11 tipů na nejlepší WC čistič (ekologický) – recenze a srovnání

Shrnutí: Čištění toalet si často spojujeme s agresivními chemickými látkami a nepříjemnými pachy. I proto se v poslední době se stále více lidí obrací k ekologickým alternativám, které nabízejí šetrnější způsob čištění – bez toxinů a dráždivých chemikálií. Taky přemýšlíte, že svou domácnost pozvednete na vyšší eko-úroveň? V tom případě mám pro vás jedenáct  tipů na WC čističe, které by mohly být malým, ale nezanedbatelným krůčkem dopředu. 

Tipy na další skvělé eko-friendly WC čističe a gely najdete níže!

TOP  1. místo

Sonett
WC čističe

Orientační cena: 130 – 1200 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o výborný 100% přírodní ekologický čistič, jehož základem jsou BIO suroviny. Toaletu vyčistí výborně – dobře přilehne ke stěnám mísy, odstraní usazeniny a bakterie, navíc hezky voní.

2. místo

Nanolab
přírodní čističe toalet

Orientační cena: 170 Kč
Proč 2. místo?

I tento čistič si poradí s bakteriemi a usazeninami, navíc krásně voní po ananasu, případně po jahodách. Je 100% přírodní a pořídíte ho ve formě prášku, který vytvoří aktivní pěnu a ta WC důkladně vyčistí.

3. místo

Nanolab přírodní
octové čističe toalet

Orientační cena: 90 Kč
Proč 3. místo?

Cenově přístupný a účinný WC čistič ve formě gelu. Neobsahuje toxiny, je plně odbouratelný a prodává se ve 3 verzích.

Jedenáct nejlepších ekologických WC gelů a čističů

V čem se liší ekologické WC čističe od klasických?

Rozdíl mezi klasickými a ekologickými WC čističi tkví především v jejich složení. Klasické čističe obvykle obsahují silné chemikálie, jako je chlór nebo amoniak. Ty jsou sice efektivní, to ano, ale zároveň mohou být škodlivé – jak pro životní prostředí, tak i pro naše zdraví. Ekologické čističe se oproti tomu spoléhají na přírodní složky, které jsou nejen účinné, ale zároveň i šetrné. Často jde o: 

 • Enzymy přispívající k rozkladu nečistot a usazenin
 • Éterické oleje s nádhernými (a hlavně přirozenými) aromaty
 • Organické kyseliny
 • Jedlou sodu

Občas ve složení narazíte i na další látky, které jsou v mnohých případech biologicky rozložitelné, nezpůsobují znečištění přírodních zdrojů a nepředstavují výrazné riziko ani pro nás samotné.

Ekologická domácnost je trendem poslední doby – má to ovšem pádný důvod: být EKO pomáhá jak našemu životu, tak i naší planetě. Potřebujete-li inspiraci pro váš dům či vaše zdraví, mrkněte do některého z následujících článků:

Udržitelné, zdraví nezávadné a krásně voňavé

Důvodů, proč upřednostňovat ekologické čističe před chemickými, je tedy víc než dost. Jak už bylo řečeno – tato alternativa je udržitelnější z hlediska životního prostředí, nezpůsobuje podráždění na kůži, ani jiné zdravotní nepříjemnosti. A v neposlední řadě je super i to, že přírodní čističe hezky voní – třeba po přírodní levanduli, po citronu nebo třeba po borovicovém lese.

1. místo

Sonett WC čistič máta/myrta, cedr/citronela

100% přírodní čističe na WC z BIO surovin, které si skvěle poradí
s usazeninami
i s bakteriemi.

Proč jsem na 1. místo vybrala WC čističe od značky Sonett?

První místo v mém žebříčku obsadil WC čistič Sonett, který je 100% přírodní, obsahuje éterické oleje v BIO kvalitě a s úklidem toalety pomůže perfektně – dobře přiléhá ke stěnám mísy, efektivně odstraňuje usazeniny a nečistoty organického původu, poradí si s bakteriemi. Navíc krásně (a přirozeně) voní buď kombinací máty a myrty, nebo cedrem s citronelou.

Uživatelské recenze

O čističi Sonnet ve variantě cedr + citronela se na Heurece a na zbozi.cz píše, že je účinný a hezky voní. Jednoho zákazníka budu citovat: „Ve srovnání s jinými chemickými čističi, zde nedochází při použití k uvolňování nepříjemného zápachu.“ Líbí se mi, že lidé dále oceňují, že je to přírodní produkt šetrný k životnímu prostředí. O variantě máta + myrta pak na Heurece zaznívá spokojenost s tím, že (rovněž) krásně voní a že jde o netoxický, koncentrovaný produkt, který dobře čistí a dlouho vydrží.

Více informací

Jedná se zkrátka o eko čistič hodný svého jména – na firmu Sonnet se v tomto ohledu skutečně můžete spolehnout: garantuje 100% odbouratelnost všech svých výrobků, produkty netestuje na zvířatech a samozřejmostí je jejich veganský původ.

Tento čistič se prodává ve dvou velikostech – buď můžete zvolit 750ml balení za cca 130 Kč, nebo lze koupit 10l balení za necelých 1200 Kč.

2. místo

Nanolab přírodní čistič toalet ananas nebo jahoda

Účinný 100% přírodní prostředek na čištění
WC ve formě prášku
s jahodovou nebo ananasovou vůní.

Proč jsem dala přírodní čistič toalet od Nanolab na 2. místo?

Na druhou příčku jsem umístila 100% přírodní čističe WC od značky Nanolab. Pořídíte je ve formě prášku, který vytvoří aktivní pěnu a ta toaletní mísu perfektně vyčistí – důkladně, ale bez chemikálií. Zbaví vaši toaletu bakterií, vápenných usazenin, nepříjemných pachů, a kromě toho do místnosti vnese krásnou vůni – třeba svěže jahodovou nebo tropicky ananasovou.

Uživatelské recenze

Jahodová varianta tohoto čističe má na Heurece pěkná hodnocení. Dočetla jsem se o něm například to, že má krásnou vůni a „WC je super čisté“. O ananasové vůni se na tomto srovnávači píše, že je „skvělý“. A co se týče e-shopu Nanolab – ten si lidé také chválí (na Heurece i na zbozi.cz). Oceňují rychlé doručení zboží, přijatelné ceny a pozadu nezůstává ani kvalita zboží, kterou klienti také často vyzdvihují. Někteří z uživatelů dokonce podotýkají, že ve své zásilce našli malý dáreček (na to se sice spoléhat nemůžete, ale může to být milé překvapení).

Další informace

Tento produkt použijete tak, že nasypete dva sáčky do mísy (2 sáčky = 1 dávka) a necháte čtvrt hodinky působit. Pak toaletu dočistíte záchodovou štětkou – a máte dokonale čisto!

Cena za balení se třemi dávkami (tj. se šesti sáčky) se pohybuje okolo cca 170 Kč.

3. místo

Nanolab přírodní octový čistič toalet (pomeranč, máta či mango)

Přírodní a plně odbouratelný WC čistič s gelovou konzistencí ve třech variantách – pomeranč, máta a mango.

Proč jsem na 3. místo srovnání zvolila přírodní octový čistič od Nanolab?

Třetí místo jsem také věnovala produktu od značky Nanolab, tentokrát octovému čističi s gelovou konzistencí. Také u něj se můžete spolehnout na přírodní složení bez chemikálií i na jeho účinky – toaleta se bude doslova blýskat čistotou. Čistič má navíc složení, které je odbouratelné, a tudíž neškodí životnímu prostředí. Je to zkrátka takový malý krok k čistším zítřkům – jak na vaší toaletě, tak i v přírodě.

Uživatelské recenze

Tyto octové čističe jsou výborně hodnocené na Heurece – zákazníci oceňují jejich účinnost, ekologické složení, a podotýkají, že přípravek zbavuje toaletu od pozůstatků tvrdé vody. O mátové variantě se píše, že hezky voní a skvěle vyčistí vodní kámen, varianta „pomeranč“ si vysloužila hodnocení, cituji: „WC jako nové“. A hezké komentáře se objevují i u mangové varianty, jeden příklad za všechny: „Výsledek super a ještě u toho zažívám dobrý pocit, že chráním přírodu.“

Dále o produktu

Tento čistič redukuje nepříjemné pachy, poradí si s bakteriemi, vápennými usazeninami a je k dispozici ve třech variacích: pomerančové, mátové a mangové. Je vám blízká mátová svěžest, pomerančové aroma nebo sladká vůně manga? Rozhodnutí je na vás!

Cena za 750 ml balení se pohybuje okolo 90 korun.

4. místo

Bio-D WC čistič

Orientační cena: 110 Kč

Proč jsem vybrala WC čistič od Bio-D?

Skvělou alternativou je také čistič od BIO-D, který koupíte ve dvou cenových variantách – buď v 750ml balení za cca 110 Kč nebo ve výhodném pětilitrovém balení za cca 560 Kč. Tak či tak se jedná o účinný čistič bez obsahu chlóru a dalších chemických látek, který si poradí se znečištěním i s vodním kamenem (zejména na porcelánu a smaltu).

Více informací

Dále bych dodala, že na výrobu obalů tohoto WC čističe se používají recyklované materiály. Firma Bio-D (což je mimochodem zkratka anglického výrazu biodegradable = biologicky rozložitelný) se pro tohle řešení rozhodla v roce 2018, své předsevzetí plní a já jim za to přiděluju velký palec nahoru.

5. místo

Tierra Verde WC čistič s rozmarýnem a citrónem

Orientační cena: 120 – 700 Kč

Čím mě zaujal WC čistič s rozmarýnem a citronem od Tierra Verde?

Na další příčku bych ráda umístila gelový WC čistič od moravské přírodní značky Tierra Verde. Jednak proto, že skvěle čistí, dezinfikuje, rozpouští vodní kámen i usazeniny… no a taky krásně voní po rozmarýnu s citrónem. Jednoznačnou předností produktu je i jeho 100% rozložitelnost v přírodě. A pokud budete chtít být ještě ekologičtější, můžete prázdný kanystr vrátit zpět výrobci, či prodejci, čímž podpoříte jeho přímou recyklaci.

Další info

Produkt si můžete pořídit buď v pětilitrovém balení za necelých 700 korun, nebo v 750ml množství za cca 120 Kč. Záleží jen na vás, která velikost je pro vás výhodnější.

6. místo

La Droguerie Ecologique by Ecodis Octový gel

Orientační cena: 160 Kč

Proč jsem vybrala octový WC gel od La Droguerie Ecologique by Ecodis?

Mezi přírodními čisticími prostředky najdete také octový gel od francouzské značky Ecodis, který využijete na mytí dřezů, kohoutků, vany, sprchových koutů… a účinně vyčistí právě i toaletu. Skvěle si poradí s vodním kamenem, gelová konzistence navíc „zařídí“, aby látka přilnula k povrchu mísy a tam provedla, co má. Mimo to se jedná o 100% přírodní produkt s certifikací ECoCert – je totiž vyrobený z ekologicky pěstovaných obilovin, čímž pomáhá šetřit životní prostředí.

Více informací

Předností tohoto prostředku je i jeho praktický dávkovač, díky němuž se uklízí jedna báseň.

Cena za 750ml balení se pohybuje okolo 160 Kč.

7. místo

Tierra Verde BIKA Jedlá soda Bikarbona

Orientační cena: 120 – 990 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala jedlou sodu od Tierra Verde?

Pokud je vám blízké čištění „po domácku“, bude se vám hodit i jedlá soda od značky z Moravy Tierra Verde. Jedlá soda (= hydrogenuhličitan sodný) je totiž výborná na čištění čehokoliv, a to včetně WC. Spolu s octem například odstraňuje vodní kámen a pohlcuje nepříjemné pachy.

A jak na to? Receptů na domácí WC čištění je spousta – ale můžete vyzkoušet třeba následující postup:

 1. Vysypejte do záchodové mísy cca 1 hrnek jedlé sody.
 2. Na ni pak vylijte cca hrnek octa, což způsobí šumění a bublání.
 3. Až reakce dozní, dočistěte WC záchodovou štětkou.

Dále o produktu

Tato jedlá soda se prodává hned v několika cenových variantách:

 • 1kg dóza za cca 120 Kč
 • 1kg sáček za cca 90 Kč
 • 2kg pytel za cca 170 Kč
 • 5kg pytel za cca 390 Kč
 • 15 kg kbelík za cca 990 Kč

8. místo

Planet Detox prášek na čištění toalet Citron a Levandule

Orientační cena: 730 Kč

Čím mě zaujal prášek na čištění toalet od Planet Detox?

Je vám blízké aroma citronu a levandule? Pak by vás mohl zaujmout čistič ve formě prášku s touto vůní, za nímž stojí výrobce PLANET DETOX. Také zde máme v ruce 100% přírodní produkt, který navzdory svému šetrnému složení dobře dezinfikuje a vaše toaleta se po něm bude blýskat. 

Ve složení prášku najdete jemné sodíky a minerály, pemzu, glycerin, kokosový olej, sorbitol, sůl kyseliny stearové, sůl, kokosovník ořechoplodý, kyselinu citronovou, jedlou sodu, citronový olej, levandulový olej a pár dalších netoxických látek.

Čistič je každopádně antibakteriální, účinný, prostě skvělý úklidový parťák.

Za 900g balení, které vám vystačí na cca 20 až 40 použití, zaplatíte přibližně 730 Kč.

9. místo

Etamine du Lys WC čistič borovice

Orientační cena: 180 Kč

Proč jsem vybrala WC čistič borovice od Etamine du Lys?

Nevím jak vy, ale já prostě miluju přirozené dřevité tóny. I proto jsem do svého TOP listu vybrala tekutý čistič od Etamine du Lys – francouzské společnosti založené v roce 1995, která se zaměřuje na výrobu drogistických produktů ohleduplných k životnímu prostředí.  Tenhle přípravek vaši toaletu příjemně provoní borovicovým aromatem, zbaví zařízení bakterií, vodního kamene i rezavých skvrn.

Díky bezpečnému složení mohou čistič bez obav používat i alergici, které by chemické příměsi mohly dráždit. A jak na to? Jednoduše. Stačí lahev protřepat, nanést trochu přípravku na vnitřní stranu záchodové mísy, chvíli nechat působit a dočistit záchodovou štětkou.

Cena za 750ml tohoto čističe koupíte za cca 180 Kč.

10. místo

Etamine du Lys Wc tablety 2 v 1

Orientační cena: 160 Kč

Čím mě oslovily tablety od Etamine du Lys?

Tím ale se značkou Etamine du Lys nekončíme. V jejím sortimentu se totiž objevují také tablety 2 v 1, které jsou rovněž skvělými pomocníky při úklidu toalety. A jak se používají? Inu tak, že tabletu vložíte do mísy (v případě většího množství špíny použijte dvě tablety naráz) a necháte ji/je minimálně hodinu působit (ideálně přes noc). 

Kapsle skvěle čistí, zvládnou odstranit vodní kámen i další usazeniny, jsou z 99,9 % přírodní a určitě oceňuju, že se pyšní certifikací ECOCERT.

12ks těchto tablet vás bude stát přibližně 160 Kč.

11. místo

Ecover Čistič na toalety s vůní Jehličí a máty

Orientační cena: 160 Kč

Proč jsem vybrala čistič na toalety s vůní Jehličí a máty od Ecover?

A nakonec doporučím ekologický čistič na toalety od belgické značky Ecover s krásnou vůní jehličí a máty. Také on je účinný, toaletu skvěle vyčistí, vydezinfikuje a zbaví vaše WC zápachu i vodního kamene. To vše navíc zvládne za pomoci čistého složení, ve kterém figurují pouze rostlinné a minerální látky. Za jednoznačné plus výrobku dále považuju fakt, že se prodává v recyklovatelné lahvi.

Jeho použití je rovněž snadné – nanesete ho jen po stranách mísy a necháte cca 10 minut působit.

750ml balení vás bude stát cca 100 korun.

Závěrem

Čistá domácnost se rozhodně neobejde bez čistého záchodu, a proto není dobré jeho úklid zanedbávat. A jestli stejně jako já chcete mít čisté i životní prostředí, vyplatí se investovat do ekologických prostředků, které jsou často stejně účinné jako jejich chemické alternativy, ale neznečišťují přírodní zdroje. Podle mě může být skvělým řešením přírodní čistič Sonnet ve variantě máta a myrta nebo cedr a citronela, které jsou obě BIO a 100% odbouratelné. Dále doporučuju i některý z přípravků od Nanolab – ať už sáhnete po jejich přírodním čisticím prášku s jahodovou či ananasovou vůní, který vytváří efektivní aktivní pěnu, či přírodním octovém čističi toalet s gelovou konzistencí a ve třech vůních (pomeranč, máta, mango). Výše v článku ale najdete celou řadu dalších tipů na ekologické WC gely a čističe a já doufám, že jsem vám tímto článkem pomohla najít ten pravý pro vaši domácnost.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Záchod

[2] Wikiskripta (CZ): Dezinfekce (hygiena)

[3] Healthline (ENG): How to Clean: Tips for Keeping Your Home Healthy

[4] PubMed Central (ENG): Toilet hygiene-review and research needs

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »