10 nejlepších lubrikačních gelů – recenze a zkušenosti

Shrnutí: Pokud sháníte kvalitní lubrikační gel, jste tu správně. Připravila jsem pro vás srovnání deseti nejlepších lubrikačních gelů, které mají super složení a vlasnosti. Které se umístily na stupních vítězů?

A co se v článku dozvíte dál?

Co jsou to lubrikační gely a k čemu všemu slouží?[1][2] Jak je správně používat a na co si dát pozor?

TOP  1. místo

Fair Squared Lubrikační a masážní gel

Orientační cena: 540 Kč
Proč 1. místo?
Protože jde o přírodní lubrikační gel na bázi vody s výtažky z Aloe Vera, který je zcela přírodní, vhodný i pro citlivou pokožku. Látky v gelu zvlhčují pokožku intimních partií a uvolňují napětí.
2. místo

Miss Vivien Lubrikační gel s termální vodou

Orientační cena: 750 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož je to veganský lubrikační gel s vanilkovou vůní, jehož balení obsahuje i diskrétní cestovní pouzdro. Gynekologicky testovaný, hypoalergenní a kompatibilní pro použití s latexovými kondomy. 

3. místo

Yes Intimní lubrikační gel na bázi vody

Orientační cena: 230 Kč
Proč 3. místo?

Jde totiž o lubrikační gel na bázi vody a Aloe Vera, který je vyrobený z certifikovaných organických surovin, které přirozeně zvláčňují a zvlhčují pokožku. Hypoalergenní a bez glycerinu i umělých látek.

Deset nejlepších lubrikačních gelů

Co jsou to lubrikační gely?

Lubrikační gel můžete znát také pod hovorovým názvem „lubrikant“ a je to gelovitá tekutina s vysokým obsahem vody, která má za úkol zvlhčit sliznici. Tento gel se používá především při pohlavním styku, ale má své místo i v lékařství a to v oborech jako je gynekologie a porodnictví nebo i urologie. Tyto přípravky obsahují kluzné látky, které právě zajistí jejich konzistenci a správnou funkčnost.[1][2]

Ekologická domácnost je trendem poslední doby – má to ovšem pádný důvod: být EKO pomáhá jak našemu životu, tak i naší planetě. Potřebujete-li inspiraci pro váš dům či vaše zdraví, mrkněte do některého z následujících článků:

Na co se používají?

Pro někoho to může být ožehavé téma, ale k tomu není důvod – intimita je běžnou součástí života a v různé míře se s ní potkává každý z nás. Lubrikační gely do tématu sexuality a intimity určitě patří. A na co se tedy lubrikanty přesně používají?

V případě, že je žena vzrušená, nastává proces, kdy vagína zcela přirozeně zvlhčuje své prostředí a je to právě z toho důvodu, aby bylo potěšení ze sexu co nejvyšší. Kromě toho má tato vaginální funkce i ryze praktické důvody – minimalizuje pocity podráždění a případné bolestivosti.

Bohužel je někdy tento proces nedostatečný a právě v těchto případech se používají lubrikační gely, které to zařídí samy.

Lubrikační gely se používají i při masturbaci, což je zcela přirozená součást sexuality. Většinou je k těmto účelům využívají muži, nicméně pochopitelně i ženy mohou tyto produkty používat.

Menstruační kalíšky jsou pomůcky při ženském cyklu. Někdy není poševní sliznice dostatečně zvlhčená a proto, aby nedošlo k podráždění je vhodné sáhnout po lubrikačním gelu.

V gynekologii a porodnictví se lubrikační gely používají naprosto běžně a je to hlavně pro to, aby ženy vyšetření nebolelo. Kromě těchto oborů se gely využívají například i v urologii při vyšetření prostaty.

Jaké jsou druhy?

Existuje několik druhů lubrikačních gelů:

Jedná se pravděpodobně o nejpoužívanější a zároveň nejoblíbenější typy. Velmi snadno se po použití vymývají a nezanechávají skvrny na oblečení. A jaká je účinná složka v těchto lubrikantech? Nejčastěji se jedná o xantanovou gumu, což je přírodní zahušťovadlo a je zdravotně nezávadná.

Jak název napovídá, obsahují různé druhy olejů, které pokožce nijak nevadí a nedráždí ji. Problém tkví v tom, že jejich odstranění není tak jednoduché jako u těch na vodní bázi a mohou zanechávat mastné stopy.

Tyto gely nejsou ještě tak úplně známé a mají o něco vyšší pořizovací cenu. Udává se, že mají delší trvanlivost, hedvábnou texturu a delší kluznost, nicméně se nedoporučují při používání sexuálních pomůcek, protože mohou narušit jejich povrch.

Obsah lubrikačních gelů

Samozřejmě záleží na značce a konkrétním produktu. V současné době je možné vybírat i z celé řady přírodních gelů, které mají naprosto nezávadné složení.

Co obsahují běžné gely?

Bohužel se v nich mohou najít i stopy velmi nevhodných látek jako je například ropa, parabeny a další.

V některých případech mohou způsobit alergické reakce ve vaginální oblasti, kde je sliznice velmi citlivá.

Jedná se o látku, která funguje na bázi „zvlhčovadla“ a může způsobit podráždění sliznice.

Je to vedlejší produkt cukru a řadí se do druhů parabenů. Jak je známo, cukr je potrava pro kvasinky, což může v pochvě způsobit jejich množení a následný zánět.

Jedná se o silikon a údajně byly prokázány jeho nepříznivé účinky na ženské orgány.

Většinou se jedná a směsici chemických látek, které mohou u citlivých jedinců způsobit podráždění a alergie.

Co neobsahují přírodní gely?

Pokud se jedná o čistě přírodní produkt, měl by být bez parfemace, hormonů, aromat a dalších syntetických chemikálií, a naopak obsahovat kvalitní rostlinné látky či kyselinu mléčnou, která pomáhá udržovat přirozené pH v pochvě. 

Obecně platí pravidlo, že čím méně složek lubrikační gel obsahuje, tím lépe.

Co je důležité u lubrikačního gelu?

Všímat byste si měli hned dvou parametrů, které jsou pH a osmolalita.

pH faktor je velmi důležitý a obzvláště pokud jde o produkt, který se používá v oblasti intimních partií. Ideální pH by mělo být stejné jako je přirozená hodnota poševního prostředí a to je cca 3,7 – 4,5. Vyšší pH může nést potenciální riziko zánětu.

Osmolalita je schopnost látky odvádět vlhkost z tkání i buněk. Pokud je hladina vyšší než je fyziologický sekret ve vagíně, zvyšuje to její vysychání a následné podráždění.

Co můžete použít místo lubrikačního gelu?

Pokud si nechcete kupovat lubrikační gel, můžete ho poměrně dobře nahradit jinými, ideálně přírodními produkty, jako jsou:

Kokosový olej není ideální pouze na vaření, ale hodí se i jako skvělá náhrada lubrikantu. Tento olej má většinou tužší konzistenci, příjemně hydratuje a klouže. Skvělý benefit je, že působí antibakteriálně.

Ví se, že mandlový olej je hojně využívaný v péči o miminka, což potvrzuje, že se jedná o zdravotně nezávadný produkt. Mandlový olej příjemně hydratuje a zanechává pokožku dlouho vláčnou. Nedoporučuje se ho ale kombinovat s latexovými kondomy, protože by mohly prasknout.

Kvalitní olivový olej může být také skvělou alternativou. Je ale dobré vědět, že póry, které jsou součástí naší pokožky, ho neumí vstřebat, proto ho po použití nezapomeňte důkladně smýt.

Mnoho z vás má tuto rostlinku doma, ale možná ani netušíte, že nedokáže výborně alternovat lubrikační gel. Tato rostlina je založená na vodní bázi a proto ji můžete bez problému používat v kombinaci s kondomy.

Co může způsobovat vaginální suchost?

Faktorů vaginální suchosti[3] je samozřejmě více a pokud pociťujete tento problém, nejprve se poraďte se svým gynekologem. Důvod může být:

  • Užívání některých léků
  • Hormonální výkyvy (těhotenství, menopauza a podobně)
  • Delší sexuální aktivita
  • Kojení
  • Stres
  • Cukrovka

1. místo

Fair Squared Lubrikační a masážní gel

Orientační cena: 540 Kč

Veganský, faitrade a 100% přírodní lubrikační (i masážní) gel na bázi vody, který obsahuje hydratační výtažky z Aloe Vera. Velké balení za super cenu.

Proč je na 1. místě lubrikační gel od Fair Squared?

Lubrikační gel od německé značky Fair Squared je 100% přírodní s přísnou certifikací kvality NaTrue. Gel dokonale zvlhčí pokožku či sliznice bez podráždění. Nenarušuje přirozené pH a může se používat bez problému každý den. Obsahuje výtažky z Fair Trade zeleného čaje a je možné ho použít v kombinaci s kondomem.

Uživatelské recenze

Uživatelé hodnotí tento lubrikační gel velmi pozitivně. Na heuréce chválí jeho přírodní složení, certifikaci HSC, jemnou vůni a příjemnou konzistenci. Na zboží je to vesměs stejné – lidé si cení skvělého složení, konzistence, ale také mírně chladivého efektu.

Více informací o produktu

Fair Squared je rodinná firma z Kolína nad Rýnem a všechny jejich kosmetické a hygienické výrobky s přírodními ingrediencemi nesou certifikaci Fair Trade.

Tento lubrikační gel neobsahuje umělé parfemace, živočišné suroviny a nebyl testován na zvířatech.

Jeho cena je cca 540 korun.

2. místo

Miss Vivien Lubrikační gel s termální vodou

Orientační cena: 750 Kč

Lubrikační gel s blahodárnou termální vodou. Veganské složení a smyslná vanilková vůně. Vizuálně přitažlivé balení v diskrétním černém pytíčku ze saténové látky.

Proč jsem vybrala lubrikační gel od Miss Vivien na 2. místo?

Protože mě zaujal jak svým složením, tak nádherným pudrově růžovým balením v diskrétním saténovém pytlíčku. Jedná se o dermatologicky a gynekologicky testovaný lubrikační gel na bázi vody, který obsahuje blahodárnou termální vodu ze Salies-De-Bearn. Má nelepivou texturu, podmanivou vanilkovou vůni a je veganský.

Uživatelské recenze

Jedná se o produkt, který je prozatím více známý v zahraničí než u nás, proto jsem našla recenze především na britském amazonu. Tam má gel téměř plný počet hvězdiček a recenzenti si chválí jeho dokonalé zvlhčující schopnosti, příjemnou vůni, nelepivý pocit, krásné balení a skvělý aplikátor, který usnadňuje nanášení.

Další informace

Obsažená termální voda ze Salies-De-Bearn obsahuje na 26 minerálů a stopových prvků, které jsou pro naše tělo vlastní, mají antibakteriální vlastnosti a bojují proti vzniku plísní. Důkazem budiž, že lázně, odkud termální voda pochází, jsou od roku 1855 místem léčby a řešení nejrůznějších gynekologických potíží.

3. místo

Yes Intimní lubrikační gel na bázi vody

Orientační cena: 230 Kč

Hypoalergenní lubrikační gel na vodní bázi. Složení z organických surovin včetně Aloe Vera. Neobsahuje glycerin ani žádné umělé látky.

Z jakých důvodů jsem na 3. místo vybrala lubrikační gel od značky Yes?

Přírodní lubrikační gel od značky Yes je hypoalergenní bez obsahu glycerinu nebo umělých látek. Velkým benefitem je, že po použití ho není nutné smývat, hodí se pro každodenní použití a je možné ho použít se silikonovými pomůckami i s kondomy.

Uživatelské recenze

U tohoto lubrikačního gelu si uživatelé na heuréce cení zejména faktu, že neobsahuje glycerin. Gel má celkově kladné hodnocení, lidé si chválí jeho účinnost. Hodnocení najdete i na eshopu ecco-verde.cz.

Více informací

Tento gel je na bázi vody obsahuje výtažek z rostliny aloe vera. Je vyrobený z certifikovaných organických surovin, které přirozeně zvláčňují a zvlhčují pokožku. 

Kolik vás bude stát těchto 50 ml? Cca 230 korun.

4. místo

Yes Intimní lubrikační gel na bázi oleje

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem vybrala olejový lubrikační gel od Yes?

Značka Yes nabízí také tento lubrikační gel, který je na bázi rostlinných olejů, které pocházejí z certifikovaných zdrojů. Je hypoalergenní, hodí se na každodenní použití a pokožku vyživuje, zvlhčuje a regeneruje – benefitem také je, že ho nemusíte oplachovat.

Hodí se jako lubrikant i jako olej pro masáž intimních míst. 80ml balení seženete za cca 400 korun.

Jedinou jeho nevýhodou je, že ho nelze používat společně s kondomem – s těmi je kompatibilní výše zmíněný Yes Intimní lubrikační gel na bázi vody.

5. místo

BIOglide lubrikační gel

Orientační cena: 500 Kč

Proč je tu lubrikační gel od BIOglide?

100% přírodní lubrikační gel BIOglide od značky Safe obsahuje rostlinný glycerin, který zaručuje dokonalou klouzavost, eliminuje nepříjemné pocity a zajistí skvělé pocity z intimity. Další zajímavou složkou je carrageenan, který se získává z červených mořských řas a velmi dobře se postará o ochranu před HPV virem. 

Tento gel je vhodný i pro citlivou pokožku a sliznici. 

A kolik gel od BIOglide stojí? Přibližně 500 korun.

6. místo

Lactacyd Caring Glide

Orientační cena: 170 Kč

Proč jsem vybrala lubrikační gel od značky Lactacyd?

Lubrikační gel Lactacyd Caring Glide je vyrobený na bázi vody a obsahuje přírodní kyselinu mléčnou, která udržuje fyziologické pH vaginální sliznice. Produkt neobsahuje žádná přidaná barviva, ani parfemace. Produkt je hypoalergenní a hodí se tedy i pro jedince s citlivou pokožkou. Tento lubrikační gel se hodí i pro použití s kondomy.

Můžete ho běžně zakoupit v drogerii či lékárně například spolu s gelem na intimní hygienu od stejné značky.

A jaká je cena? Cca 170 korun.

7. místo

DOER lubrikační gel s Aloe Vera

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala lubrikační gel s Aloe Vera od značky DOER?

Lubrikant značky DOER má složení s antibiotickými účinky, které eliminuje výskyt zánětů a podráždění. Zároveň chrání proti plísním a alergiím. Dále podporuje regeneraci kůže, omlazuje organismus a přispívá ke zlepšení potence. Může pomoci zvrátit poševní atrofii v přechodu.

V produktu je obsažen vitamín E, aloe vera a další účinné látky.

Produkt vlastní CE certifikát a hodí se i pro použití s kondomy. 

A cena? Cca 300 korun.

8. místo

DOER Medical silk lubrikační gel

Orientační cena: 370 Kč

Proč tu je také tento lubrikační gel od DOER?

Dále jsem vybrala další lubrikační gel od značky Doer, který funguje na bázi silikonu, je vysoce koncentrovaný a vyniká hedvábně jemnou texturou.

Jeho největším benefitem je CE certifikát, který potvrzuje jeho zdravotní nezávadnost a doporučují ho i lékaři. Kromě použití při pohlavním styku ho lze používat i při vaginální suchosti nebo nanášet na tampon při menstruaci.

Je 100% hypoalergenní, neobsahuje žádné konzervační látky ani vůně, nezasychá, nevytváří žmolky a opravdu dlouho účinkuje i při použití velmi malého množství.

Cena za 100 ml se pohybuje okolo 370 korun.

9. místo

Erectan Exclusive intim gel

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala lubrikační gel od značky Erectan?

Tento lubrikační gel na bázi vody vyniká obsahem látek, které stimulují prokrvení pohlavních orgánů – to má za následek lepší erekci u mužů, ale i vyšší míru vzrušivosti ženských intimních partií. Jedná se zejména o prokrvující L-Arginin a zvlhčující kyselinu hyaluronovou. Po nanesení gelu dochází k příjemnému hřejivému pocitu. Podle uživatelských recenzí na heurece gel opravdu krásně voní, dobře klouže, nezasychá a zkrátka opravdu funguje. 

Balení s 50 ml produktu stojí necelých 500 korun.

10. místo

Obnovující lubrikační gel

Orientační cena: 730 Kč

Proč jsem se umístila lubrikační gel od značky Good Clean Love?

Další báječný produkt od značky z USA, Good Clean Love, je obnovující lubrikační gel s certifikací. Lubrikant je vyroben na vodní bázi s BIO aloe vera šťávou a umí výborně vyrovnávat pH intimních partií, navíc eliminuje nežádoucí zápach, suchost a celkový nekomfort.

Produkt obsahuje přírodní, potravinářsky certifikovanou vůni, která mu dodává jemný citronovo vanilkový nádech.

Zásadní složka tohoto výrobku je kyselina mléčná, která podporuje růst laktobacilů a tím udržuje správné pH. Lubrikační gel eliminuje mykózy a záněty.

Na kolik vás tento gel vyjde? Cca na 730 korun.

Závěr

Lubrikační gely jsou naprosto běžnou součástí intimního života. Nebojte se je používat. Můžete vybírat z množství druhů i značek. K dostání jsou lubrikanty na olejové, vodní i silikonové bázi. Pokud si nevíte rady s výběrem, nebojte se požádat o radu personál v drogerii, lékárně nebo požádejte svého gynekologa. Za sebe doporučuji vyzkoušet zejména lubrikační a masážní gel Fair Squared se zeleným čajem, který má certifikované přírodní složení a výhodnou cenu za půllitrové balení. Dále bych vyzdvihla designový, ale také gynekologicky testovaný lubrikační gel s termální vodou od Miss Vivien, který zaujme vanilkovou vůní, nebo Yes lubrikační gel na bázi vody a bez obsahu glycerinu.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[4] Wikipedie (CZ): Lubrikační gel

[5] Wikipedie (CZ): Vaginální lubrikace

[6] Wikiskripta (CZ): Psychofyziologie lidské sexuality

[7] Healthline (ENG): How to Choose the Best Lube for Your Sex Life

[8] Healthline (ENG): Everything You Need to Know About Vaginal Lubricants

4.5/5 (Počet hlasů: 10)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »