11 nejlepších menstruačních kalhotek – recenze

Shrnutí: U menstruačních kalhotek na první pohled nepoznáte rozdíl oproti těm klasickým. Mají však speciální savé vrstvy, které při menstruaci[1] spolehlivě absorbují menstruační krev. V následujícím článku jsem pro vás vybrala 11 nejlepších menstruačních kalhotek, které stojí za to vyzkoušet.

 • První místo jsem udělila českým kalhotkám Snuggs, které mají skvělé recenze, spoustu variant a dají se sehnat od 750 korun.
 • Na druhé místo jsem vybrala opět český produkt, menstruační kalhotky SAYU, které jsou jak funkční, tak krásné, a seženete je od 950 korun.
 • Třetí místo u mě vyhrály německé menstruační kalhotky Pinke Welle, které mají originální design. Cena začíná na 750 korunách.


Kromě veškerých praktických informací, výhodách i nevýhodách menstruačních kalhotek, jsem pro vás shrnula informace o menstruaci, PMS[2] a možnostech dalších menstruačních pomůcek.[3][4]

TOP  1. místo

Snuggs

Orientační cena: 750 – 850 Kč
Proč 1. místo
Protože jsou to pohodlné, spolehlivé, kvalitní a cenově dostupné menstruační kalhotky pro všechny účely. Jsou ve spoustu velikostí (XS- XXL) a několika typech – například pro slabou až střední menstruaci nebo pro silnou menstruaci.
2. místo

SAYU

Orientační cena: 950 – 1100 Kč
Proč 2. místo
Jelikož se jedná o designové menstruační kalhotky dostupné v různých barvách, typech a velikostech S – L, které pochází z dílny české rodinné firmy, která se neustále snaží zlepšovat a zdokonalovat technologie.
3. místo

Pinke Welle

Orientační cena: 750 – 1000 Kč
Proč 3. místo
Jde totiž o spolehlivé a hezké menstruační kalhotky dostupné ve velikostech S – L. A navíc máte na z mnoha originálních vzorů, barev a střihů pro každou postavu.

Jedenáct nejlepších menstruačních kalhotek

 1. Snuggs 750 – 850 Kč
 2. SAYU 750 – 850 Kč
 3. Pinke Welle 750 – 1000 Kč
 4. AllMatters 750 Kč
 5. Saforelle 1050 Kč
 6. Flux 750 – 900 Kč
 7. Eco Moon 1000 Kč
 8. Meracus 540 – 850 Kč
 9. Selena 520 Kč
 10. Lili Panties 370 Kč
 11. Love Luna 260 – 830 Kč

Co jsou to menstruační kalhotky?

Menstruační kalhotky fungují na základě principu vrstvení. Vrstev mají hned několik a jejich úkol je jasný – pohlcovat vlhkost. Není možné jednoznačně říci, co která vrstva obsahuje, protože se to liší – každý výrobce má své know how.
Záleží už jen na vás, jak se rozhodnete kalhotky používat – buď samostatně, nebo jako jakousi pojistku například v kombinaci s kalíškem. Mění se zhruba jednou za 8-10 hodin v závislosti na síle menstruace.[1]

Ekologická domácnost je trendem poslední doby – má to ovšem pádný důvod: být EKO pomáhá jak našemu životu, tak i naší planetě. Potřebujete-li inspiraci pro váš dům či vaše zdraví, mrkněte do některého z následujících článků:

Co je to menstruace?

Zná to každá žena. Menstruace provází ženský život od puberty až do období menopauzy a je proto velmi důležité tyto chvíle přijímat s pokorou a pečovat o své tělo tak nejlépe, jak jen dovedeme.

 • Menstruace je jednoduše řečeno krvácení. Krvácení, které nastává v rámci menstruačního cyklu u žen. Příchod první menstruace se může velmi lišit, lékaři ale udávají rozpětí mezi 8 a 15lety dívek. Konec cyklu přichází také naprosto individuálně, nicméně opět je stanovené věkové rozpětí které je mezi 45 a 55 lety.[1]
 • Menstruace je takový pomyslný přechod, kdy se z dívky stává žena a některé kultury vnímají tento akt jako obrovské požehnání a vždy ho provázejí bujaré oslavy.

Menstruace a PMS

Co žena, to jiné příznaky. Některé trpní obrovskými bolestmi a jiné přejdou „své dny“ bez známky sebemenšího nekomfortu.

Obecně lze ale zmínit, že menstruaci mohou doprovázet jak fyzické, tak psychické příznaky, které jsou souhrnně označovány jako premenstruační syndrom. Udává se, že jím trpí více než polovina žen. Potíže většinou odezní brzy poté, co se dostaví krvácení. Odborníci se shodují, že premenstruační syndrom může provázet celá řada různých projevů.[2] Řadí se sem například:

 • Podrážděnost, úzkost a plačtivost
 • Výkyvy nálad
 • Bolesti hlavy
 • Zvýšená citlivost prsů
 • Bolesti v podbřišku
 • Nadýmání
 • Změna chuti k jídlu
 • Změna libida
 • Poruchy spánku

Menstruační potřeby

Pokud se ohlédneme o několik let zpátky do minulosti, nebylo de facto nic na výběr. K dispozici byly pouze vložky jedné, enormní velikosti a kvůli malé dostupnosti se na ně stály obrovské fronty. V současné době si mohou ženy vybírat z opravdu velké škály produktů, které udělají „jejich dny“ snesitelnější a příjemnější:[3]

Počet kalhotek na rok: 4 ks
Cena kalhotek: cca 700 kč
Cena za kalhotky ročně: 2800 kč za dva roky
Jak dlouho vydrží: Výrobci uvádí přibližně dva roky, ale podle recenzí fungují i déle.

Počet menstruačních kalíšků za rok: 1 ks
Cena kalíšku: Velmi individuální. Dá se pořídit v rozmezí od 200 do 1 300 korun.
Jak dlouho vydrží: 5-10 let

Počet vložek za měsíc: 25 ks
Počet vložek za rok: 300 ks
Cena za jedno balení 10 ks: 40 Kč
Průměrná cena za vložky ročně: 1200 Kč

Počet tamponů za měsíc: 25 ks
Počet tamponů za rok: 300 ks
Jedno balení 16 ks: 40 Kč
Průměrná cena za tampony ročně: 750 Kč

Počet mořských hub za rok: 4 ks
Cena jedné houbičky: 150 Kč
Průměrná cena za rok: 600 Kč

Počet látkových vložek za rok: 15 ks
Cena jedné látkové vložky: cca 90 Kč
Cena látkových vložek ročně: 1 350 Kč
Jak dlouho vydrží: 3–5 let (do opotřebování)

Jak se menstruační kalhotky používají?

Jak bylo již popsáno výše, menstruační kalhotky můžete používat buď zcela samostatně, jako komplexní řešení při menstruaci, nebo jako jakousi pojistku v kombinaci s kalíškem,[4] popřípadě tamponem.

Kalhotky se vyměňují podle síly menstruace. Výrobci většinou doporučují 8-10 hodin, někteří i 12. Následná péče o kalhotky je velmi jednoduchá – stačí je opláchnout ve studené vodě a poté vyprat a to nejlépe v pračce, na program ruční praní s šetrným pracím gelem.

Výhody menstruačních kalhotek

Pokud se na pořizovací cenu podíváte z dlouhodobého hlediska, může vám z toho vyjít pouze jediný výsledek a to je příznivá cena. Ano, samozřejmě, klasické spodní prádlo stojí většinou méně peněz než tyto kalhotky, ale na druhou stranu z hlediska funkce se jedná o zcela jinou sortu zboží.
Pokud si spočítáte, kolik vás stojí klasické hygienické menstruační potřeby na jeden rok, můžete se dopočítat až částky která hraničí s dvěma tisíci korun. V průměru ženy menstruují cca 35 let, jelikož zde jsou pauzy v těhotenství, kojení a podobně, celková částka se dokáže vyšplhat až na 75 tisíc korun.
Oproti tomu vyjdou jedny menstruační kalhotky na cca 750 korun, které vydrží minimálně 50 pracích cyklů, což odpovídá 1-2 letům.

Jak bylo popsáno v bodu výše, kalhotky jsou koncipované minimálně na 50 pracích cyklů. Obsahují funkční vrstvu z high-tech materiálu která zajistí, že umí absorbovat až dvakrát tolik, než klasická vložka.

Kalhotky jsou velmi pohodlné a to hlavně díky příjemnému materiálu, což je povětšinou z 93 % polyamidu a ze 7 % z elastanu. Funkční vrstva je z polyesteru, bavlny, elastanu a polyuretanu.

Funkční vrstva kalhotek ačkoliv je opravdu tenká, je zároveň velmi účinná. Nahoře je savá vrstva, která má za úkol velmi rychle odvádět tekutinu dovnitř, z těla ven a zároveň udržet tělesnou teplotu. Materiál kalhotek je na bázi sportovních materiálů. Pod funkční vrstvou je laminát bavlny a nanovláken, který má za úkol tekutinu udržet. Díky těmto materiálům a technologiím jim můžete opravdu důvěřovat.

Je smutné, že v celé Evropě se na skládkách shromáždí až 10 miliard klasických tamponů a vložek.
Díky životnosti kalhotek je tak možné ušetřit až 240 jednorázových klasických vložek na osobu a tím i snížit ekologický dopad.

Nevýhody kalhotek

Používání menstruačních kalhotek je velmi individuální a tak je samozřejmé, že když vyhovují jednomu, nemusí druhému a naopak. Z obecného hlediska mají tyto kalhotky ale spíše výhody, než nevýhody. Pokud bychom ale měli nějaké uvést, budou to tyto:

Pokud začínáte s používáním těchto menstruačních potřeb, budete pro začátek potřebovat dvoje až troje. Je to sice zpočátku nákladnější, ale do budoucna určitě úspornější.

Když si chcete kalhotky vyměnit, musíte si přitom sundat i kalhoty či punčocháče, a tak je celý proces delší, než když používáte například kalíšek.

Otázky a odpovědi

Je to opět velmi individuální a záleží to na síle menstruace. Při silnější periodě je nutné kalhotky měnit častěji, cca po 8hodinách. Při konečných fázích cyklu není třeba kalhotky měnit po méně než 10hodinách.

Ano, dají. Zvládne to i mladá dívka, u které menstruace začala třeba nedávno. A jak na to?

 • Poté co sundáte menstruační kalhotky, nejprve je opláchněte pod proudem tekoucí vody.
 • Následně kalhotky buď vyperte v ruce s neinvazivním pracím gelem nebo dejte do pračky na program ruční praní.
 • Na závěr dejte kalhotky buď do sušičky nebo je nechte samovolně uschnout na vzduchu.

Opět velmi individuální. Nebudeme lhát. Někdy se to samozřejmě stát může. Pokud víte, že máte první dny menstruaci opravdu silnou, podpořte kalhotky kalíškem či jiným produktem, který vám vyhovuje.

Když je ale vaše menstruace spíše normální než silná, kalhotky budou stačit. Funkční vrstva je opravdu spolehlivá. Funguje to podobně jako u sportovního oblečení. Materiál dokonale saje a nepropustí nic, co by neměl. Totožný používají například i hasiči, tak si představte, na jaký nápor je zvyklý. Zároveň je však paropropustný a intimní oblast tak může “volně dýchat”.

Nezapáchají a je to díky opravdu kvalitnímu materiálu a zpracování. Intimní partie mohou “dýchat” a nedochází k zapaření, tudíž ani k rozkladu bakterií a následnému zápachu.

Pro kohokoliv, kdo je bude chtít zkusit. Na trhu je velké množství výrobců, kteří nabízejí kalhotky pro slabou, střední i silnou menstruaci, stejně tak i rozdílné varianty střihů, barev a materiálů. Kalhotky používají ženy všech věkových kategorií a jsou vhodné i pro slabé úniky moči a jiné výtoky.

1. místo

Snuggs

Orientační cena: 750 – 850 Kč

Pratelné a opakovaně použitelné menstruační kalhotky, které neprotékají a vydrží mnoho cyklů praní, takže šetří přírodu i vaši kapsu.

Proč jsou menstruační kalhotky Snuggs na 1. místě?

Na první místo jsem vybrala kalhotky od české značky Snuggs, které jsou kvalitní a poskytují pohodlí i spolehlivou ochranu během menstruace. Navíc nabízí široký výběr velikostí, barev a střihů – například kalhotky pro slabší až střední menstruaci za cca 750 korun a pro silnější menstruaci za 850 Kč.

Uživatelské recenze

Recenze na kalhotky Snuggs jsou opravu velmi pozitivní. Potěšilo mě, že přesahují hranici 90% spokojenosti. Uživatelky na Heurece si velmi pochvalují zejména u kalhotek pro střední a slabou menstruaci dobrou výdrž a fakt, že za celý den opravdu neprotečou. Některé recenzentky na zbozi.cz pak například zmiňují, že je potřeba kalhotky prát, což vyžaduje nějaký čas na schnutí, proto je lepší pořídit si více kusů.

Více o kalhotkách Snuggs

Zakladateli této úžasná české značky jsou Linda Šejdová a Tomáš Zahradník. Značka se stala natolik úspěšnou, že se zakladatelé dostali do žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30, a nepůsobí pouze v Čechách, ale i na evropském trhu (zejména v UK, Německu, Rakousku a na Slovensku).

Kalhotky značky Snuggs jsou kvalitní, pohodlné, příjemné na dotek a skutečně chrání celou oblast. Můžete je nosit přes den i na spaní. Snuggs nabízí opravdu široké spektrum kalhotek. Na webu můžete nalézt: bikiny, hugger, vysoký pas, noční, klasické, pro slabou a střední, silnou či extra silnou menstruaci.

Značka dbá na udržitelnost životního prostředí a klade důraz na ekologii obecně. Kooperují s těmi nejlepšími experty napříč celým spektrem odvětví. Hledají ty nejlepší hi-tech materiály a dbají především na kvalitu ve všech směrech.

2. místo

SAYU

Orientační cena: 950 – 1100 Kč

Designové menstruační kalhotky v různých barvách, typech
a velikostech, které pochází z dílny české rodinné firmy.

Proč jsem vybrala menstruační kalhotky od SAYU na 2. místo?

Na druhé místo se podle mě nejvíce hodí menstruační kalhotky od české značky SAYU, které nejen že fungují, ale také krásně vypadají. Zkrátka pokud se nechcete vzdát krajkového prádla ani během menstruace, rozhodně na tyhle kalhotky mrkněte.

Uživatelské recenze

U kalhotek, které vidíte na obrázku, jsem našla na heurece několik velmi kladných recenzé, které dohromady tvoří 96% spokojenost s produktem. Uživatelky si velmi pochvalují celkový design a kvalitní provedení kalhotek, komfort při menstruaci a dokonce se mihne i trvzení, že se jedná o „největší vynález v historii lidstva“.

Více o menstruačních kalhotkách SAYU

SAYU je česká rodinná firma, která je tu s námi od roku 2019. Firma, ještě před svým uvedením na trh, věnovala velké množství času vývoji technologie, navrhování střihů, hledání kvalitních materiálů a výrobců. A ani nyní neusnínají na vavřínech a neustále pracují na nových modelech a na zdokonalení technologie.

Menstruační kalhotky od této značky mají všitou funkční vložku, což znamená, že krev projde vnitřním úpletem z merino vlny, která má antibakteriální účinky, je velmi příjemná k pokožce a zajišťuje pocit sucha. Krev je odváděna do savé vrstvy z bambusu, který má výrazně vyšší savost než bavlna a má také antibakteriální účinky, což omezuje tvorbu zápachu. Pod savou vrstvou je vložená nepropustná zároveň prodyšná membrána, která chrání oblečení.

Kalhotky od SAYU můžete zakoupit od cca 900 korun.

3. místo

Pinke Welle

Orientační cena: 750 – 1000 Kč

Na pohled krásné kalhotky, které se pyšní čtyřvrstvou technologií, což z nich dělá spolehlivou a ekologickou menstruační pomůcku.

Proč jsem menstruační kalhotky od Pinke Welle umístila na 3. místo?

Protože jsou nejen podle mého názoru, ale i podle recenzí ostatních uživatelek, které najdete v dalším odstavci, opravdu spolehlivé a navíc nabízejí široký výběr ze spousty originálních vzorů, barev a střihů pro každou postavu.

Uživatelské recenze

Na heurece mají super hodnocení především menstruační kalhotky pro silnou menstruaci, které jsou k dostání v azurovém nebo červeném odstínu s designovou aplikací vepředu. Uživatelky si chválí dostatečně širokou savou vrstvu, díky které opravdu nehrozí žádné protečení. Na zbozi.cz jedna uživatelka navíc dodává, že krásně sedí.

Další informace o produktu

Značka Pinke Welle má sídlo uprostřed přenádherné krajiny v okolí Bodamského jezera. A možná právě zde vznikl nápad o výrobě a distribuci menstruačních kalhotek. Zakladatelky společnosti jsou dvě kamarádky Susanna a Katja, které oživily střihy kalhotek a dodaly jim zajímavé a lákavé barvy.

Menstruační kalhotky v Pinke Welle šijí z materiálů, které neohrozí citlivé intimní partie. Využívají především bambusovou viskózu a bavlnu. Čtyřvrstvá technologie zvládne absorbovat velké množství tekutiny, s kalhotkami tam budete v suchu dlouhé hodiny. Kalhotky nešustí, jsou příjemně tenké a nijak výrazně se neliší od klasického spodního prádla.

4. místo

AllMatters

Orientační cena: 750 Kč

Proč jsem vybrala menstruační kalhotky od AllMatters?

Tyto menstruační kalhotky od značky AllMatters jsou vyrobeny z certifikovaných materiálů, které byly vyrobeny udržitelnou cestou – jedná se o TENCEL™ a VEOCEL™. Jsou vhodné pro menstruaci, která je středně silná, a pojmou až 10 ml menstruační krve (tedy objem, který odpovídá 1-2 tamponům). Lze je však využít i na lehkou inkontinenci. Můžete je používat ve dne i v noci, až 12 hodin v kuse.

Jsou k dispozici v šesti velikostech (XS, S, M, L a XL), takže si z nich vybere opravdu každý.

Kalhotky mají celkem 4 vrstvy a vyniká speciálním absorpčním jádrem, které je netkané a nese označení EU Ecolabel.

Cena kalhotek se pohybuje okolo 750 korun.

5. místo

Saforelle

Orientační cena: 1050 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala menstruační kalhotky Saforelle?

Francouzská značka Saforelle vznikla v roce 1989. Je velmi zajímavé, že nápad pro zrod této značky nevznikl v hlavách žen, ale doktora a dvou farmaceutů, expertů na fytoterapii. Jejich výzkum v oblasti nejvhodnějších ingrediecí je zavedl k vlastnostem Arctium lappa (lopuchu). Kombinací extraktu z jeho kořene spolu s jemnými ingrediencemi vznikl první produkt Saforelle. Původně se jednalo pouze o intimní mycí gel, kalhotky až o něco později. Nicméně jedno jde ruku v ruce s tím druhým a nyní všechny produkty osobní hygieny řady Saforelle vznikají z extraktu kořene Arctium lappa, aby zklidnily podráždění a zpříjemnily každodenní intimní hygienu.

Kalhotky od této značky je možné pořídit od cca 1050 korun.

6. místo

Flux

Orientační cena: 750 – 900 Kč

Proč jsem umístila menstruační kalhotky Flux?

Kalhotky od značky Flux, která byla založená roku 2017 v Londýně, dokáží absorbovat tolik tekutiny jako 4 tampony, což je cca 20-25 ml. Výrobce uvádí, že je můžete v naprostém klidu nosit až 12 hodin. Značka distribuuje kalhotky mnoha střihů i barev a můžete je zakoupit od cca 750 korun.

7. místo

Eco Moon

Orientační cena: 1000 Kč

Proč jsem zvolila menstruační kalhotky Eco Moon?

Německá značka Dorina, která produkuje nejen menstruační kalhotky, ale spodní prádlo obecně, je na trhu od roku 1968. Můžete od ní zakoupit opravdu širokou škálu produktů, barev i střihů. Navíc používá inovativní eko-kvalitní materiály a technologie, drží se udržitelnosti a drtivá většina (99 %) jejích produktů je certifikována štítkem OEKO-TEX.

Duopack kalhotek Eco Moon je k dostání od necelých 800 korun.

8. místo

Meracus

Orientační cena: 540 – 850 Kč

Proč jsem vybrala menstruační kalhotky Meracus?

Česká značka Meracus vznikla původně jako značka látkových vložek. O něco málo později přibyly do sortimentu menstruační kalhotky a dalších produkty pro ženy.
Značka vznikla v roce 2010 spoluprací dvou žen – Ilony Bittnerové a Katky Šteflové. Výrobky se šijí v dílně v Jablonci nad Nisou. Můžete vybírat z mnoha různých typů a velikostí.
Ceny kalhotek se v průměru pohybují okolo 600 korun.

9. místo

Selena

Orientační cena: 520 Kč

Proč jsem vybrala menstruační kalhotky od značky Selena?

Rakouská značka Selena se nezabývá pouze produkcí menstruačních kalhotek, ale zahrnuje i produkty jako jsou menstruační kalíšky či látkové vložky.

Menstruační kalhotky Selenacare jsou v nabídce v černé barvě ve 3 velikostech S (34-36), M (38-40), L (42-44) v několika různých variantách Classic, Active, Brasilian a Hipster. Vyrábí se v Číně.

Cena těchto kalhotek se pohybuje okolo 520 korun.

10. místo

Lili Panties

Orientační cena: 370 Kč

Proč jsem vybrala Lili Panties?

Kalhotky LaliPanties poskytují ochranu během menstruace proti nechtěnému úniku menstruační krve. Jsou velmi pohodlné, protože jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů. Kalhotky jsou vyrobené z 95 % bavlny, 5 % spandexu. Vnitřní vrstva má 100% polyesterovou laminaci.

Kalhotky jsou k dostání od cca 400 korun.

11. místo

Love Luna

Orientační cena: 260 – 830 Kč

Proč jsem vybrala Lili Panties?

MALUNA je e-shop, na kterém naleznete obrovský sortiment potřeb pro ženy. Tým e-shopu tvoří hlavně ženy, které ho, jak samy říkají, tvoří pro ženy.

Nabízejí i kalhotky značky Love Luna, které jsou velmi zajímavé z finančního hlediska, protože jsou dostupné od už od 260 korun a navíc jsou i v dívčích velikostech.

Závěrem

Menstruace[1] je velmi intimní věc a každá žena prožívá své cykly zcela odlišně, někdo netrpí téměř žádnými příznaky, hodně žen se však potýká s PMS.[2] Je proto důležité k celé věci přistupovat s respektem a úctou. Myslím si, že menstruační kalhotky jsou skvělým pomocníkem, který vám může menstruaci zpříjemnit po všech stránkách. Nejen z hlediska pohodlí a toho, že budete nosit krásné prádlo i během menstruace, ale také ušetříte za nákup jiných menstruačních pomůcek[3] a váš život bude zase o něco ekologičtější a udržitelnější. Za mě jsou skvělou volbou kalhotky od české značky Snuggs nebo SAYU, ale také menstruační kalhotky německé kvality od značky Pinke Welle.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[5] Wikipedie (CZ): Menstruace

[6] Wikipedie (CZ): Menstruační kalhotky

[7] Wikiskripta (CZ): Menstruační cyklus

[8] Healthline (ENG): 17 Period Underwear Options for Any Situation

[9] Healthline (ENG): 13 Things to Know About Free Bleeding

Zajímá vás více informací o kalhotkách, nebo jste u nás nějaké informace nenašli? Přečtěte si o menstruačních kalhotkách článek na Entuzio.cz!
4.3/5 (Počet hlasů: 14)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »