TOP 3: Nejlepší esenciální oleje - srovnání a recenze

Jaké jsou nejlepší esenciální oleje? Co to esenciální, neboli éterické či aroma oleje jsou? Jak a na co oleje užívat co a k čemu slouží?

TOP  1. místo

Tierra Verde oleje

Vysoce kvalitní esenciální oleje s blahodárnými účinky
Velký výběr olejů
2. místo

Nobilis Tilia oleje

Kvalitní značka esenciáních olejů pro různé použití
Velký výběr olejů
3. místo

Alevita oleje

Další z dobrých značek aroma olejů k dostání u nás v ČR
Výběr olejů

Co jsou esenciální oleje?

Esenciálním olejům se lidově říká “voňavé olejíčky” a to právě proto, že jsou svou přírodní, jemnou vůní proslulé. Je velmi důležité, jak byl olej zpracován a zda se jedná opravdu o esenciální, nebo jen vonný – v tom je totiž zásadní rozdíl.

Pokud budete na internetu, nebo i v obchodě hledat esenciální oleje a místo toho vám budou nabídnuté aroma či éterické, nemusíte se bát, jde pořád o jeden a ten samý produkt, který se vyrábí totožně.

Esenciální oleje jsou těkavé aromatické tekutiny, které se získávají destilací z keřů, květin, stromů, koření či semen rostlin. Každý olej je unikátní a může obsahovat až stovky různých jedinečných složek. Aroma oleje se stávají unikátní a vysoce koncentrované právě díky způsobu výroby. K tomu, abychom získali jednu jedinou kapku oleje, je potřeba mnohdy až celá rostlina. Proto by mělo být jejich užívání opravdu účelové a zbytečně s nimi neplýtvat.

Esenciální oleje můžeme využívat na mnoha úrovních – od neléčebných procedur, až po ty léčivé.

Ekologická domácnost je trendem poslední doby – má to ovšem pádný důvod: být EKO pomáhá jak našemu životu, tak i naší planetě. Potřebujete-li inspiraci pro váš dům či vaše zdraví, mrkněte do některého z následujících článků:

Vonné oleje nejsou éterické oleje

Jak už jsme si řekli, název je sice podobný, ale bohužel se jedná o odlišné výrobky. Zkuste si následující definici zapamatovat, abyste si je v budoucnu již nepletli.

Ten nejzásadnější rozdíl spočívá v procesu výroby. Esenciální oleje se vytváří velmi důkladným procesem, který shromažďuje výtažky ze zmíněných darů naší země. Oproti tomu vonné oleje se vyrábějí ze syntetických sloučenin, které obsahují naprosté minimum přírodních složek, v některých případech dokonce žádné.

Vonné oleje se běžně používají v parfémech, mýdlech a další tělové kosmetice.

Jak se vyrábí esenciální oleje?

Existují dva hlavní způsoby, díky kterým se mohou zrodit esenciální oleje. Níže vám postupně představíme obě varianty.

Destilace vodní parou je asi nejběžnější způsob výroby esenciálních olejů. Při tomto procesu prochází nízký tlak páry přes nádrž, která je naplněná aromatickými rostlinami a obohacuje se o rostlinné esence. Tato pára potom dále kondenzuje a jelikož má esenciální olej nižší denzitu než voda, je možné je na konci procesu oddělit.

Lisování je druhý způsob, kterým můžeme získat aroma oleje. Tato metoda spočívá v mechanickém narušení “kapes s esencemi” citrusových plodů a extrahování esence. Tato metoda je nejjednodušší, ale je možné ji použít pouze u citrusových plodů.

Jak se esenciální oleje používají?

Éterické oleje mají všestranné využití a jejich blahodárné účinky jsou známé už z dob Starověkého Egypta. Oleje dokáží posilovat rovnováhu a harmonii v organismu a to jak po fyzické, tak po psychické stránce.

Inhalace je pravděpodobně nejznámější druh použití éterických olejů. Tento rituál vás dokáže zklidnit, ale naopak i nabudit. Vše se odvozuje od druhu použitého oleje. Díky inhalaci si můžete vyčistit dýchací cesty, posílit imunitu nebo dokonce navodit lepší emoční stav.

Jak inhalovat? Nejznámější jsou tyto tři způsoby:

Přes kapesník

Vezměte si vhodný éterický olej a aplikujte 3-4 kapky na kapesník, který opatrně přiložte k nosu a jemně vdechujte.

Přímé vdechování páry

Budete potřebovat cca 2 hrnky horké vody, které přelijete do vhodné nádoby (misky), přídáte 3-7 kapek jednoho nebo kombinaci více olejů a následně inhalujte páru, ve vzdálenosti alespoň 30 centimetrů nad vodou.

Nepřímé vdechování páry

Tato inhalace se připravuje totožně jako přímá s tím rozdílem, že je možné použít až 10 kapek zvolených olejů. Zásadní rozdíl je v tom, že nebudete páru vdechovat napřímo, ale necháte jí vycházet volně do prostoru místnosti, ve které se nacházíte. Můžete použít difuzér nebo aromalampu.

Kdo by je neměl rád, no ne? A pokud jednou zkusíte masáž s aroma olejem, už nikdy nebudete chtít jen obyčejný olej nebo krém.

Esenciální oleje zmírňují stres a napětí, zlepšují krevní oběh ve svalech a jejich flexibilitu, zmírňují namožení a bolest.

Jak na to? Smíchejte 15-20 kapek vybraného éterického oleje s 30ml základového oleje (třeba kokosového) a používejte ho jako klasický masážní olej. Vždy je dobré se ujistit, že jste vybrali vhodný olej. Pokud si nejste jisti, požádejte o radu odborníka.

Taky si v zimě rádi dopřejete horkou vanu a jen tak relaxujete? V tom případě se přidání esenciálních olejů doslova nabízí. Aroma koupel může být tou nejlepší odměnou po dlouhém dni. Dokáže zlepšit stav pokožky, vyrovnat emoční výkyvy, uklidnit a navodit tělo i mysl na příjemný spánek.

Smíchejte 5-7 kapek esenciálních olejů a cca 30 ml základového oleje. Tento “lektvar” nalijte do vany. Následně vodu dobře promíchejte a pak už si jen užívejte pohodu.

Lokální, neboli také vnější aplikace se stává víc a víc populárnější. Molekuly látek obsažené v olejích, jsou dostatečně malé na to, aby prošly pokožkou až do tkání.

Esenciální oleje můžete přidávat do tělových krémů, mlék, olejů, čistících produktů i masek či zubních gelů. Ve výjimečných případech můžete aplikovat olej na kůži přímo z lahvičky, ale vždy se raději poraďte s odborníkem.

Esenciální oleje se nemísí s vodou, ale s olejem či například alkoholem, jinak nedojde k jejich rozpuštění. Samotný aroma olej je vysoce koncentrovaný a tím pádem i silný a mohl by sám o sobě, v neuváženém používání způsobit více škody než užitku. Pokud tedy trošku tápete, nikdy neuděláte špatně, když olej zředíte a použijete lokálně. Například levandulový olej se skvěle hodí na nedokonalosti pleti jako je akné.

Vnitřní použití esenciálních olejů je vždy jen po poradě s odborníkem. Raději se zeptejte a ověřte si, že jdete správnou cestou.

Jak víme, esenciální oleje v sobě mají mnoho rostlinných účinků, mohou být využity jako jakási alternativa k jiným rostlinným preparátům. Myslete ale vždy na to, že jsou vysoce koncentrované! Dalším bodem k zamyšlení je kvalita. Není olej jako olej a kvalita se může velmi lišit. Naprostá většina olejů nemusí být pro vnitřní použití vhodná. Hledejte proto vždycky u výrobce potvrzení toho, že esenciální olej je určen k vnitřnímu užití. Musí to být napsané na produktu jednoznačně.

Esenciální oleje můžete použít i jako takové tekuté koření. Například kapka pomerančové esence vylepší hořkou čokoládu o jednu dimenzi. Nebe v ústech. Citronová esence doladí bábovku k dokonalosti.

Rozdílem mezi vnitřním užitím a dochucováním je velký. V rámci aromatizace použijete kapku a to jen za účelem propůjčení chuti a vůně pokrmu. Neužíváte je samostatně.

Důležitá je taky dostatečná informovanost a samozřejmostí je 100% kvalita esenciálního oleje, který se k tomu využívá.

Mají oleje nějaké zdravotní benefity?

Esence obecně lze používat k terapeutickým účelům. Je to de facto totožné jako u bylinek. Z bylinek vyrábíme mastičky, sirupy, tinktury nebo klasické čaje, které přináší našemu organismu různé benefity.

Vždy ale myslete na to, že je důležité znát účinky jednotlivých olejů a nepoužívat je, jak vás napadne. Vše by mělo mít svá pravidla. Důležité je to především proto, abychom si neublížili. Bylinky ve větším množství mohou mít skutečně ohromnou sílu.

Ať už se jedná o byliny nebo o esenciální oleje z nich, pokud je chceme užívat ve větším množství, tak vždy s dostatečným přísunem informací.

Existují esence, které uklidňují, utišují, pomáhají rychleji usnout a činí váš spánek hlubším. Pokud vás trápí problémy se spánkem, nemůžete usnout nebo se ráno probouzíte jako po bitvě, zkuste sáhnout například po oleji z levandule či meduňky. Levandule pomáhá při nespavosti a zároveň snižuje pocit bolesti. Meduňka je bylina, která dokáže navodit pocit uklidnění.

Pokud vás trápí rýma, nebo naopak ucpané dutiny, dejte pár kapek aroma oleje do difuzéru nebo na kapesník. Jaký olej se na podporu dýchacích cest hodí? Určitě eukalyptus nebo tee trea olej. Tyto dva oleje uvolňují dýchací cesty a účinně podporují vykašlávání. 

Jelikož aromaterapie funguje díky přímému propojení čichu a mozku, dokáže vás velmi snadno uklidnit a povzbudit. K léčbě stresu se nejčastěji používá levandule, bergamot, ylang-ylang či grep.

Na hojení ran je vhodný například čajovník. Má antiseptické i hojivé účinky a je antibakteriální. Pokud vás trápí nějaká nezhojená rána, přimíchejte několik kapek do stolního oleje nebo například tuku a místo jemně namažte.

Trpíte na migrény či bolesti hlavy? Zkuste kouzlo aromaterapie a možná vás až překvapí, jak rychle nebudete o bolesti vědět. Jaký je ideální éterický olej? Eukalyptus, který vyčistí vzduch, dezinfikuje a uleví od bolesti.

Aroma oleje můžete kapat na různé tkaniny a textilie, pro navození příjemné vůně domova. Zkuste pár kapek přidat i do pracího gelu nebo prášku. Uvidíte, že váš domov dostane najednou úplně jinou atmosféru.

Jaké existují vůně olejů?

Růže

Tento olej uklidní, dodá energii a zlepší náladu. Pomůže s nespavostí, funguje i jako afrodiziakum.

Čajovník (tea tree)

Tea tree je antibakteriální, hojí rány a uklidňuje.

Bazalka

Trápí vás PMS? Sáhněte po bazalce. Dále pomáhá na bolest hlavy, migrény, nespavost či kašel.

Anýz

Anýz je velký pomocník při viróze, nachlazení a rýmě, může ulevit i astmatikům.

Santalové dřevo

Ideální do ložnice, protože se o něm říká, že probouzí smysly a vášeň. Povzbuzuje, dodá energii.

Jehličí borovice

Tento olej dodává energii i sebevědomí, podporuje kreativitu, uvolňuje svaly a ulevuje při artritidě.

Cedrové dřevo

Uklidňuje, zvyšuje soustředění, působí na rýmu, virózu a nachlazení.

Levandule

Odpradávna má levandule uklidňující účinky, dokáže příjemně osvěžit vzduch, snižuje podráždění a umí hojit záněty.

Pačule

Opět skvělý pomocník do ložnice na zpestření manželského života. Probouzí totiž sexuální energii a vášeň.

Meduňka

Zklidňuje mysl a je skvělým bojovníkem proti nespavosti. Uvolňuje stres a působí proti bolestem hlavy.

Ylang-ylang

Říká se, že má afrodiziakální účinek a navíc bojuje proti stresu a nespavosti.

Citron

Je ideální jako příměs do čistících prostředků pro domácnost. Sám o sobě totiž dezinfikuje, čistí vzduch a svou jemnou vůní dodá domácnosti příjemnou energii. Navíc pomáhá od bolestí hlavy, při bakteriální angíně i viróze a snižuje krevní tlak.

Cypřiš

Cypřiš snižuje stres a pocit úzkosti, pomáhá při bronchitidě a astmatu.

Eukalyptus

Aroma eukalyptu čistí vzduch, dezinfikuje, uleví při bolesti hlavy, uklidní a posílí srdeční činnost.

Máta peprná

Máte krásně osvěžuje, odbourává stres a napětí, pomáhá při nachlazení, rýmě a problémech se žaludkem.

Heřmánek

Používá se ke zlepšení nálady a k navození relaxace.

Jasmín

Je vhodný k léčbě depresí, jako rekonvalescence porodu a léčbě libida.

Podle čeho olej vybírat

Hlavní kritérium, podle kterých byste se při výběru měli řídit, je certifikace.

O jaké certifikace jde?

Botanická certifikace

Vysoce kvalitní esenciální olej musí v každém případě pocházet z botanicky certifikovaných rostlin. Co to znamená? Že je nutné, aby byly popsané dvěma latinskými názvy. Ten první označuje rod a to druhé druh.

Destilovaná část rostliny

Jednotlivé části každé rostliny (květ, list, stonek, kůra, kořen a další) mohou produkovat rozdílné esence a proto je nutné toto specifikovat.

Chemotyp

Jedná se o takový “občanský průkaz”. Jedna aromatická rostlina může produkovat odlišné esence v závislosti na celé řadě faktorů, jako je sluneční svit, klima, složení půdy, nadmořská výška a další. A díky těmto rozdílům vznikl „chemotyp“. Dva chemotypy stejného esenciálního oleje mohou mít nejen různé účinky, ale také velmi odlišnou toxicitu. Proto to musí být vždy specifikováno.

Koupě kvalitní esenciální olejů není bohužel levná záležitost. Pokud tedy narazíte na olej, který je levnější než 100 Kč, raději zbystřete a zjistěte si více informací.

Jak jsme již zmínili, výrobu olejů je zapotřebí velké množství “přírody”, proto je zjevné, že cena nemůže být podřadná. Zde platí, že za kvalitu se zkrátka platí.

Je také třeba zohlednit, o jaký olej se jedná. Mohou zde být různé cenové rozptyly, v závislosti na dostupnosti suroviny, ze které je vyrobený.

Pokud s používáním aroma olejů začínáte, nic neuspěchejte. V klidu si udělejte průzkum trhu. V tom vám mohou pomoci jak internetové vyhledávače s recenzemi, tak i sociální sítě, na kterých je v dnešní době spousta skupin, které se oleji zabývají a mají přehled. Než se nechat napálit, je lepší vědět, co kupujete. Zkrátka nekupovat zajíce v pytli.

Skladování esenciálních olejů

Pokud jste se podrobili analýze trhu a vlastníte už nějaký éterický olej, vaše cesta nekončí, ale naopak začíná. Aby bylo používání opravdu dle pravidel, nezapomeňte dodržovat zásady správného skladování.

Esenciální oleje jsou těkavé látky, které rychle vyprchávají. Lahvičky proto vždy zavírejte ihned po aplikaci oleje. Nevystavujte je velkým výkyvům teplot, ideální je stálá, pokojová teplota.

Pokud se budete řídit těmito pravidly, může vám olej vydržet až pět let. Každopádně se vždy řiďte informací na obalu.

Bezpečnost

Před použitím olejů si důkladně prostudujte příbalový leták, nebo se poraďte přímo s prodejcem. Obecně ale platí několik zásad, které je třeba dodržovat:

 • Esenciální oleje nejsou rozpustné ve vodě, vždy jen v tuku. Proto než je použijete, smíchejte s nějkým stolním olejem, ghí a podobně.
 • Neředěné je neaplikujte na pokožku. Kůže může začít nezvykle reagovat. Před nanesením opět smíchejte s tělovým máslem, olejem či krémem.
 • Dbejte na správné dodržování dávkování.
 • Nikdy neaplikujte neředěné EO do nosních dírek, vnějšího zvukovod, do očí, ani na sliznice anogenitální oblasti.
 • Skladujte esenciální oleje na bezpečném místě, z dosahu dětí a domácích zvířat.
 • Pozor, některé esenciální oleje mohou být ve vysokých dávkách toxické pro kočky.

Kdy se olejům vyhnout?

Pokud si nejste jisti, zda oleje používat či nikoliv, vždy se poraďte s odborníkem.

Obecně ale platí níže sepsaná pravidla, která je třeba brát na zřetel.

 • Alergie 
 • Těhotné ženy
 • Kojící ženy 
 • Děti – u dětí buďte s esenciálními oleji velmi opatrní. Existují esenciální oleje, které se u dětí nesmí používat. Do tří měsíců věku dítěte nepoužívejte esenciální oleje vůbec.
 • Berete li léky, poraďte se raději s lékařem

1. místo

Tierra Verde oleje

Orientační cena: 400 Kč
Orientační cena: 120 Kč
Orientační cena: 250 Kč
Orientační cena: 250 Kč
Vůní a příchutí má značka mnohem více, dali jsme vám sem pouze 4, ale vybrat si můžete z celé řady.

Jedná se o českou značku, která si zakládá na dodržování principů ekologie, chemickém minimalismu a lásce k přírodě.

Veškeré suroviny, které používají pro výrobu svých produktů volí s ohledem na co nejmenší zátěž pro zdraví lidí i celé naší planety. Netestují na zvířatech, výrobky neobsahují ropné deriváty, syntetické parfémy, barviva, průmyslová pěnidla ani dráždivé anionaktivní tenzidy. Jsou koncentrované a snadno odbouratelné. Lokální, manuální výroba tvoří až 70 % a dováží jen to, co není dostupné v naší zemi. Splňují kritéria jednoho z nejpřísnějších mezinárodních certifikátů Ecogarantie.

U této značky naleznete celou řadu bio esenciálních olejů, které mají všestranné využití. Za zmínku stojí například silice bio levandule, citronová tráva či cedr.

Na celé řadě výrobků naleznete označení Ecogarantie, PEFC nebo GOTS, což jsou certifikáty zdůrazňující přírodu a eliminující chemii.

2. místo

Nobilis Tilia oleje

Orientační cena: 300 Kč
Orientační cena: 150 Kč
Orientační cena: 150 Kč
Orientační cena: 350 Kč
Vůní a příchutí má značka mnohem více, dali jsme vám sem pouze 4, ale vybrat si můžete z celé řady.

Jak firma sama s pokornou hrdostí tvrdí, jedná se o průkopníky aromaterapeutické kosmetiky v naší zemi a to již od roku 1992.

K výrobě svých produktů využívají pouze prvotřídní suroviny s ověřeným původem.

V roce 2007 firma iniciovala zavedení certifikace kosmetiky a přímo se i podílela na tvorbě standardů. Certifikace české přírodní (CPK) a bio (CPK BIO) kosmetiky patří mezi nejpřísnější na světě. Produkty s jejím označením garantují skutečně nejvyšší kvalitu.

Firma nabízí nejrůznější produkty aromaterapie. V nabídce můžete najít květové vody, vonné esence, éterické oleje, roll on na bázi aroma oleje či parfémované vody. Výběr je opravdu neskonalý.

3. místo

Alevita oleje

Orientační cena: 80 Kč
Orientační cena: 90 Kč
Orientační cena: 90 Kč
Orientační cena: 90 Kč
Vůní a příchutí má značka mnohem více, dali jsme vám sem pouze 4, ale vybrat si můžete z celé řady.

Firma Altevita se přímo specializuje na nabídku přírodních produktů a přípravků, které blahodárně působí na lidský organismus. Ve své nabídce mají i řadu aroma olejů, které jsou pro vaše tělo velmi prospěšné. Všechny produkty jsou přírodní a podporují tělesnou i duševní harmonii.

Kam dál?

Rate this post