10 nejlepších kartáčků na zuby – recenze a diskuze

Shrnutí: Čištění je základem zdravých a krásných zubů. Nejdůležitější je správná technika, se kterou vám ale výrazně pomůžou vhodné zubní kartáčky. A právě ty jsem pro srovnala v tomto článku.

  • 1. místo si u mě vysloužila sada kartáčků miDent DAY&NIGHT, která obsahuje 4 páry kartáčků s jemnými a výrazně hustými štětinkami pro důkladné čištění (jeden na ranní a druhý na večerní čištění).
  • Na 2. místo jsem dala zubní kartáčky Curaprox, které hodnotí vysoko jak běžní uživatelé, tak odborná veřejnost.
  • A 3. příčku získal TIO zubní kartáček, jelikož je nejen účinný, ale díky tomu, že je z více než 90 % vyrobený z obnovitelných zdrojů se jedná o skvělou eco-friendly variantu.

A co se v článku o nejlepších kartáčcích na zuby dozvíte dál?

Třeba postup správného čištění, ale i něco málo z historie kartáčků nebo popis jednotlivých druhů z hlediska typů, funkcí i udržitelnosti.

TOP  1. místo

miDent sada kartáčků DAY&NIGHT

Orientační cena: 300 Kč
Proč 1. místo?

Protože tyto kartáčky poskytují až osmkrát hlubší čištění než kartáčky běžné a díky 18 640 štětinkám zuby dokonale zbaví nečistot a plaku. A navíc jsou tyto štětinky ultra jemné, takže jsou šetrné jak k dásním, tak i k zubní sklovině.

2. místo

CURAPROX CS zubní kartáčky 5460 Ultra soft

Orientační cena: 270 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož jde o špičkové kartáčky od kvalitní švýcarské značky. Tyto kartáčky jsou jemné, jejich vlákna jsou zaoblená a značnou výhodou je i to, že se tyto štětinky vyrábějí ze speciálního patentovaného materiálu CUREN®.

3. místo

TIO Zubní kartáček
(ultra soft)

Orientační cena: 140 Kč
Proč 3. místo?

Jde totiž o účinný kartáček, který je šetrný k přírodě. Součástí je 5460 měkkých štětinek, vyměnitelná hlavice, ochranné pouzdro. A hlavně je téměř výhradně vyroben z rostlin (z cukrové třtiny, ricinového oleje a dřevěných vláken).

Deset nejlepších zubních kartáčků

Říká se, že krásný, zdravý úsměv je základním kamenem krásy. No a základem krásného, zdravého úsměvu pak není nic jiného než správná péče o něj. Proto je důležité dodržovat správnou techniku čištění zubů, vybírat si šetrnou, ale účinnou zubní pastu, a v neposlední řadě používat vhodný zubní kartáček. Jaký ale? To jsem se rozhodla shrnout v tomhle článku.

Historie zubních kartáčků

Než se však dostanu k modernímu pojetí zubních kartáčků, prozradím vám napřed něco o jejich historii, která je neméně zajímavá.

  • Díky archeologickému výzkumu víme, že určitou formu zubního kartáčku používaly již starověké národy; Arabové, Řekové, Římané, Indové… a samozřejmě Egypťané, kteří mimochodem „čisticí zubní dřívka“ přikládali i ke svým mumifikovaným zemřelým. Egyptské kartáčky se tehdy zhotovovaly z kořenových vláken subtropického stromu Salvadora Persica; jeden konec větvičky se zkrátka tak dlouho žvýkal, až se roztřepil na tenká vlákénka a těmi se pak zuby čistily.
  • Úplně první zubní kartáček „našeho typu“ byl podle některých zdrojů vyroben v Číně v 15. století př. n. l. Jeho štětinky byly vyrobeny ze srsti divokého kance a zasouvaly se do kosti nebo do podlouhlého kousku bambusového dřívka. Vizuálně se tedy tento pra-kartáček podobal tomu našemu, i když se pochopitelně stále měl v čem zdokonalovat.
  • První zubní kartáčky sériové výroby se pak začaly produkovat během osmnáctého století v Anglii. A i v tomto případě se pro jejich zhotovování používaly prasečí štětiny připevněné na kost.
  • Zásadním mezníkem v dějinách zubních kartáčků pak byl vynález nylonu, který posunul vývoj o notný kus dopředu.

Ekologická domácnost je trendem poslední doby – má to ovšem pádný důvod: být EKO pomáhá jak našemu životu, tak i naší planetě. Potřebujete-li inspiraci pro váš dům či vaše zdraví, mrkněte do některého z následujících článků:

Jaké existují druhy zubních kartáčků?

Dnes již existuje zubních kartáčků celá řada. Mají různé tvary, velikosti, tvrdosti a textury štětin. Existují kartáčky manuální i elektrické. Pojďme si je tedy nyní malinko probrat, hezky jeden po druhém.

Manuální kartáčky jsou všechny ty, které se ovládají ručně. Mohou být tzv. klasické, známe typy kartáčků speciálně upravené pro čištění zubů s pevnými rovnátky. V některých situacích je vhodné sáhnout po kartáčku jednosvazkovém.

Klasické zubní kartáčky

Jste-li zastánci klasiky, určitě nejste v ničem pozadu. Klasické kartáčky plní svou funkci dobře, jen je třeba se při výběru řídit několika pravidly:

  • Vždy vybírejte kartáček s menší hlavou (tj. s maximální délkou do 2,5 cm), ať se jím dostanete do všech částí v ústech, včetně prostoru kolem stoliček.
  • Štětinky volte rovně střižené a spíše měkčí. Měkká vlákna jsou mnohem „laskavější“ k dásním a nepoškozují zubní sklovinu.


A jak často klasický zubní kartáček měnit? Nejlépe jednou za tři měsíce, pokud tedy nedojde k poničení štětinek dřív.

Zubní kartáčky na fixní rovnátka

Nosíte-li fixní rovnátka, tak se pravděpodobně neobejdete bez zubního kartáčku, který je pro tyto případy určený. Jeho zvláštností je zkrácená délka prostředí řady vláken, díky níž čistíte nejen zuby, ale i zámečky rovnátek.

Jednosvazkové kartáčky

V některých případech se hodí mít po ruce i jednosvazkový kartáček, který se díky malé hlavičce dostane i na běžně nepřístupná místa. Zejména ho oceníte k čištění osmiček (jestliže vám je ještě nestihli vytrhnout), protože právě ty bývají pro kartáčky s klasickými rozměry poměrně zrádným místem.

Vysoce účinné vyčištění poskytují kartáčky poháněné elektrickým proudem. Není divu, že jsou poslední dobou oblíbené. Manipulace s nimi je pohodlná, navíc si už dneska můžete volit z více programů čištění – často je k dispozici klasický mód, režim bělení, leštění, masáž dásní… Jednou z nedávných technologických novinek je také bonus v podobě modrých LED světel, které očistný rituál dále zdokonalují.

Elektrické kartáčky jsou dvojího druhu: rotační a sonické.

Rotační kartáčky

Rotační/oscilační kartáčky poznáte na první pohled; mají totiž kulatou hlavu, která během čisticího procesu rotuje. Spojení krouživých a pulzujících pohybů zuby velmi dobře zbavují nečistot a plaku, na druhou stranu ale nejsou až tak šetrné k dásním. Pro citlivé zuby to tedy úplně ideální řešení není.

Sonické kartáčky

Sonické zubní kartáčky fungují na základě velice rychlých, leč jemných vibračních pohybů. Na rozdíl od rotačních kartáčků se štětinová hlavice kartáčku neotáčí a vizuálně se blíží kartáčku klasického typu. Dobrou zprávou je, že sonický kartáček je výborným řešením i pro citlivé zuby.

Zubní kartáčky a udržitelnost – které typy kartáčků je lepší vybírat?

Pokud byste se rádi poohlédli po kartáčcích šetrných k životnímu prostředí, zaměřte se v první řadě na materiál. Z tohoto úhlu pohledu se hodí používat zubní kartáčky s bambusovou rukojetí, popřípadě produkty zhotovené z bioplastu.

  • Se štětinkami už to tak jednoduché není, protože ta se z praktických důvodů stále vyrábějí převážně z nylonu. Výjimečně se však dají sehnat například vlákna z cukrové třtiny.
  • A nebo – hodláte-li být skutečně super eko – můžete vyzkoušet raritu v podobě kořenu ze Salvadory Perské. V tomto případě vlastně čistíte zuby „klacíkem“, který po použití prostě zkompostujete, a plýtvání se zdroji je v tomto případě skutečně nulové. Mimochodem, jestliže vás tahle alternativa zaujala, mrkněte níže na produkt číslo 5 v níže uvedeném srovnání jednotlivých kartáčků.

A jak si správně čistit zuby?

Každý asi ví, že zuby je třeba si čistit pravidelně, a to dvakrát denně. Z technického hlediska je pak důležité myslet na to, že se na kartáček nemá moc tlačit. Tlak, který vyvíjíme, by měl být spíše jemný.

  • Samotné čištění by se pak mělo provádět pomocí malých krouživých pohybů, a to vždy ve směru od dásně k zubu. V přední části úst má mít kartáček sklon 45 stupňů, oblast kousacích plošek se pak doporučuje čistit pohyby horizontálními. Postupovat bychom měli tak dlouho, dokud zuby nejsou úplně hladké, což si můžeme ověřit pocitově – přejetím jazyka po vyčištěných zubech.
  • A jedno upozornění na závěr: po konzumaci kyselých potravin je dobré s čištěním půl hodiny posečkat, aby nedošlo k poškození skloviny.

1. místo

miDent sada kartáčků DAY&NIGHT

Výborná dvojice šetrných zubních kartáčků (na den a na noc) s ultra jemnými štětinkami, kterých je neuvěřitelných 18 640.

Orientační cena: 300 Kč

Proč je miDent sada kartáčků DAY&NIGHT na 1. místě?

Na první místo jsem se rozhodla umístit tento produkt, protože z řad klasických kartáčků se rozhodně vyplatí omrknout pomůcky od značky miDent. Hlavně z toho důvodu, že vlastně nejsou zas až tak klasické. Výrobce udává, že poskytují až osmkrát hlubší čištění než běžné kartáčky. Jejich hlavní výhodou je pak síla 18 640 štětin, které dokonale vyčistí zuby od všech nečistot a plaku. Navíc jsou štětinky ultra jemné, a tím pádem šetrné k zubní sklovině i k dásním.

Uživatelské recenze

Pozitivní recenze na tyto kartáčky jsem našla na Heurece – zákazníci zde potvrzují, že kartáček opravdu skvěle čistí, a procentuální hodnocení se tady pohybuje kolem 100 %. A ohromnou uživatelskou spokojenost pak lidé vyjadřují přímo na stránkách prodejce (mident.cz). Kartáčky jsou dle komentářů účinné, příjemné, měkké, „parádní“ a výborné na čištění zubů i dásní se zvýšenou citlivostí, ale i na zuby s rovnátky.

Super je, že si v recenzích můžete prohlédnout fotky kartáčků od zákazníků, kde je vidět, jak neuvěřitelně husté a měkoučce vypadají štětinky mají.

Také se mi líbí, že e-shop miDent má na Heurece prakticky samá pozitivní hodnocení, která chválí kvalitu zboží, rychlost jejich doručení a celkovou spolehlivost firmy.

Více informací

Sada obsahuje celkem 8 kartáčků, z nichž 4 kartáčky jsou určené na denní čištění, a zbylé 4 na večerní čištění zubů. A jak je od sebe rozpoznáte? Jednoduše. Ty, které jsou vhodné na den, mají rovně střižená mikrovlákna. A ty na večer mají naopak vlákna tvarovaná, takže se dostanou i do těch nejméně dostupných míst v ústech a zanechají vaše zuby na noc dokonale vyčištěné.

Plus – ke každému kartáčku v sadě dostanete i uzavíratelné balení, které upotřebíte zejména na cestách.

Cena sady s osmi kartáčky je cca 300 Kč.

2. místo

CURAPROX CS zubní kartáčky 5460 Ultra soft

Špičkové švýcarské kartáčky se štětinkami ze speciálního patentovaného materiálu CUREN®. Doporučované zubaři. K dispozici v mnoha různých barevných kombinacích.

Orientační cena: 270 Kč

Proč jsou kartáčky Curaprox na 2. místě?

Jedním z nejoblíbenějších klasických kartáčků jsou určitě produkty švýcarské značky Curaprox, která své výrobky přizpůsobuje aktuálním hygienickým trendům, a proto jsem se je rozhodla umístit hned na druhou příčku v seznamu.

Výhodou všech kartáčků této značky je, že jsou jejich vlákna vyráběna z patentovaného materiálu CUREN®, který vsakuje vodu šestkrát méně než konkurenční nylon. Mimo to jsou štětinky těchto kartáčků na koncích zaoblené, což mimo jiné zajišťuje větší šetrnost vůči zubní sklovině.

Uživatelské recenze

Obrovské množství recenzí jsem našla na Heurece, kde si kartáčky Curaprox vedou přímo královsky. Jejich hodnocení se tu pohybuje těsně pod 100 % a komentáře jsou rovněž veskrze pozitivní. Zákazníci oceňují hustotu štětinek, šetrnost k dásním, a spousta z nich podotýká, že si produkt pořizuje opakovaně. Perfektně hodnocené jsou tyto kartáčky i na stránkách zbozi.cz, kde lidé také vyzdvihují jejich kvalitu, a v podobném duchu se o něm mluví i na Amazonu.

Další informace

Důležité je také vědět, že kartáčky Curaprox se vyrábějí ve třech základních variantách – odlišují se tloušťkou vláken a jejich počtem. Existuje Curaprox 1560, 3960 a nejjemnější alternativou je 5460 ultra soft. Tato čísla jsou vždy uvedena na obalu. A který si vybrat? Inu… každý z nás je jiný a liší se i naše hygienické potřeby. Z kvalitativního hlediska nicméně vede 5460 ultra soft, jehož vlákna jsou ultra jemná (v průměru mají pouhou desetinu milimetru), a tím pádem i ultra šetrná. A právě proto jsem konkrétně variantu ultra soft zařadila do tohoto srovnání.

Cena balení se pohybuje okolo 270 Kč (= 3 kusy).

Fotografie produktu

3. místo

TIO Zubní kartáček ultra soft (ledovcově modrá)

Designový ekologický kartáček „rostlinného původu“ s 5460 měkkými štětinkami, který je srovnatelný s výše uvedeným Curaproxem.

Orientační cena: 140 Kč

Proč je zubní kartáček TIO na 3. místě?

Na třetí příčku jsem umístila ledovcově modrý německý kartáček TIO, který osloví především ekologicky smýšlející zákazníky. On je totiž vyroben skoro celý z rostlin. Jeho rukojeť s vnějším ochranným obalem se vyrábějí z cukrové třtiny, hlava kartáčku z dřevěných vláken, štětinky mají původ v ricinovém oleji.

A kromě toho, že je tento kartáček eco-friendly, také samozřejmě skvěle čistí. Je měkký, příjemný a pyšní se velkým množstvím štětinek, kterých má konkrétně 5460.

Uživatelské recenze

Tento kartáček má své příznivce například na Heurece, kde se jeho procentuální hodnocení pohybuje kolem 90 %. Zákazníci si pochvalují „luxusní zážitek“, snadnou manipulaci, rukojeť, která „padne jako ulitá“ nebo třeba to, že kartáček dosáhne i dozadu na stoličky. V jedné recenzi se dokonce píše, že je to „jediný eko-kartáček srovnatelný s Curaproxem“, a to už je co říct.

Na portále zbozi.cz pak zákazníci oceňují třeba vzhled kartáčku nebo vyměnitelnou hlavici.

Dále o produktu

Kartáček Tio je tedy zhotoven více než 90 % z obnovitelných zdrojů (a to je skutečně hodně), neobsahuje ftaláty ani BPA. A z hlediska ekologie bych také měla zdůraznit, že má vyměnitelnou hlavici, takže rukojeť kartáčku po opotřebování štětinek nemusíte hned vyhazovat.

Součástí tohoto výrobku je i ochranné víčko, které oceníte na především cestách.

Za tento kartáček zaplatíte cca 140 Kč.

4. místo

Yoni RAWTOOTHBRUSH

Orientační cena: 300 – 430 Kč

Proč jsem vybrala raw zubní kartáček s pastou v jednom od značky Yoni?

Zubní kartáček Rawtoothbruh od značky Yoni je vyroben z ryze přírodních materiálů, a to zcela v souladu s raw filozofií. Hned na začátku si řekněme, že mezi lidmi, kteří ho už vyzkoušeli, je produkt docela dost oblíbený.

Jeho štětinky pocházejí z kořenů stromu Salvadora Persica, a tedy ze stejného materiálu jako se vyráběly kartáčky ve starém Egyptě. Tato vlákénka jsou každopádně jemná, k zubům i dásním dostatečně šetrná a díky jejich přírodnímu původu obsahují také vitamíny, minerály (fluorid, vápník, chlorid, draslík, křemík) a antibakteriální látky. Další užitečnou složkou kartáčku je pak pryskyřice, která může zprvu kdekomu připadat zvláštní, protože jde v ústech mírně cítit. Na druhou stranu však silice pomáhá chránit zuby před kazem.

Z hlediska udržitelnosti je kartáček Yoni rozhodně perfektní volbou. Je vyroben z eco friendly surovin, štětinky jsou snadno vyměnitelné a tělo kartáčku bez problému zkompostujete. Navíc se tento kartáček používá bez použití zubní pasty, protože sám o sobě obsahuje látky, které pomáhají udržet zuby ve zdravém stavu a neutralizovat pH v ústech.

Kartáček byste měli ideálně skladovat v kvalitním skleněném pouzdře, které je součástí balení.

Cena produktu se pohybuje (podle kvality, kterou si zvolíte) od cca 300 Kč do cca 430 Kč, přičemž každé balení obsahuje tělo kartáčku, skleněné pouzdro a 20 čisticích hlav.

5. místo

Yoni Přírodní kartáček (kořen Salvadory perské)

Orientační cena: 90 – 2020 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala také tento přírodní kartáček rovněž od Yoni?

Se značkou Yoni jsem vás seznámila už výše, přesto musím upozornit ještě na jeden produkt určený na přírodní dentální péči. I v tomto případě se jedná o kartáček a zubní pastu v jednom – výrobek je totiž tvořen „postaru“, konkrétně jedním cca čtrnácticentimetrovým kořenem ze Salvadory Perské, jehož štětinky zahrnují 19 prospěšných látek (včetně vitamínů a minerálů). Ty pomáhají udržet zuby i ústní dutinu v přirozeně zdravém stavu.

Také tento kartáček je možné si pořídit v několika kvalitativních variantách (jedna z nich je mimochodem určena pro pejsky). Po vizuální stránce tento nástroj připomíná klacík s roztřepeným koncem, což rozhodně vybočuje ze zažitých standardů. Zkrátka a dobře – tohle je doslova návrat ke kořenům.

Jeden kořen vám vydrží na cca 28 čištění a jeho cena se pohybuje okolo 90 Kč.

6. místo

DayNight Led sonický zubní kartáček

Orientační cena: 520 Kč

Čím mě zaujal led sonický zubní kartáček od značky DayNight?

Dalším zajímavým řešením (i když zatím poměrně nezvyklým) je sonický zubní kartáček DayNight, po kterém už jste možná pokukovali, jestliže je vaším záměrem zářivě bílý „hollywoodský“ úsměv. Výrobek má jednoduchý design, krásně jemné nylonové štětinky a hlavici, která se dostane i na hůře dostupná místa v ústech.

Tento sonický kartáček má oproti „klasice“ dvě klíčové výhody. Zaprvé je schopen vibrovat rychlostí 9800 kmitů za minutu, čímž zvyšuje efektivitu čištění a pomáhá účinně odstraňovat zubní plak. A zadruhé je tento produkt opatřen dvěma LED světly – vychytávkou, díky níž nejen zdokonalíte celkový proces čištění zubů, ale také budete schopni docílit výrazně lepších výsledků zubního bělení než obvykle. A přesně to je jeho nejvyhledávanějším plus.

Výrobek funguje na baterii typu AA, která je součástí originálního balení. A oceníte na něm mimo jiné i to, že je relativně snadno přenosný.

Cena tohoto sonického kartáčku se pohybuje okolo 520 Kč.

7. místo

Humble Brush Kartáček na zuby z bioplastu

Orientační cena: 320 Kč

Proč jsem vybrala kartáček z bioplastu od Humble Brush?

Dalším ekologicky přijatelným řešením je kartáček na zuby z bioplastu od švédské značky Humble Brush. Tato značka se specializuje na výrobu produktů šetrných k přírodě. Rukojeť kartáčku se v tomto případě vyrábí z materiálu, v jehož složení figuruje 70 % kukuřičného škrobu a 30 % polypropylenu. Na vysvětlenou: polypropylen (= PP) je typ plastu, mezi jehož klíčové vlastnosti patří především zdravotní nezávadnost. To jen tak pro úplnost.

Štětinky kartáčku jsou pak zhotoveny z nylonu a jsou ergonomicky vytvarované, pročež vyčistí zuby i v obtížně dostupných místech. V balení se objevuje v pěti barevných variantách: bílé, fialové, modré, žluté a černé.

Cena sady po pěti kusech je cca 320 Kč.

8. místo

Humble Brush kartáček na zuby Medium

Orientační cena: 210 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala zubní kartáček Medium také od Humble Brush?

Protože se jedná o eco-friendly bambusový kartáček Humble Brush s barevnými štětinkami (konkrétně jsou tedy dostupné ve fialovo-růžové či tyrkysové variantě). Specifikem tohoto švédského výrobku je, že má vyměnitelnou hlavici (náhradní díly jsou mimochodem součástí balení) a kromě toho je tělo kartáčku zhotoveno z rozložitelného materiálu, který pomáhá šetřit přírodu.

Štětinky kartáčku se drží zavedeného standardu, a jsou tedy vyrobeny z nylonu. Jejich tvar je pak uzpůsoben tak, aby bylo možné jimi vyčistit i nepříliš dostupná místa.

Cena produktu se pohybuje okolo 210 Kč.

9. místo

Nordics Sada bambusové zubní kartáčky

Orientační cena: 390 Kč

Z jakých důvodů jsem sem zařadila sadu bambusových zubních kartáčků od Nordics?

Jelikož jsou to další alternativy eco-friendly kartáčků. Jejich rukojeť se v tomto případě vyrábí z rychle rostoucího bambusu, k jehož vlastnostem patří mimo jiné schopnost vzdorovat nežádoucím mikroorganismům. 

Hlava kartáčku je dostatečně malá na to, aby se dostala i do zadních částí úst, a jeho štětinky jsou speciálním způsobem zaostřené, a tudíž se dostanou i do mezizubních prostor. Po vyčištění jsou zuby hladké, zbavené plaku i bakterií.

Kartáčky se vyrábějí ve čtyřech barevných variantách. Štětinky mohou být černé, tyrkysové, růžové a žluté. Výhodná sada pak obsahuje všechny čtyři variace.

A pozor – až kartáček doslouží, je možné ho zkompostovat.

Sadu čtyř kartáčků koupíte za cca 390 Kč.

10. místo

Nordics Sada bambusových zubních kartáčků pro děti i dospělé

Orientační cena: 260 Kč

A proč jsem do srovnání zapojila sadu bambusových kartáčků pro děti a dospělé rovněž od Nordics?

Další příjemnou sadu kartáčků nabízí rovněž společnost Nordics, která už se v tomto seznamu jednou objevila. V tomto konkrétním případě se nicméně jedná o balení bambusových kartáčků určených jak pro děti, tak pro dospělé, a jde tedy o výhodný rodinný set.

Rukojeť kartáčku se i v tomto případě vyrábí z odrůdy bambusu, která se vyznačuje rychlým růstem. Ta se pro výrobu kosmetických pomůcek navíc vyloženě hodí, protože má užitečné antimikrobiální vlastnosti. Všechny tyto kartáčky jsou kompostovatelné a obecně jsou velice šetrné vůči životnímu prostředí.

Balení obsahuje dva malé dětské kartáčky, dva velké kartáčky pro dospělé a cena setu se pohybuje okolo 260 Kč.

Na závěr

Na základě důkladného průzkumu si myslím, že opravdu stojí za vyzkoušení zubní kartáčky DAY&NIGHT od miDent, které vám pomohou zuby vyčistit až 8× účinněji, protože obsahují mnohem víc extra jemných štětinek než běžné kartáčky. V této sadě navíc získáte hned 4 páry kartáčků (4 z nich na den a další 4 speciálně uzpůsobené na večerní čištění). Širokou odbornou i laickou veřejností oblíbené jsou zubní kartáčky Curaprox, obzvláště pak varianta 5460 Ultra soft a tato sada po třech kusech je i dost cenově výhodná. A pokud toužíte po kartáčku, který je maximálně šetrný k životnímu prostředí, vyzkoušejte zubní kartáček TIO, jehož tělo i extra jemné štětinky jsou z 90% rostlinného původu.

Závěrem by bylo ještě dobré zmínit, že nelze jednoznačně tvrdit, zda je lepší používat manuální zubní kartáček, nebo jeho technologicky vyspělejší elektrický model. V tomto směru se bohužel objevují důkazy jdoucí proti sobě. Nicméně – ať už zvolíte kteroukoli z možností, neuděláte chybu. Obě jsou dostatečně účinné, pokud tedy dodržíte správnou techniku čištění.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Zubní kartáček

[2] Wikiskripta (CZ): Ústní hygiena

[3] Healthline (ENG): Is It Better to Use an Electric or a Manual Toothbrush?

[4] Healthline (ENG): How Long Does a Toothbrush Last and When Should I Replace It?

[5] PubMed Central (ENG): Efficacy of a sonic toothbrush on plaque removal-A video-controlled explorative clinical trial

[6] PubMed Central (ENG): A review of the therapeutic effects of using miswak (Salvadora Persica) on oral health

4.8/5 (Počet hlasů: 16)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »