10 nejlepších ústních vod – recenze a diskuze

Shrnutí: Ústní voda je skvělá doplňková péče k čištění zubů, která při správném používání eliminuje zápach z úst, plak a pomáhá bojovat proti onemocnění dásní. V tomto článku jsem pro vás připravila srovnání šetrných a převážně přírodních ústních vod, z nichž zcela nejlepší mi připadají:

 • První místo u mě má Wetyzo přírodní ústní voda, která je koncentrovaná, takže vám 12ml balení vydrží až na 160 dní používání, což mi přijde báječné. A navíc je složena ze samých kvalitních a přírodních ingrediencí.
 • Na 2. místo jsem posadila Ben & Anna Ústní vodu Sensitive pro osoby s velmi citlivými zuby, která je rovněž 100% přírodní a veganská.
 • A 3. příčku získala DayNight PAP+ ústní voda, která pomáhá bělit zuby v pohodlí domova a navíc velmi šetrně, protože neobsahuje peroxid vodíku.

Co se v článku dále dozvíte?

Podrobné informace o ústních vodách – jak se používají a v čem se odlišují přírodní ústní vody od těch běžných. A dále vás čeká srovnání deseti kvalitních bylinných ústních vod, na citlivé zuby, bez alkoholu i v tabletách.

TOP  1. místo

Wetyzo ústní voda

Orientační cena: 350 Kč
Proč 1. místo?
Jde totiž o přírodní ústní vodu s antiseptickými a antibakteriálními účinky, která je vyrobená v České republice. Obsahuje pouze esenciální oleje v BIO kvalitě včetně antimikrobiálního masticha oleje a aktivního kyslíku.
2. místo

Ústní voda Sensitive

Orientační cena: 270 Kč
Proč 2. místo?
Jelikož jde o ústní vodu od značky Ben & Anna, která je vyrobená z čerstvých přírodních surovin. A navíc je velmi šetrná, takže ji mohou používat i osoby s citlivými zuby. Tato voda obsahuje extrakt z aloe vera, šalvěje, rakytníku a máty.
3. místo

PAP+ ústní voda

Orientační cena: 650 Kč
Proč 3. místo?
Neboť se jedná o jedinečnou ústní vodu, která nejenže účinně bojuje proti bakteriím, ale také je šetrně bělí díky účinné PAP+ formuli. Neobsahuje však peroxid, takže zubní sklovině neubližuje, ale naopak ji posiluje.

Deset nejlepších ústních vod

Co je to ústní voda?

Ústní voda se používá k čištění dásní a zubů. Běžné ústní vody mohou obsahovat různé složky, jako je alkohol, kyselina mravenčí, mentol nebo chlorhexidin, které pomáhají dezinfikovat ústní dutinu a zabraňují tvorbě zubního plaku a zápachu z úst.

 • Ústní vody se obvykle používají po čištění zubů a jsou k dispozici v různých příchutích. Ačkoliv je jejich hlavním úkolem vyčistit dutinu ústní, existují specializované ústní vody s různými dalšími účinky.
 • Některé ústní vody jsou navrženy tak, aby pomáhaly zmírnit bolest zubů nebo zánět dásní, zatímco jiné jsou určené k odstranění zápachu z úst nebo k osvěžení dechu. Mohou se také používat k ústní hygieně u pacientů s omezenou schopností používat zubní kartáček, jako jsou například starší osoby nebo pacienti v nemocnici.
 • Je ovšem důležité si uvědomit, že ústní voda nenahrazuje pravidelné čištění zubů. Je to pouze doplňková péče o ústní hygienu a neměla by se používat místo běžných zubních hygienických postupů. Je také důležité si přečíst pokyny k použití a postupovat podle nich, aby se zabránilo nežádoucím účinkům.

Ekologická domácnost je trendem poslední doby – má to ovšem pádný důvod: být EKO pomáhá jak našemu životu, tak i naší planetě. Potřebujete-li inspiraci pro váš dům či vaše zdraví, mrkněte do některého z následujících článků:

Jak se liší přírodní ústní voda od klasické?

Na trhu existuje nepřeberné množství ústních vod. Základním rozlišením pro vás může být to, jestli dáte přednost přírodní variantě, nebo té, která obsahuje syntetické složky. Jaké jsou výhody a nevýhody přírodních ústních vod?

 • Přírodní ústní vody jsou vyrobeny ze 100 % přírodních složek bez použití syntetických přísad nebo chemikálií. Obsahují výtažky z bylin, éterických olejů a dalších přírodních látek, které pomáhají šetrnějším způsobem dezinfikovat ústní dutinu a zabraňují tvorbě zubního plaku.
 • Obvykle obsahují méně nebo žádný alkohol, což může být pro některé lidi příjemnější. Alkohol může dutinu ústní zbytečně vysušovat.  
 • Mohou být vhodnější pro lidi s citlivou sliznicí nebo pro děti, které mohou mít zvýšenou citlivost na syntetické složky obsažené v běžných ústních vodách.
 • Přírodní ústní vody mohou být vyrobeny z ekologicky šetrných surovin a mohou být šetrnější k životnímu prostředí než ústní vody se syntetickými složkami.

Přírodní ústní vody nemusí mít při odstraňování zubního plaku a zápachu z úst stejnou účinnost jako běžné ústní vody. Je to dáno tím, že neobsahují stejné účinné látky (alkohol, chlorhexidin) nebo natolik silnou koncentraci. Tyto chemické látky sice mohou působit rychle a účinně, zároveň ale mohou být pro někoho příliš agresivní, což způsobuje již zmíněné vysušování sliznice nebo nepříjemný pocit v ústech.

Jedná se o malé tabletky nebo kuličky, které se rozpouštějí v ústech. Tato alternativa je výborná například při cestování, kdy s sebou nechcete nebo nemůžete převážet láhev s větším množství tekutiny. Tabletky vám ušetří místo i gramáž, takže je oceníte třeba také i v přírodě, když se vydáte na lehko, ale nechcete slevit ze své péče.  

 • Existuje také ústní voda v prášku, která funguje na podobný princip jako tablety. Tady už ale budete potřebovat vodu. Prášek se ve vodě rozpustí a poté se s ní vykloktají ústa.

Jak se ústní voda používá?

Při prvním použití každé ústní vody se pozorně podívejte na způsob použití. Některé vody  se prodávají již naředěné a stačí je tedy jen odměřit, jiné mohou být vysoce koncentrované. U koncentrátů se může poměr s vodou velmi lišit. Některé ústní vody jsou vyrobeny v tak silné koncentraci, že stačí do sklenice vody přimíchat jen několik kapek. Jiné mohou nejlépe fungovat v poměru 1:1 s vodou.

Na co si dát pozor při výběru?

Pokud jste citliví nebo alergičtí na některé látky (problémy může způsobovat například fluorid), věnujte zvýšenou pozornost složení přípravku. Pokud byste po použití zaznamenali nějaké nepříjemné pocity – např. pnutí, pálení dásní, pocit oteklého jazyka nebo sliznice, přestaňte ústní vodu používat.

1. místo

Wetyzo přírodní ústní voda

Přírodní ústní voda s BIO esenciálními oleji a aktivním kyslíkem, která je na prvnín pohled malá objemem, ale díky koncentrovanému složení vydrží až 160 dní.

Orientační cena: 350 Kč

Proč je přírodní ústní voda od Wetyzo na 1. místě?

První místo jsem věnovala ústní vodě od sympatické české značky značky Wetyzo, protože tohle je opravdická bomba. Zaprvé ze 12ml koncentrátu vyrobíte až 160 dní prvotřídní zubní péče, a zadruhé tato ústní voda neobsahuje žádné nechtěné složky jako jsou například fluoridy, Sodium Lauryl Sulfate, umělá sladidla, alkohol a další.

V pár kapkách tohoto koncentrátu najdete pro vaše zdravé zuby a dásně to nejlepší. Obsahuje BIO esenciální oleje ze skořice, hřebíčku, manuky, myrhy, oregana, máty peprné a zelené, tymiánu, čajovníku, mastichy a také jedinečný aktivní kyslík. Skořice pomůže proti zápachu z úst a hřebíček posílí dásně. Máta má antibakteriální a antiseptické účinky a nádherně osvěžuje dech. Olej z mastichy zase bojuje proti bakteriím, které způsobují záněty v ústní dutině. A aktivní kyslík? Ten také pomáhá odstraňovat škodlivé mikroorganismy v ústech.

Uživatelské recenze

Tato ústní voda má velice dobrá hodnocení už na samotném e-shopu Wetyzo, kde jedna uživatelka uvedla: „Z ústní vody Wetyzo jsem úplně nadšená. Stačí 2 kapičky do trochy vody a svěží dech je krásnou odměnou. Oceňuji zcela přírodní složení, což se nedá z běžnými ústními vodami srovnat.“ V jiné recenzi se zase píše, že tato ústní voda zajistí mnohem déle trvající „pocit čistoty v ústech.“

A celý e-shop značky Wetyzo má skvělá hodnocení například na Heurece nebo Zbozi.cz. Lidé si chválí kvalitní nabídku, rychlost dodání, velmi milou komunikaci se zákaznickým oddělením a v některých případech také dárek k nákupu.

Více informací

Značky Wetyzo vznikla v České republice už v roce 2011 a její hlavní ambicí je dělat kvalitní produkty v oblasti kosmetiky a zubní péče bez škodlivých látek, které jsou čistě přírodní a vhodné i pro citlivé osoby a děti. Wetyzo si zakládá na využívání tradičních přírodních ingrediencí, které zpracovává dle receptur vycházejících z  přírodního léčitelství, avšak inovativními a moderními postupy, které dnešní doba nabízí.

Koncentrovanou ústní vodu s obsahem bio esenciálních olejů pořídíte za cca 350 korun a 12ml balení vám vydrží přes pět měsíců.

2. místo

Ben & Anna Ústní voda Sensitive

Ústní voda na citlivé zuby a dásně, ze sta procent vyrobená ze čerstvých přírodních surovin.

Orientační cena: 270 Kč

Proč je ústní voda od značky Ben & Anna na 2. místě?

Značku Ben & Anna znáte možná díky veganským deodorantům nebo také práškovým zubním pastám. A nyní přichází i s ústní vodou složenou z čerstvých přírodních surovin, kterou jsem se rozhodla umístit na druhou příčku. Tato ústní voda je určena pro všechny, kteří hledají šetrnou péči pro zuby a dásně. Je vhodná i pro ty nejcitlivější zuby. Působí proti zánětům dásní, paradentóze a má antibakteriální a antiseptické účinky. 

Ústní voda od Bena a Anny obsahuje pouze přírodní složky – a jaké konkrétně? Výtažek z aloe vera zuby a dásně čistí (má antibakteriální a protizánětlivé účinky) a pomáhá jako prevence proti vzniku zubního kazu. Šalvěj lékařská ulevuje, když vás trápí záněty, vhodná je i při potížích s afty nebo při krvácení z dásní. Na afty a jiné záněty pomáhá i rakytník. A poslední účinnou složkou je výtažek z máty rolní, která osvěžuje dech, posiluje dáseň a rovněž chrání před záněty.

Uživatelské recenze

Tato ústní voda si vede výborně jak na stránkách heureka.cz, tak na zbozi.cz. V obou případech má mimořádně vysoká procentuální hodnocení a lidé o ní tady píšou, že jim po ní vydrží svěží dech po celé hodiny. Na srovnávačích dále zaznívá spokojenost ohledně hezké skleněné lahve, ve které vodu pořídíte. A konečně také zákazníci oceňují, že produkt nebyl testován na zvířatech a to, že v něm není obsažen žádný alkohol.

Dále o značce

Ben & Anna je nejen název značky, která vyrábí produkty čistě veganské a šetrné k planetě, ale skutečně se tak jmenuje pár původem z Berlína, který ji založil. Ben & Anna jsou zapojeni do ekologického projektu One Earth – One Ocean, který usiluje o vyčištění oceánů od odpadků, kterými jsme my lidé hloubky oceánů zaneřádili. Koupí produktu tento projekt podpoříte.

Značka také nese certifikace ICADA, NaTrue a Vegan Society. 

500 ml ústní vody stojí necelých 300 korun.

3. místo

PAP+ ústní voda

Originální ústní voda s šetrným bělicím efektem, která navíc posiluje zubní sklovinu.

Orientační cena: 650 Kč

Proč je ústní voda PAP+ od DayNight na 3. místě?

Třetí místo u mě získal ústní voda PAP+ od značky DayNight. Tato voda v sobě totiž skrývá mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. Bude vaším oblíbeným pomocníkem při každodenní ústní hygieně nejen proto, že dokáže zničit škodlivé bakterie, ale zvládne také zuby šetrným způsobem vybělit. PAP+ formule funguje na oxidační bázi bělení, ale neobsahuje žádný peroxid. Je šetrná k zubní sklovině, které neškodí, ale naopak ji posiluje.

Uživatelské recenze

Na stránkách prodejce (daynight.cz) jsem našla pozitivní hodnocení, kde jedna ze zákaznic píše, že po pár dnech používání registruje „brutální výsledky“. Také tady zaznívá, že jsou prý zuby po aplikaci hladké jako po dentální hygieně. Hvězdičkové hodnocení pak plně odpovídá tomuto komentáři.

Další informace

Tato ústní voda se používá jako doplňková péče. Poté, co si důkladně vyčistíte zuby, nalijte celou pipetu roztoku do sklenice s vodou a promíchejte. Obsahem sklenice si poté vyplachujte ústa po dobu jedné minuty. Ústní vodu nepolykejte. Po vyplivnutí si ještě vypláchněte pusu čistou vodou. PAP+ ústní vodu je možné používat každý den, ale výrobce doporučuje spíše večer.

Cena 30ml balení se pohybuje okolo 650 korun.

4. místo

Urtekram Ústní voda s mátou Sensitive BIO

Orientační cena: 230 Kč

Proč jsem vybrala ústní vodu s mátou Sensitive od Urtekram?

Protože i oblíbená dánská firma Urtekram nabízí skvělou ústní vodu, která je 100% přírodní, veganská a pyšní se certifikáty ECOCERT cosmos organic a Vegan Society. Vyniká silnou mátovou příchutí, která vaší ústní dutině propůjčí dostatečný pocit svěžesti, a zejména antibakteriální a antiseptické účinky, které přispívají k ochraně před nejrůznějšími záněty dásní i před paradentózou.

A pokud máte velmi citlivé zuby, nemusíte se obávat tuhle ústní vodu použít. Neobsahuje totiž alkohol, fluorid ani žádné konzervanty.

A jak se používá? Po vyčištění zubů si odměřte 10 ml této ústní vody a vyplachujte si s ní ústa 30 sekund, pak ji vyplivněte. A jestli máte v ústech moc silný pocit, nebojte se je ještě vypláchnout vodou.

300ml balení, které vám vystačí na 30 dávek, stojí okolo 230 korun.

5. místo

Georganics ústní voda v tabletách

Orientační cena: 300 Kč

Čím mě zaujala ústní voda od Georganics?

Protože se jedná o originální ústní vodu ve formě tablet. Její výhody oceníte především při cestování. Můžete vybírat z různých příchutí, například mátové nebo tymiánové. 

Tablety jsou vyrobeny pouze z přírodních složek, neobsahují žádnou syntetiku, fluoridy, glyceridy ani SLS. Tablety jsou veganské a v žádné fázi procesu výroby nebyly testovány na zvířatech. Získaly certifikaci PETA (The People for the Ethical Treatment of Animals). Použití se nemusíte obávat. Prostě tabletu vhoďte do sklenice s čistou vodou, nechte rozpustit a poté nejméně 30 sekund kloktejte. Jedno balení obsahuje 180 tablet, jejichž životnost je 12 měsíců od otevření balení. Georganics Mouthwash stojí okolo 300 korun.

6. místo

HERBADENT Ústní voda koncentrát

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila ústní vodu od Herbadent?

Protože jde o koncentrát, ze kterého získáte až 2,5 litru ústní vody. V Herbadentu, jak už název napovídá, rádi využívají síly bylin. Dobře totiž vědí, jaké léčebné účinky může příroda nabídnout. Tato bylinná ústní voda je vyrobena podle tradiční receptury a obsahuje unikátní směs extraktů a silic ze sedmi léčivých rostlin – řepíku, heřmánku, šalvěje, nátržníku, máty, hřebíčku a fenyklu. Ústní vodu můžete používat při obtížích, jako jsou záněty dásní, výskyt aftů, paradentóza nebo krvácení z dásní. Používejte ráno a večer po obvyklé ústní hygieně jako kloktadlo smícháním koncentrátu s vodou. Roztok nepolykejte. Ústní vodu můžete kloktat i jen tak preventivně. Lahvička vás vyjde na necelých 300 korun.

7. místo

Weleda Ratanova ústní voda

Orientační cena: 200 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala Ratanovu ústní vodu od Weledy?

Značka s přírodní kosmetikou Weleda působí na trhu už 101 let. Postupem let si vybudovala silné jméno, za kterým stojí pečlivá práce, kvalita a léčivá síla bylinek. Ratanova ústní voda pomáhá ke zdravým dásním, svěžímu dechu a optimálnímu pH v ústní dutině. Ústní voda obsahuje výtažky z myrhy, která dásně posiluje a pomáhá je udržet zdravé. Esenciální oleje ze šalvěje, eukalyptu a máty peprné zuby i dásně zklidňují, šetrně dezinfikují a zanechávají svěží pocit. 

Ratanova ústní voda je vysoce koncentrovaná. Do sklenice s vodou nakapejte 3 až 5 kapek, zamíchejte a důkladně si roztokem vypláchněte ústa. 

Weleda vlastní certifikát NaTrue. Až 50 l ústní vody, kterou jde z jedné lahvičky vytvořit, stojí necelých 200 korun.

8. místo

Argital ústní voda

Orientační cena: 470 Kč

Čím mě zaujala ústní voda od značky Argital?

Možná znáte různé domácí recepty, které pomáhají při potížích v ústech. Když vás bolí zub, koušete hřebíček, když vás bolí v krku, nejspíš kloktáte šalvěj. Ale už jste slyšeli, že by si někdo čistil zuby zeleným jílem? A vlastně proč ne? Zelený jíl je všestranným pomocníkem, který obstojí v péči o kůži, vlasy i zuby. Díky minerálním látkám, které obsahuje, působí preventivně proti kazivosti. Zároveň dokáže odstranit zubní plak a předcházet zánětům. Ústní voda Argital obsahuje kromě zeleného jílu i blahodárné byliny, například šalvěj, mátu, myrhu a měsíček, které mají zklidňující účinky a dokážou posílit dásně. Další složkou je koloidní stříbro, které díky svým antibakteriálním vlastnostem šetrně dezinfikuje, a výtažek z ananasu, který dodává svěžest. Roztok používejte zředěný s vodou podle potřeby, několik sekund opatrně převalujte v puse, poté vyplivněte. Ústní vodu můžete používat dvakrát denně jako doplňující péči a jako prevenci před vznikem zubního kazu nebo odhalování krčků. 100ml lahvička stojí okolo 470 korun.

9. místo

JASON ústní voda Sea Fresh

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala ústní vodu Sea Fresh od značky Jason?

Ústní voda Sea Fresh obsahuje přírodní složky, které dokážou šetrně dočistit ústní dutinu, ošetřit a zklidnit podrážděnou dáseň a dodat svěží dech. Šťáva z aloe vera má antibiotické a antiseptické účinky, které dezinfikují a zklidňují zuby i dásně. Olej z máty peprné čistí a osvěžuje, podobně jako extrakt z grapefruitových semínek, který je další léčivou složkou. O hojení se postará měsíček lékařský. Ústní voda obsahuje také mořskou sůl, která působí příznivě na zubní sklovinu, a chlorellu. Jedná se o koncentrát, který je doporučeno smíchat s čistou vodou v poměru 1:1. Tímto roztokem si pečlivě vyplachujte pusu 20–30 sekund, poté vyplivněte. Používejte ráno nebo večer poté, co si důkladně vyčistíte zuby. Značka Jason funguje na trhu už od roku 1959 jako přírodní alternativa k syntetickým kosmetickým produktům. Využívá léčivých účinků bylin, jejich kořenů, plodů, květů i z nich získaných olejů. 473ml lahvičku pořídíte za cca 300 korun.

10. místo

Annabis Orcann konopná ústní voda

Orientační cena: 220 Kč

A proč srovnání zakončuji konopnou ústní vodou od Annabis Orcann?

Posledním produktem v péči o zuby a dásně je konopná ústní voda od Orcannu. Obsahuje extrakt z konopných semen, které pomáhají zmírnit potíže se zuby nebo dásněmi. Kromě léčivého konopí obsahuje taktéž olej z bergamotu, máty peprné, šalvěje lékařské a extrakt ze stévie sladké. Tato směs bylin pomáhá zklidnit projevy pnutí, pálení, podráždění dásní, zklidňuje nadměrně citlivé dásně, osvěžuje dech a také ulevuje při otocích, které vznikají například při používání rovnátek nebo zubních náhrad. Přípravek jde používat s vodou, ale i jako neředěný koncentrát. Pomocí vatového tamponku nebo vatové tyčinky naneste přímo na bolavé místo, nevyplachujte ani bezprostředně po aplikaci nepijte a nejezte. Tento přípravek v bio kvalitě pořídíte za cca 220 korun.

Závěrem

V tomto článku jsem srovnávala co nejšetrnější ústní vody jak k přírodě, tak i k lidskému organismu. Jako ta úplně nejlepší mi připadá ústní voda Wetyzo, protože je vyrobená lokálně v ČR a z přírodních ingrediencí jako jsou BIO esenciální oleje a aktivní kyslík. Navíc je koncentrovaná, takže vám šikovně malé balení vydrží až na 160 dní výjimečné zubní péče, což mi přijde super. Pro majitele a majitelky citlivých zubů a dásní je skvělá Ben & Anna Ústní voda pro citlivé zuby Sensitive ve výhodném 500ml balení v krásné sklěnené lahvi. A stejně jako v předchozím případě se jedná o výhradně přírodní a veganský produkt. A pokud toužíte po bělejších zubech, mohla by vám vyhovovat DayNight PAP+ ústní voda s šetrným bělícím komplexem bez obsahu peroxidu, takže je maximálně bezpečná pro domácí bělení.

Nezapomínejte také na to, že i ta nejkvalitnější ústní voda za vás zuby nevyčistí. Půlminutové kloktání ústní vody je daleko lepší než nic, ale rozhodně to není dostatečná péče. Vždy pamatujte na to, že se jedná pouze o doplňkovou péči o ústní hygienu, která nenahrazuje mechanické čištění zubů zubním a mezizubním kartáčkem, případně dentální nití.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Ústní voda

[2] Bakalářská práce (CZ): Vybrané ústní vody a jejich antimikrobiální účinek 

[3] Healthline (ENG): Everything You Need to Know About Using Mouthwash

[4] Healthline (ENG): Does Mouthwash Expire?

[5] PubMed Central (ENG): Mouthwash use and the prevention of plaque, gingivitis and caries

[6] PubMed Central (ENG): Plaque inhibition: the science and application of oral rinses

4.8/5 (Počet hlasů: 25)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »