10 nejlepších esenciálních olejů – srovnání a recenze

Shrnutí: Přírodní esenciální oleje jsou takový malý zázrak přírody. Mají blahodárné účinky na psychické i fyzické zdraví.[1][2][4][5]Jaký výrobce esenciálních olejů je ale nejlepší? Srovnala jsem pro vás 10 značek, ze kterých vzešli 3 vítězové:

  • 1. místo u mě vyhrálo You & Oil, které prodává bioaktivní směsi olejů pro různé potíže.
  • Na 2. místo jsem vybrala německou značku Taoasis s velkým výběrem jednodruhových olejů i účinných směsí.
  • A 3. místo si u mě získala moravská Tierra Verde. Má oleje v bio kvalitě a v různých velikostech (10, 30 i 50 ml).

V článku se navíc dozvíte:

Jaký je rozdíl mezi vonným a esenciálním olejem? Jaké druhy esenciálních olejů existují a jaké mají konkrétní účinky?

TOP  1. místo

You & Oil

Orientační cena: 200 – 350 Kč
Proč 1. místo
Protože značka You & Oil nabízí skvělé bioaktivní směsi esenciálních olejů pro dospělé i děti, které pomáhají tělu znovu obnovit přirozené zdraví.
2. místo

Taoasis

Orientační cena: 100 – 400 Kč
Proč 2. místo
Jde totiž o kvalitní aromaterapeutickou značku s velkým výběrem esenciálních olejů. Ty jsou vyrobeny z přírodních surovin z obnovitelných zdrojů.
3. místo

Tierra Verde

Orientační cena: 100 – 500 Kč
Proč 3. místo
Jelikož značka má v nabídce vysoce kvalitní esenciální oleje s blahodárnými účinky. Najdete u nich velký výběr čistě veganských olejů v různých velikostech.

Deset nejlepších značek olejů

  1. You & Oil 200 – 350 Kč
  2. Taoasis 100 – 400 Kč
  3. Tierra Verde 100 – 500 Kč
  4. Nobilis Tilia 300 Kč
  5. Altevita 80 – 650 Kč
  6. NOW Essential Oil 140 – 300 Kč
  7. Chaudhary Biosys 60 – 170 Kč
  8. Bodhi 350 Kč
  9. Spitzner 220 – 280 Kč
  10. Saloos 70 – 300 Kč

Co jsou esenciální oleje?

Esenciálním olejům se lidově říká „voňavé olejíčky“ a to právě proto, že jsou svou přírodní vůní proslulé. Je velmi důležité, jak byl olej zpracován a zda se jedná opravdu o esenciální, nebo jen vonný – v tom je totiž zásadní rozdíl.

  • Pokud budete na internetu, nebo i v obchodě hledat esenciální oleje a místo toho vám budou nabídnuté aroma či éterické, nemusíte se bát, jde pořád o jeden a ten samý produkt, který se vyrábí totožně.
  • Esenciální oleje jsou těkavé aromatické tekutiny, které se získávají destilací z keřů, květin, stromů, koření či semen rostlin. Každý olej je unikátní a může obsahovat až stovky různých jedinečných složek.
  • Aroma oleje se stávají unikátní a vysoce koncentrované právě díky způsobu výroby. K tomu, abychom získali jednu jedinou kapku oleje, je potřeba mnohdy až celá rostlina. Proto by mělo být jejich užívání opravdu účelové a zbytečně s nimi neplýtvat.
  • Esenciální oleje můžeme využívat na mnoha úrovních – od neléčebných procedur, až po ty léčivé.

Ekologická domácnost je trendem poslední doby – má to ovšem pádný důvod: být EKO pomáhá jak našemu životu, tak i naší planetě. Potřebujete-li inspiraci pro váš dům či vaše zdraví, mrkněte do některého z následujících článků:

Vonné oleje nejsou éterické oleje

Jak už jsme si řekli, název je sice podobný, ale bohužel se jedná o odlišné výrobky. Zkuste si následující definici zapamatovat, abyste si je v budoucnu již nepletli.

Ten nejzásadnější rozdíl spočívá v procesu výroby. Esenciální oleje se vytváří velmi důkladným procesem, který shromažďuje výtažky ze zmíněných darů naší země.[2] Oproti tomu vonné oleje se často vyrábějí ze syntetických sloučenin, které obsahují naprosté minimum přírodních složek, v některých případech dokonce žádné.

Vonné oleje se běžně používají v parfémech, mýdlech a další tělové kosmetice.

Jak se vyrábí esenciální oleje?

Existují dva hlavní způsoby, díky kterým se mohou zrodit esenciální oleje. Níže vám postupně představíme obě varianty.

Destilace vodní parou je asi nejběžnější způsob výroby esenciálních olejů. Při tomto procesu prochází nízký tlak páry přes nádrž, která je naplněná aromatickými rostlinami a obohacuje se o rostlinné esence. Tato pára potom dále kondenzuje a jelikož má esenciální olej nižší denzitu než voda, je možné je na konci procesu oddělit.[3]

Lisování je druhý způsob, kterým můžeme získat aroma oleje. Tato metoda spočívá v mechanickém narušení „kapes s esencemi“ citrusových plodů a extrahování esence. Tato metoda je nejjednodušší, ale je možné ji použít pouze u citrusových plodů.

Jak se esenciální oleje používají?

Éterické oleje mají všestranné využití a jejich blahodárné účinky jsou známé už z dob Starověkého Egypta. Oleje dokáží posilovat rovnováhu a harmonii v organismu a to jak po fyzické, tak po psychické stránce.

Inhalace je pravděpodobně nejznámější druh použití éterických olejů. Tento rituál vás dokáže zklidnit, ale naopak i nabudit. Vše se odvozuje od druhu použitého oleje. Díky inhalaci si můžete vyčistit dýchací cesty, posílit imunitu nebo dokonce navodit lepší emoční stav.[4]

Jak inhalovat? Nejznámější jsou tyto tři způsoby:

Přes kapesník

Vezměte si vhodný éterický olej a aplikujte 3-4 kapky na kapesník, který opatrně přiložte k nosu a jemně vdechujte.

Přímé vdechování páry

Budete potřebovat cca 2 hrnky horké vody, které přelijete do vhodné nádoby (misky), přídáte 3-7 kapek jednoho nebo kombinaci více olejů a následně inhalujte páru, ve vzdálenosti alespoň 30 centimetrů nad vodou.

Nepřímé vdechování páry

Tato inhalace se připravuje totožně jako přímá s tím rozdílem, že je možné použít až 10 kapek zvolených olejů. Zásadní rozdíl je v tom, že nebudete páru vdechovat napřímo, ale necháte jí vycházet volně do prostoru místnosti, ve které se nacházíte. Můžete použít difuzér nebo aromalampu.

Kdo by je neměl rád, no ne? A pokud jednou zkusíte masáž s aroma olejem, už nikdy nebudete chtít jen obyčejný olej nebo krém.

Esenciální oleje zmírňují stres a napětí[5], zlepšují krevní oběh ve svalech a jejich flexibilitu, zmírňují namožení a bolest.

Jak na to? Smíchejte 15-20 kapek vybraného éterického oleje s 30ml základového oleje (třeba kokosového) a používejte ho jako klasický masážní olej. Vždy je dobré se ujistit, že jste vybrali vhodný olej. Pokud si nejste jisti, požádejte o radu odborníka.

Taky si v zimě rádi dopřejete horkou vanu a jen tak relaxujete? V tom případě se přidání esenciálních olejů doslova nabízí. Aroma koupel může být tou nejlepší odměnou po dlouhém dni. Dokáže zlepšit stav pokožky, vyrovnat emoční výkyvy, uklidnit a navodit tělo i mysl na příjemný spánek.

Smíchejte 5-7 kapek esenciálních olejů a cca 30 ml základového oleje. Tento “lektvar” nalijte do vany. Následně vodu dobře promíchejte a pak už si jen užívejte pohodu.

Lokální, neboli také vnější aplikace se stává víc a víc populárnější. Molekuly látek obsažené v olejích, jsou dostatečně malé na to, aby prošly pokožkou až do tkání.

Esenciální oleje můžete přidávat do tělových krémů, mlék, olejů, čistících produktů i masek či zubních gelů. Ve výjimečných případech můžete aplikovat olej na kůži přímo z lahvičky, ale vždy se raději poraďte s odborníkem.

Esenciální oleje se nemísí s vodou, ale s olejem či například alkoholem, jinak nedojde k jejich rozpuštění. Samotný aroma olej je vysoce koncentrovaný a tím pádem i silný a mohl by sám o sobě, v neuváženém používání způsobit více škody než užitku. Pokud tedy trošku tápete, nikdy neuděláte špatně, když olej zředíte a použijete lokálně. Například levandulový olej se skvěle hodí na nedokonalosti pleti jako je akné.

Vnitřní použití esenciálních olejů je vždy jen po poradě s odborníkem. Raději se zeptejte a ověřte si, že jdete správnou cestou.

Jak víme, esenciální oleje v sobě mají mnoho rostlinných účinků, mohou být využity jako jakási alternativa k jiným rostlinným preparátům. Myslete ale vždy na to, že jsou vysoce koncentrované! Dalším bodem k zamyšlení je kvalita. Není olej jako olej a kvalita se může velmi lišit. Naprostá většina olejů nemusí být pro vnitřní použití vhodná. Hledejte proto vždycky u výrobce potvrzení toho, že esenciální olej je určen k vnitřnímu užití. Musí to být napsané na produktu jednoznačně.

Esenciální oleje můžete použít i jako takové tekuté koření. Například kapka pomerančové esence vylepší hořkou čokoládu o jednu dimenzi. Nebe v ústech. Citronová esence doladí bábovku k dokonalosti.

Rozdílem mezi vnitřním užitím a dochucováním je velký. V rámci aromatizace použijete kapku a to jen za účelem propůjčení chuti a vůně pokrmu. Neužíváte je samostatně.

Důležitá je taky dostatečná informovanost a samozřejmostí je 100% kvalita esenciálního oleje, který se k tomu využívá.

Mají oleje nějaké zdravotní benefity?

Esence obecně lze používat k terapeutickým účelům. Je to de facto totožné jako u bylinek. Z bylinek vyrábíme mastičky, sirupy, tinktury nebo klasické čaje, které přináší našemu organismu různé benefity.

Vždy ale myslete na to, že je důležité znát účinky jednotlivých olejů a nepoužívat je, jak vás napadne. Vše by mělo mít svá pravidla. Důležité je to především proto, abychom si neublížili. Bylinky ve větším množství mohou mít skutečně ohromnou sílu.

Ať už se jedná o byliny nebo o esenciální oleje z nich, pokud je chceme užívat ve větším množství, tak vždy s dostatečným přísunem informací.

Existují esence, které uklidňují, utišují, pomáhají rychleji usnout a činí váš spánek hlubším. Pokud vás trápí problémy se spánkem, nemůžete usnout nebo se ráno probouzíte jako po bitvě, zkuste sáhnout například po oleji z levandule či meduňky.[6] Levandule pomáhá při nespavosti a zároveň snižuje pocit bolesti. Meduňka je bylina, která dokáže navodit pocit uklidnění.

Pokud vás trápí rýma, nebo naopak ucpané dutiny, dejte pár kapek aroma oleje do difuzéru nebo na kapesník. Jaký olej se na podporu dýchacích cest hodí? Určitě eukalyptus[7] nebo tee trea olej. Tyto dva oleje uvolňují dýchací cesty a účinně podporují vykašlávání. 

Jelikož aromaterapie funguje díky přímému propojení čichu a mozku, dokáže vás velmi snadno uklidnit a povzbudit. K léčbě stresu se nejčastěji používá levandule, bergamot, ylang-ylang či grep.[4]

Na hojení ran je vhodný například čajovník neboli tea tree.[8] Má antiseptické i hojivé účinky a je antibakteriální. Pokud vás trápí nějaká nezhojená rána, přimíchejte několik kapek do stolního oleje nebo například tuku a místo jemně namažte.

Trpíte na migrény či bolesti hlavy? Zkuste kouzlo aromaterapie a možná vás až překvapí, jak rychle nebudete o bolesti vědět. Jaký je ideální éterický olej? Eukalyptus,[9] který vyčistí vzduch, dezinfikuje a uleví od bolesti.

Aroma oleje můžete kapat na různé tkaniny a textilie, pro navození příjemné vůně domova. Zkuste pár kapek přidat i do pracího gelu nebo prášku. Uvidíte, že váš domov dostane najednou úplně jinou atmosféru.

Jaké existují vůně olejů?

Růže

Tento olej uklidní, dodá energii a zlepší náladu. Pomůže s nespavostí, funguje i jako afrodiziakum.[10]

Čajovník (tea tree)

Tea tree je antibakteriální, hojí rány a uklidňuje.[8]

Bazalka

Trápí vás PMS? Sáhněte po bazalce. Dále pomáhá na bolest hlavy, migrény, nespavost či kašel.

Anýz

Anýz je velký pomocník při viróze, nachlazení a rýmě, může ulevit i astmatikům.

Santalové dřevo

Ideální do ložnice, protože se o něm říká, že probouzí smysly a vášeň. Povzbuzuje, dodá energii.

Jehličí borovice

Tento olej dodává energii i sebevědomí, podporuje kreativitu, uvolňuje svaly a ulevuje při artritidě.

Cedrové dřevo

Uklidňuje, zvyšuje soustředění, působí na rýmu, virózu a nachlazení.

Levandule

Odpradávna má levandule uklidňující účinky, dokáže příjemně osvěžit vzduch, snižuje podráždění a umí hojit záněty.

Pačule

Opět skvělý pomocník do ložnice na zpestření manželského života. Probouzí totiž sexuální energii a vášeň.

Meduňka

Zklidňuje mysl a je skvělým bojovníkem proti nespavosti. Uvolňuje stres a působí proti bolestem hlavy.

Ylang-ylang

Říká se, že má afrodiziakální účinek a navíc bojuje proti stresu a nespavosti.

Citron

Je ideální jako příměs do čistících prostředků pro domácnost. Sám o sobě totiž dezinfikuje, čistí vzduch a svou jemnou vůní dodá domácnosti příjemnou energii. Navíc pomáhá od bolestí hlavy, při bakteriální angíně i viróze a snižuje krevní tlak.

Cypřiš

Cypřiš snižuje stres a pocit úzkosti, pomáhá při bronchitidě a astmatu.

Eukalyptus

Aroma eukalyptu[7] čistí vzduch, dezinfikuje, uleví při bolesti hlavy, uklidní a posílí srdeční činnost.

Máta peprná

Máte krásně osvěžuje, odbourává stres a napětí, pomáhá při nachlazení, rýmě a problémech se žaludkem.

Heřmánek

Používá se ke zlepšení nálady a k navození relaxace.[10]

Jasmín

Je vhodný k léčbě depresí, jako rekonvalescence porodu a léčbě libida.

Podle čeho olej vybírat?

Hlavní kritérium, podle kterých byste se při výběru měli řídit, je certifikace.

O jaké certifikace jde?

Botanická certifikace

Vysoce kvalitní esenciální olej musí v každém případě pocházet z botanicky certifikovaných rostlin. Co to znamená? Že je nutné, aby byly popsané dvěma latinskými názvy. Ten první označuje rod a to druhé druh.

Destilovaná část rostliny

Jednotlivé části každé rostliny (květ, list, stonek, kůra, kořen a další) mohou produkovat rozdílné esence a proto je nutné toto specifikovat.

Chemotyp

Jedná se o takový “občanský průkaz”. Jedna aromatická rostlina může produkovat odlišné esence v závislosti na celé řadě faktorů, jako je sluneční svit, klima, složení půdy, nadmořská výška a další. A díky těmto rozdílům vznikl „chemotyp“. Dva chemotypy stejného esenciálního oleje mohou mít nejen různé účinky, ale také velmi odlišnou toxicitu. Proto to musí být vždy specifikováno.

Koupě kvalitní esenciální olejů není bohužel levná záležitost. Pokud tedy narazíte na olej, který je levnější než 100 Kč, raději zbystřete a zjistěte si více informací.

Jak jsme již zmínili, výrobu olejů je zapotřebí velké množství “přírody”, proto je zjevné, že cena nemůže být podřadná. Zde platí, že za kvalitu se zkrátka platí.

Je také třeba zohlednit, o jaký olej se jedná. Mohou zde být různé cenové rozptyly, v závislosti na dostupnosti suroviny, ze které je vyrobený.

Pokud s používáním aroma olejů začínáte, nic neuspěchejte. V klidu si udělejte průzkum trhu. V tom vám mohou pomoci jak internetové vyhledávače s recenzemi, tak i sociální sítě, na kterých je v dnešní době spousta skupin, které se oleji zabývají a mají přehled. Než se nechat napálit, je lepší vědět, co kupujete. Zkrátka nekupovat zajíce v pytli.

Skladování esenciálních olejů

Pokud jste se podrobili analýze trhu a vlastníte už nějaký éterický olej, vaše cesta nekončí, ale naopak začíná. Aby bylo používání opravdu dle pravidel, nezapomeňte dodržovat zásady správného skladování.

Esenciální oleje jsou těkavé látky, které rychle vyprchávají. Lahvičky proto vždy zavírejte ihned po aplikaci oleje. Nevystavujte je velkým výkyvům teplot, ideální je stálá, pokojová teplota.

Pokud se budete řídit těmito pravidly, může vám olej vydržet až pět let. Každopádně se vždy řiďte informací na obalu.

Bezpečnost

Před použitím olejů si důkladně prostudujte příbalový leták, nebo se poraďte přímo s prodejcem. Obecně ale platí několik zásad, které je třeba dodržovat:

  • Esenciální oleje nejsou rozpustné ve vodě, vždy jen v tuku. Proto než je použijete, smíchejte s nějkým stolním olejem, ghí a podobně.
  • Neředěné je neaplikujte na pokožku. Kůže může začít nezvykle reagovat. Před nanesením opět smíchejte s tělovým máslem, olejem či krémem.
  • Dbejte na správné dodržování dávkování.
  • Nikdy neaplikujte neředěné EO do nosních dírek, vnějšího zvukovod, do očí, ani na sliznice anogenitální oblasti.
  • Skladujte esenciální oleje na bezpečném místě, z dosahu dětí a domácích zvířat.
  • Pozor, některé esenciální oleje mohou být ve vysokých dávkách toxické pro kočky.

Kdy se olejům vyhnout?

Pokud si nejste jisti, zda oleje používat či nikoliv, vždy se poraďte s odborníkem.

Obecně ale platí níže sepsaná pravidla, která je třeba brát na zřetel.

  • Alergie 
  • Těhotné ženy
  • Kojící ženy 
  • Děti – u dětí buďte s esenciálními oleji velmi opatrní. Existují esenciální oleje, které se u dětí nesmí používat. Do tří měsíců věku dítěte nepoužívejte esenciální oleje vůbec.
  • Berete li léky, poraďte se raději s lékařem

1. místo

You & Oil

Orientační cena: 200 – 350 Kč

Kvalitní funkční bioaktivní směsi přírodních esenciálních olejů pro různé potíže (spánek, menstruace atd.) v 5 až 10ml lahvičkách.

Proč jsem na 1. místo vybrala značku You & Oil?

Protože se jedná o značku s mnoha certifikáty a jejich oleje jsou opravdu kvalitní, netestované na zvířatech a hodí se pro vegany. Všechny pocházejí z litevských přírodních zdrojů a výroba probíhá v jejich vlastní manufaktuře ve Vilniusu.

Přijde mi praktické, že značka nabízí už namíchané směsi olejů na konkrétní věc – zlepšení spánku, imunity, nachlazení apod.

Uživatelské recenze

Z recenzí na heurece jsem zjistila, že se jejich směsi vesměs těší oblibě. Skvěle je hodnocená například Bioaktivní směs na Akné, která podle ověřeného zákazníka skutečně funguje a zároveň nevysušuje pokožku. 100% hodnocení má také směs pro děti Sladké sny, kde jedna recenzentka uvádí, že děti díky ní „spí jako andílci“. A třetí výborně hodnocenou směsí je Menstruce, o které uživatelky uvádějí, že opravdu funguje proti bolestem, hezky voní a zeslabuje křeče.

Další informace

Značka You & Oil vznikla v roce 2014 v Litvě a její zakladatelka, Birutė Nastaravičiūtė, za ní dokonce vyhrála cenu za nejvíce inovativní společnost, kterou založila žena.

You & Oil vyrábí veganské produkty na pleť i vlasy, které jsou založeny na holistickém přístupu a aromaterapeutických účincích přírodních olejů v kombinaci s bioaktivními látkami. Značka si zakládá na tom, že jejich produkty přinášejí koncentrovanou sílu již v jedné kapce.

U této značky najdete celou řadu bioaktivních směsí pro dospělé i pro děti, které jsou sestaveny z účinných kombinací esenciálních olejů. Každá směs je soustředí na řešení konkrétního problému jako například úzkosti, opary, bradavice, poruchy spánku, nachlazení a podobně, a u dětí řeší například bolest zoubků, horečku, ucpaný nos, posílení imunity a spoustu dalších.

2. místo

Taoasis

Orientační cena: 100 – 400 Kč

100% přírodní éterické oleje německé kvality. Jednodruhové i směsi (např. Jóga, Odpočinek, Sladké spaní). V baleních po 5 nebo 10 ml.

Proč jsem zvolila značku Taoasis na 2. místo?

Protože si tahle německá značka zakládá na odborných aromaterapeutických vlastnostech a 100% přírodních surovinách, které z velké míry pocházejí z obnovitelných lokálních zdrojů. Produkty jsou veganské a mají spoustu certifikátů kvality, například Cosmos Organic, Natrue, Demeter a další.

Uživatelské recenze

U téhle značky jsem nenašla tolik uživatelských recenzí jako u You & Oil. Mám ale pocit, že to může být tím, že u nás značka není tak rozšířená, jako například Tierra Verde na třetím místě, a  prodává ji u nás snad jen e-shop Biooo. Nicméně třeba na zbozi.cz je pozitině hodnocený jejich 100% éterický olej Bergamot.

Další informace

Značka Taoasis má poměrně široké portfolio produktů, které skýtá parfémy, bytové vůně, aroma roll-ony, krémy, osvěžovače vzduchu atd. Co se týče éterických olejů, najdete zde celou řadu jednotlivých druhů, ale také směsi esenciálních olejů jako je Jóga, Odpočinek, Sladké spaní, Vůně štěstí, Nachlazení, Zimní pohádka nebo Dobrá nálada po celý den, jejichž názvy mluví samy za sebe.

Kromě toho v jejich nabídce naleznete i příslušenství pro tvorbu vlastních aromaterapeutických směsí jako jsou sady lahviček, emulgátor pro výrobu emulzí nebo třeba různé aromalampy a aroma difuzéry.

3. místo

Tierra Verde

Orientační cena: 100 – 500 Kč

Kvalitní esenciální oleje od moravské značky, které jsou navíc dostupné v různých objemech (10, 30 a někdy i 50 ml).

Z jakých důvodů jsem vybrala značku Tierra Verde na 3. místo?

Protože jde o moravskou značku, jejíž sortiment by se dal popsat jako taková „ekodrogerie“. Kromě jiných produktů nabízí celou řadu bio esenciálních olejů, které mají všestranné využití. Za zmínku stojí například silice bio levandule, citronová tráva či cedr.

Uživatelské recenze

Na portálu Heureka jsem mě zaujaly zejména pozitivní recenze na levandulový esenciální olej (ano, je to ten na obrázku). Lidé se chválí krásnou vůni, která opravdu uklidňuje, ale i vizuálně přívětivé balení a bio kvalitu. Na zbozi.cz je zase velmi dobře hodnocená zimní sada tří olejů (bio pomeranč, bio rozmarýn, bio máta), kterou uživatelé považují za krásný dárek, jsou spokojeni s bio kvalitou, vůněmi i dobrou cenou.

Více informací

Značka Tierra Verde si zakládá na dodržování principů ekologie, chemickém minimalismu a lásce k přírodě.

Veškeré suroviny, které používají pro výrobu svých produktů volí s ohledem na co nejmenší zátěž pro zdraví lidí i celé naší planety. Netestují na zvířatech, výrobky neobsahují ropné deriváty, syntetické parfémy, barviva, průmyslová pěnidla ani dráždivé anionaktivní tenzidy. Jsou koncentrované a snadno odbouratelné. Lokální, manuální výroba tvoří až 70 % a dováží jen to, co není dostupné v naší zemi. Splňují kritéria jednoho z nejpřísnějších mezinárodních certifikátů Ecogarantie.

Na celé řadě výrobků naleznete označení Ecogarantie, PEFC nebo GOTS, což jsou certifikáty zdůrazňující přírodu a eliminující chemii.

4. místo

Nobilis Tilia

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala značku Nobilis Tilia?

Jak firma sama s pokornou hrdostí tvrdí, jedná se o průkopníky aromaterapeutické kosmetiky v naší zemi a to již od roku 1992.

K výrobě svých produktů využívají pouze prvotřídní suroviny s ověřeným původem.

V roce 2007 firma iniciovala zavedení certifikace kosmetiky a přímo se i podílela na tvorbě standardů. Certifikace české přírodní (CPK) a bio (CPK BIO) kosmetiky patří mezi nejpřísnější na světě. Produkty s jejím označením garantují skutečně nejvyšší kvalitu.

Firma nabízí nejrůznější produkty aromaterapie. V nabídce můžete najít květové vody, vonné esence, éterické oleje, roll on na bázi aroma oleje či parfémované vody. Výběr je opravdu neskonalý.

5. místo

Altevita

Orientační cena: 80 – 650 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila Altevitu?

Firma Altevita se přímo specializuje na nabídku přírodních produktů a přípravků, které blahodárně působí na lidský organismus. Ve své nabídce mají i řadu aroma olejů, které jsou pro vaše tělo velmi prospěšné. Všechny produkty jsou přírodní a podporují tělesnou i duševní harmonii.

6. místo

NOW Essential Oil

Orientační cena: 140 – 300 Kč

Proč jsem vybrala esenciální oleje od značky NOW?

Biohackerskou americkou značku Now® Foods založil už v roce 1968 podnikatel a vystudovaný fyzikální chemik Elwood Richard, jehož cílem bylo zpřístupnit kvalitní produkty všem lidem ve společnosti, aby mohli vést plnohodnotný a zdravý život.

Now® Foods nabízí celou řadu doplňků stravy vyrobených z čistých a přírodních zdrojů. A kromě toho nabízí i esenciální oleje určené pro aromaterapii. 

Naleznete zde jednotlivé druhy esenciálních olejů, například levandulový, šípkový, pomerančový, cedrový, eukalyptový olej nebo olej z Pačule, které si můžete namixovat sami podle svých potřeb. Ale k dispozici máte již hotové směsi pro klidný spánek, povznesenou náladu, soustředění, uklidnění, čistý vzduch v místnosti nebo navození romantické atmosféry.

7. místo

Chaudhary Biosys

Orientační cena: 60 – 170 Kč

Díky čemu jsem do srovnání zařadila značku Chaudhary Biosys?

Společnost Chaudhary Biosys (Nepal) Pvt. Ltd. vznikla v roce 2004 s cílem začít využívat bohatý rezervoár léčivých aromatických rostlin a bylin v Nepálu a v Indii. 

Chaudhary Biosys se snaží využít rostlinné poklady, které se nacházejí ve vysokohorských himálajských oblastech a docílit tak ekonomické soběstačnosti tamních venkovských komunit prostřednictvím výroby aromaterapeutických olejů a pozvednout tak jejich životní úroveň za pomoci udržitelného podnikání.

V nabídce této značky najdete 100% čisté a přírodní éterické oleje, které byly šetrně zpracovány tradičními způsoby a zachovaly si tak cenné léčivé účinky. Dalším bonusem je i příjemná cena těchto výjimečných produktů, jejichž koupí také podpoříte rozvoj lokálních nepálských komunit.

8. místo

Bodhi

Orientační cena: 350 Kč

Proč jsem vybrala Bodhi?

Thajská značka Bodhi přináší 100% přírodní a veganskou tělovou kosmetiku a esenciální oleje. Ingredience na výrobu olejů odebírá od dodavatelů po celém světě. Dbá na to, aby všechny suroviny pocházely z ekologických polí a plantáží, které respektují životní prostředí. Levanduli a růži damašskou odebírají z partnerské farmy v Bulharsku, kurkumu, kafrovou limetku a zázvor z Thajska, citrusové silice pocházejí z bio farem na Sicílii, ylang ylang se rodí na madagaskarských plantážích a citronovou trávu i vetiver odebírají z Indie.
Jejich esenciální oleje jsou vyráběny buď lisováním za studena, nebo parní destilací,  neobsahují žádné parabeny, minerální oleje, umělá barviva či parfémy, SLS, propylenglykol a nejsou testované na zvířatech. Kromě olejů vyrábějí i krásné vonné jehlánky, které jsou z hlediska aromaterapie také velmi účinné.

9. místo

Spitzner

Orientační cena: 220 – 280 Kč

Proč jsem vybrala značku Spitzner?

Německá rodinná značka Spitzner nabízí éterické, koupelové, masážní oleje a další kosmetické výrobky v prvotřídní kvalitě. Při výrobě se opírají o suroviny, které podléhají přísnému výběrovému procesu. Pro značku je zásadní udržitelné pěstování rostlin na kvalitní půdě, proto všechny rostliny na výrobu esenciální olejů pocházejí z pečlivě vybraných pěstitelských oblastí a jsou šetrně vyráběny pomocí parní destilace. Díky tomu, že má společnost Spitzner všechny výrobní kroky ve vlastních rukou, může zaručit vysokou kvalitu svých výrobků. Všechny produkty se vyrábějí výhradně v německém městě Ettlingen v Bádensku-Württembersku.

Pro aroma masáž doporučují smíchat 2 kapky daného éterického oleje na 10 ml panenského jojobového, makadamového nebo mandlového oleje. Při použití do aromalampy nebo na aroma kámen se má kápnout cca 5 kapek vybraného éterického oleje.

10. místo

Saloos

Orientační cena: 70 – 300 Kč

Proč jsem vybrala Saloos?

Česká značka Saloos sídlící v Břeclavi vznikla už v roce 1993 a od té doby své produktové portfolio rozšířila o celou řadu kosmetických produktů. Společným jmenovatelem veškeré kosmetiky ale zůstává využití aromaterapie a kvalitních 100% přírodních ingrediencí.

Jejich signifikantními produkty jsou esenciální oleje, jejichž využívání vám přinese jen samá pozitiva. Na výběr máte nespočet jednodruhových esenciálních olejů, nejkvalitnější jsou ty s označením BIO (nesou certifikát CPK BIO), ale také směsi pro jednotlivá roční období (Zimní kouzlo, Jarní vánek, Podzimní osvěžení, Kouzlo Vánoc) nebo pro navození určité atmosféry (Harmonie, Erotika, Orient, Meditace) a tak dále.

Jejich oleje mají mnoho způsobů využití, mezi které patří inhalace, masáže (při smíchání esenciálního oleje s rostlinným), koupele, obklady, ale dá se s nimi také provonět prádlo, použít je jako aviváž nebo vyrobit domácí originální parfém.

Na závěr

Esenciální oleje mají řadu blahodárných účinků. Nejběžnějším způsobem jejich použití je inhalace, a to buď přímo z lahvičky nebo pomocí difuzéru či aromalampy. Esenciální olej můžete také zředit pomocí nosného oleje (například mandlového) a aplikovat jej přímo na pokožku. Fantazii se meze nekladou, takže se nebojte zapojit kreativitu a přidat esenciální olej do koupele (opět smíchaný s nosným olejem) nebo do bubnu pračky místo aviváže. 

Výše jsem pro vás shrnula 10 nejlepších výrobců esenciálních olejů. Úplně nejlepší, co se týče kvality i poměru cena/výkon je litevská značka You & Oil, která nabízí skvělé bioaktivní směsi od 200 Kč. Nebo vyzkoušejte méně známou německou značku Taoasis či esenciální oleje od oblíbené moravské značky Tierra Verde.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[11] Wikipedie (CZ): Silice

[12] Diplomová práce (CZ): Srovnání klasických masážních a aromaterapeutických technik na psychickou
regeneraci žen

[13] Healthline (ENG): How to Use Essential Oils

[14] PubMed Central (ENG): Aromatherapy for health care: an overview of systematic reviews

[15] PubMed Central (ENG): Effects of aromatherapy on sleep quality and anxiety of patients

4.8/5 (Počet hlasů: 5)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »