10 nejlepších kartáčků na zuby – recenze a diskuze

Jak si správně čistit zuby? A jaký je nejlepší zubní kartáček? Ekologický, přírodní zubní kartáček a kartáček ze salvadory perské. Zkušenosti.

TOP  1. místo

NANOO
kartáčky na zuby

Orientační cena: 750 Kč

Skvělé zubní kartáčky NANOO mají 2 000 ultra jemných vláken a jsou vyrobeny za použití nejmodernějších technologických procesů.

2. místo

DayNight Led
sonický zubní kartáček

Orientační cena: 520 Kč

Výborný sonický zubní kartáček se dvěma LED světly efektivně odstraňuje plak a nečistoty v těžko dostupných mezizubních prostorech.

3. místo

Yoni
RAWTOOTHBRUSH

Orientační cena: 300 – 400 Kč

První raw zubní kartáček s pastou v jednom. Jeho hlavu tvoří jemné štětinky kořene stromu Salvadora. Tělo je z kompostovatelného materiálu. 

Deset nejlepších zubních kartáčků

Říká se, že krásný, zdravý úsměv je základním kamenem krásy. No a základem krásného, zdravého úsměvu pak není nic jiného než správná péče o něj. Proto je důležité dodržovat správnou techniku čištění zubů, vybírat si šetrnou, ale účinnou zubní pastu, a v neposlední řadě používat vhodný zubní kartáček. Jaký ale? O tom si dneska něco povíme.

Historie zubních kartáčků

Než se však dostaneme k modernímu pojetí zubních kartáčků, zabrouzdejme napřed do historie, která je neméně zajímavá.

Díky archeologickému výzkumu víme, že určitou formu zubního kartáčku používaly již starověké národy; Arabové, Řekové, Římané, Indové… a samozřejmě Egypťané, kteří mimochodem „čisticí zubní dřívka“ přikládali i ke svým mumifikovaným zemřelým. Egyptské kartáčky se tehdy zhotovovaly z kořenových vláken subtropického stromu Salvadora Persica; jeden konec větvičky se zkrátka tak dlouho žvýkal, až se roztřepil na tenká vlákénka a těmi se pak zuby čistily.

Úplně první zubní kartáček „našeho typu“ byl podle některých zdrojů vyroben v Číně v 15. století př. n. l. Jeho štětinky byly vyrobeny ze srsti divokého kance a zasouvaly se do kosti nebo do podlouhlého kousku bambusového dřívka. Vizuálně se tedy tento pra-kartáček podobal tomu našemu, i když se pochopitelně stále měl v čem zdokonalovat. První zubní kartáčky sériové výroby se pak začaly produkovat během osmnáctého století v Anglii. A i v tomto případě se pro jejich zhotovování používaly prasečí štětiny připevněné na kost. 

Zásadním mezníkem v dějinách zubních kartáčků pak byl vynález nylonu, který posunul vývoj o notný kus dopředu.

Ekologická domácnost je trendem poslední doby – má to ovšem pádný důvod: být EKO pomáhá jak našemu životu, tak i naší planetě. Potřebujete-li inspiraci pro váš dům či vaše zdraví, mrkněte do některého z následujících článků:

Jaké existují druhy zubních kartáčků?

Dnes již existuje zubních kartáčků celá řada. Mají různé tvary, velikosti, tvrdosti a textury štětin. Existují kartáčky manuální i elektrické. Pojďme si je tedy nyní malinko probrat, hezky jeden po druhém.

Manuální kartáčky jsou všechny ty, které se ovládají ručně. Mohou být tzv. klasické, známe typy kartáčků speciálně upravené pro čištění zubů s pevnými rovnátky. V některých situacích je vhodné sáhnout po kartáčku jednosvazkovém.

Klasické zubní kartáčky

Jste-li zastánci klasiky, určitě nejste v ničem pozadu. Klasické kartáčky plní svou funkci dobře, jen je třeba se při výběru řídit několika pravidly:

  • Vždy vybírejte kartáček s menší hlavou (tj. s maximální délkou do 2,5 cm), ať se jím dostanete do všech částí v ústech, včetně prostoru kolem stoliček.
  • Štětinky volte rovně střižené a spíše měkčí. Měkká vlákna jsou mnohem „laskavější“ k dásním a nepoškozují zubní sklovinu.


A jak často klasický zubní kartáček měnit? Nejlépe jednou za tři měsíce, pokud tedy nedojde k poničení štětinek dřív.

Zubní kartáčky na fixní rovnátka

Nosíte-li fixní rovnátka, tak se pravděpodobně neobejdete bez zubního kartáčku, který je pro tyto případy určený. Jeho zvláštností je zkrácená délka prostředí řady vláken, díky níž čistíte nejen zuby, ale i zámečky rovnátek.

Jednosvazkové kartáčky

V některých případech se hodí mít po ruce i jednosvazkový kartáček, který se díky malé hlavičce dostane i na běžně nepřístupná místa. Zejména ho oceníte k čištění osmiček (jestliže vám je ještě nestihli vytrhnout), protože právě ty bývají pro kartáčky s klasickými rozměry poměrně zrádným místem.

Vysoce účinné vyčištění poskytují kartáčky poháněné elektrickým proudem. Není divu, že jsou poslední dobou oblíbené. Manipulace s nimi je pohodlná, navíc si už dneska můžete volit z více programů čištění – často je k dispozici klasický mód, režim bělení, leštění, masáž dásní… Jednou z nedávných technologických novinek je také bonus v podobě modrých LED světel, které očistný rituál dále zdokonalují.

Elektrické kartáčky jsou dvojího druhu: rotační a sonické.

Rotační kartáčky

Rotační / oscilační kartáčky poznáte na první pohled; mají totiž kulatou hlavu, která během čisticího procesu rotuje. Spojení krouživých a pulzujících pohybů zuby velmi dobře zbavují nečistot a plaku, na druhou stranu ale nejsou až tak šetrné k dásním. Pro citlivé zuby to tedy úplně ideální řešení není.

Sonické kartáčky

Sonické zubní kartáčky fungují na základě velice rychlých, leč jemných vibračních pohybů. Na rozdíl od rotačních kartáčků se štětinová hlavice kartáčku neotáčí a vizuálně se blíží kartáčku klasického typu. Dobrou zprávou je, že sonický kartáček je výborným řešením i pro citlivé zuby.

Zubní kartáčky a udržitelnost – které typy kartáčků je lepší vybírat?

Pokud byste se rádi poohlédli po kartáčcích šetrných k životnímu prostředí, zaměřte se v první řadě na materiál. Z tohoto úhlu pohledu se hodí používat zubní kartáčky s bambusovou rukojetí, popřípadě produkty zhotovené z bioplastu.

Se štětinkami už to tak jednoduché není, protože ta se z praktických důvodů stále vyrábějí převážně z nylonu. Výjimečně se však dají sehnat například vlákna z cukrové třtiny. A nebo – hodláte-li být skutečně super eko – můžete vyzkoušet raritu v podobě kořenu ze Salvadory Perské. V tomto případě vlastně čistíte zuby „klacíkem“, který po použití prostě zkompostujete, a plýtvání se zdroji je v tomto případě skutečně nulové. Mimochodem, jestliže vás tahle alternativa zaujala, mrkněte níže na produkt č. 3.

A jak si správně čistit zuby?

Každý asi ví, že zuby je třeba si čistit pravidelně, a to dvakrát denně. Z technického hlediska je pak důležité myslet na to, že se na kartáček nemá moc tlačit. Tlak, který vyvíjíme, by měl být spíše jemný.

Samotné čištění by se pak mělo provádět pomocí malých krouživých pohybů, a to vždy ve směru od dásně k zubu. V přední části úst má mít kartáček sklon 45 stupňů, oblast kousacích plošek se pak doporučuje čistit pohyby horizontálními. Postupovat bychom měli tak dlouho, dokud zuby nejsou úplně hladké, což si můžeme ověřit pocitově – přejetím jazyka po vyčištěných zubech.

A jedno upozornění na závěr: po konzumaci kyselých potravin je dobré s čištěním půl hodiny posečkat, aby nedošlo k poškození skloviny.

1. místo

NANOO kartáčky na zuby

Orientační cena: 750 Kč

Koukáte-li se po zubních kartáčcích klasického typu, mohly by vás zaujmout produkty od značky Nanoo. Ty jsou vyrobeny pomocí moderních postupů a je to znát.

Čisticí část kartáčku se sestává z 12 000 ultra jemných štětinek, v dětské variantě je jich 10 200. V obou případech je to skutečně luxusní množství. S takovým nástrojem vyčistíte zuby nejen velmi účinně, ale zároveň jemně a s maximální šetrností. Tělo kartáčku je dále ergonomicky vytvarované, takže se dobře drží. A předností jsou také antibakteriální účinky materiálu, z něhož jsou kartáčky zhotoveny.

Za zmínku stojí, že kartáčky Nanoo jsou certifikovány Státním zdravotním ústavem.

A ještě něco: tyto produkty pořídíte v jednoduchých, leč efektních dvoubarevných kombinacích. Najdete mezi nimi například lagerfeldovskou verzi „black and white“, barevnou sadu pojmenovanou jako „dragon“ (tady se objevují kombinace tmavé zelené, rudé, černé a světle růžové), zajímavé je taktéž spojení červené a sytě modré, které naleznete pod svérázným označením „pepsi“.

Cena sady čtyř zubních kartáčků se pohybuje okolo 750 Kč (a momentálně k ní dostanete i kvalitní bylinnou zubní pastu jako bonus).

2. místo

DayNight Led sonický zubní kartáček

Orientační cena: 520 Kč

Dalším zajímavým řešením (i když zatím poměrně nezvyklým) je sonický zubní kartáček DayNight, po kterém už jste možná pokukovali, jestliže je vaším záměrem zářivě bílý „hollywoodský“ úsměv. Výrobek má jednoduchý design, krásně jemné nylonové štětinky a hlavici, která se dostane i na hůře dostupná místa v ústech.

Tento sonický kartáček má oproti „klasice“ dvě klíčové výhody. Zaprvé je schopen vibrovat rychlostí 9800 kmitů za minutu, čímž zvyšuje efektivitu čištění a pomáhá účinně odstraňovat zubní plak. A zadruhé je tento produkt opatřen dvěma LED světly – vychytávkou, díky níž nejen zdokonalíte celkový proces čištění zubů, ale také budete schopni docílit výrazně lepších výsledků zubního bělení než obvykle. A přesně to je jeho nejvyhledávanějším plus.

Výrobek funguje na baterii typu AA, která je součástí originálního balení. A oceníte na něm mimo jiné i to, že je relativně snadno přenosný.

Cena tohoto sonického kartáčku se pohybuje okolo 520 Kč.

3. místo

Yoni RAWTOOTHBRUSH

Orientační cena: 300 – 400 Kč

Zubní kartáček Rawtoothbruh od značky Yoni je vyroben z ryze přírodních materiálů, a to zcela v souladu s raw filozofií. Hned na začátku si řekněme, že mezi lidmi, kteří ho už vyzkoušeli, je produkt docela dost oblíbený.

Jeho štětinky pocházejí z kořenů stromu Salvadora Persica, a tedy ze stejného materiálu jako se vyráběly kartáčky ve starém Egyptě. Tato vlákénka jsou každopádně jemná, k zubům i dásním dostatečně šetrná a díky jejich přírodnímu původu obsahují také vitamíny, minerály (fluorid, vápník, chlorid, draslík, křemík) a antibakteriální látky. Další užitečnou složkou kartáčku je pak pryskyřice, která může zprvu kdekomu připadat zvláštní, protože jde v ústech mírně cítit. Na druhou stranu však silice pomáhá chránit zuby před kazem.

Z hlediska udržitelnosti je kartáček Yoni rozhodně perfektní volbou. Je vyroben z eco friendly surovin, štětinky jsou snadno vyměnitelné a tělo kartáčku bez problému zkompostujete. Navíc se tento kartáček používá bez použití zubní pasty, protože sám o sobě obsahuje látky, které pomáhají udržet zuby ve zdravém stavu a neutralizovat pH v ústech.

Kartáček byste měli ideálně skladovat v kvalitním skleněném pouzdře, které je součástí balení.

Cena produktu se pohybuje (podle kvality, kterou si zvolíte) od cca 300 Kč do cca 430 Kč, přičemž každé balení obsahuje tělo kartáčku, skleněné pouzdro a 20 čisticích hlav.

4. místo

miDent sada kartáčků DAY&NIGHT

Orientační cena: 1000 Kč

Z řad klasických kartáčků se dále vyplatí omrknout na ty od značky miDent, které se hodí na citlivé zuby a nejsou zas až tak klasické – výrobce totiž udává, že poskytují až osmkrát hlubší čištění než běžné kartáčky. Jejich hlavní devizou je síla 18 640 štětin, která dokonale vyčistí zuby od všech nečistot a plaku. Navíc jsou štětinky ultra jemné, tím pádem šetrné k zubní sklovině i k dásním.

Sada obsahuje celkem 8 kartáčků, z nich 4 kartáčky jsou určené na denní čištění, a zbylé 4 na večerní čištění zubů. A jak je od sebe rozpoznáte? Jednoduše.

Ty, které jsou vhodné na den mají rovně střižená mikrovlákna. A naopak ty na večer mají vlákna tvarovaná, takže se dostanou i do těch nejméně dostupných míst v ústech a zanechají vaše zuby na noc dokonale vyčištěné.

Ke každému kartáčku v sadě dostanete navíc i uzavíratelné balení, které upotřebíte zejména na cestách.

Cena sady s osmi kartáčky je cca 1000 Kč.

5. místo

NORDICS Sada bambusové zubní kartáčky

Orientační cena: 390 Kč

Jedním z kroků, jímž můžete prospět životnímu prostředí, je používání eko-friendly kartáčků. Jedním takovým je například sympatický kartáček Nordics. Rukojeť se v tomto případě vyrábí z rychle rostoucího bambusu, k jehož vlastnostem patří mimo jiné schopnost vzdorovat nežádoucím mikroorganismům. 

Hlava kartáčku je dostatečně malá na to, aby se dostala i do zadních částí úst, a jeho štětinky jsou speciálním způsobem zaostřené, a tudíž se dostanou i do mezizubních prostor. Po vyčištění jsou zuby hladké, zbavené plaku i bakterií.

Kartáčky se vyrábějí ve čtyřech barevných variantách. Štětinky mohou být černé, tyrkysové, růžové a žluté. Výhodná sada pak obsahuje všechny čtyři variace.

A pozor – až kartáček doslouží, je možné ho zkompostovat.

Sadu čtyř kartáčků koupíte za cca 390 Kč.

6. místo

Humble Brush Kartáček na zuby z bioplastu

Orientační cena: 320 Kč

Dalším ekologicky přijatelným řešením je kartáček na zuby z bioplastu od švédské značky Humble Brush. Tato značka se specializuje na výrobu produktů šetrných k přírodě. Rukojeť kartáčku se v tomto případě vyrábí z materiálu, v jehož složení figuruje 70% kukuřičného škrobu a 30% polypropylenu. Na vysvětlenou: polypropylen (= PP) je typ plastu, mezi jehož klíčové vlastnosti patří především zdravotní nezávadnost. To jen tak pro úplnost.

Štětinky kartáčku jsou pak zhotoveny z nylonu a jsou ergonomicky vytvarované, pročež vyčistí zuby i v obtížně dostupných místech. V balení se objevuje v pěti barevných variantách: bílé, fialové, modré, žluté a černé.

Cena sady po pěti kusech je cca 320 Kč.

7. místo

Yoni Přírodní kartáček (kořen Salvadory perské)

Orientační cena: 90 Kč

Se značkou Yoni jsme se už seznámili výše, přesto upozorněme ještě na jeden produkt určený na přírodní dentální péči. I v tomto případě se jedná o kartáček a zubní pastu v jednom – výrobek je totiž tvořen „postaru“, konkrétně jedním cca čtrnácticentimetrovým kořenem ze Salvadory Perské, jehož štětinky zahrnují 19 prospěšných látek (včetně vitamínů a minerálů). Ty pomáhají udržet zuby i ústní dutinu v přirozeně zdravém stavu.

Také tento kartáček je možné si pořídit v několika kvalitativních variantách (jedna z nich je mimochodem určena pro pejsky). Po vizuální stránce tento nástroj připomíná klacík s roztřepeným koncem, což rozhodně vybočuje ze zažitých standardů. Zkrátka a dobře – tohle je doslova návrat ke kořenům.

Jeden kořen vám vydrží na cca 28 čištění a jeho cena se pohybuje okolo 90 Kč.

8. místo

CURAPROX CS zubní kartáčky 5460 Ultra soft

Orientační cena: 280 Kč

Jedním z nejoblíbenějších klasických kartáčků jsou bez debaty produkty švýcarské značky Curaprox, která své výrobky přizpůsobuje aktuálním hygienickým trendům.

Důležité je vědět, že Curaprox vyrábí tři základní varianty kartáčků – odlišují se tloušťkou vláken a jejich počtem. Existuje Curaprox 1560, 3960 a nejjemnější alternativou je 5460 ultra soft. Tato čísla jsou vždy uvedena na obalu. Který si ale vybrat? Inu… každý z nás je jiný a liší se i naše hygienické potřeby. Z kvalitativního hlediska nicméně vede 5460 ultra soft, jehož vlákna jsou ultra jemná (v průměru mají pouhou desetinu milimetru).

Výhodou všech kartáčků této značky je, že jsou zhotovena z patentovaného materiálu CUREN®, který vsakuje vodu šest krát méně než konkurenční nylon. Mimo to jsou štětinky těchto kartáčků na koncích zaoblené, což mimo jiné zajišťuje větší šetrnost vůči zubní sklovině.

K optimálnímu čištění přispívá také malá hlava kartáčku, díky níž se dostanete i do hůře přístupných míst.

Cena balení se pohybuje okolo 280 Kč (= 3 kusy).

9. místo

Nordics Sada bambusových zubních kartáčků pro děti i dospělé

Orientační cena: 260 Kč

Další příjemnou sadu kartáčků nabízí rovněž společnost Nordics, která už se v tomto seznamu jednou objevila. V tomto konkrétním případě se nicméně jedná o balení bambusových kartáčků určených jak pro děti, tak pro dospělé, a jde tedy o výhodný rodinný set.

Rukojeť kartáčku se i v tomto případě vyrábí z odrůdy bambusu, která se vyznačuje rychlým růstem. Ta se pro výrobu kosmetických pomůcek navíc vyloženě hodí, protože má užitečné antimikrobiální vlastnosti. Všechny tyto kartáčky jsou kompostovatelné a obecně jsou velice šetrné vůči životnímu prostředí.

Balení obsahuje dva malé dětské kartáčky, dva velké kartáčky pro dospělé a cena setu se pohybuje okolo 260 Kč.

10. místo

Humble Brush kartáček na zuby Medium

Orientační cena: 210 Kč

A nakonec tady máme eco-friendly bambusový kartáček Humble Brush s barevnými štětinkami (konkrétně jsou tedy dostupné ve fialovo-růžové či tyrkysové variantě). Specifikem tohoto švédského výrobku je, že má vyměnitelnou hlavici (náhradní díly jsou mimochodem součástí balení) a kromě toho je tělo kartáčku zhotoveno z rozložitelného materiálu, který pomáhá šetřit přírodu.

Štětinky kartáčku se drží zavedeného standardu, a jsou tedy vyrobeny z nylonu. Jejich tvar je pak uzpůsoben tak, aby bylo možné jimi vyčistit i nepříliš dostupná místa.

Cena produktu se pohybuje okolo 210 Kč.

Na závěr

Závěrem by bylo ještě dobré zmínit, že nelze jednoznačně tvrdit, zda je lepší používat manuální zubní kartáček, nebo jeho technologicky vyspělejší elektrický model. V tomto směru se bohužel objevují důkazy jdoucí proti sobě. Nicméně – ať už zvolíte kteroukoli z možností, neuděláte chybu. Obě jsou dostatečně účinné, pokud tedy dodržíte správnou techniku čištění.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Zubní kartáček

[2] Wikiskripta (CZ): Ústní hygiena

[3] Healthline (ENG): Is It Better to Use an Electric or a Manual Toothbrush?

[4] Healthline (ENG): How Long Does a Toothbrush Last and When Should I Replace It?

[5] PubMed Central (ENG): Efficacy of a sonic toothbrush on plaque removal-A video-controlled explorative clinical trial

[6] PubMed Central (ENG): A review of the therapeutic effects of using miswak (Salvadora Persica) on oral health

Ohodnoťte post

Autor článku:

Lenka Měrková
Lenka Měrková
Jmenuju se Lenka, věřím v kouzelnou sílu zeleného čaje, miluju vůni jasmínu a ještě raději si přivoním k vláskům své holčičky. Nejlépe se odreaguju běháním po lese – především v období, kdy přírodu vybarvuje podzim. V létě se pak měním v požírače čerstvých hrášků. A protože mě opravdu hodně baví psaní, věnuju se mu jak profesně, tak i ve volném čase. Zkrátka a dobře: píšu, tedy jsem.

Autor článku:

Lenka Měrková
Lenka Měrková
Jmenuju se Lenka, věřím v kouzelnou sílu zeleného čaje, miluju vůni jasmínu a ještě raději si přivoním k vláskům své holčičky. Nejlépe se odreaguju běháním po lese – především v období, kdy přírodu vybarvuje podzim. V létě se pak měním v požírače čerstvých hrášků. A protože mě opravdu hodně baví psaní, věnuju se mu jak profesně, tak i ve volném čase. Zkrátka a dobře: píšu, tedy jsem.

Kam dál?