Jak používat ústní vodu? Jak se liší běžná a přírodní ústní voda? Výběr bylinných ústních vody, na citlivé zuby, bez alkoholu i v tabletách.
PAP+ ústní voda
Argital ústní voda
Ústní voda se zeleným jílem pečuje o zdraví ústní dutiny a pomáhá předcházet zánětům. Výtažky z ananasu, koloidního stříbra a bylinek osvěžují dech.
Hydrophil ústní voda
Deset nejlepších ústních vod
Co je to ústní voda?
Ústní voda se používá k čištění dásní a zubů. Běžné ústní vody mohou obsahovat různé složky, jako je alkohol, kyselina mravenčí, mentol nebo chlorhexidin, které pomáhají dezinfikovat ústní dutinu a zabraňují tvorbě zubního plaku a zápachu z úst. Ústní vody se obvykle používají po čištění zubů a jsou k dispozici v různých příchutích. Ačkoliv je jejich hlavním úkolem vyčistit dutinu ústní, existují specializované ústní vody s různými dalšími účinky.
Některé ústní vody jsou navrženy tak, aby pomáhaly zmírnit bolest zubů nebo zánět dásní, zatímco jiné jsou určené k odstranění zápachu z úst nebo k osvěžení dechu. Mohou se také používat k ústní hygieně u pacientů s omezenou schopností používat zubní kartáček, jako jsou například starší osoby nebo pacienti v nemocnici.
Je ovšem důležité si uvědomit, že ústní voda nenahrazuje pravidelné čištění zubů. Je to pouze doplňková péče o ústní hygienu a neměla by se používat místo běžných zubních hygienických postupů. Je také důležité si přečíst pokyny k použití a postupovat podle nich, aby se zabránilo nežádoucím účinkům.
Ekologická domácnost je trendem poslední doby – má to ovšem pádný důvod: být EKO pomáhá jak našemu životu, tak i naší planetě. Potřebujete-li inspiraci pro váš dům či vaše zdraví, mrkněte do některého z následujících článků:
- TOP 8: Nejlepší optiky v Praze – srovnání a recenze
- TOP 12: nejlepší svíčky Yankee Candle – recenze a vůně
- TOP 12: nejlepší svíčky Woodwick – recenze a vůně
- Průvodce rostlinnými mléky – testování, zkušenost a srovnání
- 7 tipů na nejlepší čajový adventní kalendář
- 7 tipů na nejlepší adventní kalendář pro muže
- 16 nejlepších e-shopů se zdravou výživou
- 15 nejlepších menstruačních kalíšků – recenze a srovnání
- 13 tipů na nejlepší aroma difuzér – recenze a rady
- 13 nejlepších face rollerů a gua sha kamenů – recenze a zkušenosti
- 13 nejlepších adventních kalendářů pro ženy – tipy
- 11 tipů na nejlepší kosmetický adventní kalendář
- 11 nejlepších termohrnků, termoláhví a termosek
- 11 nejlepších menstruačních kalhotek – recenze
- 11 nejlepších káv – recenze, diskuze a zkušenosti
- 11 nejlepších ekologických pracích prášků a gelů – recenze a jak vybrat
- 11 nejlepších bambuckých másel na pleť i vaření
- 10 tipů na nejlepší kombuchu a kde ji koupit?
- 10 nejlepších vůní do auta – recenze a zkušenosti
- 10 nejlepších vonných svíček – srovnání, vůně a recenze
- 10 nejlepších vaporizérů – diskuze a zkušenosti
- 10 nejlepších lubrikačních gelů – recenze a zkušenosti
- 10 nejlepších kartáčků na zuby – recenze a diskuze
- 10 nejlepších generátorů vodíku a vodíkových lahví
- 10 nejlepších filtračních konvic na vodu – recenze
- 10 nejlepších esenciálních olejů – srovnání a recenze
- 10 nejlepších brýlí proti modrému světlu – srovnání a recenze
- 10 nejlepších bezkofeinových káv – tipy a recenze
- 10 nejlepších adventních kalendářů pro děti – tipy
Jak se liší přírodní ústní voda od klasické?
Na trhu existuje nepřeberné množství ústních vod. Základním rozlišením pro vás může být to, jestli dáte přednost přírodní variantě, nebo té, která obsahuje syntetické složky. Jaké jsou výhody a nevýhody přírodních ústních vod?
Přírodní ústní vody jsou vyrobeny ze 100 % přírodních složek bez použití syntetických přísad nebo chemikálií. Obsahují výtažky z bylin, éterických olejů a dalších přírodních látek, které pomáhají šetrnějším způsobem dezinfikovat ústní dutinu a zabraňují tvorbě zubního plaku.
Oproti běžným ústním vodám mají řadu výhod. Například:
- Obvykle obsahují méně nebo žádný alkohol, což může být pro některé lidi příjemnější. Alkohol může dutinu ústní zbytečně vysušovat.
- Mohou být vhodnější pro lidi s citlivou sliznicí nebo pro děti, které mohou mít zvýšenou citlivost na syntetické složky obsažené v běžných ústních vodách.
- Přírodní ústní vody mohou být vyrobeny z ekologicky šetrných surovin a mohou být šetrnější k životnímu prostředí než ústní vody se syntetickými složkami.
Jak je to s jejich účinností? Přírodní ústní vody nemusí mít při odstraňování zubního plaku a zápachu z úst stejnou účinnost jako běžné ústní vody. Je to dáno tím, že neobsahují stejné účinné látky (alkohol, chlorhexidin) nebo natolik silnou koncentraci. Tyto chemické látky sice mohou působit rychle a účinně, zároveň ale mohou být pro někoho příliš agresivní, což způsobuje již zmíněné vysušování sliznice nebo nepříjemný pocit v ústech.
Jedná se o malé tabletky nebo kuličky, které se rozpouštějí v ústech. Tato alternativa je výborná například při cestování, kdy s sebou nechcete nebo nemůžete převážet láhev s větším množství tekutiny. Tabletky vám ušetří místo i gramáž, takže je oceníte třeba také i v přírodě, když se vydáte na lehko, ale nechcete slevit ze své péče.
Existuje také ústní voda v prášku, která funguje na podobný princip jako tablety. Tady už ale budete potřebovat vodu. Prášek se ve vodě rozpustí a poté se s ní vykloktají ústa.
Jak se ústní voda používá?
Při prvním použití každé ústní vody se pozorně podívejte na způsob použití. Některé vody se prodávají již naředěné a stačí je tedy jen odměřit, jiné mohou být vysoce koncentrované. U koncentrátů se může poměr s vodou velmi lišit. Některé ústní vody jsou vyrobeny v tak silné koncentraci, že stačí do sklenice vody přimíchat jen několik kapek. Jiné mohou nejlépe fungovat v poměru 1:1 s vodou.
Na co si dát pozor při výběru?
Pokud jste citliví nebo alergičtí na některé látky (problémy může způsobovat například fluorid), věnujte zvýšenou pozornost složení přípravku. Pokud byste po použití zaznamenali nějaké nepříjemné pocity – např. pnutí, pálení dásní, pocit oteklého jazyka nebo sliznice, přestaňte ústní vodu používat.
V tomto článku jsme se ale snažili vybrat co nejšetrnější ústní vody jak k přírodě, tak i k lidskému organismu. Podívejte se na ty nejlepší:
1. místo
PAP+ ústní voda
První ústní vodou, která se dostala na vrchol našeho žebříčku, je DayNight ústní voda s PAP+. Tento produkt v sobě skrývá totiž mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. Tato ústní voda bude vaším oblíbeným pomocníkem při každodenní ústní hygieně nejen proto, že dokáže zničit škodlivé bakterie, ale zvládne také zuby šetrným způsobem vybělit. PAP+ formule funguje na oxidační bázi bělení, ale neobsahuje žádný peroxid. Je šetrná k zubní sklovině, naopak ji posiluje.
Ústní voda se používá jako doplňková péče. Poté, co si důkladně vyčistíte zuby, nalijte celou pipetu roztoku do sklenice s vodou a promíchejte. Obsahem sklenice si poté vyplachujte ústa po dobu jedné minuty. Ústní vodu nepolykejte. Po vyplivnutí si ještě vypláchněte pusu čistou vodou. PAP+ ústní vodu je možné používat každý den, doporučujeme spíše večer. Cena balení se pohybuje okolo 650 korun.
2. místo
Argital ústní voda
Možná znáte různé domácí recepty, které pomáhají při potížích v ústech. Když vás bolí zub, koušete hřebíček, když vás bolí v krku, nejspíš kloktáte šalvěj. Ale už jste slyšeli, že by si někdo čistil zuby zeleným jílem? A vlastně proč ne? Zelený jíl je všestranným pomocníkem, který obstojí v péči o kůži, vlasy i zuby. Díky minerálním látkám, které obsahuje, působí preventivně proti kazivosti. Zároveň dokáže odstranit zubní plak a předcházet zánětům. Ústní voda Argital obsahuje kromě zeleného jílu i blahodárné byliny, například šalvěj, mátu, myrhu a měsíček, které mají zklidňující účinky a dokážou posílit dásně. Další složkou je koloidní stříbro, které díky svým antibakteriálním vlastnostem šetrně dezinfikuje, a výtažek z ananasu, který dodává svěžest. Roztok používejte zředěný s vodou podle potřeby, několik sekund opatrně převalujte v puse, poté vyplivněte. Ústní vodu můžete používat dvakrát denně jako doplňující péči a jako prevenci před vznikem zubního kazu nebo odhalování krčků. 100ml lahvička stojí necelých 500 korun.
3. místo
Hydrophil Koncentrovaná ústní voda BIO
Tohle je opravdická bomba. Ústní voda od hamburské značky Hydrophil, kterou založili v roce 2014 tři usměvaví kluci Christoph, Sebastian a Wanja, je koncentrovaný přípravek, v jehož pár kapkách najdete pro vaše zdravé zuby a dásně to nejlepší. Koncentrát obsahuje výtažky z máty peprné, máty klasnaté, šalvěje tea tree, levandule, skořice a hřebíčku. Máta má antibakteriální a antiseptické účinky a nádherně osvěžuje dech. Šalvěj pomůže při zánětech a jiných problémech, třeba krvácení dásní nebo paradentóze. Tea Tree dezinfikuje, levandule konejší. Skořice pomůže proti zápachu z úst a hřebíček posilní dásně.
A čím je tahle ústní voda tak unikátní? Zaprvé ze 100ml koncentrátu vyrobíte až 130 l ústní vody! A zadruhé tímto výrobkem ušetříte planetu – ústní voda a všechny ostatní produkty Hydrophilu jsou veganské, šetrné k přírodě, šetrné k zaměstnancům i klientům. Jejich hlavní ambicí je dělat poctivé výrobky a být přitom šetrní k vodě, protože vodu milují a uvědomují si, jak je pro lidstvo důležitá. Koncentrovanou ústní vodu v bio kvalitě od Hydrophilu pořídíte za cca 320 korun.
4. místo
Ben & Anna Ústní voda Sensitive
Značku Ben & Anna znáte možná díky veganským deodorantům nebo také práškovým zubním pastám. A nyní přichází i s ústní vodou, složenou z čerstvých přírodních surovin. Ústní voda je určena pro všechny, kteří hledají šetrnou péči pro zuby a dásně. Je vhodná i pro ty nejcitlivější zuby. Působí proti zánětům dásní a také paradentóze a má antibakteriální a antiseptické účinky.
Ústní voda od Bena a Anny obsahuje pouze přírodní složky – a jaké konkrétně? Výtažek z aloe vera zuby a dásně čistí (má antibakteriální a protizánětlivé účinky) a pomáhá jako prevence proti vzniku zubního kazu. Šalvěj lékařská ulevuje, když vás trápí záněty, vhodná je i při potížích s afty nebo při krvácení z dásní. Na afty a jiné záněty pomáhá i rakytník. A poslední účinnou složkou je výtažek z máty rolní, která osvěžuje dech, posiluje dáseň a rovněž chrání před záněty.
Ben & Anna jsou dvojka původem z Berlína, která vyrábí produkty čistě veganské a šetrné k planetě. Jsou zapojeni do ekologického projektu One Earth – One Ocean, který usiluje o vyčištění oceánů od odpadků, kterými jsme my lidé hloubky oceánů zaneřádili. Koupí produktu tento projekt podpoříte.
Značka také obsahuje certifikace ICADA, NaTrue a Vegan Society. 500ml ústní voda stojí necelých 300 korun.
5. místo
Urtekram Ústní voda s mátou Sensitive BIO
I oblíbená dánská firma Urtekram nabízí skvělou ústní vodu, která je 100% přírodní, veganská a pyšní se certifikáty ECOCERT cosmos organic a Vegan Society.
Vyniká silnou mátovou příchutí, která vaší ústní dutině propůjčí dostatečný pocit svěžesti, a zejména antibakteriální a antiseptické účinky, které přispívají k ochraně před nejrůznějšími záněty dásní i před paradentózou.
A pokud máte velmi citlivé zuby, nemusíte se obávat tuhle ústní vodu použít. Neobsahuje totiž alkohol, fluorid ani žádné konzervanty.
A jak se používá? Po vyčištění zubů si odměřte 10 ml této ústní vody a vyplachujte si s ní ústa 30 sekund, pak ji vyplivněte. A jestli máte v ústech moc silný pocit, nebojte se je ještě vypláchnout vodou.
300ml balení, které vám vystačí na 30 dávek, stojí okolo 230 korun.
6. místo
Weleda Ratanova ústní voda
Značka s přírodní kosmetikou Weleda působí na trhu už 101 let. Postupem let si vybudovala silné jméno, za kterým stojí pečlivá práce, kvalita a léčivá síla bylinek. Ratanova ústní voda pomáhá ke zdravým dásním, svěžímu dechu a optimálnímu pH v ústní dutině. Ústní voda obsahuje výtažky z myrhy, která dásně posiluje a pomáhá je udržet zdravé. Esenciální oleje ze šalvěje, eukalyptu a máty peprné zuby i dásně zklidňují, šetrně dezinfikují a zanechávají svěží pocit.
Ratanova ústní voda je vysoce koncentrovaná. Do sklenice s vodou nakapejte 3 až 5 kapek, zamíchejte a důkladně si roztokem vypláchněte ústa.
Weleda vlastní certifikát NaTrue. Až 50 l ústní vody, kterou jde z jedné lahvičky vytvořit, stojí něco málo přes 200 korun.
7. místo
JASON Voda ústní Sea Fresh
Ústní voda Sea Fresh obsahuje přírodní složky, které dokážou šetrně dočistit ústní dutinu, ošetřit a zklidnit podrážděnou dáseň a dodat svěží dech. Šťáva z aloe vera má antibiotické a antiseptické účinky, které dezinfikují a zklidňují zuby i dásně. Olej z máty peprné čistí a osvěžuje, podobně jako extrakt z grapefruitových semínek, který je další léčivou složkou. O hojení se postará měsíček lékařský. Ústní voda obsahuje také mořskou sůl, která působí příznivě na zubní sklovinu, a chlorellu. Jedná se o koncentrát, který je doporučeno smíchat s čistou vodou v poměru 1:1. Tímto roztokem si pečlivě vyplachujte pusu 20–30 sekund, poté vyplivněte. Používejte ráno nebo večer poté, co si důkladně vyčistíte zuby. Značka Jason funguje na trhu už od roku 1959 jako přírodní alternativa k syntetickým kosmetickým produktům. Využívá léčivých účinků bylin, jejich kořenů, plodů, květů i z nich získaných olejů. 473ml lahvičku pořídíte za cca 250 korun.
8. místo
Georganics ústní voda v tabletách
Do žebříčku jsme zařadili také ústní vodu v tabletách. Její výhody oceníte především při cestování. Můžete vybírat z různých příchutí, například mátové nebo tymiánové.
Tablety jsou vyrobeny pouze z přírodních složek, neobsahují žádnou syntetiku, fluoridy, glyceridy ani SLS. Tablety jsou veganské a v žádné fázi procesu výroby nebyly testovány na zvířatech. Získaly certifikaci PETA (The People for the Ethical Treatment of Animals). Použití se nemusíte obávat. Prostě tabletu vhoďte do sklenice s čistou vodou, nechte rozpustit a poté nejméně 30 sekund kloktejte. Jedno balení obsahuje 180 tablet, jejichž životnost je 12 měsíců od otevření balení. Georganics Mouthwash stojí okolo 250 korun.
9. místo
HERBADENT Ústní voda koncentrát
Koncentrát, ze kterého získáte až 2,5 litru ústní vody. V Herbadentu, jak už název napovídá, rádi využívají síly bylin. Dobře totiž vědí, jaké léčebné účinky může příroda nabídnout. Tato bylinná ústní voda je vyrobena podle tradiční receptury a obsahuje unikátní směs extraktů a silic ze sedmi léčivých rostlin – řepíku, heřmánku, šalvěje, nátržníku, máty, hřebíčku a fenyklu. Ústní vodu můžete používat při obtížích, jako jsou záněty dásní, výskyt aftů, paradentóza nebo krvácení z dásní. Používejte ráno a večer po obvyklé ústní hygieně jako kloktadlo smícháním koncentrátu s vodou. Roztok nepolykejte. Ústní vodu můžete kloktat i jen tak preventivně. Lahvička vás vyjde na něco před 250 korun.
10. místo
Annabis Orcann konopná ústní voda
Posledním produktem v péči o zuby a dásně je konopná ústní voda od Orcannu. Obsahuje extrakt z konopných semen, které pomáhají zmírnit potíže se zuby nebo dásněmi. Kromě léčivého konopí obsahuje taktéž olej z bergamotu, máty peprné, šalvěje lékařské a extrakt ze stévie sladké. Tato směs bylin pomáhá zklidnit projevy pnutí, pálení, podráždění dásní, zklidňuje nadměrně citlivé dásně, osvěžuje dech a také ulevuje při otocích, které vznikají například při používání rovnátek nebo zubních náhrad. Přípravek jde používat s vodou, ale i jako neředěný koncentrát. Pomocí vatového tamponku nebo vatové tyčinky naneste přímo na bolavé místo, nevyplachujte ani bezprostředně po aplikaci nepijte a nejezte. Tento přípravek v bio kvalitě pořídíte za cca 220 korun.
Závěrem
Nezapomínejte na to, že i ta nejkvalitnější ústní voda za vás zuby nevyčistí. Půlminutové kloktání ústní vody je daleko lepší než nic, ale rozhodně to není dostatečná péče. Vždy pamatujte na to, že se jedná pouze o doplňkovou péči o ústní hygienu, která nenahrazuje mechanické čištění zubů zubním a mezizubním kartáčkem, případně dentální nití.
Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:
[1] Wikipedie (CZ): Ústní voda
[2] Bakalářská práce (CZ): Vybrané ústní vody a jejich antimikrobiální účinek
[3] Healthline (ENG): Everything You Need to Know About Using Mouthwash
[4] Healthline (ENG): Does Mouthwash Expire?
[5] PubMed Central (ENG): Mouthwash use and the prevention of plaque, gingivitis and caries
[6] PubMed Central (ENG): Plaque inhibition: the science and application of oral rinses