápoj může být hodně. Například se pro vás rostlinné mléko hodí pokud: 

  • jste vegan, nebo se vyhýbáte živočišným výrobkům,
  • trpíte intolerací laktózy či mléčných bílkovin,[1][2]
  • trpíte alergiemi na mléko či nějakou jeho složku,[1][2]
  • jste se mléko rozhodli dobrovolně nepít (ze zdravotních či etnických důvodů),
  • máte trávicí / střevní potíže a myslíte, že by to mohla být částečně vina mléka,
  • nebo vám jednoduše rostlinné mléka chutnají, či vám naopak to kravské nechutná.

Jaké mají rostlinné mléka benefity?

  • Jejich velkou výhodou a důvodem proč jsem já sama vyměnila mléko za rostlinné nápoje je například to, že neobsahují mléčné proteiny, cholesterol a jiné látky, které lidé špatně tráví.[1][2]
  • Spoustu mlék dokonce obsahuje i zdravé látky, vitamíny a minerály.[3]
  • Proto vlastně výměna klasického mléka za to rostlinné může vést až ke zlepšení celkového zdraví organismu, či třeba trávicího traktu a zažívání.
  • Další benefit – skvěle chutnají. Chuťově jsou rostlinné nápoje velmi příjemné, ale zde samozřejmě velice záleží na tom, kterou příchuť či značku si vyberete. Mezi moje nejoblíbenější patří asi ovesné a poté mandlové. Druhů však existuje velká spousta, to s vámi projdu o něco později.
  • A taky, jak jsem už řekla, hodí se i pro vegany – nevyrábí se totiž z živočišných produktů.

Druhy a typy rostlinných mlék

Rostlinných alternativ mlék je poměrně hodně, každé chutná jinak a má jiné složení. Pojďme si postupně představit ty nejběžnější:

Ovesné mléka patří poslední dobou mezi ty nejoblíbenější a to podle mě hlavně proto, že svou chutí nejvíce připomínají klasická mléka. 

  • Já osobně piju převážně ovesná mléka.
  • Na druhém místě jsou pro mě mandlové a poté třeba kokosové, nebo jiné, speciální (jako pistáciové, makadamové apod.).

Ale zpět k ovesným – ovesná mléka jsou vyráběné z ovse a díky tomu jsou i bezlepková. Do ovesných mlék můžou být často přidávány všelijaké látky, aby výrobce zařídil co nejlepší chuť. Mezi časté přídavky rostlinných mlék patří třeba vápník.

Pokud bych vám měla poradit, tak čistě podle chuti jsou podle mě ovesné mléka jednoduše nejlepší. Rozhodně nejvíce připomínají reálné mléko a hodí se tak třeba do kávy, protože nemění její chuť (narozdíl třeba od kokosového), nejsou ani příliš těžké (jako kokosové či mandlové), ani úplně vodové (jako třeba rýžové). Prostě takový ideál.

Co se týče zdraví, tak většinou nijak neškodí, ale pořád jsou to v postatě jen sacharidy, takže tady existují i lepší varianty, jako třeba mléko mandlové či kokosové.

Další alternativou jsou mléka mandlová. Ty jsou podle mě jedny z nejlepších co se týče zdraví. Mandle jsou totiž nutričně nabité a zdravé oříšky a pokud si koupíte čisté mandlové mléko, tak do sebe vlastně dostáváte samé dobré látky.

  • Chuťově jsou mandlové mléka taky velice dobré, hned po ovesných jsou to moje nejoblíbenější.
  • Záleží však na tom, od jakého výrobce si mléko koupíte.
  • A také bych ráda podotkla, že existuje hodně mandlových mlék, které jsou úplně bez cukru, což je skvělý pro zdraví, ale upřímně, když je v mléku opravdu 0% cukru, tak prostě nechutná tak dobře.
  • Proto se většinou snažím vybrat takové mléko, které obsahuje prodobné % cukru jako kravské mléko, což je většinou okolo 2%.

A mimochodem, mandlové mléko se dá v dnešní době snadno vytvořit i doma. Satčí rozmixovat mandle s vodou, přidat třeba trošku datlí pro oslazení, vše to promíchat, přecedit a máte hotovo (a dalších receptů je na internetu spoustu).

Kokosové mléka jsou většinou hodně husté, hutné a syté. Vyrábí se z dužiny kokosového ořechu. Ta se namele a smíchá s horkou vodou. Poté se louhuje, aby se tuk propojil s tekutinou. Uvádí se, že obsah tuku je až 25 %. Proto se většinou po kokosovém mléku cítím tak nějak plně – jednoduše nejsou tak lehká jako klasické mléka (nebo třeba ovesné).

  • Kokosové mléko mám ráda, ale není to podle mě ideální náhražka mléka pro klasické účely.
  • Má totiž velice specifickou chuť a když si ho dáte třeba do kávy, tak to prostě velice změní chuť.
  • Kokosové mléko se skvěle hodí prostě když na něj máte chuť – třeba když si chcete cíleně dát kakao s kokosovou příchutí, nebo nějaký cool tropický nápoj. 
  • Můžete si ho dát do cereálií, často se používá při vaření, dává se jako zahušťovadlo do omáček, veganská náhražka smetany a spoustu dalšího (v jídle mi mimochodem hrozně chutná).
  • A ještě jedna věc – kokosové jogurty jsou snad moje nejoblíbenější jogurty vůbec. Jsou opravdu neskutečně výborné, za mě mnohem lepší než klasický jogurt. Takže tady kokos vyhrává (a jsou i mnohem lepší než mandlové, nebo ovesné jogurty).

Takže jak už jsem však nakousla, když budete kokosové mléko pít, očekávejte, že bude mít výraznou chuť po kokosu a že vás rychle zasytí. Obsahuje hodně tuku a není prostě tak lehké.

Sojový nápoj je velmi populární v asijských zemích, ať už se bavíme o Číně, Korei, nebo třeba Japonsku. Chuť má specifickou, ale upřímně – mně hodně chutná. Co se ale týče zdraví, tak to není úplně nejlepší volba a tak se mu v podstatě vyhýbám.

Víte, sójové mléko se totiž, jak už název vypovídá, vyrábí ze sóji. A u sóji jsou 2 velké alarmy, na které je třeba dávat si pozor:

1. Za prvé – sója je takzvaný phytoestrogen.
  • To znamená, že se v těle chová podobně, jako ženský hormon estrogen.
  • Váže se na stejné receptory a tím tak může přímo ovlivňovat hormony.
  • A to jak u žen, tak i u mužů.
  • Už jen z tohoto důvodu bych vám sójové mléko nedoporučovala.
  • Mužům totiž v podstatě „zvedá“ estrogen a u žen – o tom ani nemluvím. Náš ženský cyklus je velice komplikovaný. Sója nám v jedné fázi cyklu může estrogen zvyšovat a v jiné zase snižovat. Proto prostě se sójovým mlékem opatrně.

To ale není to nejhorší.

2. Horší věc o sóji je způsob, jakým se pěstuje.
  • Sója je totiž plodina, u které se hojně používají pesticidy.
  • A právě pesticidy našemu tělu nesmírně škodí – přece jen jde o chemikálie, které zabíjí škůdce.
  • Takže je jasné, že když zvládnou zabít živé organismy, nejsou pro naše těla příliš dobré.
  • Naopak, mohou způsbovat velké potíže – otravy, bolest hlavy, závratě, nevolnost, zvracení, průjem, slabost, hormonální nerovnováhu, zvyšují rizoko rakoviny, mohou být dráždivé pro kůži, oči a dýchací cesty a mají spoustu dalších negativních dopadů na člověka.
  • Sójové mléko se vyrábí právě tak, že se sója louhuje a mixuje ve vodě. A právě se sójou se do vody vylouhují i všechny ty chemikálie, které se při jejím pěstování použily.

Tím, že poté pijete sójové mléko, tak vlastně do svého těla tyto pesticidy přímo dostáváte.

Proto si při výběru sójového mléka dejte opravdu pozor. Pokud už chcete pít sójové mléko, pak si vyberte alespoň takové, které bylo pěstováno v ekologickém zemědělství, bez použití pesticidů a jiných chemikálií.

Uvádí, že rýžový nápoj je potenciálně neslabším alergenem ze všech rostlinných náhražek v této kategorii. Výhodou je, že v mnoha směrech se tato tekutina chová trochu jako kravské mléko, akorát mi přijde, že je trochu více „vodové“. Chuťově bývá sladší a zdravotně není nic moc – jsou to samé rychlé sacharidy. Ovšem řekla bych, že nám ani příliš neškodí, určitě ne tak moc, jako třeba sojové. Rýžové mléko je tak skvělou náhražkou toho klasického kravského.

Že jste o něm ještě neslyšeli? Možná je na čase se seznámit. Nemusíte se ničeho bát, hrachové mléko opravdu nechutná po hrášku a ani není brčálově zelené. Má krémovou barvu, nasládlou chuť, je 100% veganské, bezlepkové a obsahuje velké množství vápníku i bílkovin. Je to rozhodně zajímavá alternativa a mě osobně rozhodně chutnají jiné mléka více, ale za vyzkoušení určitě stojí.

Kešu mléko je oproti ostatním rostlinným alternativám nejméně sladké a nejvíce husté. Skvěle se hodí do omáček i dezertů.

Nápoj z těchto typických, českých ořechů je výraznější chuti a lehčí konzistence. Není moc podobný kravskému mléku, ale celkem mi chutnal, jen čekejte výraznější ořechovou chuť.

Nápoj z máku je velmi dobrý zdroj vápníku, protože obsahuje až 122 % denní dávky. Takže pokud chcete doplnit tento minerál, makové „mléko“ je ten správný způsob.

Veganské „mléko“ se dá vyrobit v podstatě ze všeho. Mezi další populární možnosti patří třeba:

  • Lískooříškové
  • Makadamové
  • Pistáciové
  • Konopné
  • Sezamové
  • Chia
  • Arašídové
  • Slunečnicové
  • Jáhlové
  • A další

Jaká je nejlepší náhražka kravského mléka?

Už jsme si řekli všechny druhy rostlinných náhražek mléka, ale ráda bych ještě vypíchla ty nejlepší. 

  1. Z hlediska chuti za mě jednoduše víteží mléko ovesné. Skvěle se hodí pro běžnou každodenní náhražku mléka, je ideální do kávy, čajů, cereálií a dalšího, je lehké, stejně jako klasické mléko, nemění chuť nápojů (třeba kávy) a celkově je prostě tomu klasickému mléku nejbližší.
  2. Z hlediska zdraví je nejlepší mandlové, nebo kokosové. Oba tyto ořechy jsou plné zdravých látek, vitaminů, minerálů a obsahují minimum cukru. Proto jsou opravdu jedny z nejzdravějších. Na druhou stranu jsou více hutné (hlavně to kokosové), protože obsahují hodně ořechových tuků. A mandlové mléko je chuťově pořád tak nějak realtivně neutrální a hodí se tak i do kávy, ale to kokosové, to má i hodně výraznou chuť.

Ve výsledku je dost individuální, které veganské mléko je nejlepší. Záleží na vašich chuťových pohárcích.

Já jsem měla období ovesného mléka, poté mandlového, pak dokonce i sójového (což už bych osobně nikdy neudělala, nadělalo mi to v břiše pěknou neplechu), ale ve výsledku jsem se prostě vrátila k ovsu. Každopádně krásou na rostlinném mléku je, že ty chutě můžete kombinovat a každou chvíli si kupovat nějaké jiné.

Ekologická domácnost je trendem poslední doby – má to ovšem pádný důvod: být EKO pomáhá jak našemu životu, tak i naší planetě. Potřebujete-li inspiraci pro váš dům či vaše zdraví, mrkněte do některého z následujících článků:

Čím nám škodí kravské mléko?

Kravské mléko a výrobky z něj mohou našemu tělu škodit z mnoha důvodů. Když to řeknu jednoduše, kravské mléko se v lidském těle těžko tráví. Může způsobovat žaludeční potíže, což může vést k mnoha problémům. Pokud totiž lidské tělo není schopné zdravě trávit, tak může špatně přijímat vitaminy, minerály, či třeba zpracovávat hormony. Ne nadarmo se říká, že zdraví začíná ve střevech. A kravské mléko nám může ve střevech někdy tak trochu nadělat paseku.

  • V první řadě je jedním z hlavních zdrojů nasycených tuků, které není vhodné přijímat ve velkém množství a to třeba i proto, že mohou zvyšovat cholesterol. Dále mléko obsahuje látky jako laktóza, kasein a další.
  • Laktóza je mléčný cukr a je to také látka, na kterou má mnoho lidí alergii, nebo trpí alespoň její intolerancí.[4] Laktóza je totiž pro lidi těžko stravitelná. Můžete mít i pouze malou intoleranci, o které třeba ani nevíte, a která vám může způsobovat žaludeční potíže.[5]
  • Naopak kasein je mléčná bílkovina určená pro kravské mláďátka, aby krásně rostly. Žádný savec na světě, kromě člověka, nekonzumuje v dospělosti mléko. Kasein je substance, která je naprosto zásadní pro malá telátka, aby jim narostly rohy, kopyta a podobně. Ale pozor, i tele pije mléko pouze půl roku. 
  • Nehledě na to, že krávy jsou přežvýkavci – mají 4 žaludky, čili kompletně jiný zažívací trakt než lidi. A kravské mléko je určeno pro trávení právě těmito čtyřmi žaludky. I z toho je prostě zřejmé, že se kravské mléko pro lidské tělo nehodí.
  • Podle některých studií[6][7] může vést konzumace mléka ke křehkosti kostí a zlomeninám. Hlavně u žen to prý může být způsobeno cukrem zvaným D-galactose.
  • Podle dalších studíí[8][9] může konzumace mléka a mléčných výrobků způsobovat či zhoršovat akné, ekzém nebo jiné potíže s kůží.

Jak vybrat nejlepší rostlinné „mléko“?

  • Rostlinné nápoje by měly mít co nejjednodušší složení. Zde platí, že méně je více. Ideálně pouze voda a ořechy nebo jiná hlavní látka, ze které se nápoj skládá. Další příměsi jako například soli, cukry a podobě, jsou většinou nadbytečné.
  • Vybírat můžete také podle druhu nápoje – neměl by být příliš sladký, ale ani bez chuti – prostě taková zlatá střední cesta. Chuť by měla být neutrální, jemná a krémová.
  • Další faktor, podle kterého vybírat je určitě chuť – každému chutná něco jiného a tak je potřeba se k tomu svému propít.
  • Můj TIP: Orientujte se podle procenta cukru. Já se při výběru rostlinného mléka vždy sívám na složení a snažím se najít takové mléko, které má podobné % cukru, jako to klasické kravské (okolo 2% cukru). Když jsem zkoušela mléka, které měly více procent, třeba 4%, 5%, 7%, tak už na mě byly moc sladké a když je to naopak úplně 0%, tak je to mléko potom tak trochu bez chuti.

Jak vyrobit rostlinné „mléko“ doma?

Je to jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát. Budete potřebovat:

  • 100 g základní suroviny, což může být cokoliv – jakékoliv ořechy, semínka, ale i obiloviny nebo luštěniny,
  • 520 g čisté vody,
  • 3 velké datle,
  • špetka soli.

A jak na to?

  1. Základní surovinu namočte na 5-12 hodin.
  2. Potom vzniklou „směs“ slijte do mixéru a zalijte vodou. 
  3. Přidejte datle bez pecky a sůl.
  4. Rozmixujte.
  5. Poté přeceďte tekutinu přes plátýnko, aby byla hladká a krémová.

Rostlinné „mléko“ vydrží v lednici cca 4 dny.

1. místo

Minor Figures Oat Organic - ovesné „mléko“ barista

Výborné ovesné mléko, které skvěle slouží jako náhražka klasického kravského. Ckvěle chutná, hodí se do kávy a nemění její chuť.

Orientační cena: 90 Kč

Proč je Minor Figures na 1. místě?

Na první místo jsem vybrala ovesný nápoj od Minor Figres a to proto, že je to skutečně jedno z nejlepších rostlinných mlék, které jsou v Česku k dostání. Jde o velice chutný BIO ovesný nápoj navržený speciálně pro použití do kávových nápojů, ale hodí se i pro jakékoliv jiné použití. Hodně mi chutná a jednoduše si myslím, že je to jedna z nejlepších mléčných alternativ. Osobně nejraději chodím do kaváren, kde používají právě tohle mléko.

Uživatelské recenze

I dle recenzí je toto mlého opravdu výborné. Na české heurece se jich bohužel moc nenajde, ale když se podíváme do zahraničí, třeba na thingtesting či amazon, tak zjistíme, že si kupující velice chválí chuť a složení. Někteří dokonce oceňují designový zajímavý obal. V recenzích uživatelé často mléko srovnávají s OatLy a spousta tvrdí, že je Minor Figures jejich nejoblíbenější alternativa mléka.

Dále o produktu

Tento velmi oblíbený BIO ovesný nápoj byl speciálně navržený pro baristické potřeby, tedy na výrobu kávy. Mléko má dokonale krémovou chuť i konzistenci, takže značně připomíná to kravské.

Jeho složení je voda, oves (10 %), řepkový olej, fosforečnan vápenatý, uhličitan vápenatý a sůl – nic složitého. Já osobně ráda vybírám rostlinné alternativy mléka s přídavkem vápníku, protože mi přijde, že pak chutnají více jako to pravé kravské.

Ovesný nápoj Minor Figures se hodí i pro vegetariány a vegany, je bez přidaného cukru, stabilizátorů nebo konzervačních látek. Za mě jednoduše jednička.

Fotografie produktu

2. místo

Oatly Barista ovesné „mléko“

Skvělé ovesné mléko, chuťově výborné. Hodí se do kávy - obzvláště jeho verze Barista, jež je speciálně navržená pro kávové účely.

Orientační cena: 90 Kč

Proč je Barista OatLy na 2. místě?

Hned v těsném závěsu za Minor Figures je OatLy. Je to totiž skvělá značka ovesných „mlék“, které podle mě chutnají báječně. Zase se hodí se do kávy, do cereálií, a nebo klidně jen tak. OatLy má více různých typů mlék, toto v šedém balení je speciální barista edice, kterou bych vám doporučila nejvíce (zkoušela jsem všechny 3 a tohle mi chutnalo nejvíc).

Přestože je OatLy skvělé mléko, tak jsem na první místo stále zvolila Minor Figures. A to ze dvou hlavních důvodů:
  1. Za prvé – čistě moje osobní chuťové preference – Minor Figures mi chutná o něco malinko víc (ale OatLy je taky moc dobré).
  2. A za druhé: Minor Figures je organické a to jednoduše řečeno znamená, že je o něco zdravější, nebo zdravěji vyráběné.

Uživatelské recenze

Na OatLy najdete opravdu tisíce recenzí. A to dokonce i u nás v Česku. Podívat se můžýete třeba na zboží.cz, nebo heureku. Lidé zmiňují, že je to jejich nejoblíbenější veganské mléko, chválí si chuť, konzistenci a podobnost reálnému mléku. Spoustu dalších recenzí můžete najít i na amazonu, hometesterclub, productreview a mnoho dalších zahraničních recenzních portálech. Vesměs se ale většina recenzí prostě shoduje na tom, že je OatLy skvělé. Já jsem vám říkala, že je to celosvětová jednička.

Dále o produktu

Oatly Barista se skvěle hodí na přípravu cappuccina, flat white nebo latte. Díky ovesnému nápoji si budete moci vychutnat opravdu hutnou a krémovou pěnu jako v kavárně. Možná vás to až překvapí. 

Složení Barista je upraveno tak, aby vám šlo šlehání opravdu hezky od ruky a aby pěna na nápoji vydržela – čili je speciálně navržené pro použití v kavárnách či doma do kávy.

Tento nápoj můžete ale použít třeba k zalití ovesné kaše, k pití jen tak nebo všude, kde jste zvyklí používat klasické kravské mléko.

Fotografie produktu

3. místo

Mandlový nápoj neslazený BIO 1l

Mandlový nápoj, který skvěle slouží jako alternativa kravského mléka. Díky mandlím obsahuje i spoustu vitaminů, chuť má jemnou a strukturu mléčnou.

Orientační cena: 90 Kč

Proč je mandlové Rude Health na 3. místě?

No a na třetí místo jsem chtěla vybrat něco jiného, než ovesné mléko. Proto jsem zvolila pro změnu mandlové „mléko“ od Rude Health. Tento nápoj mi moc chutná, neobsahuje žádný přidaný cukr, sladidla ani zahušťovadla a je to opravdu skvělá náhražka klasických mlék.

Já sama musím říct, že mám prostě raději oves a proto jsem dala OatLy a Minor Figures výš, než Rude Health. Ovšem zde jde o vaše chuťové preference a tak rozhodně doporučuji vyzkoušet mlék více a určit si, které chutná nejvíc vám.

Uživatelské recenze

Na tento nápoj jsou recenze hlavně v zahraničí, protože v Česku ten trh s veganskými mléky není až tak velký. Každopádně když se podíváme třeba na hometesterclub, nebo amazon, zjistíme, že si lidé zase chválí chuť, ale třeba i jednoduchost ingrediencí. Mnoho lidí zmiňuje, že jim mléko chutná v kávě, ovesných vločkách, cereáliích, nebo jen tak.

Dále o produktu

Přestože je tento nápoj neslazený, tak vás mile překvapí svou přirozeně nasládlou a jemnou chutí. Mandle, ze kterých se tenhle nápoj připravuje, pochází ze slunné Itálie. Nápoj má krémovou strukturu a to i díky tomu, že v něm mandle spojily s rýží, která dodává právě onu sladkost, vodou a špetkou panenského slunečnicového oleje.

Jemný mandlový nápoj vám bude chutnat ve smoothies, granolách nebo jen tak.

Neobsahuje laktózu, přidaný cukr, sladidla ani zahušťovadla. Tento prémiový rostlinný nápoj je v BIO kvalitě, přirozeně bezlaktózový a neobsahuje žádný přidaný cukr, sladidla ani zahušťovadla. Navíc získal ocenění v soutěži Great Taste Awards.

4. místo

Provamel BIO mandlový nápoj 1 l

Orientační cena: 85 Kč

Proč jsem vybrala Provamel BIO mandlový nápoj?

Mandlový nápoj v bio kvalitě od značky Provamel je bez přidaného cukru a vyniká svou naprosto přirozenou chutí. Mandle, které se používají na jeho výrobu, zrají na sluníčku ve Středomoří. Hodí se k přímé konzumaci nebo do kávy. Je bez laktózy a bez lepku.

Nápoj má velmi hebkou texturu, takže vás na jazyku příjemně pohladí. 

A jaká je cena? Cca 85 korun.

5. místo

Mylk Organic Barista

Orientační cena: 90 Kč

Proč jsem zařadila Mylk Organic Barista?

Tento rostlinný nápoj vás kromě složení na první pohled zaujme velmi stylovou a designovou etiketou. 

Mylk Organic se skládá z ovsa, kokosové smetany a faba fazolí, což dohromady dává dokonale krémovou strukturu a příjemnou chuť. Mylk je neutrální a skvěle chutná vychlazené jen tak ve skleničce, v kávě, čaji, ale i v dezertech. Barista Mylk® je vyvinutý ve spolupráci se světově uznávaným odborníkem na kávu, Jamesem Hoffmannem. 

A já je cena? Cca 90 korun.

6. místo

Kokosový nápoj neslazený BIO 1l

Orientační cena: 90 Kč

Proč jsem vybrala kokosové Rude Health?

Kokosový nápoj je osvěžující rostlinná alternativa ke klasickému mléku. Má příjemnou vůni po zralém kokosu, která vás při troše fantazie zanese do slunného přímoří. 

Tento nápoj pochází z dílny britské značky Rude Health. Má čistou přírodní chuť bez přidaných aditiv.

Co v něm najdete? Pouze vyšlehanou kokosovou dužinu, která je smíchána s rýží, pramenitou horskou vodou a špetkou mořské soli.

A cena? Cca 90 korun.

7. místo

Sproud Barista hrachové

Orientační cena: 90 Kč

Proč je zde hrachový nápoj Sproud?

Hrachový nápoj má jemnou chuť a dokáže velmi dobře funkčně i chuťově nahradit klasické kravské mléko. Hrách patří k nejudržitelnějším zdrojům rostlinného proteinu, k jeho pěstování se totiž spotřebuje velmi málo půdy a vody. A velkým benefitem je, že obsahuje velmi nízký obsah cukru. Obsahuje velké množství vápníku a dále pak vitamíny D2, B2 a B12. 

Produkt se vyrábí ve Švédsku s ohleduplností k naší planetě. Speciální složení Sproud Barista usnadňuje šlehání mléka, při práci s kávou oceníte jeho neutrální chuť a nízký obsah cukru. Zároveň je ale hutné a krémové.

A kolik stojí? Cca 90 korun.

8. místo

The Bridge Ovesné „mléko“ Barista BIO

Orientační cena: 70 Kč

Proč jsem zařadila The Bridge Ovesné „mléko“ Barista BIO?

Tento ovesný nápoj ze slunné Itálie se skvěle hodí na přípravu jakékoli kávy. Našleháte z něho opravdu krásnou, krémovou pěnu. Jedná se o zcela veganský výrobek, který neobsahuje laktózu. Kromě kávy se i výborně hodí do kaší, mléčné rýže, nápojů nebo jen tak samotný.

A cena? Cca 70 kroun.

9. místo

Provamel BIO rýžový nápoj 1 l

Orientační cena: 70 Kč

Proč jsem vybrala rýžové mléko Provamel?

Provamel BIO rýžový, přirozeně sladký nápoj v bio kvalitě. Je zcela bez laktózy a bez lepku.

Tento nápoj si můžete vychutnat jen tak samotný, ale bude vynikající i jako základ pro kakao, ovesnou kaši nebo třeba do kávy.

Obzvlášť ho ocení malé děti, protože je nasládlý a tak ukojí jejich chuť na sladké – a to zdravou cestou.

A cena? Cca 70 korun.

10. místo

dm BIO ovesný nápoj se sójou Barista 1 l

Orientační cena: 40 Kč

Proč je zde ovesno-sójové BIO mléko od dm?

Jedná se o bio ovesný nápoj se sójou, který se výborně hodí na přípravu kávy jako je cappuccino, flat white nebo latté. S tímto nápojem vám půjde vyšlehat pěna jako nic – snadno a lehce. Nápoj neobsahuje žádné přidané cukry ani laktózu. 

A jaká je cena? Cca 40 korun.

Závěr

Rostlinné nápoje jsou skvělé alternativy k živočišnému mléku. Ať už vám kraví, kozí či ovčí mléko nechutná, nebo ho ze zdravotních důvodů nemůžete, nemusíte věšet hlavu – existuje spousta výborných náhražek mléka. 

Za mě je jedno z nejlepších Minor Figures ovesné, dále poté zase ovesné OatLy Barista, nebo třeba mandlové Rude Health. Mějte na paměti, že mlék je na trhu opravdu hodně a to jak značek, tak i typů příchutí. Proto na rostlinná mléka nezanevřete, když vám nebude chutnat první, které vyzkoušíte. mě to trvalo celkem dlouho, než jsem našla ty nejlepší.

Pro tip: vyzkoušejte Oatside

Já jsem možná až moc velký nadšenec do rostlinných mlék, ale ve světě existuje jedno mléko, které si mě získalo více než jakékoliv jiné. A to je Oatside. Ach, jak smutná jsem byla, když jsem zjistila, že se v Česku neprodává. Tak hrozně moc by patřilo na první místo. Pokud tedy někdy pojedete do zahraničí někam, kde ho mají (nebo pokud se doufám do Česka třeba někdy dostane), pak ho rozhodně vyzkoušejte. Toto mléko totiž chutná i mlékomilům více než to kravské.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[10] Wikipedie (CZ): Sojové mléko

[11] Bakalářská práce (CZ): Rostlinné nápoje

[12] Healthline (ENG): Oat Milk vs. Almond Milk: Which Is Better?

[13] PubMed Central (ENG): Milk Analog: Plant based alternatives to conventional milk, production, potential and health concerns

[14] PubMed Central (ENG): An Overview on Nutritional Aspects of Plant-Based Beverages Used as Substitutes for Cow's Milk

5/5 (Počet hlasů: 2)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »