TOP 8: Nejlepší optiky v Praze – srovnání a recenze

Jaké optiky jsou nejlepší v Praze? Co to optika je a kdy ji navštívit? Jak vybírat brýle a kde vám nejlépe poradí?

TOP  1. místo

Optika Lentiamo

Renomovaná optika s velice širokým sortimentem produktů a možností nakoupit vše online za výhodnější ceny. Navíc má okolo 6000 výdejních míst po celé ČR a zakládá si na rychlém doručení brýlí do druhého dne.

2. místo

LARO OPTIK

Kvalitní optika, jejíž zakladatelé sami na pobočkách pracují, má na prvním místě spokojenost a důvěru svých zákazníků. Laro poskytuje měření zraku, opravy brýlí a samozřejmě prodává dioptrické brýle i kontaktní čočky.

3. místo

Optiscont

Moderní optika s vlastním e-shopem, ale i tzv. panely, které najdete přímo u vašeho očního lékaře. Najdete zde kvalitní modely za rozumnou cenu, díky čemuž si  můžete dopřát víc párů brýlí pro různé příležitosti.

Deset nejlepších optik v Praze

Co je to optika?

Slovo “optika” můžeme vnímat ve dvou významech:

Optik je především člověk, který pracuje v oční optice, tedy obchodě. Je nutné, aby měl alespoň vyšší odborné vzdělání, v lepším případě vysokoškolský diplom. Jeho úkol je prodej diopritckých očních pomůcek od klasických brýli, přes sluneční až po čočky. Je důležité aby měl opravdu vzdělání v oboru, protože kromě prodeje musí umět i základní vyšetření zraku klienta.

Jak bylo již naznačeno, jedná se o odnož fyziky a skládá se z mnoha subdisciplín, mezi které patří i zmíněná oční optika. Optika se obecně zabývá světlem a jeho šířením v rozdílných prostředích.

Jaké druhy optik existují?

V současnosti můžete vybírat, co hrdlo ráčí. Od kamenných optik, přes populární e shopy, až po optika do domu.

Mají tu výhodu, že si veškeré brýle vyzkoušíte takzvaně na vlastní kůži. Provnáte jedny od druhých a i pocitově ucítíte, v jakých je vám dobře. Které vám padnou a které nejsou to pravé ořechové. V obchodě je vždy odborný personál, který vám poradí a popřípadě provede různá vyšetření, které vás dovedou k výčtu dioptrií a jakých, které budete potřebovat.

E-shop je fajn v tom, že si můžete hlídat různé akce a slevy a tím i dost ušetřit. hodně těchto shopů už nabízí aplikace, kam si nahrajete svoji fotku a zkoušíte si vybrat brýle. Nevýhoda je v tom, že není možné přeměřit váš zrak.

Něco jako takový optický hodinový manžel. Na internetu zadáte svou adresu, popřípadě pouze jméno, telefon a email. Bude vás kontaktovat pověřený pracovník, který si s vámi domluví přesný čas návštěvy. Optik přiveze různorodé styly brýlí, které si můžete vyzkoušet a vybrat. Potřebujete k tomu jen lékařský předpis a tato služba funguje po celé ČR.

Jaké služby optika nabízí?

Není jich málo. V podstatě, když nemáte závažné problémy se zrakem a potřebujete například jen změřit dioptrie a vybrat jejich řešení, stačí vám návštěva obchodu.

Nabízí zde:

 • Měření zraku bez čekání
 • Prodej brýlí (slunečních, dioptrických, lyžařských, dětské, do auta, proti modrému světlu a podobně.)
 • Prodej brýlových obrub
 • Prodej brýlových skel
 • Poradenství ohledně dioptrických pomůcek
 • Oprava a úprava obrub 
 • Pomoc s aplikací kontaktních čoček
 • Prodej dioptrických pomůcek, například lupa či dalekohledy a podobně.

Ekologická domácnost je trendem poslední doby – má to ovšem pádný důvod: být EKO pomáhá jak našemu životu, tak i naší planetě. Potřebujete-li inspiraci pro váš dům či vaše zdraví, mrkněte do některého z následujících článků:

Proč je vhodné si vybrat brýle/kontaktní čočky v kamenné prodejně?

Každý máme nějaké návyky a priority. Někdo raději volí eshop, jiný kamenný obchod. Klasický obchod má tu výhodu, že máte takzvaně po ruce a to doslova, odborníka, který vám poradí s čímkoliv “teď a tady”. Dostanete opravdu individuální péči s vším všudy.

Další benefit je, že si můžete veškeré brýle opravdu vyzkoušet. Ano, aplikace na internetu je fajn, ale pokud máte brýle reálně na obličeji, máte z nich nějaký pocit, který vám poradí zda si je vzít, či nikoliv.

V kamenném obchodě si můžete k vybraným obrubám a sklům vybrat i další komponenty a náhradní díly. Optik vám na místě doporučí, co je důležité a co naopak není nutné. Vše spolu prokonzultujete a vy se rozhodnete, co si zakoupíte.

Jak bylo řečeno, optici jsou lidé, kteří vám mohou s ledasčím poradit a pomoci. Například také s tím, jak aplikovat čočky. Nezdá se to, ale napoprvé to může být opravdu nepříjemné a tak je lepší tomu předejít formou vhodné instruktáže.

Jaké druhy brýlí v optice můžete pořídit?

Záleží na optice, ale obecně můžeme říci, že výběr je opravdu rozmanitý.

Zakoupit můžete:

 • Dioptrické brýle
 • Polarizační brýle
 • Sluneční brýle
 • Brýle do auta
 • Multifokální brýle (na všechny vzdálenosti bez skokových změn)
 • Dětské brýle
 • Ochranné pracovní brýle
 • Sportovní brýle
 • Brýle na počítač (filtr modrého světla)

Dioptrie je de facto jednotka, která udává schopnost oka lomit paprsky světla. Každý, kdo nosí brýle, tak asi ví, kolik má dioptrií. Co to ale znamená už zná málokdo. Konkrétně jde tedy o to, že dioptrie znamená převrácenou hodnotu ohniskové vzdálenosti. Když má čočka ohniskovou vzdálenost metr, znamená to jednu dioptrii.

Polarizační brýle začínají poměrně jistě dobývat trh. A aby ne, jedná se o skvělou “věc”. Můžete je pořídit v mnoha barevných odstínech, velikostech i tvarech. Výrobcí tvrdí, že čím jsou brýle tmavší, tím vyšší mají polarizaci. A co ta polarizace je? Jedná se o nadstavbový filtr, který pohlcuje horizontální světlo, což jsou světelné vlny, které se odráží právě od horizontálních povrchů. Obecně řečeno je horizontální světlo to, které působí rušivě. Jde například o světlo odrážející sníh a podobně.

Nejedná se o módní doplněk, i když, v některých případech ano. Nicméně zcela prapůvodní význam slunečních brýlích je, že mají za úkol naše oči chránit před UV paprsky.

Asi vás napadá, jaké speciální brýle je potřeba mít do vozidla? Dobrá otázka! První podotázka je, zda na řízení potřebujete i dioptrie, či nikoliv. Pokud ano, je třeba tento faktor při výběru zohlednit.

Bez dioptrií

Pokud vás diptorie neomezují, budete mít výběr o něco rychlejší. De facto se jedná o sluneční brýle, které mají ochrannou funkci před různými osvětleními, která vás mohou po cestě potkat. Řekneme li to obecně, řidiči je používají hlavně přes léto, kdy je slunce agresivnější a nebo naopak v zimě při slunečním odlesku od sněhu. V těchto případech vám optik pravděpodobně doporučí brýle s tmavě hnědou či šedou čočkou s kategorizací slunečního filtru 3.

S dioptriemi

Je skvělé, že i když máte dioptrie, můžete je kombinovat právě s vlastnostmi slunečních brýlí. V optikách dokáží téměř nemožné, pokud nevíte, jaké brýle zvolit, nebojte se zeptat a nechat si poradit. Můžete si nechat vyrobit ztmavené dioptrické čočky, které se pak zasadí do dioptrických obrub.

Tyto brýle jsou unikátní v tom, že mají několik ohnisek na různé vzdálenosti . Tudíž nemusíte mít několik brýlí na blízko, na dálku nebo střední vzdálenost. Multifokální brýle jsou takové 3v1.

U dětských brýlí je důležitý materiál – musí být odolné a pohodlné ještě více než brýle pro dospělého. Děti jsou senzitivnější a tak pro ně musí být brýle něco jako přirozená součást a ne věc, kterou chtějí hned sundat.

Tyto brýle jsou, jak již název napovídá, důležitý prostředek pro ochranu očí například při manuální činnosti, u které se predikuje, že by mohla oči poškodit. Tyto brýle mohou mít různé postranní kryty, zorníky a podobně.

Záleží na tom, na jaký druh sportu brýle potřebujete. Se vším vám v optice poradí. Můžete si vyzkoušet různé druhy, designy i funkční parametry.

Brýle na počítač jsou naštěstí čím dál tím více skloňovaná záležitost. Při delší práci na počítači dají vaším očím velkou službu. Umí eliminovat záření modrého světla, pomohou vám lépe zaostřit a zdokonalují kontrast.

 • Pouzdra na brýle všech druhů, barev i velikostí
 • Roztoky na kontaktní čočky
 • Kosmetiku na čištění skel
 • Doplňky k brýlím, například řetízky 
 • Oční kapky
 • Barevné kontaktní čočky
 • Lupu
 • Dalekohledy
 • Ochranné zvětšovací brýle

1. místo

Optika Lentiamo

Lentiamo působí na trhu již pěknou řádku let, od roku 2008. Obchod nemá základnu jen u nás, v Čechách, ale rozrostl se i do dalších šestnácti evropských zemí jako je například Slovensko, Rakousko, Řecko nebo Dánsko.

V této optice můžete najít opravdu bohatý sortiment – od dioptrických, slunečních brýlí , přes čočky až po blue light brýle a další příslušenství.

Vše zde pořídíte online a jak optika sama uvádí, za mnohem lepší ceny než v klasickém obchodě. Jediné co potřebujete je platný lékařský předpis a potom už můžete vybírat co hrdlo ráčí. Objednáte a zboží si přeberete v kamenné prodejně v Praze nebo na specifikovaných výdejních místech. 

Na čem si, kromě kvality, optika zakládá, je rychlost doručení. Své brýle máte často doma už druhý den. 

Pokud si s něčím nebudete vědět rady, na webu je k dispozici bezplatná zákaznická linka.

A kde má tato optika výdejní místa? V současnosti je jich přes 6000, takže určitě po zadání své adresy najdete i nějaký v blízkosti vašeho domova.

2. místo

LARO OPTIK

Za zrodem Laro Optik s.r.o. stojí dva lidé, muž a žena, pro které je tato firma splněný životní sen. Úplně první spatřila světlo světa oční optika na Andělu v Lidické ulici a necelý rok po té, druhá, na Starostrašnické ulici v Praze. 

Laro má na prvním místě kvalitu a důvěru svých zákazníků. Dělají vše proto, aby byl každý maximálně spokojení. Oba dva zakladatelé v obchodech pracují a jsou tedy s klienty v kontaktu na každodenní bázi.

Laro nabízí tyto produkty a služby:

 • Měření zraku
 • Dioptrické brýle
 • Kontaktní čočky
 • Opravy brýlí
 • Čočky Acuvue
 • Čočky Alcon
 • Brýlové čočky

3. místo

Optiscont

Tato optika provozuje jak e-shop, tak i „panely“, které můžete najít přímo u vašeho očního lékaře. Optiscont se snaží jít co nejvíce s dobou a díky IT podpoře co nejvíce zjednodušují celý proces výroby a nákupu optických potřeb. 

Na e-shopu můžete vybírat z širokého množství značek jako je například Guess, Mexx, CK a mnoho dalších.

Tato optika má kamenné prodejny v těchto městech:

 • Benešov
 • Krnov
 • Litoměřice
 • Praha
 • Říčany
 • Trutnov

Optisconty u lékařů najdete zde:

 • Dačice
 • Jeseník
 • Liberec
 • Litoměřice Havel
 • Luhačovice
 • Písek
 • Praha Mezibranská
 • Praha Zárubova
 • Roudnice nad Labem
 • Slavičín
 • Stráž pod Ralskem
 • Šumperk
 • Ústí nad Labem

4. místo

Optika Duos

Prodejna Duos funguje primárně jako e-shop, nicméně má i kamenné prodejny a to nejen u nás, v Čechách, ale i v Bratislavě. Můžete zde zakoupit klasicky dioptrické, sluneční či sportovní brýle, čočky, ale i různé doplňky jakou jsou například ochranné štíty, řetízky či pouzdra na brýle a podobně.

Vybírat můžete z mnoha značek jako je například velmi populární Prada, TH, Polaroid a další.

Co je doménou této optiky je i outlet, ve kterém můžete zakoupit brýle světových značek za naprosto jiné ceny.

5. místo

Optika Anděl

Zakladatelka optiky, Petra Veselá, ji otevřela již v roce 2006 a od té doby se jí podařilo vytvořit místo, kam se, i dle recenzí, lidé rádi vrací. V optice si zakládají na individuálním přístupu a proto je pro ně každý klient jako neopracovaný diamant, o který se snaží pečovat tak nejlépe, jak jen dovedou.

Nejen, že v optice Anděl naleznete opravdu široký sortiment, ale také vás čeká velmi rychlý servis. Většinu zakázek zpracovávají přímo na místě a standardní zakázku umí zpracovat do sedmi dnů.

6. místo

Cockyshop.cz

Moderní optika, jak se e-shop vlastními slovy nazývá, funguje od roku 2005. V této době vyšli “ven” s konceptem prvního e-shopu kontaktních čoček v České republice. O téměř deset let později vznikl nový projet a to Centrum kontaktních čoček a brýlí, což je jediná specializovaná prodejna svého druhu v ČR. V čem je unikátní? V tom, že na jednom místě naleznete 30000 skladových produktů, odborný personál a plně vybavené aplikační středisko. 

Kamenná prodejna se nachází v Praze, v Pobřežní ulici a můžete ji navštívit každý den od 9 do 19 hodin.

7. místo

Oční optika Horní Počernice

Optika HP má tradici již od roku 1998 a nejde pouze o jednu pobočku, i přes lehce klamavý název má tato optika své pobočky v Praze, Středočeském a Libereckém kraji.

Tyto optiky jsou vždy součástí oční ordinace s očním lékařem. Je to z důvodu naprosté komplexnosti služeb. 

V této síti optik naleznete:

 • Oční optiku 
 • Dětskou optiku
 • Měření zraku
 • Zábrus brýlí
 • Prodej brýlí
 • Dioptrické brýle
 • Optické pomůcky 
 • 2Drive brýle.

8. místo

Optikamaja.cz

Optika Maja je pražská oční optika s mnohaletou tradicí. Kouzlo jejich úspěchu tkví v individuálním přístupu, dovednostech zkušeného týmu odborníků a značkovém sortimentu, který nabízí.  

Spíše než o prodejnu se jedná o místo, kde vám poradci kovaní v oboru pomohou s tím nejlepším výběrem. 

Optika poskytuje tyto služby:

 • Prodej brýlí (sluneční dioptrické, dětské apod.)
 • Prodej čoček
 • Měření zraku
 • Servis a oprava brýlí
 • Zhotovení brýlí

9. místo

První optika

První Optika má v Praze hned čtyři pobočky, a to konkrétně První Optika Francouzská, První Optika by Armína v Karlíně, První Optika I. P. Pavlova a První Optika Anděl.

Na všech pobočkách si kromě krásných designových modelů brýlových dioptrických obrouček pro dámy, pány či unisex můžete zakoupit i dioptrické sluneční brýle, brýle na řízení, ale i další doplňky jako jsou pouzdra, čisticí prostředky nebo šňůrky k brýlím. 

V nabídce První Optiky najdete třeba značku originálních brýlí Komono nebo Tonny.

Po předchozím objednání si na jakékoliv pobočce můžete nechat odborně změřit zrak a nechat si brýle vyčistit ultrazvukem či provést drobné korekce nebo opravy. Náročnější opravy vám zde také rádi zajistí.

Skvělým bonusem je to, že zde můžete zaplatit firemními benefity jako jsou poukazy Benefity, Sodexo, Edenred, Up a další. Kromě toho nabízejí pravidelné slevové akce na vybrané modely.

Na webových stránkách První Optiky si můžete prohlédnout nabízené modely nebo pročíst jejich blog plný článků týkající oftalmologických témat.

10. místo

AIM Optic

V této menší optice naleznete přátelský a zároveň vysoce profesionální přístup. Pracují zde vystudovaní optici, kteří vás provedou kompletním procesem hledání těch ideálních brýlích. Nejprve vám změří zrak pomocí profesionálních přístrojů značky Essilor. Trvá to cca 20 – 60 minut a pokud si v AIM Optic zakoupíte obroučky i skla, měření zraku je zcela zdarma.

Kromě nákupu brýlí jsou zde i servis a opravy samozřejmostí, přičemž utažení šroubků a čištění je také zdarma.

Dále si zde můžete vybrat i kontaktní čočky nebo skutečně unikátní dřevěné brýle značky BREVNO, a to buď dioptrické nebo sluneční modely.

AIM Optic si zakládá na tom, že nabízí brýle opravdu pro každého, takže zde naleznete kousky v různých cenových hladinách od 1500 do 6000 korun.

Unikátním projektem této optiky je pak tzv. Brýlový Second Hand, kam můžete přinést nepoužívané brýlové obruby, které personál zrenovuje a dále prodá. 10 % z prodané částky poté jde na dobrou věc.

Závěr

Kvalitní optika je místo, kde dostanete kompletní servis. Je to místo, kde o vás bude postaráno a proškolený personál vám bude moci umět dobře poradit. Díky internetu si můžete brýle “vyzkoušet” i online, na své fotce a není nutné navštěvovat kamenné prodejny. Zkrátka, každá si přijde na své – milovníci klasických nákupů, ale i lidé, kteří vše obstarají z poklidu domova.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Oční optika

[2] Wikipedie (CZ): Optometrie

[3] Wikiskripta (CZ): Optometrie (2. LF UK)

[4] Healthline (ENG): Optometrist vs. Ophthalmologist: What’s the Difference?

[5] PubMed Central (ENG): What are the appropriate skills and knowledge required for the entry-level practice of optometry?

[6] PubMed Central (ENG): Optometry and optics in Europe

4.9/5 (Počet hlasů: 7)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »