10 nejlepších lubrikačních gelů – recenze a zkušenosti

Co jsou to lubrikační gely a k čemu slouží? Jak je správně používat a na co si dát pozor? Který lubrikační gel je nejlepší?

TOP  1. místo

Lubrikační gel
Téměř nahá

Orientační cena: 560 Kč

Certifikovaný organický lubrikační gel na vodní bázi s BIO aloe vera šťávou vyrovnává pH intimních partií a přirozeně zlepšuje váš milostný život.

2. místo

Yes
Intimní lubrikační gel

Orientační cena: 400 Kč

Přírodní lubrikační gel na bázi vody a Aloe Vera, je vyrobený z certifikovaných organických surovin, které přirozeně zvláčňují a zvlhčují pokožku. 

3. místo

You & Oil
Lubrikační gel OMG Yes!

Orientační cena: 400 Kč

Přírodní gel na vodní bázi zvlhčí okolí intimních partií. Jeho složení je uzpůsobené pro citlivou pokožku tak, aby nenarušovalo její přirozené pH.

Deset nejlepších lubrikačních gelů

Co jsou to lubrikační gely?

Lubrikační gel můžete znát také pod hovorovým názvem „lubrikant“ a je to gelovitá tekutina s vysokým obsahem vody, která má za úkol zvlhčit sliznici. Tento gel se používá především při pohlavním styku, ale má své místo i v lékařství a to v oborech jako je gynekologie a porodnictví nebo i urologie. Tyto přípravky obsahují kluzné látky, které právě zajistí jejich konzistenci a správnou funkčnost.

Ekologická domácnost je trendem poslední doby – má to ovšem pádný důvod: být EKO pomáhá jak našemu životu, tak i naší planetě. Potřebujete-li inspiraci pro váš dům či vaše zdraví, mrkněte do některého z následujících článků:

Na co se používají?

Pro někoho to může být ožehavé téma, ale k tomu není důvod – intimita je běžnou součástí života a v různé míře se s ní potkává každý z nás. Lubrikační gely do tématu sexuality a intimity určitě patří. A na co se tedy lubrikanty přesně používají?

V případě, že je žena vzrušená, nastává proces, kdy vagína zcela přirozeně zvlhčuje své prostředí a je to právě z toho důvodu, aby bylo potěšení ze sexu co nejvyšší. Kromě toho má tato vaginální funkce i ryze praktické důvody – minimalizuje pocity podráždění a případné bolestivosti.

Bohužel je někdy tento proces nedostatečný a právě v těchto případech se používají lubrikační gely, které to zařídí samy.

Lubrikační gely se používají i při masturbaci, což je zcela přirozená součást sexuality. Většinou je k těmto účelům využívají muži, nicméně pochopitelně i ženy mohou tyto produkty používat.

Menstruační kalíšky jsou pomůcky při ženském cyklu. Někdy není poševní sliznice dostatečně zvlhčená a proto, aby nedošlo k podráždění je vhodné sáhnout po lubrikačním gelu.

V gynekologii a porodnictví se lubrikační gely používají naprosto běžně a je to hlavně pro to, aby ženy vyšetření nebolelo. Kromě těchto oborů se gely využívají například i v urologii při vyšetření prostaty.

Jaké jsou druhy?

Existuje několik druhů lubrikačních gelů:

Jedná se pravděpodobně o nejpoužívanější a zároveň nejoblíbenější typy. Velmi snadno se po použití vymývají a nezanechávají skvrny na oblečení. A jaká je účinná složka v těchto lubrikantech? Nejčastěji se jedná o xantanovou gumu, což je přírodní zahušťovadlo a je zdravotně nezávadná.

Jak název napovídá, obsahují různé druhy olejů, které pokožce nijak nevadí a nedráždí ji. Problém tkví v tom, že jejich odstranění není tak jednoduché jako u těch na vodní bázi a mohou zanechávat mastné stopy.

Tyto gely nejsou ještě tak úplně známé a mají o něco vyšší pořizovací cenu. Udává se, že mají delší trvanlivost, hedvábnou texturu a delší kluznost, nicméně se nedoporučují při používání sexuálních pomůcek, protože mohou narušit jejich povrch.

Obsah lubrikačních gelů

Samozřejmě záleží na značce a konkrétním produktu. V současné době je možné vybírat i z celé řady přírodních gelů, které mají naprosto nezávadné složení.

Co obsahují běžné gely?

Bohužel se v nich mohou najít i stopy velmi nevhodných látek jako je například ropa, parabeny a další.

V některých případech mohou způsobit alergické reakce ve vaginální oblasti, kde je sliznice velmi citlivá.

Jedná se o látku, která funguje na bázi „zvlhčovadla“ a může způsobit podráždění sliznice.

Je to vedlejší produkt cukru a řadí se do druhů parabenů. Jak je známo, cukr je potrava pro kvasinky, což může v pochvě způsobit jejich množení a následný zánět.

Jedná se o silikon a údajně byly prokázány jeho nepříznivé účinky na ženské orgány.

Většinou se jedná a směsici chemických látek, které mohou u citlivých jedinců způsobit podráždění a alergie.

Co neobsahují přírodní gely?

Pokud se jedná o čistě přírodní produkt, měl by být bez parfemace, hormonů, aromat a dalších syntetických chemikálií, a naopak obsahovat kvalitní rostlinné látky či kyselinu mléčnou, která pomáhá udržovat přirozené pH v pochvě. 

Obecně platí pravidlo, že čím méně složek lubrikační gel obsahuje, tím lépe.

Co je důležité u lubrikačního gelu?

Všímat byste si měli hned dvou parametrů, které jsou pH a osmolalita.

pH faktor je velmi důležitý a obzvláště pokud jde o produkt, který se používá v oblasti intimních partií. Ideální pH by mělo být stejné jako je přirozená hodnota poševního prostředí a to je cca 3,7 – 4,5. Vyšší pH může nést potenciální riziko zánětu.

Osmolalita je schopnost látky odvádět vlhkost z tkání i buněk. Pokud je hladina vyšší než je fyziologický sekret ve vagíně, zvyšuje to její vysychání a následné podráždění.

Co můžete použít místo lubrikačního gelu?

Pokud si nechcete kupovat lubrikační gel, můžete ho poměrně dobře nahradit jinými, ideálně přírodními produkty, jako jsou:

Kokosový olej není ideální pouze na vaření, ale hodí se i jako skvělá náhrada lubrikantu. Tento olej má většinou tužší konzistenci, příjemně hydratuje a klouže. Skvělý benefit je, že působí antibakteriálně.

Ví se, že mandlový olej je hojně využívaný v péči o miminka, což potvrzuje, že se jedná o zdravotně nezávadný produkt. Mandlový olej příjemně hydratuje a zanechává pokožku dlouho vláčnou. Nedoporučuje se ho ale kombinovat s latexovými kondomy, protože by mohly prasknout.

Kvalitní olivový olej může být také skvělou alternativou. Je ale dobré vědět, že póry, které jsou součástí naší pokožky, ho neumí vstřebat, proto ho po použití nezapomeňte důkladně smýt.

Mnoho z vás má tuto rostlinku doma, ale možná ani netušíte, že nedokáže výborně alternovat lubrikační gel. Tato rostlina je založená na vodní bázi a proto ji můžete bez problému používat v kombinaci s kondomy.

Co může způsobovat vaginální suchost?

Faktorů je samozřejmě více a pokud pociťujete tento problém, nejprve se poraďte se svým gynekologem. Důvod může být:

  • Užívání některých léků
  • Hormonální výkyvy (těhotenství, menopauza a podobně)
  • Delší sexuální aktivita
  • Kojení
  • Stres
  • Cukrovka

1. místo

Lubrikační gel Téměř nahá

Orientační cena: 560 Kč

Tento lubrikant na vodní bázi od americké značky Good Clean Love je certifikovaný organický a zcela přírodní gel, který přirozeně vyrovnává pH intimních partií a tím i zlepšuje sexuální život.

V tomto produktu nenajdete žádné parabeny a syntetické chemikálie. Naopak, byl cíleně vyrobený tak, aby eliminoval možné alergické reakce. Obsahuje přírodní, potravinářsky certifikovanou vůni, která mu dodává jemný citronovo vanilkový nádech.

A jaké složky gel obsahuje? Nejdůležitější a hlavní „ingrediencí“ je určitě kyselina mléčná, která vyrovnává přirozené pH. 

A jaká je cena? 118 ml vás bude stát cca 560 korun.

2. místo

Yes Intimní lubrikační gel

Orientační cena: 400 Kč

Přírodní lubrikační gel od značky Yes je na bázi vody obsahuje výtažek z rostliny aloe vera. Produkt je vyrobený z certifikovaných organických surovin, které přirozeně zvláčňují a zvlhčují pokožku. 

Yes lubrikant je hypoalergenní bez obsahu glycerinu nebo umělých látek. Velkým benefitem je, že po použití ho není nutné smývat, hodí se pro každodenní použití a je možné ho použít se silikonovými pomůckami i s kondomy.

Kolik vás bude stát těchto 100 ml? Cca 400 korun.

3. místo

You & Oil Lubrikační gel OMG Yes!

Orientační cena: 400 Kč

Lubrikační gel od litevské značky You & Oil je zcela přírodní a založený na vodní bázi. Lubrikant se hodí i pro citlivou pokožku. Obsahuje výtažky z aloe vera a heřmánku a můžete ho použít i v kombinaci s kondomem. Produkt neobsahuje žádné umělé parfemace, živočišné suroviny ani spermicidní látky. 

Na veletrhu bio kosmetiky Vivaness 2021 získal ocenění Nejlepší nový produkt a chválu jistojistě nasbírá i u vás doma.

Tenhle produkt stojí cca 400 korun.

4. místo

Fair Squared Lubrikační a masážní gel

Orientační cena: 350 Kč

Lubrikační gel od německé značky Fair Squared je 100% přírodní s přísnou certifikací kvality NaTrue. Gel dokonale zvlhčí pokožku či sliznice bez podráždění. Nenarušuje přirozené pH a může se používat bez problému každý den. Obsahuje výtažky z Fair Trade zeleného čaje a je možné ho použít v kombinaci s kondomem. Výrobek neobsahuje umělé parfemace, živočišné suroviny a nebyl testován na zvířatech.

Fair Squared je rodinná firma z Kolína nad Rýnem a všechny jejich kosmetické a hygienické výrobky s přírodními ingrediencemi nesou certifikaci Fair Trade.

Cena produktu je cca 350 korun.

5. místo

Obnovující lubrikační gel

Orientační cena: 730 Kč

Další báječný produkt od značky z USA, Good Clean Love, je obnovující lubrikační gel s certifikací. Lubrikant je vyroben na vodní bázi s BIO aloe vera šťávou a umí výborně vyrovnávat pH intimních partií, navíc eliminuje nežádoucí zápach, suchost a celkový nekomfort.

Produkt obsahuje přírodní, potravinářsky certifikovanou vůni, která mu dodává jemný citronovo vanilkový nádech.

Zásadní složka tohoto výrobku je kyselina mléčná, která podporuje růst laktobacilů a tím udržuje správné pH. Lubrikační gel eliminuje mykózy a záněty.

Na kolik vás tento gel vyjde? Cca na 730 korun.

6. místo

BIOglide lubrikační gel

Orientační cena: 430 Kč

100% přírodní lubrikační gel BIOglide od značky Safe obsahuje rostlinný glycerin, který zaručuje dokonalou klouzavost, eliminuje nepříjemné pocity a zajistí skvělé pocity z intimity. Další zajímavou složkou je carrageenan, který se získává z červených mořských řas a velmi dobře se postará o ochranu před HPV virem. 

Tento gel je vhodný i pro citlivou pokožku a sliznici. 

A kolik gel od BIOglide stojí? Přibližně 430 korun.

7. místo

Lactacyd Caring Glide

Orientační cena: 170 Kč

Lubrikační gel Lactacyd Caring Glide je vyrobený na bázi vody a obsahuje přírodní kyselinu mléčnou, která udržuje fyziologické pH vaginální sliznice. Produkt neobsahuje žádná přidaná barviva, ani parfemace. Produkt je hypoalergenní a hodí se tedy i pro jedince s citlivou pokožkou. Tento lubrikační gel se hodí i pro použití s kondomy.

Můžete ho běžně zakoupit v drogerii či lékárně například spolu s gelem na intimní hygienu od stejné značky.

A jaká je cena? Cca 170 korun.

8. místo

DOER lubrikační gel s Aloe Vera

Orientační cena: 400 Kč

Lubrikant značky DOER má složení s antibiotickými účinky, které eliminuje výskyt zánětů a podráždění. Zároveň chrání proti plísním a alergiím. Dále podporuje regeneraci kůže, omlazuje organismus a přispívá ke zlepšení potence. Může pomoci zvrátit poševní atrofii v přechodu.

V produktu je obsažen vitamín E, aloe vera a další účinné látky.

Produkt vlastní CE certifikát a hodí se i pro použití s kondomy. 

A cena? Cca 400 korun.

9. místo

LUBRA Silk silikonový gel

Orientační cena: 200 Kč

Lubrasilk je lubrikační gel, který má příjemnou strukturu a to díky tomu, že je vyrobený na silikonové bázi. Bez problému se hodí k dennímu použití a je speciálně určený pro jemnou a citlivou pokožku. Má neutrální pH, není lepivý a nedráždí. Produkt nemá žádnou vůni, konzervanty ani oleje. Pokožku regeneruje a zanechává jí hezky hladkou. 

Lubrasilk se může používat v kombinaci s kondomy. 

A jaká je cena? Cca 200 korun.

10. místo

LUBE 4 you Lubrikační gel

Orientační cena: 150 Kč

Tento lubrikační gel je vyrobený na bázi vody a výrobce slibuje dostatečné hydratování a zvlhčení pokožky i sliznic. Neobsahuje žádná přidaná aromata a parfemace, konzervanty, oleje či tuky.

Gel se hodí na každodenní použití a nedráždí pokožku. Navíc má krásné balení, které vás zaujme na první pohled.

Kolik stojí 100 ml? Přibližně 150 korun.

Závěr

Lubrikační gely jsou naprosto běžnou součástí intimního života. Nebojte se je používat. Můžete vybírat z množství druhů i značek. K dostání jsou lubrikanty na olejové, vodní i silikonové bázi. Pokud si nevíte rady s výběrem, nebojte se požádat o radu personál v drogerii, lékárně nebo požádejte svého gynekologa.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Lubrikační gel

[2] Wikipedie (CZ): Vaginální lubrikace

[3] Wikiskripta (CZ): Psychofyziologie lidské sexuality

[4] Healthline (ENG): How to Choose the Best Lube for Your Sex Life

[5] Healthline (ENG): Everything You Need to Know About Vaginal Lubricants

4.4/5 (Počet hlasů: 9)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?